Alleen zwarte kunst kan Britten redden Oranje op één punt van W.K. Feyenoord door blessure Rijsbergen in problemen ■■■■himhbmhbhhbbhm MII— IIWI ihii—iw Het resultaat telt. Die zo voorspelbare visie rolde later inderdaad uit diverse monden. Succes in Argentinië, zei de Noordierse coach Danny Blanchflower dan ook na de door zijn elftal geleden 1-0 nederlaagEn alsof ook hij voorvoelde wat Johan Cruijff CS. cs. berde zouden brengen, veegde hij met subtiele Engelse woorden die visie meteen van tafel. „Niet Willy van de Kerkhof maakte het enige doelpunt"zo bedacht Blanchflower"Sorry, maar het doelpunt maakte zichzelf'. boze Jongbloed had bedankt voor Oranje, die kon zich, denkend aan een andere keeper, niet aan de in druk ontworstelen dat Nederland niet zonder ontzettend veel geluk langs de Noordieren slofte. Chaotischer had Oranje zich niet als onbedreigd koploper in ■groep IV van de kwalificatie-strijd om een plaats in de eindronden van de we reldkampioenschappen voetbal kunnen ontpoppen. Omdat Hap- pel, noch Cruijff, noch iemand an ders met een aannemelijke verkla ring kwam, bleef het gissen naar de oorzaken. Had de wanvertoning te maken met de allerbelabberdste voorbereiding? Is een aantal spe lers qua voetbal onderhevig aan verregaande slijtage? Het is alle maal moeilijk te zeggen, na twee dikke onvoldoendes. Feit is wel, dat de theorie, dat Oranje als elftal afhankelijk is van twee, drie pion nen, in de afgelopen weken pijnlijk is bewezen. Hoe diep het in West- Duitsland zo hooggeroemde Ne derlandse collectief kan wegzak ken, bewezen de Russen al tijdens de absentie van Cruijff, Neeskens en Rensenbrink. Gisteren, met een Johan Cruijff op halve kracht, werd dat nóg duidelijker. Wanneer J.C., superstar, niet net als in februari op Wembley, coördinerend de wed strijd naar zijn hand zet, vertoont Suurbier tekenen van verval en fungeert Hovenkamp - zeker wan neer hij met een aanvaller van het kaliber McGrath wordt gecon fronteerd - zelden als vliegende bri gade. Dan blijkt ineens dat Feyenoorder Wim Jansen de dertig is gepasseerd, dat Rijsbergen in wezen niet veel meer kan dan een spits uitschakelen. Dat Johnny Rep slechts een ordinaire goaltjesdief is en dat de gebroeders Van de Kerk hof in Willy hooguit een waterd rager leveren en in René een hard loper, die zich veel beter bij de KNAU als lid had kunnen aanmel den. Verval Als een aan lager wal geraakte edelman vermocht Oranje gisteren zelden de 30.000 Noordieren, die de trieste realiteit van alledag via een voetbalspektakel even poogden te vergeten, te amuseren. Bij vlagen borrelde de klasse weliswaar naar boven, wanneer Cruijff en Van Ha- negem elkaar vloeiend vonden, maar die lichte oplevinkjes konden de indruk van een in verval zijnde Oranje-ploeg nauwelijks wegne men. Niettemin heette later de rondgierende wind de boosdoener en wees Johan Cruijff afgemeten het resultaat aan als de belang rijkste factor. Wat niet of nauwelijks van zelfk ritiek getuigt. Wat dat betreft was Willem van Hanegem eerlijker. Die gaf als zijn mening, dat het niet best geweest kon zijn. Dat Oranje tak- tisch gezien evenzeer vaak in moei lijkheden verkeerde. Van Hane gem: "We zaten met die McCreary. Net als in Rotterdam was hij bij Nederlands balbezit met de bewa king belast van Cruijff. Bij Neder lands balverlies dienden de moei lijkheden zich echter aan, omdat Johan, ook al door zijn blessure, moeilijk achter zijn tegenstander aan kon gaan lopen rennen. Willy van de Kerkhof, om zijn loopver mogen de meest aanvallende mid denvelder, diende zich dan over McCreary te ontfermen en verder werd er niet goed overgenomen. Dan moest Jansen die George Best loslaten of moest ik O'Neill laten gaan om McCreary op te vangen. Daar maakten we inderdaad veel kortsluiting". Mogelijkheden In die mate, dat Danny Blanch flower, maar ook de nauwlettend toekijkende Belgische bondscoach Guy Thijs verwonderd raakten over de mogelijkheden die de Noordieren zich, meestal via Best, konden creëren. Blanchflower én Thijs hebben de Oranje-ploeg in be ter tijden aan het werk gezien en daarom volstond de Brit met de opmerking dat alle theorieën over het resultaat, gezien de gemiste Noordierse kansen, volslagen waardeloos zijn. Thijs beriep zich diplomatiek op het feit dat "het als Belgisch bondscoach niet tot zijn taak behoort om het spel van een zonder de echte Cruijff matig Ne derlands elftal te analyseren". Maar beiden bedoelden te zeggen dat geen enkele Nederlander later flink over het resultaat had kunnen doen, wanneer Nelson - alleen voor Jongbloed - zijn werk goed had ge daan en wanneer niet O'Neill niet de bal na een hem door uiteraard McCreary geboden smulkans in de tribune had geleid. Daar komt bij dat Jan Jongbloed zijn werk meer dan voortreffelijk deed. En wie weet, hoe dilletanterig de zaak- Jongbloed in de afgelopen dagen is afgehandeld door Zeist en hoe weinig het meer gescheeld had of LUXEMBURG - De laatste sum miere kans voor Engeland om zich alsnog te kwalificeren voor het we reldkampioenschap voetbal in Ar gentinië lijkt gisteren verloren te zijn gegaan in Luxemburg, waar de formatie van Ron Greenwood zeer schamel voor de dag kwam met maar twee doelpunten tegen de Luxemburgse amateurs. Want het valt niet aan te nemen dat Italië zich thuis zal vergissen tegen Finland en Luxemburg. En omdat tussen die twee wedstrijden de happening Engeland-Italië op Wembley wordt gehouden, kunnen de Azzuri zelfs bij verlies in het Londens voetbal mekka rustig uitrekenen hoeveel goals ze moeten scoren tegen Luxemburg, om dankzij een posi tief doelsaldo naar de eindronden over te gaan. Wellicht komt het zelfs niet zo ver- Wie gisteren dit Engelse team zag knoeien, tweemaal drie kwartier lang, kan zich niet voorstellen dat Italië op Wembley geklopt zal wor den. Ron Greenwood had een aan vallend concept bedacht, rond vijf spelers van Liverpool, aangevoerd met onder anderen Hill, Mariner en Francis in de voorhoede. Zoveel aanvalsdrang zat er binnen de for matie dat de heren elkaar voortdu rend in de weg liepen bij hun po gingen de Luxemburgers tot over gave te dwingen. Was er aanvanke lijk nog wat overleg binnen de ploeg, toen de verlossende goal niet snel wilde vallen raakte Engeland in paniek. De passes werden on nauwkeurig, de uitvallen van de Luxemburgers zelfs gevaarlijk. Dat Door Ger Stolk BELFAST - Met de enkelbles sure van Wim Rijsbergen na men Feyenoord s moeilijk heden weer eens toe. Weliswaar moet het niet uitgesloten wor den geacht dat de in de afgelo pen week weer trainende Aad Mansveld zijn rentree maakt in Roda-JC - Feyenoord, maar te-, genover dat Rotterdamsè winstpuntje kwam in Belfast het vrijwel zekere afhaken van Wim Rijsbergen te staan. KNVB-arts Frits Kessel giste ren: "Rijsbergens binnen-en- kelband is vrijwel zeker stuk. De enkel is nog te dik om aan de BELFAST - Nederland is nog slechts eén punt verwijderd van kwalificatie voor de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië. Nederland \yon gistermiddag in Belfast met 1-0 van Noord-Ierland na een ruststand van 0-0. Nederland, met nog te spelen de wedstrijd tegen België op 26 ok tober in Amsterdam, heeft nu ne gen punten in groep 4 van de voor ronden. België, dat ook nog tegen Noord-Ierland moet spelen in Bel fast, heeft zes punten. De stand in groep 4 is na de wed strijd Noord-Ierland-Nederland: Nederland 5 4 1 0 9 10-3 België 4 3 0 1 6 7-2 Noord-Ierl 5 1 1 3 3 4-6 IJsland 6 1 0 5 2 2-12 Paul Mariner (1) één van de vijf Engelse aanvalsspitsen, die elkaar voortdurend in de weg liepen. Mariner nam wel het tweede doelpunt voor zijn rekening. leverde in de 27e minuut haast een doelpunt op van Michau, maar hij schoot, naast. Drie minuten later kwam Engeland wat gelukkig op 0-1, dankzij Ken nedy, die met een ver schot raak knalde na een misverstand in de Luxemburgse defensie. Verwacht werd dat de amateurs nu in elkaar zouden storten. Maar dat pakte heel anders uit. Geen enkele uitgespeelde kans kregen de Engelsen meer in die res terende vijftien minuten. En eigen lijk wisten zg zich na rust ook geen kansen te creëren. Het overleg was totaal zoek, de haast en de druk veel goals te moeten maken werd En geland te veel. Geluk had de Greenwood-formatie tenslotte nog dat Mariner in de 45e minuut ineens onverwacht 2-0 liet aantekenen. Maar toen lagen verschillende Luxemburgers al volkomen uitge speeld met kramp op de grond. "We hebben gewonnen", stelde Ron Greenwood laconiek vast. "Daar ging het om. Ik heb nooit geloofd dat we er hier tien zouden maken. Dat gaat niet meer vandaag de dag, nu er geen team meer is dat werkelijk ontzag voor ons heeft. Daarbij, kom maar eens door een dergelijk woud van benen heen". English football is magic, bleven de 5000 fanatieke Engelse supporters lallend volharden in hun samen zang na afloop. Engeland zal inder daad een beroep op de zwarte kunst moeten doen om alsnog naar Ar gentinië te kunnen afreizen. PIM STOEL Jongbloed: "Ik wil er niet teveel meer over kwijt. Maar afgelopen za terdag kreeg ik een brief, dat ze me niet meer nodig hadden. Dom na tuurlijk om niet het weekend af te wachten. En ja hoor, toen Van Be- veren niet kon, was ik weer goed. Ik wilde eerst niet, maar mijn vrouw Dien heeft me uiteindelijk op an dere gedachten gebracht". Happel: "Treytel of Jongbloed, dat was de vraag. Ik heb er eerst met de spelers over gepraat, hoewel ik zelf de beslissing al had genomen". Die Jongbloed dan voorkwam veel averij. (Happel: "Hij is natuurlijk niet met Yashin te vergelijken. Maar wat ze wel gemeen hebben, is dat hij het hele strafschopgebied beheerst"). Wim Rijsbergen wordt hier na zijn enkelblessure per brancard afgevoerd. hand van foto's të kunnen vast stellen of er iets is gebroken. Maar vandaag kan dat wellicht wèl". Rijsbergen zelf: "Ik ga er van uit dat ik niet speel in Kerk- rade. Omdat mijn enkelbanden erg ruim zijn, herstellen ze zich echter weer snel. Wanneer er niets is gebroken, kan ik tegen Go Ahead mijn rentree wellicht al weer maken". BELFAST - Een verklaring. In het sombere, aan een donkere mijn schacht doen denkende gangetje van het Windsor Park, bleven tekst en uitleg uit. In half verwoest Belfast wakkerde de storm tijdens Noord-Ier- land-Nederland aan tot ongekende hoogte. Wie echter louter de natuure lementen als excuus hanteerde voor een na het Russische echec zo moge lijk nóg fletsere Oranje-show, bleef oppervlakkig. Domineerde Nicholl houdt Cruijff vast om hem het spelen van de bal te beletten. De Oranje-aanvoerder zou later uitvallen. Zo\vel in het eerste bedrijf, toen de Noordieren de storm in de rug had den, zowel als later. Juist later. Want omdat Happel de Oranje klanten het gevaar voorhield van teveel diepgang met de wind mee, domineerde de equipe van Blanch flower ook toen. Niettemin, of mis schien wel daarom, kreeg Oranje in die periode de beste mogelijk heden. In een periode waarin irrita tie oplaaide (Rep-Mcllroy en Suurbier-Best; gele kaart Willy van de Kerkhof; Rijsbergen met een enkelblessure vervangen door een voortreffelijke Dusbaba) en waarin ook Cruijff zich door Van der Kuy- len zag afgelost, stuurde Van Hane gem de hazewind René van de Kerkhof op pad. Maar liep dat toen nog op niets uit, even later of freerde René zijn broer Willy een kansje, dat de laatste over Hunter heen, alleen voor Pat Jennings bracht. Langs die standbeen suisde het projectiel het succes tegemoet (0-1) en.... de wijgerige theorieën met jde factor resultaat als hoofd thema. Onbegrijpelijk, in die mate dat je je kon afvragen wat de heren gezegd zouden hebben wanneer de Noordieren hun hoofd beter bij de zaak hadden gehouden en de kan sen beter hadden benut. Nochtans wist Johan Cruijff: "Vorige keer in Rotterdam was iedereen razend en thousiast over de wedstrijd. Maar het draaide wel op een 2-2 gelijk spel uit. Laten we nu wat minder opgetogen doen over het spel, maar het resultaat is wel een stuk beter". En Willy van de Kerkhof haakte gretig in met "Denk aan die Bel gen. Wat zouden ze Happel graag op 26 oktober een loer draaien. De kans daarop is echter wel een stuk minder geworden". Resultaat en het excuus van de storm. Oranje de man 4000 gulden rijker. Maar geen zelfkritiek. Toch jammer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21