Sleutelpositie 1T66 in politiek Eerst verkeersplan en dan de Yalkbrug Leidse "t-Camphuys" Pasjes en dansjes bij jacht op talent Amnesty International houdt Rusland-actie Wijken schrijven gemeenteraad: te hebben met de gedachte dat een links programcollege er ook in 1978 weer zal komen. Zei hij niet in de Partijgenoot, het plaatselijk blad van de PvdA op de vraag of hij in de gemeenteraad zal terugkeren: "Ja de lol is er wel af, maar dit be stuur en deze mentaliteit vind ik zo verwerpelijk dat ik meen die aan de kaak te moeten stellen op de plaats waar dat hoort, in de raad". Inmid dels heeft Driessen aan de Tweede-Kamerfractie van het CDA een brief gestuurd, waarin hij aan dringt op een wettelijke regeling, die het vormen van meerderheids- colleges onmogelijk zou moeten De WD is het CDA links gepas seerd. Dat vond kennelijk ook de evaluatiecommissie van PvdA-le- den, die het functioneren van het programcollege in de afgelopen ja ren heeft onderzocht. Daarin de opmerking dat de WD als ge sprekspartner voorkeur verdient boven het CDA. Maar vooralsnog lijkt het niet reëel te verw achten dat PvdA de WD als coalitiegenoot acceptabel zal vinden. En wel dat D'66 toch deelneemt aan een links programcollege, "als ons dat opge drongen wordt". Het is de moeite waard om na te gaan of de huidige bemanning van het college ook de komende vier jaar aan de bak komt. Oosterman heeft er na vier jaar wethouder schap genoeg van. D'66 zal een an dere kandidaat naar voren schui ven: wie is nog de vraag. En het zal zwaardere eisen aan de por tefeuilleverdeling stellen dan in 1974 is gebéurd, tóen Oosterman nogal karig werd bedeeld. Het zou wel eens kunnen zijn dat Van Akens positie in .het geding komt. Het is bekend, dat de PPR niet direct enthousiast is over het optreden van deze wethouder. Of, zoals voorzitter Hans Lamens zegt: "We zijn de afgelopen jaren voort durend tegen Van Aken opgebotst. Het is iemand die een volstrekt on democratisch karakter heeft. Maar de vraag is of wij straks in de positie züllen zyn om eisen te stellen als: wij doen alleen mee als Van Aken niet terugkeert. Maar bezwaren te gen hem zijn er zeker". Bekend is ook dat Van Akens posi tie ook binnen de PvdA niet on wankelbaar is. Zijn tegenstanders lijken zelfs in .het nieuwe bestuur door te dringen. Van Dam, Waal, Verboom, Tes- selaar, zij willen nog wel vier jaar doorgaan. Maar hun lot ligt voor een deel in de handen van D'66. Quarts - Horloges De Aller Beste v.d. Water EIGEN ATELIERS Vrouwenhuis wil eigen onderkomen LEIDEN - Het Leids Vrouwenhuis wil een eigen huis. Dat heeft deze gelijknamige stichting in een brief aan de gemeenteraad geschreven. Op verzoek van het PSP-Raadslid Hilda Passchier komt dit verzoek komende donderdag aan de orde in een vergadering van de raadscom missie maatschappelijke aangele genheden. Het Vrouwenhuis is nu nog gehuis vest aan de Nieuwe Rijn 20a (het voormalige onderkomen van Re lease), maar deelt dit pand met de NVSH en de Leidse Werkgroep Homofilie. Tot nu toe organiseert het Vrouwenhuis thema-avonden, praatgroepen en filmavonden. De wens leeft om meer te doen (zelf verdedigingscursussen, tim merlessen, vrouwenkrant), maar daar, aldus het Vrouwenhuis, is ook meer ruimte voor nodig. Lukt dat, dan is het Vrouwenhuis ook bereid om andere verwante groeperingen als VOS-cursussen, Wij Vrouwen Eisen en Vrouw- Uni versiteit, onderdak te bieden. Kamerleden PvdA bezoeken bedrijven LEIDEN - Een aantal Tweede-Ka merleden van de PvdA zal op maandag 31 oktober een bezoek brengen aan Leiden. Zij worden om twee uur ontvangen in de Groenoordhal en brengen daarna een bezoek aan enkele Leidse be drijven en voeren gesprekken met vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, de Leidsche Ver eniging van Industrieëlen en ande ren. In 't Parlement lunchen de kamerleden met vakbondsverte genwoordigers en leden van on dernemingsraden. De PvdA-dele- gatie bestaat uit de volgende ka merleden: Dolman. Van de Hek, Woltgens. Hartmeijer, Castricum en De Kam. Ook zullen twee leden van Provinciale Staten het werkbe zoek bijwonen. ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG ma. 24 okt. 20 uur (vroeger ver. geb. St. Willibrordus) Toegang gratis Inlichtingen: 071-150576 MODELWONINGEN Interieurverzorging W.J. Zirkzee b.v. Zeemanlaan 22 Leiden- Telefoon 071-142627 Openingstijden: Op de WaardWaardgracht 51-55 Groenesteeg 118 Dinsdags 10.00-12.00,2.00-5.00; Woensdags 10.00-12.00; 's Zaterdags 10.00-12.00.2.00-5.00 „Pelmolen" Pelmolen 22. 's Woensdags 2.00-5.00; 10 00-12.00, 2.00-5 00. LEIDEN - Een talentenjacht voor kinderen was in vroeger tijden een bijeenkomst waar jeugdige deelnemers op af kwamen die meenden over een helder keelgeluid te beschik ken. Ze konden de vermeende vocale kwaliteiten, verpakt in een goed in het gehoor liggend deuntje, dan op het podium ten gehore brengen. Vandaag de dag zingen de zan- gertjes-in-spe hun kelen niet meer schor om in de prijzen te vallen. Welnee, er wordt een single uit de top 40 geplukt, die dan via allerhande geluidsin stallaties wordt afgedraaid. Voor de deelnemers is het dan wel zaak bijtijds de microfoon ter hand te nemen en het play backen op andermans muziek kan van start gaan. De nadruk ligt dan op de "act": de pasjes, lachjes, dansjes en wat dies meer zij. Tenminste, zo was het gister middag tijdens een talen tenjacht in het Leidse clubhuis "Vijfhovenhuis". Een tiental Zuid-westertjes was daarvoor opgetrommeld. De deelnemertjes, in leeftijd va riërend van acht tot veertien jaar, bleken terdege op de hoogte te zijn van het "verpak- ken" van liedjes. De heltt liet geen woord horen. Zoals de drie meisjes die'de eerste prijs in de wacht wisten te slepen. De elf en twaalfjarige vrouwtjes maakten voor hun optreden ge bruik van uiterst geraffineerde dans- en huppelpasjes. Ook de tekst van het gebrachte liedje (Yes sir, I 'm a lady van de Spaanse groep Baccara) had den ze blijkbaar grondig bestu deerd want de bewegingen die de monden maakten waren synchroon aan de geluiden uit de boxen. Of ze de hele tekst hebben begrepen was overi gens nog maar de vraag. De zelfbewuste meisjes werden dus eerste. Maar bijna evenveel succes bij het publiek oogstte tweede prijswinnaar Marvic de Jong (9). Hij was de enige die het aandurfde om zelf te zingen. En het succes was ook ver klaarbaar omdat Marvic voor zijn optreden een aloud mee- zing-nummer van stal had ge haald: En m'n tante uit Ma rokko (en die komt, hiep hoi). Opmerkelijk tijdens de talen tenjacht, die als afsluiting voor de jeugd in de wijk Zuid-West was bedoeld, waren de vele to neelstukjes die de deelnemers opvoerden. Veelal meteen forse lap papier als spiekbriefje in de hand stonden de kinderen op het toneel, braaf de tekst op dreunend Als ze er tenminste op tijd bij waren. Want de kin deren in de zaal wilden toch eigenlijk ook wel 's kwijt dat ze volledig geïnformeerd waren over de inhoud van het desbe treffende toneelstukje en hiel den zich dan ook niet stil. En dat kun je bij zo n eerste optreden natuurlijk niet gebruiken. LEIDEN - De Leidse afdeling van Amnesty International organiseert in oktober en november een Rus land-actie. Die zal bestaan uit het verzamelen van handtekeningen, een informatieavond in het Breeh- uys, een stille wacht op het Stad huisplein en een schrijfavond. Aanleiding zijn de besprekingen in Belgrado, waar ondermeer de men senrechten aan de orde komen. In de USSR worden volgens de gege vens van Amnesty International op dit moment vele duizenden men sen gevangen gehouden in gevang enissen of psychiatrische inrich tingen, alleen omdat hun mening een amdere is dan die van de Russi sche overheid. Velen van hen, vaak zonder een vorm van proces opge sloten, worden slecht behandeld, aldus Amnesty International. Omdat gebleken is dat druk vanuit het Westen het lot van de gevange nen kan helpen verlichten of zelfs kan leiden tot vrijlating, zamelt de Leidse afdeling deze maand huis- aan-huis handtekeningen in. Zaterdag wordt op het Stadhuis plein de stille wacht gehouden, volgende week donderdag de in formatie-avond in het Breehuys, aanvang negen uur 's avonds. Öp donderdag 3 november tenslotte is eveneens in het Breehuys de schrijfavond, waar brieven aan de Russische overheid geschreven gaan worden. Aanvang ook dan ne gen uur. Cathy de Raad.Sonja Eradus en Anja Boudaard sleepten met de Baccara-act de eerste prijs, een platenbon, in de wacht. D'66-voorzitter Glaubitz is in de pen geklommen en heeft een nog te publiceren reactie naar "Informa tie" gestuurd. Dat is een gepeperd schrijven geworden. "Politieke ge beurtenissen, die niet in de eigen kraam te pas komen als "onfat soenlijk" te bestempelen is mis schien uit tactische overwegingen begrijpelijk, maar uit ethische overwegingen verwerpelijk. Voor alles is het in dit geval een al te ge makkelijk succes: zoiets als de bal het doel in trappen, als het spel dood ligt". Zo schrijft Glaubitz on der meer. Het huidige college. Van rechts naar links: Tesselaar, Oosterman, Verboom, Waal, Van Dam en Van Aken.' de- i zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi. voor de ontplooiing van alle vermogens INTRODUCTIE-LEZING LEIDEN - "De VVD is het CDA links gepasseerd". Het was een vooraanstaande KVP'er die op ietwat wrange toon deze opmerking maakte. Oud-wethouder J. Lijten. Zijn toe hoorder, het VVD-gemeenteraadslid Nico Langerak trok zijn gelaatstrekken in een grimas en reageerde verder maar niet. De bar van de Groenoordhal leek niet de meest ge- jordeSchikte plaats voor diep politiek-filosofische beschouwin- artier Dorden. dt d« Lijtens visie wordt kennelijk ook in tel-linkse tot minder-linkse kringen |0r^]jgedeeld. De Leidse politieke ver laag. houdingen geven weer eens van ;Sin,een verbazende originaliteit blijk. Of is hier sprake van een lokale u Ry voorloper op wat landelijk het tel. fluisterniveau nauwelijks te boven lurb* is? De PvdA en de VVD samen in één "regerend orgaan", zonder het e^2a- CDA. Het is zeker niet iets, dat hier ter plaatse door de PvdA wordt in 16, geambieerd. Dat voorop gesteld. Pak-- De partij geeft er de voorkeur aan om in broederschap met kleinere traat linkse partijen een meerderheids college te vormen, zoals in de huidige situatie: vijf wethouders van de PvdA, één van PPR/D'66. t de' Maar voor de vervulling van deze tvani wens> is de grootste partij van Lei- ioor den in sterke mate afhankelijk van i, tel. de kleinere linkse groeperingen. En waar de CPN vanouds uitgespro- ken voorstander is van zg. af- spiegelingscolleges, de PSP niet betrouwbaar wordt geacht, de PPR tel- lijkt te verworden tot een invloed- arme splinter, daar resteert D'66. 1 er' En D'66 is D'66 niet meer. De be- tel. naming D'77 lijkt meer op zijn plaats. D'66 in Leiden heeft in het um, verleden relatief een uitgesproken erle- links gezicht gehad. De oppositie ten tijde van het "rechtse" college in de periode 1970-1974 was radi caler dan die van de PvdA. D'66 ging vier jaar geleden met de PPR en PSP bij de gemeenteraadsver kiezingen op één lijst staan. Een 'JYi combinatie, die zeer duidelijk was ur in haar opstelling: streven naar een i 21, links programcollege, en anders oppositie. Ook in dit geval stelde elijk deze op zich curieuze drie-eenheid, Ra- met D'66, zich harder op dan de Jr- PvdA, die altijd wel ergens een q deur op een kier laat staan. Ooster- iry<~ man, die vier jaar lang als wethou der het gezicht van D'66 is geweest, looi zei op de a^ond van de gemeente raadsverkiezingen op 29 mei 1974 1 - over mogelijke samenwerking in een college met andere partijen dan de PvdA: "Wij accepteren dat on der geen enkele voorwaarde En ur vorig jaar nog was er in D'66 een ing stroming, die met het huidige col- ïon lege wilde breken, om daarmee het voorbeeld van de PSP te volgen, og- Een voorstel daartoe werd pen. Met 6 tegen 3 stemmen, in der gelijke verhoudingen speelden le denvergaderingen zich toen af. Bredere basis Het "Jan Terlouw-effect" laat in middels ook in Leiden zijn sporen na. D'66 is rechtser geworden, of, zo men wilt, redelijker. En daar was deze week een opmerkelijk voor stel van het bestuur te streven naar de vorming van een college, be staande uit representanten van PvdA, PPR. D'66 enWb. Met een slag om de arm weliswaar, want, zegt D'66-voorzitter Hans Glaubitz: "De kans van slagen van toenaderingspogingen tot de VVD moet vooralsnog niet onderschat worden". D'66 laat de mogelijkheid open dat het een college van PvdA, PPR eh D'66 zal steunen. Maar dan wel onder de conditie dat deze partners in de komende periode willen streven naar de vorming van een college op "bredere basis" in 1982. Dat zijn voornemens, waar de PvdA met enige schrik kennis van zal nemen. Want de politieke reali teit is dat D'66 bij de komende ge meenteraadsverkiezingen en de onderhandelingen over een nieuw college, die daarop zullen volgen een sleutelpositie zal innemen. Be kijken we de uitslag van de tweede-kamerverkiezingen, die dit jaar gehouden zijn. Geprojecteerd op een zetelverdeling in de ge meenteraad zou het resultaat zijn: PvdA 17, D'66 3, PPR 1, CPN 1, CDA 9, VVD 8. PvdA en PPR ko men op grond van deze cijfers niet aan een meerderheid in de nieuwe gemeenteraad, die straks 39 leden zal tellen. Onheus Het klimaat voor een terugkeer van het huidige linkse programcollege is minder gunstig dan tot voor koit werd aangenomen. Leo Meijer, de fractieleider van de PvdA in de ge meenteraad, heeft die bui al enige tijd geleden aan zien komen. In een interview in het blad "Informatie" van het Overleg Wijkorganen ver weet hij D'66 dat het met met de PPR op één lijst wilde staan bij de komende verkiezingen, zoals vier jaar geleden wel is gebeurd. Meijer "Ik vind dat onheus tegenover de PPR-partner, die er in 1974 goed voor was om het teruglopende D'66 in het zadel te helpen. Nu het om gekeerde aan de hand is, wil D'66 op eigen kracht de verkiezingen in. Dat vind ik niet in overeenstem ming met de politieke fatsoens normen". Voorzover Meijer erop gokte D'66 hiermee tot andere ge dachten te brengen, dan hebben zijn woorden een averechts effect gehad. maken. Veel meer dan een mach teloze poging lijkt dit niet. LEIDEN - De city-ring moet ver smald worden zodat er alleen ver keer van en naar de aanliggende wyken kan komen, terwijl de Bree- straat open moet blijven. Aan deze eisen moet het Léidse verkeers plan, waar momenteel aan gewerkt wordt, tenminste voldoen schrijft een samenwerkingsgroep van- de binnenstadswijken Maredorp, Pancras-Oost en Noordvest in een brief aan de gemeenteraad. Het plan om de Valkbrug voor ver keer in twee richtingen Open te stellen, leidt volgens deze groep ADVERTENTIE TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK echter alleen maar tot méér verkeer op de city ring; het zal een voldon gen feit zijn, dat een heleboel vast ligt nog vö or de inspraak over het nieuwe verkeersplan gestart is. De samenwerkingsgroep doet een beroep op de gemeenteraad om met een uitspraak over het Valkb- rugplan te wachten tot het ver keersplan er is. De samenwerkingsgroep merkt op dat het gemeentebestuur tekort geschoten is wat betreft de in spraakmogelijkheden over het Valkbrugplan deze waren tot een minimum beperkt. Wel kan de sa menwerkingsgroep nog aanvoeren dat verleden jaar, toen het Valkb rugplan voor het eerst aan de orde kwam in samenhang met de recon structieplannen voor de Breestraat, achthonderd handtekeningen te gen de plannen zijn verzameld. /erkingsgroep vindt dat eerst de oude afspraken met dc buurten afgehandeld moeten wor den, voordat het Valkbrugplan weer ter sprake komt. Genoemd worden: het versmallen van de Langegraeht en Lammermarkt, het reconstrueren van de Hooigracht zoals in het verbeteringsplan Panc ras-Oost is aangegeven en het ne men van snelheidsbeperkende maatregelen op de Pelikaanstraat Als het verkeer op de cityring be perkt wordt is er een reële moge lijkheid om het wonen in de aanlig gende w ijken te stimuleren. Zoals het slot van de brief aan de gemeenteraad aangeeft: „Kortom, nu eerst een verkeerscirculatieplan met als leidend principe: verster king van de woonfunktie voor de binnenstad en omgeving." CDA PvdA en D'66 hebben minstens één overeenkomst: hun afkeer van het CDA. In december vorig jaar liet Meijer in een gemeenteraadsver gadering al weten in de volgende periode niet met het CDA in éen college te willen zitten. D'66 sluit het CDA uit op grond van het ge drag dat deze fractie de afgelopen jaren in de gemeenteraad heeft ten toongespreid. De vraag dringt zich op of Driessen c.s. zich met hun ag- gressieve strijdwijze niet zelf buitenspel hebben gezet. Driessen zelf lijkt zich al verzoend Kandidaten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3