Leidse Fles schilders willen weer naar het creatieve handwerk weggeëbd Emoties over honden- spuitje nog niet Amfi wil beginnende filmers „opvangen" DEN HAAG (SP) - Op 22 ja- nuari van dit jaar werden de televisiekijkers van de Sowjet-Unie verrijkt met in formatie die de oude denk beelden nieuw leven moest inblazen en daarom enkele weken later opnieuw werd vertoond. De documentaire, getiteld „Handelaren in Zielen", be gint met een treffend beeld: een troep ratten kruipt uit een riool en verspreidt zich over de gehele wereld. Het commentaar erbij: „Sme rige ratten moeten vergif tigd worden". Het is geen documentaire over de rattenbestrijding, slechts een film over de emigratie van Russische Joden naar Israel. De kijker ziet hoe zij hun Sowjet-moederland de rug toedraaien en op welke afschuwe lijke wijze zij in het Westen ontvan gen worden. Een vieze vette Jood deelt ergens bankbiljetten uit aan betogers, ter betaling van hun in spanningen die het „Internationale Zionisme" op gang heeft gebracht, üp 17 maart gaf een zekere D. Ko» retskv zijn visie op de film in het blad Rabotsjaya Gazeta: „Onlangs werd op onze beeldschermen de film „Handelaren in Zielen" ge toond, die grote belangstelling wekte bij de kijkers. De film schetste de verraderlijke methodes en de trucs van de Zionistische zielepakkers, die in strijd met de elementaire normen van de moraal misdaden begaan, vervalsingen plegen, omkopen en anti-Sowjet- geruchten verspreiden." Kapitaal Dit jaar werd nog een documen taire - „Open en Geheime Zaken" - getoond. Eerst aan de militairen van het Rode Leger, vervolgens aan het publiek. De film start in het pikkedonker. Een stem zegt: „Zo trachtte de jodin Fanva Kaplan vijftig jaar geleden Lenin te ver moorden". Het is het begin van vijftig jaar Sowjet-geschiedenis in beeld. Als Hitiers tanks op het witte doek verschijnen, zegt de com mentator: „Joods kapitaal hielp Hitier aan de macht". In juni van dit jaar schreef V. Ly- senko in de Kgmmunist Tad- jikstana: „De zionisten hebben op zettelijk antisemitische gevoelens bij andere volkeren aangewakkerd om de Joodse bevolking angstig te houden. Er zijn voorbeelden be kend waarbij de zionisten zelf Jo den-pogroms voorbereidden en provoceerden, alleen maar om bij Joden de haat in te prenten tege nover niet-joden". Professor Valery Yemelyanow, die de economische wetenschap do ceert, zei onlangs in een interview: „Tachtig procent van de economie van de niet-socialistische landen is in handen van de zionistische kapi talisten.- Vijfennegentig procent van de massamedia in de kapitalis tische wereld is onder controle van de zionisten". Refoesniks Tegen dit soort artikelen en films bond de nu 29-jarige Anatoly Sja- ransky, voormalig lector in de computer- en wiskunde, de strijd aan. Hij was al verscheidene malen gearresteerd, uit zijn werk ontsla gen, opnieuw gevangen gezet en opnieuw bedreigd door de Russi sche geheime dienst, de KGB. Sja- ranskv was in het befaamde „Han delaren in Zielen" een van die rat ten die het moederland verkopen. Want hij behoorde al jaren tot die twee- en tot drieduizend „re foesniks" - Joden, die herhaaldelijk een uitreisvisum voor Israel heb ben aangevraagd, maar het niet kregen, in strijd met de beloften van de Sowjet-autoriteiter» inzake hereniging van families en in strijd met de door Moskou geteken de slotakte van Helsinki. Deze twee- tot drieduizend re foesniks mogen elk half jaar op nieuw van het staatsbureau voor visa-uitgifte horen dat hun aan vraag» is geweigerd. Om veilig heids-redenen bij voorbeeld, om dat zij zes, acht of tien jaar geleden in een staatsinstelling hebben ge werkt en sindsdien zijn ontslagen, maar toch nog over veel te veel staatsgeheimen beschikken. Om redenen van familiehereniging bij voorbeeld. En om nog veel meer redenen, die of onbegrijpelijk zijn of helemaal niet genoemd worden. Natalya Anatoly Sjaransky was al jaren aclief in het dissidenten-milieu. Hij kende Wladimir Boekowsky, hij belichtte de toestanden in de psy chiatrische inrichtingen, waar poli tiek ondeugende mensen met natte lakens (die later opdrogen) zodanig worden ingepakt dat ze weten wat pijn betekent. Hij was de man ook, die tiéntallen petities onderte kende, waarin de situatie van de dissidenten en de Russische Joden werd aangeklaagd. Toen president Nixon Moskou bezocht, werd Sja ransky voor alle zekerheid opge pakt, omdat hij te veel buitenlandse journalisten kende en te goed de si tuatie van zo veel ontrechten. Sjaransky was de man die onder zocht hoe het met de Joden in de verafgelegen streken van de Sow- jet-Unie ging. Bij hem zocht zijn la tere vrouw Natalya raad, toen haar broer gevangen werd genomen omdat hij een visum voor Israel had aangevraagd. Het was in die dagen, nu al vijf jaar geleden, dat zij verliefd werd op Anatoly. Maar toen zij wilden trou wen, kregen ze te horen dat zij zes maanden moestèn wachten op de huwelijksvoltrekking - normaal is een maand wachttijd. Toen beslo ten ze voor een rabbijn te trouwen. Opeens was Anatoly echter ver dwenen, opnieuw gearresteerd. Een dag voor de huwelijksvoltrek king verscheen hij weer, hij trouwde, om de volgende dag weer in het niets te verdwijnen. Sinds dien heeft Natalya - nu 26 jaar - hem niet meer gezien. Israel Even later kreeg Natalya van de KGB te horen dat zij direct naar Is rael moest vertrekken en geen moeilijkheden veroorzaken. Dan zou haar man, die al sinds 1972 op zijn uitreisvergunning wachtte, haar na enkele weken mogen vol gen. Zij gehoorzaamde, zoals een goed Sowjet-burgers betaamt, en ging in 11974 naar Israel. Maar Anatoly mocht niet weg. De autoriteiten vonden dat gezinshereniging hier niet op zijn plaats was omdat de twee niet volgens de Sowjet-wetten in het huwelijk waren getreden. In maart van dit jaar meldde het regeringsblad Izwestia dat Sja ransky een van de Joden was, die voor de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA hadden gwerkt en zich dus aan hoogverraad schuldig had den gemaakt. Enkele dagen later werd hij gearresteerd in een tele fooncel. Op dat moment had hij net het nieuws doorbelde dat de Oekraiense arts Michail Stern der opgaaf van redenen uit het c centratiekamp was ontslagen. Sindsdien heeft niemand meer iets van Sjaransky gehoord. Zijn moeder mag hem niet bezoeken. Post krijgt hij niet en mag hij niet versturen. Een advocaat die door vrienden was aangezocht, wilde slechts helpen als Sjarans ky schuld zou bekennen. Maanden lang zijn de KGB-agenten - precies als destijds in het geval van Michail Stern - bezig om een zaak tegen hem te construeren. Zij reizen tot in de verste streken van de Sowjet-Unie om getuigen te on dervragen. Negentig procent van die „getuigen" heeft Sjaransky nooit gezien. Maar hun wordt ge vraagd: „Hoe heeft Sjaransky de ontspanningspolitiek met de VS kunnen saboteren?" En: „Hoe kon hij destijds senator Jackson zo ver krijgen dat deze zijn anti-Sowjeta- mendement indiende op de handel tussen Amerika en Rusland?" Als Sjaransky wegens spionage en hoogverraad wordt veroordeeld, wacht hem de doodstraf of levens lang verblijf in een concentra tiekamp. Maar misschien wordt hij krankzinnig verklaard en in een van Ruslands fameuze psychiatri sche inrichtingen opgesloten. Want een aantal „getuigen" werd ge Mevrouw Sjaransky, braaf naar Israël gegaan. Maar haar man volgde niet vraagd: „Was Sjaransky misschien buiten zinnen, toen hij zijn hoog verraad pleegde?" Angst Zijn vrouw, met wie hij slechts een dag echt getrouwd was, gaat nu van land tot land om hulp te vragen. Ter gelegenheid van de toetsingscon ferentie van Helsinki, die momen teel in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado wordt gehouden. Want zij is bang dat na Helsinki de Sowjet- autoriteiten meer dan ooit hun- gang kunnen gaan. Haar angst wordt gedeeld door duizenden andere Joden in de Sowjet-Unie: door de meer dan 186.000 mensen die een visum voor Israel hebben aangevraagd, maar dat niet hebben gekregen; door de tientallen gestraften, die nu in con centratiekampen zitten en Deze week in hongerstaking zijn gegaan; door verscheidene groepen Joden, die in diverse steden van de Sow jet-Unie eveneens in hongerstaking zijn gegaan; door de een paar dagen geleden een petitie durfden aan te bieden en sindsdien of onder huisarrest staan of wegens „straatschenderij" zijn veroor deeld. De Joden van de Sowjet-Unie, die nog steeds iets durven te zeggen, zijn niet meer anti-Sowjet-las- teraars, zoals vroeger, maar gewone misdadigers geworden. Deze week werd opnieuw een van hen gearre steerd. Volgens Andrej Sacharow werd de jonge Alexander Podrabi- nek uit zijn auto gesleept en zal hij binnenkort wegens „misdaden" te recht staan. Want ook deze 23-jarige ambulance-chauffeur had mate riaal over het misbruik van psy chiatrische inrichtingen het land uitgesmokkeld. Gangsters Op 6 maart schreef een Russische krant dat „de zionistische gangs ters in de Verenigde Staten van wapens worden voorzien door in structeurs van de Israëlische veiligheidsdienst, die samenwer ken met de Joodse sectie van de FBI,,. Dezelfde bizarre argumenten worden in de zaak-Sjaransky ge bruikt. Steeds vaker, vertelt mevrouw Sja ransky, krijgen de „zionisten" de schuld van alles wat er slecht en verkeerd is in de Sowjet-Unie. Steeds vaker ook vergissen de kranten en de televisie en de autori teiten zich en zijn het de „Joden" die schuldig zijn. Vanwege hun godsdienst, die altijd al verfoeilijk racisme predikte. Vanwege hun zionisme, dat nu zelfs door de Ver enigde Naties een vorm van ra cisme werd genoemd. Daarom konden de politieagenten, die onlangs bij het monument van Baby Yar een groep Joden ar resteerden en afranselden, onge straft en met een rustig gemoed zéggen: „Wij zullen het werk van Hitier afmaken; te velen van jullie hebben hem overleefd". Zal Belgrado hen kunnen helpen? Of hoopt het Westen Natalya Sja ransky niet te horen, opdat niemand onnodig wordt verontrust? Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. In het dierenasyl aan de Be sjeslaan heeft gisteren een gesprek plaats gevonden tussen het asielbestuur en de twee Leidenaars van der Wal en Ruiter. Drie schilders, de Sassenheimers Piet Verhoeve en Nic. Koelewijn en Noord- wijker Jaap van Doorn doen verwoede pogingen om onder leiding van ini tiatiefnemer Loek Guldemond uit Wassenaar in een grote schuur aan de Rijns- burgerweg in Oegstgeest een eigen inzicht te geven aan de vervaardiging van Delfts Blauw aardewerk. De drie, die een (kunst)acade- mische opleiding achter de rug hebben, werkten tot voor kort bij een aardewerkfabriek waar de produkten hoofdza kelijk machinaal tot stand kwamen. Het echte schilder- handwerk kwam daar niet of nauwelijks meer aan te pas. In „De Leidse Fles", zoals dit nieuwe aardewerkfabriekje is gedoopt, wil men het hand werk volledig in ere herstel len. Verhoeve, Koelev/ijn en Van Doorn hebben ook als amateur-schilder hun sporen al verdiend en al diverse ex posities gehouden. De Leidse Fles zal zich in de be ginperiode voornamelijk be zig houden met de vervaardi ging van (erg commercieel) „stukwerk". Om alvast een financieel gezond onder- grondje te hebben Later, zo stellen de vier zich voor, kan er dan wat meer worden geëxperimenteerd. En dat is ook wat de drie schilders willen. Niet alleen volgens een vast stramien borden, tegels en kruiken met een penseel bewerken, maar ook een stukje eigen creativi teit daaraan toevoegen. „We hebben er alle drie meer dan twintig jaar in een grote aardewerkfabriek opzitten", zegt Koelewijn, „dan raak je op je werk uitgekeken, vooral als er steeds meer machinaal wordt gewerkt. Hier in deze schuur willen we dingen vervaardigen, niet al leen omdat er geld in het laadje moet komen, maar ook omdat we ons zelf een beetje in wat er geproduceerd wordt, willen kunnen terug vinden". Momenteel bevindt De Leidse Fles zich nog in een periode van de markt aftasten. Er worden hoofdzakelijk tegel tableaus vervaardigd. De te gels komen uit Engeland. Als schilderonderwerp gebrui ken de drie hoofdzakelijk klassieke onderwerpen. Nic. Koelewijn is nu bijvoorbeeld bezig aan de Molen van Ruysdael. Het beschilderen van de tegels gebeurt niet uit de losse pols. Om een zo natuurgetrouwe kopie te krijgen wordt van het schilderij een even grote foto gemaakt waarover een door zichtig vel papier komt. Op het vel worden met prikken de contouren van de voor stelling vastgelegd vervol gens gaat men er overheen' met houtskool waardoor op het tableau in het ruw de voorstelling in zicht komt. Dan is het een kwestie van „invullen". Volgens directeur Loek Gul demond zit er duidelijk een gat in de Delfts Blauw-markt omdat Nederlands bekendste fabriek, De Porceleyne Fles in Delft, „weliswaar kwaliteit levert maar qua prijs aan de 'erg hoge kant zit". Althans, in vergelijking met De Leidse Fles. Wat betreft de tableaus zou het bescheiden fabriekje aan de Rijnsburge- rweg zelfs voor een zesde van de prijs kunnen werken die er in Delft moet worden neerge teld. Kostprijs „Bij de concurrentie betaalt men voor de naam, terwijl bij ons alleen de kostprijs wordt berekend", zegt Guldemond, die wat zakenrelaties in Ame rika wil aanboren om ook daar een afzetgebied van zijn produkten te krijgen. Emotioneel De twee beschuldigen asielbe heerder Tiele ervan (zie rub riek van gisteren) dat deze zonder hun medeweten de Leidse dierenarts Roest toe stemming heeft gegeven een herdershond een "in- slaapspuitje,' te geven. Tiele: "Het is een vrij emotio neel verlopen gesprek ge worden, althans van de zijde van de heren van der Wal en Ruiter. Ik heb zo rustig mo gelijk mijn standpunt nog eens weergegeven. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat ik volkomen juist heb ge handeld. Naar aanleiding van het krante-artikel van gisteren heb ik al heel wat telefoontjes gehad van buurtbewoners die, als het er op aankomt, voor mij willen getuigen". Handtekeningen Ook de tegenpartij heeft giste ren na het gesprek niet stil gezeten. Ruiter heeft gister avond 76 handtekeningen opgehaald van buurtbewo ners die onderschrijven dat de herdershond zich in de af gelopen weken niet agressief heeft gedragen en dat het daarom onjuist was dat de dierenarts Roest op grond van "agressief gedrag" de herdershond een dodelijk in- slaapspuitje heeft toege diend. De Leidse Fles" in bedrijf. De schilders willen af van hetfabriekswerk AMfiim AMFI '66, de amateur-filmclub voor de Bol lenstreek, gaat proberen pure filmamateurs, die nog nimmer in groepsverband hun licht hebben opgestoken over wat met de film camera zoal mogelijk is, wat elementaire ken nis bij te brengen. Daartoe zal op dinsdag 18 oktober eerst een in- stuif-avond worden gehouden waar amateurs zich kunnen aanmelden. Van die aanmelders zal dan een club worden gevormd, die de naam AMFIBI gaat dragen, een soort schaduwvere- niging in de reeds bestaande filmclub. Het grote verschil is: de ene groep amateur-ci neasten heeft zich in de afgelopen jaren al "professioneel" in het filmen verdiept en de andere groep staat nog onder aan de ladder. Om dat verschil enigszins goed te maken en pure amateurs niet gelijk af te schrikken is een soort overbruggingscursus in het leven geroepen die in principe maar een jaar gaat duren. Daarna bestaat de mogelijkheid voor AM- FIBI-leden de overstap te doen naar het "grote werk". Tim Hobby, bestuurslid van AMFI '66: "Bij de meeste beginnelingen bestaat drempelvrees orri zich aan te melden bij een club met louter "zwarejongens". Daarom geven we ze de kans er een beetje in te komen. De sfeer staat daarbij voorop. Die moet gezellig blijven. Als er bijvoorbeeld films worden be sproken blijft de kritiek mild, in tegenstelling tot onze AMFI-clubavond waar op werk van de leden gepeperde kritiek wordt geleverd". AMFI '66 gokt er op dat er onder die nieuwko mers na een jaar toch wat de stap zullen doen naar het grotere werk. Dat is hard nodig want de gelederen van de filmclub voor de bol lenstreek zijn de laatste jaren sterk uitgedund. De instuif-avond voor amateurfilmers wordt ge houden in het gebouw Salvatori in Lisse. Vanaf acht uur kunnen liefhebbers er terecht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4