LLeycfee! agendaj Culturele aanwinst na jaren knokken Rijn-verbreding begint WETHOUDER OPENT EERSTE LEIDERDORPSE GALERIE Op 17 oktober in Leiderdorp: PREMIE WONING Abrupt ontwaken STAD EN RAND De galerieruimte een tijd voor de opening. Tijdens en na de opening i door de mensen aan het oog onttrokken werden. 3 druk dat de kunstwerken geheel Trail: geloof in eigen kunnen. LEIDEN - De Leidse formatie „Trail" bracht gisteravond ge luidstechnisch en lichttech- nisch terzijde gestaan door resp. Wijnand Lensveld en Wouter Von Nieuwpoort, een swingende show in het Voor- schotense jongerencentrum „De Lindenhoeve". De groep, die, geïnspireerd door manager Lex Wallaart, aardig aan de weg timmert, zorgde voor een ex plosieve muzikale presentatie. Dat werd grotendeels veroor zaakt door het podiumoptreden van de jongens, die door ^Leidse groep „Trail" goed op dreef keihard geloof in eigen kunnen in staat zijn de basis te leggen voor een veelbelovende muzi kale carrière in de popmuziek. Concerten in Paradiso en Bel gië, die voor de deur staan, moe ten het vakmanschap van de groep bevestigen. Art Bausch doet te gekke dingen op z'n trommels en zorgt voor een strak ritme. „So hot to handle", „Get your man" en „Pick up the pieces" zijn stuk voor stuk ste- vig-rockende nummers, waarop het bluesnummer „Mr. Judge" een uitzondering vormde. De zaal vroeg om het Trail-nummer „Connection", dat duidelijk herkenbare melo die heeft. De groep waarvan naast Bausch ook Chris Coe- nen, Jan Pardon en André de Werdt deel uitmaken zal bin nenkort in de MCR-Studio in Amersfoort een demo-band op nemen. Daarmee lijken de jon gens de basis te leggen voor het begin van een professionele muzikale carrière. Leiden is in elk geval een goede funck-rock- formatie rijker. BERT KOEKEBAKKER. ZATERDAG 8 UKTUBER 1977 Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. ondag 24 uur waargenomen door de Groenoord): J. van Leeuwen, Bran- delerkade28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk) R. van Leeuwen, Zijldonk 38, tel. 146210 (tot 18 uur) daarna Hooi- gracht 48a. tel. 140734. Wijk III: (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): J. 1 van Gent; Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. Wijk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier) zaterd. 10 tot zond. 08 uur j dr. Van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; zond. vanaf 08 uur dr. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - Zaterdag dr. Van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539, zond. dr. Van Leeden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. Spreekuur 12.30-13.00 uur. Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Hals- i laan 10, tel 153747. Voorschoten - Praktijk Vrijenhoek S. i v.d. Oyelaan 38, tel. 2356. S. v.d. Kooy, i tel. 6951 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje Nassa- ulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. Apotheken LEIDERDORP - Leiderdorp heeft sinds gister avond de beschikking over zijn eerste galerie sinds het bestaan van de gemeente. In het pand aan de Bruggestraat 1 werd onder een enorme belangstelling de opening verricht door de Leiderdorpse wethouder van culturele zaken, mevrouw D. W. Tichler. In haar openingstoespraak ging zij in op de geschiedenis van het his torische gebouw, waar thans ten toonstellingsruimten zijn inge richt door de beeldende kun stenaar Rien van der Nat en zijn „zakelijke" adviseur Jan de Jong. Belangstelling De plannen tot het inrichten van een galerie, met de historische naam „De Hollandsche Tuyn" is eigenlijk pas goed van de grond gekomen toen Rien van der Nat en Jan de Jong gingen beseffen dat er zowel bij het publiek als bij diverse exposanten een ruime belangstelling bestond voor de reeds enige jaren bestaande ex positie-ruimte in het voormalige atelier van de kunstenaar Van der Nat. Nadat het pand vorig jaar leeg kwam te staan, toen de De tailhandelsschool verhuisde is het zes maanden buiten gebruik geweest. De leegstand versnelde het verval van het gebouw. In middels had de gemeenteraad het gebouw al bestemd tot een pand met een culturele bestem ming. Rien van der Nat kreeg in dertijd toestemming het huis te gaan bewonen en om alvast de galerie vorm te gaan geven. Het resultaat van maandenlang zwoegen van beide initiatiefne mers werd gisteravond pas goed duidelijk. De benedenverdieping van het huis is veranderd in een sfeervolle ruimte, met wit ge pleisterde muren en don kerbruine balken en vloeren. Een zogenaamd tongewelf vormt een aparte kamer waarin volgens Van der Nat hoofdzakelijk keramiek geëxposeerd zal worden. „Leiderdorp is tot nu toe een cul- tuurarme plaats geweest. Je kunt zeggen dat deze galerie eigenlijk het eerste particuliere initiatief is geweest op cultureel gebied wat hier van de grond komt", vertelt Van der Nat, die op eigen kosten de galerie heeft opgeknapt. „We knokken er al jaren voor. En we gaan nu door. We willen het hele centrum veranderen. De gemeente loopt achter onze plannen aan. Maar dat geeft niets zo lang ze maar toestemming ge ven voor onze ideeën. Dan gaan we hier een prachtige kern krijgen". Rien van der Nat is niet bang voor een tegenvallende belangstel ling. „Er is nu iets waar mensen die deze kunstelementen prefe reren boven het televisiekijken terecht kunnen. Ze hoeven dan niet meer naar Leiden of naar an dere steden toe". De kunstenaar wijst er op dat de opening van de galerie geheel losstaat van de problematiek rond de inkorting van het pand waarin „De Hollandsche Tuyn" gevestigd is. De twee meter van het pand die met inkorting bedreigd worden zijn niet ingericht als exposi tieruimte. Dit is ook nooit de be doeling geweest. „Ontdekken" zouden moeten krijgen. Het gaat daarbij helemaal niet om mij zelf', aldus v. d. Nat. Jan de Jong duidt erop dat de gale rie niet alleen voor de bezoekers gecreëerd is maar dat het ook gaat om „mensen te ontdekken". Onbekende kunstenaars zijn het hoofddoel. „Het is natuurlijk een heel risico als je iets gaat exposeren dat nog nergens geweest is. Dit kan een buitengewone knaller worden maar ook een grandioze afknap per", aldus De Jong. Ook mevrouw Tichler is ervan overtuigd dat de galerie niet bang hoeft te zijn voor tegenvallende bezoekcijfers: „De exposities gaan hier bijzonder veel mensen trekken. Als er markt is in de Hoofdstraat komen er al massa's mensen voorbij die in contact komen met de exposities omdat het een volledig open ruimte is". Mevrouw Tichler vindt het buiten gewoon aantrekkelijk dat de ten toongestelde kunstvoorwerpen tegen een „betaalbaar bedrag verworven kunnen worden". Het ligt in de bedoeling naast de mogelijkheid voor een groep kunstenaars om regelmatig nieuw werk te exposeren, jaar lijks enkele overzicht stentoonstellingen te organise ren. Verder is er een uitwis selingsprogramma opgesteld met diverse galerie's. Tevens zal in samenwerking met de gemeente Leiderdorp in het be gin van het volgend jaar worden begonnen met een expositie- park. Etsen De expositieruimte wordt tot 7 no vember gevuld met etsen van Rien van der Nat en met kera miek van Jetty Wery. Tot april volgend jaar is de galerie al vol geboekt met werken van andere bekende en minder bekende kunstenaars. CHARLES LENNARTZ LEIDERDORP/DEN HAAG - beginnen met de verbreding meter. De afspraak met de gemeente Leiderdorp is gemaakt dat in elk geval in de tweede helft van ok tober met de werkzaamheden een aanvang zal worden genomen. Een precieze datum kan echter nog niet worden gegeven omdat de aanne mer zit te wachten op stalen dam- wanden die moeten worden aange voerd uit het buitenland. De Oude Rijn moet verbreed wor den omdat hij, onder meer ter hoogte van de Leiderdorpse brug (hier is hij op zijn smalst) onmoge lijk twee behoorlijke schepen kan laten passeren. Het gedeelte zal met drie meter verbreed worden tot een breedte van achttien meter. Dit is volgens de heer Wagenaar van de afdeling Vaarwegen van Provinciale Water staat de minimale maat voor een kanaal waar 1000 ton schepen va ren. Naast deze schepen maakt de vrij drukke pleziervaart op dit wa ter de toestand steeds ondraag lijker. Provinciale Waterstaat hoopt op 17 oktober te kunnen van de Oude Rijn in Leiderdorp over een lengte van 173 Behalve een stuk schuur van een oude fietshandel, zal de bestaande verbouwing langs het water niet door de verbreding worden aange tast. De heer Wagenaar wijst erop dat de voorgenomen inkorting van het toekomstige kunstenaarscen trum op de hoek van de Hoofd straat en de Bruggestraat niets met de verbreding van de Rijn te maken heeft. De gemeente ziet nu echter eerder de kans schoon het oude Jaagpad dat achter de historische panden gelegen is weer in de oude staat te herstellen en te bewaren omdat daar toch werkzaamheden bezig zijn. Het gaat erom het Jaag pad ook na de verbreding van de Rijn te kunnen handhaven. Zoals bekend zijn tegen deze inkor tingsplannen nogal wat bezwaren gerezen in Leiderdorp. De vereni ging de Oude Kern verwijt de ge meente Leiderdorp dat ze gezwicht zijn onder de druk van de provincie en verder een onbehoorlijk be stuur, omdat volgens haar het al gemeen belang en de kunstenaars die gebruik maken van het pand door de inkorting geschaad wor den. Bij de aanbesteding van de verbre ding hadden zich zestien kan didaat-aannemers aangemeld. De laagste inschrijfster was de firma Krijgsman uit Leidschendam met een bedrag van f 130.600. De ver bredingswerkzaamheden aan de Oude Rijn zullen naar verwachting een half jaar in beslag gaan nemen. De kosten worden rond de 370.000 gulden geschat, exclusief de aan- koopkosten van de gronden. LEIDERDORP - In de krant van donderdag 6 oktober stond een verkeerde kop boven het artikel over de Voorhoflaan. "Maak van ïietspad wandelpad" luidde dè aanhef. Dit moest zijn: "maak van wandelpad fietspad". De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de reiio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 7 oktober tot 14 oktober door Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel., 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp 89000. Zaterdag 8 oktober; Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur, bazar 11-18 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, vanaf 21 LAK-Theater, "De Krietkring" van Be- rtolt Brecht, gespeeld door Groningse Stadsgehoorzaal, Concert door het Re sidentie Orkest, 20.15 uur. Groenoordhallen, Boten Occasionshow, 10-18 uur. Waaggebouw, Tentoonstelling Leidse Bond van Amateur-tuinders, 10-22 uur. Vanaf school Rijnsburgersingel hoek Schuttersveld, 19e Hutspotwandeltocht, 40 km: 9-10 uur, 5,10,15,20 km: 9-14 uur. Zondag 9 oktober: Antonius Clubhuis, dansen 20-23 uur Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Café De Twee Spieghels, muziekprog- Restaurant boerderij Meerrust, dorps- straatö, Warmond, "New Orleans Syn- copators", Dixieland band, 15 uur Volkshuis, "De Ratel", H. Kleibrink met films, 10.30 uur. LAK-Theater, kindertheater "Strip en Zipper", 15 uur. Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat, con- t door Caroline van Hemert en Jan Schrr tz, 15 v In Warmond is gisteren een bazaar geopend. De opbrengst van deze bazaar, die in 't Trefpunt wordt gehouden, komt ten goede aan de kerkvoogdij. De markt kan tot vanavond elf uur nog worden bezocht. Leuke en lekkere dingen worden met behulp van het rad van avontuur aan de man gebracht. In de oude kleuterschool kan men vanavond genieten van kaas en wijn. Het Warmonds Trio zal daar voor de muziek zorgen. Lezers schrijven Berekening belastingvoordeel: Renteaftrek 8550,- Subsidie 4000,- Huurwaarde 1170,- LEIDERDORP - Hiermee wil toch even reageren op het stuk in uw krant van 29-9-'77 met als hoofd "Premiewoning duur betaald". Waarom worden bepaalde informaties eerst niet nauwkeuriger nagerekend voordat zo'n verhaal gepubliceerd wordt? Op de eerste plaats moetje natuurlijk al verschrikkelijk blij zijn datje in de gelegenheid gesteld wordt om een premiewoning te kopen. Duizenden mensen staan te dringen om hiervoor in aanmerking te komen. Op de tweede plaats is je huis, zodra het gebouwd is, toch al gauw 100.000 gulden meer waard. Op de derde plaats slaat volgens mij de in het verhaal opgenomen bereke ning betreffende de maandlast helemaal nergens op en wel om de vol gende redenen. Uitgaande van de hypotheek van de familie Van Splunter ad 95.000 gulden kom ik tot de volgende berekening. Hypotheekbedrag 95.000,-. Jaarlasten (rente 9%): 8550,- Aflossingsbedrag op annuïteitenbasis 1000,- Subsidie f 400(t Bruto te betalen 5550,- 5170,- 5170,- Per saldo aftrekbaar 3380,- Belastingbesparing 35% van 3380,-; 1200,- Bijkomende kosten: Onroeren goedbelasting 500,- Overige kosten 500,- Meer stookkosten 650,- 1650,- De totale jaarlasten bedragen dus: lasten-belastingvoordeel bijkomende kosten 5550,- - 1200,- 1650,- is 6000,- Maandlast: 6000,-12 is 500,- (en geen 800,-). Informatie verstrekken is een mooi iets, maar verstrek dan wel juiste of volledige informatie. C. Schoutens Wilddreef 14, Leiderdorp. Noot van de redactie: De berekening van meneer Schou tens is grotendeels juist, maar hij maakt één toch wel belangrijke fout: hij trekt de subsidie in haar geheel van het aflossvigsbedrag af. De eigenaar van een premiewoning moet over de ontvangen premie ech ter nog belasting betalen. De premie van (in dit geval) 4000 gulden wordt bij zijn inkomen op geteld, zodat (afhankelijk van het inkomen) ongeveer de helft hiervan schoon overblijft. In plaats van 4000 gulden moet ongeveer 2000 gulden van het aflossingsbedrag worden afgetrokken. De jaarlijkse lasten zijn dan 8000 gulden (vol gens de berekening van meneer Schoutens). Dat wij uiteindelijk op een iets hogere maandelijkse last uitkomen komt, doordat wij iets andere cijfers voor de bijkomende kosten hebben gebruikt dan meneer Schoutejis: echter geen wezenlijk verschil. KATWIJK - Familie De J., die aan de Zeeweg in Katwijk woont, is vannacht abrupt uit haar slaap ge wekt. Dat gebeurde omstreeks twee uur toen een automobilist de voorgevel van het huis aan flarden reed. Met de (rechter) voorkant kwam hij in de kamer pas tot stil stand. De chauffeur, M. uit Katwijk, ver klaarde tegenover de politie dat hij plotseling moest remmen voor twee fietsers, daarna slipte en tegen de woning klapte. Zoals gezegd: de gevel werd ver nield; van de voorkant van de auto was eveneens niet veel meer heel. De fietsers kozen het hazepad. Maandag 10 oktober: Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort-Kazerne, Noordeinde 2, di. 10.30-12.33 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; caba ret, jaargroep; yoga; bar/soos; alle groe pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; T'Ai Chi. projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go-club, alle groepen vanaf 20 uur. Steenschuur 6, ruil- en veilingavond van "De Postzegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teur fotografen ver., 20 uur. Groenoordhallen, slachtveemarkt, 04-14 Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wq. 11.00-12.00 uur, do 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagéUjks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144 Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkHfeden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leicien. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag Onderwijswinkel LEIDEN - Het is intelligente humor, zonder enige twijfel. André van Duin en Rita Co- rita-liefhebbers kunnen wel thuisblijven. De Vries is afwis selend onderhoudend en ui termate boeiend. Zijn vondsten zijn zonder uit zondering-origineel en zijn „ge prepareerde locale accenten" zijn allen als humoristisch her kenbaar. De Vries geeft de be zoeker een scala van gepeperde opmerkingen mee, die beslist niet van zelfkritiek ontbloot zijn. Dolf de Vries komt uit zijn „Luister-Rijk", dat hij verstan dig genoeg heeft afgegrensd met witte houten kruizen, te voorschijn als een nadenkend Een mens, die woorden vuil maakt aan smerige zaken en die poëtisch wordt wanneer hij, op een stoel staande, een lied voor zijn vrouw wil zingen. Lang dradig lijkt hij te worden, wan neer hij zijn teksten hun humor heeft ontnomen, omdat hij ern- Intelligente humor van De Vries stig wil zijn. „Lijkt" hij te wor den, want dit waarde-oordeel wordt vanzelfsprekend slechts uitgesproken door de geestverwanten van de ontev reden bezoeker, die met veel moeite zijn televisie geruild 'heeft voor een prachtig geres taureerde schouwburg, die hij deze avond voor de eerste maal van binnen ziet. De Vries fulmineert terecht te gen de vervlakking, verstarring en uitholling. Daar waar ande ren een denkpatroon beëindi gen, begint"hij hardop te den ken. Geeft hij suggesties voor een veranderende wereld. Stelt hij de adoptie aan de kaak en neemt er tegelijkertijd afstand van door deze kritiek binnen twee breipennen te vangen. Praat hij over oorlog, terwijl hij, als geen ander weet, dat elke avond „Luister-Rijk" in een ver land weer tientallen mensen sneuvelen voor een vaag en zinloos ideaal. Het is de stem van een enkeling, die toevallig geleerd heeft zijn gedachten vlijmscherp onder woorden te brengen. Daarom blijven de woorden hangen. Tot de uitgang van de schouwburg, het portier van de auto of de pantoffels voor het bed mis schien. Dan vervagen ze weer, omdat de kiespijn van het doch tertje de aandacht opeist. Be langrijk is, dat Dolf de Vries in zijn theaterprogramma nergens vrijblijvend is. Hij doelt op iets, geeft iets ter overweging. En hij geeft een alibi voor ons bestaan. BERT KOEKEBAKKER. LEIDEN - Twee traditionele eenacters, uit het Japan van de 15e eeuw, stonden gisteravond in het LAK op het programma. Aangekondigd was dat het Noh-spelen zouden zijn. Wie schetst dan de verbazing van het publiek dat bij het betreden van de zaal ontdekt dat het voorgeschreven decor tem- pelvormige stellage en galerij vervangen zijn door een onver antwoorde speeltuin. Verbaasd maar met een bijna oosterse rust zette men zich ne der. Die rust was van korte duur, want toen (Ie spelers eenmaal aan het herkauwen van „Het betoverde kussen" begonnen bleek dat zij nog niet bij benadering wisten wat een Noh-spel inhoudt. Een Noh- spel namelijk is een uit de Mid deleeuwen stammend to neelstuk dat gebaseerd is op de symbolen uit die tijd. Evenals in Europa waren de stukken bedoeld ter opvoeding in het stelsel van die periode. Zo Japanse traditie voor schut leerde men bijvoorbeeld uit deze spelen dat de adel gehoor zaamd diende te worden. Strakke wetten voor muziek, choreografie en houding lagen hieraan ten grondslag. Niets van dat al was terug te vinden, men verzuimde zelfs het oriëntaalse, ingetogen spelen te betrachten. Het spel was zo klungelig dat de intrige, die juist zo subtiel is, geheel in er gernis verloren ging. De pauze erna was een aangename afwis seling. Over „de fluwelen trom", dat na de pauze volgde, valt op te mer ken, dat er beduidend beter werd gespeeld. De Noh-wetten buiten beschouwing gelaten, kwam dit spel op het niveau dat tussen de schuifdeuren geen gek Figuur zou slaan. De intrige kwam goed uit de verf, maar daar viel dan ook weinig aan te verknoeien. Jukio Mishima, die beide spelen schreef, is een schrijver van klasse, die een nu nog begrijpelijk beeld weet te gevgn van de gedachten van de Japanse Middeleeuwer. Een 20e eeuwer, die met dit sub lieme materiaal zo onzorg vuldig omgaat, ondanks de exacte aanwijzingen vergelijk baar met die van een Griekse tragedie moet met spoed de hand in eigen boezem steken en eens goed nadenken over wat hij melden wil. Deze avond moet maar gauw worden verge ten, daar zij het LAK onwaardig LOUIS CORNELISSE LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur/Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. 'Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek ■071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschriji ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2