O Nog onzeker of arrestanten contacten hadden met RAF Poolse officier boos Menten en zijn adv boos op advocaat INFORMATEURS BEHOEDZAAM GESTART Gigantische toevoerlijn van heroine verbroken Ga NMB-girosparen. Da's'nheel ^voordeliger! Nog geen spoor twee vermisten van sleepboot NMB Aantal alleen staanden neemt toe DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 de informateurs: Vrolijk (links) en Verdam (r.) AMSTERDAM (SP) - De heroïne smokkel tussen Maleisië en Am sterdam is een gevoelige slag toegebracht. De Amsterdamse politie heeft samen met een groot aantal andere corpsen een gigantische toevoerlijn naar Nederland verbroken. Via twin tig internationale transporten "ontving" Amsterdam in totaal 180 kilo heroine ter waarde van 28 miljoen gulden. De politie kon 82 kilo vangen. Tijdens het sinds lange tijd lo pende onderzoek zijn nu 43 men sen gearresteerd, onder wie acht Nederlanders. Op een na komen ze allemaal uit Amsterdam. Tot de herolnebende behoort ook "blonde Greet", die al eerder een rol speelde in de smokkelzaak met de viskotter Lammy. Zij werd twee weken geleden aan gehouden. De belangrijkste afnemers van de heroine zijn onlangs eveneens ingesloten. Het zijn de 37-jarige Hong Kong Chinees L.K.M. de 32-jarige Chinees S. K. en de 31- jarige Chinees LKM. "de groot ste heroïnehandelaar die we ooit hebben gehad." De drie mannen als ook twaalf an deren die onlangs werden aan gehouden, komen allen uit Am sterdam. De rest van de bende werd gepakt in Maleisië, Ko- penhage, Bangkok, Brussel, Moskou en Parijs De smok kelaars verborgen het spul on der hun kleren. Later stapte men over op een andere methode. De heroïne werd verborgen in kof fers met dubbele bodem en in speelgoed teddyberen. De politie deed de grootste vangst in Parijs, toen zeven koeriers (onder wie twee Surinaamse meisjes uit Amsterdam), werden betrapt met 41 kilo. In juli 1976 werd in Moskou 26 kilo onder schept en in april dit jaar op Schiphol 15 kilo. Het echtpaar uit Maleisië dat het internatio nale syndicaat leidde, werd al geruime tijd door de politie in de gaten gehouden. Samen met de Haagse narcoticabrigade pro beerde men de twee op heter daad te betrappen. Dit lukte echter niet. De bendeleden die op Schiphol werden gepakt, gingen echter door de knieën en gaven toe dat het transport mede door het echtpaar was verzorgd. VLISSINGEN (SP) - Er is nog geen spoor gevonden van de twee opvarenden van de Rotterdamse sleepboot Frans, die gisterochtend vroeg voor de kust van Schouwen-Duiveland plot seling is omgeslagen. De rijkspolitie te water in Vlis- singen neemt aan dat ze zijn verdronken. In de late woensdagmiddag is de uitgebreide zoekactie gestaakt, die in het geheel geen resultaten had opgeleverd. Ook vandaag hebben tal van schepen weer naar de twee vermisten, de 41-jarige stuurman H. Dekker uit Rotterdam en de 25-jarige binnenvaartkapitein H. P. van Gils uit Dordrecht uitgekeken. De vier overige bemanningsleden konden zich op het nippertje met een reddingsboot in veiligheid stellen, toen de Frans gisteroch tend omstreeks vijf uur plotseling omsloeg. Ze werden na enige tijd te hebben rondgedreven later door de Duitse kustvaarder Gretina Hol- werde opgepikt. Gistermiddag werd het viertal door de MP 10 van de rijkspolitie te water aan wal ge zet in Vlissingen. De vier geredden zijn kapitein A. Slot uit Katwijk aan Zee, de ma chinist R. Deutz uit Rijswijk en de matroos G. A. van Genderen even eens uit Rijswijk en de matroos J. Hensenpeter uit Rotterdam. Vol gens het viertal is de Frans volko men onverwacht gekapseisd. Het is hen - en de rijkspolitie te water - een volslagen raadsel hoe de in 1951 gebouwde sleepboot zo plotseling kon vergaan. Volgens de rijkspolitie te water kan worden aangenomen dat het schip in een goede zeewaardige staat ver keerde, ook al omdat het voor ver trek nog grondig was nagekeken. De Frans is eigendom van het sleepbedrijf Adriaan Koren uit Rot- DEN HAAG (SP) - Behoedzaam zijn gisteren de twee infor mateurs Verdam en Vrolijk be gonnen met hun werk. Zij ont vingen 's middags en 's avonds achtereenvolgens de fractievoor zitters Van Thijn (Pvd A), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). De drie fractievoorzitters gaven daarbij hun visie op het vastlopen van de onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet Den Uyl. De informateurs heb ben Van Thijn, Van Agt en Ter- louw gevraagd te vertellen wat wel en wat niet mogelijk is bij de gesprekken over de zetelverde ling. Na afloop van hun bezoeken aan de informateurs waren de drie frac tievoorzitters karig met hun me- De vier arrestanten zwijgen als het graf over hun bedoelingen met het zeer uiteenlopende materiaal dat vrijdag in een garagebox aan de Beemsterhoek in Capelle is gevon den. In de box, gehuurd door de als leider aangemerkte R. G. G. (36) uit Rotterdam, trof de politie een aan tal bijzonder nauwgezette tekenin gen aan van woningen van drie vooraanstaande Nederlandse indu striëlen, op wie enige maanden ge leden al mislukte aanslagen met brandbommen zijn gepleegd. Ver der lagen verscheidene kaartsys temen van bedrijven en een partij politieuniformen in de box opge slagen. Behalve enkele vuurwa pens beschikte de groep verder over radioverbindingsspparatuur, inbrekerstuig, portofoons, zes pruiken, injectienaalden, 68 mond- beschermingsdoekjes en diverse flessen met chemicaliën. Tussen enige televisielenzen en tv-opna- meapparatuur en een stapeltje blanco papieren met stempels van een gemeente, waren twee boeken verborgen: "Chemie und Technik der explosieve stoffen" en een boekje van de Rote Armee Fraktion over stadsguerrilla. terdam en het schip was onderweg naar Bordeaux. Het was dinsdag avond uit de Rotterdamse haven vertrokken. In de duisternis van de vroege ochtend begon de sleepboot water te maken. De vier bemanningsleden slaagden er ternauwernood in zich te redden, volslagen verrast als ze waren toen het schip snel begon te zinken. Ze wisten een rubberboot te bereiken. Nadat ze anderhalf uur hadden rondgedreven werden ze door de Duitse kustvaarder opgepikt. Het. viertal beleefde nog een penibel moment: de rubberboot zat met een kabel aan de zinkende sleepboot vast en dreigde mee naar beneden te worden getrokken. Met moeite konden ze de kabel doorsnijden om zichzelf daarmee in veiligheid brengen. Omstreeks half acht gistermorgen begon een uitgebreide speuractie, waaraan schepen van de Konin klijke Marine, het loodswezen, de rijkspolitie te water en de red dingsboten Javarel en Tuimelaar deelnamen. dedelingen over de inhoud van de afzonderlijke gesprekken. D'66-leider Jan Terlouw heeft de twee informateurs duidelijk ge zegd dat zijn partij "onveranderd volledig mee blijft werken" aan de vorming van een nieuw kabi net. Hij reageerde daarmee op een uilating van de partijvoor zitter Glastra van Loon van D'66, die zich had afgevraagd of D'66 zich niet moest terugtrekken uit de formatie. Duidelijk is dat Verdam en Vrolijk verder werken waar de infor mateurs Veringa en Den Uyl zijn blijven steken. Dat betekent dat welk resultaat de onderhande lingen over de zetelverdeling ook oplevert, er in ieder geval een mi nister (zonder portefeuille) voor Motieven De politie is echter tot nog toe ver stoken gebleven van wezenlijke aanwijzingen dat de groep een ver lengstuk van de RAF. "Ik ben niet gerechtigd speculaties te doen", verklaarde de Rotterdamse hoofd officier van justitie, mr. J. D. de Jong gisteren. Over de motieven van de groep wilde hij verder alleen kwijt, "dat de justitie de overtuiging heeft, dat er gezien het onderlinge verband van de vier mensen en de gevonden goederen sprake is van een groep van samenzweerders". De vier groepsleden, zonder beroep en geen van allen bekend bij de po litie, worden vastgehouden op ver denking van het plegen van enige inbraken en verboden wapenbezit. Onderzocht wordt of één van hen betrokken is geweest bij één van de aanslagen in Noorden en Renkum op industriëlen, onder wie de voormalige president-directeur van Stork-Hengelo en de vroegere president-commissaris van AKZO. Adjudant H. M. Kooy van de politie Doorwerth, die destijds het onder zoek naar de aanslagen leidde, noemt het niet waarschijnlijk, dat de vier arrestanten van nu hiermee iets van doen hebben. "Dat was toen erg amateuristisch opgezet. Deze mensen zijn duidelijk profes sioneler bezig". De aanslagen ble ven zonder materiële of persoon lijke gevolgen. In België De Rotterdamse politie heeft het kwartet geruime tijd op de voet ge volgd. Het draadje dat uiteindelijk tot ontwarring van de kluwen leidde werd gevonden in België, waar twee van de verdachten in augustus een revolver uit een wa penhandel wegnamen. Al snel werd duidelijk, dat er ver band bestond tussen deze diefstal en de zorgvuldig voorbereide in braken in twee politiebureaus, waar behalve een aantal uniformen ook een hoeveelheid rangonder scheidingstekenen zijn buitge maakt. Ook pleegde de groep volgens de politie een inbraak in een raadhuis waar belangrijke blanco beschei den en stempels zijn verdwenen. Een andere kraak leverde de ver- bindingsapparatuur en een geweer, bestemd voor het precisie-werk op lange afstand. Acht Vorige week vrijdag (De Jong: "Het moment is terdege voorbereid") besloot een speciaal geformeerd politieteam bij de garagebox tot ac tie over te gaan. "Er zat al lang wat te broeien", ver telt een bewoner van de zestien verdiepingen hoge flat aan de Beemsterhoek. "Al dagen reden er politiewagens af en aan in de buurt". Met karabijnen gewapende rechercheurs, die de bewuste box technologie en wetenschapsbe leid zal komen. Eerder werden de partijen het namelijk al over een dergelijke ministerspost eens. Uit het gisteren bekend geworden eindverslag van de informateurs Veringa en Den Uyl blijkt dat deze "nieuwe" minister zich on der andere bezig zal gaan houden met onderzoeken op het terrein van de (kern)energie en van de industrie in ruimere zin. Verder zal aan het ministerie van crm een aparte staatssecretaris worden toegevoegd voor eman cipatiezaken. De crm-minister zelf zal echter verantwoordelijk blijven voor de coördinatie van het emancipatiebeleid. Het eindverslag geeft opheldering over een vraagteken dat was dagenlang in de gaten hebben ge houden, snapten R. G., juist toen hij met een zak vol politieuniformen de box wilde verlaten. In de directe omgeving van de flat van waaruit vele bewoners het schouwspel volgden, konden de 25-jarige A. H. J. O. en de evenoude C. B., eveneens uit Rotterdam, zon der moeilijkheden worden over meesterd. blijven staan bij het onder Ver inga bereikte compromis over de abortus-kwestie. Als door de beide kamers een initiatief-wet over abortus wordt aangenomen, zal het ontwerp in ieder geval worden voorzien van het zogehe ten contraseign (handtekening van één of meer ministers), wat wil zeggen dat het kracht van wet kan krijgen. Het is volgens Veringa uitgesloten dat een minister in het toekom stige kabinet dat besluit zal kun nen blokkeren. Pas na de be sluitvorming over het verlenen van het contraseign kan even tueel de samenwerking tussen de regeringspartijen worden ver broken. Vlucht Terwijl de politie met die arrestatie bezig was, sloeg een duo in een groene Ford Escort ijlings op de vlucht. Mr. De Jong: "Het staat vast, dat ook zij met deze groep te maken hadden. De politie had echter ter plekke onvoldoende manschappen A 'jg Van Agt (CDA) bij om ook hen in te rekenen". In haar woning in de Maasstad kon zater dagmorgen tenslotte de 23-jarige mej. A. A. M. van der B. van haar bed worden gelicht. Zij zou aan di verse inbraken hebben deelgeno men en nauw betrokken zijn ge weest bij het beramen van enige plannen. Concrete informatie over de plannen van de groep wil de po litie in dit stadium nog niet kwijt. DEN HAAG (SP) - Al leenstaanden in onze samenle ving: ze nemen in aantal snel toe en hun positie is vaak moeilijk. Een relatief groot deel van hen heeft slechts een geringe schoolopleiding gehad en is voor het levensonderhoud aan gewezen op sociale uitkeringen en pensioenen. Meer dan de helft van de alleenstaanden is te vinden in de grote steden. Die karakteristiek van al leenstaanden en hun plaats in de samenleving komt voor in twee rapporten, die door het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk zijn gepubliceerd. Een inter departementale werkgroep en de vakgroep sociologie van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen hebben die rapporten gemaakt. De vakgroep deed dat aan de hand van gegevens over al leenstaanden in ons land op ba sis van de volkstelling 1971. Van 1960 tot 1971 nam het aantal al leenstaanden in ons land toe van 373.000 tot 681.000. Hun aandeel in het totale aantal huishoudens steeg in die pe riode van 12 tot 17 procent. Voegt men daar de alleenstaan den aan toe in instellingen en tehuizen, dan blijkt dat in 1971 een op de 15 Nederlanders tot deze gehele groep behoren. Het aantal mensen dat niet in een traditioneel, volledig ge zinsverband leeft - echtpaar met of zonder kinderen - is veel groter: ruim 1,6 miljoen in 1971. dat hij niet betrokken kan zijn ge weest bij de executies van 27 augustus 1941 in Urycz, waarvan hij wordt beschuldigd. Maar volgens de heer A. J. van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie was één en ander vervalst. Menten: "Hij is goud-echt, heus waar". De zitting wordt morgen voortge zet. Strenge eisen voor tankers met aardgas DEN HAAG (SP) - De schepen die vloeibaar aardgas vanuit Algerije naar Nederland zullen brengen moeten aan strenge eisen op het terrein van de veiligheid voldoen. De ministers Lubbers (Economi sche Zaken), Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en Vorrink (Milieu) hebben dat geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer. In de praktijk zal het volgens de ministers zo zijn, dat geen enkele tanker toestemming krijgt gas naar Nederland te varen, tenzij hij aan de precies vast te stellen eisen voldoet. Allerminst staat nog vast, zo blijkt uit het antwoord, dat de overslag van het vloeibare aardgas op de Maasvlakte bij Rotterdam zal plaatsvinden. Een serieus alter natief is volgens de minister een kunstmatig eiland voor de kust. Bij TNO heeft men de risico's on derzocht die de vestiging van een dergelijke overslagplaats met zich mee zal brengen. Bij een explosie zullen de gevolgen, zo meent TNO klein zijn. Niettemin is men er bij de berekeningen "voor de zeker heid" van uitgegaan dat bij één op de honderd explosies een lucht wolk vrijkomt die voor de omge ving gevaar kan veroorzaken. ADVERTENTIE AMSTERDAM (SP) - De Poolse officier van justitie, dr. W. Szulc, maakte zich gisteren echt een beetje kwaad. Op verzoek van zijn Nederlandse ambtgenoot mr. A. Habermehl kreeg hij van rechtbankpresident mr. J. A. Schroder de gelegen heid zijn hart te luchten. De kleine Pool, verbonden aan het bureau dat in Warschau belast is met het opsporen en berechten van oorlogsmisdrijven, zei: "Het is de eerste keer dat we op een dergelijke manier beschuldigd worden van het vervalsen van processen-ver- baal en het bewerken van getuigen. Wat de heer Menten en zijn raadsman presteren is nog nooit gebeurd. We verlenen nu al zo'n twintig tot dertig jaar rechtshulp in zaken betreffende oorlogsmisda den, met name aan de Duitsers. We hebben ongeveer 30.000 proces sen-verbaal van getuigeverklarin- gen gemaakt voor buitenlandse justitie-instanties. Thans is bij voorbeeld een delegatie van acht- 1% extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot f 3.000,- maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen tourrente. O NMB-girosparen, moeiteloos via de brievenbus. 9 inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk 'Feesten in Nederland'. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK tien man van de rechtbank uit Düs- seldorf in Warschau om een proces over oorlogsmisdaden voor te be reiden, dat zo'n twee jaar gaat du ren". Mentens raadsman, mr. L. van Heyningen, suggereerde daarop de rechtbank ook maar twee jaar voor het proces-Menten uit te trekken. De Haagse pleiter "Gaat u dan ook naar Polen om de getuigen meer tot Kritiek van consumenten organisaties op regering DEN HAAG (SP) - Onafhankelijk van elkaar hebb.en de consumen tenbond en consumentencontact gisteren kritiek uitgeoefend op het beleid van het kabinet Den Uyl. Consumentencontact meent dat de regering een tegenstrijdig beleid voert. In de nota consumentenbe leid constateert minister Lubbers (Economische Zaken) dat prijsver hogingen van "noodzakelijke" produkten geen invloed hebben op het gebruik. Aan de andere kant, zo merkt de consumentenorganisatie op, gaat de regering de aardgasprijzen ver hogen om de consumenten te dwingen zuiniger te zijn met ener gie. "Dat is volledig met elkaar in tegenspraak", aldus consumen tencontact. De consumentenbond is tot de conclusie gekomen dat het kabinet Dan Uyl - ondanks de goede voor nemens - weinig heeft gedaan om de positie van de consument te ver beteren. hun recht te laten komen. Het gaat hier allemaal veel te snel en te op pervlakkig. In zo'n korte termijn kan de waarheid niet boven water komen". De rechtbankpresident maakte be zwaar tegen de woorden snel en oppervlakkig. Hij zei: "Ik geloof dat we ons bijzonder veel moeite geven om achter de waarheid te komen". Het persoonlijk verhoor van Pieter Menten door de bijzondere straf kamer van de Amsterdamse recht bank, gistermiddag, ging met name over de correspondentie die in Krakau is gevonden en waaruit blijkt dat Menten contacten heeft gehad met hoge Duitse SS-officie- ren. Maar dat was eerder tijdens dit lange proces ook al duidelijk ge worden". De ochtendzitting bracht ook al weinig nieuws. Aan het begin werd een getuige gehoord,-die werd om schreven als "de Poolse dame uit Den Haag". Op haar verzoek ge beurde dat achter gesloten deuren, omdat zij nog familie in Polen heeft. Niemand kreeg haar te zien. Zé kwam en ging via de speciale ingang die voor verdachten be stemd is. Tijdens de oorlog woonde ?e in Polen. Van haar vader had ze in 1942 in Lemberg gehoord dat Menten joden en Polen had gehol pen. Ze had nooit gehoord dat Men ten aan executies had deelgeno men. Na haar kwam een getuige die in de oorlog anderhalf jaar in de Duitse plaatsen Bayrouth en Hamburg op een "Dienststelle" had gewerkt, van waar distributiekaarten wer den verdeeld over andere kantoren in Duitsland. Hij wist precies welke stempels en welke geschreven uitdrukkingen op allerlei bewijzen en kaarten werden gezet. Volgens hem was er wat op de stamkaart stond waarvan Menten een fotokopie aan de rechtbank had overlegd, juist. Op die kaart stond een stempel waaruit zou moeten blijken dat Menten van 25 augustus 1941 tot 30 augustus van dat jaar in Berlijn is geweest. Volgens Menten zelf duidt dat er op ROTTERDAM (SP) - Politie en justitie zijn er stellig van overtuigd, dat met de arrestatie van drie mannen en een vrouw in Rotterdam en Capelle een ernstig criminele organisatie is ontrafeld. Tenminste twee mannen, die nauw verbonden zijn met dit mysterieuze gezelschap, zijn nog op vrije voeten. Wat de precieze oogmerken van de groep zijn, is nog niet duidelijk. Justitie-voorlichtster Toos Faberen de Rotterdamse hoofdofficier van justitie mrJ .Dde Jong op de persconfe rentie naar aanleiding van de arrestaties in Rotterdam en Capelle aan de IJssel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7