Zoeterwoude kan gemeenschaps- huis nu bouwen Positief advies bestuurscommissie .l&rltttm eidse agenda "Rijkssubsidie voor onderwijs ontoereikend" Na jarenlange voorbereidingen: Ouders dichter bij schoolbestuur Plakkers gepakt WONING WETWONINGEN ZIJN AL VOL STAD EN RAND DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 ZOETERWOUDE - Eindelijk is het zo ver. Het veelbespro- Het seld voor he< gemeen- ken multifunktionele gebouw aan de Zoeterwoudse Hoge 5Ï? Rijndijk gaat er komen. Na jarenlange organisatorische ken is meer nodig Bouw en inrich- voorbereidingen zijn nu de financiële middelen en ting worden door de overheid be- goedkeuringen van de overheid binnen om een gemeen- taald. maar zaken als verlichting, schapshuis te bouwen, dat een centraal punt voor het keukeninrichting, geluidsinstaiia- woongebied aan de Hoge Rijndijk belooft te worden tles en derBehjke moeten zelf be' Donderdag Pieterskerkhof 19, Architectenburo, gratis advies, 20-21 uur, telefoon 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, project Leiden, handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, Go, alle groepen vanaf 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, keramiekcur- sus, 19.30 uur, tapdansgroep, koffiebar, 20 uur. Volgende week donderdag om 16 schoolgymnastiek kan worden on dergebracht. Verder komt w ruimte in voor de peuterspeelzaal, "open huis" wordt de drumfanfare de Rijntamboers, de bibliotheek, de jongeren- sociëteit, de bejaardensoos en al lerlei andere verenigingen. Het gebouw zal ook een ont moetingsruimte worden, waar iedereen kan binnenlopen om een praatje te maken, een kaartje te leg gen, een partijtje te biljarten of te schaken. Er zullen tevens trouwdi- ners, jubileumrecepties en andere festiviteiten kunnen worden ge- - zal burgemeester Detmers de eerste paal voor het nieuwe gebouw slaan, gehouden in de Bernardusschool. Daar wordt uitgebreid informatie gegeven over het nieuwe gebouw, kan met de architect en het stich tingsbestuur gesproken worden en kunnen verenigingen zich laten voorlichten over de beschikbare ruimte. In het multifunktionele gebouw komt een grote sportzaal, die de sportverenigingen uit de huisves- tingszorgen haalt en waar ook de houden. Begroting Wassenaar: OEGSTGEEST/WARMOND - Ter hoogte van de provinciale brug zonk dinsdagavond een dekschuit in het Oegstgeester kanaal. Een dragline die op de dekschuit stond, ties en aergenjKe moeien zen oe- raakte daarbij in het waterDe teald worden. Hieraan kunnen de schuit was di7idagmiddag bij de Zoeterwoudenaren hun steentje brug afgemeerd om de volgende bijdragen. Zij kunnen een symbo- dag dragline af te leveren op een lisch stukje van het gebouw kopen, terrein aan de Oranje Nassaulaan. een bouwsteentje voor 2,50 of een Woensdagochtend startte men om- heipaal voor 100 gulden. By het streeks half twaalf met de bergi- slaan van de eerste paal zyn deze ngwerkzaamheden. De berging stukjes gebouw al te koop. werd verricht met behulp van een En dan moet er nog een naam wor- 2lüare kraan en ook de assistentie den bedacht voor het nieuwe ge- van een duiker van Aqua diving bouw. De stichting multifunktio- service Rotterdam werd ingeroe- neel gebouw stelt een prys be- pen schikbaar voor de vereniging die de Tock verK het karwei niet zonde meeste bouwstenen verkoopt en moeiiijkheden en pas om kwart voor degeen die de beste naam voor voor drie siaagde men erin de het gebouw bedenkt. Een prijs, die draelinc op het droge te krijgen. De m beide gevallen bestaat uit een sckade aan de dragline was aan- rondvlucht boven Zoeterwoude als zienlijk, en volgens de eerste schat- het multifunktionele gebouw er tingen zou deze zeker vele duizen- eenmaal staat. Medio september den guldens bedragen. Vervolgens 1978 zal dat ongeveer worden. Als yjerd de hulp van de Leidse brand- het zo ver is zal weer een beroep op weer ingeroepen om de dekschuit de Zoeterwoudenaren worden ge- ^eg pomponToen dat gebeurd daan: dit keer om het gebouw te was> bleek er geen sprake van een besturen en te beheren. Belang- lok te zijn. Omtrent de oorzaak van stellenden kunnen zich daarvoor het ^geval tast men nog in het volgende week donderdag m de duister, maar het vermoeden be- Bernardusschool opgeven. Bollenstreek weer zijn normale loop krijgen. Gedurende de ruim zes uur durende operatie was dat namelijk via de Haarlemmertrekvaart en de President Kennedylaan omgeleid. Doordat de weg langs de Haarlem mertrekvaart niet berijdbaar is voor bussen bleef Warmond gedu rende een groot deel vande dag ver stoken van openbaar vervoer. Voor wat afwisseling tijdens de langdurige bérgingswerkzaamhe- den zorgde een klein motorbootje dat in de middag kwam aanron- ken. "Zijn er nog persoonlijke on gelukken?", schreeuwde de vrouw die achter het stuur zat. Het was mevrouw Verbeek, WD- raadslid in Warmond. Zij kwam zich onbewust van wat er gaande was, met het bootje op de hoogte stellen. Het besturen van een motor boot verging haar, althans gister middag, niet zo goed als het verga- staat dat door het spuien van het deren. Onhandig gemanoeuvreer gemaal in Katwijk, eventueel in van mevrouw Verbeek en haar combinatie met de sterke zuiging zoontje werd met name door de ook de passerende zandschepen, de aanwezige waterpolitie niet dekschuit is gekapseisd. Omstreeks half zes was ook de dek schuit weer boven water en toen kon het verkeer uit de richting Leiden en op prijs gesteld. Maar het raadslid was gewoon bezorgd (zoals dat een goed raadslid betaamt) over wat er gebeurde in haar omgeving. WASSENAAR - De gemeente Was senaar komt bij haar presentatie van de begroting met een aanval op het subsidiebeleid van het minis terie van Onderwijs. De rijksvergoedingen voor het on derwijs zijn ontoereikend, vinden B en W van Wassenaar. De subsi dies voor het kleuter- en lager on derwijs zijn dan wel verhoogd, ze hebben echter nog nooit het peil bereikt, dat men werkelijk nodig heeft. Het huidige systeem van onderwy- suitkeringen, biedt, aldus het col lege, veel te veel mogelijkheden om de bestaande problemen onopge lost te laten. Eén daarvan is het nadelig saldo van het kleuteronderwijs, dat in het afgelopen jaar is gestegen van 241.341 tot 322.145 gulden. Als belangrijkste oorzaak daarvan noemt men de daling van het aantal kleuters op openbare en bijzondere scholen in Wassenaar. Voor 1977 ging men uit van 860 kleuters. In werkelijkheid gingen er echter 720 i B en W van Wassenaar zijn verder van mening dat de regering onvol doende rekening houdt met een aantal zogeheten randvoorzienin- gen als het schoolzwemmen en een schoolbioloog. "Deze voorzienin gen zijn in het belang van het schoolgaande kind een niet meer weg te denken noodzaak", aldus het college. Hetzelfde geldt voor de onderwijs begeleiding, die volgens het college in het afgelopen jaar niet goed van de grond is gekomen. Tot nu toe heeft men namelijk nog geen ge schikte coördinator kunnen vin den. Als meest urgent noemt het college de begeleiding van het kleuter- en basisonderwijs naar de basisschool "nieuwe stijl". Een dit jaar gehou den onderwijsdag binnen de ge meente daarover heeft al redelijke resultaten opgeleverd. Binnen niet al te lange tijd worden over dit on derwerp dan ook concrete voor stellen verwacht. Daarnaast heeft men een werk- LEIDERDORP - Het dagelijks bestuur van de Schoolraad verschillende mensen als geschikt gaf in de gisteravond gehouden vergadering over de instel- voorde commissie"1"6" worden ling van een bestuurscommissie een positief advies over de De schoolraad wil niet dat het pré- procedure om het schoolteam en de ouders dichter bij het advies, dat moet gaan komen zaNiët"niadsiïd bestuur van de openbare school te brengen. Dit advies zal, de kant van de werkgro tor de PPRIPvdA-fractie.de heer zoals gebruikelijk, worden doorgespeeld aan het college D. Wolthaus naar Tessel vertrek- van B en W. Clubgebouw Swift, Trompstraat, lichtingsavond over huren, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, financiën, 20 uur. Sportzaal Op Dreef, Leiderdorp, oprich ting carnavalsvereniging, 20-11 uur. Scheppingskerk, kinderspeel goedbeurs, Leiderdorp, 13.30-16 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad, 20 uur. Gemeentecentrum Oegstgeest, kle- dingbeurs, 10-12 uur. Vrijdag 14 oktober Herenstraat 45, Gebouw Staalwyk, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Hooglandse Kerkgracht 28, open soos- avond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem. 20.15 uur. Troef, Noordeinde 2a, sport, 19 uur, soos 't Breehuys, Breestraat 19, r 14.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; ge- handicaptensoos: soos Mirakel, 20 uur. Vredeskerk, 20 uur. Week v.d. Stad. Le zing Dhr. Halfwerk. Groenoordhal, Bovag occasionshow, 14.00 uur-22.00 uur. LAK Theater; Levendaal 150, Cabaret Zondermeer met "Ondermeer". 20.15 Leidse Schouwburg, Ciocirlia, Roemeense Folkloristische muziek, zang en dans 20.15 uur. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, Le zing Dhr. J.F. Fijnvandraat "Heeft de kerk het voor 't zeggen". 20.00 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat. Concert door het Amsterdams Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Optreden van Herman Brood and his Wild Romance Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114. jeugdschaaksoos, (11-15 jaar) 15-17 uur. Open School, Hoogl. Kerkgracht4,10-16 uur. Open dag. LAK Theater, Levendaal 150, "Okey Doc" door Carlos Trafic, Engels solop- rogr. 20.15 uur. Leidse Schou\yburg, The sixty minut queer show, 20.15 uur. Groenoordhal, Bovag occasionshow 16-22 uur. Vredeskerk, Week van de Stad, J.P. ^Zwanenburg mét filmer E. Timan over Oud-Leiden 20 uur. Zondag ken. Hij is daar benoemd tot predi- kant van de Hervormde Gemeente. Als middel tot realisering van De heer KJ. Beckers (foto) zal hem dergelijke procedure wordt een opvolgen en keert zodoendena een genaamde artiekl-61 afwezigheid van ruim een half aangedragen, jaar, weer terug op zijn oude plaats jf in de Oegsgeester raad de per kleuter bedraagt iets r school. Het tekort groep ingesteld die, ook i vertegen- de scholen en di verse direct betrokkenen zitting moeten hebben. Het is de bedoeling uit de School raad een werkgroep te destilleren pré-advies aan deze raad r dan zoals in Rijswijk, zich gaat bezig- twee of drie jaar pasklare oplossin- 280 gulden. Voor het volgend jaar houden met het teruglopend aantal 6en °P tafel rekent men echter al op een bedrag van 447,52 gulden. De stijging van het tekort is bijna 160 gulden per leerling. stelling zal trekken. Bij een eerdere avond is de belangstelling al bene den peil geweest. Om het Leiderdorpse publiek nu beter te motiveren zal de heer Rie- sen, gemeentelijk inspecteur On derwijs, worden uitgenodigd om zijn ervaringen op het gebied van het bewuste artikel 61 (het instellen een commissie voor het Lager voorlich tingsavond naar voren te brengen. Scouting-radio VOORSCHOTEN - Midden in de nacht van vrijdag op zaterdag zoe ken scouting-groepen over de hele wereld contact met elkaar via de radio. De JOTA heet dat de jam boree on the air. Dit radio-contact duurt 48 uur, van zaterdagochtend 1 uur tot zondag 16 oktober 24.00 uur, en wordt georganiseerd door de Voorschotense scoutinggroe pen. Het is mogelijk om hiervoor op 15 en 16 oktober een kijkje te ne men bij de Kim's Hoeve groepen aan de Erasmusstraat 7 in Voor schoten. BURGERLIJKE STAND LEIDEN geboren: Albert J., zn v. J. van der Woude en B. Schoneveld, Rosan, dr v A.J. den Hollander en M.H.L. Bult, Su zanne M, dr v J A. van Hagen en M.J.J. van der Zwet, Ozcan, zn v B óncü en Z. Cay Ronnie, zn v H A. Jansen en C.M. van Voorthuyzen, Michael P.C., zn v H.T. Koning en A.A.T Hoogervorst, Nadine S dr v. H C. S h.c.s. Gibson en M Wahban Hilal, Johannes B., zn v G.A.Ravensbergen en M A. van Velzen. overleden: ACS. van der Mark (1901) geh gew met J L F. van der Meyden M. Brandt (1901) geh gew met M.G Raar. P. Loos (1897), B.M.W. Nummerdor (1977), dr v L Nummerdor en J. A. J Tromp (1950), P.H. Kand (1895)geh gew met J.C. van Schaik, A.J. Simonis (1893). scholieren in Wassenaar daaruit voortvloeiende problemen. net Als alles meezit moeten al binnen moet gaan geven. Eigenlijk had dit Onderwijs) tijdens i gisteravond al moeten gebeuren, maar er was nog onenigheid over wie al dan niet zitting zou blijven nemen in de Schoolraad en zo doende in aanmerking kon komen voor een positie binnen de werk groep. Enquete Carnaval Voor de echte carnavallief hebbers begint carnaval al vroeg. Bijvoorbeeld vanavond al. Dan wordt de Leiderdorpse carnavalsvereniging "De Rijnschuimers" officieel opge richt. De avond wordt gehou den in het restaurant van sportzaal 'Op Dreef aan het Van Alphenplein. Aanvang: niet om 20 uur, maar (natuur lijk) om 20.11 uur precies. EHBO zit in de Montgomery- straat met een cursus eerste hulp bij ongelukken. Deze cur sus bestaat uit 16 lessen van elk 2 uur, en begint vanavond om 20 uur. Griekenland En dan bestaat in Leiden nog de mogelijkheid om eens over de grenzen heen te kijken door de Holiday-Innternatio- nale evenementen. Internatio na' evenement op vrijdag en zaterdag is Griekenland. Vanaf 18.30 uur Grieks eten, Griekse dans en muziek aan de Haagse Schouweg 10. Bingo Vrijdagavond 8 uur wordt er Kloosterleven Tegenover de drukte van carnaval de rust. Voor elk wat wils vanavond. Want - en dan wèl om 20 uur - in de Bevrij dingskerk aan de Montgome- rystraat in Leiden houdt Lize in clubhuis Morschwijk aan de Stilma vanavond een lezing. Deze lezing gaat over het gehouden t kloosterleven en draagt als ti- if1 "Vf'i"1;11! levenslang-, HerfsttOCht Voor NCVB-Ieden. Werkgemeenschap "De Ra- rupn tel" organiseert een herfst- UIIDU tocht op 22 oktober in het Niet denken dat je fout zit Noordhollands duinreservaat als je in de bevrijdingskerk in Castricum. Hiervoor kan opeens in een zaaltje terecht ingeschreven worden op 14 ok- Toelichtingen Deze werkgroep moet aan de hand van de informatie die verkregen wordt, toelichtingen kunnen geven op eventueel aanwezige vragen. DezC toelichting zou moeten wor den doorgegeven naar de ouder- corrimissie, de hoofden en leerkrachten, hoofdleidsters en leiders, in de vorm van een voor lichtingsavond. Voor de meerderheid van de raad was het een struikelblok dat de voorgesteld voorlichtingsavond waarschijnlijk te weinig belang- LEIDEN - Twee jongens die pam fletten voor dé KWJ plakten in de omgeving van het Vijf Meiplein zijn gisteravond aangehouden. Pam fletten en plakmiddel werden in beslag genomen. Het zijn een 19-ja- rige Leidenaar en een 26-jarige man uit Gouda. üp het Bureau Huisvesting kreeg een ambtenaar gisteren een paar klappen in het gezicht van een 26- jarige Leidenaar De man zoekt woonruimte en vindt dat hij daar niet snel genoeg aan wordt gehol pen. Hoe lang hij al wacht is niet bekend. Verder zal een enquete gehouden worden om de mening van de ouders te peilen of er nu daadwer kelijk belangstelling bestaat voor een eventuele voorlichtingsavond. Het idee kwam op tafel, gelijk tij dens de enquete na te vragen, of de kant van de werkgroep, een bin dend karakter krijgt. Tijdens de dat de be langstelling van de ouder-commis- sie niet al te groot is. Voor de aanschaf en het onderhoud van alle leermiddelen kregen de scholen 72 gulden per leerling per jaar uitbetaald. Dit bedrag zal nu met 5,50 gulden verhoogd worden. Daarnaast zijn de kosten van de bi bliotheek en het documentatiecen trum van 7.50 gulden naar 8,50 gul den gegaan. Aangeraden werd om bij het jaar verslag in de toekomst een opgave van de inventaris bij te voegen, zo dat de gemeente een overzicht krijgt in verband met de verzeke ringen. Tot nu toe was het zo dat verschillende scholen 72,50 gulden uitgaven aan een inventarisverze kering. Deze is in feite overbodig omdat de gemeente zich garant stelt voor de verzekering van het inventaris. Groenoordhal, Oval Races, 13.00-17.30 uur. Achterterrein. Rest. Meerrust, Dorpsstraat 5, War mond, Kwartet Frits Kaatee,-15 uur. Maandag Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833. Adviescentrum voor werklozen di. van 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; caba ret; jaargroep; yoga; bas Isoos, alle groe pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; T'ai Chi; projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren, Go-club, alle groepen vanaf 20 uur. Stadhuis, 15.30 uur. Verkeerscommis- sie; 20.30 Commissie Alg. Best. Aangele genheden. Apotheken LEIDERDORP - De 21 woningen in de beschutte sfeer, die in Voor hof-noord worden gebouwd, zyn al vol. Deze koopwoningen maken deel uit van de 218 woningwetwo ningen die de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp bouwt. De overige woningen wor den verhuurd Zodra zekerheid bestond over de mogelijkheid om te kopen is dit woning in deze wijk. meegedeeld aan de bij de woning- Inmiddels zijn hieruit 21 kandida- bouwvereniging ingeschreven wo- ten naar voren gekomen met, wie ningzoekenden, die belangstelling gisteravond een gesprek is ge- hadden getoond voor een (huur)- voerd. Leidse toets: Als voordeel van dit type on derwijs noemde hij 't evenwicht tussen hand- en hersenwerk. momentopname dere scholen, b.v. het middel- met nadelen OEGSTGEEST - Op de openbare voorlichtingsavond van de schoolraad voor het openbaar onderwijs van Oegstgeest gaf een viertal spre kers voorlichting over onder andere de Leidse toets en keuzemogelijkheden na de la gere school. Drs. W. L. Hulsman, weten schappelijk hoofdmedewerker van de R U. Leiden en adviseur van de BAVO-commissie inzake de Leidse toets noemde zowel voor- als nadelen van deze toets. Als voordelig voerde hij aan dat de kinderen op uniforme wijze worden getest. Nadelig vindt hij het dat het een momentopname is met alle nadelen van dien. De test draagt geen selectiekarak ter, doch slechts een bege leidingskarakter. Het advies van het hoofd van de school is dus doorslaggevender. Toch wordt de test door veel ouders als bedreigend ervaren. De heer M. Jacobs, adjunct-di recteur van de lagere technische school Don Bosco te Leiden zette zich af tegen wat hij noemde "het kunstmatig gescheiden houden van hoofd- en han- donderwijs Hij wees er op dat het lager technisch onderwijs voorop loopt bij de individuele aanpak van de leerlingen. Tenslotte mevrouw IM. Tjoa- Tan, jeugdarts bij de G.G. en G D. te Leiden, die een onder zoek verricht heeft naar de aan passing aan de brugklas bij een groot aantal leerlingen. De uit slag van dit onderzoek noemde zij niet alamerend. Sommige kinderen passen zich sneller aan dan andere, doch de aan passing wordt vergemakkelijkt als de kinderen met vriendjes meegaan naar de andere school Mevr. Tjoa vond het wel een on rustbarend verschijnsel dat de voeding verwaarloosd wordt bij middelbare scholieren: de kantines verkopen over 't alge meen slechts snoep i.p.v. ge zonde voeding. Over 't drugp robleem werd nog opgemerkt dat dit langzamerhand lijkt af te nemen. Na de pauze was er discussie met medewerking van een fo rum o.l.v. de voorzitter, de heer A. Kohlbeck. Er werd een groot aantal vragen gesteld, onder andere of kinderen van bijzon dere lagere -cholen meer aan passingsmoeilijkheden aan de middelbare school hadden. Enigszins boos wees de heer E P Weyzenhoofd van de Jenaplan school te Oegstgeest, deze veron derstelling met kracht van de hand. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de reiio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 7 oktober tot 14 oktober door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel., 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp 89000. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR' LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonhement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2