LEIDSCH DAGBLAD ZELFMOORD BAADER Gijzelaars bevrijd door snelle actie Duits commando Moord Bodegraafse zakenman opgelost Vier gevangenen slaan hand aan zichzelf: drie doden PILOTEN WILLEN STAKING -NIELDHOVEN 7 MSHIONS Speciale granaten DINSDAG 18 OKTOBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35374 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HAMBURG, STUTTGART (DPA) - De harde kern van de Baader-Meinhof groep heeft zich vanmorgen na de ontknoping van het West- duitse gijzelingsdrama van het leven beroofd. Andreas Baader en Gudrun Enns- lin, die tot levenslange gevang enisstraf waren veroordeeld, sloegen vanochtend in de ge- gevangenis van Stuttgart- Stammheim de hand aan zich zelf. Later kwam van het Westduitse ministerie van justitie het bericht dat ook Jan Carl Raspe en Irm- gard Möller, die eveneens tot le venslang waren veroordeeld, een poging tot zelfmoord hebben ge daan Raspe overleed later aan zijn verwondingen, Möller ver keert nog in levensgevaar. Revolvers Van de zijde van de justitie in Stuttgart werd meegedeeld, dat Baader en Ennslin zichzelf met revolvers hebben doodgescho ten. Later deelde echter Helmut Henck, gevangenisarts in Stammheim mee, dat Baader en Raspe voor hun zelfmoord een handvuurwapen van het kaliber 7,65 millimeter hebben gebruikt. Gudrun Ennslin zou zich volgens hem in haar cel hebben opgehan gen. Irmgard Möller zou met stukjes glas haar keel hebben doorgesneden. Volgens de arts heeft niemand schoten gehoord. Hoe de ge vangenen aan de vuurwapens zijn gekomen is niet meegedeeld. Na de ontvoering op 5 september van de Westduitse werkgevers voorzitter Hanns-Martin Schleyer, verkeerden de gevan gen zittende leden van de Baader-Meinhofgroep in totale afzondering. Het federale parket in Karlsruhe heeft een volledig officieel stilz wijgen gelast rond de zelfmoord van de drie leden van de harde kern van de Baader-Meinhofbeweging. Teleurstelling Als aanleiding voor de zelfmoorden veronderstelt Henck dat de be trokkenen op de tioogte waren van de afloop van de kaping van de Boeing 737 en de teleurstelling daarover niet konden verwerken. Dokter Henck heeft tenslotte ge zegd dat de lijken van de zelf moordenaars door een inter nationale commissie van artsen zullen worden onderzocht. De 34-jarige Andreas Baader stichtte met Ulrike Meinhof de Baader-Meinhofgroep. Ulrike Meinhof benam zich vorig jaar mei in haar cel het leven. Brandstichting in Alphen: 15 maanden cel ALPHEN AAN DEN RIJN - De 27-jarige fabriekarbeider J.V. uit Alphen aan den Rijn is vanmorgen voor brandstichting in een Al- phense boerenhoeve door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot vijftien maanden gevang enisstraf met aftrek van het vooraf- rest. De eis was achttien maanden. De man (vader van drie kinderen) had in de nacht van 11 juli een brandende lucifer bij een hooiberg aan de Landlustweg gehouden. De hooiberg, een wagenschuur en een op enkele meters afstand gele gen kapitale boerderij brandden bijna geheel af. De schade bedroeg een half miljoen. De boer, zwaar onderverzekerd, kon zich met zijn gezin in veiligheid brengen De brandstichter zei voor de recht bank dat het een wanhoopsdaad was omdat hij financieel aan de grond zat. Volgens zijn verklaring had hij zich met de hooiberg willen verbranden. Kans op nachtvorst Vrij zonnig, maar in de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen tussen 8 en 3 graden, met In het binnenland kans op nachtvorst. Maxima circa 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 OKTOBER Zon op: 7.12 uur, onder: 17.38 uur Maan op: 14.01 uur, onder: 23.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.38 en 20.06 uur, laagwater te 3.18 en 15.41 uur. Jan Carl Raspe Gudrun Ennslin Andreas Baader LONDEN (Reuter) - De internatio nale federatie van verkeersvliegers (Ifalpa) heeft de aangesloten or ganisaties vandaag opgeroepen om 48 uur in staking te gaan teneinde een debat in de Verenigde Naties af te dwingen over het probleem van de vliegtuigkapingen. De wereldwijde pilotenstaking zou volgende week dinsdag 25 oktober om een uur 's middags moeten be ginnen en twee etmalen moeten duren, aldus het voorstel van Ifalpa. Een dergelijk speciaal VN-Debat beschouwt Ifalpa als "de laatste kans om het kapingsprobleem uit te bannen". De organisatie heeft al meermalen aangedrongen op een supranatio nale aanpak van terreur in de lucht. Voor Ifalpa is de maat met de moord op de Westduitse Luft- hansa-gezagvoerder Schumann thans vol. BODEGRAVEN - De moord op de Bodegraafse zakenman Jacob de Gelder (hij werd zaterdagnacht met negen messteken omge bracht) is opgelost. Leendert B., een vijfentwintigjarige grond werker, getrouwd en vader van een eén maand oud dochtertje, heeft bekend de dodelijke steken te hebben toegebracht. Het mes waarmee hij zijn daad pleegde is gevonden op de plaats van de moord, de Bouwsteeg. De moordenaar heeft bovendien met een gaspistool een aantal schoten op De Gelder gelost. Dit wapen heeft hij na de moord in een vijver langs de Dobben de Bruynstraat geworpen. De rijkspolitie te wa ter is vanmiddag begonnen met het dreggen naar het pistool. De grondwerker, die zaterdagmid dag met ruzie van huis was ge gaan en het daarna op een drin ken had gezet, ontkende aanvan kelijk ook maar iets met de moord te maken te hebben. Re chercheurs van het regionale op sporingsteam confronteerden hem echter met zoveel feiten dat hij uiteindelijk bekende. Original English 'n Bijna-maat-kostuum voor zeer redelijke prijs is nu mogelijk. Wanneer u bijzondere eisen stelt door uw speciale maten en/of wilt kiezen uit zeer exclusieve engelse stoffen kunnen wij voor u een z.g n. maat-konfektie- kostuum vervaardigen. Met kleermakers-precisie gesneden en verwerkt en met slechts 1 x doorpassen hebt u. binnen 5 we ken, een perfekt en uniek kos tuum. Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Hij was uit op geld. Hij zat in finan ciële moeilijkheden en zag geen uitweg. Toen hij zaterdagavond laat door het dorp slenterde (het gaspistool en het mes had hij de hele dag al bij. zich gedragen) kwam de gedachte bij hem op "een daad" te stellen. Bij het woonhuis van de familie De Gelder stopte hij en gluurde ge durende enige tijd naar binnen. Daarna drukte hij op de bel en drong, onder bedreiging van het pistool, naar binnen. Toen daar geen geld werd gevonden zijn beide mannen naar buiten ge gaan. Niet duidelijk is of zij direct naar de Bouwsteeg zijn gelopen. De Gelder heeft zijn moordenaar wel een klap op één van de ogen gegeven waarna deze in woede ontstak en het mes negen maal in het lichaam van het slachtoffer stak. Hij is direct daarop naar huis gegaan. De woninginrichter en zijn moor denaar kenden elkaar slechts op pervlakkig. De grondwerker, die geen onbekende van de politie is, was begin dit jaar in de winkel van De Gelder geweest om iets aan te schaffen. Verder hadden geen relaties. De politie kwam B. op het spoor omdat zijn naam tijdens het uit gebreide buurtonderzoek diverse malen was genoemd. Toen alle stukjes in elkaar werden gepast en de grondwerker zelf wat leu gens had verteld omtrent zijn alibi, besloot de politie hem gis teravond als verdachte te arreste ren. Vanmorgen vroeg bekende hij "Dat hij De Gelder heeft vermoord is een toeval", zei inspecteur Bordewijk van het regionale bij standsteam vanmorgen tijdens een persconferentie. "Het had net zo goed iemand anders kunnen zijn". Volgens hem is B. betrek kelijk rustig onder het gebeurde. "Maar hij realiseert zich heel goed wat hij. heeft gedaan". Ook elders üok de moorden in het Limburgse Swalmen en Amsterdam zijn op gelost. De rijkspolitie van Swal men vond in een begraven plastic buis het automatische geweer waar begin augustus de 23-jarige Martin Blomen en de 22-jarige Udo Oispuu werden vermoord. Het wapen lag op een terrein vlakbij de woning van Leo M. en zijn zoon Piet die al die tijd opge sloten zitten omdat ze van de moord worden verdacht. Ze ont kennen nog steeds. De dubbele moord was een dramatisch dieptepunt uit de burenruzie tus sen de families M. en Blomen, die tegenover elkaar woonden. Met de arrestatie van de 22-jarige kelner L. W. B. uit Amsterdam heeft de Amsterdamse recherche licht gebracht in de geweldda dige dood van de 44-jarige Am sterdammer Dave Snelleman. Het lijk werd zondagochtend in het Vondelpark gevonden. De kelner, die gisteravond werd aangehouden, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Wedstrijd AZ niet op tv HILVERSUM (SP) - De voetbal wedstrijd AZ'67-Barcelona in de tweede ronde van de strijd om de UEFA-cup wordt morgenavond definitief niet (rechtstreeks) door de televisie uitgezonden. FC Twente, dat gelijktijdig thuis speelt tegen het Noorse Brann Ber gen, heeft gisteravond laat ook een tweede gezamenlijk bod van AZ'67 en NOS - een vergoeding van rond 50.000 gulden indien de Twentse ploeg om half zeven wilde begin nen - afgeslagen. Manager Ton van Dalen van Twente: "Niet alles is met geld te koop. Wij moeten rekening houden met onze supporters, die uit de ge hele provincie komen". Piet Schrijvers bepaalt zelf of hij morgenavond zal uit komen in het Europa-Cup duel dat Ajax moet afwerken tegen Levski Spartak Sofia. Hoewel coach Ivic de van een enkelblessure herstel lende doelman aan zijn se lectie heeft toegevoegd hield Schrijvers vanochtend op Schiphol de boot nog af: "Ik beslis of ik speel. Als de laatste test goed verloopt doe ik mee. Wanneer het niet gaat kan hij de boom in" PAGINA 11 Mandy wil carrière maken PAGINA 5 PvdA op de weg terug... of niet? PAGINA 7 Concorde mag landen in New York PAGINA 15 Vier eeuwen herv. gemeente Hoogmade PAGINA 16 "Het geld moet meer rollen" PAGINA 19 BONN/MOGADISJOE (Reuter/AP/DPA) - De 86 inzittenden van de gekaapte Westduitse Boeing zijn vrij. Een commando van de Westduitse po litie is vanochtend vroeg op de luchthaven van Mogadisjoe in Somalië binnengedrongen in het gekaapte vliegtuig en heeft drie terroristen ge dood. De vierde, een vrouw, is gewond door So malische veiligheidsambtenaren gevangen ge nomen en later naar een ziekenhuis overge bracht. Het uit ongeveer 60 man bestaande commando had spe ciale granaten tot zijn beschikking, die de terroristen gedu rende zes seconden verblindden en doof maakten. Toen bestormde het de Boeing 737, ongeveer anderhalf uur voor het tijdstip waarop de kapers hadden gedreigd het toestel met alle inzittenden op te blazen. Voor muziekliefhebbers wordt op pag. 18 een nieuw elpeeseizoen geopend. Berichten over het aantal gewon den onder de gegijzelden lopen nogal uiteen. Zeker is in elk geval dat niemand van de inzittenden zwaar werd gewond. Tachtig van de in totaal 86 bevrijde gijzelaars zijn vanmiddag om kwart voor twee met een speciaal vliegtuig in Frankfort aangeko men. Ook het lijk van de vermoorde gezagvoerder zou in hetzelfde vliegtuig worden vervoerd. Dat de Westduitse commando's net op tijd waren geweest met hun be storming blijkt, aldus deelde de Lufthansa mee, uit het feit dat de kapers juist geen gelegenheid had den de machine en alle inzittenden te vernietigen. Op tal van plaatsen aan de bin nenzijde van het toestel waren ont plofbare middelen aangebracht en het tapijt van het middenpad was doordrenkt met benzine. De pas sagiers zaten allen in hun stoelen met veiligheidsriemen om. Tijdens de overval heeft zich in het vliegtuig geen paniek onder de pas sagiers voorgedaan. Het dramatische optreden op het kleine, zanderige vliegveld van Mogadisjoe zette een punt achter vijf slopende dagen voor de gegij zelden, maar ook voor de West duitse regering die weigerde toe te geven aan de eisen van de kapers. De commando's, opgeleid om zich binnen drie seconden toegang te verschaffen tot een straalpas- sagiersvliegtuig, bliezen de deur van de 737 open. Terwijl de passagiers over elkaar struikelend zich een weg naar de vrijheid zochten, leken velen in staat van een shock te verkeren. Enkele uren tevoren waren ze er ge tuigen van geweest hoe hun 37-ja- rige gezagvoerder door de kapers in koelen bloede was doodgeschoten, omdat hij vóór het vertrek van .Aden met de kapers had gerede twist. Toen de Boeing in Mogadis joe landde werd Schumanns stoffe lijk overschot uit het vliegtuig ge gooid. Het eerste gerucht over een op handen zijnde reddingspoging kwam van een radioluisterdienst in Israèl, die signaleerde dat een Westduitse Boeing 707 in Moga disjoe met gedoofde landingslich- ten was geland. De regering in Bonn bezwoer de wereldpers hieraan geen rucht baarheid te geven, vrezende dat de veiligheid van de passagiers in ge vaar zou komen. Toen kwam de aanval en de ont hulling later door de autoriteiten in Somalië, dat een reddingsactie al was voorgenomen in Doebai, waar de kapers het toestel twee en een halve dag lang aan de grond hiel den. Voordat echter in Doebai tot actie kon worden overgegaan was de gekaapte Boeing al opgestegen. Vanmorgen bleek dat de leiders van het commando al in Mogadis joe waren meegekomen met het vliegtuig van de Westduitse minis ter zonder portefeuille Wi- schnewski, de tusseppersoon die voor de Westduitse regering met do kapers onderhandelde. Voor het commando, gevormd na de slachting onder Israëlische atle ten op de Olympische zomerspelen in München 1972, betekende Mo gadisjoe een vuurdoop. Rege ringswoordvoerder Klaus Boelling erkende dat het besluit om het toe stel te bestormen risico's had inge houden. "Maar", zo zei hy, "het is 't enige alternatief geweest. De rege ring wist dat als zij zich aan de ka pers gewonnen had gegeven en de terroristen vrijgelaten, het slechts een kwestie van tijd zou zijn ge weest voor deze naar de Bonds republiek waren teruggekeerd en hun bomaanslagen en moorden hadden hervat". LD iim Vreugde om de betrekkelijk gun stige afloop van het kapings drama met de Lufthansa; ver driet toch ook omdat het politiek gangsterdom in elk geval één on schuldig slachtoffer heeft weten te maken. De Bondsregering is niet voor chan tage van de meest weerzin wekkende soort geweken. Daar voor verdient ze de dankbaarheid van iedereen die vindt dat een samenleving gebaseerd moet zijn op rechtsprincipes. Die principes moeten uiteraard continu be spreekbaar zijn en daar ont breekt het in West-Duitsland nogal eens aan, maar argumen ten mag geen kracht worden bij gezet met het bloed en de angst van onschuldige derden. De flinke houding van Bonn levert misschien een bijdrage tot ver mindering van het terrorisme in het algemeen en in de burger luchtvaart in het bijzonder. De dreun die het moreel van het stel internationale politieke crimi nelen heeft gekregen moet groot zijn. De zelfmoord van Andreas Baader en kornuiten wijst al in die richting. Overigens zal de re gering in Bonn weinig ingeno men zijn met die zelfmoord en de wijze waarop. De escalerende werking van martelaarschap is bekend. Daarnaast onderstreept de manier waarop de beide he ren er een eind aan maak ten, namelijk met naar binnen gesmokkelde vuurwapens, dat er nog altijd vreemde verbin dingslijnen van buiten de ge vangenis naar binnen bestaan. Het is te hopen dat de Bondsrepu bliek uit de wijze, waarop het af schuwelijke gebeuren van de af gelopen dagen gehanteerd is, enige inspiratie put om zich daadwerkelijk te weer te stellen tegen de in menig opzicht be klemmende versteningsver schijnselen in de Westduitse sa menleving. Daartoe is allereerst nodig dat de mensen zich een beetje zekerder, wat minder on veilig gaan voelen. Een koele Helmut Schmidt heeft deze dagen een niet genoeg te prijzen bij drage in die richting gegeven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1