AZ: nu al een kaartenhuis op broze pijlers Is Cruijff niet de juiste opvolger van Pele? Schrijvers: "Ik bepaal of ik speel' V Rl IJ l-l J IT WOl ff®V<a)[n]<s[fD®'7r Schalke twijfelt nog over Suurbier Moetefe DINSDAG 18 OKTOBER 1977 PAGINA 11 Groei Voetbal heeft in de Verenigde Staten de laatste paar jaar een geweldige groei doorge maakt, zo hebben we onlangs' kunnen lezen. De man die daarbij een zeer belangrijke rol heeft gespeeld is het Brazi liaanse voetbalfenomeen Pele, die zich in 1974 uit de voetballerij had teruggetrok ken maar voor het zakcentje van 4.75 miljoen dollar bereid was zijn pensioen op te schor ten en driejaar voetballend in Amerika door te brengen. Pele heeft aanzienlijk meer ge daan dan zijn periode uitge diend. Dat kan men uit de Amerikaanse persverhalen wel opmaken. Hij heeft niet alleen op, maar ook buiten het veld zich ingezet voor de ver breding van de voetbalsport. Geen eenvoudige taak in een land als Amerika dat tot dus ver van andere sporten dan rugby, basketbal en honkbal nooit iets had willen weten. Hoe geweldig populair Pele in die drie jaar is geworden, kwam goed tot uiting in zijn af scheidswedstrijd. Ruim 77.000 toeschouwers waren daarvan getuige; de match werd door 38 tv-stations uit gezonden. Zeker in Amerika zegt dat wat. Nu Pele definitief is gestopt, zoekt zijn ploeg.de New York Cosmosnaar een nieuwe ster, iemand die dezelfde glansrol kan vervullen. In de Herald Tribune van vorige week schreef Rob Hughes dat daar. Door Ruud Paauw wat talent betreft, maar één man voor in aanmerking komt: Johan Cruijff. En de vice-voorzitter van de Cos mos, Rafael de la Sierra, heeft inmiddels bekendgemaakt dat zijn ideeën inderdaad die richting uitgaan. Hughes is overigens i>an mening dat Cruijff (zo hij zou worden gecontracteerd) nimmer de zelfde populariteit zal genie ten als Pele. Hij gelooft niet dat de huidige Barcelona-ster buiten het veld bereid zou zijn dezelfde activiteiten te on dernemen als Pele. "Cruijff', zegt Hughes, "heeft een schoonvaderprobleem. In al zijn werkzaamheden heeft Coster de hand. Alles levert via Coster geld op. Dat heeft zelfs de normale con tacten met de pers geblok keerd en vriendschappen ge frustreerd". Zo'n man, vindt Hughes, zou niet in alle opzichten de juiste opvolger zijn van de sym pathieke, kennelijk buiten het veld niet al te commerciële Pele. Daar zou hij wel eens gelijk in kunnen hebben. Cruijff wordt bewonderd als voetballerdaarnaast gaat er voor buitenstaanders weinig warmte van hem uit. Pele zelf heeft laten doorscheme ren dat de tijd voor de Ameri kanen gekomen is om op eigen kracht te gaan drijven en niet langer peperdure be roemdheden uit Europa of Zuid-Amerika te importeren. We zullen zien. Geen gewoon mens De nieuwe editie van de Olym pic Directory is uit - een over zicht van het ledenbestand van het Internationaal Olympisch Comité. Er zijn er nu 85. Meer dan ooit. De Olympische beweging groeit nog steeds, hoewel de idealen die zij zegt voor te staan vol gens velen al jaren geleden zijn verwaaid in de wind. Het oudste lid in dienstjaren) is de Britse markies van Exeter. Hij is 74 jaar en dient het IOC sinds 1933. Al 44 jaar dus. Daaruit mogen we afleiden dat hij niet van zijn zetel te branden is. Het IOC heeft wel iswaar een leeftijdslimiet in gesteld maar die geldt niet voor leden die vóór de jaren zestig tot het hoge college wer den geroepen. Het oudste lid (in jaren) is Jorge Vargas (Philippijnen)Hij telt 87 len tes. Als u en ik al lang het hoofd in de schoot hebben ge legd, zal hij daar nog zitten. lucht opgelost. De niet zo oude leden komen voor een belang rijk deel uit de managershoek Een greepje: Willi Daume (WDld), 64 jaar, industrieel, voorzitter van de raad van beheer van talrijke bedrijven. Raymond Gafner (Zwitser), 62 jaar, directeur van een as- surantiebedrijf en van een universiteitsziekenhuis. Pedro Mac-Mahon (Spanje), 64 jaar, bankdirecteur. Abdil Halim (Soedan), 67 jaar, oud-burgemeester van Khar toem, adviseur van het minis terie van Gezondheid. Masaji Kiyokawa (Japan), 64 jaar, topfunctionaris bij een multi-national. Jan Staubo (Noor), 57 jaar, scheepsindustrieel. En zo zou ik nog uren door kun nen gaan. Wat je smartelijk mist in die lange, lange lijst is een gewoon mens. Laat staan een vrouw. Stuitend Stond ik net op het punt mijn entree in het wereldtennis te maken (want dat leek me een peuleschilletje met zo'n dub bel besnaard racket, aange zien ineens volslagen onbe kenden met zo'n ding daver ende resultaten gingen beha len) en daar grijpt me die in ternationale tennisfederatie (1LTF) in en verbiedt het spe len met wat in de wandelgan gen het spaghettislaghout heet. Steeds als de gewone man zijn kans schoon ziet om naar de top door te stoten, steekt de elite daar een stokje voor. Het is stuitend. Waar haalt de ILTF de lef van daan? In de reglementen staat niets over bespanning of afmetin gen van het racket. Al wil ik met een dubbel zo groot slag hout op de baan verschijnen dan is daar niets op tegen. In een Duits blad las ik dat het spaghetti-racket werd ont worpen door een Duitse tuinman, die ook wel wat ho gerop de ranglijst begeerde te komen. Hij boekte zidke goede resultaten dat de leden van zijn club zich er ook van voor zagen en mooi promotie maakten. Dat gaf daar al de nodige deining, die spoedig op internationaal niveau voortgang vond. Totdat die ijzereheinige ILTF tus senbeide kwam. De Kon. Ned. Lawn Tennis Bond diende dat advies over te nemen, dus daar sta ik. Maar er gloort hoop aan de horizonwant een groothandel in tennisartike- len overweegt een kort geding aan te spannen. Wie weet waar ik met dat bloedarme backhandje van me toch nog kom. Zoals bekend benoemt het IOC zijn leden zelf, daar komt geen buitenstaander met zijn ont wijdende handen aan te pas. Niet democratisch, maar het IOC wil ook voor geen prijs een soort Verenigde Naties op Sportgebied worden. Heel vroeger krioelde het in het IOC van de prinsen, grafen, hertogen, sjeiks, lords, pasja's. Daar is wijziging in gekomen. Na twee werel doorlogen is de adel, samen met de Olympische idealen, in De Fransman Vasselni met het "spaghetti-slaghout GELSENKIRCHEN - Na de inter land Nederland-Belgiê zal Schalke '04 definitief beslissen over de transfer van Wim Suurbier van Ajax naar Schalke. De besturen van beide clubs kwamen al tot over eenstemming inzake de transfer som. Schalke zal Ajax 180.000 gul den betalen. Met Suurbier zelf kwam Schalke ook reeds tot een akkoord. De technische leiding van Schalke, Rausch en Östereicher, wil Suurbier nog eenmaal in actie zien. Dat gebeurt volgende week woensdag bij Nederland-België. l> Marjan, zijn blessure i nog niet genezen, r, SOFIA - Achteloos kwam hij gis termiddag de vertrekhal van Schiphol ingeslenterd. Piet Schrij vers, eind vorig seizoen bijna de bekendste bouwvakker van Ne derland. Supporters stopten met praten en Ajax-bestuurleden stoot ten elkaar veelbetekenend aan. Schrijvers op Schiphol, wat zoiets betekende dat Ajax' keepersp robleem zou zijn opgelost. De doelman zelf echter hield de boot vooralsnog af De test die hij» die morgen in de Watergraafsmeer aflegde, mocht dan wonder boven wonder uitstekend zijn verlopen, hij - Piet Schrijvers - stond er op om zelf de beslissing te nemen. Schrijvers: "Luister goed, mijn ge zondheid is me erg lief. Ivic, ja wanneer ik zijn zin had gedaan, dan had ik al in het doel gestaan toen mijn been nog in het gips zat. Trainers denken nu eenmaal an ders over dat soort dingen". Waarna het verhaal maar weer eens werd afgestoken van de eerste pijn scheuten al in Ajax allereerst com petitiewedstrijd op 14 augustus te gen Haarlem. Maar hij was doorge gaan, waarna op de maandag na het troosteloze vertoon tegen Vitesse de enkelbanden het definitief knapten. Een dag later al bogen de chirurgen van het hoofdstedelijk Lucas-ziekenhuis zich over de blessure, en werd na ampel beraad operatief ingegrepen. Maar hij speelt dus tegen Levski? Schrijvers haastig. "Dat zeg ik niet. Je kunt de zaak ook omdraaien. Tenslotte zijn Jager en Tervoort er ook bij. De selectie bestaat niet uit zestien maar uit zeventien man. Aanvankelijk zou mijn aanwezig heid als shock-effect moeten die nen. Zo althans kwam ik dat vorige week overeen met de trainer. Mijn eventuele rentree zou een verras sing voor Levski moeten zijn. Jager en Tervoort zouden door mijn aan wezigheid sportief geprikkeld moeten worden. Gooit Ivic er zon dagmiddag na afloop van FC Am- sterdam-Ajax er echter ineens uit dat ik misschien in het doel sta in Sofia. Dat neem ik die man kwalijk, want dat was tegen de afspraken. Kyk. ik had dit liever buiten de pers gehouden. Nu rust in feite de men tale druk op me om geen nee meer te kunnen zeggen. Die lui kunnen als idioten tekeer gaan, in dat sta dion, tachtigduizend mensen, die gescandeerd applaudiseren wan neer de eigen ploeg in balbezit is en die de tegenstanders verplicht moeten uitfluiten wanneer er bal verlies is. Dat geluid gaat je door merg en been. Ik weet het uit erva ring, herinner me als de dag van gis teren dat Helling die penalty miste. Moet je je voorstellen hoe er wordt geredeneerd wanneer een jongen als de Jager in zijn zenuwen een paar fouten maakt. Dan is het ze van: Schrijvers moest zich dood schamen, die lummel, om zelf niet in het doel te durven staan". Durft hij dat dan niet? Schrijvers- "Als ik kan speel ik. Maar ik zelf maak dat uit. En dan kan Ivic soebatten wat hij wil: als ik na de training zelf vind dat het niet kan, kan hij opvliegen". GER STOLK AMSTERDAM - Een reis met hindernissen voor de CF Barcelona gisteren, als gevolg van de mist die tot een uitwijk naar Rotterdam Zestienhoven dwong. Lang gewacht dus in het Crest-hotel in Am sterdam waar Michels met zijn schare verblijft. Met de heren Cruijff en Neeskens, de blessures zijn nog niet geheel genezen, maar toch kan er straks gespeeld worden tegen AZ. "Als de mist geen spelbreker wordt". Op volle kracht meneer Michels? "Ja kijk, je weet het nooit wat zo'n speler gaat voelen tijdens de pot. Krijgt hij last, dan gaat het niet meer". Het fenomeen Cruijff zelf: "Gaat het goed dan ben je fit, gaat het niet goed dan ben je niet fit". Ging hij er daarom uit in Noord-Ierland? Cruijff: preciës. AZ-Barcelona, zelfs Michels moest het toegeven, is een beladen wedstrijd, tenminste als je het romantisch bekeek. En tenslotte, aldus de coach, gebeurt dat ook wel eens in het harde voetbal- bedrijf, neem dat gedoe met Docherty van Manchester United. Die ging er met de vrouw van de masseur vandoor, noem dat maar eens geen romantiek." "Barcelona wil" volgens de heer Michels "best een revanche" voor de smadelijke 4-0 nederlaag in het Amsterdam 702 toernooi. Een nederlaag waar hij overigens persoonlijk niet zo zwaar aan had getild, omdat zijn ploeg net een week de training hervat had. Datje dan een uitnodiging voor een zo zwaar toernooi niet zou mogen accepteren, gaf hij eigenlijk volmondig toe, maar ja, dergelijke zaken werden in april beklonken. En weet je dan vèel hoe de aanloop tot'het volgende seizoen zal zijn. In ieder geval - AZ zij gewaarschuwd - maakt de CF Barcelona een betere seizoenstart dan vorig jaar. Zo kreeg de ploeg pas afgelopen zondag de eerste doelpunten, twee stuks, tegen. En, ook dat zou Michels beamen, de club had toch wel geluk dat de aanvankelijke plicht eerst thuis te spelen in deze tweede rönde van het Europa Cup 3 toernooi was komen te vervallen. Of hij wist hoe AZ momenteel speelde, hij had er eigenlijk geen flauwe notie van. Goed ongetwijfeld. Goed genoeg om Barcelona te wippen? Michels: "Weetje niets leukers...." PIM STOEL Molenaars kwaad op Gedeputeerde Staten ALKMAAR - Een wonderlijke wereld toch, die voetbalgemeenschap. Neem AZ'67. Vleugelspits Bobby Bosmaer voldeed niet en moest vertrek ken. Maar zaterdag verloor de Alkmaarse ster renformatie weer eens uit en hup het gekerm be gint weer. Europa-Cupwedstrijden en an dere uitverkochte toppers. Dan scheelt het of je een paar keer per jaar dertigduizend kaartjes kan verkopen of maar 22.000. Ineens begrijpen er maar weinig waarom Bobby zo hoognodig moest worden verkocht, AZ heeft nu helemaal geen voorhoede en zeker geen vleugels meer. Ge kocht moet er worden, volgens De Voorzitter vond datAZ zich niet Jan Peters, de spectaculaire mil joenenaankoop van de Mole naars. Die zich overigens gisteren heldhaftig afvroeg of zijn eigen aankoop wel gerechtvaardigd was geweest aangezien Van Ha- negem toch nog zeker twee jaar mee kan en AZ er dus wellicht beter aan had gedaan om een vleugelspits te kopen. Kopen waarvan? Ook AZ heeft een exploitatietekort van minstens ton jaarlijks, wat braaf door bij de situatie neer moest leggen. Hoopt op een sprankelend AZ te gen Barcelona morgenavond om de prestatie als troef bij de ge meente op tafel te kunnen leggen. Als de besprekingen worden hervat. En anders, zo dreigde de goede Arie, dan bestaat best de kans dat Wastora bedankt voor de eer tien jaar lang garant te staan voor de jaarlijkse exploita tietekorten, en waar zijn we dan mijne heren? de gebroeders Molenaar via Was- Inderdaad, waar zijn we dan. Want tora wordt bijgepast en zoals het er nu voorstaat bestaat de kans dat die vorm van subsidie fiscaal aantrekkelijk weggeboekt als re clame-uitgaven - op korte ter mijn stokt. Want de Molenaars zijn toch aardig nijdig op gedepu teerde staten die het bestonden de gemeentelijke financiële in jectie van tweeëneenkwart mil joen gulden terug te schroeven tot anderhalf miljoen gulden. Kijk, sprak voorzitter Arie Licht hart gisteren, GS vindt dat an derhalf miljoen genoeg is voor een gemeente van de afmeting van Alkmaar. Maar wat betekent dat? Dat Haar lem straks omdat het twee keer zo groot is, ook twee keer zoveel aan financiële steun kan claimen. Onzin natuurlijk. Die twee ëneenkwart miljoen investering is niet aan de ruime kant. Er moet meer plaatsruimte komen, het gemiddeld aantal toeschouwers moet omhoog om het exploita tietekort niet groter te laten wor den. Dat kun je bereiken met goed voetbal en dankzij man (spelers en trainers). Ge middeld tachtig mille per per soon dus. Weinig, schamperen de spelers, weinig omdat het "vuil" is. Maar een feit blijft dat een ge renommeerde club als Ajax aan een dergelijke salarispost stuk is gegaan (en niet aan drank en vrouwen, zoals Herman Kuiphof gisteren nog eens meende te moeten opmerken). AZ is, hoe je het ook wendt of keert, nog voordat het topclub is ge worden, al een kaartenhuis, rus tend op broze pijlers als de be jaarde klasse van een Van Hane- gem, de publieke belangstelling die met de dag kan wisselen en de goedgeefsheid van twee vriende lijke Zaankanters. Die zo lang ze hun zin krijgen en maatschappe lijk de wind in de zeilen houden, best hun hobby zullen blijven koesteren, maar het kan ook wel eens verkeren. De logische op lossing tot een wat solidere con structie, de tering naar de nering zetten, kortom, de spelers betalen naar prestatie, komt helaas in het huidige voetjealbestel niet in aanmerking

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11