PvdA voor nationalisatie Weer getuige gehoord over foto Knut Folkerts moet kazerne blijven BUITENOM BINNENDOOR VAN BELANGRIJKE ONDERNEMINGEN Samenwerking met Derde Wereld mogelijk voor betere medicijnen Kantoor in Utrecht van Amicales bezet ZATERDAG 1£ OKTOBER 1977 UTRECHT(ANP) - De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V.J.A. van Dijk heeft gisteren in I kort geding bepaald dat het RAF- lid Knut Folkerts in de marechaus- sekazerne in Soesterberg moet blijven. Knut Folkerts die op 22 september bij zijn arrestatie in Utrecht twee politiemensen neerschoot, had' geeist dat hij, naar een normaal Huis van Bewaring zou worden overge plaatst. Zijn raadslieden hadden tijdens het geding aangevoerd dat de officier van justitie en de staat der Nederlanden onrechtmatig zouden hebben gehandeld. Volgens de rechtbankpresident was er echter van onrechtrriatig handelen geen sprake. Evenmin is de president gebleken dat Knut in de marechausseekazerne zou zijn onderworpen aan een onmense lijke behandeling zoals de advoca ten hadden aangevoerd. Prof. van Dijk was afgelopen dinsdag, toen het kort geding diende, perzoonlijk in de marechaussekazerne een kijkje gaan i Prof. van Dijk stelde in zijn vonnis dat voorlopige hechtenis als regel in den huis van Bewaring wordt doorgebracht maar dat nergens in de wet nadrukkelijk verboden is 'gedetineerden ergens anders onder te brengen. En ook al was dat wel verboden dan nog hoeft de staat' niet onrechtmatig handelen te worden verweten mits de staat aanvaardbare rechtvaardigings grond kan aanvoeren, En in dit ge val" meende prof van Dijk dat de» staat voldoende heeft aangetoond dat er inderdaad van een noodsi tuatie sprake zou zijn geweest. De staat had de bescherming van zijn ambtenaren en andere.onderdanen onvoldoende kunnen waarborgen als Folkerts naar een Huis van Be waring zou zijn overgebracht. (Jok meende prof. van Dijk dat de staat bij de behandeling van Fol kerts in voorarrest zijn belangen als individu voldoende heeft afgewo gen tegen de risico's. Knut heeft beschikking over een 'voldoende frisse dagcel' en een nachtcel met toilet- en douchegelegenheid. Bo vendien heeft hij een cassettere corder 'ter doorbreking van het door hem gewraakte geluidsisole- ment', zo overwoog de president. De advocaten van Folkerts hebben laten weten dat ze overwegen hoger beroep in te stellen. Zij betreuren het dat de rechtbankpresident met de staat van mening is dat in dit geval sprake is van een noodtoe stand. "Kernpunt van het vonnis is. dat deze noodtoestand het insluiten in een marechausseekazerne rechtvaardigt, zelfs al zou die in sluiting onwettig zijn", aldus mr. Bakker Schut en mr. Willems. AMSTERDAM (SP) - De Partij van de Arbeid wil allerlei belangrijke ondernemingen nationalise ren. Gistermiddag besliste het PvdA-congres in Am sterdam dat basis-industrieën, banken, pen sioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen, de wapenindustrie en de geneesmiddelenindustrie overheidseigendom moeten worden. Daarnaast openden de socialisten de mogelijkheid om nog verder te gaan. Alle andere ondernemingen die een rechtvaardiger verdeling van de rijkdom in de weg staan lo pen kans genaast te worden. Dit nieuwe standpunt van de PvdA - vastgelegd in het beginselprog ramma van de partij - betekent een aanzienlijke "radicalisering". In het oude beginselprogramma (uit 1959) had de PvdA de nationalisatie eigenlijk afgezworen. Slechts in dien het "het doeltreffende middel is voor de instandhouding van de Kruisinga zorgt voor opschudding AMSTERDAM (SP) - Het bin nenkomen van CDA-politicus Kruisinga heeft op het PvdA- congres in Amsterdam voor de nodige opschudding gezorgd. Abrupt werden de discussies afgebroken. Luid scanderend voegde de zaal Kruisinga toe: "8-7-1, 8-7-1, 8-7-1...". Niet merkbaar onder de indruk van deze spontane demonstra tie tegen het afwijzen door het CDA Van deze formule bij de ze telverdeling in het nieuw kabi net, wuifde Kruisinga lachend de zaal toe. werkgelegenheid" waren de so cialisten er toentertijd voorstander van om bedrijven in gemeen- schapsbezit te brengen. Na de koerswijziging die gisteren door het PvdA-congres werd door gevoerd zijn de socialisten weer net zo ver als in 1937. In dat jaar werd een begin gemaakt met de afzwak king van het oude socialistische na tionalisatie-standpunt. Het congres van de Partij van de Arbeid ging nog veel verder dan het partijbestuur. Weliswaar werd het voorstel om alle bedrijven te natio naliseren verworpen, maar de lijst van ondernemingen die op de no minatie staan om door de overheid overgenomen te worden werd be hoorlijk uitgebreid. Erbij kwamen de verzekeringsmaatschappijen, de wapenindustrie en de pen sioenfondsen. De Wiardi Beekman-stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA heeft zich enige tijd geleden nog uitgesproken tegen nationali satie van de verzekeringsmaat schappijen en de farmaceutische industrie. In het verkiezingsprog ramma van de PvdA voor 1977 tot 1981 wordt nationalisatie als te kostbaar afgewezen. Toch wilde het PvdA-congres geen al te wurgende greep op overheids bedrijven en particuliere onder nemingen. De socialisten spraken zich uit voor zelfbestuur van het bedrijfsleven binnen de grenzen van een "planning" die door het parlement; wordt vastgesteld. De PvdA wil ook de wapenin dustrie geleidelijk aan ontmante len. De socialisten vinden dat deze bedrijven moeten omschakelen naar de produktie van vreedzame artikelen. VERF NAAR PRINS GEGOOID AMSTERDAM - De Am sterdamse politie voert een jon geman af die gistermiddag pro beerde prinses Beatrix met oranje verf te besmeuren. Het incident speelde zich af nadat de prinses de metro-oostlijn in de hoofdstad had geopend. De jongen wierp twee zakjes verf in de richting van prinses Beatrix op het moment dat zij station Weesperplein verliet. Ze werd niet geraakt. Wel werden prins Claus en minister Westerterp geraakt. Zij kregen net als en kele andere omstanders spatten op hun kleding. De jongen be hoorde overigens niet tot een groep van' naar schatting 150 demonstranten die hun onge noegen lieten blijken over de aanleg van de metro en het ge meentelijk beleid daaromtrent. De politie heeft nog een tweede man aangehouden die pro beerde enkele vlaggen bij sta tion Weesperplein halfstok te hangen. De PvdA vindt verder' dat er Dit is één van de beslissingen van ruimere mogelijkheden moeten het PvdA-congres in Amsterdam komen om huishoudelijk werk om een eind te maken aan de ach- eerlijker tussen man en vrouw te terstelling van de vrouw, verdelen. De bedoeling is dat Andere besiuiten waren: de beschikbare werkgelegenheid in ons land moet eerlijker verdeeld r part-time-banen AMSTERDAM (SP) - "De foto's zijn on bruikbaar omdat niet bekend is van welke af stand ze zijn genomen. Je kan niet zeggen dat het Pieter Menten niet is, die daar in uniform op de foto staat. Je kan ook niet zeggen dat hij het wel is". Dit commentaar leverde gister morgen prof. dr. A. de Froe voor de Bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbaflk op de eerder deze week ter zitting gedane uitla tingen van de Wassenaarse arts mevrouw M. Sickesz. Prof. De Froe geldt als dè autoriteit op dit gebied. De zeventigjarige De Fjpe is oud hoogleraar in de'anthropobiologie, en gespecialiseerd in de menselijke erfelijkheidsleer. Ook mevrouw Sickesz had hem maandag een au toriteit bij uitstek genoemd. Op verzoek van de officier van jus titie mr. Habermehl was dr. De Froe alsnog als getuige-deskundige op geroepen. Op 5 augustus had hij al op verzoek van de verdediging een rapport uitgebracht naar aanlei ding van een aantal foto's waar Menten op zou staan. Toen hij in een brief aan raadsman mr. L. van Heyningen om meer materiaal vroeg, omdat hij aan de hand van de foto's die hij op dat moment had niet kon zeggen of het al dan niet om Menten ging, hoorde hij niets meer. Ter zitting kwam mr. Van Heyningen plotseling met een an dere getuige-deskundige - mev rouw Sickesz - die met grote stel ligheid verklaarde dat "een kind kon zien dat de man in uniform Menten niet was". De officier van justitie be schuldigde de verdediging ervan de rechtbank op een dwaalspoor te willen brengen. "U heeft de recht bank tenslotte materiaal onthou den van de grootste autoriteit op dit gebied. Dat hebben we net op tijd voorkomen", aldus mr. Habermehl. Prof. De Froe liet weten dat mevf rouw Sickes de technische pro blemen onderschat moet hebben. "De achtergrond op de foto's is te onscherp om van exacte metingen van het gezicht te kunnen uitgaan. En het jonger lijken op een foto kan bepaald worden doordat de zon recht in iemands gezicht schijnt, zoals bij deze foto's. Overigens werden in de oorlog de meeste mensen magerder, slanker, en dan zie je er doorgaans ook jonger uit", aldus De Froe, die wel overeen komsten zag in de vorm van de on derlip. Raadsman mr. Van Heyningen klaagde tijdens de zitting van giste ren opnieuw dat hij zo weinig tijd had om alles goed voor te bereiden. Hij vroeg om meer tijd. Maar daar was zijn cliënt fel op tegen. Pieter 'Menten's reactie: "Ik ben ervan overtuigd dat ik wordt vrijge sproken. Volgens mij is het mate riaal van de officier van justitie in verregaande staat van ontbinding. Ik ben tegen vertraging van het proces. We moeten de zaak nu maar zo snel mogelijk afmaken". Tijdens de jniddagzitting werd op verzoek van de verdediging Hans Knoop, hoofdredacteur van het weekblad Accent, gehoord. Mr. Van Heyningen wenste hem enkele vragen te stellen over zijn serie ver halen die Uiteindelijk tot dit proces hebben geleid. Ook rechtbankpre sident mr. J. Schröeder vond die vragen grotendeels niet ter zake. Met "het interesseert de rechtbank niet" en "de rechtbank laat deze vraag niet toe", wimpelde hij ze weg. Verder werden gisteren de zoge naamde kelderstukken, gevonden in het voormalige Nederlandse consulaat in Krakau, behandeld. Het gaat om correspondentie tus sen Menten en de Duitsers. In het consulaat heeft Menten enige tijd gewoond. Maar volgens Menten waren deze stukken allemaal ver valst. Een deskundige van het ge rechtelijk laboratorium was een andere mening toegedaan. Volgens hém Wc^n ze "met de hoogste mate van waarschijnlijkheid" van Pieter Menten afkomstig. Hij achtte het praktisch onmogelijk dat de met de hand geschreven brieven falsificaten zijn, uit de vrije hand of door middel van technische mid delen. Maar Menten bleef erbij: Volgens hem was alles vervalst. Dat ont lokte een vrij heftige reactie van de kant van de president: "Wat moet ik nu in godsnaam met dit soort me dedelingen. Natuurlijk, als ver dachte heeft u alle recht u te verde digen en uw zegje te doen, maar u uit aan ieders adres de meest grove beledigingen. Hoe kunt u nu den ken dat dat uw zaak goed kan doen". Maandag gaat het proces verder. UTRECHT (ANP) - Enkele tientallen leden van het Actiecomité "Amica les weg uit Utrecht" hebben vanochtend het kantoor van de Marokkaanse organisatie Amicales gekraakt. Het comité wil met deze actie aandacht vragen voor wat het noemt de schijnverkiezingen van een nieuw bestuur van de afdeling. In pamfletten beschuldigden de actievoerders Amicales van "spionage-activiteiten onder Marokkanen in Nederland ten behoeve van het corrupte, onderdrukkende regime in het moederland". Aan de bezetting werd een einde gemaakt door ongeveer tien man van de Utrechtse politie. Zonder voorafgaande sommatie werd door de agenten begonnen aan het neerhalen van de barricade, die voor de deur was opge worpen. Daarbij ontstonden fikse strubbelingen. Drie actievoerders wer den geboeid afgevoerd, enkele krakers wisten via achtertuinen te ontko men en de overigen zijn in arrestantenwagens naar het politiebureau ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De deelnemers aan het in Leiden gehouden symposium over planten als bron voor betere geneesmiddelen in de Derde We reld zijn tot de conclusie gekomen dat er reéle mogelijkheden zijn om met ontwikkelingslanden tot sa menwerking te komen. De bedoe ling is dat er straks op kleine schaal bekeken wordt in welke vorm dat het beste kan gebeuren. Het symposium, dat gisteren werd afgesloten, was georganiseerd door de vakgroep farmacognosie van de Leidse universiteit. Farmacognosie is de wetenschap die zich bezig houdt met het bestuderen van de geneeskrachtige werking van in de natuur voorkomende stoffen. De bedoeling van het symposium was om te proberen tot voorstellen te komen om aan de ene kant het gebruik van natuurstoffen voor ge neesmiddelen uit de eigen omge ving in de ontwikkelingslanden te bevorderen en aan de andere kant de produktie van plantaardige stof fen die bruikbaar, zijn voo: neesmiddelen, te stimuleren. Daartoe is in elk geval sa werking nodig tussen divers hoge prioriteit krijgen. Bovendien is het zo dat als er in het bewuste ontwikkelingsland geen stabiele regering is die deze samenwerking deze projekten niet wil, dan tenschappelijke disciplines, zoals mislukt het. We zijn voor wat be- farmacognosie, botanie, land bouwkunde en culturele antropo logie. De laatste vanwege de com- muhicatie met de bevolking van de ontwikkelingslanden en de nood- °m de mh0gt i hied zaak om op bestaande culturen,o. men °P het gebied veel mogelijk voort te bordur Tijdens- het symposiu: ook door industriëlen werd deelge- cji nomen, is gebleken dat deze "mul- -c" J tidisciplinaire" samenwerking heel goed mogelijk is. Eerst moeten er echter in de ver schillende vakgebieden inventari serende studies worden gedaan en dan pas kunnen er concrete projek ten op poten worden gezet. "De in breng van de inheemse bevolking in de ontwikkelingslanden is daarbij essentieel", aldus een van de organisatoren gisteren na afloop treft de sociale en economische pecten van de regering in zo'n land afhankelijk". problè- de far macognosie in de ontwikkelings landen te schetsen, waren er ook •tegenwoordigers uit India, In- Madagascar naar Lei- Het symposium paste volledig in de- beleidssfeer van demissionair minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking), die het dan ook gesubsidieerd heeft. Overigens verbaasden de organisa toren zich erover dat er van de zijde van de medici in Leiden geen en kele belangstelling voor het sym posium bestond. Daarentege Bos Lopen door het bos, met je zoontje naast je, merk je ineens dat je niet klein meer bent. De naam van het bos ken je zo on geveer vanaf het moment dat je namen leerde onderscheiden. Het bos, dat was Meyendel. Het .lag tegen de duinen aan en het geurde er zoetgekruid op warme dagen. Ook was het vre selijk groot. Paden, heel zelf bewust tussen de bomen be gonnen, verloren zich zelf ^1 gauw in omwoeld mos en vele, vele denne-appels. Zo onge veer, vermoedde je, moest een oerwoud er ook uitzien. Alleen nog groter, nog donkerder, nog angstiger ook. Maar nogmaals, lopend door het bos, met je zoontje naast je, merk je ineens dat je niet klein meer bent. De stammen van de dennen zijn dunner dan je dacht. De grote berg met op de top onduidelijke, dreigende be groeiing, blijkt een fors uitge vallen hoeveelheid opgehoogd zand, waarschijnlijk ooit eens door de plantsoenendienst on der leiding van een verlichte tuinarchitect, aangebracht. En o, wat is het vreselijk be knopt allemaal. Daar komt al weer die vrouw aan met dat hoofddoekje met die gebouwen uit Rome erop. Had ik niet tien minuten eerder juist de aver echtse route gekozen, omdat ik wél van Rome houd maar niet van hoofddoekjes? En kijk, daar is ook weer die meneer met de zonnebril met spiegelglazen en met een transistorradio voorzien van batterijen die lang meegaan. "Langs de lijn" meldt zojuist dat het één-nul voor Ajax staat. "Het is triest dat het regent in de herfst", dichtte Ka- rel van de Woestijne reeds, die een groot kenner van Meyendel was en van de stand in de eredi- Symposium(l) Deze week was ik weer eens op een symposium. Als ze al niet bestonden, waren ze ongetwij feld door congresgebouwen en andere supermarkets van het gesproken woord wel uitge vonden. Men is er een dag onder de pannen. Men komt niet ver zonder de symposiummap overigens. Daarom wordt die dan ook aan informatiedesks overhandigd. Informatiedesks zijn houten óf kunststoffen vestingwerken, waarachter zich doorgaans goed ogende maar onbe reikbare dames bevinden. Te gen overhandiging van je naam, krijg je een map. Daarin bevin den zich een lijst van deelne mers, de stellingen die de geachte inleiders op het sym posium te berde zullen brengen en consumptiebonnen. Dat laatste houdt meestal niet over, maar dat vind ik geen bezwaar. Je komt tenslotte voor door wrocht verbaal voedsel en niet voor de krentebollen of de cake met van die rooie en groene stukjes d'r in. Symposium(2) Zo'n informatiemap op een symposium is er vanzelfsp rekend ook om de tijd te doden. Wat zeker niet mag ontbreken is een lijst van deelnemers. Die is alfabetisch (hoe beroepsverga deraars als Japanners dat doen, is voor mij nog altijd de vraag) en als het goed is, krijg je ook nog een lijst van nagekomen deelnemers die kennelijk te laat die 25 gulden betaald hebben om de kosten van die cake met de rooie en groene stukjes d'r in te bestrijden. Zo'n aanvullende lijst wordt bij nette symposia "addendum" genoemd. Erva ren symposiu mgangers spre ken, het geheel overziende, nog wel eens schalks over "saïdjah en addendum". Met die deelnemerslijst kom je dus de tijd wel door. üm te be ginnen kijk je of je eigen naam er goed in staat. Dat wil nog wel eens tegenzitten. Misschien moet ik me nog nauwkeuriger uitdrukken. Met de naam wil het wel lukken, met de titel er voor soms al een stuk minder, maar de makke begint pas echt bij de kwaliteit, de hoedanig heid, die achte de naam wordt ingevuld. Er is natuurlijk wel een oorzaak voor dit ongemak aan te voeren. Aan symposia gaan uitnodigingen vooraf. Hapt men inderdaad dan is het blanke bedje van de antwoord kaart gespreid, met alle ruimte voor het vermelden van de functie of functies. En zoals u dient te weten, hebben de echt genoten van de sym- posiumgangers in het algemeen meer te klagen over die aantal len functies dan <^e sym- posiumgangers zélf. Daarom ook, geloof ik, trouwen goedo gende dames van de infor matiedesks altijd met heren van de binnendienst. Ergernis De subrubriek 'Ergernis' heeft enige weken een bestaan in af zondering en vergetelheid ge leid, maar zie - ik heb vandaag Weinig tijd - dus roep ik hem tot leven, zoals de kansarme één dag van het jaar tot leven komt op afroep van de kermisexploi tant, de druiven- en paling verkoper, of de kont van het paard. Welnu dan, veel ergernis be reidt mij telkenmale weer de kartonnen verpakking, waarin de detailhandel in zuivel zijn halfvolle melk aanbiedt. Vroeger kon men rampen die over het volk waren gekomen, pestilentiën, een langdurig be leg door brandschattende huurlegers, weer afwenden door het collectief bidden van maria-novenen, de openbare verbranding van enige heksen, het eten van tien in de zwavel gedrenkte pompoenen of het stemmen op het CDA, maar de verpakkingsindustrie heeft meer geduld dan de Zwarte Dood. Als men geluk heeft, snijdt men zich met het gekartelde mes dat onvermijdelijk aan de ontslui ting te pas komt, slechts één maal in de belendende hand. Is mefieen echte bofferd dan blijft de schade beperkt tot de muis, of hoe dat daar precies heet on der de duim. Zelf kerf ik mees tal mijn linker wijsvinger, een kerfstok dus. Is dan tenslotte de ontsluiting een feit, dan gutst de eerste stormvloed melk in de mouw en over de broek. Aanbevelen swaardig is dan ook, zich in tweede-levenkleding te steken, alvorens met opereren te be ginnen. de goede veleer, trof r ihinkbloka re flessen van nog weleèns een stuiter of l. Het leven had kleur; het leven had verrassing. Formatie (1) Vandaag wou ik het wat de (in)formatie betreft maar kort houden. De heren Verdam en Vrolijk zijn de nieuwe toortsdragers in de o zo lange gang. Ze kennen elkaar nog uit het zestiger jaren kabinet Cals-Vondeling, toen de rokken nog kort moesten worden en het haar lang en toen we nog met rookbommen gooiden, in- plaats van met echte. Zo'n gezamenlijk ministeriëel verleden geeft misschien best wel een band. Bovendien - het alfabet laat me vandaag niet los - begint beider naam met een "V". Dat betekent dat ze als jongetjes op het gym altijd heel lang moesten wachten, voordat ze een beurt kregen, zeker bij al die eerstegraadsleraren van toen, die wel in de wetenschap, maar niet in de foefjes werden onderwezen. En ook moesten ze wachten op de hele meute vóór zij de cijfers van het proefwerk vernomen. Zoiets kweekt ge duld en staalt de zenuwen; twee zaken, zonder welke een Ne derlands informateur beter me teen van uit het torentje bij Gaav in de Hofvijver zou kun nen springen De heren zijn geen pratertjes tot nu toe. Maar ze hebben wel be loofd om zeer snel te zullen werken. Intussen is dat maandenlang noodgedwongen van de drie fractieleiders krachtvoer voor sociaal-psychologen. Wat laat de twijfelmoedigheid van Neerlands meest prominente christen-democratische ap pelant (een achterneef van Hamlet, noemde een weekblad hem al), voor immateriële lidte kens achter bij zijn twee kom panen; welke aanslag op het lo gisch denken van de anderen doet Van Thijn niet door be kwaamheid van kandidaten aan lottoscores af te meten (bij bal letje 8 wel, bij balletje 7 niet). Formatie (2) Terwijl ik dit schrijf - let op de dramatische geladenheid - be reikt mij het bericht dat de he ren Vrolijk en Verdam de cijfer combinatie 8-7-1 als de win nende zullen voorstellen, met het bekende reservegetal op .justitie. Het is vrijdagmiddag kwart over eén. Han Mulder van het symposium. "Dat moet Nijmegen goed vertegenwoordigd. t 7 - -- v - ft,r

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7