Louk Sanders: Ik wist dat het zou lukken Philidor: toch nog een punt tegen Bussum.. Zoetemelk in Laiisanne voor derde keer eerste LAATSTE DAGEN MAKEN VEEL GOED LEIDSE TENNISSER TAKT 30.000 GULDEN MET DERDE PLAATS MAANDAG 10 OKTOBER 1977 De organisatoren van het WorldStar proftoernooi waren niet ontevreden over hun zesdaagse toernooi, dat dit jaar de eerste vier dagen op twee plaatsen tegelijk werd verwerkt. Roffel: „Het publiek heeft het overigens de eerste drie dagen laten afweten, maar de laatste dagen hebben veel goed gemaakt". Gisteren bij de finale in Ahoy waren er volgens Roffel drieduizend toeschouwers. „Ik geloof, dat onze sponsor ook erg positief over dit toernooi denkt", aldus Roffel, <>en ik neem wel aan dat men door wil gaan". Frans Steur: „Maar we gaan nooit meer naar Amsterdarrl. We hebbun daar in die sporthal van Amsterdam-Zuid totaal geen medewerking gehad en er waren danook maar 800 toeschouwers. We zijn overigens aardig rond gekomen". Roffel: „Alleen de formule waaronder dit toernooi is gespeeld, moet nog eens grondig worden bekeken. En verder hopen we altijd nog eens de beste man ter wereld (bedoeld wordt Jimmy Connors.) hier te kunnen brengen". Speciaal is gebleken dat de voorwedstrijden van drie dagen in twee groe pen van vier te weinig interessant waren, üok voor de spelers zelf, die met een lage klassering toch nog bij de eersten konden eindigen. Louk Sanders, één en al concentratie: een voorbeeld voor de rijke profs ROTTERDAM - „Dit toer nooi kan voor mij al niet meer stuk", stelde Louk Sanders zaterdagavond vast, voordat hij nog moest beginnen aan de halve finale van het World-startoernooi in het Rotterdamse Ahoy tegen Rie Nastase. Deze sterke zesdaagse was in ieder geval van succes voor onze kampioen geworden door de prachtige zege op Tom Okker. Sanders zou echter ook de Roemeen, de no. 7 op de wereld ranglijst nog onverwacht een set ontrukken en zelfs in dit profeven ement als derde eindigen door zon dagmiddag met 6-1 6-4 te zegevie ren over de Chileen Jaime Fillol no. 22 op de ATP-lijst. Dat bracht de frele Leidenaar 12.000 dollar in het laatje, oftewel 30.000 gulden, voor de gemiddelde man een aardig jaarsalaris. Een aardig opstapje ook voor de tennisreis naar Australië en het verre Oosten waaraan Sanders vandaag gaat beginnen. Zelfvertrouwen „Ik wist gewoon, dat ik die laatste partij tegen Fillol moest kunnen winnen", zei hij nadat hij vele handjes had moeten drukken. „Ik had zoveel zelfvertrouwen, ook door die setwinst tegen Nastase, dat ik wist dat het kon lukken. Door die slotpartij tot een goed einde te brengen - eerder in de week had hij in drie sets van de Chileen verloren - bracht onze landgenoot zijn prij zengeld van deze week toptennis van 22.500 gulden op 30.000. „Ja", vervolgde Sanders, toch wel enigszins spijtig, „en nu zal ik me voorlopig weer door allerlei kwali ficatiewedstrijden moeten worste len om te proberen in een of ander hoofdtoernooi te komen. Sterk spel Niet Vitas Gerulaitis legde beslag op de hoofdprijs van 100.000 gul den, maar Ilie Nastase, die met buitengewoon sterk spel door de finale wandelde met tweemaal 6-2, maar ook omdat zijn blonde Ame rikaanse tegenstander niet meer kon tippen aan de grootse vorm, die hij eerder in deze week had ge toond. De pas 23-jarige Gerulaitis klaagde over vermoeidheid, even als trouwens Nastase en dat zou dan zijn veroorzaakt door het vele reizen deze week door het toch zo kleine Nederland. Alsof de profs deze week voor 't eerst op reis wa ren. Meer aannemelijk lijkt, dat de heren tijdens dit niet-officiele toer nooi altijd te veel van de nacht een dag maken. Zo zelfs, dat zij bij voorbeeld te laat jn Ahoy den voor de grote eindstrijd en het hooggeachte publiek ruim een half uur langer op de aanvang van het duel moest wachten. Nastase wilde zich dan tenminste nog wel in spannen om niet 50.000 gulden, maar het dubbele mee naar huis te kunnen nemen. Wat Gerulaitis er echter van maakte was ronduit gê nant. Hij stapelde de ene fout op de andere, liet zich al in de eerste game zijn service ontnemen en na 2-0 nog eens. Nastase zette echter zijn beste beentje voor en er kon zelfs geen grapje of malligheidh af, hetgeen meestal bewijst dat de partij hem bittere ernst is. Gerulaitis deed dan toch nog vier setpunten teniet alvo rens hij de eerste set met 6-2 moest afschrijven, maar in de tweede was nauwelijks enige verbetering te constateren. Hij verspilde zelfs zijn tweede servicegame in deze set met een dubbele fout, waarna hij de hele dure handel van Westland Utrecht, Roffel en Steur wel vgor gezien hield en met nogmaals 6-2 smartelijk capituleerde. Zijn sljppe commentaar „Nastase speelde be ter dan ik wenste. Voorbeeld De rijke heren profs konden deze week een voorbeeld nemen aan onze Louk Sanders, die een en al inzet en concentratie was. Hij had maar een klacht over dit toernooi, dat hij geen gelegenheid had om met zijn mede-spelers overdag te kunnen trainen. „Want", verbaasde onze kampioen zich, „ze liggen de hele dag in bed". Voor zijn partij zaterdagavond tegen Nastase - de eerste keer deze week had hij met tweemaal 6-4 van de Roemeen verloren - had Sanders ons gezegd: „Ik voel dat ik tegen hem geen reeele kans heb. Hij heeft gewoon teveel reserves over als hij tegen mij speelt. Vooral als hij z'n hoofd erbij houdt. Er is moeilijk een ope ning tegen hem te maken, want hii heeft geen zwakke punten". En de grillige Roemeen hield er maar al tezeer zijn donkere hoofd bij toen hij tegen speelde speelde, gewaarschuwd door de vlotte ne derlaag van Okker. Hij maakte er een uitputtingsslag van en testte zijn tegenstander met lange rallies: hoog, laag, lang en kort spel, met plotselinge verraderlijke uitschie ters. Waardoor het ritme en de pre cisie van Sanders aan duigen ging. Althans in de eerste set, die binnen 17 minuten met 6-0 naar Nastase ging. Hij dacht daarmee de partij wel in zijn zak te hebben, maar dat pakte toch even anders'uit. De attentie van de Roemeen werd wat minder, Sander schroefde ogenblikkelijk het tempo op, ging weer aces slaan, verspeelde twee setpunten bij 2-5, maar sloeg in de volgende game be slissend toe: 3-6. Nastase schakelde vervolgens opnieuw over op zijn afwachtende, tartende spel met veel topspin en harde, scherp ge plaatste serviceslagen. Sanders wilde de strijd forceren, maar dit was tot mislukken gedoemd (6-1). Hij had echter voorlopig bereikt wat hij wilde: „Ik had alleen tegen Nastase nog geen set gewonnen". Sanders rondde gistermiddag zijn eerste grote proftoernooi pakkend af met een flitsende zege van 6-1 6-4 op Fillol. Hij speelde met kennelijk zelfvertrouwen en volkomen ont spannen. Er dreigde nog even ge vaar in de tweede set bij 3-3 na 2-0, maar hij hield het heft in handen met sterke service en vooral zijn gevaarlijk uitschietende forehand. „Ja, ik neem die forehand laat, maar wel snel", lachte onze kam pioen tevreden en voldaan. PIET KIENHUIS LEIDEN - Een teleurgestelde Joop Piket, de aanvoerder van het hoofd klasse-team van Philidor/Leiden, moest na afloop van het schaakduel tegen BSG 1 bekennen, dat „gewoon winnen" een te hoge greep was geweest. „Maar ja, we misten ons kanon Piet Bakker en bovendien werden we al zeer snel met een 6-1 achterstand geconfronteerd, omdat Theo Piket niet oplette. Toch waren er wel degelijk pluspunten: we speelden afgelo pen zaterdag tegen BSG veel beter dan tegen Philidor/Leeuwarden in de eerste ronde en invaller Bert Jongsma, een schaker uit ons derde, won fraai. Al met al werd het een verdiend gelijkspel (5-5), maar we hebben toch kansen op meer laten liggen". VAS/ASC heeft in Elsevier een nieuw sponsor gevonden, maar dat weer hield Philidor/Leeuwarden er niet van de Amsterdammers met 4V*-5Va te verslaan hoewel de Friezen een blunder van Van Dijk tegen Van Scheltinga daarvoor nodig hadden. Bijna had het Haagse DDI tegen V/Rotterdam 1 voor een stunt gezorgd. Kort voor tijd zat er een remise in, maar Schendstok verloor door een fout in gewonnen stand tegen Hans Böhm. Reeds een kwartier na het begin van Philidor/Leiden -BSG viel de eerste beslissing. Op dé zevende zet zag Theo Piket het winnende loperoffer van Van der Lijn over het hoofd: 6-1. Van Maaren en Van Halderen tekenden voor twee „normale" remises tegen De Ruiter resp. Goldstern. John van der Wiel bracht hierna de stand op 2-2: een penning en een dameoffer bezegelden het lot van een te passief spelende Stork. Van Reek kwam ogenschijnlijk goed uit de opening, maar dat dit bedrog was, bleek alras: 2-3. Gezien de stand moest De Graaff proberen te winnen. Bij zijn pogin gen vergat hij een venijnig torentje van Slissen 2-4. Ad van den Berg heeft tegen Kick Langeweg steeds iets beter gestaan, maar dat was niet vol doende voor winst 2Vz-4V». Peter Gelpke wikkelde goed af naar een uitstekend paard-loper-eindspel, maar er kwam niet meer uit dan remise: 3-5. Van der Poel snapte niet veel van het toreneindspel, dat Joop Piket hem voorschotelde: 4-5. Invaller Jongsma kwam wat gedrukt te staan, maar een dameuitval en sterke zetten waren Weijerstrass toch te veel: 5-5. LSG 1 heeft zich via een royale 3-6 zege op Maastricht 1 in de kopgroep van klasse 1B genesteld. Heemskerk, Konings en Dobbelaar waren drie kwar tier te laat, maar toch was Konings het eerste klaar in de opening ver overde hij al een stuk van Nelissen: 6-1. Een kwaliteitsoffer van Sikkel op de rokadestelling van Knipschild betekende 0-2. Het werd zelfs 6-3, toen Geertsma een stuk van Engelhart buitmaakte. Hierna moest men lang wachten op de remise van Heemskerk tegen Van Herk. Ook het ongelijke lopereindspel van Van Schaik tegen Neuss eindigde in remise: 1-4. Dobbelaar had zijn dag niet:, langzaam werd hij door Vliek weggedrukt: 2-4. Wichers bereikte na een tamme partij tegen Van der Steen remise: 2V2-AV2. Een ongelijk lopereindspel met een plus pion is soms te winnen, zoals Tolenaar tegen De Liège bewees: 2V2-5V2. Kuijpers kwam wat minder te staan, maar opponent Veugen zag te weinig winstmogelijkheden: 3-6. In de enige hangpartij staat Peter Bosch tegen Kees van der Meer een pion voor met aardige winstkansen. Philidor 2/Leiden heeft het tegen Overschie I lelijk laten liggen. Wel is de voorlopige stand 4V2-4V2, maar Kees van den Bosch kan in de resterende partij alleen nog hopen op een fout van Ada van der Giessen. De Leidenaars kwamen al snel met 6-2 achter Visser verpatste in de opening een loper en Barksma liet zich midden op het bord mat zetten. Rinie Kuyf walste Voorberg plat, terwijl Kohlbeck Wildschut gewoon van het bord schoof: 2-2. Na materiaalwinst vatte Van Loon het te gemakkelijk op en kon opgeven, terwijl Van Steenwijk de verdediging van Van Enk onder schatte: 2-4. Voorn kreeg een winststelling, maar hij liet de Vrij glippen: 2V2-4V2. Berg won fraai en Smit draaide Mastenbroek met zijn tactische grappen dol: 4V2-4V2. Voorschoten 1 heeft het tegen V/Rotterdam 2 niet kunnen bolwerken: 3-7 verlies. Voorschoten startte met een IV2-V2 voorsprong. Bongers bezweek onder de druk van de Hongaar Szekely, maar Thierry tekende voor 2V2-IV2 met een paardoffer tegen vier pionnen. Hiecna liepen de Rotterdammers uit tot 2V2-4 V2, omdat Sluiter te passief speelde, Schlichting routine te kort kwam en Brouwer het niet kon houden. Wise had weer één van zijn wilde onoverzichtelijke partijen, die eindigde in eeuwig schaak: 3-5. Huizer had tegen Rooze nog wel aanval voor zijn pion, maar het leek meer dan het was: 3-6. Both had beter een pion kunnen pakken in plaats van de kwaliteit. Het loperpaar van Van Bekkum deed hem nu de das om: 3-7. VHS 2 was zoals verwacht veel te sterk voor LSG 2. Ossewaarde werd „ge-h-lijnd" en Serdijn ging in tijdnood ten onder 2-0. Egberts kwam met een ijzersterk loperpaar tot een dodelijke aanval: 2-1, Noordwijk werd regelmatig naar verlies geschoven, terwijl Brunia vergat een vijandelijk paard te slaan, dat even later zijn dame veroverde: 4-1. Met een leuke slotcombinatie zorgde Bakker voor 4-2, maar Wiebes kon zijn stelling niet houden: 5-2. De drie resterende partijen werden afgebroken. Smout heeft een tore neindspel met minieme remisekansen, Erwich gaat opgeven, maar Ver- tinrg heeft met een loper tegen twee pionnen in een toreneindspel goede winstkansen. IJSHOCKEY - Voor de Coupe Na tionale Nederlanden heeft gister avond Tilburg Trappers met 8-^3 gewonnen van Bisschop Am sterdam. Tussenstanden waren 3-2, 2-0 en 3-1. Zaterdagavond waren de ontmoetingen F/Heerenveen- HYS (uitslag 10-1) en Gro- ningen-N.N./Nijmegen (8-4) al ge speeld. J UDO - De Nederlandse kampioen judo-sportschool Boersma heeft de eerste ronde van de strijd op de Europa Cup voor clubteams met 5-1 gewonnen van het Noorse Norsk Judo. ATLETIEK - De Nederlandse at leet Gerard Tebroke is zaterdag op permachtig geweest in de derde boven-het IJ loop, die over tien En gelse mijlen ging. Tebroke legde de 16.090 meter in 47 minuten en 42 seconden af. TURNEN - De Heiloose turnster Ans Dekker zal vermoedelijk niet aan de Nederlandse kampioen schappen, die op 16 oktober op Pa pendal worden gehouden. Oorzaak is een voetblessure. Eerste plaats voor Neuteboom SCHIJNDEL - De junioren van sportschool%Aad van der Luit, vo rige week ook al succesvol, hebben opnieuw voor een goede prestatie gezorgd op een nationaal Taekwon-do-toernooi in Schijndel. Bij de wedstrijden, goed georgani seerd door sportschool Walter van Emmerik, blonk vooral Renee Neuteboom uit. De Leidenaar legde bij de wit/groene banden boven de 48 kilo beslag op de eerste plaats. Het Van der Luit-succes werd gecom pleteerd door Hans Go die tweede werd. Bij de lichtgewichten dron gen Carlos Pique, Len Warmerdam en Steven Goede door tot de halve finales. Voor hen waren net geen ereplaatsen weggelegd. Deson danks bewees de Leidse school op nieuw heel wat talent te herbergen. LAUSANNE - Joop Zoetemelk blijft in het naseizoen zijn vorm vasthouden. Gisteren eindigde de Nederlandse prof als eerste in een tijdrit door Lausanne, over een afstand van ruim vijf kilometer. Joop Zoetemelk: de vorm blijft. Zoetemelk die een tijd noteerde van 12 min. 0.633 sec. liet de Zwitser Willy Lienhard achter zich. Derde werd Bernard Thevenet, de win naar van de Tour de France. De Belg Freddy Maertens kwam in het spel niet voor. Hij eindigde als dertiende op meer dan 23 seconden achter Joop Zoetemelk. Na de individuele tijdrit door Lausanne werd ook nog een wed strijd over dezelfde afstand gere den. Opnieuw kwam Joop Zoete melk als eerste aan met op de tweede plaats de Belg de Muynck en als derde Bernard Thevenet. Zoetemelk in het eindklassement dus duidelijk eerste in een geza menlijke tijd van 23.44.13. Tweede werd John de Muynck 23.52.40 en derde Bernard Thevenet 24.05.04. Het was voor de derde achtereen volgende keer dat Joop Zoetemelk de traditionele rit door Lausanne won. Omdat de weersomstandig heden bar en boos waren heeft Zoetemelk zijn record van vorig jaar niet verbeterd. Toen kwam hij na twee omlopen tot een totaaltijd van 10 min. 37.5 sec. Lombardije Gibi Baronchelli heeft in de laatste klassieker van het seizoen 1977 een belofte ingelost De belofte dat hij één van de grotere Italiaanse weg renners zou kunnen worden nadat hij in de Ronde van Italië van 1974 min of meer verrassend als tweede achter Merckx was geëindigd. Na dat succes leek Baronchelli een belofte voor de toekomst te zullen blijven, want werkelijke grote suc cessen bleven achterwege al kwam hij dit jaar thuis met overwinnin gen in de Ronde van de Apenijnen en van Romandië. Wedstrijden die overigens onder vrijwel dezelfde, ongunstige, omstandigheden wer den gereden als de Lombardijse ronde. Van de start in Seveso tot aan de finish in Como is het veld zaterdag geteisterd door storm en voortdurende regen. Het grote aan tal uitvallers, slechts 26 van de 114 vertrekkers kwamen aan in Como, kan worden teruggevoerd tot het zeer slechte weer. De slotklassieker in Noord-Italië was feitelijk een afvalwedstrijd, die wat leven kreeg door een vroege ontsnapping van de Spanjaard Viejo en de Italiaan Caiumi. Het tweetal reed vier uur vooruit en hun grootste voorsprong uit die vlucht van ongeveer 145 kilometer be droeg vier en een halve minuut. Voor de werkelijke moeilijkheden in het parkoers opdoemden, wer den Viejo en Caiurpi teruggepakt. De eerste col die beklommen moest worden, de San Fedele Intelvi, be sliste de wedstrijd. Slechts zestien konden zich in de eerste groep handhaven. Johan de Muynck klom het snelst, was het eerst boven en zette door. Bij de volgende beklimming kreeg hij Vladimiro Panizza aan zijn zijde, maar het tweetal raakte echter nimmer buiten bereik van de eerste groep. Vijftien kilometer voor Como werd het duo teruggepakt en toen toonde Baronchelli zaterdag niet alleen sterk, maar ook slim te zijn. Hij demarreerde meteen nadat de hergroepering tot stand was ge komen erop speculerend dat de ri valiteit in de eerste groep, tussen bijvoorbeeld Maertens en de Vlaeminck of tussen Moser en Sa- ronni hem een goede kans bood weg te blijven. Het was zo, er werd niet of nauwelijks meer gejaagd, al probeerden Panizza, Vandi, Fabbri en De Witte even in zijn wiel te blijven. Het viertal werd echter los gereden en vrij kort voor Como achterhaald door Van den Broucke, Bitossi en Zoetemelk. Van den Broucke toonde zich veruit het snelst in de sprint om de tweede plaats, de vetste troostprijs die Ba ronchelli had overgelaten voor de mannen die hem in zijn beslissende vlucht, na zijn eerste en enige aan val niet hadden kunnen volgen. UITSLAG: 1. Gianbattista Baronchelli (Ita), 257 kilometer van Severso naar Como in 7 uur en 3 minuten, ge middelde snelheid 36.454 km/uur, 2. Jean-Luc van den Broucke (Bel), op 1 minuut en 7 seconden, 3. Franco Bitossi (Ita) z.t., 4. Ronald de Witte (Bel) z.t., 5. Vladimiro Pa nizza (Ita) z.t., 6. Alfio Vandi (Ita) z.t., 7. Joop Zoetemelk (Ned) z.t., 8. Johan de Muynck (Bel) op 2.05. Berlijn Ook na de derde nacht van de Zes daagse in Berlijn hebben de Belgen Merckx en Sercu de leiding. Zij worden, in dezelfde ronde, gevolgd door de Westduitsers Peffgen en Fritz. Pijnen en Karstens hebben een achterstand van één ronde en bezetten de vierde plaats. Ook in de derde nacht liep de "Duitslandhal" in Berlijn weer behoorlijk vol. Meer dan 10.000 toeschouwers volgden het gebeuren om punten en ronden en dat is veertig procent meer dan het afgelopen jaar het geval was. Steekers De Westduitse veldrijder Reiner Paus heeft zaterdag de eerste cy- clo-cross van het nieuwe win terseizoen gewonnen. Op een par koers in de omgeving van Hat- temerbroek legde hij de 24 km afin 1.08.29. Tweede werd Hans Steek ers uit Noordwijkerhout op 45 se conden. De eerste prof, die op ruim een minuut binnen kwam, was Ge- rrit Scheffer. Met een vijfde plaats moest hij zich tevreden stellen. Bert Oosterbos en Guus Bierings, beiden van de "ama- teurwielerstal" van Erp hebben gis teren in Bergamo de Grand Premio gewonnen. Deze tijdrit voor ama teurkoppels is te vergelijken met de Tropheo Barrachi, een koers voor profs. Oosterbos en Bierings reden de 70 kilometer in een tijd van 1.29.32. Tweede werden de Zwit sers Giessinger en Bibundi, die een achterstand hadden van 43 secon den.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13