Tekort van ruim 8.3 miljoen op Leidse begroting Pomona: toch revalidatiecentrum Politie: kansen op nieuw bureau „We moeten er niet zo van schrikken Wijkmarkt Merenwijk; autosloopterrein weg Leidenaars slecht geïnformeerd over voedingsgewoonten Mogelijk extra sport velden in Merenwijk Comité voor WAO-er s opgericht VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 UIT DE TOON Temidden van alle serieuze be spiegelingen en becijferingen in de notadie de begroting van Leiden voor het jaar 1978 begeleidt, staat op pagina tachtig onder het tus senkopje "varia" een zeer opmer kelijke ontboezemingEr wordt ge sproken over een metrolijn in Lei den, de herintroductie van de paardentram en nog wat bijeenge gaarde onzin. Een of andere grapjas heeft ge meend om het hoofdstuk over ver keer en vervoer te moeten besluiten met wat kennelijk bedoeld was als een vrolijk intermezzo voor de nogal zware stof op de overige pa gina's. Het Leids collegedat de tekst onder ogen heeft gehad en naar verluidt een aantal passages die niet door de beugel konden heeft geschrapt, is er niet toe overgegaan om het stukje onderbroekenlol geheel uit de nota t& laten ver dwijnen. Dat is een flinke misser van het Leids college van B.enW. Nog afge zien van het feit, dat woordspelin gen als (d)Waalspoor, Van Ake- lei(n) en Philischaefer nu niet be paald uitblinken door originaliteit, doen zulke passages duidelijk af breuk aan het geheel. Natuurlijk mag iemand best grap pig willen zijn, er wordt in deze we reld toch al zo weinig gelachen. Maar een plaats waar dat niet thuishoort is in een serieuze zaak als de gemeentelijke begrotingZe ker niet als die nota straks moet dienen als basisstük voor een ver zoek aan het rijk om extra finan ciële steun. „We moeten niet zo schrikken van dit grote tekort" zei gistermiddag wethouder van financiën Hans van Dam, bij de presentatie van de be groting. „Natuurlijk, het is een fors BRAM VAN LEEUWEN bedrag, maar er zit verbetering in LEIDEN - De begroting van de gemeente Leiden vertoont door de gemeente. Belangrijke bij voor het volgend jaar voorlopig een gat van ruim 8.3 mil- dev^tilmg ran een fi- joen. Daarbij is er nog van uitgegaan, dat een bedrag van Uaal in de Mors) en naar de Dienst ruim 3.5 miljoen kan worden geput uit de gemeentelijke Sociale Werkvoorziening, reserves. Was dat niet het geval dan zou het tekort voor 1978 Zowel voor de restauratie van ge ruim 11.8 miljoen gulden zijn geweest. "eTheretlwanem de toestand. Leiden is nog wel niet is jf™ bedrag van een miUoen be' uit de zorgen, maar er zijn tekenen schikbaar. van herstel."Duidelijk is wel dat Voor voetgangersvooraemngen is het rijk ook het komende jaar de er een bedrag van 4.5 ton en voor de gemeente Leiden weer financieel busbaan op de Hoge Rijndijk 6.5 de helpende hand zal moeten bie- ton. Verder is er nog ruim een halt den. Na een periode van vijfjaar miljoen voor de verbetering van het waarin Leiden aanspraak kon ma- an eefmilieu van de Haar- ken op een waardevaste aanvul- lemmertrekvaart, lende uitkering is men volgens de Nieuw *0? °°k. subsidies voor fmanciele verhoudingswet nu weer :reche bij de moedermavo aangewezen op een zogenaamde (25.000 gulden), voor de huisvesting aanvullende bijdrage. Dat bete- va{}YJieaYvoor kent, dat door het rijk opnieuw be- coholisme 25.000 gulden) en voor keken zal worden welke structuur- he* LAI£ (15000 gulden). Voor de verstorende elementen er nog in ij* 1S eCn u v?-ukV Leiden aanwezig zijn, en hoe hoog 50.000 gulden meer beschikbaar, de extra uitkering daarvoor moet zijn. Nieuwe taken In verband daarmee is de begro tingsbehandeling dit jaar ook erg LEIDEN - De kans dat de Leidse politie binnen afzienbare vroeg: in de week van 14 tot 18 tijd toch over een nieuw onderkomen-zal kunnen beschik ken is sinds vorige maanden aanzienlijk toegenomen. iets gebeuren aan het trainingsveld aan de Montgommerystraat en aan de oefenstrook bij de sportvelden aan de Zoeterwoudse Singel. Achterstanden Half september maakten de ministers van Binnenlandse Zaken en Finan cien bekend, dat de komende tien jaar extra rijksbijdragen zullen wor den verstrekt aan die gemeenten die een bestaand politiebureau willen verbouwen of een nieuw bureau willen neerzetten. In verband met het verzoek aan het rijk om een extra financiële bijlage is dit jaar in de begroting een extra hoofdstuk opgenomen waarin een opsomming wordt gegeven van de structurele achterstanden die er in het uitbreiden Leiden bestaan en de financiële ge- Zoals bekend voldoet het bureau meer aan de gestelde eisen. De afgelopen tijd is steeds uitgekeken nieuwe mogelijkheden, maar de weinig rooskleurige positie van de ge meente, leken nieuwbouwplannen tot een utopie te maken. De subsi dieregeling van het rijk opent echter nieuwe mogelijkheden. vember zal de Leidse raad zich de boeken met cijfertjes buigen. Ervan uitgaande dat het rijk bereid zal zijn om het tekort te dekken is er evenals in voorgaande jaren een bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar voor het uitbreiden van bestaande en het aanpakken ^^en ^arv van nieuwe taken. Van die twee miljoen wordt ruin- ton besteed aan personeel- suitbreidingen, subsidies aantal andere kleinere zaken. Het gaat hier om directe kosten die voor de volle honderd procent in de be groting gedekt moeten zijn. Anders ligt dat met de resterende ruim 1.3 miljoen die gebruikt worden om investeringen te doen. Investeringen worden gedaan voor langere periode dan een jaar In de vandaag gepubliceerde begrotingsnota voor 1978 wordt door het Leids college gezegd dat zal worden aangedrongen op een spoedige rijksbijdrage voor nieuwbouw van een bureau in Leiden. Mocht het huidige brandweercomplex aan de Langebrug vrijkomen (er staan ver- o huizingsplannen op stapel) dan zouden de garageruimten tijdelijk door de kapitaalslasten zijn" daarom politie in gebruik genomen kunnen worden. maar een deel van die investerin gen te doen tot een bedrag van bijna Een oplossing voor het chronische ruimtegebrek zou ook het onderbren- 14-5 miljoen, gen van de parkeerpolitie in het kantoor van de huidige brandweer kazerne kunnen zijn. Wat de onderbezetting van het Leidse korps betreft Brand WGGfkclZGrnG wordt de verwachting uitgesproken dat de toegestane sterkte van 203 man in de loop van 1978 zal worden bereikt. Verder vinden B. en W. dat Dat ëeld zal als de raad daarmee geprobeerd moet worden om op korte termijn het aantal parkeer- akkoord gaat - onder meer worden controleurs uit te breiden. Deze mensen zullen bekostigd moeten wor den door een verhoging van de pardeertarieven. besteed c LEIDEN - De nota die de Leidse begroting 1978 begeleidt bevat een omvangrijke informatie over een aantal lopende zaken en over plannen die de komende tijd worden aangepakt. Hieronder vindt u een greep uit die „stand van zaken". Na een zeer langdurige vertraging zal volgend jaar de nieuwe drank- en horecaverordening in de raad aan de orde komen; Het steeds toenemende verkeer, de moeilijk toegankelijke wegen en de woonerven maken het bij de reinigingsdienst noodzakelijk om meer over te schakelen op „handkracht"en kleinere transportmiddelen; Bekeken zal worden of naast de wijkmarkt in Zuid-West ook een wijk markt zal worden geopend in de Merenwijk nabij het winkelcentrum De Kopermolen; In april 1978 zal het nieuwe restaurant bij de Groenoordhal in gebruik worden genomen. Voor de hal zelf wordt gedacht aan het aanschaffen van een demontabel podium, materiaal voor een betere akoestiek en een verlicht publicatiebord. Waarschijnlijk zal nog dit jaar begonnen worden met de bouw van 189 woningen in het gebied tussen Zijlsingel en Oosterkerkstraat door de Stichting Nieuw-Groenhoven. In Pancras-oost wordt nieuwbouw voorbereid voor de gronden, waarop nu het Zaalbergcomplex staat. Aan Gemeentewerken is opdracht gegeven voor het maken van een aantal schetsplannen voor de Trekvliet. Wanneer ze klaar zijn zullen de omwonenden worden geïnformeerd. De Stichting Diogenes voert onderhandelingen met de rijksdienst voor de monumentenzorg voor het verkrijgen van een subsidie om de La tijnse school aan de Lokhorststraat te kunnen restaureren. In 1978 wordt begonnen met de voorbereiding van de restauratie van het Mierennesthofje, het Pieter Gerritsz van der Speckhofje en van het Kleine Sionshof. Er zijn plannen in de maak voor een tunnel onder de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Leiderdorpse brug. Binnen afzienbare tijd zal tot opheffing van het autosloopterrein aan het eind van de Wassenaarseweg worden overgegaan. Dit jaar zullen er bij de gemeente rond 3800 aanvragen binnenkomen met verzoeken om individuele huursubsidie. ADVERTENTIE dePjjebfeafefieU die ma feu hef, efed$e±t~<jekleden diagen kiefy KLAAS/EKS ^EeU-jflen 'J - Wm'l BREESTRAAT 114 a-b LEIDES extra krediet kazerne en nieuwe ma terialen voor de brandweer. Voor het onderwijs staat de bouw van negen semipermanente lokalen aan het Broekplein in de Merenwijk op het programma, alsmede de over name van het gymnastieklokaal aan de Brahmslaan in Zuid-West Daarbij komt men totaal bedrag van 15 miljoen gulden. Een fors deel daarvan (4 miljoen) wordt toegeschreven aan de sociaal zwakke structuur van Leiden. In 1976 waren er in Leiden ruim 2.000 personen die in aanmer king kwamen voor een bijstand suitkering en ruim 2300 personen kregen een werkloosheidsuitke ring of werkten in WSW (Wet So ciale Werkvoorziening)-verband. Andere factoren zijn de extra kos ten die het hebben van een histori sche binnenstad met zich meeb rengt (2 miljoen) en het slechte wo ningbestand dat aanwezig is in Leiden (2.2 miljoen). Een onver wachte tegenvaller is sterk achter blijvende opbrengst van de on- roerendgoedbelasting, die becij ferd wordt op 4 miljoen gulden. In het hoofdstuk is ook becijferd wat het resultaat zou zijn wanneer Leiden met Leiderdorp, Voorscho ten en Oegstgeest één grote ge meente zouden vormen. Het zou tot gevolg hebben dat de uitkering uit het Gemeentefonds ruim 7.5 mil joen gulden hoger zou zijn, en dus bijna het nu bestaande tekort zou opheffen. LEIDEN - De kennis over al of niet verantwoorde voedings gewoonten is in het algemeen slecht te noemen. Veel mensen willen er wel meer over te weten komen, maar vaak kennen ze de weg niet. Dat is de eerste alge mene indruk die Leidse studen ten van het medisch dispuut "Vagus" en enkele diëtistes hebben overgehouden aan het onderzoek dat ze afgelopen za terdaghebben ingesteld naar de relatie tussen leef- en eetge woonten en de mate van over gewicht bij de Leidse bevol king. Het onderzoek werd tussen elf en vier uur op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmer straat uitgevoerd. Aanleiding was het vijfjarig bestaan van "Vagus", dat met een driedaags feestprogramma inmiddels uit bundig is gevierd. "Door mid del van dat onderzoek wilden we iets doen voor de Leidse be volking", vertelt Ruud Smeets, één van de leden van het me disch dispuut. "Het is een inci denteel onderzoek, waarvan we de resultaten nog nader moeten uitwerken. Als dat gebeurd is, zullen we ze toesturen aan een hoogleraar in de voeding in Leiden en een hoogleraar car diologie. We willen er dan een vergelijkbaar onderzoek, dat destijds in Noord-Holland is gehouden, bij betrekken". Het onderzoek trok tamelijk veel bekijks. Op de hoek van de Lange Mare en de Haarlem- mersdtraat was een stand inge richt met allerlei informatieraal over eet- en leefgewoonten. En mensen die daar op afkwamen werden meteen aangeklampt met de vraag of ze zo goed wil den zijn een enquêteformulier in te vullen. Ook mochten ze dan nog even op de weegschaal gaan staan. Tevredenheid Het aldus bereikte resultaat stemde tot tevredenheid. Maar liefst 225 mensen gaven gehoor aan het verzoek van de studen ten en diëtisten. Veertig pro cent behoorde tot het man nelijke en zestig procent tot het vrouwelijke geslacht. De on dervraagden werden in diverse leeftijdscategorieën ingedeeld en daaruit kwam naar voren dat de groep van 20 tot 35 jaar het meest geïnteresseerd was in eet- en leefgewoonten. De groep die er het meest van wist - over kilocalorieën, verantwoorde samenstelling van de voeding etc. - lag in de leeftijdscategorie van 10 tot 20 jaar jaar. Kinderen die jonger waren dan tien jaar, bleken er niet goed van doordrongen te zijn dat snoep slecht is voor de tanden. Bij het wegen bleek 50 procent van de mensen te zwaar te zijn (daarbij werd de tabel van de Hartstichting gehanteerd) en had 50 procent zelf het idee te zwaar te zijn. De studenten diëtistes hadden een stand ingericht met allerlei informatiemateriaal, waarvoor veel belangstelling bestond. Enquête studenten en diëtistes: De belangstelling voor voor lichtingsfolders en adviezen van de drie diëtistes (was vol gens de organisatoren "over weldigend". "Alleen", zegt Ruud Smeets, "wisten de men sen niet waar ze voor die bro chures en adviezen terecht- konden. In die gevallen hebben we het adres van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding gegeven (Postbus 1772, Den Haag, tel. 070-469512 red.)". Uit de enquête bleek verder dat er in het weekeinde veelal maar twee keer per dag wordt gege ten, men ging dan patat halen of naar de Chinees. De rest van de week nuttigde men in het alge meen drie maaltijden (ontbijt, lunch, diner). Opmerkelijk was dat men in het algemeen zeer slecht op de hoogte was van de gevolgen van verkeerde voedingsgewoonten, de vele voorlichtingscam pagnes van de Hartstichting en andere instanties ten spijt. Ronduit verbijsterend is dat zelfs mensen die onder dok tersbehandeling stonden - ook na enkele hartinfarcten - geen idee hadden over voeding. Men wist slechts vagelijk dat veel en verkeerd eten slecht voor het hart is, maar bijkomende ge volgen als stoornissen in de ge- Wat de calorieën betreft werd er aan de hand van een ons Goudse volvette kaas en een si naasappel niet zelden verkeerd geschat. Zo lieten sommigen in het eerste geval weten dat de kaas 15 en ook 550 kilocalorieën bevatte, terwijl een ons Goudse volvette in werkelijkheid 350 kcal. in zich heeft. De sinaasap pel, die 60 kcal. bevat, werd in het algemeen te hoog geschat, soms tot op 200 kcal. Mensen die hadden geprobeerd om af te vallen, bleken ook na deskundig advies, niet altijd even succesvol. De beste ma nier om een paar kilo's lichter te worden, zagen de meeste on dervraagden in "afvalclubs" en het hanteren van boeken over dat onderwerp. Dat de studenten en diëtistes een enkele keer geconfronteerd werden met een poging tot "sa botage" (bijv. opzettelijke overdrijving) lag voor de hand. "We hebben ook een mevrouw gehad, die ons vertelde dat ze maar steeds dikker en steeds zwaarder werd", hertelt Ruud Smeets. "Toen we dat hoorden, versomberden onze gezichten. Maar toen vertelde ze dat ze zwanger was". DEALER VAN O.A. B0USSAC GORDIJNEN TAPIJT GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN - Het ziet er naar uit dat het Pomona-complex aan de Nachtegaallaan toch nog zal gaan toevallen aan de Stich ting Prof. Jan Mulderkliniek voor de bouw van een regio naal revalidatiecentrum. Wethouder Tesselaar, die het complex aanvankelijk voor de sport wilde behouden, heeft overeenstemming bereikt met zijn ambtgenoot Waal, die de anderhalve hectare grond wel aan de stichting wilde ver kopen. Tesselaar liet gisteravond weten dat hij op het Pomonacomplex toch niet voldoende ruimte zal kunnen vinden vo'Cfr de aanleg van ten minste twee sportvelden. Zijn oor spronkelijke gedachte was om op een van die velden in elk geval de korfbalvereniging Pernix onder te LEIDEN - Een aantal WAO-ers en oud-invaliden heeft het initiatief genomen om in Leiden een WAO- comité op te richten. Dat is gebeurd tijdens een door de plaatselijke af deling van de CPN georganiseerde bijeenkomst. Het comité wil voor komen dat er op collectieve voor zieningen en sociale uitkeringen wordt bezuinigd en wil actie voeren voor een verbetering van de voor zieningen van de positie van WAO'ers en andere arbeidsonge schikten. Ook wil het comité pleiten voor meer sociaal-culturele voorzienin gen voor arbeidsongeschikten, voor goedkoper openbaar vervoer en voor het afschaffen van belas ting op hun vakantiegeld. Con tactadres: Maredijk 87a, telefoon 134600. brngen. Deze vereniging zal straks van het "sintelbaanveld" in de Leidse Hout moeten verdwijnen in verband met de renovatie van de sintelbaan. Als alternatief voor het Pomona complex denkt Tesselaar nu aan een stuk grond achter de Gooi meerlaan in de Merenwijk. Hij zal daarover echter eerst nog flink in de slag moeten met wethouder Verboom, die de gedachte heeft om op dat braakliggende terrein een plaatsje te reserveren voor de firma Bleys Chemische Produkten. Deze firma heeft nu haar opslag plaats in de Narmstraat, maar levert daar volgens omwonenden een blijvend gevaar op in verband met de opslag van enkele zeer brand gevaarlijke en giftige stoffen. Eind vorig jaar begonnen de buurtbe woners met een actie om Bleys weg te krijgen uit de binnenstad. Wet houder Verboom, die formeel ver antwoordelijk is, moet daarvoor nog steeds een oplossing aandra gen. Of de Stichting Prof. Jan Mul derkliniek het hele Pomona-com plex zal kunnen kopen, is nog niet bekend. Het complex ligt namelijk in een gebied dat volgens het struc tuurplan Leiden-West ook nog een "Groene long" moet krijgen. Voor de bouw van het regionaal re validatiecentrum, waaraan wordt meegewerkt door het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk, Sole Mio in Noordwijk en de Vereniging voor Orthopaedie "De Anna-Kli- niek" in Leiden, heeft de stichting vier hectare grond nodig. Na de sloop van de voormalige Anna-Kli- niek heeft de stichting in elk geval al de beschikking over ongeveer 2 Va hectare. De bedoeling van het revalida tiecentrum is ziekenhuispatiënten en patiënten uit verpleegtehuizen kortdurig dan wel poliklinisch te behandelen. Er is met het oog daarop o.m. samenwerking met de Leidse universiteit en het Me- disch-Fysisch Instituut TNO. LEIDEN - Dezer dagen is de firma De Bolster begonnen met de sloop van de voormalige Anna-Kliniek aan de Mezenstraat.Tot nu toe is ongeveer de helft van het gebouw met de grond gelijk gemaakt. Aangezien de buurtbe woners inde Vogelwijk vreesden dat hun woningen schade zouden oplopen door de vrachtwagens, die dagelijks het puin afvoeren, wordt er een spe ciale afvalroute gevolgd via de Vinkenstraat, de Leeuwerikstraat en de Blauwe Vogelweg naar de WassenaarsewegIn verband hiermee is er voor de oostzijde van de Blauwe Vogelweg (aan de overkant van de mytyl school) tijdelijk een stopverbod ingesteld om te voorkomen dat de vracht wagens zouden komen vast te zitten. Op de Blauwe Vogelweg stonden elke dag aan beide kanten rijen auto's geparkeerd van mensen die werkzaam zijn in het academisch ziekenhuis of in een van de overige gebouwen aan de Wassenaarseweg. Het stopverbod zal gelijktijdig met de beëindiging van de sloopwerkzaamheden worden opgeheven. De verwachting is dat dit omstreeks half december zal gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3