„Illegale wapen bezitter is vloek voor schietsport hier rechti nog niet b ZATERDAG 22 OKTOBER 1977 De Koninklijke Neder landse Schutters Associa tie is bezig met een inven tarisatie van gehan dicapten die de schiet sport al beoefenen of dat zouden willen doen. De vereniging Oranje Ncl- ssau in Den Haag gaat een nieuwe accommoda tie bouwen die ook voor gehandicapten toegan kelijk zal zijn. Het is niet de bedoeling een aparte vereniging voor gehan dicapten te maken, maar om ze in de bestaande verenigingen te integre ren. Dat is heel goed mo gelijk, er zijn nu ook al invaliden die lid^zijn, al zullen er voor mensen met een bepaalde soort han dicap natuurlijk andere regels moeten gelden. In samenwerking met de Invaliden Sportbond is de KNSA bezig die regels te ontwerpen. Gehan dicapten die geïnteres seerd. zijn kunnen zich melden bij Adam Wage- maker, Verdistraat 58 in Leiden. Telefoon 071- 762041. plCO|@o Door Marga Wuis LEIDEN - "Op het moment datje denkt: nu haal ik de trekker over, is het al mis. Je moet je gedachten volledig uit schakelen, schieten als een automaat". Adam Wagemakers grootste hobby is pistoolschieten. Twee weken geleden werd hij nationaal kampioen militair pistool, in april derde bij de nationale kampioenschappen snelvuur pistool. Volgend jaar de wereldkampioen schappen in Seoul, Koréa. Hij gaat hard trainen, want hij is nog nooit in dat deel van de wereld geweest. Wel in 1 Zwitserland, Schotland, Duitsland, België, noem maar op, sinds hij vanaf 1974 deel uitmaakt van de internatio nale ploeg. Uitgaande van de Olympi sche gedachte: meedoen, de beste van het ene land meet zich met de beste van een ander land. Maar er moet ook geld vóór op tafel komen en wat dat betreft gelooft Adam Wagemaker dat de kleine landen wel altijd de hek- kesluiters zullen blijven. Behalve als het gaat om luchtdrukpistool, want' Wagemaker voorziet dat Nederland daarin in de toekomst een grote plaats Het zat er al vroeg in bij Adam Wagema ker. Thuis met vijf jongens betekende spelen met alles wat kan schieten. In dienst ontwikkelde zich zijn voorliefde voor het schieten als sport, en hij bleek betere resultaten te behalen dan zijn maatjes. Na de dienstperiode werd het schieten pas echt een hobby, naast postzegels verzamelen, parachute springen, imker zijn, lid van een vogel-, een vis- en een jachtvereniging zijn. "Ik werkte toen voor het rijk, en dan heb je ongezond veel vrije tijd". Van die hobby's zijn eigenlijk alleen vissen en schieten overgebleven. Wat trekt hem nou zo aan in dat schieten? "Het is een eeuwig gevecht tegen jezelf. Je kunt de energie die je hebt, en je barst van de energie, die kun je niet omzetten in krachtexplosies. Nee, die moet je omzetten in concentratie. De grote angst van iedereen die pistool- schiet is dat hij onder hoge druk van een belangrijke wedstrijd ineens aan een bos bloemen of zo denkt en zijn concentratie-opbouw niet afmaakt". "Uit ervaring weet ik dat het nooit lukt als je je zonodig waar moet maken. Toen ik een beetje tussen de topmen sen kwam, had ik dat. Ik wist dat ik het kon, en dat moest en zou ik dus ook laten zien. Nou vergeet het maar. Je gaat juist op de kritieke momenten hele gekke bewegingen maken met je arm, je hebt jezelf niet meer onder con trole. En nu nog, als het een. keer mis gaat, dan voel ik al het bloed naar mijn hoofd stijgen, dan gaat mijn hart tekeer als een gek. Even de arm naar beneden, ademhaling weer onder controle krijgen, opnieuw concentreren, anders ben je verloren". "Na een wedstrijd ben je dan ook dood moe, dan zou je het liefste in je bed •kruipen, al ben je er bij wijze van spre ken net uitgestapt. En zo'n wedstrijd duurt toch niet zo erg. lang, de inter nationale wedstrijd snelvuurschieten duurt bijvoorbeeld maar een half uur". Bij die wedstrijd moet op een afstand van 25 meter op vij f schijven geschoten worden. Een keer in zes seconden, dan in vijf seconden en dan in vier secon den. "Ik heb ze zien lopen, die Russen en Joegoslaven, met de hand op de buik van de ene boom naar de andere, hele maal kapot van de zenuwen. Maar als ze moeten schieten zijn het automaten, het is geweldig wat die kunnen. In die oostblok-landen heeft het schieten wel een politieke bijsmaak, dat is gelukkig hier niet zo. Een voordeel is wel dat ze er daardoor veel betere faciliteiten hebben". "Vooral 100-meter banen voor groot ka liber geweer zijn er-weinig in Neder land. Bezuinigingen op defensie en achterliggende recreatiegebieden zul len het aantal banen van de dertig die er nu zijn nog terugbrengen tot eén aantal van acht of negen. Ais de ac commodaties beter waren, zou het aan tal beoefenaren van de schietsport veel groter zijn dan het nu is. Veel vereni gingen hebben nu wachtlijsten en moeten ledenstops invoeren. In drie jaar is er al een ledentoename geweest van 42%. Er zijn nu zo'n 15-000 ménsen aangesloten bij de overkoepelende vereniging, de Koninklijke Neder landse Schutters Associatie (KNSA). Die toename komt aan de ene kant doordat veel verenigingen nog niet bij de KNSA waren aangesloten, aan de andere kant doordat er een .toene mende neiging is naar individuele sporten, dat zie je ook bij tennis bij voorbeeld". "Gelukkig is ook de publieke opinie zich aan het wijzigen. De schietsport stond altijd in een kwaad daglicht bij de mensen omdat men niet in de eerste plaats aan de sport dacht, maar aan het w apenbezit. De illegale wapenbezitter is de vloek voor de sport, want de sport is: vanaf een bepaalde afstand een gaatje schieten in een papiertje. Meer niet. Elke vent die in het bezit is van een bijzondere vuurwapenmachtiging, is zich er heel goed van bewust dat hij onder bepaalde omstandigheden ge vaarlijk kan zijn; niet zijn wapen is ge vaarlijk, maar hij die het hanteert. Er is dan ook een hele strenge ballotage bij de KNSA. Een branie-achtig figuur die zich presenteert met grote holsters aan het lijf, die hoeft er niet op te rekenen dat hij lid kan worden van de vereni ging. Voor zover ik weet is er nog nooit een veroordeling van leden van de ver eniging voorgekomen". "Wie lid wil worden krijgt eerst een jaar lang een proeflidmaatschap. Daarna kan hij pas naar de politie om een bij zondere machtiging aan te vragen. Daar wordt uitvoerig zijn doopceel ge licht. Wie van de politie geen machti ging krijgt, kan ook nooit lid worden van een vereniging". "Er rde c een stuk erkenning schietsport van staatszijde, in de vorm van de nieuwe richtlijnen voor het uit geven van bijzondere machtigingen. Vroeger maakte iedere gemeentepoli tie zo'n beetje zijn eigen wapenwet. Nu heeft justitie nieuwe richtlijnen aan genomen waarbij iedere burger met onbesproken gedrag een wapen per tak van schietsport in zijn bezit mag hebben. Hij moet dan wel een bewijs overleggen, dat hij die tak ook werke lijk' beoefent. Niemand kan dus een wapenverzameling aanleggen". "De publieke opnie wijzigt zich ook om dat mensen van allerlei pluimage de schietsport tegenwoordig beoefenen. Tot voor tien jaar was het echt een se lectieve groep, veel militairen. Dat is nu zeker niet meer zo, daardoor zijn we ook het stempel "rechts" kwijt. Er kunnen nu uitgebreide politieke dis cussies plaatsvinden, dat kwam vroeger niet voor". Adam Wagemaker schiet nu twaalf jaar. Daarnaast is hij grafisch ontwerper en daardoor betrokken geraakt bij de spreekbuis van de KNSA, het blad "Schietsport". Op het moment wijdt hij als hoofdredacteur al zijn tijd aan dat blad. Door dat werk heeft hij weinig tijd voor training in zijn hoofd nummer, de pistoolsport. Wel doet hij mee aan alle wedstrijden in drie on derdelen van de negen die er zijn. Als hij wil schieten voor zijn ontspanning, want die training is dat zeker niet, dan pakt hij zijn geweer, en gaat in de dui nen liggen. Hij schiet op papier, en de konijnen zijn er door de jaren heen zo aan gewend geraakt dat ze letterlijk onder zijn vizier langs i DEN HAAG - „Ik vind het onbe grijpelijk en volstrekt verwerpe lijk dat het proces tegen die 15-ja- rige jongen op de Amerikaanse televisie is uitgezonden. Dat zou in ons land nooit mogen gebeu ren, juist omdat het om kinderen gaat. Terecht worden kin derstrafzaken hier achter geslo ten deuren behandeld." Mr. J. J. Abspoel, hoofdofficier van justitie in het arrondissement Al kmaar, gelooft niet dat de uitzen ding van het proces tegen Ronny Zamora, die zegt onder invloed van het geweld op de tv zijn 82-ja- rige buurvrouw te hebben'be roofd en vermoord, een positieve bijdrage levert aan de discussie over het geweld op de buis. „Er gaat eerder een negatieve in vloed van uit, die honderd maal erger is dan het effect van een po litieserie. Ik maök me sterk dat veel mensen bij het zien van dit proces op een idee worden ge bracht. Dit is gewoon inspelen op de sensatiezucht van het- publiek." Miljoenen Amerikanen hebben de afgelopen dagen op de televisie kunnen kijken naar het proces tegen Ronny Zamora. Het was het eerste grote proces waarbij de televisie zonder eerst toestem ming te vragen mocht filmen. Elke dag kon men „genieten" van urenlange uitzendingen, waarin Ronny herhaaldelijk close up in beeld kwam. Een nieuw soört tv-„geweld", waarbij de privacy van een kind ondergeschikt werd gemaakt aan het protest tegen- dat andere geweld. Pleidooi Mr. Abspoel is een van de mensen uit de justitiële praktijk die daar verontwaardigd op hebben ge reageerd. Toch heeft hij an derhalf jaar geleden nog gepleit voor het toelaten van radio en televisie tot de rechtszaal waarbij hij doelde op zaken tegen vol wassenen. De magistraat, bekend om zijn gespierde taalgebruik, zei toen dat de belangen van de ver dachte erdoor kunnen worden geschaad, maar dat men dat m^ar op de koop toe moet nemen. Het strafproces staat ten dienste van de gemeenschap en niet van de- verdachte, vond hij. Mr. Abspoel licht toe: „Onze rechtspraak is in principe openbaar. De aanwezigheid van de pers is onontbeerlijk voor het goed functioneren van het strafp roces. Dan moetje niet de schrij vende pers wel toelaten en de ra dio en tv buiten laten staan. Dat onderscheid mag je niet maken. Natuurlijk is televisie veel in dringender; daarom zullen er re gels voor moeten komen. De rechtbankpresident moet, na overleg met de verdachte en zijn advocaat, uiteindelijk de beslis sing nemen", aldus Abspoel. Acteren Officier van justitie mr. Habermehl die de laatste tijd door het Men- ten-proces maar al te goed weet wat publiciteit is: „Met televisie in de rechtszaal bestaat het ge vaar dat verdachten en getuigen gaan acteren. Dat ze misschien verklaringen afleggen die ze an- Door Godfried Heiwig ders nooit hadden afgelegd. Aan de andere kant kunnen ze zich ook geremd voelen, doordat de camera's op hen zijn gericht." Vooral onder druk van de media wordt er de laatste jaren - zij het wel geleidelijk - naar mogelijk heden gezocht om de openbaar heid van onze rechtspraak te ver groten. Zo mogen radio en tv in korte gedingen nog wel eens op namen maken. Men herinnert zich nog wel de Utrechtse recht bankpresident mr. Van Dijk die begin dit jaar in het kort geding tussen werkgevers en vakbonden de lachers op zijn hand kreeg door aan een verslaggever van het journaal te vragen wanneer het hem schikte dat hij uitspraak dee. Een belangrijke bijdrage aan dé discussies vormt het rapport van de werkgroep „Pers en Rechtsp raak", dat begin dit jaar werd ge publiceerd. De werkgroep, waarin onder andere vertegen woordigers zaten van de media, de advocatuur, de Coornhert Liga en de reclassering, stelde dat radio en televisie niet per defini tie de toegang tot de rechtszaal- moet worden ontzegd. Men zou, aldus de werkgroep, op grote schaal moeten experimen teren met uitzendingen van ci viele zaken. Als deze proef slaagt, moet men uitbreiden tot strafza ken. Om de schadelijke gevolgen voor een verdachte zoveel moge lijk weg te nemen, moet aan drie voorwaarden.worden voldaan: de verdachten (en ook getuigen) moeten zelf toestemming geven, ze mogen alleen op de rug wor den gefilmd en hun persoons gegevens mogen niet worden op genomen. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat deze voorstellen door de rech terlijke macht worden overge nomen. Het college van recht bankpresidenten en de procu reurs-generaal hebben onlangs afgesproken dat radio en tv geen opnamen van strafzaken mogen maken. Rechtbankpresident mr. Van Dyk, tevens voorzitter van het college: Mr. A. Habermehl: „Veel haken en ogen „Over de voorstellen van de werkgroep moeten we nog pra ten. Ik ben voor een zo groot mo gelijke openheid maar de privacy van de verdachten mag daar niet onder lijden. Er zitten nog zoveel haken en ogen aan, dat ik me voorlopig van een oordeel ont- hou", aldus mr. Van Dijk. Idealistisch Nico van Zeist, adjunct-directeur van de algemene reclasserings- vereniging, noemt de aanbeve lingen „idealistisch". „Ik zie het nut er niet van in. De televisie stuurt vaak naar grote zaken een verslaggever die aantekeningen maakt en voor de camera verslag doet. Van discrimiatie is dus geen sprake. Televisiebeelden zijn directer dan een kranteverslag en bereiken veel meer mensen. Ook met de voorwaarden van de werkgroep blijft naar mijn idee het risico van herkenning bestaan. Door iemand uit de anonimiteit te ha len is de straf zwaarder dan de rechter heeft bedoeld. Als het algemeen belang nu werke lijk is gediend met beelden van een proces, datje ze gebruikt als waarschuwing, dan mag het in ieder geval geen zaak worden van de omroepverenigingen. Laat dan de NOS, die niet om leden hoeft te vechten, het doen. Maar ik blijf het doodgriezelig vinden."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23