Hoe staat Leiden er financieel nu voor..? Smallere rondweg in Meren wijk roept verdeelde reacties op ton menken aktiviteiten Opbrengst onroerend goed- belasting viel erg tegen DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 Hoe staat het met de van de gemeente Leiden? Is in de afgelopen vijf jaar alles op gesoupeerd? Van Dam: De reservepositie van de gemeente Leiden is sinds 1973 - nominaal gezien - niet veranderd. Het bedrag dat we toen aan reserves bezaten hebben we nu nog. Houd je re kening met de inflatie van de laatste jaren, dan kun je zeggen dat de Leidse reserves met zo'n vijftig procent zijn geslonken. Dat niet alle reserves zijn opge gaan is te danken aan een aantal meevallers. Zo bleek een aantal achterstallige uitkeringen van het rijk hoger uit te vallen dan was geraamd. Een ander mee vallertje was de verkoop van de rioolwaterzuiveringsinstalla ties aan het hoogheemraad schap van Rijnland. Daarvoor kregen we meer dan bij Ons in de boeken stond. Er bestaat echter een hard nekkig misverstand dat Leiden verplicht zou zijn in de afgelo pen vijf jaar alle reserves, op te souperen. In het Leiden geval mocht het, maar verplicht was het niet." Door Bram van Leeuwen LEIDEN - De financiële positie van de gemeente Leiden is de laatste decennia weinig floris sant. Nadat in de jaren zestig met veel kunst- en vliegwerk meestal nog een sluitende begro ting kon worden gepresenteerd, vielen er steeds grotere gaten in het gemeentelijke huis houdboekje. Het resulteerde erin, dat Leiden steeds meer in de rode cijfers terecht kwam. Zo weinig rooskleurig werd het monetair gezien voor Leiden, dat aan het eind van de jaren zestig een adres werd gericht aan regering en staten-gene- raal. Onder de titel "Leiden in lastwerd de financiële noodklok geluid. In '70 ver toonde de begroting een gat van ruim zeven miljoenin '72 was dat al tot boven de twaalf mil joen gestegen. Inmiddels was er til een tweede nota richting Den Haag ge gaan. Titel: "Leiden voorgoed in last?". Qp ministerraad en kamerleden werd een zo moge lijk noglclemmender beroep ge daan om Leiden financieel de helpende hand te bieden. Leiden stond toen al enige tijd "onder - curatele" van Bin nenlandse Zaken. Leiden was een zogenaamde "artikel 12- gemeente" geworden. Wat zo veel zeggen wil als: armlastig door structurele tekorten en aangewezen op de goede wil van het rijk. Enig licht aan die duistere financiële hemel ver scheen er in 1973 toen het rijk besliste, dat Leiden gedurende vijf jaar een welvaartsvaste aanvullende uitkering zou krijgen. Eind van dit jaar is die periode van vijfjaar verstreken. De ge meente zal dan opnieuw met het rijk in de clinch moeten over een jaarlijkse aanvullende bij drage. Hoe staat Leider} er aar de vooravond van die onder handelingen voor? Zal Leiden tot in lengte van jaren tot de be delstaf gedwongen blijven of is er reden voor optimisme? We spraken daarover uitvoerig met de Leidse wethouder van Fi nanciën Hans van Dam. In een tweetal artikelen kunt u de weerslag van dat gesprek lezen. Vandaag het ee&ste. Wethouder Hans van Dam Financiën profijt van speciale regelingen Waaruit bestaan de inkomsten van de gemeenten en waar zit ten voor Leiden de proble- men?Van Dam: Globaal komt de helft van de gemeentelijke inkomsten binnen 'via een uit kering uit het gemeentefonds. Voor tien procent zorgt de ge meente zelf door het heffen van belastingen (onroerend goed- belasting, hondenbelasting) en de rest komt binnen via de zo genaamde doeluitkeringen. Dat zijn subsidies en rijksbijdragen voor bijvoorbeeld het openbaar vervoer en de politie. En voor de Sociale Dienst. Voor de uitke ring uit het gemeentefonds wordt gekeken naar de opper vlakte die een gemeente heeft en het aantal inwoners. Leilden heeft in verhouding tot andere gemeente boven de 100.000 in woners een vrij geringe opper vlakte. Dat is een nadeel. Van de uitkering uit het gemeente fonds maken ook een aantal verfijningsregelingen deel uit". Wat zijn "verfijningsrege lingen"? Van Dam: Je moet het zien als een nadere precisering van de uitkering aan de gemeenten. De bepaling alleen aan de hand van oppervlak en inwonertal is een vrij grove benadering. Er kun nen omstandigheden zijn, wakrmee op die manier geen rekening wordt gehouden. Bij voorbeeld het feit dat er dwars dóór een gemeente een gröte rijksweg heen loopt of een breed kanaal van nationale be tekenis. Voor een aantal van die bijzondere omstandigheden krijgt een gemeente een extra uitkering. Leiden krijgt bijvoorbeeld ex tra geld omdat er een instituut voor wetenschappelijk onder wijs gevestigd is: de universi teit. Verder" is er een speciale re geling voor gemeenten met een ongewoon bevolkingsverloop (een sterke groei zoals bijv. Zoetermeer, of een sterke da ling). Het inwonertal van Lei den daalde in het begin van de jaren zeventig onder de 100.000. Daarna is de stijging weer op gang gekomen. Door dat gril lige bevolkingsverloop kreeg Leiden in 1975 nog een extra uitkering van 1.2 miljoen gul den, Volgend jaar maakt Leiden geen gebruik meer van die re geling. Sinds het begin van de jaren ze ventig bestaat er ook een spe ciale uitkering voor gemeenten, die te kampen hebben met een slechte bodemgesteldheid en in 1973 kwam er voor Leiden een heel belangrijke verfijningsre- <geling,uit de bus: die voor his torische stadskernen. Een an dere verfijning waarvan Leiden profiteert is die voor gemeenten met een sociaal zwakke struc tuur. En dan bestaan er al vele jaren regelingen voor steden met veel monumenten of een uitgebreid rioleringsnet." En die eigen inkomsten van de gemeenten, hoe staat het daar mee? Van Dam: De gemeente heft zelf de onroerend goed-belas- ting. Dat is een nieuwe belas ting die de oude grond-, straat- en rioolbelasting vervangt. Verder kennen we de hon denbelasting en het tarief voor 'de reinigingsrechten. Natuur lijk staan daar bepaalde kosten tegenover. Het rijk schrijft bij voorbeeld voor dat de kosten van de huisvuilophaaldienst voor zestig procent uit heffin gen gedekt moeten worden. En in de nabije toekomst wil men zelfs naar honderd pro cent. De onroerend goed-belas- ting wordt geheven van eige naars en verbruikers van wo ningen, bedrijfspanden, win kels en dergelijke; volgens een bepaalde verdeelsleutel. Het volgend jaar ligt de heffing voor eigenaren op ruim 92% van het toegestane maximum. Voor de gebruikers ligt het op 37 pro cent. Ons voorstel is om de ta rieven met elf procent te verho gen. Dat is nodig om de mini- mum-opbrengst te halen, die wordt voorgeschreven. Overigens de eerste-ervaringen met de OG-belasting waren een tegenvaller voor ons. De ver wachte opbrengst van' 12 mil joen voor dit jaar is veel te opti mistisch geweest. Het zal waar schijnlijk niet meer dan 10.9 miljoen worden. Gebleken is dat vooral het aantal "niet-wo- ningen" (bedrijfspanden e.d.) in Leiden nogal laag ligt. Dat zou veroorzaakt kunnen worden doordat een flink stuk Leidse werkgelegenheid op het grond gebied van Zoeterwoude ligt. Zoiets wekt door in de op brengst. Waarom heft Leiden geen ver makelijkheidsbelasting? Van Dam: De Leidse raad heeft een aantal jaren geleden beslo ten om af te stappen van de vermakelijkheidsbelasting. Als argument gold toen de ver wachting, dat daardoor meer evenementen naar Leiden zou den komen, wat langs andere weg gunstig zou kunnen zijn voor de gemeentelijke finan ciën. Een goed voorbeeld daar van is de Groenoordhal geble ken. Het blijkt dat er ver schillende evenementen in de hal worden gehouden, omdat de organisatoren geen verma kelijkheidsbelasting hoeven te betalen. Gevolg is dat er voor de Groenoordhal een goede bezet ting bestaat. Zou er wel verma kelijkheidsbelasting geheven worden, dan zouden de tekor ten van deze dienst aanmerke lijk hoger kunnen zijn." Leiden kreeg de afgelopen vijf jaar een aanvullende uitkering Wat houdt zo'n uitkering pre- Van Dam: Gemeenten met structurele tekorten als Leiden krijgen eerst een aanvullende bijdrage, die jaarlijks opnieuw wordt vastgesteld door het rijk. Zo'n bijdrage kreeg Leiden in '70, '71 en '72. Na driejaar geldt er een andere regeling: de zoge naamde "aanvullende uitke ring". Aan het begin van een bepaalde periode - voor Leiden was dat in 1973 vijfjaar - wordt een basisbedrag vastgesteld. In verband met de inflatie wordt dat bedrag vermenigvuldigd met jaarlijks vast te stellen uit keringspercentages. De uitke ring is dus in zekere zin wel- vaartsvast. Leiden kreeg in 1973 als basis een bedrag van 2.5 miljoen. Met de inflatie zou dat bedrag in 1977 gestegen zijn tot 7.2 mil joen. Maar er is inmiddels het een en andere gebeurd. In de loop der jaren zijn er ver schillende verfijningsrege lingen van kracht geworden waarvan Leiden heeft geprofi teerd. Die verbeteringen wor den in mindering gebracht op de aanvullende uitkering. Re kening houdend met die "ver beteringen" zou Leiden op ba sis van het prijspeil van 1973 nog slechts recht hebben op minder dan een 'miljoen." Omdat de aanvullende uitke ring eind van het jaar afloopt komt je automatisch weer te recht in de periode waarin je jaarlijks een aanvullende bij drage kunt aanvragen. Dat duurt weer drie jaar. Dus o z'n vroegst komt Leiden in 1982 weer in aanmerking voor een aanvullende uitkering van lan gere duur." Hebben die onderhandelingen nog gevolgen voor de begro tingsbehandeling en wat de procedures die verder gevolgd moeten worden? Van Dam: De begroting heeft dezelfde opzet als die in voor gaande jaren. Alleen is aan de aanbiedingsnota een extra hoofdstuk toegevoegd met een overzicht van de structuur ver storende elementen waar Lei den mee te maken heeft. Verge lijk je de positie van Leiden met die van vijfjaar geleden dan is die totaal anders. Toen waren de adressen aan de regering be doeld om de aandacht te vesti gen op het feit dat allerlei on gunstige factoren in Leiden te gelijkertijd Aanwezig waren. Nu zijn we zover dan veel van die factoren door de rijksoverheid zijn erkend. Het gaat er nu nog om de nog restende factoren onder de aandacht te brengen. In verband daarmee is de be grotingsbehandeling dit jaar erg vroeg: van 14 tot 18 novem ber. Direct na goedkeuring gaat de begroting naar GS en ver zoeken we het rijk om een aan vullende bijdrage. Ik verwacht dat daarover in januari 1978 de eerste gesprekken zullen wor den geopend. Als het erg snel gaat is een definitieve beslis sing na vier of vijf maanden te verwachten. Herman Bode naar Leiden LEIDEN - Herman Bode, hoofdbe stuurder van de Industriebond NKV komt dinsdag 18 oktober naar Leiden. Hij zal spreken op een FNV presentatie-bijeenkomst. Deze be gint om 20.00 uur en wordt gehou den in de Grote Zaal van het St. Anthonius Clubhuis aan de Mare 43. ADVERTENTIE Meer Leids nieuws op pagina 25 nfifezJÊTrlr t* ADVERTENTIE LEIDEN - Al enkele weken worden in opdracht van de gemeente recon structiewerkzaamheden verricht aan gedeelten van de rondweg in de Meren- wijk. Van bewoners en vooral winkeliers van de Kopermolen kwamen nogal heftige reacties: "Waarom gebeurt dit? We hadden een prachtige rondweg waar menige wijk jaloers op zou zijn en nu wordt alles ineens versrpald, geldverspilling, gekkenwerk". En: vGebeurt dit allemaal maar zomaar zonder dat ons, bewoners, winkeliers, ooit iets ge vraagd of verteld is?" Wat dat laatste betreft, in spraak, of zelfs maar voor lichting, spreekt men op het stadhuis van een grote mis ser. Dat had wel moeten ge beuren. Om het enigszins goed te maken werd de pers gisteren geïnformeerd. De rondweg zoals die er nu groten deels ligt, was al gepland toen met de aanleg van de Merenwijk be gonnen werd. Hij was gebaseerd op de toekomstige verkeerssituatie zoals er die volgens de verwachtin gen van toen zou uitzien. Met een weg vanaf de Gooimeerlaan naar Oegstgeest en met een aansluiting vanaf de Gooimeerlaan naar het noorden op de nieuwe provinciale weg 6 die vanaf de Rijksweg 4 ten noorden van dë Merenwijk en ten noorden van Oegstgeest langs naar rijksweg 44 zou lopen. In het ont- werp-streekplan Zuid-Holland West is die provinciale weg 6 niet meer ten noorden van de Meren wijk getekend, maar buigt hij af en gaat via de Gooimeerlaan zelf ver der. Leiden heeft dal niet goedge keurd en gezegd: zelfs al zou die weg toch boven de Merenwijk langs gaan, dan maken we geen aansluiting meer op de Gooimeer laan. Ook de weg naar Oegstgeest raakte van de baan, en de toekom stige verkeerssituatie werd dus heel anders dan eerst gedacht werd. Maar de rondweg door,de Meren wijk lag er al, hoewel nog niet defi nitief wat betreft het wegdek, voor een groot gedeelte waren het nog ,bouwwegen. Van de zomer moest over het definitieve wegdek beslist worden. Inmiddels was er echter binnen het ambtelijk apparaat een andere wind gaan waaien, men vroeg zich af of het nog wel allemaal zo moest gebeuren als in het verle den gepland was. Of bijvoorbeeld het stuk Ketelmeerlaan, Zwar- temeerlaan, als het helemaal af zou zijn geen racebaan zou worden. Of er geen snelheden gehaald zouden worden die levensgevaarlijk, en vooreen wijk ontoelaatbaar zouden zijn. Men begon te voelen voor de gedachte: waar wettelijk maar vijftig kilometer gereden mag wor De reconstructiewerkzaamheden op het kruispunt IJsselmeerlaan, Ketelmeerlaan, Zwartemeerlaan (links). Daardoor zal men zijn snel heid moeten matigen den, moet je de mens niet in de verleiding brengen minstens tach tig te rijden. Werkgroep Juist toen de ambtenaren zo aan het denken waren, kwam er een groep pewoners uit de Merenwijk, die zich de "Werkgroep Verkeerssitua tie Merenwijk" noemde en die soortgelijke gedachten koesterde. Het was geen groep die de mening van de hele Merenwijk vertegen woordigde blijkt nu, maar met die werkgroep werd een gewijzigd plan opgezet. Dat plan wordt nu uitge voerd. Het gaat om een hoofdwegenplan, een fietsrouteplan, en een busrou teplan. Om met het eerste te begin nen: alles wordt een beetje smaller, de Ketelmeerlaan, Zwartemeerlaan wordt tweebaansweg. Maar er zijn volgens de plannenmakers nauw elijks punten waar verkeerspro blemen zouden kunnen ontstaan. Waar maar éen rijstrook komt, wordt die vier meter breed, en bij de kruispunten komen lange in- en uitvoegstroken. Bovendien zal er minder verkeer zijn, als de Gooi meerlaan klaar is. Men zal zijn snel heid moeten aanpassen, dat wel, maar dat komt enkel de verkeers veiligheid maar ten goede, aldus de ambtenaren. En dan het punt van de kosten. Die zijn niet meer, maar minder, drie ton om precies te zijn. Want wegen die nog moesten wor den aangelegd of gereconstrueerd zoals de Gooimeerlaan en de Ke telmeerlaan worden smaller en ei sen dus minder kubieke meters be ton op. En op de andere wegen moest nog een nieuwe deklaag, de zogenoemde slijtlaag, worden aan gebracht. Fietsers Fietsers zullen niet op de hoofdwe gen mogen komen. Vrije fietspaden langs de hoofdwegen, aparte fiets routes en bij de kruisingen tunnel tjes; dat is de opzet. Vanaf de hoofdwegen worden de fietsers op verschillende plaatsen de wijken ingestuurd. Daarvoor is wel ëèn goede fietsbewegwijzering nodig, in de vorm van ANWB-bordjes, waarvan verwacht wordt dat die aan het eind van dit jaar op de be langrijkste plaatsen geplaatst zijn. In aanleg zijn nog: een fietsroute vanaf de Broekweg over de Haar lemmertrekvaart naar het station. De situatie bij de Kopermolen. De kruising Arendshorst, Ke telmeerlaan, waar in de toekomst een tunneltje moet komen. Een doorsteek bij de Rode. In studie zijn nog: Vrije fietspaden langs het noord elijke gedeelte van de Gooimeer laan naar Warmond en Oegstgeest via de Holle Mare. De situatie bij het toekomstige industrieterrein tussen de spoorlijn en het nieuwe gedeelte van de Gooimeerlaan, en het eventuele nieuwe N.S.-station. 9 De gedeelten ten noorden van de Veluwemeerlaan (Duinen en Zegge) een verbinding langs en over de Zijl. De kruising Veluwemeerlaan, Zegge en de kruising Gooimeer laan, Broekweg. Busroutes Over het nieuwe gedeelte van de Gooimeerlaan zal buslijn 45 gaan rijden, linksaf over de Gooimeer laan, Veluwemeerlaan, Zwar temeerlaan en Ketelmeerlaan naar het eindpunt op de Gooimeerlaan ter hoogte van de Wijnbes. Na een wachttijd maakt de bus in tegen overgestelde richting langs de zelfde wegen de terugweg. En dat elk half uur. Vanaf de IJsselmeer laan blijft lijn -60 rijden, in dezelfde richting als lijn 45, met hetzelfde eindpunt en ook elk half uur. De bushaltes komen op de tunnels, Valktunnel, Kiekendieftunnel en in de toekomst de Arendshorsttun- nel en de tunnel bij de Zegge, te liggen. Geen bewoner van de Me renwijk zal waarschijnlijk op meer dan 300 a 400 meter van een bus halte v Voorlopig zullen de bewoners van de Merenwijk in de rotzooi zitten, dat is de ellende van een nieuwbouwwijk. Dat nu al begon nen is met de reconstructie van de wegen komt enerzijds door druk van de bewoners zelf en anderzijds doordat men anders nog een jaar had moeten wachten. Tot hoelang moet je in vredesnaam wachten, vraagt men zich op het stadhuis dan af, want er wordt nog tijden ge bouwd. Dat vrachtverkeer blijft er nog wel een poosje. C. vrijdagavond 14 oktober aanvang 20.30 uur* ton menken ijshockey team tegen zuid limburg elke zaterdagavond disco-avond op de schaats woensdag- en zaterdagmiddag kinderpartijtjes op de schaats elke maandagavond vanaf 22.30 uur studenten schaatsavond elke dinsdagmorgen dames schaatstrimmen (óók voor niet geoefenden) binnenkort aanvang bedrijven schaatskompetities en marathonschaatsen ook in de i herfstvakantie volop recreatieschaatsen ton menken ijsbaan gnken] Vondellaan 41 - Leiden - tel.071-769344 Karei W.J.Lotsyweg 7 - Dordrecht - tel.078-70175

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3