..Zaak Tnrion is en blijft een omkopingszaak' Vredeling wil onderwijs drastisch gaan herzien Verlies Timman Maatstaf voor komfort- Tafeltennisteam door Fransen weggespeeld Noren succesvol Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport." VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 21 BRUSSEL - Gisteren zijn in Brussel de pleidooien begon nen van de advocaten van de Belgische voetbalbond (KBVB) in de zaak, die oud-international Jef Jurion heeft aangespannen tegen de bond met het doel de levenslange schorsing waartoe hij is veroordeeld, via de burgerrechter ongedaan te maken. Mr. Gooris de advocaat van de bond stelde dat het geen proces van der den moest worden, maar dat het een omkoopzaak moest blijven. Hij doelde daarmee op het feit dat de raadsman van Jurion een frontale aanval op de KBVB had geopend en slechts oppervlakkig het om koopschandaal zelf had aangesne den. Mr. Bevernage, de advokaat van Jurion, had gepoogd aan te to nen dat de Belgische voetbalbond een ondernemersvereniging is, die concurrentievervalsend werkt. De AMSTERDAM - Oud-wereld kampioen Boris Spasski (Sov) heeft gisteren in Amsterdam de derde partij van de tweekamp te gen de Nederlandse grootmeester Jan Timman gewonnen. Timman, die met zwart speelde, gaf na de 23e zet van Spasski op. Spasski leidt nu met 21/ï-1fe. Wit Spasski Zwart: Timman. 1. d2-d4 pg8-f6, 2. c2-c4 g7-g6. 3. pbl-c3 d7-d5, 4. c4xd5 pf6xd5, 5. e2-e4 pd5xc3, 6. b2xc3 If8-g7, 7. Ifl-c4 0-0. 8 pgl-e2 b7-b6. 9. h2-h4 pb8-c6, 10. Ic4-d5 dd8-d7, 11. h4-h5 Ic8-a6, 12. h5xg6 h7xg6, 13. pc2-f4 e7-e6, 14. ddl-g4 tf8-d8, 15. Id5xe6 f7xe6, 16. dg4xg6 Ia6-c4, 17. dg6-h7 kg8-f7, 18. pf4-h5 td8-g8, 19. thi-h3 ta8-f8. 20. ph5xg7 tg8-h8, 21. th3-f3+ kf7-e7, 22. Icl-a3 pc6-b4, 23. Ia3xb4+ c7-c5. 24. Ia3xb4+ c7-c5,24. d4xc5 th8xh7,25. c5xb6+ Zwart geeft op. clubs (ondernemers) kunnen zich alleen maar bij de KBVB aanslui ten. Volgens de pleiter van Jurion is dit in strijd met de wet. Wat betreft de beschuldiging tegen de oud trainer dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan wedstrijdbeïnvloe ding, verklaarde Bevernage dat de KBVB dit zelf herhaaldelijk doet door het verkopen van het terrein- voordeel bij bekerwedstrijden. Bo vendien roerde hij nog een aantal andere dubieuze handelingen van de bond aan. Volgens de raadsman van de KBVB moet de zaak beperkt blijven tot de vraag of Jurion zich heeft schuldig gemaakt aan omko ping en of de KBVB de reglemen ten in deze zaak heeft eerbiedigd. Hij was van mening dat Jurion door zijn lidmaatschap gebonden was aan de statuten van de bond. De sanctie kan volgens mr. Gooris al leen vernietigd worden indien ze zou indruisen tegen de openbare orde of indien een niet door het reglement voorziene sanctie was getroffen. De strafmaat was duide lijk vastgelegd: schrappen van de bondslijsten mag door de rechter worden opgelegd. Mr. Gooris gaf een gedetailleerd verslag van de feiten zoals ze zich hadden voorgedaan in de week van 4 tot 11 april 1976. Hieruit zou moe ten blijken dat Jurion zich als trainer van La Louvière had schuldig gemaakt aan het omkopen van de doelman van Berchem met het doel degradatie van zijn club te voorkomen. Mr. Gooris stelde duidelijk dat de initiatieven daarbij steeds van Jurion waren uitgegaan, en dat hij niet zoals zijn verdediger had bepleit geprovoceerd was door een politieman. Maar het belangrijkste punt was dat de verdediger van Jurion niet moet proberen van het proces een aanklacht tegen de KBVB te ma ken. "Het is en blijft een omko pingszaak". Rene van den Bulcke, voorzitter van de Luxemburgse voetbalbond en voorzitter van het parlement, heeft geopperd dat voetbalploegen uit het groothertogdom niet meer tegen Engelse clubs of de Engelse nationale ploeg moeten spelen. Dit naar aanleiding van de door En gelse supporters veroorzaakte in cidenten, die zich woensdag tijdens en na de interlandwedstrijd Luxemburg-Engeland voordeden. Van den Bulcke, die ook vertelde dat er een rapport zou worden op gemaakt over het gedrag van de Engelse supporters (dat vervolgens naar de FIFA zal worden verzon den), zei verder. "Sportief gezien is alles uitstekend verlopen, maar tij dens de wedstrijd werden ver scheidene flessen op het veld ge worpen en was er sprake van van dalisme rondom de grasmat". Hij zei ook dat Luxemburg in de toe komst diende te weigeren om tegen Engelse clubs uit te komen, zelfs als dit zou betekenen dat Luxemburg van internationale competities zou worden uitgesloten. De schade, die de 5000 Engelse supporters in het stadion hebben aangericht, werd gisteren op één miljoen Luxemburgse franken (bijna 60.000 gulden) geschat. In de stad werden winkelruiten inge gooid en auto's beschadigd. Ook waren banken en hekken uit par ken gesleurd, teneinde op straat barricades te vormen. De politie ar resteerde drie supporters, maar liet ze gistermorgen weer vrij. De spelers van HSV is een recordp remie in het vooruitzicht gesteld als HSV de kwartfinales van het Europa Cup 2 toernooi bereikt. Op 19 oktober speelt HSV in Hamburg zijn eerste wedstrijd tegen An- derlecht. De clubleiding heeft be paald dat iedere speler 10.000 markt ontvangt als Anderlecht in de twee wedstrijden wordt uitgeschakeld. Er is echter één maar aan verbon den: de premie wordt alleen be taald als er bij de thuiswedstrijd 40.000 toeschouwers aanwezig zijn. Jef Jurion: via advocaat aanval op de Belgische bond. Haïti wint Haïti heeft zijn tweede wedstrijd in het kwalificatietoernooi van de Noord- en Middenamerikaanse zóne voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal gewonnen. Haïti versloeg voor 20.000 toeschouwers in de Mexicaanse plaats Monterrey- Guatemala met 2-1. Stand: ALKMAAR - Het Nederlandse ta feltennisteam heeft ook zijn tweede 'wedstrijd in de Europese super liga-competitie verloren. Met 2-5 ging de équipe van coach Bert Schoofs gisteravond in Alkmaar te gen Frankrijk ten onder. Een voor spelbare nederlaag, want de Fran sen met Europees kampioen Jac ques Secretin, en de wereld kampioenen in het gemengde dub bel Secretin/Bergeret in hun mid den, werden vooraf al te sterk geacht. Het Nederlandse team dat kansloos lijkt in de superliga-competitie heeft het de Fransen niet al te moei lijk kunnen maken. Jacques Sec retin was een klasse apart en dolde met Van der Helm en Hijne. Met een minimum aan inspanning ge bruikte hij zijn complete slagenre pertoire en demonstreerde voor de ruim 800 toeschouwers hoe hij in 1976 in Praag Europees kampioen werd. Dat Van der Helm tot vijftien en zeventien en Hijna tot twaalf en negen tegenpunten kwamen, dank ten zij niet zozeer aan eigen kunde, doch aan de speelwijze van de linkshandige Parijzenaardie vanuit alle mogelijke en onmoge lijke posities trachtte te scoren. De twee Nederlandse winstpartijen kwamen - net als in de eerste wed strijd in Joegoslavië - op naam van Bettine Vriesekoop en Rene Hijne. Dat trainingsarbeid adelt, bewees Bettine Vriesekoop in haar partij tegen Claude Bergeret. De Europese jeugdkampioene, die veruit de meeste trainingsuren in Nederland maakt en de zestiende plaats op de Europese ranglijst inneemt, ver sloeg de Franqaise, die nummer acht geklasseerd staat, in drie sets: 21-18, 19-21 en 21-16. De gelijkop- gaande strijd met lange schitte rende rally's werd in de derde set vooral door de keiharde wed- strijdmentaliteit van de Hazer- swoudse in haar voordeel beslist. Na een achterstand van 7-10 kwam zij terug tot 10-10 en stootte onmid dellijk door naar 17-13 en 21-16. In de laatste partij van de avond scoorde René Hijne het tweede punt voor Nederland. Birocheau moest in de derde set een voorsprong van 17-10 prijsgeven tegen een fel aan vallende Hijna die terugkwam tot 18-18. De besnorde Parijzenaar kreeg nog twee matchpunten op 18-20, maar kon het winnende punt niet scoren. Integendeel, Hijne greep zijn kans en pakte alsnog de zege met 23-21De jeugdige Tempo Team-speler die tegen Secretin te schroomvallig speelde en er niet aan te pas gekomen was, maakte een betere indruk dan zijn club genoot en tienvoudig nationaal kampioen Bert van der Helm. De 29-jarige gymnastiekleraar was niet in vorm, hetgeen in het afgelo pen weekend, toen hij drie van de zes partijen in de wedstrijden in de nationale competitie verloor, al aan het licht kwam. Tegen Biro cheau noch tegen Secretin kon Van der Helm één moment imponeren. Hongarije en Zweden hebben giste ren hun wedstrijden voor de eerste divisie van de Europese competitie tegen respectievelijk de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije met een mini male marge (4-3) gewonnen. Hon garije kwam tot winst in Boeda pest, Zweden leverde zijn prestatie in Usti Nad Labem. De 38-jarige Frans Schoofs keert terug in de wedstrijdsport. Gister avond maakte hij in Alkmaar be kend dat hij volgend jaar maart aan het toernooi om de Nederlandse kampioenschappen in Utrecht zal deelnemen. Schoofs kwam vorige week uit in een toernooi in Mechelen (Bel.), waar hij tot zijn grote verba zing tweede werd. Sinds die tijd is hij weer in training. ADVERTENTIE 2 2 0 0 4 7-2 2 10 12 3-3 2 10 12 3-5 2 0 0 2 0 3-5 Mexico Canada Guatemala El Salvador Haïti Suriname Achterberg Het bestuur van FC Groningen heeft Eddy Achterberg een boete van 250 gulden opgelegd en hem uit de A-selectie verwijderd. De 30-ja- rige Achterberg had afgelopen zondag fel geageerd tegen de be slissing van Groningen-trainer Verlangen hem tijdens de beker wedstrijd tegen EDO te vervangen door de jeugdige Theo Keukens. LEEUWARDEN - Henk Nooren heeft met Pluco de eerste wedstrijd van het Indoor Concours Friesland gewonnen. Nooren won de strijd na een barrage. Hij legde het parcours in 38.5 seconden af, waarmee hij Harry Wouters v. d. Oudenweyer (met Salerno) 0.9 seconden voorbleef. De derde plaats werd opgeëist door de Engelse Paula Graham met Bally water Park. Zij had 40.2 seconden nodig. Het tweede onderdeel van het Concours Hippique werd een zege voor de Belg Christian Huysegoms, die het paard Deesse d'Avril foutloos in 60,4 seconden over de twaalf hindernissen leidde. Harvey Smith moest met Graph genoegen nemen met de tweede plaats (63,2 sec.), terwijl de Engelsman Robert Smith (Truman) als derde eindigde. Henk Nooren bewees tenslotte ook op het jachtspringconcours goed thuis te zijn. Met Funest zegevierde hij voor zijn landgenoot Wiel Heber (Captain Green) en de Australiër Kevin Bacon (Yet). Zaterdag a.8. De Sleutels 1-Semper Altius 1 aanvang 3.15 n.m. aangeboden door: Garage Van Schie Leliestraat 116a, Leiden. DEN HAAG - De kans dat het ijshockeytalent Robin Saraber alsnog overschrijving krijgt van Hijs Den Haag naar Leiden Lions is tot een minimum ge daald. In een gesprek zijn beide partijen weer niet tot overeenstemming gekomen. Van de kant van Hijs valt geen toestemming te verwachten. Bestuurslid Naber: „Een geta lenteerde speler als Saraber laten wij niet zomaar gaan. Wij hebben hem per slot van reke ning helemaal opgeleid tot wat hij nu is. Robin kan wel als hij dat wil een maand bij ons op proef komen". „Onaan vaardbaar", deelde Saraber hierop mee. „Na al die narig- Licht blijft op rood voor Saraber heid kunnen ze van mij niet meer verwachten dat ik alsnog bakzeil zal gaan halen. Daar is teveel voor gebeurd. En dan, wat gebeurt er als ik na die maand alsnog weg wil?" Mr. Jansen van Raay, onder wiens toeziend oog het gesprek plaats vond, vond het enkele argument, dat Saraber niet onder Hijs-coach Randall zou kunnen en willen spelen on voldoende om via een kort ge ding tegen Hijs de noodzake lijke toestemming te ver krijgen. Saraber: „Nou dan maar een jaar op non-actief. Ik blijf bij de Leiden Lions trai nen en ga de junioren B coa chen. Voor Jong Oranje word ik ook niet uitgenodigd, omdat ik geen wedstrijdritme' heb". Saraber geeft de hoop echter nog niet op: „Misschien dat Freddy Schweers (voorzitter van de Nederlandse Ijs- hockeybond) nog wat kan be reiken bij Hijs-voorzitter Hopman, maar ik reken ner gens op". Om jeugdwerkloosheid te bestrijden BRUSSEL (SP) - De Europese commissaris voor Sociale Zaken. Henk Vredeling, komt volgende maand met uitge werkte voorstellen voor de opvang van de twee miljoen jeugdige werklozen uit de EG. Hij heeft donderdag een nota gepubliceerd waarin wordt uiteengezet waarom de negen landen hier gezamenlijk moeten gaan opereren. Het was de bedoeling van de Ne derlandse commissaris om gisteren Brussel voor de Europese pers van iedere arbeider om desgewenst niet te weten waar Guinee-Bissau ligt. zijn plannen toe te lichten. Daaraan Behalve voor aangepast onderwijs was extra behoefte, omdat de pleit de nota voor herstel van enige nota-Vredeling veel vragen op- rlei vorm van economische groei roept. Bij het begin van de pers- die werkgelegenheid schept en conferentie meldde een verbetering van de arbeidsomstan- woordvoerder dat de heer Vrede- digheden in het bedrijfsleven, ADVERTENTIE ling ziek was. De massaal opgeko men journalisten maakten toen maar van de kans gebruik om te klagen over hun persoonlijke ar beidsomstandigheden, waaraan de Europese Commissie veel zou kunnen verbeteren. dat de jeugd er zin in krijgt om daar te werken. Waarschijnlijk zullen de ministers van Sociale Zaken op 28 oktober de nota in Luxemburg be spreken, zodat de Commissie begin volgende maand haar uitgewerkte voorstellen kan indienen. verwacht de publieke opinie een gemeenschappelijke actie van de negen landen, aldus de nota-Vre- deling. De aandacht dient daarbij vooral uit te gaan naar sectoren waar het bijzonder slecht gaat en naar publieke sectoren (gezond heidszorg, stadsvernieuwing) die nog om mensen verlegen zitten. ADVERTENTIE De Europese Commissie (dagelijks De nu gepubliceerde nota bevat bestuur van de EG) zegt in haar een lang betoog tot verdediging a nota dat behalve de theoretische, vooral de praktische scholing de stelling dat de EG-landen niet langer op eigen houtje dacht verdient. In de afgelopen jeugdwerkloosheid twintig jaar is het onderwijsniveau veel sneller gegroeid dan de arbeid somstandigheden en de verant woordelijkheid die het bedrijfs leven de jongeren meestal biedt. Het onderwijsbestel dient te wor den aangepast aan de behoeften Uit een bijlage van de nota biijkt. kunnen pakken. Tot nu toe hebben ze dat wel gedaan en daarbij ongeveer één miljard gulden besteed, waarmee naar raming een kwart miljoen jon gens en meisjes voor kortere of lan gere tijd aan werk geholpen zijn. de moderne samenleving, al dus de nota. Zoals het er staat moetje conclude ren dat men in Brussel aanstuurt op meer handvaardige - en op vak kennis dan op theoretische scho ling. Dit is een wens die vooral bij de werkgeversorganisaties al en kele jaren leeft. Als sociaal com missaris Vredeling nu daarop in gaat doet hij eigenlijk niet anders aan uitvoering geven aan zijn ideeën, neergelegd in het befaamde Vrij Nederland-interview van des tijds. Hij pleitte toen voor het recht dat ons land met Ierland, Groot- Brittannië en Frankrijk tot de groep behoort waar veertig tot. vijftig procent van de werklozen jonger is dan 25. Elders is de situa tie gunstiger, zodat uiteindelijk on der de zes miljoen werklozen in de EG-landen 2,1 miljoen jeugdigen worden geteld. Uit de statistieken blijkt dat dit probleem tot 1983 zal toenemen. Daarna daalt het aanbod van jongelui. De commissie herinnert dat de Raad van regeringsleiders van de EG eerder dit jaar al had r Vredeling om maatregelen. Desondanks blijkt Brussel nu huiverig om met uitgewerkte voorstellen te komen. Vredeling wil zijn voorlopige plan nen eerst nog met de ministers van Sociale Zaken bespreken. Stadsvernieuwing Uit een studie van de diensten voor Sociale Zaken van de EG is geble ken dat overal maatregelen worden genomen ten behoeve van de jon geren, maar dat de samenhang daartussen vaak niet goed is. Brus sel is van mening dat iedere jonge werkzoekende de kans moet krijgen tot verbetering van zijn op leiding. Daarom wil men meer arm slag voor het sociaal fonds en meer algemene maatregelen. De afgelo pen twee jaar besteedde het fonds ongeveer 700 miljoen gulden voor de beroepsopleiding van jongeren. In die periode kwam er echter voor een drie keer zo groot bedrag aan aanvragen binnen. Nu de jeugdwerkloosheid een blij vend probleem blijkt te worden De maatstaf, waarmee andere auto's worden vergeleken. anderen en tevens een maatstaf, waar mee u kunt oordelen en vergelijken. Als het om komfort gaat bijvoorbeeld. Komfort moet niet overdadig zijn, maar funktioneel. Daarom is een Mercedes voorzien van anatomisch verantwoorde stoelen en uiterst handzame bedienings instrumenten, die moeiteloos rijden garanderen - ook in het drukste verkeer. Zo komt u zelfs na uren rijden nog fit achter het stuur vandaan. Het komfort van Mercedes beperkt zich niet tot de auto alleen. Ook de service aan uw auto verloopt, dank zij het vakman schap en de efficiency van de officiële Mercedes dealer, uiterst vlot. Zodat u nimmer lang op uw auto hoeft te wachten. En ook dat is wel zo komfortabel. De nieuwe Mercedes serie is zeker geen uitvloeisel van de wens om „weer 's met iets anders te ko men". Het is een logisch gevolg van Mercedes' streven om de meest perfekte auto te bieden, die in serie-produktie maar mogelijk is. De nieuwe versies zijn dan ook weer een voorbeeld voor Anatomisch verantwoorde stoelen: nooit vermoeiend perfekt ventilerend. v B.V. L.L A.M. Leiden, Vondel/aan 45, tel. 071 - 769303. Alphen a/dRijn, Gouwestraat 60a, tel. 01720 - 73344. SassenhcimHoofdstraat 81, tel. 02522 -19124. „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Verkrijgbaar bij apotheek en drogis Levar Burton, hoofdrolspeler uit de televisieserie 'Roots', kwam gis termiddag op Schiphol aan. Hij vertolkt in de serie de rol van Kunta Kinte. De acteur was in gezelschap van zijn verloofde, Winter Chat- man

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21