ÏMIFIH éw "PARADIJSEILAND" 5Lied von der Erde zonder ontroering MAANDAG 10 UKTüBKR 1077 De Prijs der Nederlandse Lette ren die dit jaar aan Willem Fre- derik Hermans is toegekendbood weer een riant uitzicht op een merkwaardig en geheimzinnig aspect van de Nederlandse journalistiek, waar ik al jaren met bevreemding naar zit te kijken. Ik zal u uitleggen wat ik bedoel. In de Volkskrant gaat de mededeling van de prijstoeken ning vergezeld van de volgende aanvulling: "Het is de achtste maal dat deze driejaarlijkse o?i- derscheiding is toegekend. Eerder ging de prijs o.a. naar Simon Vestdijk (postuum), A. Roland Holst. Gerard Walschap en de dichter J. C. Bloem". Op het moment dat ik zoiets lees, zit ik minutenlang als verstard in mijn stoel. De Prijs der Neder landse Letteren is de grootste prijs die we op dat gebied hebben Hij is 18.000 gulden groot, overi gens een pikant bedrag, als we ons herinneren dat Hermans in 1972 de PC Hooftprijs weigerde, omdat abusievelijk 18.000 gulden in plaats van 8000 gulden als grootte van de prijs aan Hermans was opgegevenen hij geen trek had een prijs in ontvangst te ne men van een minister Engels wiens handtekening van de ene dag op de andere 10.000 gulden in waarde daalde... Bovendien is deze Prijs der Ne derlandse Letteren vrij zeld zaam: hij wordt maar eens in de drie jaar uitgereikt, en dan nog om de beurt aan een Nederlander en een Vlaming. Als Nederlander maak je dus maar eens in de zes jaar een kans. Wat zien we nu in dat berichtje van de Volkskrant, even afgezien van de mededeling dat J. C. Bloem een dichter was. alsof A.Roland Holst zich bij uit stek met proza bezighield? We zien dat van de blijkbaar zeven voorgangers van W. F. Hermans er maar vier genoemd worden: drie Nederlanders en een Belg. Nijpend ruimtegebrek? Je kunt het je nauwelijks voorstellen als je de rest van de krant doorbladert. Of zeiden die andere drie namen de man van de kunstredactie niets,en heeft hij ze daarom maar weggelaten. En wie waren die drie anderen dan wel? De Leeuwarder Courant helpt me althans een stapje verder in deze Echternach-pas. door te melden dat de prijs eerder was toegekend aan A. Roland Holst, Herman Teirlinck, Gerard Walschap, J. Bloem en postuum aan S. Vest dijk. Vergeleken met de Volksk rant hebben we er dus eentje bij- gekregen. Herman Teirlinck. In derdaad geen slechte schrijver maar nu hebben we er, Hermans meegerekendtoch nog maar zes van de acht. Misschien kan het Parool ons uit de brand helpen? Helaas, ook deze krant worstelde met zoveel ruimtegebrek dat er weer een keus uit de acht gemaakt moest worden: "Eerder werden onder andere Herman Teirlinck, A. Roland Holst, Vestdijk (pos tuum), Gerard Walschap en J. Bloem bekroond" Die J. Bloem, over wie ook de Leeuwarder Courant het hadzou dat nog familie zijn van de be kende dichter J. C. Bloem ("dom weg gelukkig in de Dapper straat)? Je vraagt het je af. Inte ressant is ook dat de Vlamingen steeds voluit hun voornaam mo gen houden, maar dat de Neder landers het met initialen moeten doen, of met een van de twee ini tialen (Bloem), of geheel zonder (Vestdijk). Intussen zijn we, na de Volkskrant en de Leeuwarder Courant,met het Parool geen stap verder gekomen. Zou het Utrechts Nieuwsblad of het Algemeen Dagblad een grotere tip van de sluier willen oplichten? BEide krahten noemen de volgende voorgangers van W. F. Hermans: Marnix Gijsen, A. Roland Holst, Herman Teirlinck, Gerard Wal- schap, J. C. Bloem en Simon Vest dijk. Aha weer een nieuwe naam: Marnix Gijsen, die de prijs drie jaar geleden kreeg. Streuvels Wie past nu die ene schoen die we nog altijd missen9 Het moet in ieder geval een Vlaming zijn, want we hebben nu vier Neder landers (Roland Holst, Bloem, Vestdijk en Hermans) en drie Vlamingen (Teirlinck, Walschap en Gijsen). Alleen de kwali teitskrant, NRC-Handelsblad, kan hier nog redding brengen. Een eerste blik op het lijstje be zorgt me een koude douche. Ook de NRC had met zoveel ruimtege brek te kampen dat ze maar vijf van de zeven voorgangers van Hermans kon noemen: "De vorige laureaat was Marnix Gijsen. Daarvoor werden onder andere Herman Teirlinck, Stijn Streuvels, J. C. Bloem en A. Ro land Holst bekroond". Maar opeens zie ik het, Walschap en Vestdijk zijn geen vermelding waardig gekeurd, maar de ont brekende man zit erbij: Stijn Streuvels. Eindelijk weet ik waarom ik zo'n warme voorstan dervan een veelvormige pers ben. Je hebt vier kranten nodig om achter acht namen te komen. NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Het Residentie-orkest onder leiding van Ferdinand Leitner heeft zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal het con certseizoen geopend met de uitvoe ring van Mahler's "Lied von der Erde", met daaraan voorafgaande de Symphonie nr. 99 in Es van J. Haydn. Men zou zich kunnen voorstellen dat een "Lied von der Erde" een lange tijd van voorbereiding nodig heeft, en niet alleen in technisch opzicht. Dit laatste is overigens geen problemen geweest. Maar in de visie van Ferdinand Leitner heb ik de emotie, in de zin van de ont roering gemist. Er kon daardoor ook geen eenheid ontstaan tussen orkest en solisten. De tenor William Johns heeft daar weliswaar geen moeilijkheden mee gehad. Hij heeft mij alleen over tuigd van een enorm fortissimo, maar allerminst van zijn muzikale betrokkenheid. Helen Watts, een mooie stem, bleef te koel en te afstandelijk. Voor zo ver zij in het laatste deel meer heeft willen geven, kreeg zij geen aan sluiting van het orkest. Afgezien van enige individuele prestaties als de prachtige cellosolo in Mahler, en niet te vergeten in het tweede deel van de Haydn-symp- honie het opvallend mooie werk in de houtblazers-sector, kon het or kest niet geheel uit de verf komen. Haydn bleef een zwaarwichtige aangelegenheid, waaraan de lichte sprankelende toets ontbrak. Alle waardering overigens voor de knappe Finale, want tenslotte is het Residentie-orkest een prachtig or kest. Alleen de visie had ik mij an ders gedacht. BEP RIJNDERS Prijs der Nederlandse Letteren voor Hermans DEN HAAG - Aan de schrijver Willem Frederik Hermans is de Prijs der Nederlandse Letteren toegekend. Aan deze prijs is een geldsbedrag van 18.000 verbon den. Het is voor de achtste maal dat deze driejaarlijkse onder scheiding wordt uitgereikt. Aan de Duitse lyricus Peter Hu- chel is zaterdag in Brussel de „Europalia"-literatuurprijs, waar aan een bedrag van omgerekend 35.000 gulden verbonden is, toege kend. De „Europalis" biedt eens in de twee jaar een land van de EG gele genheid zijn culturele arbeid uit verleden en heden te tonen. Huchel kreeg zijn prijs voor zijn ly risch werk dat volgens de jury doet denken aan een nieuwe Matthias Claudius, een dichter en verteller uit de achttiende eeuw. LEIDEN - CRM is blut, kerken lopen in de bijstand, orgels zijn rijp voor het hospitaal. De Har- tebrugkerk niet uitgezonderd met haar eens zo gezellig kleurende Maarschalker- weerd-orgel, het enige romanti sche van formaat in wijde om geving. Nu is dit apparaat als een oude vrouw, aan welke nog goed te „zien" is hoe mooi ze eens was. Voorzitter Visser van de orgelstichting 'en Jan Schmitz, organist, gaan nu weer een jaar mensen mobiliseren voor de verjongingskuur. Met orgels gaat dat. Mits er geld is Schmitz reddert de dingen met onblusbaar optimisme en on tembare energie, waarvan de Fuga van de Fantasie in g van Bach een schitterend voorbeeld gaf. Tevens gaf het orgel er een voorbeeld van, dat het de plas tisch nodige helderheid in het Caroline van Hemertzuivere zang in de Hartebrugkerk Fantasie-deel er ongenoegzaam voor opbrengt. Als medewerkend solist(e) en gageert Schmitz wie hij wil, be taalbaar of onbetaalbaar. Via hem kosten ze niets of een prik. De uitverkorene van gisteren was Caroline van Hemert, die werken van Handel, Mendels sohn en César Franck voor droeg. Haar alt of mezzo kleurt aandoenlijk, fluwelig warm, zuiver en teder binnen een ze ker bereik. Hoger en bij ste muitzetting verhardt de stem. Voor de volgende keer is Marco Bakker de vrijwillige! Met zijn stuwkracht heeft de organist o.a. het op dit orgel mooi liggende Choral I van Franck weergegeven, briljant in deel III, waar het koraal triomferend doorbreekt. Van triomf stak ook de Fantasie vol van Jan Zwart over Luthers stoere Feste Burg. Zwart over leed 40 jaar geleden en omdat hij meer dan wie ook voor or gelconcertbezoek deed, is er bij stille afspraak een Zwart-jaar aan de gang. KEES VERHOEF Galerie Denise Stephanv Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Hubert van Lith - bronsplastieken, José Calsina - tekenin gen en etsen. Geopend tot 16 nov., vr., zat. en zo., van 14-18 uur (andere dagen 'na tel. afspraak). Galerie De üude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Paul Schro-Biltgen - olieverfschilderijen. Geopend tot 26 okt., woe. t/m zat. van 12-17 uur, do. ook van 19-21 uur. Galerie De Poort. Herensteeg 11. Ten toonstelling "Leidse impress het landschap". Geopend di. t/n 13-17.30 uur, do ook van 19-211 'De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Herman Gordijn - schilderi jen. Geopend van 9 sept. t/m 23 okt., dag. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur (3 okt, van 10-12 uur). Vliegertentoonstelling tot en met lb ok* Museum voor Volkenkunde, Steens- traat 1. Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend' ma l/m za. van 10-17 uur. zon- en feestdagen van 13-17 uiir. tot 15 februari 1978. LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoon stelling Bill Potter - tekeningen. Geopend t/m 14 okt., ma. t/m vrij. van 19-17 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73 Ten toonstelling Bruno J. de Klerk - schilde rijen en tekeningen. Geopend van 26 sept. tot 14 okt. dag. van 9-18 uur en 19- 22 uur (zat. en zo. gesloten). Tentoonstelling Marijke Raaymakers - wandkleden en etsen, Margreet Huis man - keramiek, Nico Los - collages. Geopend do t/m zo. van 10-17 uur, woe. van 20-22 uur, t/m 16 okt. Galerie van der Vlist, Botermarkt 3. Tentoonstelling Maud Muller Massis - wandkleden, Rie Bouters - ikonen en schilderijen, Ineke van dijk - brons - en chamotte plastieken. Geopend van 2 okt. t/m 5 nov., di. t/m za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur. U'lllVJ 10 Ukluber lil77 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Bij den tuinder J. Verboom te Overschie vindt men een boom die als tweede vrucht van dezen zomer een twintigtal njpe witte pruimen te zien geeft. - Twee heeren wandelden dezer clagen in de Warmuesstraat te Amsterdam, toen een hunner, iemand versierd met een prach tige doekspeldtot zijn schrik eensklaps omhelsd werd door eene juffrouw, die vervolgens verklaarde dat zij zich vergist had. en heenging Het kostbare dassieraad bleek later ook te zijn verdwenenDe politie, met het geval in kennis gesteld, vond in korten tijd de speld bij een opkooper. en ook de daderes die natuurlijk de jonge dame was die den bestolene omhelsd had. Vijftig jaar geleden: - De "Postduif', bemand met luitenant Koppen, den vlieger Frijns en den mecanicien El- lerman, is vandaag, na een re cordvlucht van negen dagen uit Amsterdam, behouden te Bata- succes voor de Nederlandsche luchtvaart en de Nederlandsche vliegtuigenindustrie. De derde machine, van een ander type dan de HN-ACC en de HN-ADP waarmee resp Van der Hoop c.sin 1924 en Geysendorffer en Scholte in dezen zomer den tocht Holland-lndiè volbrachten, heeft volkomen beantwoord aan de verwachtingen, die de con structeurs en piloten eraan hadden gesteld Bij aankomst te Batavia werd luitenant Kop pen herhaaldelijk onder daver ende hóera's op de schouders rondgedragen. De geestdrift was zoo groot, dat het cordon werd verbroken. De drie vlie gers kregen medailles en wer den o.a. toegesproken door KLM-directeur Albert Plesman. die op het oogenblik in Indië - vertoeft om daar het burgerlijk vlieg wezen te bevorderen. Maandag a.s. wordt de terug tocht aanvaard. Intusschen is de "Postduif', bemand met Frijns en Ellerman.op het mili taire vliegveld te Bandoeng aangekomen, luitenant Koppen Wordt daar per auto verwacht. Hij zal te Bandoeng, logeeren bijzijn moederdie daar woont. PANDA EN DE DEUGZIENER 5-139 Het uniform van veldwachter Kwinkslag was niet meer wat het geweest was. Er was een knoop van zijn tuniek geschoten, en zijn bretel had het begeven zodat hij zijn broek op moest houden. En omdat zijn schrijfgerei bovendien gebroken was, kon hij niets note ren. „Voor deze keer zal ik je laten gaan", zei hij ontstemd tegen Hop Hep. „Maar laat het niet meer gebeuren! Ga nu maarzoet naar huis" ,J<an ik je een lift geven?" vroeg Panda, met Hop naar zijn auto lopend. Waar moet je heen? En wat mag je niet meer laten gebeu ren?" ,JDat weet ik niet hoor", antwoordde Hop. Jk zag dat dat wiel vol ondeug zat-en toen verging het. Maar als je de wijde wereld in gaat, ga ik graag met je mee. Want ik heb nog nooit in zo'n ding op wielen gezeten". Hij stapte in het voertuig en Panda reed weg. Hij wilde juist gaan uitleggen dat dit een auto was, en hoe die werkte, toen er een ontploffinkje onder de motorkap klonk en het voertuig ratelend weer tot stilstand kwam. „Ook al ondeug", stelde Hop vast. Jk zag het, toen ik ernaar keek". De avonturen van Jommeke 12 j Ongèvallendienst ziekenhuizen Lei.den Ongevallendienst èlke.dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 uur tot woensdag 13 00 yur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13 00 uur tot za terdag 13.00 uur tElisabeth-ziekenhuis). STUDIO- "Cna cuervos", dag 2.30, 7.00 en 9 15 uur, zo. ook 4 45 uur, 16 jaar. CAMERA "Casa blanca". dag. 7.00 en y 30 uur, 12 jaar Kindermatinee: „Lieverdjes uit Amsterdam", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoor stelling: "King, Queen, Knives", vr. en za. 12.00 uur, 16 jaar. LIDO 1: "Soldaat van Oranje", dag. 2.30, 8.00 uur, 16 jaar L1DO 2: "A fistfull of dollars", dag. 2.30, 7.00 en 9 15 uur, zo. ook 4 45 uur, 16 jaar. LIDO 3: "Turks Fruit", dag. 7.00 en 9.15 uur, 16 jaar. Kindermatinee: "Donald Duck goes West", za., zo. en woe. 2.30 uur, zo ook 4 45 uur TRIANON: "De twee missionarissen", dag. 2.30, 7 00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 12 jaar. REX "De genieters", dag. 2 30. 7.00 en 9 15 uur, zo ook 4 30 uur, 16 jaar. Kin dermatinee: "Piraten van het Schatei- land', za en woe. 2.30 uur. Nachtvoor stelling "Bedhostessen'vr. en za. 11.30 Bezoekuren ziekenhuizen Diaeonessenhuis: Midd.ighezoekuur 13.45—14.30 uur. Avondbezoekuur: 18 ?0-19 30 uur Kin derafdeling dagelijks v tin 14 00 19 00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15 00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op Je kinderafdeling Sint Elizabeth-zirkenhub 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks 14 00-14 45 uur en van 1830-1 y 30 uu Kraamafdeling: dag van 11 15 12 00 (lalleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 Maandag Kinderafdeling: dag van 15 00-1 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks 11 15-12 60 uur en van 14 00-14 45 uu vgn 18 30-19 30 uur Kraam afdeling, dag van 11 15-12 00 uur talleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 uur en van 18 30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag van 15 00-18 30 zijn de bezoekuren als volgt Elke dag 14 15-15 00 uur 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden di •olgende bezoekuren (alleen voor ou derj njdag 18 30-18-f5 l Zaterdag eii zondag: 14 45-15 00 uur. Seroek aan ernstige pattenten Wanneer voor ernstige patiënten dooi- lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe 'ciale kaarten verstrekken Bezoektijden K\nderkliniek Dagelijks 15 00-15 45 uur. 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14 15-15,00 uur. 18.-30-19 00 uur. Alpnen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14 15 en 18.30-19 30 uur, Kraamafdifling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten '19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uui alleen, voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag e« nacht \yorden gemeld bij het in- forinatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020*175000). FftlEW,JE woepr ep ook AJi&r op. IK pos JE' Ee 2OBK, EAJ AC< ArkmT BUd MlSSCHiBH O lUIC JE MET MS kTEOUuJE'J Z Smelt 1 afgestreken eetl. boter en leg er ongeveer 250 g kal koenfilet in. Voeg enkele eetl. heet wa ter toe, leg een deksel op de pan en laat het kalkoenvlees in krap 20 min. gaar worden, boven laag vuur. Snijd het afgekoelde vlees in kleine stuk jes. Kook 150 g rijst op uw gebruikelijke manier gaar en droog. Laat de rijst afkoelen en meng er de stukjes kalkoen vlees door. Halveer een rode paprika en verwijder zaadjes en zaadlijsten. Snipper de paprikahelften en kook ze 5 min. in wa ter met wat zout. Laat ze afkoelen en meng ze door de sa lade. Maak de salade dat u klopt van 3 eetl. olie, ruim 1 eetl. ci troensap, 1 eetl. ver mouth en zout en pe per naar smaak WINA BURN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19