Hasj industrie is verstrikt D%lSïSÖ?« WÊÊMêM Bel ons voor alle zekerheid. \MrSSSSSeSS. Martelen regel Rhodesië Dóe het RVS. Dynamiek in gezinsverzekeringen. BUREAU SJAARDEMA, RIJNSBURGERWEG 135, LEIDEN. Hoeveel zekerheid hebben j onge kinderen eigenlijk? Denkaanaldierisiko's. ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 VARIA PAGINA 15 Over de „beschermde dorpen" schrijft de commissie dat daar nu meer dan een half miljoen zwarten in zitten opgesloten, twee keer zo veel als de regering opgeeft. In 1973 begon het blanke bewind met de oprichting van „beschermde dor pen" om de bevolking te isoleren van de guerrillastrijders. Nu zijn er 203 van die kampen, voornamelijk in de strijdgebieden in het noord oosten en zuidoosten van Rhode- In de bewaakte en omheinde kam pen zijn de omstandigheden veelal droevig. Gezinnen moeten het er vaak met slechts vijftien vierkante meter ruimte doen, het water is slecht, de riolering pover. De men sen die gedwongen worden naar zulke dorpen te verhuizen krijgen geen vergoeding voor hun verloren bezittingen. (Bij een incident in het district Tanda brandden de Rhode- sische troepen zes dorpen plat om dat de 2900 inwoners weigerden te verhuizen, aldus het rapport). Een streng uitgaansverbod van zonsondergang tot de dageraad be tekent dat de velden, die vaak op ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Volg de detectives van Sijthoff 28 uitgezochte meester werken van Agatha Christie zijn iedere week te winnen in de puzzelaktie 'Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten'. Gisteren kon Karei tje alleen nog maar punteren en nu pakt-ie de bal binnenkant- wreef. Ook de wereld om u heen, om hem heen, groeit. Een verzekering van 5 jaar geleden kan nu al te weinig dekking geven. Da's de dynamiek van deze tijd. Die vraagt om een dynamische verzekering, die zich telkens - op tijd - aanpast aan de vernieuwde omstandigheden. De RVS is daarin gespecialiseerd. En uw verzekerings adviseur ook. Dóe het, praat met hem. Bijvoorbeeld over de Plusvier Polis van de RVS. Eén polis, ook voor vrouw en kinderen, die automatisch meegroeit met de stijgende waarde van uw gezin. Dat is dynamisch verzekeren. Nieuwe Grote Wereldatlas. Uitge verij Elsevier Nederland BV, Am sterdam, 65 In de serie Wina's Culinaria VER SCHENEN: Kip/Wild/Gevogelte, door Lily van Pareren Diepvries-techniek/recepten, door Cecile Thijssen. Uitgeverij Zomer en Keuning Wageningen, 6.50 per deel. Broeinest Hawai, door N. Richard Nash. Uitgeverij L. J. Veen BV, Wageningen, 24.50. Het nieuwe kamerplantenboek, 200 planten in kleur door G. Krom- dijk/Wim Oudshoorn. Uitgeverij Zomer en Keuning, Wageningen, 16.90. Het kantklosboek, door Kaethe en Jules Kliot. Uitgeverij Zomer en Keuning, Wageningen, 35. Handig zelf doen, door Peter Rich ter. Uitgeverij Zomer en Keuning, Wageningen, 24.50. Frivolité - Vroeger en nu, door Sytske Stratenus. Uitgeverij Zo-, mer en Keuning, Wageningen, 20.50. Kokkerel, door Sylvia Ernst en J. van Meurs. Uitgeverij Zomer en Keuning, Wageningen, 37.50. BAALBEK (LIBANON) (Reuter) - De liefhebbers van Libanese hasj zullen binnen niet al te lange tijd meer moeten betalen voor hun rode en gele rookwaar. De prijsstijging wordt veroorzaakt door de inflatie die na de oorlog de pan is uitgere zen in Libanon. Net als alle andere industrieën in het land, is ook de hasj-industrie verstrikt geraakt in de inflatiespi raal. Grossiers in Baaibeek, het centrum van de florerende hasj handel in Libanon, geven schoor voetend toe dat ook zij gedwongen zijn hun hogere kosten door te be rekenen in de prijzen. Zij hopen dat de kostenstijging geen invloed zal hebben op de vraag, ook al omdat de cannabis- oogst dit jaar een recordhoogte heeft bereikt waarbij de kwaliteit evea§/ens uitzonderlijk goed is. Ali, een lid van een invloedrijke familie die ongeveer de helft van de hele industrie in handen heeft, zegt desgevraagd: „Ik denk dat het on ontkoombaar is. Net als iedereen moeten wij meer betalen voor ar beid en transport. De belangrijkste kostenfactor is echter de enorme stijging van de omkoopsommem die nodig zijn om de export gladjes te laten verlopen." In de oorlog hadden de hasj-onder- nemers het makkelijk. Er was nauwelijks óf geen overheidsap paraat dat de zaken controleerde. De handelaren en verbouwers heb ben hiervan gebruik gemaakt om de produktie en de export van de hasj op te voeren. Vrijheid „Onze vrijheid is nu niet meer zo groot. De politie is terug en zij vraagt meer geld dan ooit om onze waar uit te klaren", aldus een on gelukkige Ali. Hij verzekert ons dat het standaard bedrag om een lading van zes ton hasj veilig de haven uit te krijgen" tegenwoordig ongeveer 125.000 gulden bedraagt. Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat de prijs bij aankomst in Europa ongeveer 6.000 gulden zal bedragen voor een kilo hasj van topkwaliteit, door connaisseurs aangeduid als „rode Libanon". Vo rig jaar kostte een kilo „rode", voor de ware liefhebber hetzelfde als bijvoorbeeld Chatedu Mouton Rothschild voor een wijndrinker, nog 4.750 gulden per kilo. Hasj-olie, een donkerbruin vloei baar hasj-concentraat dat ongeveer 10 maal zo krachtig is als gewone hasj, zal ongeveer 11.000 gulden moeten opbrengen, aldus kringen in Baalbek. Ondanks de tegenvallende kosten, was Ali over het geheel genomen 'niet ontevreden. „Wij zijn gecom penseerd door een oogst van uit zonderlijke kwaliteit. Allah heeft ons koele winden uit de bergen ge zonden en dat is net zo belangrijk als goede aarde. Als de wind weg blijft, daalt ook de kwaliteit van het gewas. Maar dit jaar is erg goed ge weest." De totale oogst zal ongeveer 1.200 ton belopen. Hiervan zal eenderde in Nederland belanden, dat Egypte heeft verdrongen als de belang rijkste importmarkt voor Libanese hasj. Hieraan is ondermeer debet een verhoogde binnenlandse pro duktie in het land van de Nijl. „Het is voor ons makkelijker om de waar rechtstreeks naar Amsterdam te verschepen en plaatselijke dealers haar vervolgens over Europa te la ten distribueren," aldus Ali. TIP Overigens had hij nog een goede raad voor potentiële maar argeloze kopers in spé die proberen in Liba non zaken te doen. Het gebeurt vrijwel altijd dat een dealer die met een verkoper een overeenkomst sluit maar vervolgens de zaak af zegt omdat hij bij een ander een be tere prijs heeft kunnen bedingen, zijn waar na een anonieme tip in beslag ziet genomen, zo zegt Ali. „Wij moeten onze belangen be schermen. Het is niet waardig om een „gentleman's agreement" te breken." Een mogelijke verbouw van opium om daaruit heroïne te winnen, zoals sommigen in het gebied doen, ziet Ali niet zitten. Dat brengt volgens hem alleen maar narigheid met In terpol en Amerikaanse drugsagen ten. „Waarom zouden wij het ons moeilijk maken. Het gaat ons uit stekend met datgene wat we heb ben. Allah heeft ons een goede wind gezonden voor de hasj en wij zijn dankbaar. Dat is genoeg." Larousse-Encyclopedie, deel 18, oog/pert, Uitgeverij Scheltens en Giltay BV, 113.50. Beknopte geschiedenis van de psychologie, door M. Wertheimer. Uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn, 24.50. Geneeskrachtige planten in kleur, door H. Nielsen/G. den Hoed. Moussault's Uitgeverij BV, Baarn, 28.50. Naar een rechtvaardiger inko mensverdeling, door J. Pen en J. Tinbergen. Uitgeverij Elsevier Ne derland BV, Amsterdam, 24.50. Elseviers Grillboek, door H. Nieuwenhuis/Lennie Vernède. Uitgeverij Elseyier Nederland BV, Amsterdam, 13.90. Gokken aan tafel, Simon Ver meent. Uitgeverij Elsevier B.V., Amsterdam, f 9.90. Op weg naar het noodlot. Een drama in de vliegtuigindustrie door Paul Eddy, Bruce Page en Elaine Potter. Uitgeverij het Spectrum B.V., De Meern, 29,50. Slow-motion mens. Een dier ge doemd tot uitsterven?, door Prof. Dr. Fred Polak. Uigeverij Elsevier Nederland B.V., Amsterdam, 22,50. Zien met de geest, door Russell Targ en Harold E. Puthoff. Uitge verij Elsevier Nederland B.V., Am sterdam, 24,50. Oud-Amsterdam, 100 Stadsgezich ten, door L. W. R. Wenckebach. Uitgeverij Teleboek, Amsterdam, 6,90. Kaarten op tafel, door Simon Vermeent. Uitgeverij Elsevier Ne derland B.V., 9,90. Engelse lantaarnklokken, door W. F. J. Hana. Uitgeverij Unieboek N.V., Bussum, f 19,50. Huurling in de Lage Landen, 1572-1574, door Duncan Cal- decott-Bain. Uitgeverij Fibula, van Dishoeck. Haarlem f24.50. Wonderen der Schepping, Redak- tie: R. Pearman, Meryl Fergus, P. Alexander. Uitgeverij Novapres, Laren, f24,90. Praktisch Kamerplantenboek, door Joan Lee Faust. Uitgeverij Luitingh, Laren, f29,90. Sociaal Memo, juli 1977. Uitgeverij Kluwer B.V., Deventer. Prijs abon nees 11,-, losse verkoop 13,50. De man die van vrouwen hield, door Frangois Truffaut. Uitgeverij Elsevier B.V., Nederland, 9,90. Het onopgemaakte bed, door Frangoise Sagan. Uitgeverij El sevier Nederland B.V., 16,90. En Sara lachte, door Hannah Green. Uitgeverij Hollandia B.V., Baarn, 14,90. Rosa, door Catherine Marchant, pseudoniem van Catherine Cook- son. Uitgeverij Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandse Uitgeversmaat schappij, Baarn, 23,90. Elseviers Boek voor wonen met planten, kamerplanten, bal- konplanten, kasplanten. Uitgeverij Elsevier Nederland B.V., Am sterdam, 39,50. Nadere informaties worden u gaarne verstrekt door: Tel.: 071-151985 - 153912. SJAARDEMA, GOED VOOR AL UW VERZEKERINGEN Burggravenlaan 11 Leiden Postbus 262 Telefoon 071 -1428 41 ADVERTENTIE Voor een kind van vijf is alles nog zo vanzelfsprekend Maar weet wel beter Dal hangt van hun ouders af. Of die zich gereali seerd hebben dat er voor de kinderen altijd goed gezorgd moet blijven worden, wat er ook gebeurt. Want stel (lat een van u beiden iets overkomt als de kinderen nog jong zijn - kan hun opvoedinghun studie, hun mens- worden dan zó doorgaan als u beiden zich datgedach had? Hoe vervelend het ook is maar daar móet u even bij stilstaan. Even maar. En stelt u zich dan twee vra gen: Is de levensverzekering die u destijds sloot afge stemd op het leefniveau van nu? En is het niet uiterst zinvol om ook het leven van de móeder verzekerd e weten?* Kijkdan is er, als er wal gebeurt, tenminste geld ir -■ \uis. Elke verzekerings-adviseur zal u graag hclpe i dit probleem op te lossen. Praktische Proefpolis voor moeders met jonge kinderen Een passende levensverzekering le sluile /ergt vaak veel overleg en dus ti jd. Dat is nu wat gemakkelijker gemaakt, vooral vooi moeders met jonge kinaeren: U vraagt de informatiebrochure Proefpolis. Daarmee kunt u zich gecïinende een maand clirekt verzekerd weten van een uitkering van f ".().()()(),- bij overlijden. U hoeft slechts eei formulier in te vullen, daarop drie ge/ondheids- vragen met neen te kunnen beantwoorden en hem daarna in te leverCn bij uw verzekerings-adviseur onder betaling van een éénmalige premie ran f 10.-. In die maand wordt dan precies bekeken of en zo ja in welke vorm een polis bij u past. Maar gedurende die tijd bént u dan alvast verzekerd! N.B. De Proefpolis kan slechts éénmaal per per soon (niet jonger dan 18 jaar en niet ouder dan - jaar) worden aangevraagd. Deze service van de gezamenlijke levensverze keraars geldt t/m 31 december 1977. 1 'oor informatiebrochure: hij uw verzekerings-adviseur of het Bureau Voorlichting Levensverzekering, Antwoordnummer 89, Den Haag LONDEN (SP) - Martelingen door de Rhodesische strijdkrachten „blijven meer regel dan uitzonde ring". Het is een van de conclusies uit een rapport van de Katholieke Commissie voor Rechtvaardigheid en Vrede, dat onlangs in Londen is verschenen. De Rhodesische vei ligheidsdienst heeft, uit woede over dit rapport ,vier functionarissen van de commissie gearresteerd, onder wie een non. Drie van de vier zijn inmiddels op borgtocht vrijge laten. De vierde, de Amerikaanse zuster Janice McLaughlin, zit- nog gevangen. Door Michael Holman Het jongste rapport van de com-, missie - eerder verschenen er al twee over gruwelijkheden tegen de guerrilleros - belicht niet alleen martelingen van zwarten, maar ook het leven in de „beschermde dor pen". Van de martelingen be schrijft het rapport twee gevallen uitvoerig. Van de slachtoffers wor den geen namen gegeven (slechts de initialen P ,M. en F. S.). .maar wel foto's die hun gehavende huid to nen. M. werd op 21 december ge vangen genomen toen hij met vrouw en kinderen zijn land be werkte. Twee blanken uit een 24 man sterke eenheid ondervroegen hem over de aanwezigheid van guerrillatroepen. Daarbij werd hij geslagen door een zwarte. Vervol gens gooide een van de blanke sol daten vijftien bekers kokend bier over zijn hoofd en vijf over zijn schouders, aldus het rapport. Na negen weken verpleging in een zie kenhuis was M. nog niet hersteld. F. S. werd tijdens een verhoor door twee blanke en twee zwarte solda ten met een rubber drijfriem gesla gen en met elektrische stroom mis handeld. Na zijn „verhoor" moest S. vijf weken lang in een ziekenhuis worden verpleegd. vele kilometers afstand liggen 's nachts kunnen worden omge ploegd door wilde zwijnen en ba- De commissie zegt uit veel dorpen berichten te hebben ontvangen over hongersnood. Hele oogsten zijn dan ook verloren gegaan als mensen tijdens de regenperiode gedwongen werden te verhuizen. Uit het noorden komen meldingen van malaria. Ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken, dat het meest verantwoordelijk is voor de be schermde dorpen, zijn regelmatig het doelwit van guerrilla-acties. In de eerste helft van dit jaar zijn er 114 ambtenaren gedood, 25 ontvoerd of vermist, en 243 gewond. Zeker ze ventig keer is er een aanval op zo'n dorp uitgevoerd. En volgens de commissie schiet de regering haar doel geheel voorbij: van een strakke scheiding tussen bevolking en verzetsstrijders is geen sprake, want in vele be schermde dorpen lopen de guerril leros in en uit. Ook schoolkinderen worden vaak wreed verhoord om hen uit te horen over de aanwezigheid van „terroris ten", aldus het rapport van de kat holieke commissie. Een van de technieken is om hen een hand doek om het hoofd te binden en die kletsnat te maken; dat wekt de sug gestie van verdrinking. North Sea Ferries Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15