Via arbeidsbureau profvoetballer Vultink concentreert zich op kaderstrijd: twee zeges Willi Kreuz„Ik wil weg WEHADDENEEN VANHANEGEM KUNNENZIJN... VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 19 Cees en Ger de Roode: 21 LEIDEN - Wat schuchter zaten ze in eerste instantie tegenover elkaar. Later, toen het ijs gebroken was en de kat uit de boom was gekeken, werden ze twee spraakwatervallen, die uren over voetbal zouden kun nen praten. Ze staan bekend als de bekendste Leidse voetballende broers: de twee De Roode's. Cees, de jongste (24) speelt bij het momenteel in de tweede klasse top meedraaiende LFC en Ger (27) voetbalt bij het in dezelfde klasse spelende LDWS. Het blijken achteraf de enige verschillen tussen de voetballende broers. Overeenkomsten zijn er daarentegn bij de vleet. Karakter en mentaliteit noemen beiden de belangrijkste. "We zijn karak tervoetballers, alle twee," verklaart Cees. "Niemand zal je ooit over onze inzet of mentaliteit in het veld horen klagen. Het enige nadeel is dat we allebei teveel praten tijdens de wedstrijd". Reden waarom Cees onlangs voor twee wedstrijden geschorst is geweest. Cees wordt als een van de talentvolste middenvelders van Leiden beschouwd. Om zich zo goed mogelijk te kunnen ontplooien liep hij al heel wat verenigingen af. Aan het eind van het vorig seizoen stapte hij over van LDWS naar LFC. Broer Ger lijkt in fysiek opzicht in de verste verte niet op Cees. De oudste is zeker een kop groter, terwijl borst- en tailleomvang ook omvangrijker zijn. Ger speelt al zo'n jaar of dertien in LDWS. Moet het in technisch op zicht afleggen tegen zijn broer. "We hadden alle twee een Van Hanegem kunnen zijn. Als we kans zouden hebben gehad net zoveel te trainen als hij, dan hadden we het ver geschopt", verklaren de broers eendrachtig. Cees de Roode: "Vroeger dachten ze dat wij de dienst bij LDWS uitmaakten. Dat was niet zo. We mochten in het veld dan wel vaak het spel naar ons toe trekken, maar dat was dan ook alles. Aan de andere kant moet je niet vergeten, dat we een hoop voor de club hebben gedaan. Maar als ze dan later op een gegeven moment uit een geintje tegen je zeggen, dat wij de dienst bij LDWS uitmaken, voel je toch wel dat er meer achter die opmerking zit. En dat is vervelend". Cees (l) de Roode. „We zijn alle twee karaktervoetbal- Momenteel wil het nog maar niet lukken met de club aan de Vliet. Vooralsnog moeten de punten steeds worden ingeleverd. De broers proberen oorzaken aan te wijzen. Ongelukkige wedstrijden Ger de Roode: "Trainer De Jong heeft niemand in zijn ploeg rondlo pen die het zaakje even uit de misère kan helpen. Dat betekent niet dat er niet hard door iedereen wordt gewerkt, maar de inzet vloeit vaak al te vroeg weg. Daarbij komt ook nog dat we een paar onge lukkige wedstrijden achter de rug hebben". En Cees: "Het hangt bij LDWS maar van een paar spelers af, een man of vier. De rest is veel te onervaren voor het eerste team. Bij LFC is dat heel anders. Wij hebben ten eerste al een grotere selectie en daarnaast lopen er bij ons ook nog voetballers". Ger de Roode berustend: "Ik zie het dan ook dit jaar niet zitten. Ik zie echt niet hoe we uit de puree moeten komen. Het begint er naar uit te zien, dat we nu alles moeten gaan opgeven, wat .we in de afgelo pen jaren hebben opgebouwd. Dat houdt me wel bezig. Niettemin zal ik ook na zes achtereenvolgende nederlagen de zevende keer in het veld komen om te winnen". Cees: "Het zit bij LDWS wat de jeugd betreft mentaal allemaal een beetje zwak in mekaar". "En niet alleen bij LDWS, eigenlijk bij iedere club. Die jongens denken het eerste allemaal maar eventjes makkelijk te halen. Na een paar weken verdommen ze het al om een paar meters meer op de trainingen te lopen en hangen liever 's nachts met hun vriendin tot laat in de kroeg. Mijn kleine broer Bart is zo'n voorbeeld". "Je moet wel begrijpen dat we het helemaal niet erg vinden, dat die jonge gasten de avond voor de wedstrijd gaan stappen. Dat deed ik ook vroeger, maar wel met dat verschil, dat ik desnoods kotsend nog speelde en dat zij 's morgens af bellen of in de wedstrijd de kantjes eraf lopen. Die jonge gasten worde*- in de jeugd al helemaal verziekt". Anderhalve Tijd om over te stappen naar de tot nu toe merkwaardig gelopen voetbalcarrière van Cees de Roode. Anderhalve turf hoog begon hij zijn actieve voetballoopbaan bij VNA. Toen hij twaalf was stapte hij over naar UVS en vertrok daarna naar LDWS. Zijn mo biliteit werd ook daar nog geen halt toegeroepen en hij verhuisde weer naar Roodenburg. Daar beviel het hem echter niet best en hij kwam na korte tijd weer terug op het complex aan de Vliet. Sinds het begin van deze competitie speelt hij bij LFC. Van clu bliefde is er bij hem dus in geen geval sprake? "Dat is niet waar. Ik wil af en toe gewoon van club veranderen, omdat ik geen zin heb langer bij één vereniging te spelen. Je moet af en toe eens verder kijken dan je neus lang is. Het maakt voor mij niet uit voor welke club ik speel, ik zal altijd met de bedoeling het veld in komen om te winnen. En het doet me echt wel wat dat mijn oude club LDWS nu zo in de put zit. Maar daar moet ie niet te lang bii stilstaan. Zo zal ik ook echt niet treuren als ik zonaag mijn oude club naar een neder laag speel en zodoende LDWS nog vaster op de laatste plaats duw. Nee, ik voetbal nu bij LFC en daar wil ik kampioen mee worden. Daarom zullen we zondag ook twee punten pakken". Ger is het daar helemaal mee eens: "Ik zie ons gewoon verliezen tegen LFC, dat is echt niet erg, want moet je eens kijken wat een namen die ploeg op papier heeft. LDWS zal in die wedstrijd min stens een vaste man missen. Dat ben ik. Ik heb al een week last van darmstoornissen en krijg vlekken op mijn arm. De dokters weten nog niet wat het is en ik moet zeggen dat ik me behoorlijk duf voel". WALTER OOMEN LONDEN - Via een plaatselijk ar- beidsbureau in Manchester be roepsvoetballer worden bij de Bel gische topclub Anderlecht. Dit mag zo op het oog wat vreemd klinken, maar de 18-jarige Philip Fay heeft het toch langs deze weg voor elkaar gekregen. Als zovele jeugdige werklozen in Engeland bezocht hij week in week uit het arbeidsbureau in zijn buurt, waar men hem tens lotte hielp aan een baantje als leer ling-metaalbewerker. Zijn vurige wens was echter beroepsvoetballer te worden, maar zijn club in de vierde divisie: Halifax Town kon het zich niet veroorloven om hem als reserve-speler een vast contract aan te bieden. Op het arbeisdbureau werkt echter oud-scheidsrechter Eric Walker, die zijn relaties in de voetballerij inschakelde en tenslotte voor elkaar kreeg dat de jonge Phi lip Fay voor de reserves van An derlecht een proef wedstrijd mocht spelen. Fay ontpopte zich in die wedstrijd als een uiterst slagvaar dige aanvalsleider, maakte twee doelpunten en kreeg prompt een contract voorgelegd dat voorlopig voorziet in 350 gulden per week, plus kost en inwoning. In vergelij king met de 125 gulden per week zonder meer als leerling-metaalbe werker, hoefde hij niet lang te aar zelen. Vanaf het komende weekend maakt hij deel uit van de vaste spe lerskern van de Belgische top-club. Goed voorbeeld doet volgen en het ziet er naar uit dat het arbeids bureau van oud-scheidsrechter Walker er spoedig heel wat i klanten bij krijgt. WYCHEN - Christ van der Smissen en Louis Havermans maken in Zaal Verploegen in Wychen hun debuut in de nationale ereklasse kader 47/1. Speciaal ons grote jonge talent Van der Smissen heeft lang geaarzeld alvorens hij zich in het avontuur van het moeilijke kaderspel stortte. Tot nu toe heeft hij zich ook nog niet op het hoogste niveau gewaagd in het kader 71/2, maar dat gaat dit seizoen nu ook gebeuren. Van der Smissen: „Er zijn zoveel spelsoorten, maar deze winter ziet het er naar uit, dat ik alles ga spelen, ook het driebanden. Dat laatste doe ik zeker niet omdat Rini van Bracht misschien niet zal kunnen meed- ben. Ik heb trouwens al twee keer driebanden gespeeld, alleen vorig seizoen niet. Ik heb anders op het 47/1 niet veel kunnen trainen, want in het weekend heb ik nog drieban den gespeeld voor de KNBB-beker. Het eenstootskader is natuurlijk verdraaid moeilijk, maar ik ben te gen Willy Steures toch niet slecht begonnen in acht beurten, met on der meer 114 en een serie van pre cies 100 tot slot." In vergelijking met vorig seizoen ontbreken Piet Dekker en de lange Ben Velthuis. Laatstgenoemde heeft de voorwedstrijden niet kun nen spelen in verband met een auto-ongeluk. Hij liep een hersen schudding en een schouder fractuur op, maar is alweer op de been. Hans Vultink is de laatste twee jaar kampioen in het 47/1 geworden em hij zal er ongetwijfeld alles aan willen doen om zijn titel te prolon geren, want de Groenlonaar zal dit seizoen behalve in dit kadèr alleen nog uitkomen in het bandstoten. De man die al meer dan dertig na tionale titels bezit: „Voortaan geen 47/2 meer, geen libre en wellicht ook geen 71/2. Ook mijn wereldtitel 47/2, die ik sinds augustus 1974 be zit, zal ik niet meer verdedigen, al hoewel dat toernooi hier in Rheden wordt gespeeld. Ik bepaal me nog maar tot een paar toernooien; ik heb er gewoon geen tijd meer Al in de eerste ronde gistermiddag kon de titelverdediger constateren dat er in dit toernooi wel enige ka pers op de kust zijn. De „slechtste" partij ging in twaalf beurten op. Dat was het duel van Hagenaar Wim van Deventer tegn Piet Vet, door Van Deventer met 300-192 gewon nen, met onder meer een serie van 133. 's Avonds werd ook Hans Sundquest het slachtoffer van de lange Hagenaar, die ditmaal zelfs finishte in acht beurten. Hij sloeg al zijn slag in de tweede beurt met een reeks van 114, welke handicap •Sundquest niet meer te boven kwam (157 totaal). Van Deventer beëindigde de eerste dag dus met het fraaie algemeen gemiddelde van 30 rond. De hoogste serie op de eerste dag boekte Jean Bessems, vorig jaar tweede achter Vultink. In de acht ste beurt van het duel tegen Piet Vet scoorde hij een kapitale reeks van 260, een totaal dat de Lim burger nog nimmer in een natio naal kampioenschap heeft gepro duceerd. Alleen Vultink heeft het enkele malen tot een dergelijk ni veau gebracht en hij is nog altijd de enige Hollander die een partij in één beurt heeft uitgemaakt. Dat gebeurde in maart 1975 tijdens het wereldkampioenschap in Rot terdam. Bessems had echter toch nog dertien beurten nodig om de zaak tegen Vet (171) af te ronden. Vultink begon gisteren het toer nooi met de kortste partij van zes beurten tegen debutant Louis Ha vermans, die niet verder kwam dan totaal 70. Hoogste serie 107 van de titelhouder in de tweede beurt. Vul tink: „Het blijft anders een onbere kenbaar spel. Het moet je beslist een beetje meezitten." Het geluk liet hem echter ook 's avonds niet in de steek, want tegen Willy Steures had Vultink even eens slechts zes beurten nodig, dankzij onder meer een zeer sterke serie van 222 in de derde beurt. Steures, die het vorig seizoen tot de finale tegen Vultink bracht, kon niet verder komen dan 75 totaal. Van der Smissen werd in zijn tweede partij tegen Havermans, geconfronteerd met de grillen van dit moeilijke kader. Hij verspeelde veertien beurten alvorens zege vierend te finishen (Havermans HansVultink: Hetmoet inhet47ll meezitten."Havermans (rechts) schijnthet er duidelijkmee eens te zijn 178), hetgeen hem zelfs de tweede plaats kostte, die nu wordt inge nomen door Van Deventer. Uitslagen: Bessems 300 10 128 30.00 Sundquest178 10 99 17.00 Vet 192 12 54 16.00 Van Deventer 300 12 133 25.00 Steures 106 8 44 13.25 Van d. Smissen 300 8 114 Havermans70 6 28 Vultink 300 6 107 Bessems 300 13 260 Vet 171 13 50 Van Deventer 300 114 Sundquest 157 8 44 Van d> Smissen 300 14 62 Havermans 178 14 76 Vultink 300 6 222 Steures 75 6 29 37.50 Stand na twee ronden: 11.66 50.00 Punt h.s. gem. 23.07 1. Vultink 4 222 50.00 13.15 2. Van Deventer4 133 30.00 37.50 3. Van der Smissen 4 114 27.27 19.62 4. Bessems 4 260 26.08 21.42 5. Sundquest 0 99 18.61 12.71 6. Vet0 54 14.52 50.00 7. Steures 0 44 12.92 12.50 8. Havermans 0 76 12.48 TENNIS - Larry King van ae ien- nisorganisatie WTT komt de ko mende week naar Europa om te praten over de oprichting van een stedentennistoernooi, gelijk in Amerika wordt gespeeld. King zal ook in Moskou gaan praten. PAARDENSPORT - Leon Mel- chior is in het bezit gekomen van vier paarden van de Westduitser Hartwig Steenken. Volgens de echtgenote van Steenken betreft het hier een vriendendienst. WIELRENNEN - De Spanjaard Garcia heeft gisteren de derde etappe gewonnen van de Ster der Beloften. De Fransman Linard werd tweede, derde Poirier, zijn landgenoot. HENDRIK IDO AMBACHT - Het derde streepje is deze week achter de naam van Willi Kreuz geplaatst. Drie van de zes contractueel vastgelegde wedstrijden die hij voor het Oostenrijkse elftal mag uit komen, werkte hij woensdag in Leipzig tegen de DDR af. Bij Feyenoord wordt driftig ge turfd. Assistent-directeur Pe ter Stephan kijkt al uit naar zondag 30 oktober, wanneer hij het vierde streepje kan bij schrijven. „Komt weer slecht uit voor Feyenoord, die dag. We spelen dan in de Kuip tegen Go Ahead Eagles", zegt Step han zuur. De dag zal Willi Kreuz op nieuw de voorkeur geven aan het Oostenrijkse elftal, dat dan in Turkije de kwalificatie voor het in Argentinië middels een gelijkspel zeker kan stellen. Guus Brox heeft zich in een eerder stadium al nijdig uitge laten over het besluit van Kreuz om Oostenrijk boven zijn broodheer te verkiezen. Guus Brox vond dat Kreuz zijn club, die toch al zoveel tegen slagen moet verwerken, niet in de steek had mogen laten. Later verkondigde Peter Step han dat niet Willi Kreuz, maar de Oostenrijkse voetbalbond Kreuz: "In Argentinië wil ik me in de kijker spelen". schuldig was. Stephan: „Oos tenrijk zou alle wedstrijden, zowel voor de kwalificatie als de oefenwedstrijden op woensdag spelen. Maar dan wordt er eerst een oefenwed strijd op zaterdag vervolgens tegen Turkije op zondag ge speeld. Dat is tegen de afspra ken". Dat Willi Kreuz voor Oosten rijk kiest is trouwens zeer be grijpelijk, ondanks dat hij met Feyenoord in de knel raakt. Werd voor dit seizoen immers zijn contract niet bijna gehal veerd? En is het dan onlogisch dat hij dat via een zestal inter lands enigszins bijspijkert? Trouwens, heel Nederland is verontwaardigd wanneer Cruijff geen toestemming krijgt van Barcelona om met Oranje aan te treden. Kreuz wil zich bovendien in het Oostenrijks elftal Manifes teren. Aan het eind van dit seizoen mag hij voor Feyenoord voor vier ton gaan en zelfs voor twee ton als zich een Oostenrijkse koper meldt. In Argentinië wil Kreuz zich in de etalage spelen, wat alleen kan als Oostenrijk zich in Tur kije weet te kwalificeren. „Aan het eind van dit seizoen wil ik toch weg bij Feyenoord", verzekert Willi Kreuz. „Mijn contract loopt af en als we Argentinië halen, is dat een mooie gelegenhied me in de kijker te spelen, in zo verre dat trouwens nog nood zakelijk is. Misschien ga ik te rug naar Oostenrijk, maar dat is nog lang niet zeker. Ik wil net zo graag naar een ander land. Dat maakt mij niet uit". .A& C£ 7&A/A A/A OP /W£r££A/ 3-0 l/PPPSA/ZOMS //£T l/^o óc&~Uf?T D/7~0P&£ 7E7/C4£X/ I//W//ST T/Z/OMfMTOOJe U/r/i'/M(Z'/KJêJ

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19