Vreugde matig door dood gezagvoerder Krachtig protest piloten na moord collega Bondskanselarij ontving verwanten van gegijzelden NEW YORK NU OPEN VOOR CONCORDE EG-ministers solidair met bondsregering Nog geen teken van Schleyer Europese liberalen willen actieprogram tegen terrorisme Onder moeders paraplu DINSDAG 18 OKTOBER 1977 ROME (DPA/UPI) - De internatio nale federatie van pilotenvere nigingen heeft uiting gegeven aan woede over de moord op de gezagvoerder van het gekaapte toestel en heeft de regeringen opgeroepen tot het houden van een conferentie. Verklaard werd dat de piloten niet werkeloos zouden toezien en uitnodigen tot verdere slachtingen. "Terwijl het gemakkelijk is de schuld te geven aan de moorde naars die het fatale schot losten, is nu de tijd gekomen zich te realiseren dat de regeringen der wereld de ware doders zijn om dat zij hebben nagelaten posi tieve actie te ondernemen die zou kunnen verzekeren dat ge welddaden tegen de burger luchtvaart worden uitgeroeid". Op de regeringen werd een beroep gedaan een bijeenkomst te or ganiseren ter bespreking van het vraagstuk van onwettig op treden tegen de burgerlucht vaart. Er zou een internationale conventie tot stand moeten ko men om universeel de bepalin gen van de conventies van Den Haag en Montreal verplichtend te stellen. De Westduitse pilotenvereniging gaf als haar mening te kennen dat alle piloten ter wereld zou den moeten staken om de rege ringen er toe te krijgen veilig heidsmaatregelen in de burger luchtvaart op te leggen. Zij zei dat de toegestane handbagage van de passagiers aanzienlijk beperkt zou moeten worden. De Amerikaanse regering uitte gisteren haar medeleven met het „verschrikkelijke dilemma" waarin de bondsregering zich op dat moment nog bevond. De woordvoerder van het minis terie, Hodding Carter, ver klaarde dat Washington in nauw contact stond met de bondsrege ring en de regeringen van de landen waarin de gekaapte ma chine landingen uitvoerde. De Amerikaanse regering had Bonn geen aanbevelingen gedaan maar wel „morele steun" gege ven. Uit een opiniepeiling van het Westduitse instituut ^Uensbach voor het geïllustreerde tijd schrift Stern bleek dat 42 pro cent van de ondervraagden zei dat de gijzelaars zouden moeten worden opgeofferd als dat nood zakelijk was om het terrorisme te keren. Een andere 42 procent zei dat de 11 RAF-gevangenen zouden moeten worden vrijge laten om de gijzelaars te redden. Zestien procent wist het niet. LUXEMBURG (ANP) - De fe deratie van Europese liberale en democratische partijen (waarbij voor Nederland de WD is aangesloten) willen een Europees actieprogramma ter bestrijding van het terrorisme. Dit wordt gezegd in een resolu tie die gisteren in Luxemburg is aangenomen door de leden van het uitvoerend comité van de federatie. Het uitvoerend comité was in Luxemburg bijeen ter voorbe reiding van het congres van de federatie dat van 18 tot 20 no vember in Brussel zal worden gehouden en waarop het ont werp verkiezingsprogramma voor de Europese verkiezingen zal worden besproken. Paus Paus Paulus heeft een bood schap van medeleven gezonden aan de familieleden van de ge zagvoerder die door de kapers van het Lufthansa-vliegtuig „Landshut" werd gedood. "Als het nut zou hebben, zouden wij onze eigen persoon aanbieden voor de bevrijding van de gegij zelden. Wij doen een beroep op het geweten van de kapers om af te zien van hun wrede stap die dreigt leed en ongeluk aan zo veel onschuldige mensen toe te brengen", aldus de boodschap. Huiszoekingen De politie heeft gisteren in West-Berlijn in 38 kantoren en woningen huiszoeking verricht. Er zijn elf mensen aangehou den, van wie er tieri spoedig weer werden vrijgelaten. De elfde, een man van 26, wordt verdacht van steunverlening aan een misdadige vereniging. Aan de speuractie hebben 240 agenten deelgenomen. Volgens de justitie is er 'zeer veel be wijsmateriaal' gevonden. Terreurslachtoffers Het terrorisme heeft sinds 1971 in West-Duitsland aan 22 men sen het leven gekost, onder wie 8 politie-agenten, vier gerech telijke functionarissen en twee diplomaten, zo deelt het West duitse ministerie van justitie mee. Tien terroristen lieten het leven. Op 102 personen is door ter roristen een moordaanslag ge pleegd. Negentig mensen wer den bij bomaanslagen en schietpartijen gewond en 14 zijn in gijzeling genomen. Hotel De kaping van het toestel van de Lufthansa op de vlucht van Palma naar Frankfort is volgens een bericht in de Spaanse krant "Ultima Hora" in een hotel in Palma georganiseerd. De kapers hadden zich onder valse namen en met valse pas poorten in het hotel "Costa Azul" aan de strandpromenade van Palma gevestigd. De ka ping werd onder de code-naam "Kfar Kaddoen" (Joodse ne derzetting aan de Jordaan) georganiseerd. Verdere bijzonderheden deelde de eigenaar van het hotel niet mee. De Spaanse politie door zocht het hotel zaterdag. BONN (DPA/UPI) - De vreugde om de bevrijding van de gijzelaars is in West-Duitsland getemperd door de dood van Jürgen Schumann, de 37-jarige gezagvoerder van de Boeing 737, die door de kapers voor het oog van de gijze laars in koelen bloede is vermoord. Evenmin is al iets bekend omtrent de ontvoerde Hans-Martin Schleyer, die sinds 5 september wordt vastgehouden. Een ultimatium zei dat hij zondag ochtend om 9 uur zou worden gedood wanneer aan de eisen van de ont voerders niet zou zijn voldaan. Sindsdien is niets méér vernomen. Geruchten in Bonn zeggen dat Jür- A fc 11 xxrol i ilr gen Schumann zich vrijwillig zou ^ibt-IluWOilJK hebben opgeofferd. Hij zou tegen De Westduitse bondskanselier, de eis van de terroristen zijn inge- Helmut Schmidt, werd gesteund gaan om een gelukkige afloop te door alle politieke partijen en heeft kunnen bespoedigen. zich vastbesloten door de crisis heen geslagen. Hij droeg de af schuwelijke verantwoordelijkheid, de ontvoerders Schleyer. Beiden hadden vrij lating van elf bekende ledën van de Baader-Meinhofgroep geëist. Schmidt en zijn regering zeiden te dat die na vrijlating al Hij zou met opzet naast de lan dingsbaan zijn geland terwijl die niet te zwichten niet was versperd- om het lan- de kapers en dingsgestel te beschadigen en daardoor opnieuw opstijgen te voorkomen. Deze geruchten zijn niet officieel bevestigd, evenmin de bewering Schmidt en zijn regering zeiden te Paul Brod, wiens vrouw in de gekaapte Boeing zat, demonstreerde dat Schumann de kapers al eerder menen dat die na vrijlating al gisteren samen met zijn zoon Mike voor de kanselarij in Bonn. Tal van zou hebben geïrriteerd door ë^co- spoedig zouden terugkomen om familieleden van andere gegijzelden pleitten gisteren tijdens een onder- deerde aanwijzingen omtrent de hun golf moorden, bomaanslagen houd met een staatssecretaris voor het tegemoetkomen aan de eisen van de toestand aan boord naar buiten en ontvoeringen voort te zetten. kapers. over te brengen. Helden De mannen die de bevrijdingsactie hebben ondernomen kunnen erop rekenen dat zijn in Bonn als helden worden ontvangen. Vijf jaren lang hebben zij door en door geoefend. Pas na de aanslag in Keulen waarbij vier politiemannen werden gedood en werkgevers leider Hans-Martin Schleyer werd ontvoerd, kwamen zij enigzins voor het voetlicht. De grensjagers met hun groene baret en machinepis tolen gingen toen optreden als spe ciale bewakers Van bondspresident Walter Scheel. Na de toespitsing van de kaping van de Landshut was nu het uur X voor de Anti-terreurgroep, die in Sankt Augustin bij Bonn is gele gerd, aangebroken. De plaats van actie lag enkele duizenden kilome ters van Bonn. Nagevlogen Al eind vorige week waren de man nen aan boord van een tweede straalvliegtuig het boven Zuid- Frankrijk gekaapte vliegtuig nage vlogen, om bij een tussenlanding de terroristen te overweldigen en de gijzelaars te bevrijden, wanneer het betrokken land het daarmee eens was. Tot verbazing van het publiek en ergernis van de veiligheidsdienst in Bonn, die hem daarom later heb ben berispt, maakte regerings woordvoerder Klaus Boelling vrijdag op een persconferentie be kend dat een vliegtuig de gekaapte Landshut naar Cyprus was ge volgd. Officieel werd daarna mee gedeeld, dat de speciale eenheid in het weekeinde i ruggeroepen. Bonn was te- BONN. (DPA/Reuter/UPI) - De verwanten van de inzit tenden van de gekaapte Boeing-737, in eerste instan tie vrouwen en kinderen, waren gisteren naar Bonn gereisd. Zij werden in de bondskanselarij ontvangen. De woordvoerder van de Westduitse regering, Klaus Boelling, verklaarde giste ren tegenover journalisten dat het doel van de regering was en bleef het leven van de gijzelaars te sparen. Uit de woorden van Boelling heeft men gemeend te mogen opmaken, dat Jürgen Schumann al zondag middag in Aden werd doodgescho ten, voordat de Boeing opsteeg voor het traject naar Somaliëi Hij zei dat de moord aantoonde met wie men te maken had. Vertwijfelde familieleden van de gijzelaars werden maandag de zwaarbewaakte bondskanselarij binnengelaten om op de hoogte te worden gebracht van de situatie in de onderhandelingen met de ka pers. Een kind droeg een bord met het opschrift: "Heer Bondskanse lier, ik wil mijn moeder terug". Familieleden van Hanns-Martin Schleyer deelden gisteren mee dat zij bereid waren te onderhandelen met de ontvoerders. In een verkla ring die zij overhandigden aan "Bild Zeitung" zei de oudste zoon, Eberhard Schleyer, dat hij gisteren een boodschap aan de extremisten had gezonden "omdat de gebeurte nissen van de afgelopen dagen hadden aangetoond dat de verant woordelijken in Bonn nog geen be sluit hadden kunnen nemen danks hun kennis van de ultima turns en de ernst van de bedoelin gen van de ontvoerders". De boodschap was verzonden vis de bemiddelende Geneefse ad vocaat Denis Payot. WASHINGTON (AFP/Reuter) - Het Brits-Franse supersonische vliegtuig Concorde mag landen op Kennedy Airport bij New York. Dat is het gevolg van een uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof, dat gisteren weigerde de uitvoering OTTAWA, NEW YORK - Mag ik onder uw plu?" vraagt de Cana dese premier Trudeau aan ko ningin Elizabeth van Groot-Brit- tanniè. Hare Majesteit scheen het wel leuk te vinden. Er waren on danks het slechte weer duizenden Canadezen die hun opwachting maakten om de Britse vorstin te zien. Intussen vermaakte mevrouw Tru deau (foto links) zich in New York - waar zij als fotografe aan de bak probeert te komen - in een discotheek met Bruce Bevins. Be- vins is erfgenaam van het fortuin van Perrierde firma die zoveel prik in zijn bronwater doet. van het vonnis van het Newyorkse hof van beroep op te schorten. Om de opschorting was verzocht door de havenautoriteiten van New York en New Jersey, die het beheer van Kennedy Airport hebben. Met de uitspraak van het Ameri kaanse hooggerechtshof zijn alle juridische mogelijkheden van de havenautoriteiten in de stryd tegen het verlenen van landingsrechten voor de Concorde, uitgeput. Het Amerikaanse ministerie van Vervoer gaf British Airways en Air France in februari 1976 toestem ming voor vluchten op de luchtha ven Kennedy en het vliegveld Dul les bij Washington. De vluchten op Washington begonnen in mei 1976, maar de autoriteiten van New York bonden een taaie juridische strijd aan tegen de Concorde, omdat ze ernstige geluidsoverlast vreesden. Een rechtbank in New York had het landingsverbod afgewezen als een onredelijke en discriminerende maatregel. Die uitspraak werd in hoger beroep bevestigd. Het hoog gerechtshof heeft nu bepaald dat er geen gronden aanwezig zijn om op schorting van deze gerechtelijke uitspraken te verlangen. De eerste lijnvlucht Londen-New York per Concorde zal plaatsvin den op 22 november. Voor die da tum zullen enkele proefvluchten worden gemaakt, zo heeft British Airways meegedeeld. De eerste zal morgen plaatsvinden. De leider van de anti-Concorde groepen in en om New York, Brian Levenson, heeft aangekondigd dat zijn beweging de "grootste beto ging uit de geschiedenis van New York" zal organiseren uit protest tegen het supersonische toestel. LUXEMBURG (ANP) - De negen ministers van buitenlandse za ken van de EEG hebben gisteren in een verklaring hun sympathie tot uitdrukking gebracht met de Bondsrepubliek in verband met de terroristische acties. Raadsvoorzitter Henri Simonet zei in een verklaring namens zijn collega's verontwaardigd te zijn over de acties van "misdadige elementen" die de laatste weken onschuldigen gijzelen en met de dood bedreigen. De ministers veroordeelden una niem iedere vorm van terrorisme en het nemen van gijzelaars wat de elementaire rechten van de mens aantast."Wij zijn solidair met de Westduitse regering die 'uiterst zware beslissingen moet nemen nu ze worden uitgedaagd door internationale misdadi gers." De EG-ministers van buitenlandse zaken hebben samen met hun collega's van financien gespro ken over enkele politieke en technische zaken zoals de Britse bijdrage tot de EG-begroting en de inning van btw. Minister van der Stoel was hierbij voor Ne derland aanwezig. Minister Duisenberg van financiën daar entegen kon Luxemburg echter niet bereiken vanwege de mist. Per 1 januari zullen de gelden die de EG nodig heeft worden verkre gen uit (een deel van) de btw. moeilijkheid is ech ter hoe het te innen. De Europese Commissie, het "dagelijks be stuur" van de EG, daarbij ge steund door Frankrijk en Italië, wilde het door de burgers zelf la ten doen, dat wil zeggen door de ondernemers, Een oplossing die veel administratieve rompslomp voor de kleine ondernemers ver oorzaakt. Nederland voelde meer voor het Belgische voorstel om het bedrag dat per land moet worden afge dragen statistisch te bepalen. Men is er uitgekomen met een compromis: de komende vijf jaar mag ieder land het naar eigen keuze doen. In die periode moet echter de commissie een har monie-systeem ontwerpen. Waar men niet uitkwam was de Britse bijdrage tot de EG-begro ting. Toen Groot-Brittannië bij de EG kwam werd afgesproken dat Londen een bedrag in ponden zou betalen. Men maakte toen de fout het niet duidelijk in per centages van de begroting te zet ten. Door de daling van de koers van het pond was dit zeer voor delig voor de Britse schatkist. Nu een nieuwe samenstelling van de Europese rekeneenheid voor de deur staat, "kreunen en kermen de Britten", aldus Van der Stoel. Men werd het niet eens zowel over de Britse bijdrage als over de nieuwe rekeneenheid Ere. Beslo ten is de zaak opnieuw te bespre- ken op 30 november. Bekentenis in Charta-proces PRAAG (Reuter) - Een van de vier beklaagden in het gisteren in Praag begonnen proces tegen onderteke naars van het Tsjechoslowaakse manifest Charta '77, de oud-thea terdirecteur Ota Ornest, zou heb ben toegegeven dat hij contacten had met buitenlandse agenten en dat hij zich daarbij aan ondermij nende activiteit heeft schuldig ge maakt. Dit is van goedingelichte zijde in de Tsjechoslowaakse hoofdstad vernomen. De 64-jarige Ornest, de enige van de vier die het in januari gepu bliceerde manifest niet had onder tekend, was beschuldigd van het via westerse diplomaten naar het buitenland smokkelen van tegen de staat gerichte geschriften. Volgens genoemde bronnen had Ornest aan het begin van het proces gezegd dat hij berouw had van zijn daden en had hij toegegeven dat deze schadelijk waren voor de be langen van de staat. Het proces wordt voortgezet en men verwacht morgen de uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15