Belangrijke stap voorwaarts Poedel'-prijs voor Willem Suriname start slecht in kwalificatie toernooi: 2-3 SCORES IN HET BEKER-VOETBAL Het nomaden-bestaan van Europees kampioen Luyendijk X X X X X X x X X X PAGINA 10 MAANDAG 10 OKTOBER 1977 sportH sport ZEIST - In een buitengewone al gemene vergadering van het be taalde voetbal hebben zaterdag de afgevaardigden de reglement swijzigingen aanvaard die moeten worden doorgevoerd bij de nieuwe structuur van deze sectie. Het betaalde voetbal had zich tij dens de vergadering van 14 meijl al materieel akkoord verklaard met de veranderingen die in de reg lementen moeten worden aange bracht. In het KNV3-sportcentrum in Zeist werd derhalve in eerste in stantie beoordeeld of de reg lementscommissie de besluiten, genomen in de vorige vergadering, juist had verwoord. De vergadering vond dat de com missie niet goed had gehandeld door aan de bepaling dat be stuursleden geen contractspeler of oefenmeester mogen zijn toe te voegen: "met een aktief oefen- Reglementswijzigingen aanvaard bij betaald voetbal meester wordt gelijkgesteld hij die bij een club leiding geeft aan een of meer oefen meesters en daarvoor een vergoeding ontvang". Een dergelijke bepaling zou het verkiezen van bijvoorbeeld George Knobel in het sectiebestuur onmo gelijk maken. Momenteel is Knobel officieel "ad viseur" van MVV. "Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de vereniging van oefenmeesters in Nederland (WON), wilde zich niet uitspreken over de vraag of Knobel al dan niet als oefenmeester moet worden beschouwd. "Die vraag wordt pas aktueel als zes oefen- meesters Knobel als bestuurslid hebben voorgedragen". Het amendement van FBU-voorzit- ter mr. Eric Vilee leverde een suc ces op voor de belangenorganisa ties. De praeses van de werkge versorganisatie in het betaalde voetbal zag zijn amendement waarin werd vastgesteld dat een bestuurslid van een dergelijke or ganisatie wel degelijk als afgevaar digde in de algemene vergadering moet kunnen worden gekozen met 59 tegen 21 stemmen aangenomen. In de nieuwe constellatie leveren de clubs vijf bestuursleden inclu sief de voorzitter, de vereniging van contractspelers (WCS) en de WON samen twee. Beide belan genorganisaties willen, aldus-sec- retaris-generaal Karei Jansen van de WCS, komen met een zelfde tweetal kandidaten zodat er geen stemming nodig is en de be stuursleden bii enkele kan didaatstelling in het bestuur kun nen worden opgenomen. De ter mijn van kandidaatstelling sluit dinsdag 25 oktober. De FBO heeft aangekondigd de huidige voorzitter mr. Jacques Ho- gewoning kandidaat te stellen voor deze functie. Hogewoning zal al leen een nieuwe ambtstermijn aan vaarden als Ton Zwikstra, de finan ciële expert, in de nieuwe formatie wordt opgenomen. Dit zoals Ho gewoning het uitdrukte, "gezien de problemen op financieel terrein die het betaalde voetbal te wachten staan". Zon, Zwikstra, Kernkamp en Tripels stellen zich herkiesbaar. Van Amerongen, het jongste be stuurslid in "dienstjaren", alleen als er tegen deze vier leden van het bestuur tegenkandidaten zouden worden gesteld. Stoop tenslotte zal niet in de leiding van het betaalde voetbal terugkeren. De stem menverhouding in de nieuwe al gemene vergadering is 70 procent voor de clubs, 26 procent voor de spelers, en 4 procent voor de oefenmeesters. De scheidsrechters en grensrechters zijn niet in de nieuwe constellatie opgenomen. Met de belangenvereniging scheidsrechters betaald voetbal (BSBV) heeft het sectiebestuur een overeenkomst gesloten. Deze maakt inspraak van de BSBV mo gelijk. Met de BSBV zal voorts overleg worden gevoerd bij de benoeming van de leden van de scheids- rechterscommissie. Het sectiebe stuur wijst de voorzitter aan. De demissionaire minister Van Doorn van CRM complimenteerde de vergadering schriftelijk met de besluiten op deze bijeenkomst ge nomen. Hij noemde het "een be langrijke stap voorwaarts in de sa menwerking van de partners in het betaald voetbal". HOCKENHEIM - Die avond, nauwelijks een etmaal voor de grote slag is Herr Obe- rschrauber, zoals de speaker het noemt, op het circuit van Hockenheim door het dolle heen. Daar danst vader Jaap Luyendijk rond een geïmproviseerd kampvuur waarvan de hoog oplekkende vlammen de kleine man, al thans waar het zijn schaduw betreft wat lengte geven. Hij trotseert, gedreven door ko ning alcohol, zelfs af en toe de vuurgloed, schroeit daarbij schoenen en broekspijpen, rijst als een kleine duivel op uit het rossige schijnsel. Pas daarna gaat hij slapen, in de caravan, waarin de familie luyendijk een race-nomaden bestaan leidt, omdat het goedkoop is, omdat een hotel er niet .af kan, omdat zoon Arie dan wel Europees kam pioen super V kan worden, maar dat het ondanks de prijs van twintigduizend mark meer kost dan opbrengt. Chef monteur, en enige mon teur (van zoon Arie) Jaap Luyendyk heeft zich afge reageerd daar in en rond de vlammen, de wagen is klaar, hij heeft er alles aan gedaan, de spanning valt van hem af; het woord is nu aan Arie om de Westduitser Alex Plan- kenhorn op eigen terrein te kloppen en de Europese titel voor zijn rivaal weg te grissen. Twee dagen eerder in die ver armde loods in een buiten wijk van Den Bosch heerst nog de chaos, staat de bolide nog ontleed op de vloer ter wijl langs de ramen de herfst regen siepelt en een zwarte kat stoïcijns naar binnen schrijdt. Wat mag, want Arie (24) en reeds lang coureur gelooft nergens in, niet in God, zegt hij, niet in pech of geluk. Niet in een afscheid van dit aardse bestaan voor dat iemands tijd gekomen is, een houvast die hij nodig heeft in zijn gevaarlijke be staan als c Stiefbeen en Zoon werken on verdroten voort, de vader pra tend, gesticulerend, de zoon zwijgzaam, hij laat hem maar praten. En ach vaak, heel vaak heeft die ouwe nog ge lijk ook. Hij moet het beken nen, maar ja, die heeft zo ver schrikkelijk veel ervaring, die reed vroeger bijna elke week zelf. Arie moet Europees kampioen worden, het is zijn enige kans om publiciteit te trekken. Hij wil door, formule 2 volgend jaar, als er maar een sponsor komt. Drie ton heeft hij nodig, en dan weer later formule 1. Beroepscoureur, grijnst onze magere held, gewoon omdat hij niet anders kan, omdat het sinds de MAVO racen gebla- En als de jongensdroom onver hoeds niet mocht uitkomen en als de jongeling door een gebrek aan contanten blijft steken in de grauwe mid denmoot, ondanks die even tuele Europese titel. Vader Jaap Luyendijk: ,.Het lukt wel. Hij is de beste. Je had het publiek moeten horen op de Nürburgring, in de regen, en daar kwam Arie, die rende honderd meter later dan de anderen, whoooo hoorde je1 dan van de tribunes, dat is zijn' Arie ten voeten uit, bang voor niets, voor niemand. En trouwens, hij heeft hem zelf het sleutelen geleerd, daar kan hij altijd nog zijn brood mee verdienen, maar achter vaders rug schudt de zoon het hoofd, sleutelen is niets voor hem, bedankt. Zo vader, zo zoon dus, zegt Jaap Luyendijk trots. Zelf moest hij vroeger bij zijn vader in de slagerij. Bracht hij een pond gehakt naar een voorname dame. Nou jongen, dat is te vet, zei ze. Hij terug: Mager gehaald. Toen was het te ma ger. Toen duwde hij het hele pond in haar gezicht. Hier heb je je waar, toen kreeg hij een paar hengsten van de oude heer, want de klant was ko ning in die dagen en de vol gende dag had hij aangemon sterd op de grote vaart. Ge woon, omdat een Luyendiik Uitslag van de laatste wedstrijd voor het Europees kampioen schap in Hockenheim: 1. Tibor Meray (Wdl) in Veemax, 2. Arie Luyendijk (Ned) in Lola, 3. Axel Plankenhorn (Wdl) in Lola. Eindstand Europees kampioen schap: 1. Arie Luyendijk 141 punten, 2. Axel Plankenhorn 135. altijd zijn weg wel vindt in deze wereld. Een uur voor de race op het Hockenheim motodrome smeert moeder Luyendijk behoedzaam een boter hammetje voor haar benja min en enige zoon. Hij mist geen race, de angst is ze kwijt. Vroeger als hij niet door kwam, dan draaide haar maag wel eens om, wat was er dan, waar bleef hij nou. Maar nooit crashte hij zwaar. Altijd kwam hij aan lopen met die jongensachtige grijns op zijn mond. Op het laatst ga je den ken dat hij onkwetsbaar is. Maar dat dachten Jim Clark, Lorenzo Bandini, Wim Loos, Francois Severt en al die an dere in het harnas gesneuvel den ook. Een geschokt gezicht. Daar praat je toch niet over. Hij rijdt toch goed, onze Arie en de veiligheid is toch zoveel beter geworden. Maar toch breekt Ian Ashley af gelopen vrijdag in Canada beide benen en een handvol ribben. Ja daar zegje wat, Ian Crashley noemen ze die. Maar deze keer verongelukte die Brit omdat zijn wagen niet in orde was. Juist, zegt ze. En daarom is ze zo blij, dat haar man de wagen van Arie prepareert, zoiets kan dan nooit gebeu- Zoiets gebeurt niet op Hoc kenheim. Daar sloopt Arie Luyendijk in het hol van de leeuw zijn rivaal de Westduit ser Alex Plankenhorn. Met onderweg een somber mo ment wanneer de wagen van onze held op het rechte eind niet mee kan komen, ge pieker bij 220 kilometer per uur, hoe kan dat nou, dan maar een list. Hij laat zich iets terug zakken, staat een snelle concurrent toe de kop te ne men en nestelt zich be hoedzaam. in diens kielzog. Zo wordt hij meegetrokken naar de finish, terwijl Plan kenhorn zich verslikt in de chicaam en op de streep twee seconden achter Luyendyk ligt in plaats van voor hem. En dat scheelt hem achtduizend mark. Want de titel brengt twintigduizend en de tweede plaats slechts twaalfduizend marken. Waarna de huldiging volgt. Schnell, schnell, want er wacht nog een race en de familie Luyendijk dromend van nog meer eer het ko mende seizoen per auto af reist, langzaam, terwijl de ca ravan licht slingerend volgt Logische zege Jong Oranje AALBURG - Het Nederlands jeugdelftal, voor spelers onder 23 jaar, heeft in de vriendschappelijke interland tegen Jong Denemarken duidelijk gemaakt dat er tussen be ginnende profs en goedwillende amateurs nog altijd een zeer groot verschil bestaat. De gehele wed strijd heeft Jong Denemarken met kunst en vliegwerk Oranje van een grote zege moeten afhouden. Het Nederlandse team combineerde veel sneller dan de Denen en de "meester" die het spel dicteerde was Feijenoorder Martin Vreysen. Na een klein half uur in de eerste helft profiteerde Henk van Leeu wen van een foutje van doelman Per Wind Andersen. Zeer verras send en duidelijk niet volgens het spelbeeld kwam J ong Denemarken nog voor de rust op gelijke hoogte via Lars Lundkvist. Het "onrecht", gezien het spel beeld, werd toch teniet gedaan. Ze ven minuten voor tijd gelukte het MONTERREY - De Surinaamse voetbalploeg is het finale- toernooi van de Middenamerikaanse zóne voor het toernooi om het wereldkampioenschap in 1978 in Argentinië slecht begonnen. Suriname verloor de openingswedstrijd van het toernooi in de Mexicaanse plaats Monterrey met 2-3 van Guatemala. In de andere wedstrijden won El Salvador met 2-1 van Canada en versloeg Mexico Haiti. Ruim een half uur heeft Suriname zich de gelijke kunnen achten van Guatemala. Nadat Edwin Reiner Schaal Suriname reeds na twee mi nuten een voorsprong had gegeven - hij schoot een van de doelman te rugkomende bal in - bracht Felix Alfonso McDonald de partijen na een kwartier spelen op gelijke hoogte. Guatemala ontwikkelde zich daarna voor rust tot de betere ploeg en drukte dit overwicht in de Penningmeester KNAU stapt op UTRECHT - In de eerste vergade ring van de Koninklijke Neder- landsche Atletiekunie (KNAU) nieuwe structuur, heeft pen ningmeester Piet Claassen zater dag te Utrecht staande de vergade ring zijn functie neergelegd. Aan leiding was een brief van een van de Unie-raadsleden waarin kritiek werd geuit op de heer Claassen als officieel gedelegeerde van de KNAU bij de wereldkampioen schappen voor veteranen in Go thenburg en bi.i de Europese jeugdkampioenschappen in Do- De oorzaken bleken echter veel dieper te liggen. In een verklaring, waarmee hij ook zijn mede-be stuursleden verraste, stelde de heer Claassen niet meer te kunnen func tioneren onder de voortschrijdende professionalisering binnen de nieuwe structuur. Toen uit de ver gadering een beroep op de pen ningmeester werd gedaan de ter mijn tot maart 1978 af te maken, kwam de ware reden voor het plot selinge vertrek aan het licht. Er blijkt een duidelijke tegenstelling te bestaan tussen de vier andere be stuursleden en de heer Claassen. KNAU-voorzitter De Beer: "Er is een slechte communicatie in het bestuur. Wij hebben er zes maan den aan gedokterd. Wij hadden een duidelijk verschil van inzicht over de uitvoering van nieuwe struc tuur". De vertrekkende penningmeester reageerde daarop: Het ligt in het geheel niet aan de structuur. Ik ben van mening dat een aantal zaken volkomen verkeerd wordt aange pakt". Hoewel algemeen bekend was dat Claassen bij zijn collega's niet "lekker" lag. kwam het besluit van zaterdag toch vrij onverwacht. Voorlopig zal de financiële com missie de taak van de pen ningmeester waarnemen. Over een maand zal marathon loper Geert Jansen weten of de voorlopige schorsing van een jaar, die de commissie van beroep hem heeft opgelegd, in de ogen van de burgerrechter correct is. Jansen, die twee jaar geleden in Zwitser land in een handgemeen raakte met de toenmalige bondscoach Aad Steylen, heeft de KNAU gedaagd in een kort geding, dat over een maand in Utrecht zal dienen. Jansen vecht de voorlopige schorsing vooral op principiële gronden aan omdat hij vindt dat de straf in strijd is met de statuten van de KNAU. "WIELRENNEN - De sprint- kampioenschappen van Leidse wielerclub Swift heeft een over winning opgeleverd voor Henk v. d. Voort, die Teun van Duuren naar een tweede „plek" verwees. Paul Hoogstraten werd derde. 38ste minuut uit in een treffer, weer van Felix Alfonso McDonald, dit maal met het hoofd gemaakt. In de tweede heleft legde Guate mala de nadruk op de verdediging, waardoor Suriname een overwicht kon opbouwen. Delano Righters verraste de doelman van Guate mala met een schot van net binnen het zestien-metergebied om Suri name tot vijf minuten voor tijd in evenwicht te houden met Guate mala. De Surinamers misten zelfs diverse reële scoringsmogelijk- heden. Rene Alfaro Noriega profi teerde vijf minuten voor het einde van een misstap in de Surinaamse verdediging om Guatemala alsnog aan de winst (3-2) te helpen. De tweede wedstrijd van de eerste dag ging tussen Mexico en Haiti. De Mexicanen wonnen met 4-1 na een ruststand van 1-0. Er waren niet minder dan 110.000 toeschouwers. Hierdoor is de stand in het finale- toernooi in Midden-Amerika: Mexico 1 1 0 0 2 4 1 Guatemala 1 1 0 0 2 3-2 Portugal heeft zijn kans behouden om de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal in Ar gentinië te bereiken. Gisteren overwon een oppermachtige Por tugese ploeg in Kopenhagen de Deense amateurs - aangevuld met profs die in het buitenland spelen met 4-2. De wedstrijd werd ge speeld in groep een voor-de Euro pese zóne. Willem en Truus van Hanegem in andere hoedanigheid. Het bekende voetbal- echtpaar'nam gisteren in Schayk deel aan een hondenkeuringWillem en Truus moesten zich tevreden stellen met een poedelprijs voor hun twee doggen Tamara en Ranger. De stand in groep e pese zóne is: Polen 4 1 Portugal 4 Denemarken 5 Cyprus 5 C Op 29 oktober wordt de beslissende wedstrijd Polen-Portugal gespeeld. De Nigeriaanse voetbalploeg heeft in dé finalepoule van de Afrikaanse zone, in de voorronden van het we reldkampioenschap voetbal, Egypte met 4-0 verslagen. In deze groep, waarin Nigeria, Egypte en Tunesië uitkomen en de winnaar zich plaatst voor de eind ronden in Argentinië, zijn tot nu toe twee wedstrijden gespeeld. Tune- sië-Nigeria 0-0 en Nigeria-Egypte 4-0. De stand is: 1. Nigeria 2-3, 2. Tunesië 1-1 en 3. Egypte 1-0. NAC TEST ENGELSMAN BREDA - Eredivisieclub NAC uit Breda heeft zaterdagavond in Breda in een vriendschappelijke ontmoeting met MSV Duisburg (1-2) Goddless, een linkerspits van Everton, getest. Goodless (24) trainde de afgelopen week reeds met NAC. De Bredase club zal zich de komende week beraden over een mogelijke transfer van de En gelsman, die tegen MSV Duisburg een goede indruk maakte. MSV, dat aantrad zonder internationals Dietz en Tenhagen, was te sterk voor NAC Bij de rust leidden de West duitsers, met ex-FC Den Haagspe ler Kees Bregman in de gelederen, reeds met 2-0 door treffers van Theo Bücker. Na de hervatting bracht Mohorovie uit een straf schop de eindstand op 1-2. Het duel, dat voor 3o00 toeschouwers werd gespeeld, stond onder leiding van de heer Ram. Toto 1 2 3 PEC-Eindhoven Cambuur-Den Bosch Wageningen-Amersfoort Gronin gen-EDU X SW-Limburgia DUVU-Volendam Heracles-MW Fortuna-Graafschap Veendam-Helmond Sp. Willem II-DWV Excelsior-Rheden FC Dordrecht-BVV Vlaardingen-Ensched B LOTTO De winnende cijfers in de lotto zijn: 9. 21, 28, 31, 32, 39. Reservegetal is: WEST-DUITSLA ND De winnende cijfers in de West- duitse lotto zijn 7, 12, 24, 26, 44. 45 Reservegetal is: 43. SUPERTRIO De Dollardprijs te Groningen: 1. nummer 14 (Uvatio), 2. nummer 12 (Urmosa), 3. nummer 7 (Norton P.). Uitbetaling( 1879.60. AUTOSPURT - De Italiaanse auto coureur Oscar Pedersoldi heeft gis teren op het circuit van Vallelunga de laatste wedstrijd, geldend voor het Europees kampioenschap voor Formule-3 wagens op zijn naam gebracht. Zijn landgenoot Necchi en Ghinzani, die alzeker van de titel was, werden respectievelijk tweede en derde. IJsselmeervogels-Heerenveen 2-1 (0-1). 21. Van der Heide 0-1. 56. Jan Zwaan 1-1, 89. Jaan de Graaf 2-1. Scheidsrechter Bakker. Toeschouwers: 4500. Dovo-Volendam (zaterdag-amateurs) 2-1 (.1-0). 41. Wormgoor 1-0, 53. Veldhuizen 2-0, 65. Jacq Jonk (strafschop) 2-1. Scheidsrechter Severein. Toeschouwers: 1200. Cambuur-Den B. 2-0 (1-0). 27. Van den Ham 1-0 (strafschop), 79. Kus- manovic 2-0. Scheidsrechter Beukrr.an. Toeschouwers: 4000. Fortuna SC-De Graafschap 3-2 (na verlenging) (1-0,2-2). 19. Ruvs 1-0,55. Ruys 2-0, 61. Nanlohy 2-1, 66. Bux (eigen doel) 2-2, 118. Engbersen 3-2. Scheidsrechter Keizer. Toeschouwers: 4100. PEC/Zwolle-Eindhoven 1-1 (na verlenging) (1-0,1-1). Eindhoven wint na strafschoppen. 43. Hendriks 1-0, 53. Krekels 1-1. Scheidsrechter: Draai- sma. Toeschouwers: 4200. Wageningen-Amersfoort 1-0 (1-0). 9. Bish 1-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 2700. Groningen-EDO 2-0 (1-0). 3. Houtman 1-0, 89. Waalderbos 2-0. Scheids rechter: Bosman Toeschouwers: 2100. SW-Limburgia 3-3 (na verlenging) (1-0,2-2). SW wint na strafschoppen. 43. Hoogmoed 1-0. 46. Derks 1-1, 58. De Haan 2-1, 61. Deswijzen 2-2, 93. Hoogmoed 3-2, 101. Goldschmidt 3-3. Scheidsrechter: Van Laar. Toe schouwers: 1600. HeracIes-MW 1-0 (0-0). 74. Grobben 1-0. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 5600. Veendam-Helmond Sport 5-2 (1-0). 41. Molendijk 1-0, 52. Swart 2-0, 61. Molendijk 3-0, 62. Swart 4-0, 66. De Korte 5-0, 75. Delouw 5-1. 87. Beek mans 5-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 1600. Willem Il-DWV 1-2 (0-1). 26. De Hoog 0-1,71. Barbee 0-2,74. Schutter 1-2. Scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 2100. Excelsior-Rheden 5-0 (2-0). 22. Roggeveen 1-0, 42. Pattinama 2-0, 68. Pattinama 3-0, 73. Roos 4-0 en 89. Roggeveen 5-0. Scheidsrechter: Klint. Toeschouwers: 3500. Dordrecht-BVV 0-1 (0-0). 86. Harmse 0-1. Scheidsrechter: Uetelmans. Toeschouwers: 2000. Vlaardingen-Enschedese Boys 3-0 (1-0). 41Loomen 1-0,69. en 81Drapic 2-0 en 3-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 900.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10