Lawines van folders dreigen aarzelende beginner al bij voorbaat totaal te bedelven DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 Het circus is weer begonnen. De wintersport heeft honderdduizenden Nederlanders in zijn greep. Reisbureau's doen goede zaken en in sportwinkels loopt men de deur plat voor ski-at tributen. Met de enorme vlucht van de wintersport zijn de mogelijkheden dito uitgebreid. Er is veel veran derd sinds de ski-pioniers de duigen van een ton onder hun voeten bonden en daarmee de bergen introkken. Skies en schoenen zijn in alle maten en prijsklassen voorradig en hebben vormen aangenomen, waarin een ruimtevaarder zich prima op zijn gemak zou voelen. Ook de kleding is in dezelfde stijl ontworpen. Een overwintering op Nova Zembla zou niet veel meer benodigdhe den behoeven. Veel liftaccommodatie in de Oostenrijkse wintersportplaatsen. Zoals hier in Kaprun op de Kitzsteinhomwaar zelfs zomers te skiën valt. r.' Blitze skikleding: leuk, maar in het begin beslist niet noodzakelijk Zij die voor het eerst op win tersportvakantie gaan moeten zich natuurlijk geen skies en schoenen aanschaffen. Veel beter is het die dingen te huren. Het beste is dat om in Nederland te doen. Enkele maanden van te vo ren (liefst niet op zaterdag of koopavond, want dan zijn die mensen al dolgedraaid) stapt men een sportzaak binnen. De verkoper kan dan de maat opne men en als het een goeie is ook de tibia (dat heeft met de knieën te maken) opmeten. Dan kan hij vaststellen op welk punt de bot ten het niet meer kunnen ver werken, zodat de ski van je voet'af moet. Zeg dat u voor het eerst gaat skiën, want dan worden de skies lichter afgesteld. Skischoe nen kunnen ruimschoots worden gepast en dat is echt heel belang rijk. In vijf minuten kun je nu eenmaal niet bepalen of die klompen te sjrak zitten. En als je eenmaal schoenen hebt die knellen, dan is de ellende niet te overzien. Afgeknelde tenen ma ken een mens nu eenmaal niet en thousiaster bij het beoefenen van een in het begin toch zenuwach tig makende sport. Warme handschoenen, liefst van leer (voor Sinterklaas vragen, want ze zijn duur), warme truien. T-shirts voor als het te "heet onder je voeten wordt, een warme muts, dunne, maar warme sokken, een maillot en een sneeuwbril zijn echt noodzakelijke dingen. Die sneeuwbril is nog niet eens nodig in de zon, maar juist als het mist of sneeuwt is zo'n geval onont beerlijk. De plaats van bestemming zou ik in het begin ook niet al te hoog nemen. Een goede hoogte voor een beginner is maximaal zo'n 2400 meter. Natuurlijk zijn er ook in de hoger gelegen gebieden pistes voor be ginners te vinden, maar, het ver haal wordt vervelend, die zijn weer veel duurder. Een liftabonnement lijkt altijd erg voordelig. Maar zeker voor de eerste skiweek niet noodzakelijk. De eerste paar dagen kom je niet eens op een lift te staan. En de rest van de week is het veelal be helpen met een babyliftje. De tweede week wordt er wat hoge rop gegaan, maar met losse kaar tjes of dagkaarten is dat best te doen. Natuurlijk zijn er van die "hot shots" die na een week al van de hoogste berg afkomen. Het is de vraag of zij er verstandig aan doen. De basishouding is dan nog meestal ver te zoeken en in een netelige situatie zou hen dat wel eens kunnen opbreken. Maar goed, ieder zijn meug. En zolang je anderen niet in gevaar brengt, moet je doen wat je niet laten kunt. Competities Maar probeer niet koste wat het kost in hogere klassen te komen, dan je aankunt. Elk jaar weer krijg je van skileraren verhalen te horen over huilende vrouwen en boze mannen, die in een lagere klas terecht zijn gekomen dan hun kennissen. Waarom die competitie in de vakantie? Je .doet het voor je lol, niet om - fi guurlijk dan - hogerop te komen. Wat men tegenwoordig veel in de arsenaals tegenkomt zijn de compactskies. Die zijn korter dan gewone skies en daardoor mak kelijker wendbaar. Vooral voor beginners schijnen ze erg prettig in het gebruik te zijn. En wanneer men goed kan skiën zijn ze een goede hulp bij het "wedeln" (het snelle wenden). Bij de meeste za ken zullen die compattskies trouwens al wel in dé verhuur zit ten. Ski-fietsen Twee sporten die men tegen woordig veel in de wintersport gebieden kan zien beoefenen is' het ski-fietsen (skibobs) en het Drachenfliegen. Om met dat laatste te beginnen: Drachenflie gen is je aan een enorme vlieger van een berg laten vallen en dan maar zien datje veilig naar bene den komt. Zo is het natuurlijk niet echt, maar voor de argeloze toeschouwer lijkt het erop. In verschillende wintersportoorden kan men in deze sport les krijgen. En na veel oefening moet net een machtig gevoel zijn óm op de termiek van de lucht en de wind naar beneden te glijden langs de bergwanden. Het ski-fietsen is voor velen een ergernis, voor anderen betekent het enorm veelple zier. Op kleine fietsjes met in •plaats van een wiel een skietje en 'met twee skietjes aan de schoe nen, glijdt de beoefenaar naar beneden in een vaak duizeling wekkende vaart. Het vervelende ,is, dat deze skifietsers vaak on verwacht naar beneden komen suizen en plotseling vlak voor je neus tot stilstand komen. Velen schrikken daarvan en betichten deze sportbeoefenaars van aso ciaal gedrag. Maar eerlijkheids halve kan niet worden ontkend dat een dergelijk gedrag ook sommige "gewone" skiërs kan worden verweten. Het gaat er dus maar om, watje leuker vindt. En zolang iedereen maar de regels van het skiën in de gaten houdt, kan men er naar hartelust op los- skifietsen. En om die regels draait het. Net als met het autoverkeer of het va ren op het water. Zolang men rekening houdt met de andere piste-gebruikers is er niets aan de hand en kan iedereen op zijn manier genieten van een sportieve en gezonde vakantie in de sneeuw. En daar is het tens lotte om begonnen. De doorgewinterde wintersport beoefenaar weet het natuurlijk al, maar voor degenen die zich dit jaar voor het eerst aan de grote sprong wagen,^volgen hier nog enkele aanwijzingen. Tenslotte weet men maar nooit of het wel bevallen zal en om dan meteen peperdure kleding en attributen aan te schaffen is een beetje overdreven. Natuurlijk is het enig om in een superblitz skipak op de piste te flaneren, maar no dig is het zeker niet. Bovendien staat het vrij belachelijk als je in een dergelijk kostuum nog maar nauwelijks op die latten kunt staan en bij de eerste poging tot het maken van een sneeuwploeg op je gezicht valt. Weg blitze stre pen onder een hoop sneeuw, weg hippe salopette in een dergelijke onelegante, hopeloze houding. En de klasgenoten - die het er straks overigens niet veel beter afbrengen - maar lachen. Waterdicht moet de kleding, juist voor beginnlers, natuurlijk wel zijn. Vooral in het begin is het meer vallen dan opstaan gebla zen en na tien keer zo'n (zachte) landing moet je nog droog zijn. Anders is er geen lol meer aanEr zijn tegenwoordig spuitbussen in de handel die spijkerbroek en jack waterdicht kunnen maken. Maar neem die bus wel mee naar het vakantieland, want een her haling van de procedure zal zeker gewenst zijn. De keus naar welk land men zal gaan om deze sport te beoefenen is voor de meeste Nederlanders niet moeilijk. Oostenrijk staat bovenaan. En de statistieken hebben al vastgesteld dat ruim de helft van het wintersportend volk der lage landen het deze winter in het Oostenrijkse hogerop zal zoeken. Voornamelijk de gezel ligheid en de minder grote hoog teverschillen zijn grote aantrek- kingspunten. Dat dit land een bijna Torremolinosachtig aan zien krijgt in die wintermaanden, is dan ook niet te vermijden. Toeristisch In discotheken hebben de George Baker Selection en Pus sycat de autochtone uitingen van muzikaliteit verdrongen, de res taurants hebben veelal aan de gehaktballen en de biefstukken 'met doperwtjes de voorkeur ge geven boven Sauerkraut met Bratwurst, en de skileraren be ginnen al een aardig woordje Ne derlands te spreken. Voor wie dit allemaal te druk en te toeristisch is blijven mogelijkheden genoeg over. Maar helaas liggen die dan wel in plaatsen, waar het met de accpmmodatie niet al te best is gesteld. Voor de verwende ski liefhebber, die gewend is vanuit zijn hotel op de lift te stappen, is er in bijvoorbeeld de Oostblo klanden maar weinig eer te be halen. Eén of twee sleepliften, een stoeltjeslift en als het even meezit een kabelbaan zijn daar de toppunten van luxe, waar in een oord als het Oostenrijkse Söal- bach bijvoorbeeld zo'n zeventig sleepliften tegenover staan. Door Annemiek Ruygrok Toch zal de zuivere ski-liefhebber het in die landen moeten zoeken om van een rustige sportieve va kantie te kunnen genieten. Alle ontberingen ten spijt ligt daar de mogelijkheid om nog het Spar taanse skier^te beoefenen zonder alle poespas van de bekende en overvolle wintersportcentra. Want in Zwitserland is het al niet veel beter. Zeker nu door het ge ringe inflatiecijfer de arrange- mentsprijzen naar dit land veel gunstiger zijn komen te liggen. Frankrijk met zeer moderne win tersportcentra als bijvoorbeeld Avoriaz komt steeds meer in de belangstelling. Over dat Avoriaz gesproken: dit is een plaats die werkelijk heel futuristisch en daardoor beangstigend ongezel lig aandoet. Boven de boomgrens liggen daar in een onafzienbaar sneeuwveld hoge appartemen- tenblokken opgestapeld. Een Langlaufen: mmder gevaarlijk weinig fraai gezicht, maar skiën kun je daar in de hoogte. Italië is in opkomst. Er zijn daar veel, onontdekte mogelijkheden. Maar de taal lijkt voor de meeste Nederlanders een te grote bar- De Scandinavische landen wor den vaak aanbevolen voor een eveneens rustige en sportieve skivakantie. Maar ook daar is het met de accommodatie niet zo best gesteld. Voor geoefende Al pine-skiërs valt er weinig te bele ven. Anders is het natuurlijk voor de langlaufers. Die kunnen hun hart in Zweden, maar vooral in Noorwegen ophalen. Maar ook hier geldt- voor de gezelligheid hoef je er niet heen. De drank is duur (als je dat onder gezelligheid wilt verstaan tenminste) en café's vindt men er sporadisch. Het enige vertier is wat te hangen in de bar van het hotel, maar ook dat gaat gauw vervelen. Wat dat langlaufen betreft: dat komt er steeds meer in. Begrijpelijk. Voor ons plattelanders is de hoogte, die voor het Alpineskiën is ver eist, vaak onoverkomelijk. Velen hebben last van hoogtevrees. En voor diegenen is het langlaufen een uitkomst. Ook voor de wat oudere wintersporter, die het Al pineskiën gevaarlijk vindt wor den, maar nog niet toe is aan een rustige wandeling over de be sneeuwde bergpaden, is het langlaufen een sportief alter natief. Conditie is ook hier na tuurlijk vereist. Maar die kun je in Nederland al opbouwen. In bijna elke plaats beginnen enkele nog goedkoper ook maanden voor het winterseizoen losbarst de skitrainingen en het is helemaal niet gek om daaraan mee te doen. Het bespaart je enorm veel spierpijn in het begin van de vakantie en op die manier bouw je langzaam aan je conditie. Dat is beter dan het hele jaar door weinig of niets aan sport te doen en dan ineens twee weken in sportiviteit uitbarsten. Slechl voor je hart en je spieren! Langlaufen heeft bovendien als voordeel dat het goedkoper is dan skiën. En dat is voor ons zuinige Nederlanders toch altijd een belangrijk punt. Overigens over dat goedkoop ge sproken. Het is een fabeltje dat wintersport niet veel duurder is dan een zomervakantie in om maar de bekende dwarsstraat te noemen, Torremolinos. Toch duur Hoevelen zullen zich niet hebben laten verleiden door de goedkope arrangementen, die de reisbu reau's zo handig weten aante prijzen? "Een acht-daags ar rangement, vliegreis inbegrepen, naar "Ób"ersüperkitschbühl" voor'maar honderdtachtig gul den". Ja, ja, maar vergeet even niet, dat sportiviteit betaald moet worden. En reken maar dat dat toch in de papieren loopt. Er moeten skies worden gehuurd, skischoenen, lessen moeten worden betaald en vooral: lif- tabonnementen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17