Carter vaart fel uit tegen olie maatschappijen 8% Pandbriefbiljetten ö/o Verwarring o Britse conservatieven willen doodstraf terug Hitler-groet in kazerne W.-Duitsland Wèstland Utrecht DRIE AMERIKANEN DELEN NOBELPRIJS MEDICIJNEN Hevige kritiek op Oosteuropese landen VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE Dr. Rosalyn Yalow STOCKHOLM (DPA) - De Nobelprijs medicijnen voor dit jaar is gisteren in Stock holm toegekend aan Rosa lyn Yalow, Roger Guillemin en Andrew Schally, allen Verenigde Staten. Een helft van de prijs is gezamen lijk toegekend AAN Guillemin en Schally „voor hun ontdekkingen inzake de peptide hormoonp- roduktie van de hersenen", de an dere helft gaat naar Rosalyn Yalow „voor de ontwikkeling van ra dio-immunologische methoden Prof. Roger Guillemin werkt aan het Salk instituut te San Diego, Andrew Schally aan het Veterans Administration Hospital te New Orleans. Rosalyn Yalow werkt aan het Vete rans Administration Hospital de Bronx (New York). Het instituut geeft de vermelding: „Guillemin's en Schally's ontdek- kigen hebben de basis gelegd voor het moderne onderzoek van de hy pothalamus (herenaanhangsel). Hun ervaringen met onderzoek op dieren zijn snel toegepast op men sen en ingevoerd in het werk in de klinieken". Yalow en haar medewerkers „heb ben het onderzoek naar suiker ziekte in nieuwe banen geleid en een nieuwe dimensie gegeven. Dat was pionierswerk van het hoogste niveau. Het heeft een enorme in vloed gehad. Wij zijn getuige van de geboorte van een nieuw tijdperk in de en docrinologie, dat met Yalow be gonnen is. Deze moderne endocri nologie blijft zich ontwikkelen en geeft ons voortdurend meer inzicht in de oorzaken en de aard van ziek- Dr. Andrew Schally ten in het hele spectrum van de ge neeskunde." Dr. Yalow is op 19 juli 1921 in New York geboren. Zij is gehuwd en heeft twee kinderen. Dr. Guillemin is op 11 januari 1924 in de Franse plaats Dijon geboren, maar is nu Amerikaans burger. Hij is gehuwd en heeft zes kinderen. Dr. Schally is op 30 november 1926 in Wilno (Polen) geboren. Hij is ge huwd heeft twee kinderen en is Amerikaans staatsbur- méér don een couvert... een levensstijl ger. WASHINGTON (Reuter) - president Carter van de Ver enigde Staten heeft de oliemaatschappijen er gisteren van beschuldigd dat ze op winstbejag uit zijn en zijn plannen om de Verenigde Staten minder afhankelijk te maken van brandstof uit het buitenland willen torpede ren. Het energiebesparingsprogramma van Carter is in de Senaat in snip pers gescheurd. De regering stelt haar hoop nu op het Amerikaanse volk, door zo het Congres te dwingen tot het goedkeuren van maatregelen die nodig zijn voor het winnen van een slag waarvan Carter zegt dat het om het morele equivalent van oorlog gaat. De president deed een heftige aan val op de hebzucht van de olie- industrie. "Zoals het geval is in oorlogstijd, biedt de dreigende energiecrisis de kans op winst- verkrijgbaar bij o.a.: Focke& Meltzer Den Haag/Rijswijk Au Bon Gout Gangetje 8 Leiden ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Sankyo's nieuwe Sound-700 geluidsfilmprojector. Een nieuwe ervaring: het vertonen van films met geluid. Al uw oude films kunt u door uw fotohandelaar van een ge luidsband laten voorzien om die daarna, met muziek en uw eigen gesproken woord te projecteren met de Sound- 700 geluidsprojector. Een ge schenk ter waarde van 1.265,- van TRANSCONTI- NENTA B.V., Amsterdam. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten bejag. Dit zou in de maanden die nu voorbijgaan kunnen uit draaien op de grootste roof uit de geschiedenis. Wat ik in de olieindustrie betreur is haar graaien naar financieel gewin", aldus Carter. De president zei dat zijn energiep rogramma "garandeert dat het Amerikaanse volk niet wordt op gelicht. Het garandeert ook dat de oliemaatschappijen vol doende prikkeling krijgen om bevredigend te exploreren en produceren. Maar de maat schappijen willen blijkbaar het onderste uit de kan hebben". Inkomen Carter zei dat de oliemaat schappijen voor de ver viervoudiging van de olieprijzen door de organisatie van olie-ex porterende landen in 1973, een inkomen van 18 miljard dollar genoten. "In het kader van ons programma zou hun jaarinkomen tegen 1985 ongeveer 100 miljard dollar be- dragèn, een enorme stijging", al dus Carter. "Maar de olie- en aardgasmaatschappijen eisen nu - en niet zonder succes - 150 mil jard". Carter voorspelde dat het Congres nog dit jaar een energiewet zou goedkeuren die voor hem aan vaardbaar is. Hij liet weten dat hij zijn veto zal uitspreken tegen een hem onwelgevallig congrespak ket. De president zei verder dat hij gas- rantsoenering en accijns op olie uit het buitenland zal overwegen teneinde de brandstofimport te beperken. NEW YORK - Voor de vader van de vermoorde ds. Martin Luther King werd in New York een diner gegeven. Tijdens het diner zongen de aanwezigen "We shall overcome"V.l.n.r. de weduwe van Martin Luther King, de Amerikaanse vice-president Walter Mondalede Amerikaanse ambassadeur bij de VN Andrew Young en Martin Luther King senior. BLACKPOOL (DPA) - Een toe komstige conservatieve regering zal in het Britse Lagerhuis de wede rinvoering van de doodstraf ter dis cussie stellen. Op het congres van de oppositiepartij verklaarde giste ren in Blackpool de woordvoerder voor binnenlandse zaken William Whitelaw: "Er bestaat geen twijfel aan of de natie wenst van het par iementeen beslissing in deze zaak". Whitelaw zei niet met zoveel woor den dat de partijleiding voor herin voering van de doodstraf is, maar de meerderheid van de afgevaar digden liet daar geen twijfel aan be staan. Iedere redenaar die zich voor de doodstraf uitsprak, kreeg een langdurig applaus. Met overweldigende meerderheid was het congres van oordeel dat de volgende conservatieve regering „orde en recht" moet herstellen en de politie beter moet betalen. Bij het gesprek over Rhodesië ble ken de conservatieven overwegend aan de kant van de blanke kolonis ten te staan. De partij zou geen op lossing kunnen aanvaarden, die „van buitenaf opgedrongen" wordt. John Davies, de woordvoerder van de partij voor buitenlandse zaken, zei dat de conservatieven zullen streven naar een verhoging van het ^defensiebudget met jaarlijks drie procent. De verhoging van het de fensiebudget met jaarlijks drie pro cent. De afgevaardigden namen met grote meerderheid het voorstel aan dat de eerstvolgende conserva tieve regering zich beijvert voor een herwaardering van de ontspan- ningspolitiek van het Westen. Davies had kritiek op de besnoei ingen op defensie van de huidige Labourregering en verwees in dit verband naar het verwijt van sec retaris-generaal Luns van de NAVO aan deze regering dat zij met haar besnoeiingen de gemeen schappelijke defensie van het Wes ten aantast. Davies verweet voorts de Sovjet-Unie dat zij op militair en politiek gebied het ene voordeel na het andere probeert af te dwingen. Hij herinnerde aan de versterking van de Sovjetrussische strijdk rachten en kritiseerde de pogingen van Moskou invloed in Afrika te krijgen. Het congres nam voorts een motie aan waarin er bij Engeland op wordt aangedrongen te streven naar een sterkere Europese ge meenschap. In de motie wordt voorts „het feit betreurd dat oppor tunistische leden van de aan het bewind zijnde Labourpartij de Europese Gemeenschap tot zon debok maken om het economische wanbeheer van hun eigen regering te verdoezelen". üp het jaarcongres van de Britse Labourpartij is de vorige week, on danks het conflict binnen de partij over Engelands lidmaatschap van de EG, een voorstel aangenomen om te werken aan de hervorming van de Europese gemeenschap. BONN (SP) - Opnieuw heeft zich een geval van neo-nazisme bij de Bundeswehr voorgedaan. In het afgelopen weekeinde hebben soldaten van de wacht voor de luchtmachtkazerne in de stad Rheine (Westfalen) elkaar „heil Hitier!" toegeroepen en daarbij met de gestrekte arm de Hit lergroet gebracht. Het voorval is door een ooggetuige gemeld aan de Frankfurter Rundschau, het dagblad dat on langs ook heeft bericht over de symbolische .jodenverbran ding" die in februari door enkele dronken officieren van de mili taire academie in München was gehouden. De inspecteur van de luchtmacht, luitenant-generaal Gerhard Lim- berg heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Rheine dade lijk disciplinaire maatregelen te gen de betrokken militairen van het .jachtbommenwerper-es kader 36" genomen. Het gaat daarbij om een korporaal met een dienstverband van vier jaar en een 21-dienstplichtig sol daat. De commandant van het eskader heeft verklaard dat het hier niet zozeer gaat om een politieke zaak als wel om een „domme jongens streek", uitgehaald door een paar soldaten met beperkte.intelligen- tie en horizon. Generaal Limberg heeft echter verklaard dat ook deze schijnbare geringe symptomen in de kiem moeten worden ge smoord. Hij meent ook dat ook het geringe aantal uitwassen in de Bundeswehr achterwege zou zijn gebleven als deze jongeren thuis en op school beter over het verleden waren voorgelicht. Toekijken BELGRADO AFP/upi/reuter) - Op de conferentie in Belgrado waar wordt nagegaan wat er terecht is gekomen van de in 1975 in Helsinki gesloten akkoorden, heeft de leider van de Amerikaanse afvaardiging Arthur Goldberg, gisteren de lan den van het oostelijk blok ronduit veroordeeld wegens de beperkin gen die zij opleggen aan de emigra tie de informatiestroom en de godsdienstvrijheid. Hij deed een beroep op de conferentie nieuwe bepalingen inzake de mensenrech ten toe te voegen aan de slotakte van Helsinki. Goldberg noemde dertien vormen van onderdrukking, waaronder de weigering joden uitreisvisa te ver strekken en het „pesten" van men sen die om een visum hebben ver zocht. Is het verenigbaar met de slotakte van Helsinki mensen te kwellen of achter slot en grendel te zetten wegens vreedzaam politiek verzet of hun godsdienstige over-» tuiging?, zo vroeg de Amerikaan. In harde bewoordingen kantte de Amerikaan zich voorts tegen de weigering van „sommige onderte kenaars" van de slotakte van Hel sinki de vrije circulatie van ideeën en informatie, een van de punten van deze slotakte, te waarborgen. Hij had ook kritiek op de regerin gen van deze landen omdat zij het werk van journalisten en onder zoekers bemoeilijken. Met zijn felle aanklacht heeft Goldberg kenne lijk de waarschuwing inzake de mensenrechten van de conferentie een „arena van psychologische oorlogvoering kunnen maken". In dezelfde geest als Goldberg uitten zich gisteren de afgevaardigden van Italië en West-Duitsland. De Westduitser Per Fischer achtte ech ter het gestegen aantal gezinshere nigingen sinds de conferentie van Helsinki bemoedigend. President Carter zei dat de wereld toekijkt bij wat de Verenigde Sta ten doen aan het verminderen van het energieverbruik. De grootste vraag die men zich daar stelt, zei hij, is of wij als natie de wil hebben onze enorme olie-in voer aan banden te leggen. De president sprak op een pers conferentie, die vrijwel uit sluitend aan binnenlandse pro blemen was gewijd. Hij zei dat hij zou overwegen of hij een toelichting bij de omstreden Panamakanaalverdragen zou ge ven na het onderhoud dat hij vandaag in het Witte Huis heeft met de leider van Panama, gene raal OmarTorrijos. Hij zei het belangrijk te vinden dat twijfels omtrent de nieuwe verdragen in Panama en de Verenigde Staten, worden weggenomen. Tenslotte zei de president dat hij bij het congres zal vragen om ver lichting van de belastingdruk, waarschijnlijk in '78, in het raam van een belastinghervorming die is afgestemd op de behoeften van de Amerikaanse ec Verband met ontvoering Schleyer? BONN (SP) - Het bericht van de ontvoering van het Lufthansa toestel ter hoogte van Elba bracht gistermiddag als gevolg van de vloed van tegenstrijdige berichten in de Westduitse hoofdstad duidelijk verwarring teweeg. De onzekerheid duurde ook vanochtend nog voort om dat nog geenszins duidelijk scheen te zijn welke organisatie de vermoedelijk vier terroristen vertegenwoordigen en wat zij precies met hun actie beogen. De aanvankelijk voor de hand liggende veronderstelling, dat de ontvoering steun beoogt te geven aan de actie van de ter roristen die werkgeverspresi dent Hanns-Martin Schlever hebben ontvoerd, leek door de berichten uit Rome te worden gelogenstraft. Toen zich daar uit de Boeing 737 een gebroken Engels sprekende Arabier als „kapitein Walter Mohammed" over de boordradio bij de ver keerstoren meldde, leek het erop dat de ontvoering door één - mogelijk geestelijk gestoorde - enkeling was uitgevoerd. Van een bevrijdingsleger „Ti ger" dat de man noemde had in Bonn nog nooit iemand ge hoord, laat staan dat leden van een dergelijke beweging in Westduitse gevangenissen zou den zitten. Maar toen tijdens de voortgezette dwaaltocht van het toestel bleek dat zich ten minste vier terroristen aan boord bevonden, van wie er ze ker twee goed Duits spreken, won weer de aanvankelijke op vatting veld. Deze ontvoering zou wel dege lijk een van de „aanvullende maatregelen" kunnen zijn, die door de crisisstaf in Bonn allang werden verwacht en die als oogmerk hebben de eis van de Schleyers ontvoerders, elf ge vangenen zittende Baader- Meinhof-terroristen op vrije voeten te stellen, kracht bij te zetten. Ook het merendeel van de dag bladcommentaren in de Bonds republiek gaat er vanochtend van uit dat de ontvoering van de Lufthansa-jet in verband met de ontvoering van Schleyer moet worden gezien. Zij stellen bijna eenstemming vast dat het Westduitse terrorisme in haar gewelddadige actie een nieuwe dimensie lijkt te hebben ge wonnen, nu het ernaar uitziet dat nu ook massaal het leven van onschuldige mensen op het spel wordt gezet. De crisisstaf heeft - onder voor zitterschap van minister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer - 14 uur vergaderd, maar is vanochtend vroeg uit een gegaan. Voordat en- ventuele besluiten worden ge nomen wil men beter geïnfor meerd zijn over de eisen die de terroristen stellen. ADVERTENTIE Tegen verhoogde afgifteprijs In coupures van f 1.000,- of f 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5112na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest. De afgifteprijs is thans gesteld op f 1.010,- en f 10.100,- (rendement 7,78%). Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden. Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071 -13 26 45 KV Tegen verhoogde afgifteprijs

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9