Leiden Lions 'oefent': 12-1 Voorronde Europa Cup „vingeroefening AZC" X. Nieuwe verklaringen in de „affaire-Weinreb Motorduivel moet half jaar lopen AZC wint bij Nereus DRIE KOPLOPERS IN SCHAAKSTRIJD Al forse scores in biljartcompetitie A FILIAALCHEF SLAGERSBEDIENDE ZATERDAG 22 OKTOBER 1977 MiPHEN AAN DEN RIJN - „Dit is poor ons een goede vingeroefening te wennen aan het spelen in de Ëuropa Cup." van groot optimisme ge tuigende woorden, werden gisteren tijdens een persconferentie uitge sproken door AZC-voorzitter AZC heeft gisteravond de vooruit- gespeelde competitiewedstrijd bij Nereus met 6-2 gewonnen. De Al- phenaren werden door slor digheidjes in de eerste periode weliswaar op achterstand gezet via treffers van Hans Stam en Ruud Rent, maar in de tweede periode was AZC al beter geconcentreerd. Gijze Stroboer (2x) bracht de ploe gen toen naast elkaar. In de derde periode bleef Nereus goed tegen stand bieden, waardoor toen alleen Alphenaar Ruud de Hey kon sco ren. Pas in het laatste part kon AZC doordrukken. Via Frank v.d. Ak ker, Wim Keeman en opnieuw Gijze Stroboer werd tenslotte 6-2 bereikt. Meindert Kooistra, precies een week voordat in het Alphense zwembad De Dillen de voorronde van het Europa Cup toernooi terpolo wordt gespeeld. Een ronde die de voorzitter van de regerende landskampioen ziet als „een opge legde kans om verder te komen." Zo wordt de strijd tegen de kam pioenen van Oostenrijk, Duitsland België en Turkije ook door de spe Iers gezien. Aanvoerder Ton Buunk herinnert zich uit zijn Meeuwen tyd, drie seizoenen geleden, alleen nog dat Oostenrijkse waterpoloërs taaie tegenstanders zijn, maar de overige opponenten worden als een makkie beschouwd. Met de organisatie van de voorron den in Alphen is overigens een be drag van rond de 28.000 gulden ge moeid. Geld dat AZC denkt terug te halen uit de entreeprijzen, een lo terij subsidies (er zijn er maar liefst zes aangevraagd) en een eventueel bijspringen van de gemeente. Die stelt het zwembad al voor niets ter beschikking en is ook bereid af te zien van de heffing van de verma kelijkheidsbelasting tijdens het toernooi. AZC hoopt aan dat toer nooi zelfs te kunnen verdienen om zo de kosten te kunnen bestrijden, die in eventuele volgende ronden moeten worden gemaakt. In dat verband speelt de sponsoring waarvan AZC zich via het Am sterdamse uitzendbureau Unique heeft weten te verzekeren (be houdens goedkeuring van de le den) een belangrijke rol. Toch zal het sponsorgeld, het bedrag wilde Kooistra niet noemen omdat eerst de leden moeten worden ingelicht, niet alleen in het eerste team gesto ken worden. Kooistra: „Daarmee willen we de financiële basis van de hele vereniging opkrikken. Dat moet ook wel, want als je het alleen in het eerste stopt en de sponsor zou er na drie jaar mee ophouden, heb je in feite in die tijd je eigen doodvonnis getekend. AZC zal overigens in de Europa cupwedstrijden uitkomen onder leiding van interim-coach Nico van Dam. Deze heeft het team vanaf het begin van de competitie onder zijn hoede, nadat Geurtsen werd geveld door een hartinfarct. Kooistra gaf toe dat ook bij AZC was gespeeld met de gedachte om bondscoach Ivo Trumbic in te huren voor de voorrronden als Van Dam het zou hebben laten afweten in verband met zijn werkzaamheden. "Toen Van Dam kenbaar maakte tot na die voorronden te willen blijven, heb ben we dat direct geaccepteerd. Hij doet het goed, en heeft ons door de eerste moeilijke tijd heen geholpen. Dus is het logisch dat hij eerste man is. Wat mij betreft mag hij het hele jaar blijven als dat nodig is", aldus Kooistra. OYAMA - De Amerikaan Mario gezorgd. Op het Fuji-circuit kwam Andretti heeft op de eerste hij gisteren met zijn Lotus tot een trainingsdag voor de Grote Prijs van 1 minuut 12£3 seconden, van Japan, die zondag wordt ge- wat neerkomt op een gemiddelde houden, voor een nieuw baanrecord van 217256 km per uur HILVERSUM - De Neder landse vertegenwoordiger in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars wa terpolo, HZC Robben, is giste ren in het Hilversumse zwem bad 'de Lieberg' goed gestart. De overwinning van 11-4 tegen het Tsjechoslowaakse Novaky is geen moment in gevaar ge weest en is in feite nog een te zwakke afspiegeling van het overwicht dat de Hilversumse ploeg bezat. De Tsjechoslowa- ken, Oosteuropees geschoold, dus zware en sterke jongens, konden de voorsprong van 2-0, door Nieuwenhuizen en Smits opgebouwd in het eerste kwart, door nonchalance van de Rob ben wegwerken en bleven daarna op gelijke voet. Toen in de derde periode vier treffers op ry van de Robben volgden, zak ten de Oosteuropeanen snel weg. Vooral tactisch schoten de bezoekers tekort, waardoor in het laatste kwart de score moei teloos kon worden opgevoerd tot 11-4. Robben start met zege op Tsjechen: 11-4 'Een normale uitslag', zei coach Harry vriend, die met deze zege zijn internationale rentree als coach vierde. 'Deze Tsjechen hebben body genoeg, maar het ontbreekt hen aan zwemsnel- heid. Dat hebben wij goed uit gebuit'. Topscorer in dit overigens ma tige treffen was Dick Nieuwen huizen met drie doelpunten. Nico Landeweerd, Hans Smits en Gerard Keetelaar scoorden ieder twee maal. Het Griekse Olympiakos won in de tweede wedstrijd met 7-3 van de Oostenrijkse ploeg ASV Wien. De internationale zwemfedera- tie (FINA) heeft de Italiaanse schoolslagzwemmer Giorgio Lalle (zilver in Montreal op de 100 meter achter de Westduitser Gerald Moerken) en elf water- polospelers van het Italiaanse team, dat tijdens de Olympi sche spelen eveneens het zilver veroverde, tot professional ver klaard en met onmiddellijke in gang geschorst. Dit maakte de Mexicaanse president van de FINA, Xavier Ostos, gisteren in West Berlijn bekend. Lalle en de waterpolospelers zijn in Ita liaanse kranten en tijdschriften herhaaldelijk met naam ge noemd in advertenties. Verder werd bekend dat 'Doe' James Counsilman, een van de bekendste zwemtrainers in de Verenigde Staten, zich nog een jaar moet onthouden van activi teiten op internationaal gebied. De coach van de Indiana Uni versity nam in de herfst van 1976 deel aan een trainerssym posium in Zuid-Afrika, dat geen lid is van de FINA. Counsilman geldt als de ontdekker van on der meer Mark Spitz. LEIDEN - Na de tweede ronde de strijd om de persoonlijke jeugdtitel van de Leidse Schaak bond in de kategorie tot 20 jaar heeft zich een kopgroep van drie man gevormd. Jan Willem Duijzer handhaafde zijn honderd procent score, omdat zijn opponent Arie van den Bos zo vriendelijk was hem in een remiseachtige stelling een stuk cadeau te doen. Ook Gert Koelewijn boekte zijn tweede winstpartij door een sterker geachte Jan Bakker te vloeren Bakker maakte een fout in een prima stand, hetgeen hem twee kwalitieten kostte. Hij probeerde nog wat, hetgeen Gert noopte tot een dameoffer, maar tenslotte wa ren de beide torens van Gert Jans dame te slim af: mat of een gewon nen eindspel. Als derde nestelde zich titelfavoriet John van der Wiel invde kopgroep. Tegen Jeroen Seller kwam hij be paald lelijk te staan: Jeroen had dankzij een pionoffer in de opening een kansrijke stelling opgebouwd. Naarmate de partij vorderde, werd het hoe langer hoe moeilijker. In de tijdnoodfase gaf de routine van John uiteindelijk de doorslag. Niet minder dan acht spelers heb ben momenteel één punt verza meld. Hans Kuyf pakte zijn eerste punt tegen Marc Overeem door net iets sneller de aanval in te zetten. Wijnand Heykoop verrekende zich tegen Willem Hendrik Haasnoot, boette daardoor een stuk in en ging kansloos ten onder. Ernst de Hoop en Gert Jan Goedhart bedienden zich van een originele wilde ope ning die zij echter wat zwakjes be handelden. Goedhart kwam er tenslotte met een stuk meer uit, hetgeen in het verre eindspel vol doende bleek te zijn voor de winst. LEIDEN - Wederom liet het Ton Menken ij shoe key-team er gister avond geen twijfel aan bestaan. Alweer werd een bezoekend team met grote cijfers verslagen. Het Belgische Herentals moest zich reeds na de tweede periode volledig overgeven en het in grote getale opgekomen Leidse publiek zag de favoriet moeiteloos op een 12-1 overwinning afstevenen. "De wed strijd van morgen tegen het sterke Den Bosch zal moeten aantonen of deze gemakkelijke overwinningen geen nadelige invloed op het team hebben gehad", merkte coach Jean Martin na afloop op. "Pas tegen Den Bosch zullen we voor het eerst werkelijk onder druk worden ge zet. Beschouw de afgelopen duels maar als een goede voorbereiding" Geoefend kon er gisteravond in de met 900 man gevulde Leidse hal in derdaad worden gedaan tegen het weinig imponerende Herentals. De Belgische tegenstander van de Lions bleek zo zwak dat die met twee spelers meer op het ijs zelfs nog niet aan scoren toe kwam. De Leidenaars daarentegen wisten hun nummerieke meerderheid driemaal wél uit te buiten. Slechts éénmaal waren de Belgen in staat de goed optredende goalie Mark Dobbelaar te verrassen, maar daar voor was dan wel een vijf tegen vier verhouding en enige nonchalance van Leidens kant nodig. De Lions konden zich overigens al in de eerste periode naar een royale 4-0 voorsprong spelen. Na doelpunten van Frank Dobbelaar en driemaal Jiri Anton, probeerde Herentals in de tweede periode met hard spel terug te komen. Maar het individueel veel sterkere Leiden, liet er geen gras over groeien. Goaltjesdief Harry Wielheesen wist steeds de niet eens zo zwakke Bel gische goalie Mare van Thielen te passeren. Hij scoorde driemaal op aangeven van Rudy Bakker (7-0) en pas bij 8-0 (Anton) kon Herentals tegen- scoren. Via Bill Morgan. Het duo Dobbelaar/Wielheesen ga ven de Belgen daarna met feilloos pass-werk tweemaal achter elkaar nog het nakijken, waarna de Tsjech Iwan Kocanda de beloning mocht innen voor zijn harde werken. Hij tilde de stand naar 12-1. "Met zulke overwinningen en deze steeds gro tere publieke belangstelling, kan ik alleen maar tevreden zijn", merkte Ton Menken na afloop op. JAN VAN DER HEIDEN STOVE WINT Sao Paolo - Betty Stöve heeft giste ren de halve finales bereikt van het internationale tennistoernooi van Sao Paolo. De Nederlandse die eer der al de Braziliaanse Maria Bueno had uitgeschakeld (6-3, 6-0), ver sloeg de Amerikaanse Sharon Wals met 6-2, 6-1. De 42-jarige Ken Rosewall toonde bij de Australische indoor kampioenschappen aan dat hij nog lang niet versleten is. Rosewall ver sloeg in Sidney in de kwartfinale de Amerikaan Hank Pfister met 6-2, 6-3 en zal nu in de halve finale uit komen tegen Gerulaitis In de an dere halve eindstrijd komen Con nors en Savanio uit. LEIDEN - Met wat kleinere poules dan voorgaande jaren is de club competitie van de Leidse bil jartbond uit de startblokken ge gaan. De eerste klasse is van 12 naar 9 deelnemers teruggelopen; de Zylpoort doet niet meer mee, ter wijl De Carambole 1, 't Zuid 1 en TOG 1 qua totaalmoyenne niet hoog genoeg kwamen om zich in de le klasse te kunnen handhaven. Na een jaar van afwezigheid is het eerste team van de Morspoort weer terug in de hoogste klasse. In de vierde klasse het Bodegraafse 't Zwaantje is een nieuwkomer. Nieuw in de competitie is ook Het Wapen van Voorschoten, dat uit een fusie tussen De Oude Herberg en De Hamburgers is ontstaan. In de eerste klasse vielen meteen enkele forse klappen: Het eerste viertal van 't Wapen van Voorscho ten klopte het tweede team met 8-0, terwijl plaatsgenoot Landzicht 1 hetzelfde deed met UVS. Vriend schap 1-Vriendschap 2 eindigde in een 6-2 zege voor eerstgenoemde ploeg. Morspoort 1-Rijnstreek 1 werd uit gesteld, Landzicht 2 was vrij. De uitslagen in de overige klassen luiden als volgt: 2e klasse; Caram bole 1-Crambole 2 6-2; De Waag l-'t Zuid 1 8-0; Rijnegom l-'t Wachtje 1 4-4; TOP 1-Between 1 4-4. 3e klasse-Cleyn Duin 1-VOP 1 2-6; 't Wachtje 2-Carambole 3 8-0; Vriendschap 3-De Waag 2 7-1; Landzicht 3-Landzicht 4 5-3; Wa pen van V. 3-Wapen van V. 4 0-8.4e klasse: De Waag 3-t Zwaantje 1 8-0: DOS 1-Rijnegom 2 4-4; Between 2-UVS 2 6-2; Wapen van V. 5-Cleyn Duin 2 2-6.5e klasse: DOS 3-DOS 2 4-4; Vriendschap 4-Carambole 4 4-4; Rijnstreek 3-De Waag 4 8-0; Landzicht 5-Landzicht 6 2-6; 't Wachtje 3-'t Zuid 2 4-4. 6e klasse: UVS 3-DOS 4 0-8, TOP 2-'t Zuid 3 2-6; Rijnegom 3-Vriendschap 5 6-2; Witte Hen I-Carambole 5 8-0; De Heul 1-De Waag 5 4-4.7e klasse: UVS 4-Betweeen 3 4-4; Cleyn Duin 3-De Heul 2 2-6; TOP 3-Vriend- schap 6 0-8; VOP 2-Wapen van V. 6-2. KWALITEITS SLAGWERKEN IN PRIJS VERLAAGD S0N0R, Champion 2195,-NU 1795,- S0N0R, Swinger, 5-delig 1520,- ....NU 1295,- BEVERLEY, 5%DELIG 2395,% NU2195,- ARAI, 4-delig, incl. 3 bekkens. 835,- NU 725,- DEZE AANBIEDING GELDT 14 DAGEN! Nu t.o. Rex-bioscoop. vraagt wegens opening nieuw filiaal Tel. 071-122407, na 19.00 uur 071-154372. zandbergen zo'n slager DEN HAAG - Voor de rechter commissaris bij de rechtbank in .Den Haag heeft gisteren een voor lopig getuigenverhoor plaatsgehad van de heren Lyon Poons en Jo seph Wurms uit Den Haag over be paling van de eerste datum dat Jo den uit Den Haag naar werkkam pen gingen. De twee Joodse mannen hebben verklaard dat zijzelf of hun fami lieleden reeds op of omstreeks 22 maart 1942 uit Den Haag werden gedeporteerd. Volgens de Am sterdamse advocaat mr. L. Vel- leman, op wiens verzoek dit ver hoor namens zijn cliënt, de in Zwit serland woonachtige drs. Fryderyk Weinreb was aangevraagd, is uit dit eerste verhoor reeds komen vast te staan dat het vorig jaar aan de mi nister van Justitie uitgebrachte „Weinreb-rapport" op dit punt on waarheden bevat. Ónder andere met dit materiaal overweegt mr. Velleman namens Weinreb een proces tegen de staat wegens smaad, zo vertelde hij gisteren te gen het ANP. Vorig jaar oktober verscheen een door het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie in Amsterdam vervaardigd rapport over „Weinrebs activiteiten gedurende 1940-1945 in het licht van nadere gegevens bezien". De twee samen stellers, mr. D. Giltay Veth en de heer A. J. van der Leeuw con cludeerden dat Weinreb (nu 66) zich veel ernstiger heeft misdragen dan de gerechtelijke instanties in 1947 en 1948 hebben kunnen vaststellen. Met name waren de twee schrijvers van mening dat Weinrebs versie van het ontstaan van de zoge naamde eerste Weinreb-lijst niet waar kon zijn, omdat in maart 1942 nog geen Joden uit Den Haag naar de speciale werkkampen werden gezonden. Verzonnen Het rapport, dat veel opzien baarde, zegt van dit punt letterlijk: „zonder aarzeling noemen wij dit verhaal verzonnen". Weinreb heeft steeds volgehouden dat het Haagse arbeidsbureau reeds in maart 1942 werkloze Joden naar werkkampen liet vertrekken. Niet naar Duitse concentratiekam pen, maar om in speciale werk kampen in dienst van de Neder landse heidemaatschappij „lan darbeid te verrichten". In 1943 werden deze kampen opgeheven en de gevangenen naar Westerbork gebracht. Weinreb heeft steeds gezegd reeds in maart 1942 een aanvang te heb ben gemaakt met zijn Weinreb-lijst en de eerste valse verklaringen voor bij hem hulp zoekende Joden te hebben afgegeven aan het Haagse arbeidsbureau. Het Weinreb-rapport stelde in lijn rechte tegenspraak op dit punt: „Uit al het materiaal blijkt over duidelijk dat de eerste Haagse Jo den, namelijk 140 werklozen, pas in juli 1942 naar het kamp Ybenheer in Fochtelo (noord-Nederland) werden gezonden. Dus klopt Weinrebs verklaring niet". De getuige Lyon Poons (63), die 20 Duitse concentratiekampen over leefde, verklaarde dat zijn broer Daniel op of omstreeks 22 maart 1942 op transport werd gesteld naar het werkkamp Ybenheer. De heer Poons overlegde een door de ty- pografenbond afgestempeld lid maatschapsboekje van zijn omge komen broer. Het laatste stempel is begin maart 1942 afgegeven. Getuige Joseph Worms (58) ver klaarde zelf eind maart 1942 naar Ybenheer te zijn gezonden. „Het kamp was toen nog vrijwel leeg. Ik behoorde tot de eersten die er naar toe werden gevoerd". Volgens mr. Velleman is uit deze getuigenverklaringen komen vast te staan dat de eindconclusie van het Weinreb-rapport op deze pun ten niet klopt, omdat in maart 1942 wel degelijk deportaties van Joden uit Den Haag hebben plaatsgehad. PANORAMA - RESTAURANT 1&- Inlichtingen en reserveringen: Boulevard 1, Katwijk, 01718g-15645. WORSTELEN - De Nederlander Chris Dolman is gisteravond in de eerste ronde van het wereld kampioenschap vrij worstelen, die in de Zwitserse plaats Lausanne worden gehouden, uitgeschakeld. Dolman, die uitkomt in de catego rie tot 100 kilogram, verloor door diskwalificatie van de Canadees Wishart. WIELRENNEN - Bij het ingaan van de tweede nacht van de zes daagse van Frankfort heeft het Westduits-Australische koppel Peffgen/Clark de leiding. In de zelfde ronde verblijven de West duitsers Thurau en Tschan, als mede de Westduits/Belgische combinatie Bugdahl/Sercu. Rene Pijnen, die met Francesco Moser rijdt, heeft een achterstand van één ronde. Karstens staat, met Haritz, op twee ronden. PAARDESP.ORT - De Neder lander Huub Janssen bezet na de tweede dag van de internationale military in Boekelo, waar gisteren de resterende dressuurproeven werden afgewerkt, de tweede plaats met zijn paard 'Kimbel'. De Pool Joze Wierzchowiecki heeft, met 'Selenit', de leiding. Hij kreeg 48,67 minuspunten toebedeeld, drie minder dan Huub Janssen. De Bundesligaclub Schalke '04 wil Wim Suurbier op 29 oktober in de thuiswedstrijd tegen Ham burger SV voor de eerste maal in zetten. Dit verklaarde de clubvoor zitter gisteren in Gelsenkirchen. Weliswaar moet het bestuur nog toestemming voor de transactie ge ven, er wordt rekening mee gehou den dat vandaag het "groene licht" wordt gegeven. Met de transfer van de 32-jarige international is een be drag gemoeid van ongeveer 200.000 gulden. Franeker Professoren Portretten. Iconografie van de professoren aan de Academie en het Rijks- athenaeum te Franeker 1585 -1843, door R. E. O. Ekkart. Uitgeverij R. Wever, Franeker. 97.50. (Bij voorintekening 85.-). De kaars. Acht verhalen rond de kersttijd en een kerstsuite door Willem Brandt. Uitgeverij Hol- landia, Baarn. 14.90. 't Is me je taaltje wèl. Een bundel aforismen en woordspelingen, door Kadé Bruin. Hollandia. 9.75 De geschiedenis van de schilder kunst. Van rotstekening tot mo derne schilderkunst, door H. W. Janson. Uigeverij Landshoff, Be ntveld-Aerdenhout. 19.50 Kunstreisboek voor Nederland, samengesteld in opdracht van de Rijkscommissie voor de Monu mentenbeschrijving door de Rijks dienst voor Monumentenzorg te Zeist. Uitgeverij P. N. Van Kampen en Zoon, Baarn. 39.50 De tachtigjarige oorlog, door Drs. B. G. J. Elias. Uitgeverij Unieboek, Bussum. Prijs tot l-12-'77 22.50, daarna 29.50 Handboek druktechnieken, door Heijo Klein. Lanshoff., Bentveld- Aerdenhout 17.50 Dynamisch filmen, door Diter Müller. Uitgeverij Elsevier, Am sterdam. 32.50 Smalfilmhandboek, door Ed Tietjens. Elsevier, 35,- 200 filtertips. Filters, truc- en ef- fectlenzen voor kleur en zwartwit, door Emile Voogel en Peter Keyzer. Elsevier, 9.90 200 smaaktips voor kant- en klaargerechten, door Sonja en Boudewijn van de Rhoer. Elsevier. ƒ9.90 200 diepvriestips, door Sonja en Boudewijn van de Rhoer. Elsevier. ƒ9.90 Knippen en naaieamet Burda. El sevier. 16.90 ALPHEN AAN DEN RIJN - De 22-jarige G. O. uit Bodegraven kreeg het op zondagavond 4 sep tember bijna voor elkaar, dat hij een Porsche van de rijkspolitie er uit reed. O. daverde op die bewuste avond op zijn motor met hoge snel heid over de vluchtstrook van de snelweg tussen Utrecht en zijn woonplaats. De Porsche die in de achtervolging ging had aan een snelheid van 160 kilometer per uur niet genoeg om de motorduivel te pakken te krijgen. Dat lukte pas toen de wijzer van de snelheids meter 190 aanwees O. moest daarvoor gisteren reke ning en verantwoording afleggen voor de Alphense kantonrechter mr. D. W. C. van der Velde. Die zich er hooglijk over verbaasde, dat de jongeman achterop dat "projectiel" ook nog een jongedame had zit ten En nog meer verbijsterd was, toen O. losjes meedeelde, dat hij had getankt, weer een groepje motorrijders waar hij bij hoorde wilde inhalen en dat de jongedame, die nota bene voor het eerst ach terop een motor zat, hem had aan gespoord om alles uit de kast te ha len. "U bent toch oud en wijs ge noeg om daarop niet in te gaan", werd hem van achter de tafel toe gebeten. Schouderophalend deed O. het af met: "Je doet allemaal wel eens domme dingen De officier van justitie, mr. W. van Veen, die direct na het gebeurde de motor voor onderzoek had laten overbrengen naar de rijkspolitie in Driebergen, kwalificeerde alles met "waanzinnig gedrag". Hij ver telde, dat hij de motor bewust tot de zitting had vastgehouden, om ver dachte te dwingen te komen. Hij eiste een boete van in totaal vyf- honderd gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De rechter veroor deelde de onbewogen verdachte tot die straf. Ging ook niet in op een wens van O. om de twee maanden dat hij de motor met een waarde van dertienduizend gulden kwijt was in mindering te brengen. Dat het O. inderdaad allemaal ta melijk onverschillig had gelaten (zowel de h^rde woorden als de straf leken langs hem heen te gaan) bleek aan het slot van de zitting. "Kan de motor vandaag gehaald worden wilde hij weten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15