renova geslaagde Vernieuwde band onverdiend nog in verdomhoekje „Waarom nieuwe banden op een auto die eerder zal zijn versleten dan die banden?" Ir&OJ] KoosPos* §Ëipff®§É<! mSÊtè Ford Granada 2000L AUTO ZATERDAG 8 OKTOBER 1977 PAGINA 27 voor zijn rekening neemt. Eén derde van die bussen staat op nieuwe banden, de rest op ver zoolde. Die zowel op voorassen als achterassen worden gemon teerd. Wat de veiligheid betreft-zegt de heer Brummelkamp: "Ver keersongevallen met als oor zaak indicatie de band zijn bij ons tot op heden onbekend". En over de betrouwbaarheid: "In het afgelopen halfjaar hebben wij 71 lekke banden geregi streerd, waarvan 21 in nieuw fase, 25 in eerste zooifase én 25 in tweede en volgende zooifa ses. De verhouding van deze getallen is in overeenstemming met de afgelegde kilometers per bandsoort en wettigt dus de conclusie dat een verzoolde band niet gevoeliger is voor lek raken dan een nieuwe band". Ook het rijcomfort is volgens hem niet minder. "Dat blijkt gevoelsmatig niet te worden beïnvloed door het feit of een bus op nieuwe of verzoolde banden rijdt. Voor zover ons bekend zijn oök door metingen nooit verschillen gecon stateerd". Tenslotte het zo belangrijke kos- tenaspect. Bij de N.Z.H. bedra gen de bandenkosten volgens de heer Brummelkamp onge veer 2,5 cent per gereden kilo meter. "Per jaar een totaal be drag aan banden van ongeveer 1. liljoen gulden. Indien wij alleen nieuwe banden zouden Verzooldebanden zijn zo goed als nieuw. Met deze slagzin proberen de fabrikanten van ver nieuwde banden de hardnekkige argwaan tegen hun produkten weg te werken. Dat lukt niet altijd. Dat bemerkte onlangs de heer Tj. Huese.Als directeur van Tyresoles beheerst hij zo'n 35 procent van de Nederlandse markt voor vernieuwde banden. Voor dat vernieuwen gebruikt hij bij voorkeur be paalde merken waarvan de ervaring heeft geleerd dat de karkassen laiig goed blijven. Een andere ban denfabrikant had hem overreed eens zijn merk te proberen. Er werden vier banden onder Hueses wa gen gemonteerd en hij ging op stap uit het Gooi. Hij trof het slecht. Bij Hoevelaken al meteen een lekke band. Een politieman zag zijn ellende. Zeker een covertje, mijnheer"merkte hij wat schamper op. Het is tekenend voor de slechte image die de vernieuwde band in de volksmond heeft. Waar schijnlijk mede omdat velen nog steeds in de veronderstel ling leven dat het "coveren" - zoals het zo vaak wordt ge noemd - stamt uit de oorlogs tijd. Een toen uitgevonden lapmiddel om de levensduur van versleten banden nog wat te kunnen rekken. Niets is minder waar. Dat blijkt onder meer uit het feit, dat Ty resoles kortgeleden het vee rtigjarig bestaan heeft gevierd. Nogal bescheiden. De situatie op de bandenmarkt leent zich thans niet voor uitbundig feest. De klap van de energiecrisis is deze branche eigenlijk nog steeds niet te boven. Voor de oorlog Maar een achtste lustrum bete kent wel dat Tyresoles al ruim voor de oorlog aan loopvlak- vernieuwing deed. Alleen was toen de aard van het werk an ders. Men vernieuwde op be stelling. De man of het bedrijf dat zijn banden liet vernieuwen was de auto of vrachtwagen enkele dagen kwijt. In de oor logsjaren heeft Tyresoles de grootste moeite gehad om zich drijvende te houden. Er was immers nauwelijks of niet aan rubber te komen. Pas een jaar na de oorlog kon men de produktie weer goed op gang krijgen. Geleidelijk» is daarna ook de aard van het werk veranderd. Vandaag de dag is op bestelling vernieuwen bij Tyresoles nauwelijks meer mogelijk. Het incidentele werkstuk past niet meer in het grootscheeps produktie-ap- paraat. De industrie is er te groot voor geworden. Eisen Deze produkte is in feite geheel gebaseerd op het gegeven dat het karkas van een band veel langer meegaat dan het loopvlak Al is dat loopvlak tot op de draad versleten dan nog dient immers het karkas te vol doen aan de eisen van de ge bruiker: draagvermogen, snel heid, remvertraging, comfort en dergelijke. Bandenfabrikan ten zijn daardoor gedwongen een produkt te vervaardigen, dat de nodige reserve in zich draagt. Ook op het moment van vervanging. Van die reserve maken bedrijven als UBO en Tyresoles (om de twee grootste te noemen van de zo'n zeventien bedrijfjes en be drijven die zich in "ons land met de loopvlakvernieuwing bezig houden, met in totaal een acht honderd man personeel) gretig gebruik. Uit de kolossale berg van ver bruikte banden kunnen zij zeer selectief de banden kiezen, die de "karkasreserve" niet heb ben opgesoupeerd. Vijftig pro cent van de personenautoban den blijkt dan wat karkas be treft nog goed bruikbaar te zijn. Bij bedrijfswagens ligt dat per centage veel hoger. Vijftig procent Eén van de volautomatische vulkaniseerpersen. Daarop is geen plaats voor de individuele klant. banden voorzien van een nieuw loopvlak. De praktijk leert dat vernieuwing bij personen wagenbanden op vijftig pro cent van de aangeboden gladde karkassen éénmaal mogelijk is. "Gezien de soms lange ge bruikstijd van personen wagenbanden door vaak niet- tèchnische gebruikers wordt de vernieuwing tof éénniaal beperkt hoewel een tweede maal - vooral in sommige in tensief bereden wagenparken - zeer wel mogelijk zou zijn. Re- paraties worden' niet aange bracht. De banden worden in dat geval afgekeurd. Bij be drijfsautobanden wörden over het algemeen - afhankelijk van de gebruikswijze - meer ver nieuwingen toegepast, terwijl ook soms reparaties onder ga rantie worden uitgevoerd. Vliegtuigbanden worden veelal acht tot tienmaal ver nieuwd", aldus de heer Huese. Hij wijst er daarbij nadrukkelijk op, dat hij spreekt van "ver nieuwde banden". Dat zijn volledig goede karkassen, waarop een loopvlak is aange bracht en niet over nageprofi- leerde.banden. Dat zijn gladde banden waarop nadat het pro fiel is afgesleten in de overblij vende rubberlaag een nieuw profiel is ingesneden. Iets, wat overigens in ons land is verbo den. Althans voor personenau- tobandèn. Bedrijfswagen banden zijn wat dat betreft aan T. J. Huese strenge regels gebonden. En hij spreekt ook niet over ge- deklasseerde banden: Dat z'ijn produkten van de bandenin dustrie die niet aan de kwalb teitseisen voldeden en der-' halve bij de eindcontrole lager zijn gewaardeerd in kwaliteit. Bijvoorbeeld met een snel heidsbegrenzing. De vragen, die kortgeleden over dit soort banden in de Tweede Kamer werden gesteld hebben nogal wat verwarring gezaaid en de bedrijfstak van de heer Huese nogal pijn gedaan. Besparing Loopvlakvernieuwing geeft bo vendien een besparing in ge bruik van energie en grondstof fen. De heer Huese brengt in dat verband de troonrede in herinnering, die sprak van "een heroriëntering op zuinig om- gaan met grondstoffen en energie". 'Voor de vervaardiging van een nieuwe personenwagenband is 25 liter meer olie nodig dan voor de vernieuwing daarvan. Bij de truckband is dit zelfs 180 liter meer", voegt hij er aan toe. "Vele rapporten wijzen erop dat zo'n vijftig procent van de gebruikte personenwagen banden zouden kunnen wor den vernieuwd. De huidige toepassing in die sector ligt in vele landen tussen de vijftien en vijfentwintig procent van de vervangingsmarkt. In Neder land ligt deze thans nog lager. Hier liggen mogelijkheden van besparing voor de consument zowel als voor de economie als geheel". Bevestiging Bevestiging van het warme pleidooi van de heer Huese op een persbijeenkomst in Loosdrecht kwam van volko men "onverdachte" zijde. Van de heer L. C. Brummelkamp, chef technische dienst van de N.Z.H.V.M. die met zes honderd autobussen een groot deel van het openbaar vervoer in Noord- en' Zuid-Holland monteren dan laat zich bereke nen dat hiermede 700.000 gul den méér zou zijn gemoeid. Dus bijna twee miljoen op jaar basis". De vernieuwde band is natuurlijk goedkoper dan een nieuwe band. Hoewel de prijzen door vele soorten kortingen wat ver sluierd zijn houdt men het bij Tyresoles op zo'n dertig pro cent goedkoper. Het kos tenbewuste bedrijfsleven heeft dat allang ontdekt en maakt dan ook veel meer dan de par ticuliere automobilist gebruik van die vernieuwingsindustrie. Waarom die "modale automobi list" dan zoveel minder? "Het ligt voor de hand dat de wat. minder kostenbewuste be rijder van een peperdure snelle auto niet het schoolvoorbeeld is van een besparingsgevoelige koper", zegt Tyresoles' ver koopleider J. de Boer. "Maar toch is het opvallend dat een specifieke Mercedes band als de 175 SR 14 met stootrand een van de toppers uit ons prog ramma is. Het laat zich echter aanzien dat deze auto's dan wel inmiddels gezien de lange le vensduur in handen zijn van de tweede of derde eigenaar". "Het is duidelijk", zegt hij verder, "dat de vernieuwde band het interessantst is voor die grote groep Nederlanders, die vanuit een bescheiden particulier budget een privé-auto rijden. Vaak alleen voor woon-werk- verkeer en voor gezinsrecrea tie. En vaak met een zeer lage kilometrage. Hetzelfde geldt uiteraard voor de tweede auto in het gezin. De indruk bestaat dat door de bandenverkoper nog te weinig wordt gewezen op de besparingsmogelijkheid door montage van de ver nieuwde banden juist voor deze groepen automobilisten. Het is toch weinig zinvol dure nieuwe banden te monteren onder auto's die vaak op het au tokerkhof belanden ver voor dat die banden zijn versle ten KOOS POST rt) g°rt Door j'W ■BhOTv >V ,<v De vernieuwde Granada-serie van Ford is wat goedkoper uitgeval len dan aanvank.elijk werd ge dacht. Bij de introductie werd voor de laagst geprijsde versie nog een bedrag van nagenpeg ne- gentien mille opgegeven. Maar toen de wagens in de showrooms werden geplaatst zat er op deze tweedeurs sedan met een vier ci linder motor van 1700 cc een prijskaartje van f 18.544,-. Een duidelijk verschil dus. Het zal wel te maken hebben rpet wat de concurrentie rekent "Öf denkt te gaan rekenen. Tussen deze versie en de duurste, die dicht in de buurt van de vee rtig mille komt (de zes cilinder Ghia 2800 met injectiemotor) ligt een breed arsenaal aan mogelijk heden. Inclusief twee versies met dieselmotor. Dat is overigens de enige nieuwe krachtbron, die men in deze Granada-serie zal vinden. Voor het .overige heeft Ford de voorkeur gegeven aan de motoren, die in het verleden hun betrouwbaarheid al overduide lijk hebben bewezen. Voor onze „rij-impressie" hadden wij de beschikking over een vierdeurs Granada 2000 L met een vier cilinder motor, die een vermogen van 99 DIN-pk kan produceren. Te koop voor een bedrag van f 21.765,-. Dat is dan de „vuile" prijs. Daar komt nog een X-bedrag aan afleveringskos- ten bij. Helaas is men bij Ford nog niet zo ver als bij Citroen, waar nu de auto's „rijklaar" staan ge prijsd. Daar weet men precies waar men aan toe is. Maar wat niet is kan ook bij Ford nog ko- waarin men zich vrijwel onmicf- delhjk thuis voelt. Het zijn geen eigenzinnige raspaarden, dié Ford kweekt. Ze zoeken het in Keulen - want al deze Granada's komen uit Duitsland - nergens in het extreme. Ze zeggen het ook met nadruk dat ze zoeken naar de grootste gemene deler van de publieke smagk. ZehebDen het zelfs onderzocht. Die "gemid delde koper" (wie dat dan ook moge zijn) wil een royale sedan. 'Hij wil een funct'ionele wagen, waarbij de stabiliteit en de lage luchtweerstand belangrijker is dan een "vlot" uiterlijk. Hij wil uitgekiende techniek met zorg voor het detail. Maar toch, hij wil ook een keuze mogelijkheid. Hij wil graag'het. conféctiemodel, maar dan toch op maat gesneden. Daarom heeft Ford vastgehouden aan vele va riëteiten al is het niet meer zo bont als vroeger. Maar nog steeds kan men luxe-op-maat kopen. En men kan kiezen uit verschillende motoren. Met cilinder in lijn of in V-vorm. Met inhoudsmaten van 1700 tot 2600 cc. Met vier of zes hadden een "tussenmaatje". in twee lite? met vier cilinders lijnen. Desondanks een koste- Tijk krachtbronnetje dat heel gladjes zijn werk deed. En pas wat grommerig ging protesteren bij hogere snelheden. Als een in gebouwde afgezant van Wes terterp hielp hij ons eraan herin neren dat we boven de limiet za ten. En we konden als we wilden tot zo'n 160 kilometer op de teller gaan. Dan was de motor wat ru moerig maar de wagen bleef goed in de hand. En dat vonden wij .toch het belangrijkste. Alles- bij elkaar zouden we deze Granada met een vette voldoende willen honoreren. Een comforta bele reiswagen vooral, maar toch ook nog wel goed te gebruiken in het drukke stadsverkeer. Al had een kortere draaicirkel daarbij het manoeuvreren wel iets een voudiger gemaakt. Alleen het benzineverbruik is ons wat tegengevallen. Bij normaal gebruik zo een op negen is met de hoge benzineprijs vandaag de dag niet weg te cijferen. Het kan wellicht iets voordeliger De wa gen was ook nog wel ergjong. Net zo'n tweeduizend kilometer op de teller. Het zal derhalve op de langere duur wel beter worden. Maar voorlopig was dat een te- genvallertjc, Een van de wéini gen, overigens. Royaal van afmetingen met lage gordellijn en een groot glasop pervlak. Geen wagen om van te watertanden, dat niet, maar wel een model dat er fris en aantrek kelijk uitziet. De moderne indruk, die deze Gra nada van buiten geeft vindt men ook in het interieur terug Door het vele glas rondom is er prettig veel licht in de wagen wat een ex tra dimensie geeft aan de toch al Het aantrekkelijke dashboard van de Granada. Persoonlijk vinden wij de „renova tie" van de Granada erg geslaagd. We hebben al eerder gecon stateerd. dat de ontwerpers tij dens hun werk kennelijk het oog strak op de Taunus hadden ge richt. Want d.e Granada is duide lijk de grotere broer van die Taunus. De familietrekken ko men er sterk in naar voren. Zeer terecht natuurlijk. Niet alleen omdat de Taunus het meest ver kochte model van Ford is. maar ook doodgewoon omdat Taunus een leuk, goed en functioneel model is. Dat vindt men ook te rug in de nu modern strak gesty- lperde Granada. royale ruimte. Zowel voor- als achterin heeft men voldoende plaats om de benen gemakkelijk' weg te steken. Daar komt nog bij, d-at Ford heel comfortabele stoe len en dito achterbank in deze Granada heeft gezet. Met een ge makkelijke zit en flinke steun in de rug. Het nieuwe dashboard volgt de strakke lijn, die men in het gehele ontwerp terugvindt.. De functie van de verschillende knoppen zijn duidelijk aangegeven. De wijzers op de klokken zijn van oranje reflecterend materiaal. Helder genoeg om duidelijke in formatie te verschaffen zonder het goedkope kleureffect dat men hier en daar tegenkomt. Under vingerbereik zitten op de stuurkolom drie handels, die verlichting, ruitewissers, ruitesp- roeiers, richtingaanwijzers, claxon en lichtsignaal bedienen. Ze zijn uiterst handig te hanteren, zoals trouwens'de totale bedie ning erg eenvoudig is. Met enkele uitzonderingen, Zoals de plaats van het korte pookje, dat - zoals vanouds bij Ford - heel soepeitjes de licljt en efficiënt functione rende 'versnellingsbak dirigeert (als men niet de voorkeur aan een automaat heeft gegeven). Maar het pookje zit wel een flink eind naar'voren. Eigenlijk iets te ver voor het mooie. En nu we het toch over de han delbaarheid van de wagen heb- bep, hij heeft een zeer rovale draaicirkel. Dat komt die han delbaarheid natuurlijk niet ten goede. Dubbel jammer, omdat het voor het overige zo prettig sturen is met deze Granada. Door de uitstekende .vering en de vier onafhankelijk opgehangen wie len is er aan de wegligging niets aan te merken. Uf het-zou moeten zijn dat de wagen wat te on stuimig reageert als men hem wat (te) snel de bocht in jaagt. Maar het is een levendigheid, die heel eenvoudig is op te vangen. Zeker als men er eenmaal aan gewe"nd En dat duurt niet lang, want ook Ford weet wagens te rpaken,

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27