"Net dat beetje om mensen erbij te betrekken ontbrak Voorgeschiedenis van houlevard-plan VOORHOUT WIL OOK VOOR WARMOND BOUWEN Twijfels aan noodzaak nieuwe weg tussen Leiden en Bodegraven 'Vriendschap met Israel ingeruild voor benzine Na enquête in Noordwijk: DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 VüüRHüUT - Burgemeester en wet houders van Voorhout zijn het niet eens met het voorontwerp Streekplan Zuid- Holland West, waarin als uitgangspunt is neergelegd dat de bollenstreekgemeen ten uitsluitend mogen bouwen voor hun eigen bevolkingsaanwas. Zoals bekend, wil Voorhout over de spoorlijn 1500 wo ningen gaan bouwen. De raad van Voor hout kwam in juni van dit jaar tot deze keus, gebaseerd op berekeningen van. het instituut Stad en Landschap. De pro vincie wil hier echter niets van weten, omdat zo'n grote uitbreiding ten koste zou gaan van de woningbouw in de ove rige bollenstreekgemeenten. De provin cie blijft bij het standpunt dat alleen voor de eigen inwoners mag worden ge bouwd. Bezwaarschrift B. en W. stellen de Voorhoutse raad voor om hier in de vorm van een bezwaar schrift tegen te protesteren, dit in het ka der van de procedure tot vaststelling van het streekplan. Omdat de gewenste uitbreiding met 1DUU woningen niet tot de haalbare mogelijk heid lykt te behoren, moet naar de me-' ning van het College worden gezocht naar een alternatief ten behoeve van de Voorhoutse woningzoekenden. Inmid dels blijkt de gemeente Warmond bereid te zijn om voor haar woningzoekenden in Voorhout te bouwen, omdat in Warmond geen ruimte meer is voor woningbouw. Hieruit concludeert het Voorhoutse College dat het misschien wèl mogelijk zal zijn om voor Voorhout en Warmond' te bouwen. Tot 1990 zouden dan zeven- a achthonderd woningen moeten worden gebouwd, ten oosten van de spoorlijn. De ontsluiting van dit toekom stige woongebied is echter een groot probleem. De aanleg van een ont- sluitingsweg tussen de Jacoba van Beierenweg en de rijksweg in Sas- senheim is namelijk bij de bouw van slechts 700 a 800 woningen (waarvan maximaal 15 procent in de vrije sector) te duur. Er moet dan worden volstaan met een weg die alleen aansluit aan de Jacoba van Beierenweg. De verdere verkeersaf-* wikkeling zal dan noodgedwongen moe ten plaatsvinden via het kruispunt "'t Soldaatje", omdat de Herenstraat en de Nagelbrug al een knelpunt voor het ver keer vormen. Toch zal niet kunnen wor den voorkomen dat dan ook de ver keersintensiteit op de Herenstraat en de Nagelbrug toeneemt. Ontsluitingsweg Als Voorhout onverkort vasthoudt aan 1500 woningen zal een goede ont-' sluitingsweg een eis zijn. Tegen deze ont sluiting naar de rijksweg zouden echter ernstige bezwaren bestaan. Donderdag avond 20 oktober zal de raad besli'ssen over het indienen van een bezwaar schrift, waarin wordt voorgesteld om ook voor Warmond te bouwen. De gemeente raad van Warmond zal eenzelfde verzoek tot het provinciaal bestuur richten, zo delen B. en W. van Voorhout de raad mee. NOORDWIJK - Korte schets van de Dura-geschiedenis, die van start gaat in juni 1970 als een nieuw, globaal bestemmingsplan wordt opgesteld voor een deel van Noordwijk-Zee. Rond deze tijd komt een hotelexploitant aankloppen bij de ge meente. Hij wil op de Boulevard „iets nieuws" neerzetten. Hij is niet de enige die met plannen rondloopt, zo meent de gemeente. Dat en het feit dat B en W de aanwezigheid van familie- en middenklasse hotels „geen haalbare kaart" meer vinden zorgt voor de plannenma kerij van drie exploitanten en Dura international bv, een bouwmaat schappij, tevens projectontwikkelaar. In 1972 Geeft de raad in prin cipe groen licht aan het stuk dat dan op tafel ligt. Een zogenaamd vlekkenplan, dat later ingevuld kan worden. Vastgesteld wordt al wel dat aan de Boulevard hoogbouw mag komen tot een maximum van acht woonlagen, met de bestemming horeca, appartementen en hotels. Twee jaar later komen er al wel wat protesten tegen het plan dat intussen als "Dura-plan" bekend staat binnen. Het blijkt n.l. in strijd te zijn met het bestemmingsplan, want er zijn winkels gepland op plaatsen die in het oorspronkelijke plan voor louter horeca waren aangewezen. Er zijn bovendien appartementen gedacht op plaatsen met bestemming „horeca". B en W gebruiken een artikel 19-proce- dure om van de provincie een verklaring van geen bezwaar los te peuteren. GS gaan akkoord mits het plan ter inzage wordt gelegd voor de Noordwijkse bevolking. Dat gebeurt tijdens het zomersei zoen van 1975. Dén pas komen protesten van dertig bezwaarschriften en de stich ting Behoud eigen gezicht Noordwijk binnendruppelen. Een hoor zitting van de provincie en een kort geding volgen. Het verzet van de opposanten wordt echter begin januari van dit jaar gestaakt nadat Van de Berg, voorzitter van de 'stichting Behoud zich terugtrekt. NOORDWIJK - De meerderheid van de Noord wijkse gemeenteraad denkt dat de bevolking van deze badplaats tégen het Dura-project is. Als de gemeente de hele kwestie nog eens opnieuw zou mogen bekijken zou het plan rond de bouw van de Boulevard er heel anders uitzien, zo menen de meeste gemeentebestuurders. ANWB stelt lichten bij ALPHEN AAN DEN RIJN - Vol gende week, van dinsdag tot en met vrijdag, is de AN.WB. in Alphen weer present met de verlich tingstentAutomobilisten kunnen daar in het kader van de actie "Zicht op Licht" gratis terecht voor controle en afstelling van hun auto verlichting. Dat een dergelijke actie niet over bodig is, blijkt wel uit de resultaten van de actie vorig jaar. Het AN.WB.-team bezocht vorig jaar 49 plaatsen, waaronder Alphen, waarbij in totaal ruim 25.000 auto's werden gecontroleerd. In 93% van de gevallen moesten één of twee koplampen worden afgesteld. In 50%van die gevallen stonden één of twee koplampen te hoog. In 28- van de ter controle aangeboden auto's werden duidelijke man kementen geconstateerd, terwijl btj 27 procent van de auto's duplo- lampen op de juiste wijze moesten worden gemonteerd. Met de herfst en winter voor de deur is het extra belangrijk om goed te kunnen zien. Zeker nu gebleken is dat veel aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan gebreken aan, of onjuist gebruik van autoverlichting, aldus de AN.WB. De AN.W.B.-equipe staat dinsdag van 12.00 tot 19.30 uur en woensdag tot en met vrijdag van 9.00 tot en met 19.30 uur op het parkeerterrein aan de Sportlaan. Dat zijn enkele conclusies die naar voren zijn gekomen uit een enquête die Noordwijker Jan van Haperen hield onder raadsleden, wethou ders en burgemeester van deze plaats. In totaal achttien partici panten, afkomstig uit de fracties van CDA, PvdA, PPR. WD en Gemeentebelangen, namen aan de enquête deel. Kapstok Van Haperen zette het onderzoek waarvoor het Dura-project als kap stok fungeerde op als studieobject voor de cursus gemeentepolitiek die hij aan de Leidse universiteit volgt. Het onderzoek bestaat uit twee de len. Het eerste deel bestaat uit al gemene vragen afkomstig uit een landelijk onderzoek, "Political par ticipation in the Netherlands" dat enkele jaren geleden door de Leidse rijksuniversiteit werd ver richt. Het tweede deel zijn vragen, geformuleerd door Van Haperen zelf en de besluitvorming rond waarvoor het Dura-plan als kap stok heeft gediend. Uit het onderzoek, waarvan door Van Haperen een lijvig rapport werd gemaakt, blijkt voorts dat elf van de achttien raadsleden de laatste keer voor het Dura-plan stemden. Bezwaren die via de en quête door de tegenstemmers wer den aangevoerd variëren van "Het plan is in strijd met het bestem mingsplan" en "onjuist gebruik van de artikel 19 procedure" tot "het draagt niets bij tot de woning bouw en nauwelijks iets tot het toe risme". Ook wordt als argument te gen het plan gehanteerd dat blij kens een WD-verkiezingsenquête uit 1974 het overgrote deel van de Noordwijkers tegen hoogbouw langs de boulevard is. En het Dura-plan voorziet door acht woonlagen in hoogbouw. De twee progressieve fracties (PvdA en PPR) nemen alle tegenstemmen voor hun rekening. Ook bij de vo- ALPHEN AAN DEN RIJN - Gede puteerde Staten van Zuid-Holland zijn nog niet van de noodzaak van de aanleg van rijksweg 11 (Lei- den-Bodegraven) overtuigd. Dat blijkt uit het ontwerp-streekplan Zuid-Holland Oost, dat vanaf van daag tot en met 12 december bij de secretarieën van alle in het streekplan betrokken gemeenten en het provinciehuis in Den Haag ter inzage ligt. In het ontwerp- streekplan zijn een aantal wensen en suggesties die uit de in spraakprocedure naar voren kwa men verwerkt. In het herziene ontwerp-streekplan is echter niet alsnog de aanleg van rijksweg 11 opgenomen. Ondanks het feit dat daar van diverse zijden op aangedrongen is. In een aparte toelichting geven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan waarom zij niet gevoelig zijn voor de argumenten van de in- spraakgroepen. Hoewel G.S. ar gumenten als "onveiligheid" en "verkeershinder" van groot belang vinden, twijfelen zij aan het effect van de aanleg van rijksweg 11Aan de Hoge Rijndijk liggen zoveel be stemmingen, aldus G.S. "dat ook na de aanleg van rijksweg 11 een hoge verkeersintensiteit over blijft". "Veiligheid en hinder zullen dan niet merkbaar verbeteren. Wanneer het verkeer op de Hoge Rijndijk minder wordt zal er moge lijk harder gereden kunnen wor den, waardoor de situatie zelfs zou kunnen verslechteren, zo menen G.S. Overigens maken G.S. bij hun af weging wel verschil in de diverse onderdelen van rijksweg 11. Met name de aanleg van het gedeelte rond de polder Kerk en Zanen in Alphen (een randweg, waardoor de "binnenstad" zou worden ontlast van doorgaand verkeer) vinden G.S. wèl gewenst. Naar de wen selijkheid van de aanleg van het stuk Alphen-Leiden is nader on derzoek nodig, terwijl het stuk Alphen-Bodegraven helemaal op de lange baan wordt geschoven. Ook het oorspronkelijk hoofdstuk "kleine kernen" is gewijzigd. Nu wordt gesproken over "kernen", die in vier categorieën worden op gedeeld. Alphen aan den Rijn is daarbij aangewezen als primaire kern terwijl Woerden - mede op aandrang van deze gemeente - is aangewezen als secundaire kern. In de "kleine kernen" is in de nieuwe opzet onderscheid gemaakt tussen tertiaire en quartaire woonkernen. Met name de positie Nieuwkoop is in het gewijzigde or.twerp-streekplan veranderd. Nieuwkoop is daarin alsnog inge deeld in de categorie van tertiaire woonkernen. Of het beleid om het middengebied open te houden zal slagen, zal met name afhangen van het huisves tingsbeleid dat de (kleine) kernen zullen voeren. Een goed huisvestingsbeleid voor kernen van de vierde categorie zal er volgens gedeputeerde Borgman (gisteravond in Alphen om een toe lichting op het streekplan te geven) in de eerste plaats op gericht moe ten zijn dat de bevolking die in een dorp hóórt te wonen er ook kan wonen. Daarnaast moet huisves ting worden geboden aan econo misch gebondenen, terwijl so- ciaal-gebondenen (oud-dorpelin gen die met hun 65e weer terug willen naar hun geboortedorp, bij voorbeeld omdat hun kinderen er nog wonen) als derde categorie in aanmerking zouden moeten komen voor huisvesting. En als blijkt dat een gemeente, ondanks het feit dat zij alle middelen heeft gebruikt om de woningmarkt te beheersen, toch nog stukloopt, dan valt er altijd te praten, aldus Borgman gister avond. rige twee raadsstemmingen over het Dura-plan bleken deze fracties unaniem tegen te zijn geweest. Het merendeel van de bevolking is eigenlijk te laat in het geweer ge komen om nog echt iets te kunnen bereiken. Daarover zijn de onder vraagde raadsleden, wethouders plus de burgemeester het praktisch unaniem eens. De hele zaak was al in een vergevorderd stadium (ter inzagelegging) toen bijvoorbeeld "Het behoud van het eigen gezicht Noordwijk", een stichting onder leiding van Noordwijker J. van de Berg, met bezwaren naar voren kwam. In het rapport komt ook de ter inza gelegging van het Dura-plan, gedu rende het zomer(hoog)seizoen van 1975, ter sprake. Formeel is daar niets tegen, zo concludeert ook het rapport, maar vanuit de bevolking kwamen er protesten als zou die pe riode wegens drukke werkzaam heden in het toeristische Noord- wijk, zeer slecht gekozen zijn. De reactie van de respondenten: Je moet altijd wel tijd kunnen vinden. Als de gemeente bij de ter visieleg ging steeds rekening moet houden met een bepaald deel van de bur gerij kom je er nooit aan toe (CDA). Ook de WD en Gemeentebelan gen vinden het argumént onjuist. De PvdA is wat aarzelenden deze raadsleden vinden dat de gemeente wat zorgvuldiger had kunnen zijn met het kiezen van een tijdstip. De PPR vindt het wel een "steek houdend argument". Of één en an der met opzet door het gemeente bestuur is uitgedacht betwijfelen alle ondervraagden. De meerderheid van de responden ten vindt dat de Noordwijkers wel voldoende gelegenheid tot in spraak hebben gehad. Elf onder vraagden onderschrijven dat. De PvdA voert als bezwaar aan dat bij de vaststelling van het bestem mingsplan de mening van de be volking (bijvoorbeeld via een hoor zitting) niet is gepeild. "Absurd" "Absurd" zo vinden de meeste raadsleden het feit dat de artikel 19-procedure (wijziging bestem mingsplan) B en W de mogelijkheid geeft van een bestaand bestem mingsplan af te wijken zonder daarover de raad te raadplegen. Twaalf van de achttien onder vraagde raadsleden vinden dat in alle gevallen de raad er op één of andere wijze bij betrokken moet zijn. De helft van de respondenten vindt dat de problemen in Noordwijk sneller opgelost zouden kunnen worden als de bewoners wat actie ver zouden zijn. Bij de linkse frac ties zijn vijf van de zes deze mening toegedaan terwijl vanuit alle hoe ken wordt opgemerkt dat het ta melijk moeilijk is de bevolking te betrekken bij de plannenmakerij van de gemeente. Maar liefst zes tien van de achttien geënqueteerde gemeentebestuurders vinden dat. Zowel CDA, PvdA en PPR sug gereren dat de bevolking via een hoorzitting hun wensen het beste kenbaar zouden kunnen maken. Conclusie De conclusie die Van Haperen zelf uit het onderzoek trekt: "het is me wel duidelijk geworden dat men via actiegroepen weinig of niets kan bereiken in Noordwijk. De haren gaan bij sommige raadsleden recht overeind staan als ze het woord al leen al horen. Het is zinvol de be staande structuren te veranderen maar dan via verenigingen of zo". Van Haperen die de inspraakpro cedure "wel twijfelachtig" noemt, meent voorts dat de PPR en PvdA in Noordwijk zich in een moeilijke positie bevinden, omdat het CDA een meerderheid heeft "en de linkse fracties dus altijd in de oppo sitie-hoek gedrukt zitten". Van Ha peren tenslotte: "Formeel is er niets aan te merken op de gevolgde pro cedure. Maar net dat beétje om de mensen erbij te betrekken dat ontbrak er wel aan". Jan van Haperen: leden naar hun opvattingen over het boulevard-plan Bouwplannen W addinxveen: breuk in PvdA WADDINXVEEN - De meerder heid van het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten op te stappen. Oorzaak zijn de recente moeilijkheden met de fractie van de progressieven (waarin drie PvdA-ers zitten) over de toekom stige bouwplannen in Waddinx veen. Vier van de zeven be stuursleden, "onder wie de voorzit ter Kees van de Bas, voelen er niets voor om onder deze omstandighe den in het bestuur te blijven zitten. Naast Van de Bas hebben Emka Krösschell (secretaresse), Do Blom (penningmeester) en Trins van der Meulen (lid) hun bestuursfuncties beschikbaar gesteld. In het bestuur blijven zitting hou den Ton van der Berg (vice-voorzit- ter), Thijs Spaans (lid) en Marie Boere als fractie-voorzitter in de Waddinxveense gemeenteraad. In de raadsvergadering van 15 juni dit jaar begon in feite de ruzie tus sen fractie en bestuur, toen bezwe ken twee raadsleden van de PvdA (Marie Boere en Willem de Meer) en wethouder Van Gent onder druk van burgemeester Smallenbroek om in te stemmen met een moge lijke uitbouw van Waddinxveen. Tijdens een extra ledenvergade ring, eind augustus, spraken de le den zich in een motie uit tegen het standpunt van de meerderheid van de gemeenteraad. Sindsdien bleven de gemoederen echter onrustig. Na onder meer een brief van Marie Boere, als antwoord op het standpunt van de leden vergadering, hebben vier van de zeven bestuursleden besloten er de brui aan te geven. "Het is niet in ruziesfeer getrokken", aldus Emka Noordwijks „tebestuur g„d kwamen allen tot de conclusie, dat we beter konden verdwijnen". Hans Knoop in Rijnsburg: vr RIJNSBURG - "De Nederlanders hebben hun traditionele vriendschap met Israël ingeruild voor benzine". Dat is de stellige overtuiging van Hans Knoop, Israëlkenner en hoofdredacteur van het weekblad Accent. Volgens Knoop is Nederland niet weinig mensen in eerste instantie langer meer de belangenbehartiger vertrouwen gehad in premier Be- van Israël in de wereld. "Nederland gin van Israël. "Velen, ook een aan- glijdt steeds meer af naar het Arabi- tal Nederlandse politici hebben sche standpunt", aldus Hans meegedaan aan de hysterische ver- Knoop gisteravond tijdens een le zing voor de afdeling Rijnsburg en ketterine van Begin. Volkomen omstreken n Rabin met een buitenlandse bank rekening), maar niemand in Israël geloofde dat een einde zou komen aan de regeringscombinatie van de Arbeiderspartij en de Religieuze partij. Het onmogelijke ge schiedde: de Arbeiderspartij ver loor vijf zetels en de Likoed werd de grootste partij", aldus Hans Knoop. he "i? t G°0t»SCha - te?echtnwerad gezegd dat de kans op Sonny Fortune m Het Centrum xrr~Aa ;n h#>t Midden-Oosten in ge- Vernietiging vrede in het Midden-Oosten in ge vaar zou komen. De kans op vrede is nooit groter geweest, dan die nu is, onder het premierschap van Begin. De vorige kabinetten, combinaties van de Arbeiderspartij en de Religieuze opent jazz- VOT<*nPalestijnsestaatopdeWes- party, wilden Jok vrede, maar dat tehjkeJordaanoever de enige juiste heeft wei vijf oorlogen gekost", al- bVlZUtfll SllUflüfl houding. "Zo gauw als Israël een dio nnianp* pen 1 Palestijnse staat toelaat, dan bete kent dat de vernietiging dus Hans Knoop, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan de pre mier van Israël. Oneigenlijk Hij heeft de combinatie van Arbei- staat Israël. Binnen de kortste ke ren zullen de Russen het land vol pompen met lange afstand swapens, die alleen een totale ver nietiging van Israël' ten doel heb ben", aldus Knoop, die meent dat d^spartij en de Religieuze Partij met een starre houding van het Is- ajtjjd een oneigenlijke combinatie raelische kabinet veel meer te be- gevonden. "De huidige regerings- reiken is. Hij vindt dat er in Neder- partijen, de Likoed van Begin en de land te weinig duidelijk is wat de Religieuze partij zijn het veel met PLO wil: "De PLO wil een totale elkaar eens dan toen de meer Reli- vernietiging van Israël. Een stro- gieuze partij regeerde met de Ar ming binnen die organisatie wil uit beiderspartij. De Religieuze partij tactisch oogpunt een vestiging was bijvoorbeeld voor het handha- langs de Jordaanoever om van daar ven van het sluiten van huwelijken uit verder te vechten". Volgens door Rabbijnen, terwijl de socialis- hem is in de Arabische wereld ge- ten daarin verandering wilden noeg plaats voor het huisvesten van brengen. En zo waren er nog de Palestijnen, maar als de inwo- tientallen knelpunten tussen de ners van de staat Israël hun land kwijtraken is er voor hen niets"staat" en de "kerk", meer. "Ze zijn indertijd als vluch- Negenentwmtig jaar hebben Ar- teling naar Israël gegaan, omdat er beiderspartij en de Religieuze voor hen geen plaats was in de we- partij - sinds mei 1948 - onafgebro- reld aldus Knoop. ken geregeerd. Tijdens de verkie zingen van mei dit jaar was het Begin prestige van het kabinet aangetast en was zij haar geloofwaardigheid Volgens de Israëlkenner hebben grotendeels kwijtgeraakt (premier ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan staande zaterdag wordt het jazzsei- zoen in Alphen geopend met een optreden van het befaamde Sonny Fortune Quintet. Sonny Fortune geboren in mei 1939 in Philadelp hia,-vestigde zich tien jaar geleden in New York, het „Mekka" voor jazz-musici. Daar maakte hij onder meer deel uit van Mongo Santama- ria, dat in die jaren het wereld beroemde "Cloud Nine" maakte. In 1970 verruilde Sonny Fortune New York voor korte tijd voor Los Angeles, maar keerde toch al weer snel terug naar New York. In 1971 voegde hij zich daar bij de McCoy Tyner groep. In 1974 tenslotte, vroeg Miles Davis hem tot zijn band toe te treden. Hij zou er een klein jaar blijven: imjuni 1975 vormde hij zijn eigen band. De vijfmansformatie van Sonny Fortune bestaat, naast hemzelf, uit trompettist Tom Browne, pianist Mike Cochrane, bassist Andy McCloud en drummer Chip Lyles. Sonny Fortune zelf bespeelt onder meer de sax, sopraan-sax en fluit. Hun optreden, zaterdag in Nabij, begint om 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 35