"Voor de ouderen is het nog wat moeilijk Geen nieuwe argumenten voor ontslag directeur Bouw van zes premiewoningen Janvossensteeg Raad wijst krediet voor bouw nieuw kantoor af Sleutel voor firma's bij herindeling Nienwstraat Af deling Leiden FNV presenteert zich Van Vi beet in de pols tot handen in t haar Verweerschrift gemeente in kwestie-Daey Ouwens DINSDAG 18 OKTOBER 1977 LEIDEN - Na de herindeling van de Nieuwstraat zal op marktdagen een proef worden genomen waarbij voor het eerst twee particuliere firma's de sleutel van een beweeg bare paal krijgen. Op marktdagen staat de Nieuw straat vaak zo vol schots en scheef geparkeerde wagens dat er voor brandweer en ziekenwagen geen doorkomen meer aan is. Ook op doordeweekse dagen zijn er pro blemen: nog verleden week vrijdag kon een ziekenwagen niet het op gegeven adres bereiken. Naast de aanleg van parkeervakken houdt de herindeling in dat op marktda gen een gedeelte van de straat wordt afgesloten met een beweeg bare paal. Garagehouder Blonk en loodgieter De Vrind protesteerden, omdat door die paal hun bedrijven onbe reikbaar zouden worden. Toen gis termiddag deze kwestie aan de orde kwam in de verkeerscommissie leek men aan Blonks woorden weinig geloof te hechten, omdat de paal even voorbij de uitgang van de garage zou komen. Het was om aan de wensen van De VrincLtegemoet te komen dat het PPR/D'66-raads- lid Beijen op het allerlaatste mo ment voorstelde om aan de gedu peerde bedrijven een sleutel te ge ven van de paal. Onder aandrang van wethouder Waal werd gesteld dat het een absolute uitzondering zou zijn, en dat bij het minste mis bruik de regeling ongedaan ge maakt zou worden. LEIDEN - Vanavond de FNV afdeling Leiden in het St. Antonius clubhuis een presentatie-bijeenkomst. Dat wordt hoog tijd, want het is inmiddels alweer vijf maanden gele den dat de afdeling Leiden werd opgericht. Dat kon niet uitblijven, nadat het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen (NVV) en het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) op 1 januari 1976 landelijk gingen samenwerken in de Federatie Nederlandse Vakbeweging. Een organisatie die ruim 1 miljoen leden telt. samenwerken. Voor de ouderen is het ook wat moeilijk". Hij doelt daarmee op de ouderen die het Voorzitter van de Leidse afdeling is op dit moment Theo de Wilde, te vens voorzitter vande NKV cen trale Leiden. Op dit moment, want "roemruchte" mandement t De Wilde: "Naar Pepper kijken is nu eenmaal ihakkelijke het voorzitterschap van de FNV klassieke om beurten vervuld door de voorzitter van het NKV en het NW. De voorzitter van het N W de heer Bloem ligt echter al enige tijd in het ziekenhuis zodat De Wilde al wat langer voorzitter is dan de voorgeschreven termijn van drie maanden. Hij is geen onbekende in Leiden: zat voor de KVP in de ge meenteraad en is al sinds 1966 voorzitter van de Leidse NKV-cen- trale. De Wilde is niet ontevreden over de samenwerking tussen NKV en NW tot nu toe: "Ik heb niets ge merkt van moeilijkheden. In onze kring waren er wel mensen die zei- 1954 nog hebben meegemaakt, waarin het katholieken verboden werd'lid te zijn van niet-katholieke organisaties of naar de socialisti sche Vara te luisteren. Bijna 25 jaar later is dat wel veran derd. De Wilde: "We vergaten nu zelfs' met het FNV-bestuur in de pastorie van de rooms-katholieke kerk aan de Herensingel". Verkoeld Landelijk is de verhouding tussen FNV en het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) nogal wat ver koeld, nadat het CNV op het laatste moment besloten had toch niet mee den, moet dat nou, met die rooien te doen aan de fusie tussen de drie vakcentrales. Hoe ligt dat in Lei den? De Wilde: "Bij het NW zijn er wel mensen die zeggen dat het CNV maar uit het overlegorgaan van de vakcentrale moet, dat we hier al ja ren hebben. Maar er is ook een menselijke kant. We hebben hier met de mensen van het CNV altijd goed gewerkt dus daarom moeten we het maar door laten lopen. Je moet ook als vakbeweging niet met twee clubs zitten als je bijvoor beeld vergaderingen hebt met B en W". De vakbeweging zit in heel wat commissies en stichtingen, zoals de huuradviescommissie, de raad van arbeid, de stichting huisvesting werkende jongeren, de advies commissie GAB en zo is er nog een hele rij op te noemen. "Je wordt er soms hopeloos van al die verzoeken die je krijgt om ergens als vak beweging zitting in te nemen", zegt de Wilde. Niet elke commissie is een onver deeld succes. De Wilde: "We zijn niet enthousiast over de manier waarop we in de Stichting Leidse Binnenstad worden bejegend. Daar krijgen we totaal geen gehoor. Ar gumenten van ons worden zomaar weggewoven, Binnenkort hebben we een gesprek met het bestuur. Als de situatie niet beter wordt, trekken we ons terug". Hoe is de verhouding met de ge meentebestuur? "We hadden van dit college meer verwacht", zegt De Wilde. "Weliswaar zijn veel dingen die te maken hebben met werkge- legenheidspolitiek, een zaak van rijk en provincie, maar bij de bouw van de Sumatrabrug hebben wij als vakbeweging aangedrongen om daarvoor Leidse arbeiders in te schakelen. Dat is niet gebeurd. De aannemer kwam met mensen van buiten de stad aanzetten. Hier had de gemeente wat aan kunnen doen". De Wilde ziet de belangstelling voor de vakbeweging in Leden groeien. Vergaderingen worden be ter bezocht. Dit is vooral gekomen na de grote stakingen van februari. Die hebben volgens de Wilde duidelijk hun weerslag gehad. "Toch is het nog steeds zo", zegt De Wilde, "dat een kern in de vak beweging daadwerkelijk meedoet en het grootste deel gewoon mee loopt. Naar Pepper kijken is nu eenmaal veel makkelijker dan iets doen voor je medemens". MARK KRANENBURG "Wij geven geen premies op het hier verschijnen Al geeft het een wat wonderlijk beqld dat er vanmiddag alleen e age boetes worden opgelegd^.Maar dat komt omdat allege de bijzon dere gevallen ver^siijnenmen sen die vegf.\.acht$de omstan digheden g-oij hun oertredingen hebben Oq-ou te voem",zei de of ficier voi .n justitieistermiddag '"Lris\rr jchtend ws de opkomst evenwel zeer grot. Bovendien was het scala va overtredin gen breed, zodaideze rubriek ook nu weer makelijk vol zal komen. Het bega al goed, met twee partijen ce beiden hun advocaten haden meegeno men. Aanleidin voor hun ver schijnen was ee ongeval in de bouw in oktobe vorig jaar op het Waardeilatd, waarbij een werknemer vai een hoogte van bijna zes meteivan een dak was gevallen. De nan was er zo slecht aan toe flat er nog steeds rekening meemoet worden ge houden dat hj blijvend inva lide wordt, iet ongeluk ge beurde terwij de man metingen aan het doenwas op het platte dak, dat op de dakranden na was afgewerct. Hij liep vooru\t van het dak if. Het ongeluk kon gebeuren ontlat er geen steigers waren en dt man ook niet aan een veilighédsgordel liep. Vol gens de völigheidsvoorschrij- ten moet acn één van die twee dingen voldaan zijn. Tussen de projektleider de héér V.dM. van Cetadak en de uitvoerder de heer N. van IBB-Kondor was de beveiliging schriftelijk gere geld. IBB-Kondor zou in overleg met v.d. M. voor de uitvoering zorgen. Overleg heeft er echte- nooit plaats gehad, waardoor de rechter er bij de schuldvraag gisteren vanuit ging dat beiden even verantwoordelijk waren. Dat de werknemer al een 22- jaar lange ervaring had,dat het lopen op een plat dak niet zo ge vaarlijk is, dat de steigers er wel hadden gestaan, maar alweer waren weggehaald, dat IBB- Kondor niet wist dat er metin gen gedaan zouden worden; het deed allemaal niet zo terzake, voor de officier van justitie en de rechter stond vast dat on danks dat alles het ongeluk was gebeurd en dat veiligheidsmaa tregelen nu eenmaal genomen moeten wordenBeide partijen werden dan ook veroordeeld tot een boete van f 750,- waarvan 500,- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een heel ander geval was dat van de heer v.d. P. die met zijn speedboat op de wateren in Al kemade volgens de dagvaar ding zidke hoge snelheden had bereikt dat hij zijn boot niet meer in de hand had en een aanvaring veroorzaakte. Bo vendien zou hij onder invloed van alcohol zijn geweest. Om standers hadden tenminste een alcohollucht geroken' toen ze hem uit het water visten. De le zing van v.d. P. zelf: "De motor sloeg op hol doordat er iets van mijn stuurinrichting afbrak. Het had niets met-alcohol te ma ken. Toen ik namelijk zelf naar de kant was gezwommen nadat mijn boot was omgeslagen, ze hebben me er dus helemaal niet uitgevist, toen vroegen ze of ik voor de schrik koffie met een cognacje wilde. Daarna kwam de politie pas, die dus die cog nac geroken heeft. Maar meer had ik niet gedronken." De of ficier van justitie: "Jammer ddt we geen ontzegging van de vaafbevoegdheid kunnen ge ven. Want er staat ook in het verbaal dafu door uw snelheid bijna tegen een paar kinderen was opgevaren. Het kan zijn dat uw stuur brak, maar dan nog bent u ten alle tijden ver antwoordelijk voor de boot." De eis was een boete van f 250,- en het vonnis van de rechter niet anders. Er was eens een man die met zijn twee handen in het haar achter het stuur in zijn auto zat. De auto reed. De politieagent die het zag schreef het op in zijn boekje. De man moest voor de rechter verschijnen. Hij nam zijn vrouw mee, want zij had naast hem in de auto gezeten en die ene hand die de agent gezien had was van haar. Ze moesten het even demonstreren tot groot genoegen van de zaal. De man werd vrijgesproken. Laten we het vandaag maar eens niet over parkeerproble men hebben - al kwamen die na tuurlijk ook weer uitgebreid ter sprake - en besluiten met de bouvier van de heer B. uit Noordwijkerhoutdie al meer zorgde voor moeilijkhedenZijn baas had een groot hek ge plaatst, maar dat hadden de kinderen open laten staan. De hond had een soortgenoot op straat ontdekt en was weg geglipt. Die hond zat echter aan een man vast die trachtte tus senbeide te komen. Een beet in zijn pols kon hij krijgen, de heer B. Een boete'van f 100,- nu, en f 150,- als het binnen twee jaar nog eens gebeurt. MARGA WUIS Nieuwbouw, maar met een klas siek gepleisterde gevel. LEIDEN - Volgend jaar maart wil de Delflandse Bouwmij bv op twee plaat sen in de Janvossensteeg twee- en driekamerwonin gen bouwen. Voor de pre miewoningen, die eind 1978 klaar moeten zijn, bestaat al veel belangstelling. In de panden Janvossensteeg 11 en 13 hebben vroeger gastarbeiders gewoond, op de begane grond was een groentewinkel gevestigd. Het geheel stond al enige tijd leeg en was onttrokken aan de woonbe stemming. De andere bouwplaats is het perceel waar vroeger een café gevestigd was (nummer 26), dat al enige jaren geleden afgebrand is. Eerder al had de Delflandse Bouwmij, die in Oegstgeest is ge vestigd, een bouwplan voor beide plaatsen ontwikkeld: er zouden appartementen voor alleenstaan den moeten komen. De project groep Maredorp, die de stadsver nieuwing in dit gebied op poten zet, kantte zich tegen die plannen en sprak zich uit voor meer woningen voor kleine gezinnen in de pre miesector. De Delflandse is daarop met buurtarchitect Barkema in zee gegaan. Deze heeft een nieuwe op zet gemaakt waarbij op de plaats van 11/13 een huis komt met drie woningen (één driekamer- en twee tweekamerwoningen). De wonin gen hebben aan de achterzijde een klein plaatsje of terras; op de be gane grond bevinden zich drie ber gingen en enkele ruimtes van de driekamerwoning. De gevel van het huis schuin ertegenover op de plaats van het afgebrande café krijgt een ander aanzien. De inde ling van ramen en deur is zeer klas siek, wat geaccentueerd wordt doordat deze gevel gepleisterd zal worden. Het huis bevat één Onder deze twee kappen zitten drie woningen driekamer- en twee tweekamerwo ningen. Woordvoerder Korswagen van de Delflandse zegt over de belangstel ling voor de woningen dat het storm loopt. Hij hoopt dat door deze woningen (prijzen variërend van 96.000 tot 129.000 gulden) de omgeving van de Janvossensteeg weer in de lift komt. Om de bouw rendabel te maken zal -waar schijnlijk op beide plaatsen tegelijk gebouwd worden, waarbij gedacht wordt aan opslag van materiaal op een dekschuit in de Oude Vest. In verband met de omringende be bouwing zal een "stil" heisysteem gebruikt worden. LEIDEN - Het ambtenaiengerecht heeft niet meer dan ui- onderzoeken in hoeverre Daey terst summier aangegeven waarom de door de gemeente aangevoerde argumerren Groenoordhaldirecteur C. worden geacht. Het gerecht onderneemt ook niet de minste poging om duideljk te maken welke normen en maitsta- ven het heeft gehanteerd bij let af- dat veel raadsleden destijd ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie, Altijd voordelig Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat lfl Eigen ateliers voor het npan ren en ontwerpen van Uv sit voor het ontslag van Daey Ouwens onvoldoende wegen van de door de gemeënte aangegeven tekortkomingen van Daey Ouwens. Men heeft kennelijk als mogelijkheid aanvaard dat er nog ander aanknopingspunten van de zijde van het gemeentebestuur geproduceerd kunnen worden. Welke wordt echter niet duidelijk. Aldus de strekking van het ver weerschrift dat mr. Van der Horst voor de gemeente heeft opgesteld en waarmee beroep is aangetekend tegen het ontslag van de aanvanke lijk geschorste, en later ontslagen directeur van de Groenoordhal T. Mpu (^pp/ppvi -zir-Vi C Daey Ouwens Het beroepschnft. is inmiddels gestuurd naar de Cen trale Raad van Beroep. In het verweerschrift kom het ge meentebestuur niet met Ouwens als.directeur inderdaad te niet voor ontslag hebben gestemd kort schoot, zoals eerder door een omdat zij overtuigd waren van de commissie van raadsleden was juistheid van de conclusie van de aangegeven. Een signalering die commissie Woudstra, maar dat zij leidde tot zijn schorsing. dat hadden gedaan, omdat door de Het verweerschrift kwam gister- schorsing in de toekomst nooit avond aan de orde in een vergade- meer sprake kon zijn van een ver- ring van de commissie Algemene trouwensband band tussen Daey en Bestuurlijke Aangelegenheden, Ouwens en het gemeentebestuur waarin werd besloten het stuk Mr. Van der Horst wees er daarbij T „TT™T openbaar te fnaken. op, dat slechts het besluit van de LEIDEN - De Algemene Raad van In de openbaarheid werd nauw- raad belangrijk is, en niet de over- l16* ^nei^giebedrijf Rijnland heeft elijks over de kwestie gesproken, weging van individuele leden. in een gisteravond gehouden ver- Het grootste deel van de beraadsla- In het verweerschrift wordt op- 6adering unaniem een voorstel ging speelde zich achter gesloten nieuw de vraag aangeroerd of bij hetcollege inmiddels wel het onderzoek ook de periode moet verworpen nc,n>~"L de worden betrokken dat Daey 4 Van Energiebedrijf Rijnland deuren af. Zeker dat Hilda Passchier (PSP) zich gemeenteraad, tegen het aangete- Ouwens als waarnemend-directeur kende beroep zal verzetten, zo ook in de Groenoordhal werkzaam was. de WD'er Wessels, en dat Van der Aan de ene kant wordt in het stuk van stem- vermeld dat zowel B en W als de ming* zal onthouden. gemeenteraad in deze periode geen Van der Horst (PvdA) vroeg zich gisteravond af in hoeverre de QC,+'"' schillende achtergronden Daey Ouwens destijds niet tot di- ...B „....c.B.uwUc.. va„ acteur te benoemen. Aan de an- gumenten, maar wordt volstaan waaruit de raadsleden destijds voor „f W(?rIguSlgi met te verwijzen naar de bev.ndm- ontslag hebben gestemd, loor de doordeelt 'in T rechter punt van overweging in zijn - - deelsvornnng'ee^vertekend beeld gen van de destijds door de ge meenteraad ingesteld commissie Woudstra. Deze commissie moest daarbij kwam er in grote lijnen op ,en grondsla| legt.._ beheer van Rijnland i 12.5 miljoen be schikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw kantoor van het energiebedrijf, naast het huidige aan de Langegracht. In plaats daar van werd, naar aanleiding van een motie in die richting van bur gemeester Van der Kroft van Leimuiden, een voorstel aangeno men om voorlopig niet verder te gaan dan het beschikbaar stellen van een een bedrag van maximaal een miljoen voor de voorbe- reidingskosten van nieuwbouw. Deze nieuwbouw is volgens het college van beheer noodzakelijk, omdat het huidige uit het begin van deze eeuw daterende kantoorpand niet voldoende ruimte bied om de 180 man kantoorpersoneel te her bergen en omdat het pand ook niet meer aan de eisen voldoet. De Al gemene Raad had bezwaar tegen een krediet voor het totale plan, omdat nog geen concreet bouwplan voor handen is en de kostenraming slechts gebaseerd is op een in '75 door een adviesbureau uit Deventer uitgevoerd onderzoek naar de mogelijkheden voor nieuwbouw. De Algemene Raad ging gister avond wel akkoord met het voor stel om uit te gaan van een nieuwbouw die 5000 m2 vloerop pervlak oplevert. Echter, zoals in een motie van het Leidse raadslid Frits van Oosten (PPR-D'66) werd gevraagd, onder de voorwaarde dat binnen drie maanden wordt gerap porteerd over een bestemming voor de huidige kantoorruimte en de ruimte die in de nieuwbouw de eerste jaren nog onbenut zal blijven. Van dit laatste zal sprake zijn om dat in de voorgenomen bouw wordt uitgegaan van een per soneelsuitbreiding zoals die zich binnen tien jaar zal voordoen. Van Oosten vroeg per motie ook om in afwachting van die rapportage in de plannen rekening te houden met de bouw van een kleinere kantoor- capaciteit. Dit onderdeel werd ech ter met 37 stemmen tegen en 17 voor weggestemd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3