jUzjft Nieuwe hoop op behoud kunstenaarscentrum Kritiek van PvdA op Vage'formuleringen eidse agenda 'Les Frères Jacques nog steeds hetzelfde Honderdjarige in Wassenaar Optimisme bij Troef 'Cranky Box9: boeiend toneel Krijtstreepjes zaaien verwarring in Leiderdorp LEIDERDORP - Twee dunne, gele krijtstreepjes achter het pand van de heer De Lange aan de Hoofdstraat 4, te Leiderdorp. Discussiërende gemeente-ambtenaren en be woners van de huizen, wethouder mevrouw Tichler ont vallen woorden als "zinloos" en "nutteloos", de uitvoerder die speciaal nog eens zijn kaarten gaat uitvouwen en een stralende Rien van der Nat. Zij stonden gistermiddag allemaal langs de oever van de Rijn in Leiderdorp. En het ging om die twee streepjes, die de ene helft van de aanwezigen waarschijnlijk pijn aan de ogen deden en de andere helft als een zegen uit de hemel voorkwamen. Duidelijk voor buitenstaanders mag het wel geweest zijn, dat deze mensen niet kwamen kijken naar de pas begonnen verbredings werkzaamheden aan de Rijn. Ze keken namelijk alleen maar be wonderend of verafschuwend naar die gele streepjes die talrijke in spanningen op losse schroeven ge zet hebben. Wat was daar nu eigen lijk echt aan de hand? Zoals bekend wilde de gemeente Leiderdorp, wanneer de verbre ding van de Rijn tot achttien meter voltooid is, het historische Jaagpad achter de huizen aan de Hoofd straat weer in ere herstellen, door dit over de gehele lengte langs de Rijn zo'n twee meter breed te ma ken. Hiervoor is een tijdje geleden al een gedeelte van het pand van de heer De Lange ««rplaatst, naar het zijsteegje biizijgfruis. Momenteel wjjpaf met hangen en LEIDEN - "We zijn altijd wel overmoedig geweest. Daarom heb ben we het ook aangedurfd om ons een verbouwing op de hals te halen nu er een brief van B en W is waarin staat dat er volgend jaar met de sloopplannen zal worden begon nen." Dat zei voorzitter Hans Litjens van Troef gistermiddag tijdens de ope ning van de verbouwde sociëteit van het vormingscentrum. Zoals bekend zal het voormalig Marine complex aan het Noordeinde waarin onder meer Troef zetelt te zijner tijd voor de slopershamer moeten wijken. Litjens verdedigde de aanwezig heid van een sociëteitsruimte in een vormingscentrum als Troef, hoewel volgens hem de meeste cen tra niet over zo'n ruimte konden beschikken. Volgens de voorzitter zou het best eens kunnen zijn dat een sociëteit de drempel voor buitenstaander wat later maakt en anderzijds de contacten tussen de deelnemers kan versterken. Overi gens toonde Litjens zich uiterst op timistisch over het bestaansrecht van Troef. Hij noemde het aantal deelnemers, 120 "vaste" en 50 "losse", een record aantal. "En dat is een goed teken voor de toe komst" aldus Litjens. wurgen geprobeerd een gedeelte van het pand aan de Hoofdstraat 24 af te knabbelen, om ook daar de breedte van het Jaagpad op zo'n twee meter te brengen. Maar dat was gemakkelijker ge zegd dan gedaan. De bewoner, kunstenaar Rien van der Nat en de werkgroep 'De Oude Kern' kwa men daartegen in opstand. Maan dagmiddag zou in een speciale raadsvergadering opnieuw gepraat worden over het wel of niet inkor ten van pand Hoofdstraat 24. Door Charles Lennartz En toen waren er plotseling gister morgen die gele streepjes. Krijt lijnen die aangaven hoe breed het Jaagpad achter het huis vande Heer De Lange zou worden. Op zichzelf was alles in orde (het huis van De Lange was immers al ingekort): op de ene hoek van het huis was de breedte van het pad, dat na de ver breding van de Rijn zou overblijven nog twee meter. Maar wie schetst de verbazing, die ontstond toen duidelijk werd dat de twee streep jes op de andere hoek veel dichter bij het huis getekend waren. Het pad was daar nog maar een meter breed! Schuine gevel Met het blote oog kon men zien dat de lijntjes niet scheef getrokken waren, maar wat bleek? De achter gevel van het ingekorte huis van de heer De lange liep schuin! De gevel liep zelfs zo schuin, dat deze een meter van de totale breedte in beslag nam. En daar had de gemeente nu net geen rekening mee gehouden. Voor het bestuurlijk apparaat re den genoeg om gisteren nog in ijl tempo bij Provinciale Waterstaat officieel respons te vragen, omdat daar de tekeningen gemaakt zijn, die alle lengten en breedten aange ven. De tekening die op het ge meentehuis in Leiderdorp nog uit de archieven gehaald werd (teke ning van Provinciale Waterstaat van maart 1971) was regelrecht fout. Weliswaar was daar de schuine achtergevel van de feer De Lange getekend, maar de breedte van het huis tct de rand was op het smalste stuk toch nog zo'n twee meter. Het ziet er naar uit dat het pad ach ter het huis van De Lange, nog maar een maximale breedte van 90 cen timeter zal bereiken omdat er op de ene overgebleven meter ook nog een houten hekwerk moet komen. Mevrouw Tichler vindt deze breedte veel te smal voor het Jaag pad. "De zin van de inkorting van het pand Hoofdstraat 24 is daarmee ook vervallen, nu de afstand ver derop bij De Lange nog te smal is. Dan kan hij net zo goed hier ook zo smal worden", aldus de wethouder wijzend op het weggetje achter het huis van Van der Nat. Nader tot elkaar wat betreft de ideeën over inkorting van Hoofdstraat 24: Rien van der Nat en wethouder Tichler. ZATERDAG 22 OKTOBER 197' E2 Li LEIDEN - De Algemene Nederlandse Jongeren Vereniging in Leiden hield gisteravond en vannacht een stille wake op de Breestraat bij het stadhuis om te protesteren tegen de eventuele invoering van de neutronenbom. De demonstranten waren uitgerust met fakkels. Kort geding Rien van der Nat ziet de toekomst voor het gebouw dat hij bewoond nu wat optimistischer "Ik ben blij dat dit zo onverwachts gebeurde. Misschien dat nu ook anderen de nutteloosheid van de inkorting van Hoofdstraat 24 gaan inzien, omdat het pad toch te smal is. Het bespaart ons misschien een hoop narigheid. Wanneer namelijk de beslissing van het gemeentebestuur maandag negatief voor ons zou uitvallen dan gaan we een kort geding aanspan nen". Rien van der Nat vindt het daarbij nog een rare zaak dat pas "na twee gele streepjes gekeken wordt hoe het in werkelijkheid wordt".- Het Wachten is nu op de manier waarop Provinciale Waterstaat zich uit deze situatie weet te praten. Maandagochtend wordt antwoord verwacht in Leiderdorp. Een ver klaring van de gemeente lijkt ook op zijn plaats. Het belooft een inte ressante raadsvergadering te wor den maandagmiddag. LEIDEN - Ik heb echt m'n uiter ste best gedaan. 'Les Freres Jac ques' zijn gerenommeerd en verheugden zich in de tijd dat mensen van mijn generatie nog worstelden met jeugdpuistjes, al in een Europese bekendheid. Oudere mensen kunnen nog steeds warm lopen voor hun po diumprestatie en ook achtec het toneel blijken het zeer vriende lijke, aardige mensen te zijn. Toch mocht het me gisteravond in de Leidse Schouwburg hele maal niet boeien. Of dat nu komt, omdat de liedjes wat compositie betreft zo veel op el kaar lijken of door de wat ach terhaalde manier van presenta tie: het kwam in ieder geval niet over. In een Franse bistro of een sfeervol ingericht Frans restau rant zouden 'Les Freres Jacques vermoedelijk, veel meer tot hun recht komen. Waarbij nadruk- kelijkniets afgedaan wordt aan de vakmatigheid, waarmee Andre Bellec, Georges Bellec, Paul Tourenne en Francois Soubeyran zich muzikaal ter zijde gestaan door Hubert De- gex, op het toneel presenteren. Deze professionele artiesten die sinds 1944 als 'Les Freres Jac ques' door het leven gaan, zijn vroeger resp. advocaat, kunst schilder, PTT-beambte en pot tenbakker geweest. Dat bete kent, dat ze nu al drieëndertig jaar samen optreden. Je moet dan wel iets leuks, intrigerends of gewaagds brengen, wil je het zolang vol kunnen houden. 'Les Freres Jacques' spreken aan bij een bepaald redelijk selectief publiek. Dat publiek is bereid bij elke grappige aanzet zeer nadrukkelijk te gaan lachen. De zaal was al 'plat' voordat het doek zelfs maar open was ge weest. Opmerkelijk was ook, dat na het laatste nummer voor de pauze de gordijnen al diverse malen werden opgehaald, om 'Les Freres Jacques' in de gele genheid te stellen een ovatio- naal applaus in ontvangst te nemen. Als betekende het het einde van de voorstelling .Het in groten getale aanwezige pu bliek heeft gisteravond onge twijfeld zeer genoten. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - "Aanvang"Dat was het teken gisteravond in het LAK voor de spelers van het Onafhankelijk Toneel om "Cranky Box" van Judith Herzberg in te zetten Jn "Cranky Box", dat afgeleid is van "Een giraf zijn is erger", wordt het bekende gegeven van het ouder worden aangesneden Een op het eerste gezicht afge zaagd onderwerp. Toch wist het O.T. te boeien. Niet alleen door het flitsende .gewilde overspelen (de rol uitbouwen tot een kari katuur) Maar ook door de opzet werd het allerminst een trieste gebeurtenis. Een van de meest humoristische effecten was dat tussen de scenes de regisseur. Jan Joris Lamers, met de meest functieloze attributen kwam aandragen om dan weer met "Aanvang" een volgende schets te laten starten Hij maakte er dan weer een eind aan met •."Werklicht"Naarmate de avond vorderde werd hij steeds meer achterhaald door de spe lers, waardoor hij als enige een voorbeeld was van het leven dat gewoon (werkend) doorgaat. De tekst zat boordevol cliché's die het geestige effect completeer den. Nu zou de indruk gewekt kunnen worden dat "Cranky Box" alleen maar "leuk" was. Er werd daarentegen gebruik gemaakt van humor om de alle daagse communicatiestoornis sen en vooral het gejaagd zijn terwijl de ander juist aandacht nodig heeft duidelijk te maken. Dit alles in een pittige vaart ge bracht, doodat steeds de laatst binnengekomen speler in het volgende stuk een andere speler ontvangt, waardoor omgeving en personen veranderden. Ju dith. Herzberg, die al naam maakte met filmscripts voor de films "Rooie Sien" en "Twee Vrouwen" en het tv-spel "Lieve Arthur", heeft beslist een eigen herkenbare stijl ontwikkeld, die doet uitzien naar een volgende schepping. Natuurlijk had zij met de spelers van het O.T. Ditha van der Linden, Truus te Selle, Gerrit Timmers en Edwin de Vries, een enthousiaste, ta lentvolle ploeg maar een frisse, geestige kijk op de wereld, zoals zij die weet over te brengen geeft hoop voor de toekomst, al noodde het onderwerp daar niet toe. Lezers schrijven WASSENAAR-De weduwe M.M.R uzette-Schot is honderd jaar geworden. De „eeuweling" woont in het verpleeghuis ,De Sonnéhoeck" aan de Rijks straatweg 600.Mr.K.Staab kwam haar de gelukwensen van het gemeente bestuur aanbieden. Mevrouw Ruzette werd in het voormalig Nederlands-Indië geborenHcia r echtgenoot die in 1939 overleedwas daar werkzaam bij de douane. In 1946 vestigde mevrouw Ruzette zich in Wassenaar bij vrienden aan de Wit- tenbu rgerwegNadat zij in 1970 een been had gebroken nam zij haar int rek in ,De Sonnehoeck De honderdjarige heeft éen dochter, die in Amerika woont. LEIDEN - Sommige aspecten in het t concept-verkiezingsprogram van de PvdA voor de Raadsverkie zingen in mei 1978 zijn te vaag ge formuleerd; er moet meer samen hang tussen de verschillende be- leidsectoren in het PvdA-program duidelijk gemaakt worden. Ook sprak men van de meer 'gouverne mentele' aard van dit program ver gleken met dat van vier jaar gele den. Dat is kort samengevat het eerste algemene commentaar van de PvdA,leden op het door een spe ciale commissie opgestelde discus sieprogram. Op de vergadering van gisteravond heeft men in het alge meen over het program gesproken. Tijdens volgende vergaderingen Engelendaal weer open Beide rijbanen van de Engelendaal zijn gisteren weer opengesteld voor het verkeer. De in september be gonnen reconstructie is daarmee gereedgekomen. De verkeerslichteninstallaties op de kruispunten Vronkenlaan en Persant Snoepweg zijn geplaatst en zullen midden volgende week in bedrijf worden gesteld. Dat geldt voor zowel de zoge naamde „slavenautomaten", die de kruisingen afzonderlijk regelen, als de stuurcomputer, die de regeling van de kruispunten op elkaar moet afstemmen. Men verwacht zeker dat het enkele dagen kan duren voordat de gehele installatie naar tevredenheid func tioneert. Licht gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 17-jarige Alphense bromfietser liep donderdagavond omstreeks half zes licht knieletsel op nadat hij via een aanraking met een voetgang ster tegen een tegemoetkomende auto was gebotst. wil men het ter tafel liggende prog ram gedetailleerder gaan behan delen. De verschillende te stellen priori teiten, de principiële uitgangspun ten moeten volgens sommige PvdA-leden duidelijker - in voor iedereen begrijpelijk taalgebruik - geformuleerd worden. Er moet meer samenhang tussen de ver schillende beleidssectoren worden aangebracht - zodat bijv. prioritei ten in de economische sector niet in strijd zijn met voornemens op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Een opmerking in het program; "Bestaande twijfels bij de Leidse bevolking over de effectieve hand having van openbare orde en veiligheid dienen door het gemeen tebestuur te worden weggeno men". De opstellers stelden zich daarbij voor om te onderzoeken, of de criminaliteit daadwerkelijk toe neemt of dat er van "fabel- tjes"sprake is. Vaagheden waren m.b.t. bepaalde aspecten, zoals wijkraden en be stemming Schuttersveld zijn vol gens Meijer en van Dam niet geheel en al te vermijden, omdat daarom trent op dit moment een experi ment en inspraakprocedures volop aan de gang zijn. Zij achtten het daarom nietjuist, daarover "harde" uitspraken te doen. Anderen daar entegen waren van mening, dat de PvdA in haar verkiezingsprogram wel haar mening mag geven. Kerst-in De herfstvakantie is achter de rug dus is het tijd om weer aan kerst mis te gaan denken. Ook dit jaar za! er weer een kerst-in worden georganiseerd, die evenals vorig jaar zal plaatshebben in het ge bouw Augustinus. Zo'n kerst-in vereist nogal wat voorbereiding en daar zijn mensen voor nodig. Wie mee wil doen in het organisa tie-team of op de kerst-in zelf wil helpen om het programma goed te laten verlopen kan zich opgeven bij het bestuur van Augustinus, telefoon 071-121531. Geschiedenis Lunedi 24 ottobre oftewel maan dag 24 oktober wordt in het Inter national House Rapenburg 6 een lezing gehouden door de heer Crespo. Onderwerp van de lezing: „La narrativa italiana nel noven- cento". Voor degenen die het Ita liaans niet volledig meester zijn: „de Italiaanse geschiedenis vanaf de 19e eeuw". Aanvang 20 uur. Verenigde Naties De Nederlandse vereniging voor de Verenigde Naties houdt ook dit jaar weer een herdenkingsmiddag van de Verenigde Naties. Maan dagmiddag om 14.15 uur zal drs. T. T. Gan conservator van de afde ling China van het Rijksmuseum voor volkenkunde een lezing hou den over „de vrouw in de Chinese samenleving en in de Chinese kunst". Deze lezing is speciaal be doeld voor leden en belangstel lenden van de vrouwenverenigin gen van Leiden en omstreken, en wordt gehouden in het Rijksmu seum voor volkenkunde. Artsen h? Leiden - Voor spoedgevallen wordt dt^P weekenddienst van zaterdag 10 uur vm ni< tot zondag 24 uur, waargenomen door de ge volgende artsen: Wyk I (Morskwartier| binnenstad tot Cityring en Groenoord)i&e H. G. M. Aelbers, Noordeindsplein 2a tel. 122268, Wijk II (Kooi en Merenwjjk): Lij Groeneveld, Argusvlinder 10, tel|i:n 141373, Wijk III (Waard, Professoren^-, wyk en Tuin stad wijk): H. Engel, tel.? 764021, Wijk IV (Zuid-West en Haag.no wegkwartier): H. J. Klaassen, Witte Sin.|eei gel 69, tel. 123089 Of Leiderdorp - D. Hennink en O. du Ry VO' van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. flu 891100 (zaterdag en zondag spreekuurtje js9 van 12.30-13 uur). aa'. Oegstgeest-H. A. Reterink, Terweeweg rT 152, tel. 150394 (de dienst gaat in op za- terdag 10 uur vm.) tei Voorschoten - C. Meijer. Chopinlaan 16,' Se: tel. 2493 (zaterdag), W. van Dam, Pale- Dt strinalaan 29, tel. 3960 (zondag). on Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. c0 i hu Apotheken De avond, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 21 tot 28 oktober, waargenomen door Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085 1 Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr.) 15-17 uur. Leidse Schouwburg, Fiesta Gitana 21, 20.15 uur. LAK-Theater, Levendaal 150, Zuidelijk Toneel Globe met „De neef van Ra- meau" van Dennis. Diderot, 20.15 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met „Don Qui- chotte (ridder van de droevige figuur)", 20.30 uur. Groenoordhal, zaalhand baltoernooi scholieren, 9 uur. Sociëteit De Fuik, Julianalaan 1 Oegstgeest, café-chantant, 20 upr. Zondag WANHOOP Hiermede zou ik in willen haken op uw bericht van 19 oktober 'Leide- naar Sluit Hulpverlener Op'. In na beschouwing wetende dat deze daad op z'n lichtst onbezonnen was, wil ik toch Wel enig licht wer pen op hetgeen hieraan vooraf is gegaan. Inderdaad, mijn 11-jarige dochter is reeds geruime tijd, geheel tegen haar en mijn wil, ondergebracht bij een pleeggezin. Als vader schijnt men nogal kwetsbaar voor derge lijke dingen. Bovendien weet ik niet eens waar mijn kind zich be vind! En alsnog laat deze Haagse stichting, de aangewezen voogdes, er niets aan gelegen liggen elk nor maal contact tussen mij en mijn kind tegen te gaan. Het woord 'bezoekregeling' kent uiteraard velerlei uitleg. Maar als men zijn bloedeigen kind, in een kil onpersoonlijk kantoorkamertje te Den Haag, als het ware krijgt voor geleid, terwijl men daarenboven ook nog een enorme beknotting van de gespreksstof krijgt opge legd, de nodige huilbuien van het kind tot gevolg hebbende. Welnu, dan neem ik het woord 'be zoekregeling' maar liever niet in de mond. Ik verzeker u dat een dergelijke si tuatie zeer «s£»<-fnuikend is! Zo ook ben ik ervan overtuigd dat dit wel sterkere karakters als het mijne tot wanhoop zou drijven. J.J.Ph. van der Meer Hogewoerd 191 ALPHEN AAN DEN RIJN - Tij dens de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in wonin gen aan de Bleijenbergstraat, de Willem de Zwijgerlaan en de Rembrandtlaan. In ölle gevallen ging het om hetzelfde type woning, flatwoningen één hoog, die aan de achterzijde bij de keuken een per trapje bereikbaar balkonnetje heb ben. Dit gegeven en andere sporen geven de politie de indruk dat de daders in alle gevallen dezelfde zijn. In de woning aan de Blijenbe- rgstraat liet men de sieraden liggen, maar nam men wel een zilveren tientje mee. De bewoners van de woning aan de Willem de Zwijge rlaan werden met een flink over hoop gehaalde woning en een ver lies van 150,- geconfronteerd. De derde woning leverde 175,- op. Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling, Leids Poppentheater, 14.30 uur, teleffon 125802. Café De Twee Spieghels, muziekprog- LAK-Theater, Levendaal 150, kin dertheater - muzikanten theaterstuk „Violen-Paultje", 15.00 uur. De Horsten, Wassenaar, natuurwande ling IVN, 14 uur Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 jeugd-disko, 14.30-17 uur. Leidse Rechtswinkel Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 l ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten' Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2