President per ongeluk vermoord? Ontslag voor acht officieren Duits plan: bij ontvoering rood licht NAAST HET NIEUWS 4 A "Inspraak bij oplossing van vliegtuigkapingen" AANSLAG IN NOORD-JEMEN NAVO kan nog niet beslissen over bom Dochter Allende pleegt zelfmoord DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 CAIRO (Reuter/UPI) - De moord op president Ibrahim Al-Hamdi van Noord-Jemen is mogelijk een ongeluk geweest. Dit heeft de ambassadeur van de republiek in Egypte. Hassan al-Sanoli, ver klaard in een vraaggesprek met Egyptische dagbladen. De president werd dinsdagavond samen met zijn broer, luitenant kolonel Abdoellah, doodgescho ten even buiten de hoofdstad Sa naa. Later werd bekend dat ook de zwager van de president was omgekomen. De ambassadeur meende dat Ab doellah, die nogal overhoop lag met een aantal stamhoofden, mogelijk het doelwit was van de aanslag en dat de president per ongeluk eveneens werd ver moord. De uit drie man bestaande presi dentiële raad onder leiding van chef-staf van het leger, luite nant-kolonel Ahmed al-Ghasjmi, die de macht in het land voorlo pig heeft overgenomen liet weten dat de moord op Al Hamdi, zal worden gewroken, maar deelde niets mee over identiteit of mo tieven van de moordenaars. Het beleid van Al Hamdi zou worden voortgezet. Volgens een westelijke diplomaat in Beiroet die kortelings nog in Sanaa was gestationeerd ligt het voor de hand het gebeurde te verklaren uit de stammentwisten die het land diep verdelen. Zo zelfs dat Al Hamdi volgens Ara bische persberichten nog kort geleden in het noorden van het land met vliegtuigen, tanks en het reguliere leger moest optre den tegen een opstand, maar Zuid-Jemen kan er evengoed de hand in hebben gehad. Het marxistische bewind van Zuid-Jemen reageerde overigens op het nieuws van de moorden door te stellen dat zij voortvloei den uit een imperialistisch com plot om beide landen te onder mijnen. Volgens radio Aden zal Zuid-Jemen zich door de moord niet laten afschrikken van de plannen voor hereniging met Noord-Jemen. Arabische diplomaten in Beiroet zeiden echter te menen dat Al -Hamdi weliswaar een bond genoot van Saoedie Arabië was maar dat de toenadering tussen de twee landen die juist goed op gang begon te komen Saoedie Arabië wel eens te hard zou kun nen gaan. De mogelijke hereni ging van de twee landen en de vorming van één sterke staat aan de zuidelijke Rode Zee-flank van Saoedie Arabië zou het land on welgevallig zijn en de Saoedie's zouden het niet erg op hebben met Aden (Zuid-Jemen). Volgens het Londense dagblad "Evening News" zou de moord op president Al-Hamdi ook nog verband kunnen houden met de moord op premier Abdullah al Hajari van Noord-Jemen die op eerste paasdag van dit jaar in Londen plaatsvond. Dit vanwege de overeenkomsten die de twee mannen in de politiek vertoon den. Deze zou niet stroken met de opvattingen van bepaalde fana tieke groepen in de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO die zouden willen dat Noord-Jemen een veel hardere lijn tegenover Israël zou volgen. ADVERTENTIE BARI (UPI/Reuter/AFP) - De nu cleaire plangroep van de NAVO (NPG) zal pas in een later stadium beslissen of de omstreden neutro nenbom al dan niet naar Europa moet worden gehaald. Aangezien dit tactische atoomwapen is ont wikkeld voor een eventuele oorlog op het Europese vasteland, moet de NPG in feite beslissen of de neutronenbom door de Verenigde Staten in produktie zal worden ge nomen (even aangenomen dat het Amerikaanse Congres zulks goedvindt). De NPG is binnen de NAVO het college dat de 'scenario's' en plan nen ontwerpt voor een eventuele kernoorlog met de Sovjet-Unie en de andere leden van het War- schau-pact. Zitting hebben op het ogenblik de ministers van defensie van de Verenigde Staten, West- Duitsland, Italië, Groot-Brittannië, België, Denemarken en Grieken land - de vier eerste permanent, de drie anderen „roulerend De NPG heeft twee dagen in het Italiaanse Bari over onder meer de neutronenbom van gedachten ge wisseld. Erkend werd gisteren dat men het in grote trekken eens is over de militaire voordelen die het nieuwe wapen biedt. Een door ne gatieve publiciteit gemobiliseerde publieke opinie weegt momenteel echter nog zwaarder. De NPG zal proberen om die publieke opinie te doen kenteren, want volgens de groep heeft men in Europa een scheef beeld gekregen van wat de neutronenbom nu eigenlijk is. Volgens de Amerikaanse defen sieministers Harold Brown is het wapen echter juist ontwikkeld om mensenlevens te sparen - eigen sol daten en burgers vlakbij de punten aan het front waar de neutronen bom wellicht ooit zou worden ge bruikt. Daarenboven hebben tegenstan ders van het wapen beweerd dat de neutronenbom de drempel voor een kernoorlog zou verlagen. Vol gens Brown is daar geen sprake van, aangezien de Amerikaanse president onverminderd als enige mag beslissen of er in een bepaalde situatie atoomwapens (welke dan ook) moeten worden gebruikt. De NPG heeft niet gezegd op welke termijn er nu wèl over de neutro nenbom zal worden beslist, maar volgens de Britse minister van de fensie Fred Mullev zal dat eerder „meanden dan weken" duren. De kans bestaat dus dat de NPG deze zaak pas zal afwikkelen tijdens haar volgende bijeenkomst, voorjaar 1978 in Denemarken. Schandaal rond de ,,jodenverbranding,, BONN (SP) - Het Westduitse kabinet meent dat er voor de acht officieren die in februari van dit jaar een symbolische "jodenverbranding" hebben georganiseerd geen plaats meer in de Bundeswehr dient te zijn. Dit heeft gisteren regeringswoordvoerder Grünewald meegedeeld. In de kabinetszitting had staatssec- lastte onmiddellijk een onderzoek. i Defensie, Schnell, me- De gisteren door het kabinet ge- dedelingen gedaan c onder- dane uitspraak moet volgens k Beatriz Allende bezocht eind 1973 ons land. Ze werd ontvangen door de toenmalige voorzitter van de PvdA André van der Louw. zoek, dat de plaatsvervangend in- woordvoerder Grünewald als specteur-generaal van de strijdk- politiek oordeel worden be HAVANA (Reuter/AFP)- Beat- riz Allende, de dochter van wijlen de Chileense president Salvador Allende, heeft gister morgen in Havana zelfmoord gepleegd. Dit is gisteren be kendgemaakt door het Cu baanse ministerie van buiten landse zaken. In een korte verklaring werd gezegd dat Beatriz, die ge trouwd was met een Cubaanse ambtenaar, zichzelf een kogel door het hoofd heeft geschoten. Naar het schijnt was zij niet onmiddellijk dood. Een spoedoperatie in het ziekenhuis heeft echter niet meer mogen baten. Volgens de verklaring was Beatriz depressief. Zij bevond zich in het presidentiële paleis in Santiago toen haar vader op 11 september 1973 als staats hoofd werd afgezet en daarbij om het leven kwam. De pre cieze doodsoorzaak is nooit komen vast te staan. Volgens velen werd Allende vermoord, volgens de officiële lezing van de Chileense junta pleegde hij echter zelfmoord. Samen met haar vader vocht zij om het behoud van het paleis tegen de opstandige troepen, tot Allende zijn dochter ver zocht te vertrekken omdat hij bang was voor haar leven en dat van haar ongeboren kind. Eenmaal in Cuba werd zij lid van het „comité voor solidari teit met het anti-fascistische verzet" waarin vele linkse Chi leense ballingen zitting hebben. Volgens Cubaanse functiona rissen zal Beatriz een staatsbe grafenis krijgen. zich in februari na een met veel al- de uitspraak van de regering waar cohol begoten "kameraadschaps- schijnlijk dat Leber, die avond" in het casino van deze mili- van een buitenlands verblijf ter taire academie had voorgedaan, keert, de acht officieren zon< Acht jonge officieren (allen van de mankeren de laan zal uitsturen. afdeling opvoedkunde) hadden in een open vuur stroken papier ge worpen, die zij als "joden" aan duidden en daarbij enkele couplet ten van het nationaal-socialistische Horst Wessel-lied gezongen. De superieuren van de acht luite nants hadden over het voorval ge zwegen en zelfs van disciplinaire maatregelen afgezien. Enkele we ken geleden pas kwam het ge beurde dankzij een dagblad in Frankfurt toch nog in de openbaar heid. Minister van Defensie Leber ge- ALTUD TUINIEREN Een Amerikaan uit Philadelphia die zegt dat hij ten tijde van de Hongaarse opstand in 1956 vrijheidsstrijder was, heeft gisteren in de loterij van New Jersey duizend dollar per week voor de rest van zijn leven gewonnen. De 55-jarige John Pusztai deelde mee dat hij er meteen zijn baan van onderhoudsmonteur van 200 dollar per week aan zou geven. Terwijl hij zijn tot tranen toe bewogen vrouw Lizabeth omarmde, zei Pusztai: "Ik houd van tuinieren Mocht Pusztai overlijden voordat hij aan wekelijkse uitkeringen 1 miljoen dollar heeft gehad, dan gaat de rest naar zijn nabestaanden. ZUIVER WATER De regering van de Westduitse deelstaat Baden-Württemherg heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij 2,3 miljard mark (ruim 2,3 miljard) gaat besteden voor het zuiveren van de Neckar, een zijrivier van de Rijn, en de Donau. De schoonmaak van de Neckar zal in 1980 gereed moeten zijn. De kosten worden geraamd op 1,7 miljard mark. Tot dusver loopt de inhoud van de riolering van steden en dorpen nog steeds onge zuiverd via de Neckar in de Rijn. Volgend jaar gaat men ook de Donau onderhanden nemen. Hiervoor wordt 600 miljoen mark uitgetrokken. SCHULDEN KWIJT Zweden heeft gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York meegedeeld, dat het van plan is de officiële schulden van de armste landen te schrappen. Volgens de minister voor ontwikkelingssamenwerking, Ola Ullsten, gaat het om een bedrag van in totaal ruim een miljard Zweedse kronen (circa 550 miljoen). Het parlement in Stockholm moet ech ter nog zijn goedkeuring geven. Afgevaardigen van landen van de derde wereld noemden de mede deling een belangrijke doorbraak naar de vestiging van een nieuwe economische orde. Het schrappen of verlichten van de schuldenlast van niet-olieproducerende ontwikkelingslanden was een van de be- langrijkse voorstellen van de derde wereld om de betrokken landen te helpen bij het versterken van hun economie. Ullsten zei te hopen, dat andere landen het Zweedse voorbeeld zullen volgen. Arthur en Glenda McCall uit het Amerikaanse Roosevelt komen hier thuis met hun tweeling Brenda en Linda. De zeven maanden oude Siamese tweeling werd tijdens een operatie van 4Va uur gescheiden. De meisjes waren van het borstbeen tot de navel met de navelstreng aan elkaar gegroeid. Franse bemanningen: ADVERTENTIE PEPERZAK f heerst 'tvakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN en 1 Weer zwarten gearresteerd in Z.-Afrika PORT ELIZABETH (Reuter) - De Zuidafrikaanse politie heeft 401 zwarten gearresteerd na botsingen in New Brighton bij Port Elizabeth. Dit heeft de commissaris van poli tie in het oosten van kaapprovincie P. J. Hugo gisteren meegedeeld. Hij zei dat de arrestaties werden verricht na een bijeenkomst van ca. 700 studenten in een kerkzaal in het zwarte woongebied. De politie ge bruikte traangas om de aanwezigen te verspreiden. De studenten gooi den stenen. PARIJS (Reuter) - De Franse federatie van be manningen in de burger luchtvaart (FFNAC) heeft gisteren kritiek geuit op het overheidsbeleid bij de af wikkeling van vliegtuigka pingen. De federatie vindt dat de overheid te snel naar de wapens grijpt en dat de gezagvoerders van gekaapte vliegtuigen daarop ten on rechte geen invloed hebben. Ook wil de FFNAC dat alle Franse maatschappijen op korte termijn cursussen gaan geven voor het ge drag van cockpit- en cabineper soneel tijdens een kapingsgeval. Komt het daar niet van, dan zal de federatie dergelijke i gaan organiseren. zelf Bestorming De kritiek was opgehhangen aan de bestorming, van een gekaapte Ca- ravelle waarbij op 30 september een dode en vier gewonden vielen. Dat toestel van de binnenlandse maat schappij Air Inter was gekaapt door een geestelijk labiele man. Hoewel de autoriteiten wisten dat deze ka per gestoord was werd reeds na acht uur besloten het op de Parijse BONN (SP) - Een kunstmatig tot stand gebracht verkeersinfarct, waarbij in een straal van vijftig kilometer de automobilisten niet meer vóór- of achteruit kunnen - deze koene ingreep overwegen de ministers van binnenlandse zaken van de tien Westduitse deelstaten. Zo n centrale geleide verkeersopstopping kan men bewerkstellingen door alle lich ten tegelijkertijd op rood te schakelen. Zij kan een wapen zijn in de strijd tegen het terrorisme. In het geval van een ontvoering, zo luidt de redenering, wordt ook de vluchtwagen van de terroristen in de algehele chaos tot stilstand gedwongen. Je hoeft - eenvoudig gezegd - als politieman alleen nog maar de rijen vastgenagelde au tomobilisten langs te lopen om de terroristen in handen te krijgen en hun slachtoffer te bevrijden. Zo simpel is dat. Zaterdag zullen de ministers vermoedelijk beslissen over de vraag of zij aan dit rode- lichten-plan hun goedkeuring hechten. Als het daartoe mocht komen zullen zich de autorijders vertrouwd moeten maken met het denkbeeld, dat zij gevangen kunnen worden in een vele uren durende verkeerswirwar, die tienduizenden en in de spitsuren mogelijk honderdduizenden voertuigen omvat. Om duidelijker te maken dat collectief ongerief is toe te schrijven zal de politie over de radio informatie moeten ver schaffen en ook door middel van sirenes duidelijk maken wat er aan de hand is. Geniaal Bij de ministers bestaat nogal wat geestdrift voor dit schijnbaar ge niale plan om de snelle aftocht van terroristen de pas af te snijden Maar in politiekringen wordt het ministeriële gedach- tenspel meer als een soort !-fiction beschouwd: on uitvoerbaar. Politiefunctionarissen schetsen een beeld van verschrikking. Als zich in Keulen wederom een ont voering als die van Hanns-Martin Schleyer zou voordoen en in een straal van vijftig kilometer alle lichten op rood sloegen, dan zou dat betekenen dat een hele reeks grote steden tussen Düsseldorf en Wuppertal volkomen lam zou komen te liggen, om van het ver keer op de autowegen tussen de steden nog maar te zwijgen. Vertraging De politie wijst er ook op dat het ontvoeringsdrama-Schleyer op nieuw heeft aangetoond dat tus sen de misdaad en een algehele alarmering onvermijdelijk een minuut of tien verloopt. De erva ring heeft ook geleerd dat de ont voerders die hun plannen dege lijk voorbereiden, aan zo'n pe riode genoeg hebben om buiten het stadsgebied te komen - en daarmee al bijna onvatbaar zijn geworden. En zelfs in het gusntige geval, dat zij zelf in de verkeerschaos ver strikt raken - dan zullen zij alles liever doen dan zich te laten ar resteren. In de praktijk is de ver wachting, dat zij hun slachtoffer door middel van een schietwapen met geluiddemper buiten ge vecht stellen en zelf in de drukte onopgemerkt te voet een goed heenkomen zullen zoeken en vinden. Zelfs al zouden de ministers on danks alle bezwaren aan hun plan vasthouden, dan zal de Bonds republiek op dit veronderstelde ei van Columbus nog geruime tijd moeten wachten. Met de technische veranderingen, nodig om in een groot gebied alle ver keerslichten op rood te kunnen schakelen, zal meer dan een jaar gemoeid zijn. "Je gaat niet al na acht uur tot een gewapende tegenaanval over", zei gezagvoerder Fran%ois Camus van Air France gisteren. Volgens Ca mus moet de overheid zeker 20 a 30 uur proberen om een kaping met "de factor tijd, geduld en overre ding" op te lossen. Volgens Camus heeft Air France, de internationale Franse lucht vaartmaatschappij, zijn bemannin gen inmiddels wel goed geïnst rueerd met het oog op kapingsge- vallen. Bij Air Inter, die op de bin nenlandse routes vliegt is er tot dusver echter niets gebeurd. Wan neer daar uiterlijk 1 januari geen verandering in komt, zei Camus, zullen de bemanningen van Air France hun collega's van Air Inter op eigen gelegenheid gaan trainen. Controle Captain Camus had ook kritiek op de preventieve controle. Op de Franse vliegvelden wordt slechts 15 a 20 procent van de reizigers goed gecontroleerd op eventueel wapenbezit. Daar komt nog bij dat de gecontroleerde reizigers, bij voorbeeld op de luchthaven Char les de Gaulle, niet in "quarantaine" worden gehouden, maar moeite loos contact kunnen maken met transitpassagiers van andere vluch ten. Volgens Camus kan een gezag voerder van een willekeurig ge kaapt toestel Frankrijk beter mijden omdat de politie vastbeslo ten is geweld te gebruiken - ook als de captain het daar niet mee eens is.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9