'8 mm Aanvoer heroine neemt niet toe Conflict binnen de SER Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Universiteit wil niet meer praten met actiegroepen Overtreders van anti-bioticawet in kraag gevat HM", i3b«ftk 1 rT^ V Spaar deposito's tot Beleggings bewijzen tot postgiro en rijkspostspaarbank! ff Zuid-Holland heeft speciale milieuraad Politie 'ving'dit jaar 600 kilo Verzet tegen regime in Nicaragua groeit Over medezeggenschap in kleine ondernemingen VARIA PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) Zuid-Holland heeft een Provinciale Raad voor de milieuhygiëne. De raad moet het provinciaal bestuur adviseren over de maatschappelijke consequenties van het beleid van de provincie, op het terrein van de milieuhygiëne. Voorzitter van de nieuwe raad is drs. A.J. Lems, burgemeester van Schiedam. Gistermiddag heeft gedeputeerde mr. H.B. Engelsman in het provincie huis in Den Haag de raad geïnstalleerd. De taak van de raad strekt zich uit tot het gehele terrein van de milieuhygiëne zoals de bestrijding van bo dem-, water- en luchtverontreiniging door chemische en fysische oorza ken, zoals geluid en straling. De raad zal ook adviezen geven over algemene milieuhygiënische vraagstukken van bijvoorbeeld energie-opwekking, de bio-industrie en de problemen van gevaarlijke stoffen. In de raad zitten vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersor ganisaties, de agrarische bevolking, Zuidhollandse aktiegroepen, de re gionale milieudiensten in Zuid-Hollahd, de waterschappen en de rijks overheid. Bodegraver zes maanden in cel? te* AMSTERDAM (ANP) - Er is een stabilisatie ontstaan in de aanvoer van heroïne uit Zuid-Oost-Azie in West-Europa. Dit is althans de conclusie van de drugsbestrijdingsdes- kundigen, die deze week op initiatief van de international drug enforcement association (idea) in Amsterdam bijeen waren. ALPHEN AID RIJN - De officier van justitie bij het kantongerecht in Alphen a/d Rijn heeft gisteren te gen de 50-jarige handelaar in vee houderij-artikelen P. uit Bodegra ven zes maanden gevangenis waar van twee voorwaardelijk en zesdui zend gulden boete geëist. De man wordt ervan verdacht sinds het in werking treden van de anti-bioti- cawet in 1964 handel is blijven drijven in diergeneesmiddelen en Literaire prijs Hella Haasse DEN HAAG (ANP) - De schrijfster Hella Haasse is gisteren de literaire "witte prijs" toegekend, ingesteld bij gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de nieuwe of literaire sociëteit De Witte in Den Haag. Ze kreeg de prijs van dit jaar voor haar boek "Een gevaarlijke verhouding of Daal en Bergse brieven". De prijs bedraagt tweeduizend gulden. Een paar honderd politiefunctiona rissen uit 33 landen in Europa en het Midden-Oosten bespraken op de conferentie hun ervaringen in de dagelijkse strijd tegert de inter nationale narcoticasmokkel. John Cusak, hoofd politieke afde ling van de Amerikaanse narcoti- cabestrijdingsdienst zei gistermid dag op een persconferentie, dat er tot dusver dit jaar in West-Europa 600 kilo heroïne (waarvan 190 kilo in ons land) in beslag was genomen. In 1976 was de vangst ruim 700 kilo. Hij wees er overigens op, dat naar schafting tien procent van de aan voer in handen van de politie valt. John Warner, regionaal directeur van de Amerikaanse dienst in Europa, meende dat dit percentage President AnastasioSomozavan gebied waar regeringstroepen al nltSf de^te^verbe' Nicaragua stapt met een handwa- - enkele dagen in bloedig gevecht zijn pen schietklaar bungelend aan zijn gewikkeld met guerrillastrijders riem uit een auto, nadat hij een in- van het Sandinista Nationale Be- spectietocht had gemaakt door het vrijdingsfront. ving aan heroine de laatste jaren in heel West-Europa toegenomen. "In West-Europa is elke grote stad te genwoordig een centrum van ge bruikers", zo zei hij. Als enige op lossing op lange termijn van het he- roïneprobleem zag hij de beëindi ging van de produktie van de grondstof (opium). Cusak herin nerde daarbij aan de ervaringen met Turkije, dat volgens hem thans een doeltreffend controlep rogramma heeft, en Mexico. De Amerikaanse bestrijdings dienst acht het mogelijk, dat voor de uit Turkije afkomstige heroine in Afghanistan en Pakistan gepro duceerde opium wordt gebruikt. Commissaris J. van Straten van de Centrale Recherche Infor matiedienst in Den Haag zei, dat er in ons land tot dusver geen Turkse heroine is aangetroffen. Ook waren er geen aanwijzingen, dat er in West-Europa heroinelaboratoria zouden zijn. Volgens zijn collega G. Toorenaar van de Amsterdamse narcoticabrigade gaan veel kopers de laatste tijd naar Oost-Berlijn, omdat de heroïne daar beter van kwaliteit en vooral goedkoper is dan in Amsterdam. De prijs in de hoofdstad is thans ongeveer 300,- per gram tegen 60.-- een jaar gele den, aldus de Amsterdamse com- hormoonpreparaten. Nadat de al gemene inspectiedienst al jaren jacht op hem had gemaakt, kon hij in oktober vorig jaar bij een ver keersovertreding worden aange houden. Van dertien andere overtreders, die ook voor het kantongerecht terecht stonden, werd er tegen één - en zo genaamde depothouder - een maand voorwaardelijk en 1500 gul den boete geëist. De overige twaalf MEXICO (AFP)-Na vier dagen van dingstront zijn veehouders, die allen in het bezit een Amsterdamse politiefunctio naris was minder optimistisch. Naar zijn gevoel kwam slechts vijf procent boven water. Cusak achtte Amsterdam nog steeds het voornaamste centrum voor heroïne uit Zuid-Oost-Azië. Voor heroïne uit het Midden-Oos ten (Turkije) speelt Berlijn deze rol. Volgens de Amerikaan is de versla- Amicales-congres w. de aanslagen in s, uie «men m nei Dezu bloedige gevechten tussen rege- de Mexicaanse ambassade ge- 1 zg. diergeneesmiddelen, ringstroepen en guerrillo's in Nica- vlucht waar het ambassade-per- ^aat geWOOIl UOOr r» hnptf» van fsno tniiHpn. raeua heeft Dresident Anastasio soneel erin slaagde de politie bui- 0 kregen een boete van 500 gulden opgelegd. De uitspraak tegen P. en de depothouder is op 4 november. Volgens de officier van justitie moet P. worden gerekend tot de hooguit twintig streekhandelaren in Nederland. De werkelijke grote jongens, van wie er misschien vier in Nederland zijn, zijn buiten schot gebleven. In welke kringen die ge zocht moeten worden werd aange geven door de getuige-deskundige van de AID. Hij verweet sommige fabrieken hun waren via de achter deur in een blanco fles aan handela ren zoals P. te leveren. ragua heeft president Anastasio soneel erin slaagde de politie bui- Somoza het roer weer wat steviger de deur te houden.De rege- in handen, maar het verzet tegen ring-Somoza heeft verklaard dat de zijn regime wordt elke dag sterker, aanvallen worden uitgevoerd door zo werd gisteren in goedingelichte "Marxistisch-leninisten", die van kringen in Mexico vernomen. uit Honduras en Costa Rica het De 53-jarige president, pas herstel- land zouden zijn binnengevallen, lende van een hartaanval, heeft de laatste dagen te maken gehad met Het bewind van Somoza heeft nfet verscheidene aanvallen, gepleegd alleen moeilijkheden in het door de "Sandinistes"de enig goed buitenlandook met de buurstaten georganiseerde guerrilla-beweging is de verstandhouding niet zo goed, in Nicaragua. Voor de eerste maal met name met Costa Rica. Jonge drongen de opstandelingen door officieren maken grote bezwaren tot in de hoofdstad Managua. tegen de groeiende invloed van de Een aantal leden van het bevrij- 23-jarige zoon van Somoza. DEN HAAG (ANP) les-congres gaat jsondag in Den Haag gewoon door ondanks protes ten van actiegroepen en stichtingen het voor buitenlandse werknemers, pen UTRECHT (ANP) - Het college van Het Amica- bestuur van de rijksuniversiteit Utrecht heeft in een brief aan de universiteitsraad meegedeeld, dat de toekomst geen actiegroe- eer te woord zal staan en dat ders van Den Haag geen reden het stuurshervorming aangew< grondwettelijke recht van vrijheid vertegenwoordigende organen van vergaderen te negeren. Boven- de universiteit, dien gaat het hier niet om een ver boden vereniging. De politie zal extra attent zijn op mensen die zullen trachten het mchtige demonstratie1 congres te verstoren, aldus de aangeboden kreeg wa I ovet 1 V woordvoerder. In zijn brief herinnert het college dat het onlangs, ;,na een luid- petitie het on middellijk toewijzen van minstens .informatie Bo«v°°aste"rente st%Segg^sbeW,zen Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders 8% Minimum storting f 1,000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van ë'/2% tot 8?o. Deposito's komen na de looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. 'ÜÜjjÜf 71% Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7qo, 4 jaar TA% en 5 jaar T/2%. Bij een beleggingsbewijs knjgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan. negentien personeelsposten voor het vak orthopedagogiek werd ge vraagd. Via eenzelfde procedure is het college enkele maanden gele den gevraagd voor de huisvesting van een bepaald studievak de voormalige Emmakliniek aan te kopen. Ook het college betreurt het zeer dat door de personeelssituatïe in sommige studierichtingen „het onderwijs onder niet altijd verant woorde druk komt te staan". Maar het voegt hieraan toe, dat de gren zen van zijn mogelijkheden worden bepaald door de begroting en de verantwoordelijke bewindsman, „protesten, klachten en acties ten spijt". Het is bovendien het „mid denniveau" - de raden van facultei-' ten, sub- en interfaculteiten - dat, rekening houdehd met de studen tenaantallen, de personeelsforma ties vaststelt. Ook als daar al het mogelijke wordt gedaan, kunnen er problemen met de mankracht ont staan. Het is onmogelijk, aldus het col lege, in een handomdraai spannin gen en moeilijkheiden uit de weg te ruimen die zich voordoen wanneer er door belangstellingsgolven bij sommige vakken pieken en bij an dere dalingen ontstaan. Met per soneelsposten kan maar in be perkte mate worden geschoven. Specialistische en beroepsbe kwaamheden maken het lang niet altijd mogelijk, mensen bij andere vakken in te zetten. Daarbij komt, dat de personeelsformaties „dicht slibben", waardoor vacatures min der vaak voorkomen. Ten slotte noemt het college als belemmerde factor bij reorganisaties „de granie ten rechtspositie van de amb tenaar". Vissersprotest tegen verlaging tong-quotum URK (ANP) - De vissersverenigin gen in Den Helder, Texel en Urk en de „Kottergroep Goedereede" vin den het voorstel van de Europese Commissié, voor 1978 het Neder landse tongvangstquotum te verla gen van 9.200 tot 6.000 ton, onaan vaardbaar. Zij hebben dit gisteren in een telegram aan minister Van der Stee van landbouw en visserij laten weten. Deze gaat begin vol gende week deelnemen aan een KAPPAS CITY - David Jelinek wordt door zijn vrouw omhelst na zijn bevrijding uit de gekaapte Boeing 737 in EG-ministerraads vergadering over Amerika. Zoals gemeld pleegde de kaper, die een bankoverval had gepleegd en met het gekaapte toestel wilde .-interne visserij problemen" der ontkomen, kort na zijn overmeestering zelfmoord. gemeenschap. DEN HAAG (ANP) - De Sociaal- Economische Raad heeft zich gis teren niet akkoord verklaart met het ontwerp-advies dat zijn com missie ondernemingsraden, na zes jaren voorbereidende arbeid, aan de raad had voorgelegd over de medezeggenschap in kleinere on dernemingen. Het gaat hierbij om ondernemingen met minder dan honderd werkneméïs. De raad besloot, op voorstel van zijn voorzitter, drs. J. W. de Pous, dat het dagelijks bestuur een werk groep zal samenstellen, bestaande uit kroonleden (onafhankelijke le den van de raad), werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers, die onder voorzitterschap van drs. J. J. A. Charbo zal pogen een nieuw ontwerp-advies voor de februari- vergadering van de raad gereed te •hebben. De werkgroep moet daarbij de gis teren tijdens de discussie gemaakte op- en aanmerkingen betrekken. Het ontwerp-advies zoals ter be spreking lag, bevatte twee stand punten. Een deel der commissie meende dat voor de medezeggen schap van werknemers in de aan gegeven soort ondernemingen een voorziening moet worden getroffen die afwijkt van de wet op de onder nemingsraden en afgestemd is op het karakter van de kleinere onder nemingen. Die voorziening, neer te leggen in een verordening van de SER, zou betrekking hebben op ondernemingen met tenminste vij fentwintig en niet meer dan hon derd werknemers. Een ander deel der commissie was van oordeel dat de globale inhoud van de medezeggenschapsregeling van de huidige wet op de onderne mingsraden ook voor kleine on dernemingen zou moeten worden aangehouden. De omvang van de onderneming kan niet beslissend zijn voor de vraag of werknemers een recht op medezeggenschap toekomt. Bij zijn pogingen om de partijen tot discussie te bewegen, zo zei de heer Charbo, bleek het werkgeversdeel steeds vasthoudender „om geen stérker woord te gebruiken" en dat maakte verder pogingen vruchte loos. Het zou zijns inziens geen en kele zin hebben, zo daarover in de raad zou mogen worden gedacht, het ontwerp naar de commissie te rug te verwijzen. Bovendien wacht het kabinet op het advies. Hij merkte ook nog op dat de in breng van kroonleden, onafhan kelijke leden van de raad, in het werk van de commissie minimaal is geweest. De in een neutrale positie als voorzitter verkerende prof. Van Esveld en de heer Charbo zelf toen hij tot waarneming van dat voorzit terschap werd geroepen, hebben als onafhankelijke leden niet veel kunnen inbrengen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21