Zijl/LGB zorgt voor daverende openingsstunt tegen Neptunus NOG GEEN UITSPRAAK IN ZAAK JANBROERS Scylla leider af Avanti naar tweede ronde Die Leythe krijgt ook nog vijfde boot dames van PL/Foreholte MAANDAG 10 OKTOBER 1077 VAK-Stars ongeslagen leider in eerste divisie basketbal UTRECHT - Het venijn zat in de staart. Niet de tamelijk uitge breide agenda, maar de rondv raag zorgde voor de meeste dis cussie tijdens de algemene ver gadering van de topsportliga van de Nederlandse Basketball Bond (NBB). Van de normale punten zorgden er slechts een paar voor wat oponthoud. Het verslag van de commissie-Menken over de Ne derlandse Amerikanen (de NBB blijft de reglementen van de in ternationale federatie, FIBA, aanvechten), de licenties van spelers uit ere- en eerste divi sieclubs (de huidige reglementen zijn door allerlei oorzaken min der doelmatig geworden) en de opzet voor de competitie van het seizoen iy78/7y, zorgden voor de nodige gespreksstof. Echt fel ging net er echter niet aan toe. Dat gebeurde pas tijdens de rondv raag toen de moeilijkheden om het nationale herenteam en de zaak Pioneer-Punch aan de orde kwamen. De problemen om het nationale team zijn nog niet op gelost. Voorzitter Jan Berteling (hij sprak zaterdag na de vergadering nog met de spelers Hagens en Van de Lagemaat) zei, dat hij zo spoedig mogelijk meer duidelijkheid hoopte te verschaffen. Hij vond het jammer dat de „rotzooi" zo op de voorgrond werd gesteld en dat bijna niemand de waarde van de zevende plaats onderkent. De zaak Pioneer-Punch nam zeer veel tijd in beslag. De Delftse ver eniging wordt naar alle waar schijnlijkheid één dezer dagen opgeheven, omdat er geen geld meer is. Karei Bakker, vertegen woordiger van Donar, wilde we ten wat er eventueel met de spe lers ging gebeuren. Na een lange discussie en een schorsing van de vergadering werd voorgesteld de spelers van Punch te verbieden voor december, de tweede over schrijvingsperiode, van club te veranderen. Dat voorstel haalde het niet. De stemmen staakten op 10-10 en in dat geval, zo zegt het huishoude lijk reglement, is een voorstel verworpen. Daardooor zouden de Delftse spelers, indien de spon sor stopt, onmiddellijk kunnen overstappen naar een andere club. Overigens mocht zaterdag de vraag worden gesteld of de topsportliga wel levensvatbaarheid heeft. Van de tien clubs uit de eredivisie wa ren er slechts vijf aanwezig. Van de 28 clubs uit de eerste divisie hadden er slechts zes de moeite genomen naar Utrecht te komen. Ruime zege VAK Stars voert na het afgelopen weekeinde als enige ongeslagen de ranglijst van de eerste divisie basketbal aan. De Leidse ploeg heeft door de ruime 103-62 zege op AMVJ Rotterdam nu acht punten uit vier wedstrijden. VAK wordt op de ranglijst achtervolgd door niet minder dan zes ploe gen: AMVJ Amsterdam, PSV, Akrides, ASVU, Arrows en Mos quito's. De ploeg van Rudy van Eijck had het zaterdag 15 minuten lang moeilijk tegen de Rotterdam mers. Het verschil tussen beide teams was nooit meer dan negen punten, hetgeen een bedreiging van de ongeslagen positie van VAK inhield. Vlak voor rust kreeg VAK echter de geest en via een 50-34 ruststand werd AMVJ onder leiding van Lace Strong (44 punten) naar de slachtbank geleid: 103-62. Woensdag speelt VAK zijn laatste thuiswedstrijd uit de serie van vijf, om kwart voor negen tegen Germaan uit Amsterdam. Het damesteam van Parker won in Den Helder na een spannende wedstrijd, waarin coach Rosdorff zich weer behoorlijk moest op winden, van Noordkop: 60-64. Mieke Zandbergen, Els Vijf- vinkel en Annette Maassen kwamen tot 12 punten. De meis jes van de Leidse club verloren van Hugo Grotius: 63-51. De regionale jongens klopten na een eenzijdige strijd BC Markt met 73-26. De strijd moest hal verwege de tweede helft worden gestaakt omdat Markt geen spe lers meer had. Ton Tortike werd met 18 punten topscorer. Jacob Spijker (wit nummer 3) is Bert Lichtenberg (5) en Rik Toonen (8) te snel af. LEIDEN - Waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB heeft in de openingsronde van de nieuwe com petitie voor een daverende verrassing gezorgd door het sterke Neptunus uit Arnhem met 4-3 te verslaan. Eerste klasser LZ'86 had het in En schede drie periodes lang erg moeilijk tegen ZCE, maar stevende in het laatste part toch nog op een ruime 2-5 zege af. Als men bij waterpolo een gokje zou kunnen wagen, dan had voor de wedstrijd tegen Neptunus de kans op een overwinning van De Zijl/LGB niet al te hoog genoteerd gestaan. Vergeleken met vorig seizoen zijn er bij de Leidse ploeg drie spelers vertrokken (Ton en Pim v.d. Bosch en Paul Belt), ter wijl zaterdag tot overmaat van ramp ook nog Albert Spijker met een oorblessure op de kant moest LEIDEN - Scylla is de leiding in de promotieklasse kwijt na een 7-3 verlies tegen het sterke Ravestein. Anton van Zoelen weerde zich op basis van routine goed en moest alleen Peter Tavlor voor laten. Veel steun ondervond hij echter niet want Rob Regeer scoorde wel iswaar tegen Gootzen, maar had verder toch te weinig routine om tot winst te komen. De nekslag voor het Scylla-drietal was het zwakke optreden van Rob van der Zeeuw die zich kansloos driemaal liet verslaan. DUCüS bleef na de 7-3 winst op PSV in de inhaalwedstrijd ook Polec met 6-4 de baas. Wel moest een onver wachte 2-4 achterstand worden goedgemaakt omdat Ed van de Berg tegen Laddy Prorok zijn eerste verlies leed. Wibo van Ge- nnip bleef nu echter ongeslagen en Ed Fallaux scoorde het zesde punt. Avanti heeft de blijven. Neptunus had een sterk voorseizoen achter de rug, getuige onder meer het gelijkspel dat vo rige week in het VZC/Ritmeester toernooi tegen HZC/De Robben werd behaald. Het enige punt in het nadeel van de Arnhemmers leek het ontbreken van ex-international Bart Bongers, die in Alphen aan het werk was als coach van hoofd klasse-debutant De Rijn. Wat echter in wezen de balans in het voordeel van De Zijl/LGB deed doorslaan was het toepassen van de nieuwe spelregels. Eén van die re gels luidt dat binnen 35 seconden een aanval gedaan moet zijn (tot nu toe mocht een aanval 45 seconden duren), en juist deze spel regel wij- i.:ging zorgde ervoor dat de be proefde Neptunus-tactiek van aan vallen met hooguit twee manom zo te proberen er een tegenstander uit te spelen niet opging. Daarvoor was gewoon te weinig tijd voor. De Zijl/LGB heeft het overigens za terdag geen moment gemakkelijk gehad. In de tweede periode liep de stand zelfs op tot 0-3 in het voordeel van de gasten, die in Jaap Jansie, Walter Tiemessen (man meer) en opnieuw Jansie hun doelpun tenmakers hadden. Op den duur werd echter het surplus aan indivi duele kwaliteit van Neptunus ge compenseerd door de betere teamtactiek van De Zijl/LGB. Nog Moeite tijdens het tweede part werd het 1-3 door Jacob Spijker (bij numerieke meerderheid), waarna Stan van Belkum in het derde speldeel 2-3 liet aantekenen. Diezelfde Stan van Belkum bracht in een man-meer-situatie de ploe gen weer op gelijke hoogte (3-3). Beide teams schenen in het laatste part te berusten in een puntende- ling, maar Neptunus kreeg in de laatste minuut een geweldige kans om de zege te grijpen, toen Martin Vreeburg voor 45 seconden naar de kant moest. Na een mislukte doelpoging kon De Zijl/LGB echter de aanval overnemen en zelfs sco ren via jeugdspeler Hans Smits. Smits werd er tien seconden voor tijd nog uitgestuurd, maar Nep tunus kon echter niets meer aan de score veranderen. Dat LZ'86 in het eerste klasse-duel tegen ZCE zoveel moeite had om een voorsprong te nemen lag niet zozeer aan de kracht van de tegen stander als wel aan het feit dat het in de LZ-aanval allemaal nogal stroef liep. De kansen om door middel van uit braken de score te laten oplopen waren er volop, maar vaak ontbrak er iets aan de opzet van de tegen aanvallen, en soms werden ook gemakkelijke scoringskansen on benut gelaten. In het eerste spel deel, dat een 1-1 tussenstand ople verde ("man-meer" doelpunten van Dorrepaal voor ZCE en Fried El- zenga voor LZ), was het al duidelijk dat LZ'86 de sterkste ploeg had. Joop Rohof, de gevaarlijkste aan valler van de Twentenaren, kwam dankzij de Leidse press-verdedi- ging nauwelijks aan de bal, en het leek voor LZ een probleemloze wedstrijd te worden. Maar ook in het tweede kwart lukte het LZ nog niet om uit te lopen. Wel scoorde Joop Siera met een boogbal 1-2, maar niet lang daarna was het via een frommelgoaltje van Hans Rein- ten weer gelijk (2-2). De slechtste periode was de derde. In de Leidse aanval lukte er niets meer en ZCE kreeg zelfs nog aar dige mogelijkheden om de leiding te nemen. De stand bleef echter 2-2, zodat het laatste kwart de beslis sing moest brengen. Halverwege dat laatste speldeel wist Jan van Duuren van een numerieke meer derheid te profiteren (2-3) en daarna was het voor LZ niet moei lijk meer de zege veilig te stellen, want van het wanhoopsoffensief van ZCE ging weinig kracht uit. Rudi Muusse (na goed inzwem men) en Joop Siera (opnieuw met een boogbal) bepaalden de eind stand tenslotte op 2-5. Veluwe met 9-1 op hun plaats gezet met als meest opvallend gegeven de eerste nederlaag die Ronald Rijsdorp onverwacht leed. Volgende week kunnen Louwers c.s. vol vertrouwen de slag met Phoenix aan. Scylla 2 was kansloos tegen AMVJ met invaller De Wek ker voor Frits Kantebeen. Hein Chrispijn boekte een benauwde- zege op van Dijk. Theo Bakker leed alleen tegen Colthof verlies. Oegstgeest behaalde een kostbare 6-4 zege op Üns Vermaak omdat Chiel Kuiper Jaap Polak en Fer dinand Thung ieder goed bleken voor twee partijen. Scylla 3 bleef ook tegen Rath weer ongeslagen 6-4. Fred van der Zeeuw viel met een keer winst wat tegen maar Joost Mentink en Sjaak van Veen compenseerden dat o.a. door een gewonnen dubbel voldoende. De Treffers heeft het zwakke VDO 2 in eigen huis met 7-3 teruggewezen. De Veenders scoorden in het dub bel en verder lieten van Ruiten, van der Zwet en van Beek zich ieder twee keer de hand schudden. R. en R. was geen partij voor een sterk Avanti 2 dat van Strien en Van Wetten zonder verlies zag blijven hetgeen voor Peter de Groot de ene nederlaag betekent. De Scylla da mes werkten dit weekend een dub bel programma af. Zaterdag bleven ze het debuterende Alovsius met 8-2 de baas. Nora Bakker toonde o.a. tegen Vivian Blanckaart aan weer aardig in haar ritme te komen na tweejaar afwezigheidSandra de Kruiff mocht tegen deze speelsters geen fouten meer maken en deed dat ook niet. Liesbeth van Winsen kon alleen Ine de Waal de baas. Zondag trad men tegen Delta Llovd met de 14-jarige Stephine van Ge- nnip die uiteraard alleen al door gebrek aan routine op nul bleef staan. Üok Nora Bakker gebeurde dat bijna ware het niet dat zij tegen Connie van Moorst de schade tot 7-3 wist te beperken. De andere twee punten kwamen derhalve heel verrassend van een goed gecon centreerd spelende Marian Zoete melk. BREGENZ - Het damesteam van Avanti uit Hazerswoude heeft de tweede ronde bereikt in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker. Avanti versloeg in Bregenz (Oostenrijk) Lochau met 5-0. Tempo Team versloeg in het toernooi voor landskampioenen het Luxemburgse Capip Dommeldange met 5-2. In Bregenz hadden Brigitte Kooter, Annemieke Smits en Bettine Vriesekoop van Avanti geen moeite met tegenstander Lochau. Bettine Vriesekoop versloeg achtereenvolgens Brigitte Barnthaler en Gabi Pregler (12-21, 8-21), Smits en Kooter volgden dat voorbeeld. De gedetailleerde uitslagen van hun partijen zijn: Gabi Pregler-Brigitte Kooter 14-21, 16-21, Haranka Puymann-Annemieke Smits 22-24, 18-21, Haranka Puvmann-Brigitte Kooter 12-21, 22-24. Botenloods officieel geopend door wethouder Tesselaar de verenigingsvlag opende wethouder Tesselaar LEIDEN - Eindelijk was het dan zover de oranje vlag met de zwarte ster, de clubvlag van de roeivereni ging Die Leythe kon fier in het ok- toberbriesje wapperen, boven een gebouw waarop iedere roeivereni ging apetrots zou zijn. Zo ook Die Leythe. Meer dan twintig jaar moest Die Leythe zich behelpen in een wrakkige bouwval, die de naam botenloods nauwelijks waardig was. Vanaf zaterdagmiddag heb ben de Leidse (burger-)roeiers ech ter een waardig onderkomen. De opening geschiedde zoals een opening hóórt te geschieden met toespraken van allerlei notabelen, met loftuigingen aan het adres van hen, die zich voor de bouw hebben ingezet, met vlaghijsen, met mu ziek, met een receptie, kortom zoals het hoort. Alvorens de nieuwe loods geopend werd, gaf de heer Biegstraten, voorzitter van de Leidse Sportstichting het gebouw in beheer bij Die Leythe. Tot op dat moment had Die Leythe altijd een eigen gebouw gehad. afgelopen: gebouw en grond zijn van de gemeente en Die Leythe huurt het geheel. De heer Biegstraten prees het doorzet tingsvermogen van de Leidse roei club. Die Leythe was jarenlang een grote lastpost voor de Sportstich ting met haar eeuwig terugkerende vraag: "Doe es wat aan ons ge bouw." Leythe-voorzitter Gijsman zei in zijn antwoord dat de Sport stichting nog niet van Die Leythe af was: "Het is nu gelukkig mooi weer, want waar hadden we U an ders dan hier buiten moeten la ten?", daarbij suggestief wijzend naar de wat benepen so ciëteitsruimte. Nadat Gijsman een kort overzicht had gegeven van de historie van de grond, waarop nu de loods verrezen was, liet hij de no dige mensen van een bloemetje voorzien, te beginnen met mev rouw Vis, die in gezelschap van de Leidse burgervader de opening bijwoonde. Cadeautjes waren er voor wethou der Tesselaar en architekt Arie Blanken. Ook de Roeibond gaf blijk van haar belangstellin.g Een vier man sterke delegatie van het b indsbestuur was naar de Mor- sweg gekomen. De vice-voorzitter van de KNRB, Bob de Wolff, sprak de gemeente prijzend toe. "We worden dikwijls geconfronteerd met verenigingen, die een nieuw gebouw nodig hebben. Wij probe ren ze dan te helpen in het vinden van financiële steun. Het is daarbij nog nooit voorgekomen, dat een gemeente, zoals Leiden nu doet, een roeivereniging een nieuw ge bouw gééft. We hopen dat meer gemeentes dit glanzende voorbeeld volgen. Daarmee Ts^de roeisport zeer gediend." Na deze speech zette Leythe-bestuurder Bronsgeest zijn voorzitter Gijsman even in het zon netje. Gijsman nam de hem aange boden wekkerradio onder het ova tioneel applaus van de paar hon derd aanwezigen in ontvangst. Vervolgens kon de officiële ope ning van het gebouw plaatsvinden. Wethouder Tesselaar hees de Leythe-vlag en de Roeibondsdele- gatie het nationale dundoek, waarna de raadsleden Bosch, Duyvestein en Elzenga broederlijk de drie deuren van de loods opentrokken. De hoempa-band "Bruchtk- notsers" toeterde er daarna lustig op los, terwijl een grote meute be langstellenden het Leythe-bestuur feliciteerde met zijn nieuwe loods. Het festijn was daarmee nog niet afgelopen, want de nieuwe loods kon meteen gevuld worden met een viertal nieuwe boten, die eerst nog met een emmertje Galgewater ge doopt moestn worden. Burgemees ter Vis, wethouder Van Dam, de heer Biegstraten (Sportstichting) en de heer Meyer (bouwcommissie van Die Leythe) namen dat karwei voor hun rekening. Drie skiffs en een twee zonder wer den zo aan de vloot toegevoegd. Bovendien hadden de leden en oud-leden van Die Leythe hun spaarvarkens omgekeerd en met elkaar een kleine 8 mille op tafel gelegd, goed voor nog een nieuw schip. In de vorm van een door Piet Fleur gemaakt scheepasmodelletje bood hij het nog te bouwen schip, de Joop Gijsman, aan het bestuur aan, waarna de geanimeerde recep tie werd voortgezet. KEES DE RUIJTER. LEIDEN - In de landelijke eerste klasse van de 'handbalcompetitie leed Foreholte de eerste nederlaag in dit "veld" seizoen. Het danig ver sterkte team van landskampioene Idem/Hellas bleef op eigen terrein met 13-11 in de meerderheid. In de eerste helft leek de Voorhoutse formatie nog op weg naar een posi tieve score. Foreholte speelde in die fase van de wedstrijd doordacht handbal. Via 0-3 en 4-6 kon verdiend met een voorsprong van 5-8 worden gerust. In de tweede helft pakte het alle maal wat anders uit. De Haagse dames kwamen mede door kost bare fouten in de Voorhoutse de fensie (doelverdedigster Marlies van de Nieuwendijk tastte herhaal delijk mis) sterk terug tot 8-8. Fo reholte was duidelijk aangeslagen. Hellas rook de kans en drukte door naar 12-9. Foreholte veerde in de laatste vijf minuten nog wel op maar verder dan 13-11 lieten de ge routineerde Haagse dames de ploeg van Wim Geerlings niet komen. Doelpunten Foreholte: Hannie Boskamp 6x, Elly Hoek 4x en Nel Geerlings. In de derby tegen het Stompwijkse HVS leed het damesteam van Northa een teleurstellende neder laag. Het sterker geachte Northa werd door een fel spelend HVS vooral in de eerste speelhelft keihard met de neus op de feiten gedrukt. De Noordwijkerhoutse ploeg keek al snel tegen een 0-4 achterstand aan. HVS bleef door drukken en de 1-6 ruststand was eigenlijk nog maar een zwakke af spiegeling van het vertoonde spel. In de tweede helft was het duidelijk dat de donderspeech van coach Ka- rel Caron de uitwerking niet had gemist. Northa ging beter spelen maar trof HVS-doelvrouwe Anja van Gijlswijk in uitstekende vorm. Zij stopte bekwaam drie strafwor- pen. Doelpunten Northa: Leidy Vink 2x, Rienie Heemskerk, Hilde van de Berg en Monique Heemskerk. HVS: Leny van de Bosch 2x, An toinette van de Bosch 2x, Cobia Goemans 2x, Ria van der Krogt en Ank van de Bosch. Jong Ade won verrassend met 11- 10 van het Haagse Athene, dat vorig seizoen nog een klasse hoger uit kwam. Athene startte sterk. Jong Ade werd in de verdediging ge drongen en had het bepaald moei lijk. De 3-7 ruststand in het voor deel van de Haagse dames was be slist verdiend. In de tweede helft kwam Jong Ade onder aanvoering van de weer ongrijpbare Helma van der Geest geweldig terug. De ach terstand werd ingelopen in de laatste minuut door Loes van der Geest zelfs omgezet in een 11-10 voorsprong. Helma van der Geest 5x, Lydia van der Poel 3x, Plony Olyerhoek, Riet van de Poel en Loes van der Geest scoorden. Het damesteam van MMO gaat na de 0-3 overwinning op het Haagse CWP fier aan kop in de afdelings eerste klasse, de koppositie moet nog wel worden gedeeld met AHC'28 dat tegen het Rijpwete- ringse NIO geen fout maakte. Mar- gré Volwater en Conny Elstgeest waren de maaksters van de Hoog- madese treffers. De heren van MMO leden een eer volle 19-15 nederlaag tegen het Haags Hermes, dat in de zaal klas sen hoger uitkomt. Bij MMO was Gerard Elstgeest met zes doelpun ten weer goed op schot. Sanocel/Saturnus heeft alleen in de eerste helft moeite gehad met het Delftse EDH. Na rust was het met de tegenstand gedaan: 7-16. De Leidse doelpunten kwamen van de hand van Aton Klok 8x(!), Anton van Noort 2x), Alwin Jansen 2x), Hans Zwaan 2x, Benno Nieuwen- huysen en Henk Verwey. De Leidse dames deden het een stuk minder. Het tweede team van Westlandia won met 11-2.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15