Vervuilde sloot kan binnenkort weer open gaan 0=. eidse agenda Greep in kam van V&D Tariefsverhoging water Tasjesrover aangehouden Tuinders nog in ongewisse over oplossing, maar: MAANDAG 10 OKTOBER 1977 Lab. nr. Merk meq/1 K Na Ca Mg NH 4 NO 3 HCO CI SO 4 249 I 1.78 2.29 5.86 3.87 0.06 13.86 0.06 4.61 3.04 5.81 13.52 250 II 0.05 0.70 27.44 0.62 0.51 29.32 22.88 2.94 1.01 1.66 28.47 251 III 1.35 2.50 8.59 2.36 0.54 15.38 2.30 5.20 5.27 2.14 14.91 252 vuil 7.68 22.06 34.73 18.68 4.82 87.97 0.26 39.96 39.30 10.18 89.70 stort Hierbij ontvangt u de analyses van vier watermonsters die wij voor u onderzoch Lab. Merk E.C. P05 PH te ten. De samenstelling is zeer variabel en nr. mS/25 mg2/l meq/1 enigszins merkwaardig. De waardering hangt af van herkomst of gebruik van 249 I 1.28 4.0 7.9 0.06 deze watermonsters. Wij beschikken 250 II 2.96 7.2 7.1 23.34 echter niet over gegevens. Indien u deze 251 III 1.78 0.5 7.7 2.86 verstrekt kunnen wij u zo gewenst nader 252 vuil 6.64 1,1 7.8 5.21 informeren of adviseren. stort de Directeur De resultaten van het onderzoeknaar de kwaliteit van het slootwa ter door het proefstation te Naaldwijk: „uiterst merkwaardig." ALEIDERDORP - Acht maanden geleden wendden drie Leiderdorpse tuinders zich tot het gemeentebestuur. Aanleiding: verbranding van het jonge komkommergewas van één van hen. Oorzaak: de slechte kwaliteit van het wa ter waarmee hij zijn land besproeide. Dit wordt bevestigd door de uitslag loost, dat voor besproeiing wordt gebruikt. Het kon niet anders, of de witte stippen op het jonge gewas van Van Sandijk werden veroor zaakt door het water uit deze sloot, dat in februari vies was en stonk. Van Sandijk sloot de afvoer van de tijdelijke aarcf Een definitieve scheidingssloot naar de poldersloot ti onderzoek van uit dit water genomen monsters. Van de kant van de gemeente zijn maatregelen getroffen om derge lijke zaken verder te voorkomen. Maar deze maatregelen zijn slechts oplossing is nog niet gevonden. Dat die oplossing er nog steeds niet is ergert de tuinders. Maar meer nog irriteert hen, dat zij niets meer over de gehele kwestie vernemen. Ter wijl het hèn uiteindelijk toch het meest aangaat. Stortplaats Het volgende was in februari aan de hand. Naast het bedrijf van Dik dan ook af, waarschuwde de ge meente, en liet, samen met twee eigenaren van aangrenzende tuinderijen, watermonsters nemen: door het proefstation voor land- en tuinbouw te Naaldwijk en door Hoogheemraadschap Rijnland. De gemeente trof maatregelen: het grondwater uit de scheidingssloot werd in het gemeenteriool ge pompt. Maar dit was slechts tij delijk bedoeld. In een brief aan het Sandijk, een glastuinbouwbedrijf college drongen de drie tuinders i de Mauritssingel ligt een ter- dan ook op definitieve maatregelen de gemeente. Het voorste gedeelte hiervan is stortplaats voor grofvuil, het achterste deel is ver pacht aan de watersportvereniging Doeshaven. Op dit terrein is jaren- In het proefstation Naaldwijk wordt een zogenaamde ionen balans opgesteld aan de hand van het watermonster. De resultaten den toen er ook vlikobakken den geleegd. ter hand gesteld. Het beste is, als niets van de gemeten stoffen i Tussen deze grond en h et bedrijf water zit, als het vermelde cijfers van Van Sandwijk loopt een sloot, dus 0 is. Dat is niet het geval bij het die via een buis door het terrein van water van de scheidingssloot, in het Van Sandijk op het polderwater onderzoek van Naaldwijk aange geven als vuilstort. De samen stelling van dit water wordt „uiterst merkwaardig" genoemd. Een vertegenwoordiger van het proefstation: „als een tuinder over dit soort zaken moet beschikken bestaat hij niet lang meer". Brief In maart schakelt Van Sandijk ook de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in. Mevrouw Vlas boom, juridisch medewerkster van deze bond, schrijft een brief aan het gemeentebestuur, waarin zij de uitkomsten van de door het proefstation onderzochte mom- sters nog eens onder de aandacht brengt Tevens stelt zij de gemeente namens de tuinders voor deze en toekomstige schade aansprakelijk. De gemeente wijst deze aanspra kelijkheid af: inmiddels is aange toond dat de schadelijke rommel van het terrein van de jachthaven afkomstig is, welk terrein wordt opgèhoogd. Maar van wie het nu precies afkomt blijft een vraag. Het aannemersbedrijf dat de ophoging verzorgt neemt in elk geval maatre gelen om te voorkomen dat er nog troep in het water terecht kan ko- Vanaf dit moment stokt de infor matie van de tuinders, zij horen nog weieens wat van gemeentewerken, maar dat is alleen mondelinge in formatie. Tuinbouwvoorlichter Rosseboom komt zo nu en dan nog langs om nieuwe monsters te ne men (waarvan het resultaat trouwens positief is), de tuinders krijgen geen enkele reactie te horen op de ook aan hen ter hand gestelde cijfers van het onderzoek door het proefstation. Directeur van ge meente werken van Vliet zegt der gelijke cijfers ook nooit gezien te hebben. Wel beschikt hij over re sultaten van het door Rijnland ge dane onderzoek. Maar daar hebben de tuinders niets van gezien. „Een manco", zegt Kostman van het Hoogheemraadschap. „We hebben het monster in maart onderzocht en onze conclusie was, dat dit water absoluut ongeschikt is als gietwa- ter. Hierover hebben we contact opgenomen met de gemeente. Maar we hebben vergeten de klagers van de-resultaten van ons onderzoek in kennis te stellen". Het blijkt, dat ook Rijnland mon sters is blijven nemen, met het zelfde resultaat als Rosseboom. Van Vliet is er niet van op de hoogte dat een tijd lang twee verschillende instanties de sloot hebben bemon sterd. En ook Rosseboom en Rijn land weten het niet van elkaar, an ders was de zaak misschien wat praktischer geregeld. Eind Er lijkt nu aan een eind te gaan ko men aan de kwestie. Directeur van gemeentewerken Van Vliet „Over ongeveer 8 dagen komt Rijnland met de resultaten van de laatste bemonstering. De laatste monsters waren steeds goed. Dit betekent dus, dat dë sloot daarna wel weer open kan." Rosseboom is het hiermee eens. Vrouwenraad in Wassenaar gericht op samenwerking Apotheken „Maar", zegt hij „bij dit soort zaken is de ellende dat je nooit helemaal zeker kunt zijn. Je kunt voorwaar den stellen om te storten en dat zal ook wel gebeurd zijn. Maar je voor komt milieu-schadelijke stortingen nooit. Daarom zou het het beste zijn om een lozing op het riool te regelen. Dan ben je van de ellende af'. Van Vliet is niet bang voor herha lingen. „De gemeente stort hier al leen grofvuil en afval van de reini gingsdienst, geen chemische mid delen, geen vuil van bedrijven. Ook nu kwam de vervuiling niet van het gemeentelijke gebied. En nu de ophoging bij de watersportvereni ging klaar is, wordt ook daar niet meer in de grond gerommeld." Van Vliet ziet het niet als een risico om de sloot weer open te stellen als ook de laatste bemonstering posi tiefis. „Rijnland wil de sloot daarna nog een tijdje onder toezicht blijven houden. Mochten zich ver volgens toch nare ontwikkelingen voordoen, dan moeten we wel een permanente oplossing zoeken." „We zijn nog met de gemeente aan het praten over een definitieve op lossing", zegt Kostman van het Hoogheemraadschap. De antwoorden zijn niet eenduidig, wel duidelijk is, dat er nog aan de zaak wordt gewerkt. Alleen: mis schien kunnen de betrokken tuinders er in het verdere verloop van de besprekingen bij worden betrokken. Wellicht krijgen ze dan eindelijk het idee, sereus te worden genomen. INGRID CRAMER WASSENAAR - In Wassenaar een officiële Vrouwenraad ont staan. Aanleiding voör het zoeken van een nieuwe samenwerkings vorm tussen dé plaatselijke vrouwenverenigingen was het feit dat in april 1975 de Nederlandse Vrouwenraad werd opgericht. Vanuit deze landelijke raad zijn richtlijnen uitgegaan voor het op richten van provinciale en plaatse lijke raderi. Ook in Wassenaar werd aan deze oproep gehoor gegeven. Het doel van de Wassenaarse Vrouwenraad is als volgt omschre ven: het bevorderen van de be wustwording en volledige mede verantwoordelijkheid van de vrouw in de samenleving. De vroegere Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening (WH), die nu vervangen wórdt door de Vrouwenraad, was meer gericht op sociale activiteiten. De Nieuwe raad kan door de ruimere doelstelling meer kanten op. Bij de Vrouwenraad zijn nu aange sloten de plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de UW, het Ka tholiek Vrouwengilde, de bónd van Plattelandsvrouwen, de Neder landse Christen Vrouwenbond, de WD-vrouwen, de Vrouwenad viescommissie, de Algemene Bu renhulp, Welcome to Wassenaar en Welfare-organisaties. Gezamenlijk tellen deze groeperingen zo'n 2200 leden. Als eerste gezamenlijke projekt wordt het bevolkingsonderzoek op borstkanker ter hand genomen. Dit start op 15 november in het Ge zondheidscentrum van Wassenaar. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de reiio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 7 oktober tot 14 oktober door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel., 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp 89000. Maandag 10 oktober: Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort-Kazerne, Noordeinde 2, di. 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; caba ret; jaargroep; yoga; bar/soos; alle groe pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; T'Ai Chi; projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go-club, alle groepen vanaf 20 uur. Steenschuur 6, ruil- en veilingavond van "De Postzegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschi^ur 11, ama teur fotografen ver., 20 uur. Groenoordhallen, slachtveemarkt, 04-14 Belangengroep al leenstaanden Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, {él. 140483. Algemene informatie dag. 9.00^10.00 Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. .bewail, Kloksteeg 6, tel. 140917. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej.J. Schrama, maatschappelijk werk- Klokkendieven Onderwijs winkel VOORSCHOTEN - De Voor- schotense politie heeft vrijdag avond een 18- en een 19-jarige scholier uit Leiden op heterdaad betrapt bij het stelen van antieke klokken uit het provinciehuis Ter Wadding aan de Leidseweg in Voorschoten. LEIDEN - Een tot nog toe onbe kend gebleven jongeman heeft za terdagmiddag een brutale roof gepleegd in het warenhuis van V en D. De Jongeman, volgens per soneelsleden van het warenhuis een opvallende verschijning die al op de parterre had rondgelopen, deed plotseling een greep in de kassa van de afdeling papierwa ren. Hij zag kans een bedrag van ruim 33 o O bijeen te garen. On middellijk daarna rende de rover weg. Hij verliet het warenhuis via de uitgang in de Maarsmansteeg. Na tekort Wassenaars waterbedrijf OEGSTGEEST-Bewoners van deNassaulaan aangrenzende straten in Oegstgeest, zijn gisteren rond kwart voor vier opgeschrokken door een enorme knal. Achter het huis op nummer 32 ontplofte met veel lawaai een schuurtje.De Leidse brandweer die met twee wagens uitrukte, slaag de erin de ontstane brand na ongeveer tien minuten te blussen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Wel deden geruchten de ronde dat de ontploffing was ontstaan door het spelen met vuurwerk. WASSENAAR - De ontwerpbe groting van het Wassenaarse wa terbedrijf geeft voor 1978 een tekort aan van 273.400,- Gaat men uit van een omzet van 1,75 miljoen m3 per jaar, dan zou voor de dekking van dat tekort een tariefsverhoging nodig zijn met 16 cent per m3. Dat is ongeveer 12%. De regering staat in het algemeen echter geen hogere tariefsverhogingen toe dan met maximaal 5%. Omdat bij een zo geringe verhoging een niet meer in te halen tekort zou ontstaan heeft het gemeentebe stuur van Wassenaar het ministerie van Economische Zaken gevraagd een verhoging met een hoger per centage toe te staan. Het ministerie heeft laten weten geen bezwaar te hebben tegen een verhoging van de kubieke meterp- rijs met 10 cent per 1 januari en staat niet afwijzend tegenover een tweede verhoging van de water tarieven per 1 juli 1978. Tekort Door de verhoging met 10 cent per m3 kan het tekort worden terugge bracht van 273.400,- tot 98.400,-. Als het ministerie een verdere verhoging per 1 juli 1978 met 7 cent per m3 toestaat zal het tekort nog verder kunnen worden teruggebracht tot 36.100. In de eerstvolgende openbare ver gadering van de commissie finan ciën die morgenavond zal plaatsvinden zullen onder andere deze verhogingen van de water tarieven ter sprake komen. Aan de raad zal worden voorgesteld met ingang van januari een tariefsver hoging met 10 cent in te voeren. Een tweede voorstel betreft de ver hoging van de riool- en reinigings rechten. Voorgesteld wordt deze tarieven met ingang van 1 januari te verhogen met de door de regering toegestane 5%. Later zal het gemeentebestuur met het ministerie in contact treden over nog een extra verhoging met 5% met ingang van 1 juli 1978. Ver wacht wordt dat de kosten van het ophalen van huisvuil en dergelijke in 1978 minstens 13% hoger zullen zijn dan in 1977, terwijl de kosten van de riolering tenminste G% zul len stijgen. Uit een overzicht blijkt dat het dekkingspercentage van de rioolrechten in 5 jaar tijd gedaald is van 75 tot 61% en van het ophalen van huisvuil van 74 tot 63%. De nu voor te stellen tariefsverhoging geeft een hogere opbrengst van 104.000,-. Leidse Rechtswinkel Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma., di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van- Hogendorpstraat 36, geopend ma. van Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad.' Gerecht 10", woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-1 L30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag* 10-11 uur, Tuinstadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in •nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 126938. Dag en nacht bereikbaar. 'Burgérraadsman !wq" 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagëlijks 14.00-15.00 uur. Maandèg én dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Dankzij oplettendheid Leidenaar LEIDEN - Dank zy de oplettendheid van een Leidenaar zijn twee tas jesrovers ingesloten in het politiebureau aan de Zonneveldstraat. De daders, twee Leidenaars van resp. 17 en 19 jaar, hebben tenminste vijf gevallen van straatroof toegegeven en bovendien de diefstal van twee bromfietsen bekend. Het liep voor beide jongens fout, toen ze vrijdag avond laat op de Rijnsburgerweg nabij het spoorwegviaduct een daar fietsend 20-jarig meisje van haar boodschappentas met een geldbedrag van 300,- beroofden. Een Leidenaar, die overigens onbekend wil blijven, ging het tweetal op zijn brommer achterna, nadat hij de roof had zien plegen. De achtervolger kreeg echter een lekke band, waarna hij zich met de brommer aan de hand naar de Leidse Hout begaf, Zijn vermoeden dat de straatrovers de tas daar weg zouden gooien en er vervolgens de buit zouden verdelen bleek juist. Samen met een te hulp schietende automobilist wist Rij de jongelui zo dicht te naderen dat later aan de politie een nauwkeurig signalement kon worden verstrekt. Aan de hand van dit signalement wist de politie het duo de volgende dag in de kraag te grijpen. Beide jongens bekenden in de afgelopen weken tassen te hebben geroofd op de Meerburgerkade, de Hooigracht, de Vijf Meilaan en in de Oppenheimstraat. Vrouw (73) verdronken LEIDEN - De vrouw die vrijdag uit het water van het Korte Vlietkanaal werd gedregd blijkt een 73-jarige bewoonster te zijn van de bejaar denflat "De Parelvissers" in Lei- den-Zuidwest. Een arts heeft in middels dood door verdrinking vastgesteld. Het stoffelijk over schot heeft waarschijnlijk nog geen vierentwintig uur in het water gele gen. Er zijn volgens de politie geen sporen van misdrijf aangetroffen. ZOETERWOUDE - Zes jaar geleden kwam in Zoeterwoude de parochiële werkgroep mis sie- en ontwikkelingshulp tot stand. Eén van de activiteiten van de werkgroep is het organi seren van een week ten behoeve van de Zoeterwoudse missiona rissen. Elf zijn dat er: de paters L. v.d. Salm en Joh. Vaneman in Oeganda, pater C. Boer, die zijn werkgebied in Irian heeft, in Maleisië J. v.d. Salm en J. Van eman,, in Indonesië Bavo v.d. Ham en kruisheer J. Bosman, pater J. Rekelhof in Kameroen, A. Vaneman in Pakistan, J. Schuur, die enkele weken gele den vlak na zijn 75ste veijaar- fonffVPpda& in Advocaten spreekuur JUIlg U Willig Hl Pieterskerkgracht U iedere do Zoeterwoude derdagavond van 7-8 "uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- ZOETERWOUDE - Zaterdag werd 125202. Voor ^tEein mo^kiikd een jongveedag gehouden op het verkeren. Dag en nacht bereikbaar', bedrijf van veehouder Van Veen. trouwelijk. Tien 'veehouders uit Zoeterwoude voerden ±100 dieren alle blaarkop pen) aan, die door W. P. Eikelen boom en W. Los aan een keuring werden onderworpen. Vooral de aangevoerde melkvaar- zen bleken kwalitatief van zeer goed gehalte te zijn. Veehouder Van Veen voerde in het gezelschap de absolute boventoon. Zowel bij de melkvaarzen, de pinken als de kalveren slaagde hij erin de eerste plaats in de wacht te slepen. Bij de zgn. bedrijfscollectie van de pinken moest hij echter de eer laten aan J. L. P. Versteegen. Veehouder H. W. Versteegen bleek in het bezit te zyn van het beste stierkalf. dag opnieuw naar Brazilië trok en zuster Van Grieken, verblij vend in Zambia. Het programma van de missio-f nanaris sen week behelst voor lichtingsbijeenkomsten op de basisscholen en in huize Em- maus door "verlofgangers" Boer en Rekelhof en, als hoog tepunt, de veiling op donderdag en vrijdagavond. Wie nog iets hiervoor wil afstaan kan zich melden bij J. Paardekooper (telefoon 1335) of G. Berk (tele foon 1663). De opbrengst van deze missio- sek bedroeg vorig 22.000 gulden. LEIDEN - Uit een woning Genestetstraat is zaterdagmiddag een geldsbedrag van f 500,- als mede een fotocamera en twee gou den ringen ontvreemd. Het is oh- bekend hoe de dader de woning is binnengekomen. Er zijn volgens de politie geen sporen aangetroffen. HONDEN JAGEN OP HERT EN SCHAPEN LEIDEN - Een 74-jarige inwoon ster van Marseille heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van vermissing van haar schoudertas met 1100 Franse francs en 500 Zwit serse francs. Dé bejaarde Frangaise is de tas kwijt geraakt, toen ze op het station uit de trein stapte. De tas is haar vermoedelijk in de drukte ontstolen. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leióen Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag ,9.00-10.00 uur). inbraak LEIDERDORP - In de Bospolder nabij Alberts Corner in Leiderdorp zijn afgelopen week drie schapen verdronken. De dieren, eigendom van de heer van Wieringen, werden opgejaagd door loslopende honden. Dit is de laatste tijd herhaaldelijk gebeurd. Enkele schapen werden al doodgebe ten. De politie wijst er nogmaals op, honden in de buurt van schapen en ander vee aan de lijn te houden. De betreffende hondenbezitter kan reke nen op een fikse rekening. LEIDEN - Vermoedelijk opgejaagd door een hond is een hert gistermid dag met zijn gewei verstrikt geraakt in het hek van de hertenkamp in de Leidse Hout. Het gewei zat zo vast in het prikkeldraad dat de inmiddels gewaarschuwde politie gebruik heeft moeten maken van een verdovings geweer. Pas daarna zag een dierenarts kans om het dier uit zijn netelige positie te bevrijden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VQOH LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 -"Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabëzorging van 18.00-20.00 u. •Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement .40,45 Kwartaalabonnement 'per post 58,30 •Jaarabonnement.! 150,30 J^araborihement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2