ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 PAGINA 25 ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC is aan een belangrijk èn zwaar waterpoloseizoen be gonnen. De Alphense lands kampioen moet dit jaar zijn eerste titel waarmaken en moet bewijzen dat het geen toevalstreffer is geweest, zoals vooral in Hilversumse kringen (HZC/De Robben) wordt gedacht. Daarnaast debuteert AZC in het Euro pese toernooi voor lands kampioenen, waarvan de eerste ronde op 27, 28 en 29 oktober in Alphen wordt ge houden. Al voor de aanvang van het - nieuwe seizoen hebben de Alphenaren echter een zware morele tik gekregen door het wegvallen (hart-infarct) van coach George Geurtsen. De aanloop werd daardoor ern stig verstoord en AZC moest al tweemaal buigen voor HZC/De Robben. Sinds vo rige week hebben de Dillena ren echter een nieuwe (inte- rim)coach. Een van de centrale krachten binnen AZC is aanvoerder Ton Buunk. De fors- gebouwde Amsterdammer wordt door het jeugdige Al phense publiek op handen gedragen, hetgeen bij elke thuiswedstrijd in het breeduit scanderen van zijn naam tot uitdrukking wordt gebracht. "Tonny" Buunk is dan ook een begrip in de Nederlandse waterpolowereld, die ook in het buitenland tot de ver beelding spreekt. In eigen land wapent menige tegenstander zich tegen het "dodelijke wapen" Buunk door een aanpassing van de taktiek. De AZC-captain weet zich altijd verzekerd van een speciale dekking, waardoor hem het spelen zoveel moge lijk belet wordt. De tegen stander gaat er van uit dat door het aan banden leggen van Buunk AZC krachteloos wordt. Maar - en dat is een gelukkig gegeven voor de Al phense ploeg - de speler die dat lukt moet nog opstaan in Nederland. Bedrijfsleider Ton Buunk (25) is in het dage-. lijks leven de goedlachse be drijfsleider van een fami liebedrijf met twintig man op de loonlijst, dat handelt in hovenierszaken en riole ringsaangelegenheden. Hij praat over AZC en het Ne derlands team, waarvan hij aanvoerder is. De Europese kampioenschappen in Zwe den. de finale van het KNZB- toernooi, de competitie en het op til zijnde Europa-Cup: avontuur komen ook ter sprake in het bijzijn van Eef Lagerwey, coach van De Meeuwen, die AZC door de moeilijkste dagen na het drama rond Geurtsen heen- hielp. - Tijdens en na afloop van de Europese Kampioenschap pen in Zweden is er nogal wat kritiek losgebarsten over het Nederlands zeven tal. Er zouden spelers te weinig inzet hebben ge toond, waarop anderen reageerden met opmerkin gen, dat zij nooit meer met die en die wilden spelen. Buunk: „De Nederlandse pers heeftons negatief begeleid. Ik ben bereid om met iedere Ne derlandse journalist te pra ten, maar wat daar is gebeurd, gaat de perken te buiten. Spelers, die na de wedstrijd, net uit het water stappen, maken in een eerste opwel ling altijd aanmerkingen over de wedstrijd, over de eigen inbreng, over het spel van teamgenoten, over de leiding en noem maar. op. Dat is louter een kwestie van af reageren, van de spanning weg laten ebben. Emotionele uitlatingen, waaraan in feite niet veel waarde gehecht moet worden, werden on middellijk door de pers geno teerd en doorgeseind naar Nederland. Negatief van het begin tot het einde". Kritiek Maar er werd toch kritiek geuit op medespelers. Jan Evert Veer heeft duidelijk verklaard met bepaalde spe lers niet meer in een team te willen spelen. Buunk: „Natuurlijk, er is on derling kritiek geleverd. Ik heb ook mijn bezwaren tegen sommige spelers geuit. Lan- deweerd bijvoorbeeld deed er geen flikker aan, hij toonde geen enkele interesse. Van, Zeeland lag in het water meer te filosoferen over bepaalde spelsituaties, dan te poloën. Typisch een speler, die een si tuatie eerst moet overdenken, alvorens tot handelen over te gaan. Smits is een vrouwen jager. Zet achter het doel een wijf en hij maakt doelpunten aan de lopende band. Een aparte figuur, die Smits. Ik zat eens op een kamer met hem voor een toernooi in een of ander Oostblokland en het enige waar hij over kletste, was vrouwen. Óver waterpolo hebben we het totaal niet ge had". .'Veer was alleen in de eerète wedstrijd tegen de Sovjet- Unie echt goed. Daarna toonde hij wel een uitste kende wedstrijdmentaliteit, maar speelde hij niet gewel dig. Toch presteerde hij meer dan menig ander Alleen al zijn bekwame inzet. Hij wilde winnen en ging tot het uiter ste. Als je dan merkt dat an dere, in feite ook bekwame spelers er met de pet naar gooien, kan ik mij voorstel len, dat hij dergelijke uitla tingen heeft gedaan. Ik heb ei ook moeite mee. Voordat ik verder ga, wil ik eerst een ge sprek met Trumbic hierover" Niet ongunstig - Landeweerd heeft verklaard dat hij stopt met internatio naal polo. Hoe sta jij daar te genover? Buunk: „Op dit moment is dat niet ongunstig voor het Ne Hermsen heeft bij voorbaat al bij elke scheidsrechter een stapje voor. Maar als je de Robben opvangt zijn ze niet gevaarlijk. Ook niet met Hoepelman erbij. HZC is geen eenheid. Alle maal aardige individualisten, maar geen homogeen team. Wat juist onze kracht is. Bo vendien is HZC mentaal kwetsbaar. Als het Lan deweerd, Smits en nog een paar niet lukt, geven ze het al gauw op". Instelling - Toch komen hun aanvallen, waarin ze veelvuldig krui sen, ook tegen AZC vaak goed door en zijn ze sneller weg dan elke andere ploeg. Buunk: "Dat is wel zo, maar daar kun je je op instellen. In feite is wat de Robben doet - een blok zetten - een overtre ding volgens de spelregels. Waar zelden of niet tegen ge floten wordt. Tegen de Rob ben moet je voorzichtig aan vallen. Geen balverlies lijden, twee of drie spelers vooruit schuiven en de rest gedekt houden. Zo wonnen wij ook in Hilversum. Zelf bleef ik de eerste twee perioden bewust achterin hangen. Kwam niet op de middenvoorpositie, maar maakte me onderge schikt aan de ploegtaktiek. Ze hebben hun ogen uitgekeken," want dat hadden ze nooit verwacht. Pas in de laatste twee perioden ben ik meer voorin gaan spelen en die tac tiek leverde de overwinning op. Op dat moment waren ze al murw gespeeld. Ze konden zich niet aanpassen aan onze tactiek". - Dat zal nu mét Harry Vriend als coach wel veranderen. Bpunk: "Best mogelijk, maar niet zeker. De Robben win nen altijd van ons in de aan loop van de competitie, maar eenmaal in de competitie - als er echt wat op het spel staat - zijn ze bang voor ons. Laat Vriend eerst maar eens een team van De Robben maken, dan geef ik ze een kans. Ze hebben de beste individualis ten, maar wij hebben de beste ploeg". ..T&gerwey: "En AZC heeft het grootste talent in heel Ne derland: Eric Noordegraaf - De competitie-indeling heeft het duel AZC-De Robben gepland op de laatste com petitiedag. Buunk: Ik hoop, dat de beslis sing dan al gevallen is. Al hoewel het voor het Alphense publiek wel leuk zou zijn als in de laatste wedstrijd de landskampioen bekend werd. Europe Cup De loting voor de eerste ronde van het Europese bekertoer nooi is voor AZC bijzonder gunstig. Tegenstanders van betrekkelijke eenvoud in. Alphen, terwijl in Barcelona drie sterke ploegen in één poule bij elkaar zitten. Buunk: "Ik begrijp er ook niets van. Allemaal erg vreemd. Maar inderdaad erg gjinstig voor ons. Wij hebben een uit stekende kans door te drin gen tot de halve finales. En kunnen in de eerste ronde onze internationale ervaring wat opvijzelen. Er bestaat een kans, dat er in Alphen nog een ploeg bij komt. De Turkse kampioen had geen deelne- mersgeld gestort, zodat ze niet ingedeeld zijn. Maar het schijnt, dat ze dat ondertus sen wel gedaan heeft, zodat ze alsnog in Alphen zal mees pelen. Vooralsnog maakt dat geen verschil wat betreft de gunstige loting". Lagerwey: "AZC komt in de eerste ronde met een primeur. Ze spelen met één hand op de rug gebonden en plaatsen zich nog voor de halve fina les." - Is de finale voor AZC haal baar? Buunk: "Dat hangt in sterke mate af van de loting. Als wij ingedeeld worden met de Hongaarse en Russische kampioen, kunnen wij het successievelijk wel vergeten. Treffen wij slechts één van hen, dan hebben wij wel een kans. Alhoewel, wij moeten ons niet blind staren op de Europa Cup. Winnen doen wij het nooit. Daar zijn de .oost- blokkampioenen veel te sterk voor. Een redelijke klassering in de halve finales is al een uitstekend resultaat". - Vorig jaar maakte Zian ge bruik van de ervaring van Trumbic. Hoe sta jij daar te genover? rsuunk: "Trumbic weet erg veel af van Oosteuropese ploegen. Van die kennis en ervaring moet je gebruik maken. Ik zou het niet vreemd vinden, als AZC zou profiteren van de kennis van Trumbic". 1 - Voor Zian liep dat ondanks een tweede plaats uit op een catastrofe. Van der Moolen zag het niet meer zitten en vertrok kort na afloop van het toernooi. Buunk: "Van der Moolen (op dat moment de coach van Zian) heeft de zaak verkeerd behandeld. Zijn spelers luisterden niet meer naar hem, maar uitsluitend naar Trumbic. Omdat Ivo naast Van der Moolen op de bank zat en Van der Moolen toeliet dat Trumbic de spelers in strueerde. Ivo moet je benut ten in de voorbereiding. Hij kan zeer waardevolle advie zen verstrekken, waarmee elke Nederlandse ploeg zijn voordeel kan doen. Maar het eigenlijke coachen, tijdens de wedstrijd, moet je overla ten aan de teamcoach, die zijn instructies aanpast aan de gegevens van Trumbic. Bij Zian was die structuur totaal zoek. Trouwens, zon der Trumbic hadden ze nooit een tweede plaats gehaald". ROB KRAMP Buunk: "Het zou leuk zijn voor Willem, maar ik geloof er niet in. Zian heeft vier nieuwe spelers. Daar moet eerst een eenheid van gemaakt worden en dat vergt tijd. Bovendien is Zian te veel afhankelijk van Veer." - Dat zou je ook van een Buunk bij AZC kunnen zeggen. Buunk; "Nee, zeker niet. AZC moet het hebben van zijn ho mogeniteit. AZC is een team, waarin iedere speler even belangrijk is en een functie in het geheel vervult." Nu zal de competitie voor het eerst gespeeld worden met nieuwe spelregels, waardoor snelheid een belangrijke plaats inneemt. Dat is in het voordeel van de Robben. Buunk: "Het is in de allereerste plaats een voordeel voor de intelligentste ploeg. Het team, dat het meeste inzicht toon, wint. Snelheid is na tuurlijk belangrijk, maar zonder inzicht heeft snelheid weinig te betekenen." - HZC is versterkt met Hoepelman, een snelle spe ler. Geeft dat niet te denken? Buunk: "HZC is alleen gevaar lijk als je ze de ruimte geeft om uit te breken en via Herm- sen op de middenvoorplaats. LEIDEN - Je hebt trainer en trainers, er is ook nog een derde categorie. Om degenen die daartoe behoren, idealis ten te noemen gaat misschien wat te ver, "anders" zijn ze in ieder geval wel. Pieter Ver- steegh hoort zeker bij die groep waartoe bijvoorbeeld ook een figuur als Eindho ven-trainer Rinus Gosens ge rekend kan worden, al heeft deze sympathieke voorvech ter van het aanvallende voetbal de pech in het super- prestatiebewuste wereldje v5n het betaalde voetbal rond te stappen. De aardige opvattingen die "de alternatieven", om ze ge makshalve maar zo te noe men, er op na houden gaan in dat wereldje deels de mist in, omdat er nu eenmaal geen re kening met een "menselijke" benadering van de voetbal lerij gehouden wordt. Want door dat facet onderscheiden ze zich van de anderen, de ambitieuzen, de strebers, de poenplukkers en meer van die randfiguren. En verder hebben ze ook geen lange le ren of suede jas aan. Massage-kamer Om het een en ander over zijn benaderingswijze uit de doe ken te doen kiest Versteegh éérst voor de massage-kamer (nou ja) van Roodénburg, maar neonlichten, was machines en ongeordende hebben. Het is in-en-in droevig om bijna wekelijks met die lui geconfronteerd te moeten worden". !J/e heren bondsoefenmeesters in Zeist, belast met de oplei ding van de trainers-in spé kunnen, wat Versteegh be treft, met hun, van elke vorm van menselijke benadering gespeende methodieken ook de boom in. Een knap stel scheidsrechters ook. "Con tactarmoede" is hier het sleutelwoord. "Slechts weinigen begrijpen iets van de gewijzigde mentaliteit ten opzichte van elke vorm van gezag. De meeste arbiters willen nog steeds de school meester uithangen. Kan toch niet meer. Een averechts ef fect bereiken ze, steeds meer agressie". En vergoeielij- kend: "Ach, er zijn natuurlijk best nog uitzonderingen. Zo'n Dik Sira bijvoorbeeld. Het is een genot om die man te zien fluiten". Indruk ^ocht nu de indruk ontstaan, dat de besnorde Hagenaar wekelijks van ellende maar achterstevoren in de dug-out gaat zitten, dan is dat niet juist. Integendeel, Versteegh beleeft nog altijd erg veel lol aan zijn tweede hobby (de an der is het uitoefenen van zijn job), al duidt hij in dit verband vooral op contact en begelei ding van zijn pupillen. Die twee facetten erkent hij als het aardigste van dit werk, dat voor hem beslist niet onder doet voor hetgeen een buurtwerker in een clubhuis verricht. "Je kan een grote in vloed uitoefenen op de jon gens, kan zelfs nog wat vor men. Vooral de minder sterke persoonlijkheden in een groep kan je een duwtje in de goede richting geven. Ik hou niet van kadaver-discipline. Wil wel de baas zijn, anders loopt het uit de hand. Maar liever sturen dan straffen". Om én zijn aanvallend voetbal én bepaalde andere ideëen te kunnen propageren is voor malig HBS-voetballer Pieter Versteegh uiterst selectief uitzoeken van een club. Trekt hij niet zomaar een lot uit de loterij. Eer hij, twee seizoenen geleden, bij Roodénburg aan de slag ging had hij zich van tevoren tot in de kleinste de- tails laten voorlichten over materiaal en organisatie. Kwam tot de conclusie, dat hij met Jan van Wezel best in zee kon gaan en heeft tot op de dag van vandaag nog geen cent spijt van die toen gedane stap. 'JAls ik hier nog eens stop denk ik, dat ik er maar meteen een jaartje tussenuit trek, want zoals ik het nu bekijk kan het nooit beter worden. Uitste kend sfeertje, een geweldige groep. Kun je lekker midde nin gaan staan. Nee, met Roodénburg geen proble- derlandse team. Bij Lan deweerd ontbreekt elke mo tivatie en hij is totaal onge schikt voor spel op niveau. - Iets heel anders, vlak voor het vertrek naar Zweden heb jij een cortisone- injectie ontvangen. Buunk: "Dat klopt. Vlak voor de Olympische Spelen in München (1972) en Montreal heb ik er ook een ontvangen. In april van dit jaar tijdens de voorbereiding nogmaals Nu is cotisone een rot middel, dat bij ernstige ziektes in een allerlaatste stadium wordt toegediend. Buunk; Dat weet ik niet. Dokter Kessel heeft mij deze injecties gegeven om een ontsteking in het spierweefsel te voorko men. De injecties zouden ge nezend werken en een bac terie-infectie voorkomen. Ik heb al jaren last van een spierblessure in mijn linker elleboog, mijn schietarm. Bij een schot trek ik blijkbaar mijn linker arm in een poging om meer kracht te zetten te ver naar achter, waardoor de blessure ontstaat. Volgens Kessel zou met specifieke krachttraining en rust gene zing zeer goed mogelijk zijn. Maar wat jij zegt over cor tisone, heb ik nog nooit ver nomen. Ik was al van plan om geen injecties meer toe te la ten, maar dit versnelt wel het besluit." Latere navraag van Lagerwey bij de medische staf van De Meeuwen en persoonlijke na vraag bij een medicus leert, dat cortisone inderdaad een rot middel is. In bepaalde lage doseringen mag het 16 tot 18 keer per jaar worden toege diend, maar het is niet aanbe velenswaardig. Cortisone doodt inderdaad een bac terie-infectie, maar is en blijft een bijnier-preparaat. Competitie 77-78. - Wordt de competitie weer een tweekamp tussen HZC/de Robben en AZC? Buunk: "Ik denk het wel. Op dit moment zijn wij de beste ploegen. Mogelijk zal VZC/Ritmeester wat puntjes 'afsnoepen van ons, maar an dere ploegen zullen weinig gevaar opleveren. Ook Zian en Neptunus niet". - Willem van de Schilde, coach van Zian, heeft tijdens de halve finales van het toer nooi om de KNZB-beker in Zaandam verklaard, dat zijn zevental in de competitie een belangrijke rol gaat spelen. Door Ad van Kaam "Tonny" Bunnk: altijd verzekerd van een speciale dekking-. hopen papier doen hem voor stellen deze droefgeestige ruimte te vérruilen voor de' iets geanimeerder aandoende bar van een Amerikaanse va kantie-herberg, even buiten Leiden: Zit-ie ook niet zo ver meer van zijn uiteindelijke Haagse bestemming, Een biertje voor de -afwisseling, een sigaar én een wrang lachje rond de lippen als hem gevraagd wordt het zwaard eens te scherpen. Spelverruwing, het hoe en waarom en de mensen erach ter is één van zijn specialitei ten. Bekeken vanuit zijn in valshoek, het schoolwezen (leraar LO) concludeert Pieter Versteegh, dat het gewijzigde sociale gedrag van de mens een totaal ander beeld op de velden in de hand heeft ge werkt. Dat, om kort te gaan, de toene mende welvaart de waarde van de valuta ver boven de geestelijke waarden heeft doen uitstijgen. Met alle ge volgen van dien. Toegespitst op de voetballerij uit deze vervlakking zich ondermeer in steeds hardere confronta ties tussen clubs, supporters, spelers onderling en spelers en scheidsrechters. k Pieter Versteegh (links): bepaald geen spijt dat hij met Jan van Wezel i r Dat een aantal mensen in deze hun verantwoording niet kennen staat verder, voor Pieter Versteegh als een paal boven water. Een groot deel van het collega-bestand plus de mensen die in Zeist de pa piertjes uitdelen staat er bij hem niet best op, om eens een eufemisme te gebruiken. Voorbeeld Hij geeft een voorbeeldje, rechtstreeks getrokken uit het recente duel DHS-Rood- enburg. "Na tien minuten vervangt hij (trainer DHS) zijn tot driemaal toe door Holverda gepasseerde rechtsback. Ik hoor hem nog de opdracht aan diens ver vanger meegeven: "Haal maar neer die vent". En zo'n zak wordt je dan geacht na afloop een hand te geven. In geen honderd jaar. Ik snap niet wat die mensen bezielt. Ze weten niet waar ze mee be zig zijn. Begrijpen totaal niet welke verantwoording ze ten opzichte van hun spelers

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25