Werk wordt er niet gemakkelijker op MOET Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Drie kerken in Parijs voor de Latijnse mis Spaar deposito's tot Beleggings- bewijzentot postgiro en rijkspostspaarbank1 t SLDOFF SS Aartsbisschop Dom Helder ziet tekenen van hoop Stichting Oecumenische Hulp 25 jaar: löOtó Lanser geen wethouder VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 De onderdrukte volken van de derde wereld krijgen bond genoten in het westen, waar ook allerlei mensen in de man gel terecht komen van de huidige maatschappij. Dit constateerde de bekende Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara in Athene, waar de afgelopen da gen een congres is gehouden over de toekomst van de de mocratie. Dom Helder signaleerde dat het bondgenootschap tussen de multinationals en de mili taire machthebbers zich ook in de derde wereld snel ver breidt. Geleerden en technicie worden gefrustreerd, wanneer ze eenmaal door de multina tionals zijn opgekocht. Ook vele universteiten lopen vol gens hem aan de leiband van deze bedrijven. Mensen die sleutelposten in regeringen bekleden worden door internationale bedrijven omgekocht. De Verenigde Sta ten, Japan en de grootmachten van West-Europa steunen de multinationals door in de Mim Hiiiaiv derde wereld vooral autori taire regimes in het zadel te fitlpen, omdat deze landen nog ZBet rijp zouden zijn voor de democratie. Toch ziet de Braziliaanse aartsbisschop een beweging op gang komen naar een maat schappij zonder overheersing, al lijkt dit op het eerste gezicht een naieve droom. Er zijn in de ontwikkelingslanden steeds meer basisgroepen die zich bewust worden van de situa tie. Deze bewustwording heeft een sneeuwbaleffect. Ook in de rijke landen neemt het aantal mensen toe dat genoeg krijgt van de verkwisting en wil ijveren voor een wereld, die rechtvaardiger en menselijker is. De godsdiensten steunen niet langer de bestaande orde, maar stellen het onrecht aan de kaak. Als hoopvol teken zag Dom Helder ook de jeugd die ra cisme, oorlog, onrecht en on derdrukking verwerpt. Tens lotte noemde hij geleerden en deskundigen die hun verstand niet langer in dienst willen* stellen van onderdrukking. (Van onze redactie geestelijk leven) "Misschien, héél misschien komt er nog eens een tijd dat de Stichting Oecumenische Hulp alleen maar actief behoeft te worden bij natuurrampen. Dat zou dan een tijd zijn waarin geen afgrond meer gaapt tussen rijk en arm, waarin alle kerken, waar ook ter wereld, zichzelf kunnen bedruipen, het ontwikkelingsprobleem is opgelost, geen rassendisc riminatie meer bestaat, kortom een situatie die de vol maakte wereld al aardig dicht benadert" Je hoeft de werkelijkheid maar heel oppervlakkig te kennen om te we ten dat het zover voorlopig niet zal komen. De kerkelijke publicist Jan Filius, die in het jubileumnummer van Werelddiakonaat ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Oecumenische Hulp een artikel schrijft over de toekomst .van de SOH, vindt het dan ook wijs, als de stichting haar planning, zelfs op lange termijn, daarop baseert. Van hem zijn de regels in de aanhef. "We zullen nog wel lang moeten le ven met onvolmaakte mensen in een onvolmaakte wereld". Maar dat betekent niet, dat er niets verandert. En dat in het werkpak ket van de Stichting Oecumenische Hulp alles bij het oude zal blijven. Zonderde pretentie te hebben, over profetische gaven te beschik ken, doet Jan Filius in zijn verhaal wel een aantal voorspellingen voor de komende 25 jaar. Hij verwacht een toenemende on zekerheid inzake het ontwik kelingsvraagstuk. Er is een ster kere neiging tot internationalise ring van de besluitvorming op eco nomisch terrein, maar tegelij kertijd een versterkt verzet van de geïndustrialiseerde landen om zich aan die besluitvorming onderge schikt te maken. In de derde wereld zijn de meeste landen in politiek, sociaal en eco nomisch opzicht nog niet tot rust gekomen. Het aantal één-partij-sta- ten is groter geworden. De cen tralistische bureaucratieën van staat en partij zijn niet in staat ge bleken, een echt ontwikkelings proces op gang te brengen. De theorieën blijken in de praktijk niet te werken. De onrust groeit. De rassendiscriminatie in Zuidelijk Afrika behoort grotendeels tot het verleden. Zuid-Afrika zal zich bij het onvermijdelijke moeten neer leggen. Apartheid kan niet meer. Via enkele tussenvormen komt het, zo verwacht Filius, tot een "totale apartheid", een volledig zwart en een volledig blank Zuid-Afrika. Dat is een bron van nieuwe onrust, wel- lichtzelfs een aanleiding tot oorlog. Wat de voedselsituatie betreft ziet Filius maar weinig structurele vooruitgang in het verschiet. De honger wordt wel teruggedrongen, maar vooral doordat uit de over- schotgebieden voedsel naar de min-gebieden gaat, veelal gratis via internationale organisaties. Tekor ten blijven er op talloze plaatsen. De sterkere aandacht voor preven tieve gezondheidszorg begint re sultaten op te leveren. De vatbaar heid voor ziekten neemt af. Dit pro ces zet zich voort. De bevol kingstoeneming wordt overigens door dit proces beïnvloed: de we reldbevolking blijft intussen on rustbarend stijgen, ook omdat fa mily-planning nog geen werkelijk geaccepteerde zaak is in de bevol kingen met de grootste gezinnen. Filius ziet de interkerkelijke hulp verlening in de toekomst nog duidelijker op twee sporen zitten: een toenemende deelneming aan internationale en regionale orga nen en ook een toenemende directe deelneming van de basis via adop tie of plaatselijk "partner-schap". In het projectenpakket zal steeds meer ruimte komen voor kleine economische opbouwprojecten: kleine groepen mensen aie samen "een bestaan" opbouwen. De vraag daarbij zal dan wel zijn, hoe deze mensen zich opstellen ten aanzien van de wijdere gemeenschap. Dat er minder vluchtelingen ko men, verwacht Jan Filius niet. Door de toenemende politieke onrust zal hun aantal eerder groter worden. In de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (Utrecht) werken de doopsgezin den, vrij-evangelischen, evangeli sche broeders, evangelisch-luther- sen, Quakers, het Leger des Heils, de' hervormden, de Protestanten bond, de oud-katholieken, de re monstranten en de baptisten broederlijk samen. Het werk van de stichting zal er de komende tijd niet gemakkelijker op worden. "Het zal", aldus Filius, "voortdurende bezinning op inter nationaal niveau vragen om een goed beleid uit te voeren". Ook de kerken gaan onrustige jaren tegemoet. "Als het in de wereld on rustig is, hoe zou het dan in de kerk rustig kunnen zijn?" Ook binnen de kerken blijft het onrustig. "De oecumene zal wat de samen werking betreft sterk groeien, maar in het samengaan niet veel verder komen, met een terugslag naar een wat meer "verticaal" en zelfs piëtis tisch geloven. Dat echter dan wèl naast een activistische instelling als het om samenlevingsproblemen gaat". En daarin kan de interkerke lijke hulpverlening een belangrijke rol blijven vervullen. Het kruis. Symbool van lijden, maar ook van hoop. Waarvan de interkerkelijke hulpverlening één uiting is. ADVERTENTIE r"""Jinformatieovet r^\y A V ffleeïit^ormaUe Bo»vo0*te lente Sw^egg^sbevn,zen Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt .■nissen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folder0. 8% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 6'/i% tot 8%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. 71% Verkrijgbaar in coupures van 11.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 1%4 jaar 7'/»96 en 5 jaar Vh%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan. Wel financiële steun moslims voor bidplaats Een Indonesische gast op de gereformeerde synode (deze week in Lunteren bijeen) toonde zich hoogst verbaasd dat hier en daar in ons land ker ken aan moslims worden uit geleend. Hij achtte het beter, andere ruimten voor hen te hu- De synode sprak gisteren voor namelijk over de zending. Zij keurde het zendingsbeleid goed, inclusief de deelneming aan de dialoog met andere godsdiensten, en ook dat van de beleidsraad voor zending en werelddiakonaat. Wat het afstaan van kerken aan moslims betreft, betwijfelde de synode of dit wel moet gebeu ren. Wel kan financiële steun verleend worden bij het vinden van gebedsruimten, zeker als die van andere kanten niet komt. Midden volgende maand ver volgt de synode haar vergade ringen, De hervormde synode dringt er in een deze week verzonden brief aan de plaatselijke ker keraden op aan, ook in de ko mende jaren 2 procent van het kerkelijke inkomen te bestem men voor nieuwe vormen van ontwikkelingssamenwerking. De uit Engeland afkomstige folk-gospelgroep Nutshell, die een maand lang een toernee maakt door Nederland en Duitsland, treedt vanavond om 8 uur op in de Antoniuskerk in Leiden (Zuid-West, hoek Vijf Meilaan-Bos- huizerlaan). De Velpse groep The Challengers verzorgt het voorprog ramma. De stijl van de prof-groep Nutshell berust voornamelijk op folkelementen met invloeden van rock en soft-rock. De leden begeleiden zichzelf op gitaar en piano. Centrale figuur in de groep is Paul Field, componist-zan- ëer en tekstschrijver van alle nummers. >e groep The Challengers bestaat uit 16 jongeren. Per seizoen verzorgen zij bijna honderd optredens. Petra-jeugdkoor Het concert is georganiseerd door een projectgroep van het interkerke lijke Petra-jeugdkoor in Leiden, die nog meer evenementen in voorberei-' ding heeft, zoals een optreden van de Utrechtse groep Silo in januari en van de Amerikaanse gospelgroep New Hope in februari. Dat laatste wordt een groot lustrumconcert, omdat het de vijfde keer is dat New Hope naar ons land komt. Ook is men bezig met de voorbereiding van een internatio naal gospel-festival in mei volgend jaar, waarschijnlijk in de Leidse ijshal. De jongerengroep „De Overbrugging" verleent morgenavond om 7 uur met muziek en teksten medewerking aan een jongerenmis in de Har- tebrugkerk aan de Haarlemmerstraat te Leiden onder het thema "Zitten de ouderen in het verdomhoekje"? Mormonen De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, meer bekend als de Mormonenkerk, houdt zondag om 10 uur in het Congresge bouw te Den Haag haar kwartaal-ringconferentie. In verband daarmee vervalt de dienst in Leiden. Het thema van de bijeenkomst, die tot 12 uur duurt, is: "De invloed van het evangelie op het dagelijkse leven van het individu". Ook belangstellenden zijn welkom. Spreker is de regionale vertegenwoordiger voor Nederland, België en Frankrijk van de Raad der Twaalven, E. Engelbert. De Raad der Twaalven is, op het Eerste Presidium na, het hoogste orgaan van de mormoonse kerk. Hij bestuurt de kerk in al haar geestelijke en wereldlijke zaken over de hele wereld. Ook spreekt de president C. van der Put van de ring Den Haag-Nederland. 9 Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Kerkdriel L. F. W. Sterk Australitz Geref. Kerken: aangenomen naar Ouderkerk aan de IJssel (gedeeltelijk werk) S. A. Meijer, kandidaat te Roden. Geref. Ge meenten: bedankt voor Wageningen M. J. van Gelder Gouda, voor Mid delburg A. Moerkerken Nieuw-Beyerland. Niet doof De aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, verklaarde na een bezoek van enkele weken aan de Sowjet-Unie, dat hij vertegenwoordigers van de Sowjet-regering op het hart heeft gedrukt, dat de wereldwijde anglikaanse gemeenschap zeer bezorgd is over de mensenrechten. Hij legde de autoriteiten een lijst over met namen van mensen over wie de kerken in het Westen zich zorgen maken, maar wilde geen namen daaruit bekendmaken, alleen die van Georgii Vins, de bekende baptistenvoor ganger. Coggan hoopte, dat zijn gesprekken met de Sowjet-leiders enig resultaat zouden hebben. "Zij zijn niet doof. Zij weten dat we met de anglikaanse gemeenschap een zeer grote groep vertegenwoordigen". Tegemoetkoming Met ingang van zondag 23 oktober zal in drie kerken in Parijs elke zondag de mis in het Latijn worden gevierd. De aartsbisschop van deze stad, kardinaal Marty, heeft deze kerken aangewezen. De priesters hebben van hem de opdracht gekregen deze mis op te dragen volgens de vernieuwde ritus zoals die door het Vatikaans concilie is aan gegeven en door de paus is goedgekeurd. Zij mogen rekening houden met de "gevoeligheden" van de traditionalistische rooms-katholieken. Kardinaal Marty hoopt hiermee tegemoet te komen aan wensen van een niet onaanzienlijke groep in zijn aartsbisdom, die de grootste moeite heeft met de kerk en haar veranderingen na het concilie. DEN HAAG - Enkele tientallen leden van de Vereniging Dienstweigeraarsde WDM en Kerk en Vrede hebben gistermiddag voor het ministerie van defensie gedemonstreerd tegen de eenzame opsluiting van dienstweigeraar Adriaan Sloof. Tussen de demonstranten bevond zich ook zijn moeder. UTRECHT (ANP) - CN V-voorzitter Jan Lanser heeft het CDA-bestuur in Utrecht laten weten, dat hij niet zal ingaan op het aanbod, volgend voorjaar op te treden als lijsttrekker van het CDA, dat hij dan ook wet houder in Utrecht zou worden als opvolger van KVP-voorzitter W. Vergeer die is benoemd tot lid van het Europese parlement. De heer Lanser zegt dat hij zijn besluit "na ample beraad" heeft genomen. In verband met het CDA-verzoek herinnerde de heer Lanser er vorige week aan dat hij acht jaar geleden bij zijn benoeming tot voorzitter van het CNV al heeft gezegd dat hij deze zware functie niet tot zijn pen sioen zal blijven vervullen. bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kqnt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13