Scheurende pilaren gevaar voor kerk Turken bloeden voor onze oliestroom Rolski-sport zoekt vaste grond in Leiden „IN TURKIJE HEBBEN WE NOG SOLBATEN BIE WILLEN STERVEN..." Mogelijk slagveld bij treffen tussen NAVO en Warschaupact-landen PAGINA 4 VARIA DINSDAG 18 OKTOBER 1977 „Allah, Allah, wij gaan sterven". Uit honderden kelen klinkt die kreet langs de rotsen waar fanatieke Turkse militairen behendig omlaag klauteren. Wij zijn in het uiterste oosten van Turkije, het plaatsje Sarikamis, in de buurt van de grens met de Sowjet-Unie. Turkije staat niet bekend als rijk, maar in dit deel van het land leven 700.000 mensen vrijwel zonder uit zondering onder uiterst behoeftige omstandigheden. De winter is net aan het beginnen. Van november tot april zal hij duren en het kwik zal vaak tot beneden de dertig gra den vorst zakken. De huizen hebben een dak van zand of stro dat moet beschermen tegen de aardbevingen. Ook de brood magere koe en het kalf. alsmede de talrijke kinderen zijn hier gestald. De koeiepoep uit de afgelopen win ter is in de zomer gedroogd, in brokjes gehakt en ligt nu opgesta peld om in de kachel verstookt te worden. Een kale vlakte met krot- tendorpjes en enkele grauwe ste den. Gebied zonder bomen, zonder groen - waar die koeien van leven is een raadsel - en maar weinig be hoorlijke wegen, al lijkt daar wel verandering in te komen. Door Jan Werts Voldoende voedsel? Misschien net. Artsen? Veel te weinig. En de scholen zijn te slecht om er onze kippen in te zetten. Gemiddeld, zo zegt de statistiek, heeft de Turk per week te besteden wat wij in Ne derland per dag opmaken. Op de wereldladder van de welvaart staat hij nog niet eens zo slecht. Maar in deze streek komen ze gemiddeld niet boven de 500 gulden inkomen per jaar. En toch is het levenson derhoud er behoorlijk duur. Defensie heeft hier een hoge priori teit. Voor de militarisering van dit eventuele slagveld van NAVO en Sovjet-troepen is de afgelopen 25 jaar ruim drie miljard gulden neer geteld. De Turken moeten ieder jaar een miljoen monden meer voe den. Als zij over twintig jaar tot de EG zouden toetreden, zijn ze met hun tachtig miljoen het grootste land van- de Europese Gemeen schap. Deze krottenbewoners in het oosten besteden zeven procent van hun inkomen aan defensie. De veel rijkere Nederlanders betalen nog niet de helft. Voor het „sym bool van.de solidariteit tussen de vrije volkeren van Europa en Noord-Amerika", zoals de NAVO zich graag noemt, moeten de mil joenen op het Turkse platteland en in de steden relatief wel duur beta len. Bovendien kent dit land een langere militaire dienst bij een toch drie keer zo hoog geboortecijfer als in West-Europa. Deze jongelui Zullen zonodig moeten bloeden voor de beveiliging van onze oliebronnen in het Midden-Oosten. LEKKERE HAPJES Het is een massale demonstratie, daar in die bergen van Sarikamis. In verband met de komst van een groep in Brussel bij de NAVO geaccrediteerde journalisten heb ben de Turken een fraaie tent ge bouwd van waar de heren het ganse slagveld kunnen overzien. Er wor den talrijke lekkere hapjes en de bekende Turkse thee geserveerd. Aan de overkant van het ravijn waarop wij uitzien, daaronder en bpven tot in de hoge bomen (die hier om voor ons onbegrijpelijke redenen ineens wel groeien) krioelt het van met veel krijgsgehuil vech tende infanteristen. De reis van Brussel naar de zuide lijke landen van de NAVO is in Na pels echt begonnen. Daar ligt het kraakheldere en zuinig ingerichte militaire hoofdkwartier van de ver dragsorganisatie voor deze regio in de felle zon te blinken wanneer wij ontvangen worden door chefstaf, de luitenant-generaal Robert C. McAlister. Hij staat hier voor de verdediging van de 2600 kilometer lange grenslijn langs Italië, Griekenland en Turkije. In die lan den wonen ruim honderd miljoen mensen. De Amerikaanse generaal schetst op grote kaarten waarom volgens hem bij een eventueel treffen in Europa, Turkije waarschijnlijk het slagveld zal zijn. (Kennelijk dus niet West-Duitsland, zoals ze in Brussel vaak vertellen). „Het olie- embargo van 1974 heeft de Sov jet-Unie geleerd dat ze het Westen lam kan leggen door via Oost-Tur- kije de aangrenzende olievelden van het Midden-Oosten te bezet ten". Generaal McAlister acht in dat ge val een aanval op Turkije van vier kanten tegelijk bepaald niet on waarschijnlijk. Belangrijk is het slagveld in het oosten, waar alles om draait, terwijl tegelijk invallen mogelijk zijn westelijk via Bul garije naar de Dardanellen en de Bosporus en de begeerde uitval swegen naar de Middellandse Zee. Noordelijk verwacht men aanval len via de Zwarte Zee en zuidelijk vanuit Syrië. Het valt ons op dat Joegoslavië in het hele verhaal niet voorkomt. De generaal: „De onafhankelijke op stelling van Belgrado is voor de NAVO van groot voordeel. Dat land ligt voor onze verdediging in een sleutelpositie", aldus de Ameri kaan, die er nog op wijst dat de op volging van president Tito voor Europa daarom een gebeuren wordt van grote politieke beteke- MILITAIRE OVER MACHT Een dag later zijn we in Izmir, luxe badplaats en commercieel centrum" langs de Egeische Zee. Daar treffen we de stafofficieren die dit deel van het NAVO-gebied moeten verdedi gen: Turken, Italianen, Amerika nen, Britten en slechts enkele Grieken, omdat dit land zich uit het militaire deel van de NAVO heeft teruggetrokken toen de Turken in 1974 Cyprus bezetten. Turkije (400.000) en Griekenland (150.000) kunnen iri oorlogstijd het bondgenootschap dus ruim een half miljoen militairen aanbieden. In de schriftelijke voorlichting die de pers ontvangt suggereert men nauwelijks opgewassen te zijn te gen een aanval van de Russen en hun buren. Tijdens gesprekken met de staf krijgen wij de indruk dat het allemaal best meevalt. Ook hier in Izmir verwacht niemand op enige termijn moei lijkheden met de landen van het Warsehau-pact. „Maar het punt is dat zij beseffen met hun militaire overmacht via een veldtocht door Turkije de olie van het Westen te kunnen veroveren. Hoewel de aan dacht van de Sowjet-Unie prin cipieel altijd op dë landen van Cen- traal-Europa (West-Duitsland) is gericht, lijkt het er sterk op dat die in "toenemende mate verschuift naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee, de Perzische Golf en het Noordafrikaanse gebied", aldus leidende officieren. „Inderdaad, wij zijn ernstig getroffen door het be sluit van de VS van 1974 om ons geen wapens meer te leveren. Maar dat zal ons toch niet verhinderen om bij een treffen alle Russische tanks te vernietigen. Wij hebben nog soldaten die bereid zijn om voor dat doel te sterven". De verbaasde journalisten uit West-Europa hebben hun glaasje'racki (Turkse nationale drank) haastig weggezet. Wat begonnen is als cocktail-party waarde Turkse militaire staf ae pers uit het Brusselse NAVO- hoofdkwartier wil ontmoeten, was al snel een rommelige pers conferentie geworden, waar de collega's elkaar met bloknoot- jes in de hand verdrongen. Wij zijn in de stad Èrzurum, Oost-TurkijeHet enige land van Europa dat 500 kilometer lang direct aan de Sowjet-Unie grenst. Het was de bedoeling van de NAVO-officials in Bnis- s'el om de Westeuropese en Ame rikaanse journalisten eén in druk te geven van de militaire situatie in dit gebied. De Turkse generaal Burha.net- tin Bigali verstaat echter geen woord Engels en zelfs zijn tolk heeft het er maar moeilijk mee. Terwijl we ons afvragen hoe dat in tijden van spanning moet als Turken en Amerikanen hier met andere legers gezamenlijk zul len opereren, noteren we op merkelijke uitsprakenDe gene raal wekt de indruk dat het be ruchte Amerikaanse wapenem bargo hem een zorg zal zijn. ,fiet komt niet op een paar tanks meer of minder aanmaar op de bereidheid van onze sol daten om massaal te sterven". Overigens vernemen we van Amerikaanse officieren dat het embargo niet zo strikt geldt als vaak wordt gesuggereerd. Dit jaar en het vorige ontving het land militaire leningen van de VS ter grootte van 375 miljoen gulden en president Carter wil in 1978 zelfs een half miljard gulden toesteken. Geen bedelaars Waarschijnlijk begrijpen we u verkeerd, zo laten wij de gene raal via de tolk weten. In de NAVO-kwartieren te Izmir en Napels is ons immers ingepe perd hoe kritiek de situatie kan worden bij een inval in Turkije. Troepen van het Warschau-pact zouden onze oliebron in het Midden-Oosten kunnen inpik ken en zo West-Europa lamleg- gen. Hebt u die wapens werkelijk niet dringend nodig?" Antwoord: „Alles wat wij aan militaire inspanpingen nodig achten zetten wij toch door. De Turken zijn geen bedelaars. Zie onze historie. De afgelopen 200 jaar voerden wij zeventien oor logen met de Russen. Natuur lijk zitten wij nu met een tekort aan tanks en anti-tankgeschut. Maar dankzij onze troepen macht kunnen we elke Russi sche tank vernietigen", her haalt hij". „Niet het aantal tanks, maar de instelling van onze soldaten is daarbij beslis send". Turkije is dus niet zuinig op zijn manschappen. De legerleiding - historisch de vooruitstrevende kracht achter de Kemal Ataturk - is de afgelopen dertig jaar naar rechts opge schoven. Met hun bevoorrechte welvaarlsvaste posities in een land dat nauwelijks sociale voorzieningen kent, zijn de of ficieren nog wel te porren voor kadaverdiscipline onder hun manschappen. Daags daarna staan wij na een urenlange tocht per autobus aan de grens met de Sovjet- Unie. Nog onder de indruk van de bittere armoede in dit Oost- Groningen van Turkije. Een journalist wijst naar het op het eerste gericht niet zo'arme Rus sische dcp^i Harko, daar aan de overkantva. n de rivier. „Dat ziet er vet boeter uit". Een TurUe kólJfnel reageert verschrikt,,Pas op.0jWij mogen niet naar d Russen v. vijzen. Dat is bij het gsnsverdrat van Le ningrad in 921 vastgelegd". door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De brokken springen van de pilaren, de ouderlin gen en diakens zitten bij een flinke regenbui in de drup: twee in het oog springende mankemen ten aan de kerk van de hervormde gemeente in Rijnsburg. De bouwpolitie heeft een Rap port over de conditie van de kerk samengesteld. En dat ziet er alarmerend uit. Of er moet op korte termijn gestut worden, óf het gebouw moet dicht. In het belang van de .kerkgangers. Brokken steen "Ja, je kan inderdaad spreken van een noodsituatie", zegt de Rijnsburgse historicus Leen heer, nauw betrokken bij de geplande restauratie van dit monument. "De kerk gaat nu snel achteruit. Bijna dagelijks vindt de kos ter brokken steen die omlaag zijn gekomen. Een duide lijker teken dat er nodig moet worden ingegrepen is er niet. Maar ja, waar halen we het geld vandaan? Dat zie ik er een, twee, drie nog niet ko men". De kerk van de hervormde ge meente is in drieën gebouwd. De toren staat er al vanaf 1130 (een restant van de oude ab dijkerk), de moederkerk werd, na te zijn verwoest, in 1578 herbouwd met oud ma teriaal van een Noordwijkse kerk. Roesten In zowel 1903 als in 1923 werd aan de Grote Kerk, zoals die wordt genoemd, een nieuwe vleugel toegevoegd. Op de plaats waar aie aanbouwen in de "moederkerk" overlopen zijn destijds stalen draagbo- gen aangebracht en daar zijn nu de problemen door ont staan. Uitlopers van die bogen zijn toen namelijk weggewerkt in een aantal zuilen. Het staal daarin is gaan roesten en De koster bij één van de scheurende pilaren in de Rijnsburgse hervormde kerk. werken. Een kwalijk effect dat de constructeurs toen niet hebben voorzien maar dat nu de kerk in gevaar heeft ge bracht.. "Er zit niets anders op dan die zuilen weg te halen", zegt Leenheer. "Als historicus gaat me dat wel erg aan het hart, want het zijn zeer zeld zame Romaanse zuilen uit de 12e eeuw. Maar ze zijn niet meer te redden". De pilaren, die hoofdzakelijk als steun fungeren, zijn gaan wijken. Elke maand gaan ze méér uit het lood staan. Met het dak is het ook slecht ge steld. De leien hadden allang vervangen moeten worden. Het onderliggende hout ver toont volop gaten en scheu- Omgerekend in hedendaagse bouwprijzen zou een totale restauratie 2,2 miljoen moe ten gaan kosten. Van het geld zou men extra en nieuwe steunzuilen kunnen bekosti gen, de binnen- en buitenmu ren bewerken, het fundament opknappen en het dak, het grote zorgenkind, kunnen Het imposante orgel is kort geleden gerestaureerd. Maar er zit nu niets anders op dan dat het weer wordt gedemon teerd en ergens anders wordt opgeslagen. Zolang een res tauratie gaat duren. Niet happig Het benodigde bedrag is er nog op geen stukken na. De be langrijkste geldschieter, Mo numentenzorg, heeft tot nu toe nog niet de toezegging willen doen dat in de nabije toekomst, zeg binnen een jaar of vijf, geld voor deze ingrij pende restauratie zal worden uitgetrokken. En zolang'die toezegging er niet is, zal het vergaren van de benodigde voorschotten onoverkome lijke problemen opleveren. Als CRM c.q. Monumentenzorg niet over de brug komt, zullen de gemeente Rijnsburg en de provincie, zo is de verwach ting, ook niet erg happig zijn in het bijdragen van een steen. De restauratiecommissie heeft zichzelf bij CRM uitgenodigd om de noodsituatie waarin de kerk verkeert, te kunnen voorleggen. Dat is al een keer eerder gebeurd, maar toen is de Rijnsburgers duidelijk gemaakt dat er geen geld voorhanden is. Niet te verkopen Met acties in het dorp is tot nu toe al 400.000 gulden ingeza meld. "Met dat bedrag zou den we natuurlijk de nood maatregelen kunnen bekos tigen", zegt Leenheer, "maar ergens is dat niet te verkopen aan de Rijnsburgers. Zij heb ben hun steentje bijgedragen, omdat ze er min of meer van uitgingen dat er een totale restauratie zou komen. En dat is ook waar we op aan willen sturen". .Alleen jammer dat Monumen tenzorg het sein nog niet op groen heeft willen zetten. In Den Haag redeneert men na tuurlijk vanuit het standpunt dat er zoveel andere monu menten óók om een subsidie zitten te gillen. Dus waarom zou men meer haast maken met Rijnsburg?" "Daar komt nog bij dat wel iswaar de Rijnsburgers de Elke maand gaan ze meer uit het lood staan. Bijna dagelijks komen er stukken steen omlaag,, kerk als een belangrijk mo nument zien maar Monumen tenzorg waarschijnlijk toch wat minder, ondanks het fei: dat de kerk op de monui tenlijst is geplaatst. En als da zo is, kan ik me dat wel voor stellen ook. Die twee vleugelsdie er in het begin van deze eeuw tegen aan zijn "geplakt" hebben het gebouw als mcnument in •waarde laten dalen. Maar dat neemt niet weg dat we er als Rijnsburgers veel voor over hebben om de kerk weer in goede staat te brengen". Dat blijkt dan onder meer uit de manier waarop de Rijnsbur gers tot nu toein de geld buidel hebben getast. Naast de vier ton die al op tafel is gekomen hebben banken en bloemengrossiers aan zienlijke giften in het vooruit zicht gesteld. 'En niet alleen 1 de "eigen" kerkgemeen schap", zegt Leenheer, "maar ook de anderen". Eedelij k "Tijftig jaar geleden zou zoiets liet mogelijk zijn geweest. Toen was het hier tussen ge- eformeerden en hervormden 'aak haat en nijd. Tegen- yoordig kunnen ze elkaar re delijk vinden. Ik de het er zelfs van komen dat ve straks bij de gereformeer- cen het verzoek zullen indie- rèn of we tijdelijk samen van hin kerk gebruik kunnen naken". Als het aan de Leidse masseur en sauna-eigenaar Vis ligt, reppen binnenkort honder den sportievelingen zich per (rol)ski over (vlakke) Leidse wegen of het geaccentueerde fietspadenbetum in de Noordwijkse duinen. Vis is één van de drie Neder landers die in de komende jaren zich zullen inzetten om het rolskiën in hun land po pulair te maken. Op de eerste plaats uit com merciële overwegingen, om dat hij geld verdient aan het aan de man brengen van de bij de rolskisport behorende uitrusting. Die bestaat uit skistokken, speciaal gecon strueerde schoenen en een "onderstel", twee ski's op wieltjes, die doen denken aan houten kinderstepjes waarvan de staander is ver wijderd. Vis zegt de rolskisport (in niet-sneeuwlanden het al ternatief voor de zgn. lang lauf) ook te willen propage ren "omdat het enorm goed voor je conditie is en je weer eens heel andere spieren leert benutten". Als er voldoende animo is wil hij wat clubs op poten zetten en in Leiden en omgeving trajecten uitzetten waar ge durende alle jaargetijden geskied kan worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4