LEIDSCH DAGBLAD AANSLAGEN NA BAADERS DOOD Informateurs doen een laatste voorstel Zuid-Afrika smoort het verzet av°flden lengfl In Amsterdam, Parijs en diverse Italiaanse steden Kogel trof Baader in achterhoofd vandaag Wij van Waals... Girogelden verduisterd usaaEs WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35375 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM, ROME (ANP/DPA) - Twee man nen zijn vannacht aangehouden, die een poging deden brand te stichten in het Westduitse con sulaat. Het zijn de 22-jarige S. J. B. en de 22-ja rige J. J. J. S., beiden zonder beroep en afkomstig uit de hoofdstad. De mannen werden betrapt terwijl ze bezig waren een in spiritus gedrenkte Westduitse vlag in brand te steken, die door de brievenbus hing van het gebouw aan de Lairese- straat. Zij deelden mee de brand te hebben gesticht omdat zij geen geloof hechtten aan de verklaring van de West duitse regering als zouden de drie leden van de Baader- Meinhofgroep die gisteren in de Stammheimgevangenis omkwamen de hand aan zichzelf geslagen hebben. Het consulaat liep geen brandschade op. Wel hadden de man nen een aantal ruiten ingegooid. Ook het Westduitse consulaat-ge neraal in Genua en diverse Duitse bedrijven in Italië zijn vannacht ge troffen door aanslagen vam. links extremisten die geen genoegen nemen met de door Bonn gegeven lezing - zelfmoord - vande dood van Baader, Ensslin en Raspe. i Eerder op de avond hadden Ita liaanse links-extremisten in Rome en Genua gedemonstreerd in ver band met hun dood. In de hoofd stad poogden de demonstranten storm te lopen tegen de Westduitse ambassade. Toen de dranghekken dat onmoge lijk maakten richtten de betogers zich tegen het Romeinse kantoor van de 'Lufthansa'. Met charges en traangas hield de Romeinse politie de demonstranten op afstand. Twee personen werden gearre steerd, terwijl in Genua negentien aanhoudingen werden verricht. Het Westduitse consulaat-generaal vormde enkele uren later het doelwit van een bomaanslag waarbij schade werd toegebracht aan de ingang. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. In tal van andere Italiaanse steden moesten Westduitse bedrijven of hun Italiaanse vertegenwoordigers het ontgelden. In Turijn, Bologna en Livorno ontploften springladin gen bij dealers en garages van Duitse automerken. Enkele van die STUTTGART (AFP) - De kogel die Andreas Baader, een van de leden van de Baader-Meinhofgroep, doodde, is aan de achterzijde van het hoofd binnengedrongen. Dit 1 heeft een van Baaders keuzeverde digers, Heinz Funke, vandaag ver klaard. Funke zei deze bijzonder heid te hebben vernomen van een |van de advocaten die vannacht aanwezig was bij de schouwing van I ondermeer Baaders lijk. Volgens Funke hebben de artsen die de lijkschouwing hebben ver- richt, ook geconstateerd dat aan de I zolen van paaders schoenen, zand Ook Otto Schilly, een van de keuzeverdedigers van Baader, heeft vandaag verklaard dat de ko- gel die Baader maandagnacht het leven kostte "van achteren" is afge- schoten. De kogel is na het doorbo ren van de schedel aan de voorzijde naar buiten gekomen, aldus de ad- I vocaat. J De lijkschouwing op Baader, Ens slin en Raspe werd uitgevoerd door twee Westduitse pathologen- I anatoom en drie buitenlandse me dici, de Oostenrijker Holzerbeek, de Zwitser Hartmann en de Belg Andre. Voorts waren de drie keuzeverdedigers van de overle- [dene aanwezig. |De directeur van de universi teitskliniek van Tübingen deelde vanmorgen mee dat Irmgard Möl- Ier - eveneens lid van de Baader- Meinhofgroep, aan het hart is geopereerd kort nadat ook zij had gepoogd zich van het leven te bero ven. De operatie was noodzakelijk omdat het broodmes waarmee Möller haar daad uitvoerde, lichte verwondingen aan het hart had toegebracht. De omstandigheden in aanmerking genomen is de toestand van de 30- jarige gevangene goed, aldus de di recteur. aanslagen, waarbij zich evenmin persoonlijke ongelukken voorde den, werden opgeëist door de tot dusver onbekende 'revolutionaire actiegroepen'. In Milaan ontstond een begin van een brand in de ves tiging van de electronica-gigant 'Sit-Siemens'. Deze brandstichting werd opgeëist door iemand die zei te spreken namens een "gewapend communistisch commando". In een telefoongesprek met het Ita liaanse persbureau Ansa zei de man dat „de moord op onze Duitse ka meraden niet ongestraft zal blijven". Theater In een theater te Como werd een toneelvoorstelling gisteravond on derbroken door een dertigtal leden van een plaatselijk "autonoom proletarisch front" die leuzen rie pen en pamfletten ronddeelden. Daarin werd stelling genomen te gen "de drievoudige moord die men ons als zelfmoord wil verko pen". Bij de burelen van het Milanese dagblad "Corriere della Sera" kwam het tot schermutselingen tussen een honderdtal activisten en de politie. De betogers namen stel ling tegen de berichtgeving in de krant die ze "zelfmoord-stelling" over Baaders dood klakkeloos zou hebben overgenomen. Tal van links-extremistische groeperingen en een geestverwant radiostation in Rome hadden de hele dag opgeroepen tot demon straties tegen wat zij ondermeer be schouwen als "moord met nazisti sche barbaarsheid bedreven". Parijs In Parijs werden de afgelopen nacht benzine bommen geworpen naar drie Westduitse touringcars die in de Franse hoofdstad stonden geparkeerd. De Molotov-cocktails werden volgens ooggetuigen naar de bussen geworpen door jonge motorrijders die meteen daarop weer in het duister verdwenen. De brandjes werden snel geblust'en de schade aan de bussen was onbete kenend. Na aankomst van de bevrijde gijzelaars werd op de vlieghaven van Frankfort een korte herdenkingsplechtigheid gehouden voor de vermoorde gezagvoerder Jurgen Schumann. De bijéénkomst werd bijgewoond door zijn weduwe. Meer bewolking Wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. Minimum tem peraturen van 11 tot 6 graden. Maxima omstreeks 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 OKTOBER Zon op: 7.13 uur, onder: 17.36 uur. Maan op: 14.37 uur, onder: uur Hoogwater te Katwijk te 8.51 en 21.29 uur, laagwater te 4.19 en 16.44 uur. DKN HAAG (ANP/SP) - De informateurs Verdam en Vrolijk proberen vandaag de knoop over de zetel verdeling in het nieuwe ka binet door te hakken. Zij doen daartoe vanmiddag aan de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) nieuwe voorstellen. Die voorstellen zullen geba seerd zijn op een 7-7-2-ver- deling, maar de zetels zullen waarschijnlijk iets anders verdeeld zijn dan in hun laatste suggestie. Verwacht wordt dat dit - tenzij zich bijzondere ontwikkelingen voor doen - het laatste bod van het twee tal zal zijn. Dat betekent dat als de drie fractie voorzitters er niet akkoord mee zouden gaan, de informateurs hun opdracht aan de koningin terug zullen geven. Na afloop van het beraad gister middag in het gebouw van de Eerste Kamer, waren de fractie voorzitters niet optimistisch over de kansen op een compromis. „Het overleg zit muurvast", zo zei den zij. Kern van het probleem is het ministerie van justitie. De PvdA is desnoods bereid akkoord te gaan met een verdeling waarbij zij even veel (zeven) zetels krijgen als het CDA, maar men eist dan wel de post justitie op. De christen-democraten zijn echter voorhands niet bereid dat prijs te geven. Daarnaast wil het CDA volkshuisvesting en binnenlandse of buitenlandse zaken. Deze minis- téries waren in het eerdere voorstel van de informateurs toegevallen aan de PvdA. Bij eem 7-7-2-verdeling heeft de PvdA naast de eis voor justitie nog andere verlangens Zo wil men on derwijs en volkshuisvesting in ieder geval houden en een uitbrei ding van de sociaal-economische sector, omdat in het laatste voorstel ADVERTENTIE Voor muziekliefhebbers wordt op pag. 18 een nieuw elpeeseizoen geopend. van de informateurs het CD A zowel economische als sociale zaken kreeg toebedeeld. ADVERTENTIE Ltr. jonge BOLS 11,95 Ltr. vieux BOLS 11,95 B00MSMA berenburg in stenen kruik Scotch whisky 7,95 LONG D0HN 11,95 Franse cognac NAPOLéOM 10,95 CINZANOrood en wit 3,98 Kennedylaan 7 Bevrijdingsplein 19 V. leiden Kopermolen 36 Vorster verbiedt 18 organisaties ft In Lufthansa-uniformen (zonder insignes) zitten het 20-jarige schoonheidskonin ginnetje Helma van Dreumel en haar 24-jarige verloofde Gerrie Wetenkamp gelukkig lachend in het toestel, dat hen na het hachelijke gijze- lingsavontuur van Somalië naar Duitsland vliegt. Het werd een zeer gedisci plineerde aankomst in Frankfort. Maar veel vertel len wilden Helma, Gerrie en andere bevrijde gijzelaars niet. Hun was verzocht de mond te houden. En dat de den ze PAGINA 9 ft Liesbeth List en Robert Long in tv-komedie PAGINA 5 28 PAGINA'S Kapitein van sleepboot „thames" ontliep de stok slagen PAGINA 7 Michels wil vanavond zijn revanche PAGINA 13 Topruiters naar Jumping Amsterdam PAGINA 17 De twijfels rijzen over de Zelfmoorden van Baader en zijn geestverwanten PAGINA 17 Teldersstichting: „Twee uur minder werken kan werk loosheid twee procent te rugdringen" PAGINA 23 vinden het prettig het soort werk te doen dat bij je persoonlijkheid past. Ik voel mij aangetrokken tot alles wat nieuwe mode heet, en ren daarom heen en weer van de blouses, truien, rokken en de pantalons naar onze boetiek MIRELLE. U zegt maar waar ik nodig ben. JOHANNESBURG (Reuter/UPI) - De regering van Zuid-Afrika is vandaag ingrijpend opgetreden te gen het verzet tegen haar apartheidspolitiek. Zij ar resteerde het bestuur van de zwarte woonstad Soweto bij Johannesburg en verbood 18 organisaties, waaronder het Christelijk Instituut van dr. Beyers Naudé. Hoofdonderwijzer Thamsanqa Kamboele in Soweto had het vol gende commentaar "Dit gaat te ver. Ik geloof dat we nu hard op een climax aansturen. Dit is een grote blunder van de regering die ook de vijanden van Zuid-Afrika in de kaart zal spelen". En dr. Beyers Naudé zei; „Dit is een droeve en vreselijke dag voor Zuid-Afrika. Het einde van het huidige bewind kan er alleen maar door verhaast worden". Het christelijk instituut, een or ganisatie van geestelijken en le ken die gekant zijn tegen rassen scheiding, was een van de best bekende protestbewegingen te gen apartheid in Zuid-Afrika en daarbuiten. Het verbod, een van de meest dras tische stappen die de Zuidaf- rikaanse regering ooit heeft ge zet, stond vandaag afgedrukt in de staatscourant. Het verbod treft ook het zwarte dagblad The World en zijn zon dagkrant Weekend. The World ligt al een maand met minister van justitie en politie Kruger overhoop over de dood in een po litiecel van Steve Biko, de zwarte leider. Kruger beklaagde zich bij de Zuidafrikaanse raad voor de pers en The World bood hem zijn verontschuldigingen aan. Dr. Beyers Naudé, is voor vijf jaar van zijn bewegingsvrijheid be roofd, zo heeft de politie bekend gemaakt. Twee medewerkers, de methodisti sche geestelijke Brian Brown en Cedric Mayson, is hetzelfde lot overkomen. Alle drie moeten zij in Johannesburg en directe om geving blijven en zich elke week melden bij de politie. Zij mogen in de vijfjaar geen vergaderingen bijwonen en niet aan het woord komen in de pers... De actie van de regering lijkt haar luidruchtigste en meest onom wonden critici de mond te heb ben gesnoerd. Dr. Beyers Naudé vervolgde zijn commentaar erop als volgt "Dit stuitende optreden is een bewijs temeer van een regering die op treedt in een wanhopige en ver geefse poging om het -getij van verandering te keren. Het ver bieden van deze organisaties kan de huidige situatie alleen maar verergeren en de gevoelens van de zwarten radicaliseren". Onder de verboden instellingen zijn behalve het Christelijk Insti tuut, de zwarte-ouderbond van Soweto waarin mevrouw Winnie Mandela, zelf al eerder verban nen naar een afgelegen zwarte woonstad, een grote rol speelde, de bond van zwarte journalisten waarvan de secretaris-generaal, Joe Thlo- loe, verslaggever van The World, reeds was gedetineerd en de Zuidafrikaanse studentenor ganisatie die een jaar of vijf gele den werd opgericht door Steve Biko. AMSTERDAM (ANP) - Een bij- kantoorhouder van de Am sterdamse gemeentegiro heeft in de afgelopen maanden een bedrag van ongeveer 50.000 gulden ver duisterd, zo is deze week na een in tern accountantsonderzoek van de giro gebleken. De bijkantoor- houder, de 37-jarige D. de W. uit Amsterdam, wordt over deze af faire door de recherche gehoord. Hij heeft toegegeven dat hij zich a. geruime tijd van girogelden be diende om daarmee te gokken in casino's. Ontdekking van de tekor ten had de man tot nu toe kunnen voorkomen door verduistering met de dagontvangsten. Verdere gege vens ontbreken nog. Het onderzoek van de recherche wordt voortgezet 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ija en wil het Leidsch Dagblad eer9t 4 Weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnoe noteren O Ik beslis meteen en U kunt mij m.l.v. heden «Ie •bonnee noteren en Ik krijg dan de eerete 2 weken de krant gratis Naam Anita Dickhoff-verkoopster. Adres Woonplaats Gitonr. Hokje aankruist i en bon ingevuld in zonder postzegel opsture Leidsch Dagblad Antwoordnumn in de bus en open envelop

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1