Projekt als beginpunt integratie van scholen Speel-o-theek is er ook voor baby's eze Zeslingbaby: bevredigend Meren wijk Nog 10.000 aangiften voor hondenbelasting MODELWONINGEN Geschiedenis Leiden buiten de singels nu ook in foto-boek MAANDAG 10 OKTOBER 1977 HAANSTRA KLEUTERSCHOOL EN LUCAS VAN LEYDENSCHOOL LEIDEN - Het is voorlopig nog onsfeker wat of wie er naast de Nederlandse Credietbank en nieuw te bouwen woningen op de plaats van het voormalige Sijthoff-complex aan de Doeza- slraat komt. In mei van dit jaar werden plannen bekend voor een sporthal op die plaats. Maar die komt er in ieder geval niet. Ton Menkenkon het met de eigenaar, de firma De Bolster, niet eens worden over de prijs. De Bolster vroeg volgens Men ken meer dan haalbaar is. Toch waren de partijen in principe al akkoord gegaan en lagen de plannen al bij de notaris.Op het laatste moment echter bleken bepaalde zaken anders te liggen dan Ton Menken aanvankelijk dacht, reden voor hem om van de koop af te zien Plan sporthal Doezastraat van de baan Volgens het principe-akkoord dat er volgens Menken bestond moest desporthal 65,-totf 70- per uur op gaan brengen. "Dat is al erg veel, maar het was nog geen reden om het niet te doen. Ik heb met verschillende vereni gingen gesproken, en hoewel ze het erg duur vonden waren ze wel bereid die prijs te betalen. Dal is al heel wat want ze zitten met een krap budget cn kunnen in de Vijf Meihal voor f 25,-tot f 30 - terecht"aldus Ton Menken. Maar toen er zoveel bij de prijs bleek te komen dat de opbrengst van de hal wel f 80,- tot f 90,- per uuriou moeten worden, was er wel een reden voor Ton Men ken om het niet te doen. Plannen voor een sporthal op een andere plaats heeft Menken voorlopig niet, ook al omdat hij net een nieuwe ijsbaan in Dord recht geopend heeft. Wat er nu met de ruimte aan de Doezastraat gaat gebeuren, is onbekend. De firma De Bolster heeft nieuwe plannen in ont wikkeling, maar wil daarover nog niets kwijt zolang nog niet zeker is of die plannen ook door kunnen gaan. LEIDEN - De Haanstra Kleuterschool (Rapenburg.) en de openbare lagere Lucas van Leydenschool (Aalmarkt) zijn sinds kort bezig met een gemeenschappelijk project als eerste stap op op weg naar een mogelijk volledige integra tie. Het project, dat als thema heeft meegekregen "Het kind en zijn omgeving", is het resultaat van een stuk overleg tussen beide scholen dat nu al enkele jaren aan de gang is. Er Worden namelijk regelmatig zg. integratiegesprekken gevoerd, waarbij o.m. gepraat wordt over el- kaars werkwijze en de mogelijk heden tot verdere samenwerking. A.s. donderdagavond van zeven uur tot half tien is er in de Haanstra Kleuterschool aan het Rapenburg een tentoonstelling te bezichtigen van de werkstukken die zijn gemaakt in het kader van het integratieprojekt. Behalve de ouders zijn ook andere belangstel lenden welkom. Achterliggende gedachte van die integratiegesprekken is dat de twee scholen naar verwachting in 1979 samen in één gebouw zullen zitten, als één van de drie basisscholen in de Leidse binnenstad. "We wilden niet afwachten tot het zover zou zijn en dan plotseling onvoorbereid met elkaar -geconfronteerd worden", zegt Maijanke Zirkzee, hoofdleid ster van de Haanstra Kleuter school. "Bovendien was er ook be hoefte aan die integratiegesprek ken. Want tenslotte lever je die kin deren op een gegeven ogenblik af aan de lagere school. En je weet dan eigenlijk niet wat er verder met hen gebeurt. "Daar wil je dan wel graag over praten". "Voor ons", vult het schoolhoofd Sieb van Oosten van de Lucas van Leydenschool aan, "ligt dat precies andersom. Wij krijgen kinderen van de kleuterschool van wie we niet precies weten wat voor achter grond ze hebben. En als je die drempels tussen de kleuterschool en lagere school weghaalt, heb je dat niet meer, dan stromen ze au tomatisch door, waarbij je dan niet opeens lagere schooltje hoeft te gaan spelen". De integratie van kleuter- en lager onderwijs is niet nieuw. Minister Van Kemenade heeft er al heel wat papier aan gewijd en er zijn zelfs al op beperkte schaal experimenten in gang gezet om te bekijken welke ervaringen er worden opgedaan. In Leiden zullen over niet al te lange tijd eveneens dergelijke experi menten op poten worden gezet. Projectonderwijs Wat de werkwijze van de Haanstra Kleuterschool en de Lucas van Leydenschool betreft zijn .er nogal wat verschillen te bespreken voor dat er enigzins tot gezamenlijke ini tiatieven kan worden overgegaan. Zo werkt de lagere school nog steeds klassikaal (waardoor er voorlopig slechts één project per jaar kan worden uitgevoerd) en wordt er nog sterk in aparte vakken gedacht. Daarentegen zijn projec tonderwijs en individueel gericht werken bij de Haanstra Kleuter school bij wijze van spreken sche ring en inslag. Jaarlijks zijn er op de kleuterschool vier grote projecten waar de hele school aan meedoet en worden er per klas veelvuldig bepaalde thema's behandeld. „Projec tonderwijs", Marjanke Zirkzee, "is een wezenlijk kenmerk van onze school". Het project van beide scholen loopt door alle klassen heen: er zijn dus zowel vierjarige als twaalfjarige kihderen mee bezig. Alleen de wijze waarop het onderwerp "Het kind en zijn omgeving" behandeld wordt, verschilt. Zo wordt er op de kleuterschool voor verreweg het grootste deel aanschouwelijk ge- Kinderen op de Haanstra Kleuterschool bezig met werkstukken het integratieproject. werkt, terwijl op de lagere school het thema van het project voorna melijk door (geschreven of gespro ken) tekst op de kinderen wordt overgebracht. In de zesde klas van de Lucas van Leydenschool wordt bijvoorbeeld het onderwerp "Terrorisme" be handeld, een actueel verschijnsel waar het kind vrijwel dagelijks kennis van neemt. "Bij ons", vertelt Marjan Zandber gen, leidster van de Haanstra Kleuterschool, "wordt samen met de kinderen vanuit het gezin geke ken naar dingen als het rollenpa troon van de ouders - waarom zou de vader niet het huishouden doen of part-time gaan werken, de func tie van de grootouders, de buren en dergelijke. Maar de kinderen be palen uiteindelijk zelf het project". Ook de ouders zijn er evenwel nauw bij betrokken. Op de Haanstra Kleuterschool werd het project voorbereid in een speciale werkgroep van ouders, terwijl de ouders van de Lucas van Leyden- school betrokken werden bij de or ganisatie. De initiatieven voor wat betreft de inhoud van het project op de lagere school kwamen van de leerlingen. Hindernissen Overigens is het volgens het schoolhoofd Van Oosten nadruk kelijk niet de bedoeling dat kinde ren die van andere kleuterscholen naar de Lucas van Leydenschool komen, worden achtergesteld bij de kinderen van de Haanstra Kleuterschool. "Wij zullen ervoor blijven waken dat ieder kind even veel aandacht krijgt", zegt hij. Wat straks de volgende stap zal zijn in de integratieplannen van beide scholen is nog niet bekend. Vage lijk wordt alwel gedacht aan het maken van een gemeenschappelijk schoolwerkplan. Maar, zo verwach ten de kleuterleidsters en onder wijskrachten, er zullen eerst heel wat hindernissen (zoals het pro bleem van de bestuursvorm) uit de weg moeten worden geruimd voordat er van een stukje wer kelijke integratie sprake kan zijn. Graag wil ik vja een briefje aan uw krant enige kanttekeningen maken bij de wegrekonstruktiewerk- zaamheden in de Merenwijk. De wegversmallingen nemen her en der rond de Merenwijk verontrus tende vormen aan. Wie zich straks nog over de smalle paden uit de Me renwijk weet te wurmen, komt nooit meer thuis. Op verzoek van de Merenwijkbewoners (wie zijn dat dan allemaal?) worden deze veran deringen aangebracht. Was de bin nenstad al jaren per auto onbe reikbaar, de nieuwbouwwijken worden het nu ook. Waar dan wellicht in de toekomst de fietsers veiliger kunnen fietsen, worden deze thans op de versmalde wegen met de dood bedreigd. Hiermee loopt de gemeente Leiden ROTTERDAM/LEIDEN - Hoewel de Leidse zesling-baby Dennis Nijssen nog niet buiten levensge vaar is, wordt zijn toestand in het Rotterdamse Sophia-kin- derziekenhuis bevredigend ge noemd. Het jongetje werd vorige week vrijdagavond geopereerd na dat er in het Leidse academisch ziekenhuis een dunne-darmperfo ratie was geconstateerd. Het Rot terdamse ziekenhuis is het enige ziekenhuis in Nederland waar men dit soort operaties op vroeggebore- nen doet. Vanochtend vroeg werd verwacht dat de toestand van Den nis nog wel een paar dagen het zelfde zal blijven. „Men is tevreden over de gang van zaken", aldus een woordvoerster vanochtend. LEIDEN - "Goed speelgoed is vre selijk duur. Dat merk je wel als je winkelt. Je kunt gewoon niet alles kopen, ook al weetje dat het voor je kinderen een succes zal zijn. Over de speel-o-theek las ik voor het eerst in de krant. Ik ben meteen gaan kijken. Voor mij is het een goede oplossing. Je krijgt de kans om mooi speel goed te lenen en je hebt daardoor de tijd om te zien hóe kinderen erop reageren. Is het kind echt en thousiast, dan kun je het altijd later nog in de winkel kopen. Het is een goede manier om speelgoed uit te testen". Een enthousiast relaas van één van de vele moeders die de afgelopen maanden speelgoed hebben ge leend in speel-o-theek Pinokkio. Gehuisvest in de kelder van de Heilig Hartschool aan de Lust hoflaan en opgezet door vrijwilli gers. De inhoud van de langs de wanden opgestelde rekken is een lust voor het oog. Prachtig speel goed, van degelijke kwaliteit, voor alle leeftijdsgroepen. Tot nu toe ge financierd uit bijdragen van zowel particulieren als fondsen als het Nationaal Comité Kinderpostze gels en het gemeentelijk brug- fonds. Een werkgroep van drie houdt zich bezig met het inkopen van speelgoed en het vergelijken van prijzen. Veel documentatie werd gelezen om uiteindelijk een aantal basisvoorwaarden te kun nen opstellen, waaraan het inge kochte speelgoed moet voldoen. Uitgangspunt daarbij is een posi tieve bijdrage te leveren in de ont wikkeling van het kind, waarbij de rol van goed speelgoed ze'er groot kan zijn. LEIDEN - Ruim tienduizend Leidenaren hebben nog niet tegenover de ambtenaar achter loket 117 op de eerste etage van het stadhuis bekend of ze wel een hond hebben of niet een hond hebben. Nadat op 1 september alle bewoners een aangiftebiljet hndenbelasting in de bus kregen, waar velen niet binnen de gestelde maand op reageerden, verscheen vorige week vrijdag in de kranten een herhaalde oproep om binnen een week alsnog op het stadhuis aangifte te doen. Van de 46.000 mensen die aange schreven zijn, hebben er nu 35.500 gereageerd. De anderen zullen wéér een oproep in de bus krijgen. Over enkele maanden zal dan pas bekend kun nen worden hoeveel mensen met honden al geregistreerd zijn en hoeveel niet. ADVERTENTIE Interieurverzorging W.J. Zirkzee b.v. Zesmanlaan 22 Leiden Telefoon 071-142627 Openingstijden: Op de Waard: Waardgracht 51-55 Groenesteeg 118 Dinsdags 10.00-12.00.2.00-5.00; 's Woensdags 10.00-12.00; 's Zaterdags 10.00-12 00.2.00-5.00 „Pelmolen" Pelmolen 22. 's Woensdags 2.00-5.00; 10.00-12.00, 2.00-5.00. In een onlangs uitgebracht verslag over de eerste periode wijzen de medewerkers van Pinokkio erop dat dat juist in Leiden-Noord van groot belang is. "Naar het woon- en leefklimaat in de wijk is door velen onderzoek gedaan. Uit de gegevens blijkt dat er fikse achterstanden zijn, die op de ontwikkeling van het kind grote invloed hebben", aldus het verslag. In het verslag stelt de speel-o-theek na het eerste seizoen de indruk te hebben met deze opzet in principe een goede bijdrage te kunnen leve ren aan het terugdringen van die achterstanden. Vrijwilligers, die willen helpen, zijn uiteraard nog steeds welkom. Zo ook moeders van baby's. Ook voor deze groep is een groot arsenaal aan speelgoed voor handen. Tot nu toe is daar ech ter weinig van uitgeleend. "Veel mensen", aldus een mede werkster, "denken nog steeds dat er voor baby's niet meer bestaat dan een rammelaar of een bijtring. Het is voor ons moeilijk te doorbre ken, maar het is zonde als dót speelgoed hier op de plank onge bruikt blijft staan". Adam Wagemaker nat. kampioen LEIDEN - De Leidenaar Adam Wagemaker is afgelopen zaterdag in Gilze-Rijen Nederlands kam pioen militair pistool-schieten ge worden. Hij scoorde 231 van de 240 te behalen punten en bleef daarmee zeven punten voor op de Lim burger Bouwens die tweede werd De derde plaats was voor Gabor Vermes uit Amstelveen. Adam Wagemaker. die tijdens de in april gehouden nationale kam pioenschappen snelvuur pistool (een olympische wedstrijd) een derde plaats behaalde, verloor tot de voorlaatste serie slechts vier punten. In de laatste serie scoorde hij vijf negens en een tien, waar door hij twee punten tekort kwam om een nieuw nationaal record op dit onderdeel te vestigen. Aan de door de Koninklijke Ne derlandse Schutters Associatie georganiseerde wedstrijd veertig personen deel. vanaf de spoorwegovergang Leiden-Utrecht. De situatie zoals die rond de LEIDEN - Opnieuw is dezer een fotoboek verschenen, dat gewijd is aan de geschiedenis van Leiden. Ditmaal geen boek vol pittoreske 'plekjes binnen de singels, maar een boek dat geheel gewyd is aan de.sleutelstad buiten de sih- gels. Een kleine honderdvee rtig foto's afgewisseld met litho's, aquarellen en teke ningen. Titel van het fotoboek is „Leiden buiten de singels" en belangrijkste leverancier van de foto's is Herman Kleibrink. Het boek wordt uitgegeven door Louis H. Los, eigenaar van de Leidse boekhandel De Kier. Het is het vijfde foto boek, dat via deze boekhan del over Leiden is versche nen.-Eerst was er de serie „Een Hollandse erfenis", be staande uit drie delen. Ook voor het merendeel gevuld met foto's van Herman Kleibrink. Van het eerste deel verschenen inmiddels vijf drükken, van het tweede deel twee en van het derde deel" een. Louis H. Los: „Voorlopig zijn we niet van plan om deze boeken te herdrukken. Grote belangstelling bestond er voor het fotoboek „Leiden binnen de singels" dat vorig jaar werd uitgegeven. De eerste oplage van drieduizend exemplaren is inmiddels uit verkocht en er is nu een tweede druk in de handel. Boekhandelaar Los: „Wij zijn verrast door die grote belang stelling, en in overleg met Herman Kleibrink hebben we nu eenzelfde fotoboek sa mengesteld van de gebieden buiten de singels. We hebben geprobeerd om de prijs van djt boek ook beneden de twintig gulden te houden en dat is gelukt". De foto's in het boek blinken over het algemeen uit door grote helderheid. De meeste dateren uit de jaren veertig, vyftig en zestig, maar er is ook plaats ingeruimd voor situa ties zoals ze rond de eeuwwis seling bestonden. Evenals voor het fotoboek over het Leiden binnen de singels werden de onderschriften verzorgd door de directeur van het Leids gemeen tearchief William Downer. Onderschriften, die wat mij betreft best wat uitvoeriger hadden mogen zijn. Vele van de in het boek opgenomen foto's waren eerder te zien op een tentoonstelling in het Gemeentearchief o ver wijken buiten de singels. Zo zijn in het boek ondermeer foto's opgenomen van Haar- lemrhertrekvaart, Rijns- burgerweg. Stationsweg en -plein, de verschillende „buitens" die Leiden ooit rijk is geweest en wijken als Zuidwest, Tuinstadswijk, Professorenwijk, De Kooi en het Noorderkwartier. Behalve foto's van Herman Kleibrink bevat het boek ook een aantal historische pren ten van de bekende fotograaf Jan Goedeljee. Achterin het boekje is behalve een Engelse vertaling ook een plattegrond opgenomen, dat verwijst naar de plekken waar de "er- schillende foto's werden ge maakt. BRAM VAN LEEUWEN voorop in het terugdringen weggebruiker. Tot slot een sugges tie voor het gemeentebestuur. Pak de bevolkingsgroei aan door de woningen kleiner te maken en geen nieuwe woningen meer te bouwen. Wie weet wordt Leiden dan weer een rustig dorp. R. v. Mullem Braambes 8 Leiden? Iedere dag rijd ik met de auto vanaf de Podes naar het station om daar met het openbaar vervoer mijn werk te bereiken. Het genoemde gedeelte, wat de naam Ketelmeer- laan draagt, was een weg die goed te berijden was. Ook het stukje vanaf de Ketelmeerlaan naar de Lariks- rode was goed. Als ik nu dit ge deelte afleg, of het nu met de fiets of de auto is, schieten de tranen me in de ogen. Hoe is het mogelijk dat een Dienst Verkeerstechnische Zaken in overleg met een werkgroep ver keer wijkbewoners (wie dat zijn, weet ik niet) zo'n stuk werk afleve ren. Als dit straks gereed is, zal het leed niet te overzien zijn. De fietser die daar rijdt, bevindt zich daar met levensgevaar. Een auto kan een fietser daar niet passeren, wat na tuurlijk toch gaat gebeuren. De au tobestuurder blijft niet achter de fietser rijden. Is er aan gedacht, dat mocht er op deze smalle wegen een auto motorstoring krijgen of met een lekke band opgescheept raken, dat er dan een file auto's komt te staan omdat de weg dan in zijn ge heel geblokkeerd wordt. Levensgevaarlijke situaties ont staan er bij de bushaltes. En laten we nog maar niet spreken van de kosten die deze wegversmalling met zich meebrengt. We leven in een tijd van bezuiniging en ener giebesparing wat bij de gemeente waarschijnlijk nog niet is doorge drongen (denk maar eens aan de feestverlichting van de prachtige Zijlpoort). Dit is toch ook een bela chelijke zaak. Er worden hele stukken bituum weggebroken. Zo ook bij de inrit naar de Lariksrode. Als je bedenkt dat er auto's uit tegengestelde rich tingen moeten rijden en dat die auto's elkaar dan tegenkomen... Het spijt mij zeer, maar hier kan ik met de pet niet bij. Overal wordt gepraat over fietspa den en aparte busbanen. Had men hier, uitgaande van de bestaande brede wegen nu geen gebruik kun nen maken van die wegbreedte? Volgens mijn bescheiden mening had dat best gekund. Maar ja, wie ben ik? Ik zou toch wel een reactie van de Dienst Verkeerstechnische Zaken willen horen en van hen willen weten of dit nu de enige en juiste oplossing van het probleem (welk probleem?) is. Had men de bestaande breedte niet kunnen handhaven en door een rand in het wegprofiel de weg kunnen verde len in een stuk voor de fietsers en de rest voor het gemotoriseerde ver keer of een aparte busbaan waar over tegenwoordig zoveel wordt gesproken. E. 't Hart Esselrode 10 Leiden. Bowling Naar aanleiding van de publikaties rond de bouw van een nieuwe bowling aan de Morssingel de vol gende reactie: Gezien de bijzonder weinig uitgaansmogelijkheden in Leiden, zou het te betreuren zijn als deze nieuwe vorm van vertier in de binnenstad verloren zou gaan. Van concurrentie voor de horeca is geen sprake omdat de centrumvorming rond de Stationsweg alleen maar bevorderend kan werken4 Gezien de enorme publieke belangstelling .voor bowling is hier eveneens geen sprake van concurrentie ten op zichte van andere bowlingcentra. Omdat de sport bowling in de laatste jaren een enorm sterke ont wikkeling doormaakt moeten deze banen des te meer in Leiden ko men, ook al omdat het Leidse pu bliek sterke belangstelling voor deze sport heeft getoond. Een bow ling in de binnenstad is makkelijk bereikbaar in tegenstelling tot an dere, centra, die vaak in de buiten wijken zijn geplaatst. In deze bowlingcentra is gebleken, dat vanuit de binnenstad het per centage sportbowlers beduidend minder is dan de centra in de stad, meestal vanwege de slechte ver bindingen en ondanks de grote be langstelling. Deze bowling zou in Leiden beslist een centrale spo.- tieve functie vervullen voor zowel sportbowlers als voor de recrean ten. Gezien de huidige en toekom stige populariteit van deze sport zeggen wij: het Leidse publiek mag niet weer de^lupe worden van poli tiek geruzie, wij willen deze bow ling. Bowlingvereniging Formule, secr. Tjeerd G. Scheffer, Samuel de Zeeshof 11, Leiden en bowlingver eniging Tettero

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3