Binnenstad heeft in de spits geen ruimte meer De rechter, een mobiele woning en een tsJ PPR pleit voor meer aandacht leefsituatie Wat weet gij van SHERRY, gij fijnproevende lieden. CROFT sherry. VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 LEIDEN - „In de binnenstad wordt het verkeer moeizaam afgewik keld, doordat de capaciteit van de kruispunten is bereikt". Tijdens de spits zijn de kruispunten en wegen volledig belast; dit geldt ook voor een aantal uitvalswegen: de Hoge Rijndijk, de Rijnsburgerweg en het traject Morsweg-Haagweg In 1985 zullen op al deze knelpunten de problemen nog groter zijn door een toename van het autoverkeer. De Willem de Zwijgerlaan zal de zwaarst belaste weg in de agglome ratie worden, waardoor hier en op de Oegstgeesterweg en het Sta tionsplein ook de kans op ongeluk ken groter zal worden. Dit zijn enkele opmerkelijke pun ten uit het eerste deel van het ver keersplan voor Leiden dat vandaag is gepubliceerd. In dit eerste deel zijn gegevens verzameld op basis van een groot aantal metingen en tellingen van de verkeersstromen in en rond Leiden. In een vervolg op dit deel zal het verkeersbureau Dwars, Heederik en Verhey, dat in opdracht van de gemeente dit werk uitvoert, proberen oplossingen aan te geven voor de gesignaleerde knelpunten. Een mogelijkheid is bijvoorbeeld om de automobilist te bewegen te gaan lopen of fietsen. De nadruk van de oplossingen zal liggen op maatregelen en kleine in grepen die op korte termijn zijn te realiseren Het op te stellen ver keersplan zal voor vijf jaar dienst doen. Met zo'n verkeersplan kan de gemeente in aanmerking komen voor alllerlei rijkssubsidies. Belangrijkste uitgangspunt voor het verkeersplan is het verhogen van de veiligheid. Uit een analyse van het aantal ongevallen blijkt dat momenteel de route Plesmanro- tonde-Stationsplein-Willem de Zwijgerlaan een aaneenschakeling is van gevaarlijke punten. Naast dit met cijfers meetbare gevaar bestaat er ook een „subjectieve veiligheid", aldus het rapport. Als men zich on veilig voelt kunnen onnodig onge lukken ontstaan door een plotse ling afwijkend rijgedrag. Geen ruimte meer Als nadeel van het autoverkeer wordt genoemd de grote hoeveel heid ruimte die in beslag wordt ge nomen. In de spits blijkt er in de binnenstad nu geen ruimte meer te zijn voor nog meer verkeer, maakt het verkeersbureau uit de cijfers op. Voor 1985 worden grote pro blemen gezien rond de Zijl- poortsbrug en de Heren- poortsbrug, waar een verdubbeling van de verkeersdruk zal optreden. „Opvallend" noemt het verkeers bureau het ontbreken van een mo gelijkheid om buiten de binnenstad om van het zuidoosten (bijv. Meer burg) naar het noorden (Rijns burgerweg) te komen. Tijdens de drukste uren wordt er in de binnenstad zoveel (illegaal) ge parkeerd dat de bezetting 104 pro cent is. Ook overdag is de bezetting Meer dan wat als acceptabel wordt gezien. Tijdens een koopavond werden 5883 auto's geteld, overdag eens 5472, en 's nachts 3441. Het aantal parkeerplaatsen binnen de singels bedraagt 5173. Opmerkelijk knelpunt is dat de grote parkeerterreinen slecht func tioneren; bedoeld voor de langpar- keerders worden ze niet specifiek door deze groep gebruikt. Daarte genover vinden in de blauwe zone veel tijdsoverschrijdingen plaats en wordt er in de binnenstad op grote schaal illegaal geparkeerd, aldus het verkeersbureau DHV. Rond het station bestaat een grote parkeerdruk. Het gebruik van par- keermeters lijkt goed te voldoen. Door toename van het aantal inwo ners van de binnenstad zal de par- keervraag in de toekomst toene men. Voor 1985 wordt een vraag naar 8100 plaatsen geraamd. Bin nen de directe omgeving van het winkelcentrum zal dan het tekort op koopavonden 2050 plaatsen be dragen. De problemen in 1985 zul len sterk afhangen van de maatre gelen; parkeermaatregelen maar ook verkeersmaatregelen. LEIDEN - „Twee jaar lang zijn hier 150 man zonder problemen op de pot gegaan. Waarom zou ik er dan niet met mijn gezin op kunnen aan sluiten?" Woonwagenbewoner Roger de Ja ger zegt het. „Wij kunnen wel voor een aanslui ting zorgen. Maar ik geef geen ga rantie voor wat er daarna ge beurt". De heerJ. J. Cancrinus, chef van de afdeling rioleringen van de ge meente antwoordt. Mr.J. H. Blaauw, president van de Haagse rechtbank benadrukt: „De vraag is: is er een tijdelijke oplos sing. die niet1 te duur is. mogelijk?" En hij blikt nog eens in de richting van een plas, waar ergens de feacaliën van de familie De Jager moeten drijven. Een groezelige massa, resultaat van even mense lijke als onvermijdelijke stoelgan gen De rechter kwam eens een kijkje nemen bij het terreintje tussen de Stationsweg en het Schuttersveld, de plek waar het gezin van De Jager al sinds 1972 woont. Van mr. Blaauw wordt het Salomonsoordeel verwacht over een kwestie, die de buitenstaander zich doet afvragen: Was er nou geen oplossing te beden ken, desnoods op een regenachtige zaterdagmiddagIets soortgelijks moet de Haagse rechter ook gedacht hebbenWant hij hield de strijdende partijen - de gemeente enerzijds en woonwagenbewoner De Jager an derzijds - duidelijk voor, dat ze nog maar eens moesten werken aan wat inmiddels een „minnelijke schikking" zal heten. Het kort ge ding dat De Jager tegen de ge meente had aangespannen, wordt voorlopig aangehouden, tot over drie weken. Dan pas zal mr. Blaauw een uitspraak doenhoewel hij vorige week had aangekondigd dat het gisteren al zover zou zijn. Verbroken De woonwagen van Roger de Jager (zelf spreekt hij liever van mobiele woning") was vroeger aangesloten op de riolering van de Stationsweg In april van dit jaar werd deze aansluiting verbroken door de bouwwerkzaamheden ten behoeve van het nieuwe filiaal van de AMRO-bank aan de Stationsweg. De Jager eiste dat de gemeente hem andermaal op een riolering zou aansluiten, omdat hij meende dat de gemeente, door een bouwver gunning aan de AMRO-bank te ge ven, mede-verantwoordelijk was. ADVERTENTIE Via ee-i Amro Pri\Je K&kenmJ kun je je muziek leren betelen, pj-j-. (Dirigeer u zeil naar de Amro, dus.) 'NOODWEER' ARNHEM/LEIDEN - "Noodweer- noemde de 22-jarige soldaai Jan de K. uit Leiden de klappen die hij op 5 september van het vorig jaar in de buurt van de jeugdsoos 'Laanzicht' in Rossum uitdeelde aan een twee tal bezoekers, die het naar de me ning van de K. wat al te bont maak ten. Herrieschoppers Bart en Adriaan kregen de wind van voren en na men de benen. Adriaan zocht zijn toevlucht in een auto, maar Jan rende hem met een biljartkeu ach terna en koelde daarna zijn woede op de auto, die door al het gesol en kele flinke deuken opliep. De schade - ruim 400 gulden - is onder tussen nog steeds niet vergoed. De soldaat verklaarde gisteren krijgsraad in Arnhem dat hij best bereid was om die schade alsnog te vergoeden, zodat de auditeur-mili tair, mr. E.J. van den Boezem, dan ook schadevergoeding eiste, plus boete van 600 gulden waarvan 450 gulden voorwaardelijk. ADVERTENTIE LEIDEN - In het kader van hun eigen Derde-Wereldweek zijn gistermid dag tal van leerlingen van de Louise de Coligny Scholengemeenschap massaal gaan "lopen voor Unicef". De bedoeling van hun actie was om een zo groot mogelijk bedrag bijeen te brengen ten behoeve van de ontwik kelingslanden. De leerlingen lieten zich door ouders en docenten betalen om tegen een vaste kilometervergoeding een bepaald aantal kilometers te voet af te leggen. Om half één gisteren gingen de leerlingen van start bij het schoolgebouw aan de Kagerstraat (zie foto). Eerder deze week was minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) op bezoek geweest om met de leerlingen en docenten te discussiëren over de steun aan de Derde Wereld. De bedoeling van de week is om de leerlingen meer inzicht te geven in de problemen in de ontwikkelingslanden en steun te verlenen aan de organi saties die daar werken (NOVIB, Unicef en SOS. In de school is o.m. een tentoonstelling ingericht met voorwerpen uit de collectie van de "Witte Paters". Naast de school is een onderkomen gebouwd dat is opgetrokken uit afvalmateriaal. Dit om een indruk te geven van de krotten waarin men in de Derde Wereld vaak moet wonen. In nota Maakt Leiden School?" De rechter en de plas met faecalièn. Mr. Blaauw (derde van links): "Is een goedkope oplossing mogelijk?" De gemeente weigerde, althans weigerde een financiële situatie te creëren waarin de kosteyi van de aansluiting niet voor rekening van De Jager zouden komen: door een beroep te doen op een speciale rege ling voor woonwagenbewoners bui ten officiële standplaatsen. De ge meente heeft er een zeker belang bij dat De Jager niet wordt aangeslo ten, omdat ze zijn standplaats aan de Stationsweg niet als zodanig er kent. Ook over deze vraag is een juridisch gevecht losgebarsten, dat voorlopig door De Jager is gewonnen: Gede puteerde Staten stelden hem in het gelijk, lieten althans weten dat hij recht heeft op een standplaats bui ten hel woonwagencentrumTegen deze beslissing van GS. is de ge meente bij de Raad van State in be roep gegaan Intussen woont De Ja ger nog in zijn oude wagen, terwijl hij al enkele maanden een nieuwe heeft gekocht: die is niet aangeslo ten op de riolering en evenmin het elektriciteitsnet. Zijn oude wagen is wel voorzien van elektriciteit: de aansluitkosten (2700) gulden) moe ten nog betaald worden. Door wie? De Jager zegt: door de gemeente via een beroep op de bijstand. De com missaris van de koningin in Zuid- Holland heeft inmiddels laten we ten - toen hij nog niet aan het in formeren was - dat het geen zaak van de bijstandswet is, maar een gemeentelijke taak. „Inzo'n geval moeten we de gewone voor parkeren?" regels even opzij zetten. Het gaat om Spijker antwoordt, met hetzelfde een tijdelijke oplossing in het kader gebaar en dezelfde intonatie: Met van een proces. Dan mag dat". is toch een prachtige plaats voor een Tijdens een wandeling langs het mobiele woning?" terrein zegt mr. De Ruiter de Wildt Daarna ging mr. Blaauw in de mo tegen zijn confrère, mr. Spijker: biele woning thee drinken. ,Jiet is toch een prachtige plaats JOHN KROON Via een Amro Priue Rekeo l<un je met- een betaalcheque een klein hapje betalen. r de Amro, dus.) Tijdelijk Intussen drijven de feacaliën voort. Mr. Blaauw kwam er gisteren naar kijken. In het gezelschap van twee medewerkers, en een chauffeur die tijdens het langdurige bezoek ach ter zijn stuur in slaap dutte. Mr.Ph. J. de Ruijter de Wildt was er, als raadsman van de gemeente-. Mr. A. H. Spijker, als raadsman van Ro ger de Jager, de mobiele-woning- bewoner zelf en de chef van de ge meentelijke afdeling riolering J. J Cancrinus. „Om het extreem te stellen"zegt mr. Blaauw, ,je kan van de gemeente niet eisen dat ze honderdduizend gulden uitgeeft voor een periode van twee maanden". Hij vervolgt: „De tijdelijkheid van de zaak staat vast. Daar moeten we van uitgaan. Dan is een uitgave van tienduizend gulden veel En van duizend gulden niet zoveel". ,J£n vierduizend gulden ligt er dan tussenin", zegt mr. Spijker namens De Jager, als een goede handelaar. De mogelijkheden en onmogelijk heden van een aansluiting op de riolering worden besprokenDe Ja ger wil op hetzelfde riool als zijn buurman, garagehouder Stipdonk. Dat kan", zegt de chef rioleringen „maar ik geef geen garanties. En het mag niet volgens de bouwveror dening". De Jager: Jk wil mijn toilet wel verhogen". Mr. Blaauw tot de chef rioleringen: LEIDEN - Hoewel de werkgroep onderwijs van de PPR het in begin sel niet oneens is met de strekking van de nota "Maakt Leiden School?" heeft zij toch flink wat punten van kritiek. Zo vindt de werkgroep dat het ver beteren van "de totale leefsituatie" onvoldoende in de nota is uitge werkt. De werkgroep pleit voor het bevorderen van intensieve samen werking tussen de scholen in de wijk en het sociaal-cultureel werk, het realiseren van een biblio theek-dependance in elke wijk van 8.000 tot 10.000 bewoners, subsidië ring van peuterspeelzalen en sa menwerking tussen (kleuter) school en peuterspeelzaal, betere huisvesting van sociaal-culturele voorzieningen, het aanleggen van schooltuinen op braakliggende ter reinen in diverse wijken, het plaat sen van spelstimulerend- speelma teriaal op open plaatsen in de wijken en het aanleggen van woon-speelstraten. Deze maatre gelen, aldus de werkgroep, kunnen een bescheiden bijdrage leveren aan de leefsituatie. De werkgroep vraagt zich af of de suggestie om een gemeentelijke begeleidingscommissie ouder participatie in te stellen, wel zin heeft. Veel meer ziet zij in het or ganiseren van cursussen voor leden van oudercommissies om de be trokkenheid bij de school te vergro ten. Grote moeite heeft de werkgroep met het streven van de wethouder van onderwijs om scholen met 350 tot 400 leerlingen op poten te zet ten. Nadeel hiervan is volgens de werkgroep o.m. dat de afstand tus sen huis en school groter wordt, dat het aantal scholen per wijk sterk afneemt en dat jonge kinderen zich eerder verloren zullen voelen in de grote gemeenschap. De werkgroep dringt erop aan het huidige aantal scholen zoveel mogelijk te handha- Achteruitgang van het aantal leer lingen moet positief worden ge bruikt: leren in een kleinere school, in een ruim gebouw, in de eigen buurt met een niet te groot team van onderwijzers. Overigens is de werkgroep evenals de wethouder van onderwijs voor, wat genoemd wordt, "ontklassikalisering". Daarmee wordt bedoeld dat de strenge indeling in klassen moet verdwijnen. De werkgroep vindt verder dat de integratie van buitengewoon en la ger onderwijs, waarmee zij het eens is, nader moet worden uitgewerkt. De werkgroep zegt de School Ad vies Dienst in de nota gemist te hebbenZij vraagt zich af of de SAD in de visie van de wethouder een onbetekenende rol speelt; zij vindt dat taken van de SAD die voorrang hebben, nader moeten worden om- Het woordgebruik en de stijl in de nota "Maakt Leiden School?" zijn soms zo elitair dat daardoor de discussie voor minder geschoolden bijzonder moeilijk te volgen is. Dat schrijft de werkgroep onder wijs van de PPR in haar reactie op de nota. "Voor een discus sienota is dat een misser, voor een nota over participatie in het onderwijs een blamage", aldus de werkgroep. LEIDEN In het Leids Volkshuis optreden van de formatie "Electric organiseert Jongerencentrum Blues". Het concert begint om acht Stats komende zaterdagavond een uur. ADVERTENTIE LEIDEN - De burgemeester en zijn vrouw zijn gistermiddag op bezoek geweest bij het echtpaar Vogelenzang-Van der Niet in de Weidehof.Deheer en mevrouw Vogelenzang kregen ter gelegenheid van hun zestigjarige bruiloj't de traditionele fruitmand aangeboden. Wat weet gij namelijk van Croft Sherry Pale Dry van 7,85 voor 5,95 A. W. M. PEPERKAMP Zn. Prinses Irenelaan 361, Rijswijk. Tel. 94 00 85. schreven. Overigens heeft de werkgroep in de nota ook een hoofdstuk "Buitengewoon onder wijs" en een financiële paragraaf node gemist. Programma van De Hutspotten LEIDEN-Carnavalsvereniging De Hutspotten kan dit jaar het prog ramma uitvoeren, dat ze zich voor ogen had, voordat een aantal at tributen van de vereniging door onbekenden werd vernield. De vele spontane reacties tot hulp (o.a. van het bestuur van de 3 October Ver- eeniging) hebben er toe geleid dat het programma normaal door kan gaan. En dat in het jaar, waarin De Hutspotten het eerste lustrum viert. Globaal ziet het programma er als volgt uit: Zaterdag 12 november: Groot Prin- senbal met o.a. een dixielandshow, de Melody Mixers en De Bierkouwers; zaterdag 7 januari: nieuwjaarsbal met o.a. de Neder landse danskampioenen; zaterdag 21 januari: feest voor bejaarden in de Stadsgehoorzaal met o.a. De Kermisklanten en Conny Vink; za terdag 28 januari: lustrumfeest in de Stadsgehoorzaal met medewer king van het Cocktailtrio, Jerry Fox en vele anderen; zaterdag 4 feb ruari: carnavalsoptocht door de binnenstad en gekostumeerd bal; zondag 5 februari: feest voor kinde ren; maandag 6 februari: Boerenbal met medewerking van o.a. het Loosdrecht Kwartet, Mini en Maxi en De Bierkouwers. De activiteiten die niet in de Stads gehoorzaal plaats vinden, worden gehouden in het 'vaste.oord' van De Hutspotten: het Antonius clubhuis. Aanleg busbaan in Leiderdorp LEIDERDORP - Met de aanleg van een busbaan in het Zijlkwartier in Leiderdorp wordt volgende week begonnen. De vrij smalle busbaan komt aan het eind van de Splin terlaan te lopen, tussen Steenbak kerslaan en Zijldijk. Aan weerszijden hiervan komt een fietspad te lopen, door bomen van de weg gescheiden. De werkzaamheden zullen onge veer drie weken duren en zich ook uitstrekken tot de kruising bij de Spanjaardsbrug. Daar worden de bermen tussen fietspad en rijweg van zowel de Van der Valk Boumanweg als de Zijldijk ver lengd, waardoor een overzich telijke aansluiting op de busbaan ontstaat. Gedurende de werkzaamheden rijdt het openbaar vervoer via Steenbakkerslaan/Spanjaardslaan. De bushalte wordt tijdelijk ver plaatst naar de winkels in de Splin terlaan. Aansluitend hierop worden nog andere verkeersmaatregelen uitge voerd, om het verkeer uit het Zijlkwartier te weren, zoals de af sluiting van de Zijloordkade voor autoverkeer vanaf de Zijldijk. Deze maatregelen, die met de bewoners van het Zijlkwartier zijn bespro ken, moeten voorlopig met tijdelij ke middelen worden uitgevoerd. Het was de bedoeling ze uit de on- derhoudspot wegen te bekostigen, maar die post is dit jaar niet meer toereikend door onverwacht hoge uitgaven voor de Engelendaal.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15