W im Rij sbergen „geveld door een grasspriet" Hans Mink: 'Wie wil er nog vechten met de beer?' Niki Lauda ook niet in Grand Prix Japan ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 ROTTERDAM - By elke Sparta-training staan ze er weer. De krasse AOW-ers, die met kritische blikken de oefe ningen van hun favorieten ga deslaan. In hun commentaren ilopen tegenwoordige en verle den tijd kris-kras door elkaar. Zo mag volgens deze kenners het nieuwe Sparta-talent Mi chel Valke ongetwijfeld aardige capaciteiten bezitten, maar aan het niveau van Manus Stolk - een Spartacoryfee uit de crisis tijd of zo - zal de jonge Dord- tenaar nimmer kunnen tippen. En Rav Clarke? Een ver dienstelijke spits, dat zeker. Maar Huug de Groot - het "ka-- non" uit de tijd van Bok de Kor- ver - evenaren? Nee, dat zal er voor de Engelsman eveneens niet inzitten. Nostalgie alom dus. De heren laten Sparta dan even Sparta. Want eerst zal tot op de bodem worden uitgezocht of het Rot terdamse beursgebouw eerst aan de Schiekade, dan wel op het Beursplein gevestigd was. Juist op het moment, dat de discussie in een hevige woor den wisseling dreigt te ontaar den, maakt Anton Marijt er - zonder heh te weten - een eind aan. De Noordwijker kan na melijk een effectvolle bal van Valke niet direct onder controle krijgen, waardoor de oude ge trouwen het beursgebouw prompt vergeten. Fanatiek klinkt het: "Nou, dat deed Cas Ruffelse in zijn tijd toch wel een poepie beter"... Later, op de terugweg naar Noordwijk moet Anton Marijt (29) er hartelijk om lachen. Ont spannen zijn oude vehikel ("ik hoef niet zo nodig een glim mend statussymbool") bestu rend mompelt hij, dat "die ouwe mannen ook de hele dag niet anders te doen hebben dan kritiek te leveren". Hij gaat er dan ook bepaald niet onder ge bukt. Integendeel. Marijt, die twee maanden terug het be taalde voetbal nog "spuugzat" was, heeft er nu weer duidelijk zin in: "Ach, ik zat toen vreselijk rot. De Graafschap had me een erg laag contract aangeboden, waarna ik al mijn spullen heb opgepakt en naar Noordwijk ben teruggegaan. Ik heb me di rect bij mijn oude club Noord wijk aangemeld, want zelf an dere betaalde clubs opbellen om me aan te bieden, daar voelde ik me echt te groot voor. Maar daar zat ik dan, zonder club en zonder werk. Ik heb toen maar contact gezocht met een schilderspatroon, want je kunt tenslotte niet van de wind leven. Maar gelukkig kwam toen Sparta. Als geroepen, zou je kunnen yeggen". Dat betekende echter nog niet, dat Marijt direct uit zijn kwel lende onzekerheid werd be vrijd. Nadat een eerdere - vluchtig - contact met de Rot terdamse club was afgespron gen, moest de voormalige Graafschapspeler eerst nog een proefwed strijd voor Sparta spelen. Marijt: "Dat was tegen Dynamo Boekarest. Sparta had namelijk eerst Karsten Jensen van FC Groningen benaderd en leek met die speler ook rond. Tot hij ineens verdwenen was. Toen vroegen ze of ik bereid was om een oefenwedstrijd mee te spelen. Nou, die Roemenen speelden verschrikkelijk nega tief. Ik heb daardoor maar weinig ballen aangeraakt, maar ik werd toch door Sparta voor een jaar gecontracteerd. Marijt belandde daardoor in een groep, die al geruime tijd in training was. Niettemin kon Marijt met een niet te grote conditionele achterstand me teen in de selectie worden ge past. Hij: "Ik was bij Haarlem eens een keer voor dood van de eerste training teruggekomen. Daar heb ik goed van geleerd. Daarom ben ik samen met mijn zwager Cees v.d. Wiel in de dui nen gaan trainen. Ik kon het daardoor bij Sparta direct al aardig bijsloffen. De sfeer is daar trouwens erg gemoedelijk. Ik kende al een paar spelers, zoals Leen de Goey uit zijp Ter Leed-tijd, Arie van Staveren, die vroeger veel in Noordwijk kwam en Bertje Jansen had ik ook al een paar keer gezien. Het was voor mij dus erg makkelijk om mij aan te passen". Voor Marijt, die zich bij Sparta direct verzekerd wist van een vaste plaats is zodoende een eind gekomen aan een onzekere tijd, die halverwege het vorige s;eizoen al was aangebroken. Ivlarijt: "Ik had onder Teunissen altijd een vaste plaats bij De Graafschap. Dat duurde tot aan de winterstop. Ik had erg con stant gespeeld; was in VI elke keer wel goed voor een zeven- tje. Toen moest Teunissen de laan uit en werd hij vervangen door Polak. Die vent zette mij prompt op de bank. Wij lagen elkaar helemaal niet. Zij oefen stof was bepaald niet om te gil len, want hij liet ons alleen maar rondjes lopen. Op het laatst dacht ik, dat ik op Duindigt was terechtgekomen. In ieder geval kwam ik niet meer aan de bak. Naar de reden heb ik hem nooit gevraagd, want aan slijmen doe ik niet". Beter Nadat interim-trainer Ben Po lak plaats had gemaakt voor Hans Doijee leken er voor An ton Marijt betere tijden aan te breken. Marijt echter: "Dorjee zette Ernie Brandts op de voor- stopperplaats. Die deed het daar uitstekend. Ik werd nog een paar keer als middenvelder geprobeerd, maar die plaats lag mij niet zo. Daarbij kwam nog dat ik al heel wat wed strijdritme miste. Toen het seizoen dat ook afgelopen was en Guus Hiddink, Ernie Brandts en Cees Storm weg gingen, had ik eigenlijk ook weinig zin om te blijven. Voor al omdat het contract, dat ze mij boden, erg laag was". Het verlangen, dat Marijt twee seizoenen lang heimelijk in de Achterhoek naar de Noord- Door Gerard van Putten wijkse vuurtoren en zee had ge koesterd, werd opeens een sterke drang tot terugkeer naar de kust. Marijt: "In het begin was het erg moeilijk. Zoals ge zegd had ik geen werk en geen club. Gelukkig is dat nu alle maal voorbij. Ik werk 20 uur per week als schilder. Kan me daardoor gemakkelijk voor Sparta vrijmaken. De afstand Noordwijk-Rotterdam is geen probleem, want De Goey, Jan sen en ik rijden om de beurt naar Spangen. Ik ben vreselijk goed 'terechtgekomen bij Sparta. Zit nu tenminste in een aanvallend elftal, wat me veel beter ligt. Bij Haarlem en De Graafschap zag je als verdedi ger elke weggewerkte bal direct weer terugkomen. Bij Sparta zijn erjongens, die de bal in de ploeg kunnen houden. En we draaien momenteel lek ker mee. Staan nu zelfs op de tweede plaats. Wie had dat ge dacht?" Desondanks waar schuwt Marijt voor teveel opti misme: "We denken geen mo ment aan een kampioenschap. We leven gewoon van de ene naar de andere wedstrijd. We moeten het van hard ploegen hebben. Het - betere ouwejongenskrentebroodwerk dus. Het vertrek van Visser, Michiel- sen en Lees is goed opgevan gen. Het talent raakt eens op. En dan zal Sparta de bietenbrug op1 moeten". De voornaamste zorg van Marijt is vooralsnog echter de bewa king van AZ-spits Kees Kist. Hij is met die confrontatie van van avond al de hele week bezig. De voorstopper: "Ik zal hem, net als Van Leeuwen tegen Den Haag, kort gaan dekken, want Kist is een lastige spits, die erg kort draait en gemakkelijk schiet". Zuchtend: "Als er nou maar wat publiek komt. Want daar wordt je hier doodziek van. Je kunt hier nog zo goed spelen, maar de tribunes blijven leeg". Met dat laatste is echter niets nieuws onder de zon. Gebrek aan publieke belangstelling is iets, waar Sparta immers al sinds mensenheugenis mefe worsteld PAGINA 11 WYCHEN - Hans Vultink mag dan wel besloten hebben zich beper kingen te gaan opleggen wat het aantal toernooien betreft, dat wil nog niet zeggen dat hij over zijn hoogtepunt heen is. Ook op de tweede dag van de titelstrijd 47/1 bewees hij in zeldzame vorm te zijn. Na vier ronden heeft hij nu een al gemeen gemiddelde van precies 60 en dat is nog nooit gebeurd. Een nieuw Nederlands record zit er dus dik in en dat zal dan ook beter zijn dan het Europese en wereldrecord, want dat staat eveneens op naam- van onze landgenoot en wel met 42.76, gevestigd in maart 1975 in Rotterdam. "Daar denk ik nog maar niet aan", beweert Vultink zelf. "Ik weet wel, dat ik me van avond tegen Sundquest niet best kon concentreren". Beter was dat gelukt, 's middags te gen Piet Vet, die in twee beurten werd afgeslacht. Vultink begon met éen carambole en sloot dus af met een kapitale serie van 299. Vet kwam niet verder dan 10 in totaal, 's Middags vielen er trouwens meer klappen. Zowel Wim van Deventer (eerste dag tweede) verloor, evenals Van der Smissen en Bessems, res pectievelijk van Havermans, Sundquest en Steures. Alleen Vul tink was toen nog ongeslagen, 's Avonds volgde een herstel van al deze verliezers, met onder meer een serie van 247 van Van der Smissen tegen Vet. Het algemeen gemid delde van alle andere deelnemers steekt echter schril af bij dat van Vultink, die zo'n drie klassen ster ker speelt. De titelhouder mag zelfs nog een partij verliezen en dan hoeft hij nog niets te vrezen. Het is in dit toernooi zo van: wie wil er nog vechten met de beer. De stand na vier ronden is: 1. Vul tink 8 punten 299 hoogste serie 60 00; 2. V. d Smissen 6-247-29.90; 3. Bessems 6^260-24.91; 4. V. De venter 6-169-22.75; 5. Steures 2- 68-19.10; 6. Sundquest 2-99-18 67. 7. Havermans 2-117-15.30; 8. Vet 0-98-15.65. WIELRENNEN - Het Westduitse koppel Thurau/Tschan heeft op de eerste dag van de Zesdaagse van Dortmund de leiding genomen. Merckx/Sercu en Pijnen/Moser volgen respectievelijk als tweede en derde. TENNIS - Manuel Orantes heeft gisteren in de kwartfinale van het internationale tennistoernooi van Madrid verloren van de Italiaan Be- rtolucci. De Chileen Fillol bereikte de halve eindstrijd door een zege op de Tsjech Smid. ,Er is niets stuk of gescheurd" Timman-Spasski: remise r WIM RIJSBERGEN LEIDEN - Zijn collega Clyde Best zei pas nog van hem dat hij in staat moet worden geacht "een rijdende auto total loss te tackelen". Wim Rijsbergen: "En nu zit ik hier, ge veld door een grasspriet. Met een prachtige dikke enkel in het warme water. Kan nooit kwaad, hoewel de dokters het er niet over eens waren wat ik nou precies moet doen. Van de twee die zich met me bezig hiel den, zei de één dat ik maar in het gips moest, en de ander vond dat ik drie dagen moest rusten, met dat been omhoog. Dat doe ik nu dus Door Paul de Tombe woord zelf. Zegt dat de genezing van zijn enkel toch voor die wed strijd gaat, maar blijft in stilte ho pen. "Want mijn blessure valt mee en valt tegen. Een tegenvaller is dat ik niet gelijk behandeld kan wor den, een meevaller is dat er niets stuk of gescheurd is. 't Is wel raar dik en dan is het nooit zo jofel, maar de enkelbanden zijn nog heel. Al leen het kapsel is flink beschadigd. Toch heb ik alweer op dat been ge staan. Direct na de wedstrijd zelfs al. Ik kon daar toch niet achter blijven"? "Dus" liep de Leidse Willem van Oranje zelf naar het vliegtuig om thuis (met het lin kerbeen omhoog) kritisch de vi deo-beelden te bekijken van de in laten zien. Vooral omdat de Belgen wel moeten komen. Hoofdzaak is dat we ons voor de tweede keer moeten kwalificeren. Dat stond ook in Belfast voorop. Daarom wa ren de spelers naderhand ook zo geërgerd door die kritiek dat het zo'n rotwedstnjd was geweest. Wij redeneerden in de trant van: het is ook nooit goed. Nou hebben we ons bijna gekwali ficeerd en nou wordt dat weer ge zegd. Als we een berepartij hadden afgeleverd, maar niet hadden ge wonnen, dan was dat ons weer ver weten. Ik kan de kritiek wel be grijpen, maar als je je moet kwalifi ceren is zo'n slechte partij er tussen door van minder belang". Van meer belang is voor Wim Rijs bergen op dit moment dan ook de aanstaande beslissende tweekamp met de Belgen op 26 oktober. Een duel waarin de Oranje-klanten na de 4000 gulden premie voor de 0-1 in Belfast een winst-beloning van 5000 gulden wacht. Rijsbergen: ("Het lijken hoge be dragen, maar daarin is ook de bo nus voor plaatsing verwerkt"): "Ik hoop dat ik voor die wedstrijd ge nezen ben. Alleen om het mee te maken, niet eens zozeer om het geld. Maar kan het niet, dan ga'ik niets forceren. Mijn enkel gaat voor zo'n wedstrijd. Ik heb liever een ge zond been, dan 5000 gulden". ROME - Wereldkampioen Niki Lauda zal niet deelnemen aan de Grote Prijs van Japan, de laatste Grand Prix van dit seizoen, die op 23 oktober op het circuit van Fuji wordt gehouden. Als reden voor zijn wegblijven gaf Lauda op een maagaandoening die hem ook ver hinderde uit te komen bij de Grote Prijs van Canada afgelopen week eind. De Oostenrijker, die Ferrari verlaat om volgend seizoen voor Brabham te gaan rijden, heeft sinds hij zijn vertrek aankondigde voort durend moeilijkheden gehad met de leiding van de Italiaanse stal. Dit leidde onder meer tot het ontslag van zijn hoofd monteur Ermanno Cuoghi. AMSTERDAM - De vierde partij in de schaaktweekamp tussen de Ne derlandse grootmeester Jan Tim man en oud-wereldkampioen Boris Spasski (Sov) is na 32 zetten in re mise geëindigd. Spasski leidt in de tweekamp met 3-1. De regerende wereldkampioen Anatoli Karpov heeft in grote mate bijgedragen tot het opstellen van een nieuw reglement voor het or ganiseren van de komende twee kamp om de wereldtitel in 1978. Hij heeft afgezien van het huidige voordeel dat de titelhouder heeft, waarbij is vastgesteld dat indien de tweekamp onbeslist eindigt, de we reldkampioen'in het bezit van zijn titel blijft. "Ik ben bereid een "on- De Argentijn Carlos Reutemann en de Canadees Gilles Villeneuve, die bij de Grote Prijs van Canada op het circuit van Mosport zijn debuut, maakte voor Ferrari, zullen wel in Japan rijden. De motorcoureurs Barrv Sheene (Gbr) en Angel Nieto (Spa), res pectievelijk wereldkampioen in de 500- en 50 cc-klasse op de weg, heb ben op' het congres van de inter nationale motorsportfederatie tFIM) in Caracas een verzoek inge diend om vijf Europese circuits te schrappen van de agenda voor 1978. Sheene en Nieto, die ver- beperkte" tweekamp te spelen, zoals voorgesteld is door de meer derheid van de afgevaardigden", verklaarde Karpov op het FIDE- eongres in Caracas. "En ik ga ermee akkoord af te zien van de traditio nele voordelen die de regerende kampioen begunstigen". Walter Browne is gisteren in Mentor (VS) voor de derde achter eenvolgende keer schaakkampioen van de Verenigde Staten geworden. In zijn laatste partij versloeg hij Larry Christiansen, waardoor hij het toernooi beëindigde met een score van 9 uit 13. Tweede werd Robert Byrne, die zijn laatste partij remise speelde tegen Bernard Zuc- kerman en daardoor niet verder kwam dan 8,5 punt. klaarden ook uit naam van twee andere wereldkampioenen, name lijk Bianchi (125 cc) en Lega (250 cc), te spreken, willen dat de cir cuits van Joegoslavië, Imatra Fin land, Brno (Tsjechoslowakije), Mu- gello (Italië) en Franchorchamps (België) afgevoerd worden van de internationale jaarkalender om de wereldkampioenschappen op de weg. Als reden voor hun verzoek gaven de twee wereldkampioenen op dat deze vijf circuits zelfs niet "een minimum aan veiligheid waarborgen voor de coureurs". Op het congres van de FIM werd una niem de Spanjaard Nicolas Rodil del Valle als voorzitter herkozen. Jan Timman ADVERTENTIE ZONDAG 16 OKTOBER AUTORACES LEIDEN Nederlands kampioenschap Groenoordhal. Aanvang 2 uur. want als ik in het gips moet, wordt het helemaal erg. Dat is fu nest, dan worden je spieren zo slap en kan het allemaal nog langer gaan duren. Dat kan ik op dit moment helemaal niet hebben, want ik wil ontzettend graag meedoen tegen België. Stel je voor dat ik die partij zou moeten missen. Heb ik alle kwalificatieduels meegedaan, zou ik de beslissende slag vanaf de tri bune moeten volgen. Toch tere pil. "Of niet"? De voorstopper van Feyenoord en het Nederlands elftal geeft het ant-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11