Spel van Lodz voor Bij vers nog vraa gtek en Minder bedden voor Leidse ziekenhuizen Jubileumgeschenk voor nieuwe spaarders:'n Heelbijzonder boek dat nooit tekoop zal zijn. Schakers Katwijk: grote zege Zaalvoetbal- derby Lisse ontsierd Lezers schrijven Eerst maar kijken wat ze doen NOS-MAN BIJNA DE MIST IN Onhoffelijk? Verrassing Louk Sanders Nederland wil EK'80 Oefening rampenplannen Zuidhollandse gemeenten DINSDAG 18 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 13 99 SCHIPHOL - Radioverslag gever Jack van Gelder, die voor de NOS de verslaggeving zou verzorgen van Widzew Lodz tegen PSV is gistermor gen niet met PSV naar War schau gevlogen. Hij had z'n paspoort vergeten. Van Gelder, een losse medewerker van de NOS, zou uit Alphen aan de Rijn samen met tv- commentator Kees Jansma per NOS-auto naar het vliegveld Beek rijden. Pas in Zuid-Lim burg aangekomen, ontdekte Van Gelder dat hij zijn pas poort en visum had laten thuisliggen. Terugkeren was, gezien de krappe tijdsruimte, niet meer mogelijk. PSV-ma- nager Ben van Gelder pro beerde zijn naamgenoot te overreden toch maar mee te gaan. Hij zou hem Polen wel binnen kunnen krijgen. Jack van Gelder durfde dat risico echter niet te nemen. Thuis bij Van Gelder had men echter ontdekt dat paspoort en visum waren achtergebleven en daarom was een taxi ge charterd die de reisdocumen ten naar het vliegveld Beek bracht. Toen die daar aan kwamen, was het vliegtuig echter al de lucht in. Voor Jack van Gelder zat er dus niets an ders op dan terug te keren met de NOS-auto die hem naar Beek had gebracht en probe ren via een lijnvlucht van Schiphol naar Warschau te komen. Die poging is gister middag op een mistig Schiphol nog net gelukt. LODZ - De stad telt ruim tachtigduizend inwoners en ver vaardigt als hoofdprodukt textiel. Niet dat deze "aanprij zing" van de Poolse stad Lodz veel met de naderende wed strijd tussen Widzew Lodz en PSV te maken heeft, maar toch illustreert het de sfeer waarin het Poolse publiek naar het UEFA-Cupduel toeleeft. Er lijkt geen tijd voor ont spanning,, laat staan voor voetbal. Toch zullen er morgen middag circa veertigduizend nieuwsgierigen de tribune bevolken. Nick Deacy (op archieffoto middenvervangt morgenavond Cees Krijgh. Welke rol hij toebedeeld zal krijgen is nog niet duidelijk. Maar al zal het Poolse chauvinisme al te graag willen aantonen. Rond met twee doelpunten als topscorer, heus wel de overhand krijgen, hun middenvelder Boniek, die in Polen Widzew Lodz schakelde Manches- van Beveren na de wedstrijd tegen ter City uit, met in de twee duels FC Den Haag geconfronteerd werd. (0-0 en 2-2) wie anders dan Boniek En ook gisternacht had de minst belangrijkste drijfveer is toch PSV. Het Nederlandse voetbal, en zeker de ploeg die er in slaagt bekende clubs als Ajax en Feyenoord onder zich te houden, is natuurlijk een be zienswaardigheid. Bovendien is Lodz echt niet zo ingenomen met rol van Widzow, want qua populari teit staat de tegenstander van PSV de schaduw van LKS, de club elers wordt De prestatie tegen de Engelse club slaap kunnen vatten. Vermoedt de zijn zorgde er bovendien voor dat Wid- PSV-arts dokter Van de Brekel i ploeg. Boniek, 21 jaar en student zew in de Poolse competitie van de de eerste plaats een psychische economie, heeft ai negentien in- laatste plaats op de ranglijst op- terlands op zijn naam en juist daar- klom naar de tiende plaats. Wat door kan hij, ondanks zijn jeugdige PSV tegenover deze drang naar er- leeftijd, in het team van Widzew een kenning gaat stellen, werd gisteren dominerende rol vervulle. Dat doet in Lodz nog niet duidelijk. Kees iets mindere mate ook doelman Rijvers daarover "Het hangt Burzynski, drievoudig internatio- de opstelling van Widzew af wat ik speelt, oorzaak, Kees Rijvers op zijn beurt liet duidelijk doorschemeren slechts een fitte Jan van Beveren te zullen kiezen. Anders heet zijn ver vanger ongetwijfeld Ton van En gelen. Zeker is wel dat Nick Deacy de rol 1 zijn die op respectabele internationale nal, maar een doelman die duidelijk doe. We gaan er echter van uit dat Engelse speler hulde Rijvers zich successen kan bogen. En zo geke ken vervult Widzw Lodz eigenlijk de schaduw leeft van "de held van Londen", Tomaszesvki, de afwachten wat er gebeurt. Pas een ondankbare rol, al lijkt met goalie van stadgenoot LKS. Ook aan, als ik weet wat Widzew doet, name trainer Bronislaw Waligura centrale verdediger Pawel Janas is dan komt PSV". Een bijkomend met zes interlands een van de be- probleem vormt de onverklaarbare tere Poolse spelers. En ditzelfde duizeligheid waarmee doelman Jan de eerste twintig minuten maar n°6 in stilzwijgen. Belangrijke oor- zich hieraan nauwelijks te storen. De man, die, toen het in het begin dit seizoen slecht ging in de plaats kwam van trainer Kowalski, ver blijft met zijn selectie in een trainingskamp in Spala, met als eerste taak het opvoeren van de conditie. En Waligura vindt de rol van under-dog uiteraard prachtig. Tegen Manchester City gaf ook niemand ons een kans", blikt hij te- LEIDEN - De competitie rug naar de verrassende resultaten Leidse schaakbond gaat in de eerste ronde, Widzew schakelde Manchester City uit zaak hiervan blijkt te zijn dat het spel van de Poolse nummer twee van vorig jaar eigenlijk nog een groot vraagteken is. Of zoals mana ger Ben van Gelder verduidelijkte: "We hebben die ploeg alleen nog maar in een oefenwedstrijd kunnen zien. En dat had geen zin, want toen gooiden ze er toch vijf reservespe lers in,'. Wat overigens wel zeker is, is dat PSV met dezelfde formatie als tegen FC Den Haag gaat begin nen en dat Bronislav Waligura niet in de dug-out zal mogen zitten. De Widzew-trainer vernam dit dezer dagen van de UEFA, naar aanlei ding van het ongeoorloofd betre den van de grasmat tijdens de wed strijd tegen Manchester City. Wali gura zal op de tribune naast Jazek Gmoch, de Poolse bondscoach gaan zitten. Twee trainers, die de taak op zich hebben genomen de teruggang van het Poolse voetbal te stoppen. HANS SOETERS de De Katwijkers gaven in de eerste de "ronde meteen hun visitekaartje af eerste klasse een spannend seizoen door Leiderdorp 1 met een voorlo- tegemoet. Weliswaar is door de pige 1-7 uitslag te verslaan. Leider- 0„ zelfs de meest fervente aanhanger promotie van LSG 2 het deelne- dorp, dat vorig jaar maar een half schien mërsveld teruggevallen tot van concurrent LKS bejubelde deze prestatie. Een Waligura blijkt moeiteloos de juiste snaar te kun- nauwelijks in speelsterkte voor el punt te kort kwam voor het kam de meeste ploegen lijken pioenschap, had mogelijkerwijs weer vastbesloten ons uiterste lidor 5 lijkt e off-day, want ook dit team i met de komst van oud-LSG'er beetje uit de boot te Toorman er op vooruit gegaan. De best te doen. En ach, PSV bestaat zijn gevallen. Het team zal dit jaar vermoedelijke einduitslag ook maar uit gewone zijn heus geen goden". Waligura zal dit met zijn erg jeugdige ploeg maar hard ken tweede klasse te kunnen ontlopen. In uw dagblad van zaterdag j.l. ko men onder de kop P/Leiden oefent minder hoffelijke opmerkingen voor. Bijvoorbeeld de opmerkin gen als „zaal weer niet be schikbaar" en „de Sportstichting wilde geen wijzigingen voor dit unieke duel in het programma toe staan". In de eerste plaats heeft de sportstichting geen eigen prog ramma, zij is sléchts verhuurster. En in de tweede plaats kan zij niet dat de NeVoBo, terwijl op die zomaar het programma van haar van een ere-divisiewedstrijd, wed strijden van lagere ploegen te laten spelen in de hal, dan moeten de an der sporten in Leiden hier de dupe van zijn. Niettemin mogen wij als Nederlandse Volleybalbond de kans, dat een Leidse basketbalclub een wedstrijd van topklasse hier kan spelen niet zomaar voorbij la ten gaan. De bond beschouwt het als een morele plicht om hieraan zoveel mogelijk haar medewerking te verlenen zeker was, moge blijken uit het de punten moeten knok- voor Katwijk. De gedetailleerde terugkeer naar de uitslagen zijn: Selier-Van der Bent 0-1, Pool-Haasnoot 0-1, Van der Zwan-De Raad 0-1, P. Selier-Smit 0-1, Goeman-M. v.d. Plas 1-0, Van Osnabrugge-Barnhoorn afg., Toorman-D. v.d. Plas 0-1, Van 0-1, Min- nigh-Koelewijn afg. Philidor 3 heeft het voornemen te- De andere debutant in de eerste klasse, het eerste team van Katwijk, heeft zich voor dit seizoen beheer- lijk weten te versterken, dankzij de Santvoord-W. Haasnoot komst van oud-Voorschotenspeler Rijnsburger-Buyser Rob Smit en de plaatsing van en kele snel ontluikende jeugdspelers. rug te keren naar de tweede klasse van de KNSB-competitie. Het op papier sterke tiental krijgt dit jaar goede coaching, iets dat mis- doorslaggevende bete kenis kan zijn. Eerste slachtoffer moest Philidor 4 worden. Geen gemakkelijke opgave, want in dit soort clubduels ontbreken de ver rassingen nooit. Het vierde van Philidor wist zich lange tijd goed staande te houden, maar in de be slissende tijd gaf de routine van het derde toch de doorslag tot een wat geflatteerde zege: 6V2-3V2. De gede tailleerde uitslagen zijn: Oei-Okkes 1-0, Vergeer-Braggaar 1-0, Bin nendijk-Van de Bult 0-1, Gerrit- sen-Kloppenburg 1-0, Prinsen- Paard ekoper 0-1, Lubotsky-De Ru 1-0, Van de Zijden-de Korte 0-1, Jongsma-Bakhuyzen van de Brink 1-0, Barendse-Van Kuilenburg V2- V2, Van de Wijngaard-Pot 1-0. LSG 3 had volgens de verwachting weinig moeite met Philidor 5. Soepel liepen de LSG'ers uit naar een 5-1 zege, waarbij vooral Brunia en Verhoeve zeer vlot over hun op ponenten liepen. De gedetailleerde uitslagen zijn: Hörchner-Sipes 1-0, Postma-Meelis afg., Bakker- Struyk 1-0, Brunia-Geyer 1-0, Van Rijssel-Bakhuyzen van de Brink V2-V2, Van Putten-Stikvoort 0-1, Verhoeven-Wakka 1-0, Kuiper- Verling 1-0, Joziasse-Roozen 1-0, Roose-Veenendaal V2-V2. Alphen was de eerste ronde vrij. De Alphense ploeg is dit jaar versterkt door de terugkomst van oud-club kampioen Izerda. LEIDEN - Gisteravond werden er in de hoofdklasse zaalvoetbal twee wedstrijden gespeeld. De Kat- wijkse derby Cleyn Duin tegen Van der Plas eindigde in een 2-2 gelijk spel. In Lisse versloeg Godyla met grote cijfers plaatsgenoot Van Ger- ven de Jong (7-1). Cleyn Duin-Van der Plas 2-2 (1-2). Een terechte uitslag. Beide ploegen waren de gehele wedstrijd aan el kaar gewaagd. Al na 3 minuten spelen opende Jan van der Plas na een uitstekende pass van Gert Zwaan de score voor Van der Plas (0-1). Na een periode waarin beide ploegen veel kansen misten bracht dezelfde Van der Plas de stand op 0-2. Vlak voor de doelwisseling wist uitblinker Arnold Boers die achter stand te halveren. Boers liet na 10 minuten in de tweede helft ook 2-2 aantekenen. Cleyn Duin zette nog een offensief in maar Van der Plas goalie Floor Schaap bleek niet te vermurwen. Godyla-Van Gerven de Jong 7- 1(2-1). Een wedstrijd die in de tweede helft een nare bijsmaak kreeg. Scheidsrechter Van der Leek stuurde namelijk Van Gerven speler Jack van Ruyten van het veld, waardoor diens ploeggenoten vrijwel de gehele tweede helft met vier spelers moesten opereren. Van Ruyten zou de Leidse arbiter een schuttingwoord hebben toege voegd. Van Gerven speelde, zoals gebruikelijk, bijzonder defensief. De bal werd zonder aanvallende bedoelingen rondgespeeld. Godyla wist zich aanvankelijk moeilijk aan te passen maar in de 10de minuut wist Jos Faas de score voor Godyla te openen. Vijf minuten voor de doelwisseling zorgde Faas, gister avond een van de betere spelers, voor 2-0. Even later scoorde Van Gerven via Valk tegen. Nadat Van Ruyten in de tweede rondgang van het veld werd gezonden ging het pijlsnel bergafwaarts met Van Ger ven. Fïed Arrechart(2x), FYans van der Laan, Gerard van Beek en weer Jos Faas brachten dat in de stand duidelijk tot uitdrukking. ROB ONDERWATER LEIDEN - In het kader van het jeugdplan Nederland zijn uit de af deling Leiden negen junioren ge selecteerd om een aantal wed strijden te spelen in Zeist. Voor de A-groep (16-17jarigen) jarigen) zijn dat: Pv. d. Blom, M. v.d. Blom en A. Schreuder (UVS), R. Talan (Kat wijk) en R. v. d. Meer (DOSR). Voor de B-groep (14-15 jarigen) zijn uit gekozen: R. v. Hensbergen (Noordwijk, R. D. Boesterd (UVS), N. Oosterlee (ARC) en A. v. Dijk (Rijnsburgse Boys). De wed strijden worden gespeeld tussen 17 en 21 oktober. SYDNEY - Louk Sanders heeft zich tijdens de Australische indoor- tenniskampioenschappen niet al leen keurig door drie kwalifica- dat dié medewerking tiewedstrijden geslagen, hij zorgde de eerste ronde van het toernooi nog een verrassing. Sanders avond'rampetiüewèdstdjden'' wa' vendor de Tsjech Jiri Hrebec met huurders wijzigen. Zo is het onmo- vastgesteld, in overeenstem- gelijk dat alle sportverenigingen ming met P/Leiden heeft besloten Louk Sanders rekening kunnen houden met het beschikbaar zijn van de zaal voor onverwachte oefenwedstrijden. Het competitieprogramma (en daarom de zaalhuur) staat immers al vast. De enige, die begrip zou moeten hebben voor de problemen, waar voor P/Leiden zich gesteld ziet, is de Nederlands Basketbalbond. De bond huurt namelijk de sporthal op woensdag, zaterdag en zondag (al leen in het seizoen) en wanneer de bond dan prefereert om in plaats deze avond beschikbaar te stellen voor deze belangrijke oefenwedstrijd. Hopende dat hiermee de standen (zie bovengenoemde LEIDEN/DEN HAAG - De psychiatrische ziekenhui zen in Zuid-Holland West hebben te veel bedden. Daarom zal er in de ko- ZURICH-Nederland is met West-Duitsland, Engeland, Griekenland, Ita- mende jaren flink moeten halingen) uit de wereld zijn gehol- lië en Zwitserland kandidaat voor de organisatie van het eindtoernooi van worden ingekrompen. Pen- het Europees voetbalkampioenschap voor landenteams in 1980. De oetbalbonden van deze zes landen hebben zich voor de sluitingstermijn ]}at betreft waarschijnlijk het psy- Henny van Winkel, Voorzitter Ne VoBo, rayon Leiden, Lid raad van beheer van de Sportstichting Lei den, Commissie binnensporten. (Van redactiewegen bekort). (15 oktober) bij de UEAFA aangemeld. De Europese Unie zal voor het chiatrisch ziekenhuis Endegeest i einde van de maand één van de zes de organisatie opdragen. In het land Qegstgeest (reductie van ongeveer waar de eindronden zullen plaats vinden, wordt op 18 november ook de 80 bedden) en mogelijk ook het loting verricht voor de voorronden. De eindronden worden voor het eerst psychiatrisch centrum St. Bavo in met acht landen gespeeld. Voorheen was dat altijd met vier. Het land dat Noordwhkerhout (150 bedden de finale organiseert is daarvoor automatisch geplaatst. minder) en het psychiatrisch Groots en gra tis boek. De NMB bestaat binnenkort 50 jaar. En heeft voor de gelegenheid een uniek, rijk geïllustreerd boek laten samenstellen. Het heet (heel toepasselijk!) 'Feesten in Nederland', en beschrijft boeiend en uitgebreid alles wat de Lage Landen aan kleur, fleur en folklore te bieden hebben. En dat is nogal wat! Voor nieuwe spaarders. Dit kostelijke boek is bestemd voor iedereen die in de maand oktober bij de NMB aan het sparen slaat. En dat is echt de enige manier om aan 'Feesten in Nederland' te komen, want het zal nimmer in de winkel te koop zijn. Open dus zo snel mogelijk een spaar rekening bij de NMB, leg minstens 50 gulden in, en u hebt het voor het meenemen. Zolang de voorraad strekt. g De NMB denkt met u mee. Nu al zo'n 50 jaar. ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk (150 bedden minder). Een en ander blijkt uit een stu dienota van de Provinciale Plano logische Dienst over welzijnsvoor zieningen in Zuid-Holland West. Deze nota loopt vooruit op een- ontwerp-streekplan voor dat ge bied en bevat conclusies en aanbe velingen voor het meest gewenste voorzieningenpakket in de toe komst. Wat Leiden betreft dient er naar de mening van de PPD gestreefd te worden naar een versterking van de centrumfunctie voor de regio. Er zijn in dat opzicht nog te weinig voorzieningen, vindt de PPD. Dat komt enerzijds door de slechte Fi nanciële situatie waarin Leiden verkeert, maar ook door de invloed die er uitgaat van gemeenten als Katwijk, Noordwijk en Alphen aan den Riin. In de nota wordt gesignaleerd dat de culturele sector in Leiden wel iswaar goed is voorzien, maar dat er problemen zijn voor het functione ren van enkele grotere sociaal-cul turele accommodaties. Gedoeld wordt daarbij op de hoge financiële lasten van de Stadsgehoorzaal en de bestemming van de Pieterskerk, die volgens de PPD vele hoofdbre kens kost. Gepleit wordt voor "enige uitgroei" in of nabij Leiden. Onderwijs De situatie op onderwijsgebied •wordt in de nota (nog) niet geheel evenwichtig genoemd. Behalve de universiteit heeft Leiden slechts twee hbo-opleidingen (hhno en dagschool voor laboratoriumper- soneel). De PPD vindt dat het draagvlak van Leiden minstens nog een hts rechtvaardigt. Tot dus ver heeft het ministerie van On derwijs en Wetenschappen daar echter geen toestemming voor ge geven. Een overcapaciteit heeft Leiden voor wat betreft de sporthalac commodatie, vindt de PPD. Dat zou komen door de Vijf-Meihal en de Groenoordhallen. Overigens wordt er in de studienota voor gepleit om ter versterking van de centrumfunctie functies uit Den Haag naar Leiden over te plaatsen. LEIDEN - Dertien burgemeesters, van Leiden en omringende ge meenten, zullen op dinsdagavond 25 oktober vanuit het provinciehuis in Den Haag een serie berichten van rampsituaties in vredestijd krijgen. De burgemeesters moeten dan met hun gemeentelijke be leidsstaf beslissen welke hulp zij moeten aanvragen van bijvoor beeld Volksgezondheid, EHBO, Rode Kruis, militaire instanties en arbeidsinspectie. Het gaat hier om een oefening, "Rampspoed '77", in het kader van de hulpverlening en rampenbestrijding in Zuid-Hol land. Medewerking zal verleend worden door de regionale en ge meentelijke brandweren, rijks- en gemeentepolitie, het Rode Kruis, Bescherming Bevolking en de PTT. Brandweer, Rode Kruis, e.d. zullen er niet daadwerkelijk op uit trekken. Op 25 oktober nemen de volgende gemeenten aan de oefening deel: Alkemade, Hazerswoude, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Leimuiden, Noordwijk, Rijnsater- woude, Rijswijk, Voorburg, Voor schoten, Wassenaar en Zoetermeer. Op 1 november en op 8 november volgen nog in totaal 23 Zuidhol landse gemeenten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13