'Je voelt je machteloos, dat is verschrikkelijk' WETHOUDER OPENT VERMEER- EXPOSITIE Tenslotte kunnen we niet vort de wind leven Katwijkse kapitein van rampschip „Frans Oorlogsveteranen „op herhaling" in Noordwijk Röntgenologen eisen anderhalf miljoen Zwembad week gesloten 11 VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 STREEK PAGINA 29 NOORDWIJK - Oorlogsveteranen, ooit verenigd in de voormalige vierde PAG-compagnie van het vierde Regiment Infanterie, zullen elkaar zaterdag 29 oktober weer zien. De compagnie was in de jaren 1939 en 1940 gelegerd in Noord wij kse scholen en bollenschuren en wil de banden met het dorp via reünies opnieuw aanhalen. Vandaar dat de PAG-ers, in mei 1940 namen zij deel aan de gevech ten bij Katwijk om vliegveld Val kenburg, zaterdag "op herhaling" gaan. 's Morgens om elf uur arrive ren de veteranen, al dan niet verge zeld van hun wederhelft, bij de Leidse Morschpoortkazerne, waar de meeste reünisten zo'n veertig jaar geleden werden geschoold in het exerceren en schieten. Om twaalf uur rijdt het gezelschap naar de Doelenkazerne waar het koks- schoolpersoneel een lunch zal ver zorgen.Voor de middaguren heeft oud-sergeant M. de Vos, organisa tor van de reünie, enkele attracties op het programma staan waarin de secties uit het verleden in een soort competitie tegen elkaar uitkomen. Tegen de avond vertrekt het gezel schap naar Noordwijk waarin hotel restaurant De Beurs een maaltijd zal worden verorberd. Samen met de borrel vormt dit de afronding van het geheel. Lampen weg ALPHEN AAN DEN RIJN - On bekenden hebben gisternacht on der meer zwaailichten, schijnwer pers en koplampen ter waarde van 1000 van wegaanlegmachines ge sloopt. De machines stonden aan de Magazijnweg en waren eigen dom van Cultuur B.V. NOORDWIJKERHOUT - Op uit nodiging van de Jazzclub Noord- wijkerhout komt de Dutch Swing College Band morgenavond naar het dorp. Het optreden zal plaatsvinden in restaurant "De Nachtegaal" aan de Gooweg. De gala-openingsavond start om half negen en eindigt om half één 's nachts Wijziging voorverkoop K O KATWIJK - De volksuniversiteit K. en O. in Katwijk laat weten dat zij de verkoopadressen voor toe gangskaarten voor haar evenemen ten op veler verzoek heeft gewij zigd. De adressen zijn in het vervolg (tenzij in de aankondiging anders vermeld staat): voor Katwijk aan Zee de VW aan de Boulevard, tel. 12000, bgg. 13045, voor Katwijk aan den Rijn bij de balie van Huize Callao achter de RK kerk, tel. 22525, voor Hoornes, Cleyn Duin en Rijn soever bij zalencomplex Tripodia aan het Hoornesplein na 14 uur, tel. 12224. Vanaf de eerste van iedere maand zijn de toegangskaarten voor de programma's van die maand te koop. Als het programma in de eerste week van de maand is, zijn daarvoor vanaf 14 dagen tevoren kaarten verkrijgbaar. Door deze wijziging is het verkoopadres drukkerij Wouda aan de Lijdweg komen te vervallen. DEN BOSCH (ANP) - Twee rönt genologen uit Valkenswaard, die door het gerechtshof in Den Bosch werden vrijgesproken van valsheid in geschrifte met declaraties voor vier Brabantse ziekenfondsen, zijn bij de rechtbank in Den Bosch een civiele procedure begonnen tegen deze fondsen en het Sint Joseph ziekenhuis in Eindhoven en eisen daarbij ongeveer anderhalf miljoen gulden aan ingehouden honorerin gen. Dat is het bedrag dat na uitbe taling van hun salaris door het ziekenhuis op het totaal honora rium van hen werd geblokkeerd alsmede hetgeen de ziekenfondsen reeds sedert medio 1973 van het honorarium hadden geblokkeerd. Na de uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in november 1976, die ieder veroordeeld had tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk, wer den de röntgenologen in juni van dit jaar door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken. LISSE - Zwembad "De Lis" is aan een stevige onderhoudsbeurt toe. Ook aan de binnenzijde, waar vooral de perronvloeren en het plafond enige restauratie behoe ven. Met het dichten van voegen in de vloer, opslag plaatsen voor bac teriën, en het repareren van het plafond waarvan de schroten hier en daar naar beneden hangen, is naar verwachting ongeveer een week gemoeid. Het gemeentelijk zwem- en instruc- tiebad zal dan ook zeker zeven dagen voor het publiek zijn be sloten en wel van 16 tot en met 29 oktober. Overigens zullen ook aan de buitenzijde schilder- en andere werkzaamheden worden ver richt. KATWIJK - "Dat die twee andere beman ningsleden niet op dat vlot zaten, dat was het ergste, hè. Maar we waren ook zo snel afgedreven van dat zinkende schip... Je voelt je machteloos, dat is verschrikkelijk. Je vraagt je de hele tijd maar af hoe zoiets nou komt. Ik vaar al 31 jaar, waarvan 16 als kapitein en ik had nog nooit mee gemaakt dat een schip was vergaan. Dat schip is zó ontzettend snel gezonken, 't is een raadsel!". BUITENKAAG - De festivitei- ten rond de heropening van de Willibrordusschool zijn gister middag en vanmorgen van start gegaan met diverse bin- i- en buitenspelen voor de Kaagse jeugd. Vanmiddag zou de gerenoveerde school officieel worden geopend door wethou der Dorrepaal. Tegelijk met deze (her)opening werd de sportzaal van Buitenkaag in gebruik genomen. Vrouw bij ruzie doodgestoken AMSTERDAM (ANP) - Op ver denking van doodslag op zijn 36-ja- rige vrouw is woensdagnacht aan gehouden de 50-jarige journalist J.F.K. uit Amsterdam. Volgens de recherche stak verdachte zijn vrouw bij een echtelijke ruzie in hun woning aan Amerbos in Am sterdam-Noord met een broodmes in de hals. Het slachtoffer vluchtte daarna de straat op, waar de politie haar hevig bloedend aantrof. NOORDWIJKERHOUT- De afde ling Noordwijkerhout van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond houdt haar maandelijkse bijeen komst op dinsdagavond 18 oktober in gebouw "Open House" aan de Herenweg. Mevrouw Brandhorst komt dan iets over cosmetica ver tellen. Ze start haar praatje om kwart over acht. "Op dat vlot voel je je wel veilig, die dingen zijn goed en we zaten in een druk scheepvaartgebied; het is daar nog drukker dan in de Kalver- straat. We waren echter wel bang dat we in het donker zouden wor den overvaren omdat het licht van het vlotje het niet deed. En 't was koud, hè. Het schip was zo snel ge zonken dat drie van ons die lagen te slapen geen tijd hadden om kleren aan te trekken. We moesten zo in onze onderbroeken in zee sprin gen." Katwijker A. Slot van de Laan van Nieuw Zuid 46 was de kapitein op de sleepboot "Frans", die deze da gen 's ochtends in alle vroegte voor de Zeeuwse kust omsloeg en ver ging. Vier van de zes beman ningsleden sprongen met een vlot overboord. Het zoeken naar de twee vermisten is gisteren gestaakt. De twee zijn ten dode opgeschre ven. In zijn eenvoudige woning in Katwijk aan Zee vertelt veertiger Slot zijn droevige verhaal op een wat afstandelijke toon. Goedgekeurd Kapitein Slot vanmorgen, vlak voordat hij naar het politiebureau zou gaan om een nieuw mon sterboekje te halen ("Natuurlijk ga ik weer varen. Ik heb geen angst voor varen gekregen. Dat ship was zeewaardig; er is geen menselijke fout gemaakt"): "Ik was nog maar pas op die boot. Via het arbeidsbureau was ik om drie uur aan boord gekomen. Ik kende die mensen nauwelijks. De twee vaste bemanningsleden van het schip zouden in Bordeaux gaan werken en omdat de reis over zee zou gaan, moesten er van de scheepvaartinspectie mensen met papieren mee. Daarvoor kwam ik aan boord met drie andere zeelui. In Bordeaux zou de vaste bemanning de vaart weer overnemen." "Dat schip was helemaal j keurd, het was pas nog droog ge weest. Toen we vertrokken was het weer goed en plotseling is het schip toen de volgende morgen vroeg ge zonken. Dat ging zeer vlug over de achtersteven met zwaar slagzij aan bakboord. Het vermoeden is dat het compartiment onder het sleep- dek is volgelopen met water; als dat eenmaal vol is dan gaat het snel met zo'n schip. Lekgestoten? Dat moet je horen, dat moet je voelen...'t Is een tragisch geval..." Opgepikt De heer Slot vertelt vervolgens hoe de drie slapende mensen - waaron der hijzelf - nog maar nauwelijks tijd hadden om na het alarm buiten het schip te komen: "We hadden geen tijd voor paniek. Als het alle maal een halve minuut sneller was gegaan met dat schip, dan waren we d'r allemaal geweest. We zaten in een ratteval: we moesten een trapje op, de messroom door en weer een trapje op." Het vlot werd uitgeworpen en vanaf het stuurhuis zijn de vier daarin gesprongen. Het schip zonk snel: "Onverklaarbaar, temeer daar het schip zeer betrouwbaar was. Vorige week heeft het nog in zware wind op zee bij Brouwershaven ge- Na anderhalf uur hulpeloos dobbe ren op een koude, donkere zee, werd het viertal opgepikt door de Nederlandse kustvaarder "Gretina Holwerda". De kapitein: "Direct is radio Scheveningen toen opgeroe pen en direct is het reddingswezen in actie gesteld. Met een Neptune, twee helikopters twee schepen van de marine, zeven a acht schepen van de koopvaardij en het schip van ons had opgepikt is de zoekactie naar de twee vermisten begonnen. Tevergeefs..." Hij besluit: "Gisteren zijn we met z'n allen naar de families van die twee man geweest. De vader van de schipper heeft zelf nog op de "Frans" gevaren; die is z'n hele le ven binnenschipper geweest... Ook hij zei: onbegrijpelijk dat dat schip is gezonken. Zo'n goed gecon troleerd schip..." JOS VAN DER MÉÉR Aanvoer in kg van verse zeevis te IJ- muiden (notering in gld. per kg.): Tong 1521, Tarbot 423, Griet 146, Kabeljauw 30950, Wijting 8000. Schol 7160, Schar 3000, Makreel 2170, Diversen 1000, Heilbot 15,39/15,28, Tong groot 14,47/14,18, groot middel 12,93/12,29, klein middel 9,21/9,05, klein I 8,21/7,93, Tarbot I 18,77, Tarbot 537/210, Griet 253/160, Kabeljauw I 180, II 184/166, III 194/150, IV 152/150, V 110/45, Schol 1120, II 114/104, III 98/70, IV 90/51, Wijting III 78/17, Makreel I 53, II42/22, Schar 84/39. lingen Sch. 36 3050, KW 7" Verder zijn te zien de stadsbeelden van Delft, de woonplaats van Ver meer. Ter vergelijking is een soortgelijke prent aanwezig van Abraham Rademaker. NOORDWIJK - Wethouder Jansen heeft gisteravond de tentoonstelling gewijd aan het werk van de Delftse schilder Johannes Vermeer (1632-1675) in de Noordwijkse Kapel geopend. De afdeling „Tentoonstellingen ken zijn ontleend aan geschiede- van de dienst verspreidde Rijks- nissen uit de bijbel. Zo maakte hij collecties" heeft de stukken van in zijn begintijd het schilderstuk, deze kunstenaar op de foto gezet, waarop Christus in het huis van en door bemiddeling van de Martha en Maria staat afgebeeld. Noordwijkse culturele commissie Een contrast in dit thema is de af kan men de resultaten daarvan nu beelding van de heidense Diana en in de Kapel bekijken. haar gezellinnen. Vermeer wordt daarin temidden van tijdgenoten gezet, en dit geeft Bijzonder is ook de afbeelding van deze expositie een instructief ka- „Christus en de overspelige vrouw", een stuk dat door Han van Meegeren werd geschilderd maar de oorlog door de beruchte rijksmaarschalk Göring als een Vermeer werd aangekocht. rakter. De tekst bij de afbeeldingen en het vergelijkingsmateriaal van de schilderkunst in de zeventiende eeuw dragen daar eveneens toe bij. Verscheidene van Vermeer's wer- In zijn latere jaren kreeg het werk van Vermeer een bijna fotografi sche weergave van de werkelijk heid. Kunstkenners vermoeden dat Vermeer gebruik maakte van de zogenaamde „camera obscura". De schilderijen die op deze manier tot stand kwamen waren soms zo be drieglijk driedimensionaal, dat het kon gebeuren dat bij Vermeers „Soldaat en lachend meisje" men sen achter het doek gingen kijken om te zien waar nu dat prachtige licht door het open venster van daan kwam. Van de overige afbeel dingen genieten „Het Melkmeisje" en „De Liefdesbrief', ook grote be kendheid. Wethouder Jansen, die de bur gemeester verving, zei in zijn openingswoord te hopen dat de ex positie een waardig onderdeel zou blijken van de reeks die de cul turele expositie de Noordwijkers aanbiedt. De tentoonstelling is tot en met 31 oktober dagelijks voor het publiek geopend en wel van twee tot vijf en 's avonds van zeven tot negen uur. Herman Brood komt naar Lisse LISSE - Pianist Herman Brood, bekend als ex-lid van blues-groep Cuby and the Blizzards, con certeert zaterdag vanaf acht uur 's avonds in parochiehuis "De Engel" in Lisse. Met zijn "Wild Romance" verzorgd Brood daarmee het eerste optreden in een serie van concerten die organisatorbureau Cityland de komende maanden in Lisse zal or ganiseren. Op het programma staan nog optredens van de groepen Fo cus, Solution, Trail, Sweet Buster, Normaal en enkele nog niet met name te noemen formaties. De groep van Herman Brood be staat uit zes mensen. Naast Brood zelf zijn daar bassist Gerrit Veen, gitarist Ferdi Karmel, Drum mei- Kees Meerman en de dames Ellen en Ria. ALKEMADE/KAAG - "Hardstikke blij", zijn de woorden van de echt genote van één der Ha genaars onder de van verduistering verdachte veerlieden Het is haar reactie op de uitspraak van het ambtenaren gerecht dat de gemeente Alkemade onterecht het salaris van de veerlieden heeft ingehouden sinds februari van dit jaar. Zij vervolgt: "We kunnen nu tenminste weer kleren kopen voor de winter en de lening terugbetalen. We hebben sinds februari 10.0000 gulden moeten lenen. Gelukkig heb ben we veel steun van de mensen hier uit Kaag gekre gen. Het hele dorp heeft mee geleefd. Dankzij hen konden we ook geld lenen. Mensen genoeg die garant wilden staan". Toch is de afgelopen periode een moeilijke geweest voor de Kaagse familie. Want alleen Vrouw Kaagse veerman 'hardstikke blij' 10.000 gulden is niet genoeg. "En dan hebben wij nog het voordeel gehad van een kleine erfenis. Die hebben we ook helemaal op moeten ma ken. Verder was zuinigheid troef. Gelukkig hebben we een eigen moestuin maar dat betekent wel datje nogal eens hetzelfde eet. De kinderen zeiden wel eens "he get, alweer bonen". Dat is nu gelukkig allemaal voorbij. We kunnen weer eens wat an ders eten, winterkleren ko pen en een nieuwe vloerbe dekking, die we dit voorjaar al zouden nemen, aanschaffen." Financieel zijn de pontjesbazen in het gelijk gesteld. De schorsing echter die nu bijna een jaar duurt, is echter ge handhaafd. "Dat is geen straf, maar een kwestie van orde. Normaal en terecht als men sen van verduistering worden verdacht", is de argumente ring van het ambtenaren gerecht. De Kaagse is er echter zeker van dat het, wat haar man betreft, ook goed zal komen. "Wij zijn ons van niets bewust. Mijn man heeft niets gedaan en heeft ook altijd ontkend iets te hebben verduisterd. De politie heeft hem daarvoor destijds ook nog extra lang vastgehouden. "Omdat hij zo koppig is", zei den ze. Vind je dat gek als iemand niets heeft gedaan. Er zijn er vijf die bekend hebben. Het valt ook niet te ontken nen dat er iets aan de hand is geweest. Maar voor mijn man denk ik dat alles in orde komt. Gewoon een kwestie van af wachten. Dat we weer geld hebben, dat is nu het belang rijkste". Ook één van de veerlieden uit Roelofarendsveen toont zich tevreden met de uitspraak van het ambtenarengerecht. "We hebben deze slag ge wonnen. Het wachten is nu op de tweede. De meesten van ons willen graag zo gauw mo gelijk weer op de pont terug. Tenslotte kunnen we van de wind niet leven", aldus de ge schorste veerman die na een tijdelijke zomerbaan op een rondvaartboot nu weer zon der werk zit. Zijn Nieuwe-Weteringse col lega had het "ergens wel ver wacht" dat de uitspraak in het voordeel van de pontjesbazen uit zou vallen. "We staan per slot nog steeds in ons recht. Het had lelijk tegengevallen als het ambtenarengerecht anders had beslist". Aflossen Evenals ankele collega's kan de pontjesbaas nu van start gaan - met het aflossen van een forse lening. Hij verwacht dat de rechtszaak zelf niet lang meer op zich zal laten wachten. Be gin volgende maand zal het volgens hem zover zijn. Een verheugde advocaat Teek- ens jr. zegt het voor honderd procent terecht te vinden dat zijn cliënt, W.J. de Jong, van alle blaam is gezuiverd. Als enige van de acht pontjesba zen werd hij van de be schuldigingen vrijgesproken omdat hij pas in juli van het vorig jaar als pontjesbaas in dienst was gekomen. Gerechtvaardigd "Ik hoop" zo zegt nr. Teekens, "dat de gemeente inziet dat de uitspraak in elk geval voor De Jong gerechtvaardigd is, en niet in hoger beroep gaat."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29