STRESS BU AMBTENAREN? „Het leven is eindig, maar het hoeft niet te eindigen in rijksdienst..." Grenzen van het aanvaardbare nu wel bereikt Yogalessen ambtenaren ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 EXTRA PAGINA 23 Dreigt er onrust onder de ambtena ren - niet alleen vanwege de ge vreesde bezuinigingen op inkomen en persioen, maar ook door de toe nemende „druk" die de politieke bewindvoerders op het ambtena renkorps lijken te leggen? De Centrale van Rijkspersoneel (CRP) meent dat er alle aanleiding is voor ernstige bezinning, en waar schuwt voor toenemende stressver schijnselen bij het overheidsper soneel. Maar voor het ziekteverzuim worden cijfers van de PTT genomen... Stress bij ambtenaren? Wie doorprikt komt tot ver rassende conclusies. Tot nu toe is alleen op basis van vermoedensgesproken Harde cijfers over het ziekteverzuim bij top)- ambtenaren heeft Den Haag niet. Men speelt daarvoor leentjebuur bij de PTT.... CRD-lid M. de Groot, secretaris van de sectie „defensie" luidt de noodklok in de hoop het tij te ke ren. Hij stelt in een waarschuwing aan de bondsleden: „Het leven is eindig, maar het hoeft niet te eindi gen op een ministerie of rijksdienst. De klok staat nu op vijf voor twaalf maar het is nog niet te laat". Feit is dat met name onlder het eerste kabinet-Deh Uyl een storm vloed aan beleidsvoornepiens is ontketend. Plannen voor midden school, selectieve investerings re geling, de wet op de investerings rekening, de vermogens aanwas- deling de nieuwe departements structuur bij defensie, de kaderwet specifiek welzijn, de voortgaande spreiding van de rijksdiensten, structuurschema verkeer en ver voer, wetsontwerp, openbaarheid inkomens, arbeidsomstandighe denwet, wijziging wet op de ondei- nemingsraden, de grondpolitieke zaken en enkele werkgelegen heidsplannen. Door Theo de Jong Het zijn maar enkele grepen uit het ambitieuze plannenpakket van de eerste regering-Den Uyl. Nieuwe maatregelen zijn al weer in voorbe reiding, want met name de nij pende werkloosheid eist een groot scheepse aanpak op sociaal-eco nomisch gebied. Overwerk dus voor nisters en staatssecretarissen, maar 'ook voor hun top-ambtenaren, die •samenspel met de rest van het amb telijk apparaat, de ingrijpende plannen moeten mee-helpen voor bereiden en uitvoeren. En dat roept spanningen op. Hoogste tijd Hoe zeer die spanningen kunnen oplopen, blijkt wel uit de opmer kingen van de Centrale van Rijks personeel. CRP-lid De Groot: „Hel is goéd hier eens de schijnwerper op te plaatsen - wellicht dat door de signalering van dit probleem mo gelijkheden kunnen worden be werkstelligd ter verbetering van het geschetste. Het is de hoogste tijd om er iets aan te gaan doen - brandjes blussen is belangrijk, brandpreventie is nog belang rijker". Niet alleen bij het departement van Defensie vormt de overbelaste ambtenaar onderwerp van gesprek - ook bij Onderwijs en Weten schappen is men bezorgd. Mr. H. Roemer, die al 12 jaar bij het depar tement van O en W werkt, is lid van het team dat is belast met de invoe ring van de nieuwe organisa tiestructuur voor het directoraat- generaal voor het onderwijs, en komt uit hoofde van zijn functie veel in kontakt met de medewer kers in alle regionen van het minis terie. Als een van de eersten sig naleerde hij het ambtelijke „stress-probleem", en uitte zijn be zorgdheid in het personeelsblad, van O en W dat niet naar buiten wordt verspreid. Mr. Roemer: „De spanning neemt toe, niet alleen op het departement, maar ook in het onderwijsveld. De grenzen van het aanvaardbare zijn volgens mij wel bereikt. De reorga nisatie heeft de laatste jaren zeker een bijdrage geleverd aan de toe neming van stress - maar is niet een van de belangrijkste oorzaken. Ik geloof dat de politiek een sterke rol speelt. Als ik kijk hoe het onder wijsbeleid bij mij persoonlijk over komt, dan is er wel een aantal zaken dat mij verontrust. Als ik een op dracht zou krijgen die indruist te gen mijn politieke of geloofsover tuiging, dan zou dit een zekere spanning bij mij opwekken. Het is natuurlijk mijn plicht als amb tenaar mee te werken aan het rege ringsbeleid, dat op een bepaald moment wordt gevoerd. Een mens blijft echter een mens. Al is die be reidheid om mee te werken hon derd Drocent aanwezig, toch kan er dan zo n sterk gevoel van on behagen ontstaan dat een aan zienlijke innerlijke stress wordt veroorzaakt" Warmlopen Verder stelt mr. Roemer: „Het is moeilijk te bepalen waar de bron nen van de stress liggen. De poli tiek is een bron. Onze bewindslie den op onderwijs maken geen uit zondering op de regel dat zij binnen hun regeertermijn zoveel mogelijk willen waarmaken. Je kunt ze dat niet kwalijk nemen, of het nu libe ralen. confessionelen of socialisten zijn. Ik krijg vrij sterk de indruk dat het apparaat aan het warmlopen is, met alle nare gevolgen van dien tot aan het afknappen van de mede werkers toe. Het kan niet anders dan dat dit zijn weerslag heeft op onder meer de harmonie in het ge zinsleven - je moet je afvragen of een dergelijk haastbeleid niet er gens zijn grenzen vindt in het- welzijn van de mens". CRP-lid De Groot en mr. Roemer van O en W staan niet alleen in hun mening dat de lawine van beleids plannen van de politieke top nega tieve invloed heeft op het incas seringsvermogen van de ambtena- Mevrouw M. Tuyl van Seroosker- ken-Huyskens, bedrijfsarts bij de Rijks Geneeskundige Dienst is eveneens bezorgd. Als reactie op het betoog van mr. Roemer stelt zij dat als eerste in de rangorde „de beleidsambtenaren onder grote druk staan". „Die spanningen wer ken direct door naar hun naaste medewerkers, en vandaar uit weer verder naar de periferie. Er is sprake van wat tegenwoordig „stress" heet. Met name de direc teuren-generaal en hun naaste me dewerkers, de directeuren, vallen hieraan ten prooi". De RGD-arts, hierover: „De direc- teurengeneraal komen met steeds grotere pakken werk bij de minis ter vandaan. Op dit niveau dient de bescherming tegen stress te begin nen: de ambtenaar dient werk te doen wat hem in redelijkheid kan worden opgedragen. Binnen die redelijkheid valt een 40-urige werkweek. Het huidige ta kenpakket is dermate omvangrijk, dat deze 40 uur een onmogelijkheid blijken te zijn. Het takenpakket dient dus te worden ingedamd. De minister zal zich niet met het amb- Knipsel uit deze krant van vorige week. De PTT wil yoga wel eens proberen als middel tegen stress bij post ambtenaren. Toch vraagt in bijgaand verhaal de bedrijfsge neeskundige dienst van de PTT zich af waar die stress nou eigenlijk van daan komt.. tenarenapparaat kunnen bezig houden en kunnen overzien wat wel en niet haalbaar is. Zijn directe medewerkers zullen hem dat moe ten vertellen". Overspannen Over de omvang van de „stres- sgroep": „Iedereen in zijn directe omgeving kent wel voorbeelden yan collega's die door de grote hoeveelheid werk overspannen dreigen te raken of al geraakt zijn. We spreken hier nog maar niet over de ernstige gevallen zoals har tinfarcten". Veel departement sambtenaren maken vaak de gang naar de bedrijfsarts. De meeste werkelijke stress-functies zouden in de hogere rangen, in de topstruc turen, zijn te vinden, aldus de Strijd tegen stress DEN HAAG (SP) - be PTT gadt met ingang van volgende week yoga-lessen aan het personeel geven. De gratis yoga-lessen worden op proefbasis door elf instructeurs gegeven tijdens de lunchpauze. Voor dit doel zijn enkele PTT-vestigingen, over het hele land verdeeld, uitgezocht. De Scheveningse sportschool Tibor heeft voor dit doel tien bandjes samengesteld met yoga-instructies, die tijdens de lessen op de bandrecorder kunnen worden afgespeeld. "De aanmelding is net openge steld, maar de animo is groot", aldus een PTT-woordvoerder. De yoga-lessen zijn niet ver plicht. Met de yoga-lessen, als aanvul ling voor de al langer be staande pauze-gyrr.nastiek, •wil de PTT de fitheid van het personeel bevorderen en het ziekteverzuim terugdringen. De heer Claris, eigenaar van de Scheveningse sportschool Ti bor: "Er wordt tegenwoordig veel gesproken over stress bij ambtenaren Daarom heb ik enkele bedrijven benaderd met een voorstel yoga-lessen aan het personeel te geven. De PTT is de enige, die onmiddel lijk positief reageerde. Ik ben erg benieuwd naar de uit komst van dit toch wel unieke experiment". ministerie *an Binnenlandse Za ken beter inlichtingen verstrek ken", is alles wat zij ver- 'der kwijt wiï. Inmidd.els wordt wel op ambtelijk top-niveau gesproken over (be strijding van) de stress! Het Minis terie van Binnenlandse Zaken was aanvankelijk van plan een onder zoek te houden, maar dat heeft nog niet plaatsgehad. Wel zijn er be sprekingen geweest tussen de sec- fetarissen-generaal van alle depar tementen. Mr. Roeme- „Bij mijn weten zijn uit de besprekingen geen conclusies voor het bestrijden van stress-situaties naar voren ge komen - het heeft wel geleid tot het vaststellen van de aanwezigheid van stress. Een een aantal directeu ren werd uitgenodigd voor een vraaggesprek - verschillende de partementen hebben hieraan deel genomen". passen. Binnenlandse Zaken: „Die integratie is nog steeds niet zo ver. Om tegemoet te komen aan de ei sen van de Sociale Verzekerings Raad, die niettemin van elk minis terie de ziektecijfers wil hebben, volgen we nu deze lijn: wij vragen aan dé PTT wat daar de ziektecij fers zijn, en die laten we dan gelden voor alle departementen gezamen lijk. Dan hebben we toch 'n cijfer...". Vraagtekens Bestrijding Wie mocht denken'dat de stress in ambtelijke kringen nu met man en macht wordt aangepakt, vergist zich. Dokter Tuyl van Seroosker- ken hoopt wel dat haar uitlatingen de aanzet zouden vormen tot het bestrijden van de overbelasting van veel ambtelijke schouders, ook al omdat ziekteverzuim bij ver schillende departementen onge woon hoog is. Maar bij Bin nenlandse Zaken is van een derge lijke aanpak (nog) niets bekend. Woordvoet-der H. Mulder, d'esge- Die mensen konten bij mij op hét spreekuur, en zeggen: „Ach dokter, U begrijpt dit toch niet Ik moet wel 70 a 80 u. per week werken. "Stress heeft ook te maken met de per soonlijkheidsstructuur van de mensen zelf - de een relativeert makkelijker dan de ander als het gaat om bevorderingen of om het op tijd afkrijgen van het werk". Hoe gevoelig het „stress"-onder- werp in de ambtelijke markt ligt blijkt wel als dokter Tuyl van Se- rooskerken-Huvskens wordt ge vraagd haar ervaringen nader toe te. lichten. „Ik heb al genoeg te stellen gehad met mijn eerdere uitlatingen in een departementsblad - over de omvang van de klachten kan het vraagd: „Naar ik stress-probleem wel aan de orde "zijn geweest in het gesprek tussen de secretarissen-generaal, dat maandelijks plaats heeft. Maar in tegenstelling tot de ministerraad is er geen besluitenlijstje aan de hand waarvan beslissingen worden ge- nomen. Dat kan ook niet, want een SG heeft niets vast te stellen - hij kan hoogstens zijn minister advise ren, al is een secretaris-generaal wel verantwoordelijk voor de techni sche gang van zaken op zijn depar tement. En voorzover ik weet wordt er ook op korte termijn geen stress-onderzoek gedaan". Wordt bij Binnenlandse Zaken geïnfor meerd naar de omvang van het probleem van de overbelasting bij ambtenaren, dan komt men tot ver rassende conclusies. Tot nu toe is alleen op basis van vermoedens ge sproken: veel overbelasting bij de ministeries, met pieken bij Onder wijs en Defensie. Maar wat zijn de werkelijke cijfers? Woordvoerder Mulder van Bin nenlandse Zaken: „Ja, dat zal naar buiten toe wellicht wat vreemd overkomen - maar in feite wordt het ziekteverzuim helemaal niet cen traal bijgehouden. Er is geen coör dinatie op dat punt, ook al is daar wel eerder om gevraagd...". Toch moet ook de heer Mulder toegeven dat al twee jaar geleden een com missie in het leven werd geroepen met het doel een geintegreerd sys teem op te zetten, waarin alle per soneelsgegevens van de ver schillende departementen zouden Zelfs de Rijks Geneeskundige Dienst, verantwoording schuldig aan Binnenlandse Zaken en belast met de medische zorg voor de amb tenaren, heeft geen centrale regi stratie. Commentaar van een RGD-woordvoerder, wederom via Binnenlandse Zaken verstrekt: „We ontvangen wel ziekmeldingen van de verschillende ministeries, maar die tellen we niet. Waarom niet? We willen overgaan op com puter-gebruik, maar zolang de fi nanciële gevolgen daarvan niet be kend zijn, komt dat streven niet van de grond." "Niemand hoeft tegen zijn zin op departement te zitten De dienst die het ziektecijfer wel goed bijhoudt is dus de PTT. de heer J. C. Hoeben, hoofd afd. medi sche informatica) van de bedrijfs geneeskundige dienSt van de PTT: „Van uitschieters bij topambtena ren is mij niets bekend. Bij de PTT werken 70.000 werknemers. Als we ons tot de mannen beperken, lag het ver zuim bij het hoger- en middelbaar personeel in de leeftijdscategorie t/m 49 jaar op 4 procent, en bij de 50 t/m 64-jarigen op 6,4 procent. Bjj het overig personeel was dat res pectievelijk 6 en 10,3 procent." Ook dr. H. J. B. Hoek, adjunct hoofd bedrijfsgeneeskundige dienst PTT zet duidelijk vraagte kens bij het stress-verhaal van de Centrale voor Rijkspersoneel. Dr. Hoek: „Wie kan stress als ver schijnsel nauwkeurig omschrijven - ligt stress aan de buitenwereld (de externe factoren) of aan de mens, of is het de combinatie? Ik stel me bij zonder gereserveerd op. Volstrekt theoretischzou het kunnen zijn dat 'n bepaald kabinet bij bepaalde ambtenaren meer weerstand op roept. Maar of dat ook werkelijk zo is, vraag ik me af. Hoe is 't te meten* trouwens?" De enige incidentele „ambtelijke overbelasting" cijfers die bekend zijn, werden vastgelegd door RGD-arts mevrouw M. Klooster- huis-Duinker. Op basis van haar ei gen onderzoekingen bij de minis terie van Justitie, Onderwijs en So ciale Zaken kwam zij tot de con clusiedat in de leeftijdscategorie 55- t/m 59 jarigen 21 procent mannen en 46,8 procent vrouwen zich overbelast voelden,' waarbij 24,5 procent mannen en 38, procent vrouwen onder genees kundig toezicht stonden. In de groep* 60 t/m 64-jarigeri voelden 25,6 procent mannen en 61 procent vrouwen zich overbelast, terwijl 32,6 procent mannen en 41 procent vrouwen onder doktersbehande ling waren. Mevrouw Kloosterhuis wil zich niet wagen aan een oordeel over de ernst van de „stres sverbreiding" onder ambtenaren, zolang er geen diepgaand onder zoek is gepleegd. „Een centrale ziekteregistratie is vanzelfsp rekend dringend nodig", zo stelt zij De zorgen blijven dus. Ambtenare- norganisaties en de directie bur gerpersoneel van het departement van Defensie hebben -al eenstem mig hun verontrusting geuit, waarbij dr. B. Buiten (directeur-ge neraal personeel) niet uitsluit dat een „mentaliteitskwestie" tot de oorzaken gerekend mag worden. Schitterend De heer M. de Groot van de Cen trale van Rijkspersoneel: „Voor komen is beter dan genezen - met name de bedrijfsmaatschappelijke werkers en werksters kunnen bij dit alles een belangrijke rol- spelen." RGD-arts Tuyl van Serooskerken.- .Zolang de leiding van een minis terie of andere overheidsinstelling het nog schitterend vindt dat hele teams ambtenaren een weekend doorwerken, is er iets mis". Dr. E. Nordlohne, directeur van de Centrale Directie voorlichting mi- nisterie van Onderwijs tenslotte: „Wie voor een ambtelijke betrek king op een departement kiest, moet de consequenties van veel vuldige wisselingen aan de top aanvaarden. Niemand behoeft in Nederland tegen zijn zin depar tementsambtenaar te zijn. Het werk dat op een departement ge daan moet worden, zeker het werk dat tot het concipiëren van beleid behoort, ondervindt direct de weerslag van de ministeriele wis selingen. Welnu, wie in vrijheid heeft gekozen voor een werkkring op een departement, moet be grijpen dat de richting van zijn werk afhankelijk kan zijn van de politieke conjunctuur". Het is duidelijk - ook na het aantre den van het nieuwe kabinet lijkt er voor de ambtenarenbonden vol doende werk te liggen in de sfeer van ^belangenbehartiging van de leden. Misschien wel overwerk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23