Drietal moorden in Spanje werk van ETA-vleugel DODE BU RELLEN IN OOST-BERLIJN Oproep tot boycot aan het FNV Geen keiharde confrontatie in Schleyer vindt „dat het zo niet langer kan" rA Lancering bemande Sojoez 25 OP CONGRES OVER ZUID-AFRIKA IN LEIDEN: MAANDAG 10 OKTOBER 1977 BUITENLAND PAGINA 7 OOST-BERLIJN - Bij ongeregel dheden in Oost-Berlijn afgelopen vrijdagnacht is een persoon om het leven gekomen, zo is gisteren uit welingelichte bronnen bekend ge worden. De Oostduitse politie ge bruikte waterkanonnen en stokken om 500 demonstrerende jongeren te verspreiden. De ongeregeldhe den waren ontstaan na afloop van een popconcert. De betogers riepen anti-Russische leuzen. In het centrum van Oost-Berlijn waren acht mensen in een ventila- tie-schacht gevallen. Een persoon kwam daarbij om het leven. De deksel van de schacht begaf het toen honderden jongeren wach tend voor een popconcert op de deksel waren samengedrongen. Toen de aangekondigde popgroep het liet afweten, ontstonden moei lijkheden met de politie. De politie sloot restaurants en een dancing. Hierop begonnen de jongeren te demonstreren. Zij riepen „weg met de Russen" en „Duitsland, wordt wakker" (een oude nazi-kreet). Het officiële Oostduitse pers bureau ADN meldde zaterdag nacht dat verscheidene mensen gearresteerd werden omdat zij het reddingswerk van de politie be moeilijkten. Het persbureau meldde dat een aantal jongeren op muren rond de schacht was gaan staan en toen erin was gevallen. Volgens waarnemers ter plekke hadden verscheidene jongeren veel gedronken. Vrijdag werd in de DDR officieel de 28ste verjaardag van de republiek gevierd. Enkele maanden geleden was er ook al een demonstratie tegen de regering geweest. Honderden jon geren hadden toen hemden van de Oostduitse jeugdliga verbrand. Vrijdagnacht sneuvelden tal van ruiten in Oost-Berlijn. De demon stranten betuigden hun sympathie voor de uit de DDR verbannen zan ger Wolf Biermann. Er was een grote politiemacht op de been. ADVERTENTIE v Via een Amro Privé Rekening kun je automated vooreen stereo-instailaHe o_ .sparen. W-U (Fluitend naar de Amro, dus.) BELGRADO - De Europese veilig heidsconferentie begint deze week in Belgrado met een gede tailleerde analyse van de ont spanning tussen Oost en West sinds twee jaar geleden de slo takte van Helsinki werd gete kend. Zowel de Westerse, als de communistische en neutrale de legaties hebben laten weten vastbesloten te zijn een con frontatie te vermijden, met name ook over de kwestie van de men senrechten. De Sovjet-Unie lijkt in elk geval re delijk tevreden over de openings ronde van Belgrado. Het Russi sche partij-orgaan Pravda kwam gisteren met een overwegend po sitief commentaar op de toespra ken die de eerste week in Bel grado zijn afgelegd. Het sprak slechts negatief over de inbreng van de Nederlandse gedele geerde die zich bezighield met "achterom kijken en klagen over een gebrek aan voortgang op be langrijke terreinen". De diplomaten van de 35 deelne mende landen hebben negen ge zamenlijke zittingen gereser veerd om een algemeen overzicht te krijgen van de voortgang die sinds Helsinki is geboekt. De conferentie komt bijeen achter gesloten deuren en is vanmiddag geopend met een verklaring van de Sovjet-Unie. Terwijl de mensenrechten voor de meeste Westerse landen het be langrijkste thema vormen is er volgens diplomaten in Belgrado een soort van stilzwijgende af spraak gemaakt dat de woordvoerders van NAVO-lan- den en van het Sovjetblok zich zullen inspannen polemische botsingen te vermijden. Westerse gedelegeerden in de Joegoslavi sche hoofdstad zijn ook van me ning dat er verbeteringen zijn aangebracht in de wijze waarop het communistisch blok de men senrechten hanteert, maar dat er nog grote problemen zijn blijven bestaan. De kwestie van de mensenrechten krijgt pas haar volle gewicht als de conferentie na de komende week in de fase van de werkgroe pen belandt. Het Westen zal dan specifieke klachten op tafel leg gen over reisbeperkingen, ge zinshereniging, gemengde hu welijken en de vrije stroom van informatie. Beschuldigingen in zaak-Biko nemen toe JOHANNESBURG - Het Zuidaf- rikaanse blad "Sunday Express" heeft zondag gemeld dat onderzoek heeft uitgewezen dat de onlangs in gevangenschap overleden zwarte activist Steve Biko niet alleen her- senschade had opgelopen, maar ook ernstige verwondingen aan de borst en ribben. Het blad, dat ano nieme bronnen gebruikt, schrijft dat het lijk van Biko brandwonden vertoonde en dat twee ribben ge broken waren. In het zondagsblad "Sunday Times", dat in Johan nesburg verschijnt, verklaart pro fessor Loubser dat er sporen van gif zijn gevonden in het lichaam van Biko. Loubser leidde het onder zoek, dat op last van de regering werd ingesteld. Het liberale Zuidafrikaanse dag blad "Rand Daily Mail" kreeg za terdag van de persraad een rep rimande omdat het melding had gemaakt van hersenletsel bij Biko. BILBAO - In telefoontjes aan verschillende correspon denten van kranten in Bilbao heeft de Baskische afschei dingsbeweging ETA de verantwoordelijkheid opgeëist - voor de aanslag - die zaterdag het leven kostte aan Augusto Unceta (53), voorzitter van de assemblee van de Spaanse provincie Biscaje, en twee van diens lijf wachten. In een communiqué dat werd voor- gelezen zei een woordvoerder na mens de "Baskische revolutionaire militaire organisatie van nationale bevrijding ETA" dat de aanslag een weerspiegeling vormt van "de wil aanvallen te blijven doen op alle in strumenten van overheersing van Euzkadi (Baskenland) door de Spaanse oligarchie" (overheersing door enkelingen). De woordvoer der benadrukte dat dergelijke ac ties de democratie niet in gevaar kunnen brengen "want er bestaat geen democratie in Spanje". Dictatuur "Wij leven onder dezelfde militaire dictatuur als in het verleden, maar deze vertoont een glimlach", zo wordt eraan toegevoegd. "Voor heen waren de politieke partijen illegaal, nu zijn enkele gelegali seerd maar ondoelmatig geworden door de angst voor een nog steeds dreigend rechts. De mobilisatie van het volk, die vroeger illegaal was, is nu een défilé van lammetjes onder bescherming van de herder en on der bewaking van zijn honden". Om als deze redenen, zo eindigt het communiqué, "heeft de ETA beslo ten de voorzitter van de assemblee van Biscaje en zijn lijfwachten te executeren. Ze toont daarmee haar wil alle instrumenten te blijven aanvallen waarmee Euzkadi door de Spaanse oligarchie wordt over heerst". Voortzetting Enkele dagen geleden had een tak van de Baskistische afscheidings beweging ETA aangekondigd dat zij de "gewapende strijd" zou sta ken, maar ëen radicalere afdeling van de ETA deelde mee dat zij de strijd zou voortzetten tot een links program van de niet erkende sepa ratistische partijen zou zijn aan vaard. De nieuwe aanslag valt samen met het begin van onderhandelingen tussen de regering in Madrid en gematigde Baskische bewegingen voor het verkrijgen van meer zelf standigheid. Het is bijna een jaar geleden dat militanten van de ETA onder soortgelijke omstandigheden de voorzitter van de assemblee van de naburige Baskische provincie Guipuzcoa, Araluce, op straat ver moordden. Unceta woonde in Guernica waar hij eigenaar was van een belang rijke wapenfabriek. Eerder was hij ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aanprijzen burgemeester van Guernica en vice-voorzitter van de provinciale assemblee totdat hij kort geleden voorzitter van deze plaatselijke raad werd. Guernica werd tijdens de Spaanse burgeroorlog in 1937 door een Duitse vliegerkorps gebom bardeerd. Het was de eerste luch taanval op een open stad in de ge schiedenis. Vertrouwen Na de moord in Guernica hebben de regering en de partijen die bijeen waren ter bespreking van een mo gelijk pact op economisch en so ciaal gebied zich tot alle Spanjaar den gericht. Zij riepen de bevolking op het vertrouwen in de democratie te bewaren. De regering onderstreepte in het communiqué dat zij zal blijven werken op de weg van de democ ratische vrijheden. De oppposi- tiepartijen betuigden hun algehele steun aan de regering om een eind te maken aan de daden van terreur. De partijen verplichtten zich voor rang te geven aan de behandeling van een wet ter bescherming van de democratie en tot bestrijding van de terreur. In het communiqué werd voorts gezegd dat de aanslag kwam op het tijdstip dat de vraagstukken van de autonomie goed op weg waren naar een oplossing in overeenstemming met het verlangen tot eenheid en solidariteit van alle Spanjaarden. De Spaanse politie heeft gisteren in totaal 26 leden van zowel extreem rechtse als extreem-linkse groepe ringen gearresteerd bij een aantal razzia's in verdachte woningen. Dit is vernomen in welingelichte krin gen van de Madrileense politie. BILJARTEN - De Westduitse bil jarter Dieter Müller heeft in de Chileense hoofdstad Santiago zijn wereldtitel vijfkamp geprolon geerd. Müller versloeg in de slo- tronde concurrent Dielis uit België met 3-2. De Japanner Kobayaski werd derde. Een deel van de brief van de ontvoerde Duitse werkgeversvoorzitter Schley er, zoals die door Nederlandse e Franse kranten werd ontvangen. MOSKOU - De Russen hebben gis teren een bemand ruimteschip, de Sojoez-25, gelanceerd, voor een koppeling met het in een baan om de aarde draaiende ruimtestation Saljoet-6. Dit heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. De tweekoppige bemanning van het ruimteschip bestaat uit luite nant-kolonel Kovalenko, die het commando heeft, en ingenieur Ryoemin. De lancering van de Sojoez-25 had plaats om tien over half zes op de ruimtebasis Baikonoer. Zij volgde op vier dagen de 20-ste verjaardag van het aanbreken van het ruimte- tijdperk met de lancering op 4 ok tober 1957 van de Spoetnik ter grootte van een voetbal. Volgens Tass is de opdracht van Sojoez-25 om samen met het op 29 september gelanceerde ruimtes tation Saljoet experimenten uit te voeren. HAMBURG - De bijna vijf weken geleden ontvoerde werkgevers voorzitter Hanns-Martin Schleyer heeft zaterdag in een met de hand geschreven brief aangedrongen op een snelle be slissing van de Westduitse rege ring over de eisen van de ont voerders. Enkele Franse dagbla den en het "Algemeen Dagblad" en "De Telegraaf' ontvingen een dergelijke brief, meteen foto van Schleyer. In de brief, die in Bonn wordt be schouwd als een drukmiddel van de ontvoerders (leden van de ex treme Rote-Armee-Fraktion) staat dat er landen zouden zijn die de elf RAF-gevangenen, wier vrijlating wordt geëist, zouden willen opnemen. Schleyer wijst daarbij op de recente Japanse vliegtuigkaping. Leden van het Japanse Rode Leger werden in Algerije ontvangen in ruil voor het losgeld. Schleyer schrijft dat het "zo niet langer verder kan". Hij legt zich erbij neer dat een beslissing over zijn leven in handen ligt van de bondsregering, maar hij had niet gedacht "dat het meer dan een maand zou duren". De vrouw van Schleyer heeft giste ren een appel tot de regering ge richt haar man te redden. Zij deed dat in een open brief die gisteren werd afgedrukt in het massablad Bild am Sonntag. Zij liet verder weten dat het opoffe ren van haar man niet zou bete kenen dat West-Duitsland be vrijd wordt van het terrorisme of dat het vertrouwen in de regering wordt hersteld. "Het zou een rampzalige vergissing zijn te ver onderstellen dat dit vertrouwen kan worden opgebouwd op de opoffering van een menselijk le ven", zo zegt zij. De voorzitter van de commissie van Binnenlandse Zaken van de Bondsdag, de sociaal-democraat Wernitz, heeft gezegd dat de rege ring een koel hoofd dient te be waren en geduld moet oefenen. Hoewel hij alle begrip toonde voor de dringende appèls van Schleyer en zijn vrouw mèent hij dat de regering niet mag afwijken van de tot nu toe gevolgde ge dragslijn. Van regeringszijde is niet officieel op beide brieven gereageerd. Wel vormde deze ontwikkeling in de ruim éen maand oude gijzelings zaak aanleiding de kleine crisis staf in Bonn dit weekeinde weer enkele malen bijeen te roepen. De Franse journalistenorganisaties CGT en CFDT hebben zaterdag de directie van het persbureau AFP verweten tot tweemaal toe geen "documenten van de ont voerders van Hanns-Martin Schleyer" te hebben gepu bliceerd. De CGT en de CFDT beschuldigen de directie van AFP ervan te zijn bezweken voor "druk vanuit het Elysée" om niet de betrekkingen tussen Frankrijk en West-Duits- land te verstoren. Zij roepen de journalisten op "de onafhan kelijkheid van AFP tegenover het machtsapparaat te respecte- Oud-minister verlaat Labour LONDEN (Reuter) - De voor malige minister van Onder wijs en Ontwikkelingshulp Prentice liet zaterdag weten dat hij de Labourpartij heeft verlaten vanwege haar linkse koers. Hij zal tijdens de vol gende parlementszitting aan de kant van de conservatieven (oppositie) plaatsnemen. De 54-jarige Prentice ver klaarde dat het program van Labour voor na de verkiezin gen Groot-Brittannie de weg istische staat. Hij zei dat de vakbonden te veel macht en het verkeerde soort macht hebben op het ogenblik. Een conservatieve regering zou met de vakbon den werken maar niet door hen worden beheerst. Prentice trad vorig jaar af als minister voor Ontwikkelings hulp uit protest tegen wat hij noemde het afglijden naar links. Het parlement komt op 26 ok tober in nieuwe zitting bijeen. Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Het koor van het Afrikaans Nationaal Congres zingt strijdliederen op het Zuid-Afrika-congres dat i werd gehouden LEIDEN - De Federatie Neder landse Vakbeweging moet mee werken aan een campagne tegen Zuid-Afrika. Dat is het voornaamste punt in de slotverklaring die het door de Boycot Outspan Actie dit week einde (in Schouwburg en Stadsge hoorzaal) gehouden Zuid-Afrika- congres heeft aanvaard. De bedoeling is vóór het einde van 1978 een actieweek tegen het apartheidsregime op touw te zetten waarin een zo groot mogelijke iso lering van Zuid-Afrika moet plaatshebben. Deze boodschap hebben ook verte genwoordigers van de Franse', Ita liaanse en Engelse vakbeweging, die op het congres in Leiden aan wezig waren, meegekregen. De resolutie spreekt zich eveneens uit voor een nauwe samenwerking tijdens de bedoelde campagne met het Afrikaans Nationaal Congres en de Sactu, (het Zuidafrikaanse con gres van vakbewegingen). Tijdens de actieweek moet de eis worden gesteld dat alle buiten landse investeringen aan Zuid- Afrika worden stopgezet. Tevens moet er de nadruk op worden ge legd, dat het bedrijfsleven in Zuid-Afrika de zwarte vakbonden erkent. Ook zal het stopzetten van de emigratie van blanken naar Zuid-Afrika worden bepleit. Het congres sprak zich uit voor nauwe samenwerking in deze met i Leiden het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, terwijl de Sactu als enige wetteiijKe verte genwoordiger van de Zuidaf rikaanse arbeidersbeweging werd erkend. Overigens schitterde de Neder landse vakbeweging op dit con gres, dat met het thema "Proleta riërs aller landen...verenigd tegen apartheid" van start ging, groten deels door afwezigheid. Weliswaar had de FNV Piet Jeuken afgevaar digd om op de eerste avond een in leiding te houden maar op de ove rige dagen ontbrak de belangstel ling. Via een Ajrirp pri\/& Rekening j<unj£ iepaard- i jej< rijlessen betelen (In galop naar di CS) Amro, dus.)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7