Rijkssteun bedrijven bij stadsvernieuwing Menten: eenzaam, grof onhandig Politieambtenares als misdadigster behandeld9' VAN DER WIEL BUITENOM BINNENDOOR \„Hij wil bewijzen dat hij niemand nodig heeft' IN BEPERKT AANTAL GEMEENTEN Ifokies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? ZATERDAG 22 OKTOBER 1977 BINNENLAND AMSTERDAM (ANP) - "Een kind dat op zijn tenen staat om iets te pakken dat net iets te hoog is". Dit was één van de karakteristieken van Pieter Menten die de president van de Bijzonder Strafkamer van de rechtbank te Amsterdam giste ren op de eenentwintigste en laatste zittingsdag in het onderzoek uit het psychiatrisch en psycholo gisch rapport over Menten citeerde. De samenstellers van het rapport wijzen erop dat het niet mogelijk is de geestestoestand van de man toen te reconstrueren aan dienst toestand nu. Hij is 36 jaar ouder ge worden. Dit, en de oorlog met zijn veie uitzonderlijke situaties, ma ken het inzicht in zijn "zienswijze" van destijds onmogelijk. De "Menten van nu" is op de psy chiater en de psycholoog overge komen als: eenzaam, geïsoleerd, depressief, rusteloos en geobse deerd, snel gekwetst, schreeuwerig en grof achter een gepolijst uiter lijk, onhandig, krampachtig, staat graag in de belangstelling maar heeft een begrijpelijke reactie op de hetze tegen hem, is innerlijk zeer onvrij, moet bewijzen dat hij onaf hankelijk is en niemand nodig heeft. Dubbelgangers? Over de gelijkenis met Menten van de "uniformfoto's" uit 1941 zijn de getuigen-deskundigen op dit ge bied het vrijdag niet eens gewor den. Prof. dr. A de Froe, emeritus hoogleraar in de antropologie, rap porteerde na nadere studie, meteen foto van Menten uit 1939 als verge- lijkingstnateriaal. dat hij die iden-, titeit nu nog waarschijnlijker acht dan hij aanvankelijk had gesteld. Hij zei geen mate van waar-" schijnlijkheid te kunnen geven, omdat ook de mogelijkheid van een dubbelganger bestaat. "Die acht ik echter niet erg waarschijnlijk in die contreien". Menten zei dat hy zon der moeite 12 dubbelgangers kan produceren. De getuige-deskundige a décharge, de arts mevrouw Sickesz uit Was senaar, bleef het oneens met de stelling van prof. De Froe dat men selijke botten breder kunnen wor den met de ouderdom. Officier van justitie mr. A.F.J.C. Hab.ermehl sprak er zijn misnoegen over uit dat mevrouw Sickesz pas verscheen toen prof. De Froe was weggegaan. "Ik heb op de een of andere manier het gevoel dat zij een confrontatie met hem uit de weg gaat". De arts beriep zich op haar drukke praktijk. Menten Er bestond in de Tweede wereld oorlog wel een pistoolmitrailleur met een tweepootje aan de loop. Dit heeft de wapendeskundige C. van Brakel van het gerechtelijk labora torium te Rijswijk de rechtbank schriftelijk gemeld. Hij heeft in zijn literatuur een Tsjechisch wapen ontdekt, dat aan deze beschrijving van getuigen van de massa-execu tie in Urycz voldoet en dat na de bezetting van Tsjechoslowakye veel gebruikt werd door de SS- troepen. Op verzoek van de verdediging werd gehoord H. J. Niemeyer (46), rechtskundig adviseur te Assen. Hij heeft onder meer in Polen geui- gen gehoord of ze Menten kenden, dan wel iets van hem wisten. Hij is alleen mensen tegen gekomen die nooit van Menten hebben gehoord. Toen de president een kort geleden in Warschau opgenomen verkla ring van een Poolde vrouw begon voor te lezen, riep Menten: „Ik wil die onzin niet aanhoren" en verliet de rechtszaal. Even later kwam hij weer binnen. Zijn raadsman gaf als commentaar op deze „zoveelste verklaring uit Warschau": „Het is, zoals mijn cliënt zegt, in derdaad tijd dat er een eind aan deze zaak komt. Men probeert alles om een wil aan de rechtbank te Amsterdam op te leggen. Het is af schuwelijk, het is een schande." De verklaring van de 68-jarige Wil helm Mühller uit de DDR werd voorgelezen, omdat volgens de au toriteiten daar zijn gezondheid de reis naar Nederland om voor de rechtbank te getuigen, niet toelaat. Mühller zegt Menten wel gekend te hebben en bij de executie in Pod- herodce op of om 7 juli 1941, „het was een zonnige zondag," te zyn geweest. Menten was er in een veldgrijs uniform met een doodskop op zijn pet en gaf met een pistoolmitrailleur Joodse mannen aan de rand van het graf een nek schot. Op uitdrukkelijk verzoek van Men ten verscheen de 70-jarige staats raad mr. A. A. M. Struycken als ge tuige. In 1951 beschikte hij als mi nister van justitie afwijzend op het Pools verzoek om uitlevering van Menten. Dit deed hij omdat Menten voor de Joodse beschuldigingen al in Nederland was berecht. De voortzetting van het proces is als volgt vastgesteld: maandag 7 november requisitoir van de of ficier van justitie; woensdag 16 no vember pleidooi van de raadsman; woensdag 30 november repliek, dupliek en laatste woord van Men ten; woensdag 14 december van de bijzondere strafkamer. Eten geweigerd VUGHT (ANP) - Honderdtwin tig dienstplichtigen van de Fre- derikkazerne in Vught hebben gistermiddag de warme mid dagmaal geweigerd. Zij bleven buiten de eetzaal en vertrokken in demonstratieve optocht naar de kazerne-commandant. Hem overhandigden ze de uit slag van een enquete van de VVDM over de kwaliteit van het voedsel. Daaruit bleek dat maar vier van de 150 ondervraagden tevreden waren over de maal tijden. De VV DM heeft aange kondigd nog meer van dit soort acties te zullen voeren. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT - Op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is een regeling in de maak, die voor ziet in het geven van financiële injecties aan bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden. Dit heeft drs. H. J. Viersen, direc teur-generaal Volkshuisvesting van het ministerie gisteren gezegd in Dordreéht waar de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland een thema-dag organiseerde onder het motto „Bedrijfsleven en Stadsver nieuwing". Op het ogenblik bestaat er al een regeling die bepaalde gemeenten rijkssubsidie geeft voor de uitvoe ring van stadsvernieuwwingsmaat- I regelen. De minister van Volks huisvesting én Ruimtelijke Orde ning heeft indertijd zes gemeenten aangewezen, waaronder Leiden, die van deze maatregel zouden kunnen profiteren. Deze maatregel en de regeling die nu in de maak is, zijn voorlopers op de Wet op de Stadsvernieuwing waarvan het nog wel enige tijd kan duren Voordat deze in werking treedt. Ook de steunmaatregelen voor het be drijfsleven zullen weer in een be perkt aantal gemeenten worden toegepast. Omdat Leiden al onder de steunregeling voor gemeenten j valt, is het niet ondenkbaar dat i Leiden ook onder de nieuwe wet zal j vallen. De heer Viersen zei dat de toepas- sing ervan zich zal richten op het midden- en kleinbedrijf. De steun is noodzakelijk omdat stadsgebie den na het vernieuwingsproces, al tijd zullen zitten met minder inwo ners, omdat er in veel gevallen te veel winkels zijn. De regeling zou moeten gelden voor de volgende knelpunten: op het inkomensverlies dat ont staat doordat ten gevolge van stadsvernieuwing een vermin derde winstgevende bedrijvigheid ontstaat. op de hogere huisvestingskosten die vaak het gevolg zijn van stads vernieuwing. op de verbouwingskosten van de bedrijfspanden, wanneer er bij voorbeeld om milieutechnische re denen aanpassingen moeten plaatsvinden. O op verhuis en inrichtingskosten bij een definitieve verplaatsing. op steun bij een definitieve be drijfsbeëindiging. Goedkoper Kernpunt van het betoog van Vier sen was, dat stadsvernieuwing veel goedkoper is, dan men vaak denkt. „Het alternatief van stadsvernieu wing is een gestage uittocht van bewoners en bedrijven uit de ste den, naar de rand van de grote agg lomeraties en naar de kernen van het platteland. Dat alternatief vraagt enorme investeringen", al dus Viersen. Daarbij noemde hij de kosten voor nieuwe wegen, verbe tering van het openbaar vervoer, uitbreiding van een aantal voorzie ningen op medisch, sociaal, cul tureel en educatief gebied en nieuwe werkgelegenheid om de verhouding tussen wonen en wer ken niet al te onevenwichtig te doen zijn". Professor Bak', directeur van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf had nogal wat kri tiek op de stedelijke plannenma kers. „In doelstellingennota's vindt men een toenemend ongeloof in de noodzakelijkehid van de krachten die de binnenstad aanzien hebben gegeven en een toenemend geloof in eigen ideologie" zei Bak die ver der vond dat sommigen er op uit waren van de binnenstad "een speeltuin te maken". Volgens hem zou het bedrijfsleven een andere overlegstructuur met de overheid moeten eisen zodat "er een geza menlijk overleg over de uitgezette koers kon plaatsvinden". 99 V.d. Wiel garandeert me een modisch r zorgvuldig uitgekozen in de internationale mode centra. Dan weet je dat je er opvallend beter uit ziet. Daarom kies ik v.d. Wiel. Al jaren' Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 AMSTERDAM (ANP) - "Willen wij Duitse Berufsverbote hier vorm voorkomen, dat praktijken als de krijgen, dan moeten we er ons vanaf het begin tegen verzetten",. Dit zei de advocaat mr. W. van Be- nnekom gisteren tijdens het kort geding bij het ambtenarengerecht in AMsterdam, dat tegen de hoofd commissaris van politie in de hoofdstad was aangespannen door de politieambtenares E.G.M. Scholten-Van Twisk. Van Benne- kom eiste van de rechter, mr. W.C. van Zwieten, nietigverklaring van het besluit tot overplaatsing van zijn cliënte. De hoofdcommissaris, van wie geen vertegenwoordiger op de zit ting aanwezig was, had Scholten overgeplaatst, omdat zij bevriend is met de duitser Axel Achterath. Deze zou "bepaalde sympathieën hebben, die wijzen in de richting van de Baader-Meinhof groep", zo zou hoofdcommissaris Snaders volgens Van Bennekom tegen zijn cliënte hebben gezegd. Sanders you deze informatie van de Duitse justitie hebben gekregen. Scholten werd "in haar Amsterdam, belang" overgeplaatst, omdat zij in haar oude functie toegang had tot gege vens van het antecedentenregister van de politie. Volgens mr. Van Bennekom werd de aandacht van de BVD op zijn cliënte gevestigd, toen zij op 6 augustus op een bijeenkomst in Amsterdam kennis maakte met mr. P.H. Bakker-Schut, verdediger van verscheidene RAF-leden. In de daarop volgende weken benaderde de BVD collega's van Scholten met het verzoek om inlichtingen over haar. "Mijn cliënte werd behandeld als een potentiële misdadigster" aldus mr. Van bennekom, "maar haar werd niet uitgelegd welk gevaar zij zou kunnen opleveren." Hij laakte in zijn pleidooi het ge mak waarmee volgens hem de poli tie zich laat leiden door informatie van de Duitse justitie. In deze zaak is volgens de advocaat sprake van 'een politiek gegeïnspireerde hek- senjagerij'. De rechter doet dinsdag uitspraak, (slot). Terreur (1) Ergernis De foto in de krant van donder dag met die 16 koppen erop, moet,'in elk geval de feministen onder ons enige deugd hebben gedaan. Het is niet louter poli tiek jan hagel van het mannelijk geslacht dat staat afgebeeld; precies de helft behoort tot de categorie mien hagel. Verde lende rechtvaardigheid, ook tijdens de waarschijnlijk groot ste klopjacht uit de politionele geschiedenis. Baader en zijn kornuiten zyn dood. De Nederlandse rechts geleerde Bakker Schut, op de eerste rij en achter vele mic rofoons gezeten, verklaart dat er voor hem geen onzekerheid over bestaat: het drietal is ver moord. Zijn Westduitse col lega's zijn heel wat voorzich tiger. Ik behoor bepaald niet tot de mensen die Bakker Schut gis pen, omdat hij er voor zijn cliënt Folkerts optimaal de juridische boter probeert uit te braden. Daarvoor is de man ingehuurd en wie dat een advokaat kwalijk neemt, neemt het tevens de rechtsstaat kwalijk. Waar ik wél bezwaar tegen maak, is de ty pisch vaderlandse ringsdrang, Utrechtse jurist blijk geeft. Het is te hoop lopen om het te hoop lopen. Ik kan mij niet voorstel len dat Bakker Schut over meer informatie beschikt dan zijn geestverwante Westduitse con fraters. Maar waarom zegt hij dan zulke domme dingen? Bij velen onzer begint het geloof, waar de verklarende rede het laat afweten. Pastoors en domi- nee's hebben er zelfs hun be roep van gemaakt en dat mag, want het is hun métier. Ik ont zeg een jurist dat recht niet, maar het komt pas aan de orde, wanneer informatiebronnen al dan niet met opzet verdrogen, als overheden de waarheid af schermen. Een man die na nog geen twee keer vier-en-twintig uur met zulke grote stelligheid dingen beweert als Bakker Schut, moet erg stevig in de schoenen staan. Anders is het een demagoog of een naïeve ling. De vraag is, wat van de twee erger is. Terreur (2) Het merkwaardige is dat infor matie over het hoogste prik keldraad kan springen door de dikste muren kan dringen. De geschiedenis van de concentra tiekampen biedt voldoende il lustratiemateriaal voor de stel ling dat informatie op haar weg over een extra dimensie be schikt. Mensen in afzondering als doelgroep van die informa tie leggen vaak een ongeloof lijke vindingrijkheid aan de dag. Afgelopen zaterdag bons den Baader c.s. al geestdriftig op hun celdeuren, daarbij uit roepend "we komen vrij, we komen vrij". Dat de boel daar in Stuttgart toen niet onderste bo ven is gehouden en als een broekzak is geledigd, is al meer met ontsteltenis uitgeroepen. Misschien hadden dan de ont slagbrieven aan de gevangenis directeur gericht, ongeschre ven kunnen blijven. Dan waren er minuscule transistorra diootjes, electrische bedradin gen en revolvers ontdekt, want ik mag toch aannemen dat een hedendaagse gevangenis van gründlich-Duitse makelij er rechttoe/rechtaan uitziet en niet vol nissen en geheime luiken zit, als ware het een paleis van de Borgia's. Toch zou, ook bij tijdig ontdek ken van bovenvermelde snuisterijen, evenmin het grote nieuws uit Somalië op zich hebben laten wachten. Al was het maar een treiterige cipier geweest met een statement in de geest van "jongens, we hou den jullie toch nog maar een poosje". Er is een theorietje dat zegt dat het stel zichzelf heeft doorge trokken om daarmee ook aan gene zijde van de dood nog een formidabele macht van terreur, angst en onveiligheid te zijn. Ik vraag- me dat in gemoede af. Voorlopig zoek ik de oorzaken psychisch wat dichter bij huis. In een onvermijdelijk jarenlang afstompingsproces van isole ment en gewenning, is daar in eens dat stel heroïsche kin dergijzelaars en pilotendoders. Hoop dus, korte hoop wel iswaar. Want terwijl drie laf bekken in de Lufthansa ont zield door het bagageluik floe pen en de vierde schijtebroek (die een heenkomen op het toilet had gezocht) kermend wordt afgevoerd, verdwijnt in Stuttgart de hoop door de tra lies, de blauwe lucht van een stralende herfstdag tegemoet. En een electriciteitsdraad kan lang zyn, levenslang duurt al tijd nog langer. In mijn serie "ergernissen" be hoort de kanttekening van deze week eigenlijk niet helemaal thuis. Het betreft meer stil ver- driet om culinaire pretenties die zo vaak niet worden waarge maakt. Natuurlijk kan niet elke bistro of restauranthoeve in de hoogste der culinaire hemelen vertoeven. Het zou trouwens voor de betrekkelijk kleine kaste lekkerbekken, waartoe ik mij gaarne rangschik, niet goed zijn. Denk eens aan dat zittend bestaan, waarmee lekker eten gepaard gaat„ de buik, de cho lesterolspiegel. Daarom maar niet immer naar de verrukkin gen op het Haagse Voorhout (korte zijde) of de zaligheden in Ouderkerk aan de Amstel, maar ook eens de regionale nering in haar moeizame strijd om het bestaan gesteund. Maar jeempie! Vele paardehoofd stellen aan de muur maken nog geen sauzen. En een deftig pratende, het ver schil tussen "kunnen" en "ken nen" redelijk onder de fraaie knie hebbende gastvrouw is aardig, als dat maar niet bete kent dat de tong half bevroren ter tafel komt. En wat ook niet hoeft, is dat de paté du chef bij wijze van garnering aan het oog onttrokken wordt door een hoeveelheid conserven-ooft, als lag de hele jaarproduktie van Delmonte op je bordje. Het hoeft trouwens helemaal niet als de tenslotte ontblote pate naar leverkaas blijkt te smaken. Intiem heten veel van die bi stro's en boerderijen te wezen. Vandaar die paardehoofdstel- len en blaasbalgen. Laatst had den wij ons tegen beter weten in, toch eens laten verleiden en ziet, na afloop produceerde een echte computer de rekening. Het genuttigde was in blauwpaarse cijfers geregi streerd. Er stonden codecijfers naast en beneden aan het papier was er dan weer een verklaring van al die cijfers. Het leek een beetje op «en dagafschrift van een bank. Daar staat ook altijd een macht te lezen en te verkla ren op. Achter "9" stond bij voorbeeld "Buit lik.", twee cij fers waren ingeruimd voor "bier" en achter "6" stond "P.S.V.", hetgeen mij raadsel achtig voorkwam, want we za ten een stuk van Eindhoven. Na een geduldige exegese van de rekening door een vriendelijke ober, mocht ik om geheel in stijl te blijven, het pamflet en de computer-uitdraai daarop met een wettige betaalcheque hono- Bij mij thuis geen paarde- hoofdstellen aan de muur. Le verkaas at ik toch al nooit. Formatie Dit is waarschijnlijk de op één na laatste keer dat ik over de kabinetsformatie schrijf. In elk geval hoop ik het innig. Op deze vrijdagmiddag aan mijn schrijfbureau gezeten, realiseer ik me dat zeventien uur aan één stuk vergaderen de prestaties van paalzitters op recordjacht treffend naderen. De vijf heren (3+2, een heel aanvaardbare formule) hebben intussen in de gezamenlijkheid het record "verdekt opstellen" in elk geval buitengemeen scherp gesteld. Scherper kan bijna niet. Ik moet bekennen dat ik op het onderwerp ongeveer ben leeg- geschreven. Zelfs Van Agt heeft in de uitputtingsslag zo lang zamerhand niet veel meer te viezen. De heren van het journaal die avond aan avond de patience met de gemerkte kaarten moeten leggen, zakken steeds meer onderuit in die stoel voor de wand met de dikke folianten. Sommigen zeggen dat die wand met boeken ge woon nep is en datje zo'n gevel geleerdheid per meter kunt ko pen. En wat dan nog? Hadden ze daarvoor bloempotten moe ten zetten?-Lichtenveldt met Van Thijn, Van der Ploeg met Van Agt. Denk maar niet dat éen clivia daarvan gaat bloeien. Bettine Bettine Vriesekoop mag tafel tennissen met de jongens. Dat meidengedoe is aardig, maar voor het echte ballenwerk moet je toch wel bij de boys wezen. Een overwinning voor de ge lijkberechtiging van man en vrouw behoef je er geenszins in te zien. Voor Bettine is een grote uitzondering gemaakt. Zij dient zich dat wel terdege te realise ren. Een meneer die voor de competitie-indeling zorgde, is intussen al afgetreden. Waar moet het heen. Voor je het weet staat Cor Coster bij het dames voetbal talent te scouten voor Ajax. Hij heeft er al vier van een zesling op het oog. Maar met Bettine en de ten- nistafel zit het anders. Het is niet toevallig dat het spel uit China komt. De synthese tus sen het mannelijke yin en het vrouwelijke yang; het krach tige, dynamische ping en het sierlijke, betoverende pong. Ping pong dus. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7