LEIDSCH DAGBLAD PvdA wil alleen als nu Den Uyl formateur Neilen? vier N a brand directeuren gearresteerd schoot tor groot Russen hebben nu "Tjsbaan0" nieuwe grondwet „Ik zag Menten schieten" NA DE DERDE MISLUKKING JmciaHI GEDING FOLKERTS TEGEN DE STAAT Overleden vrouw uit Korte Vlietkanaal opgehaald Veringa: beschaamd en onthutst H VLIETWIJK manden, - stretchers, bedjes ra/hoes voor hond of kat! +S alles Vlieland VRIuDAG 7 GKTOBLR 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35365 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (SP) - Het openbaar ministerie is een ge tuige op het spoor gekomen die zwaar belastende verklarin gen heeft afgelegd tegen Pieter Menten. Het gaat om de 68-ja rige Philip Muller, die nu in Oost-Duitsland woont. Müller heeft gezegd dat hij op 7 juli 1941 ooggetuige was, van de massa-executie in Pod- horodce, waar hij tot 1943 woonde. Müller weet zich te herinneren dat Menten vele inwoners eigenhandig heeft neergeschoten. Het openbaar ministerie heeft vanmorgen aangekondigd al les in het werk te zullen stellen om Müller als getuige naar de rechtbankzitting in Am sterdam te halen. Vanmorgen heeft de president van de rechtbank in Den Haag de eis van Pieter Menten, dat hij onmiddellijk in vrijheid gesteld moet worden, verwor- pen. Menten had dat in kort geding gevraagd omdat hij vindt dat hij van de beschuldi gingen waarvoor hij nu terecht staat, eerder al is vrijge sproken. UTRECHT - De Westduitser Knut Folkerts heeft een kort geding aan gespannen tegen de officier van justitie in Utrecht en de staat der Nederlanden. Folkerts vraagt de president van de rechtbank de of ficier en de staat öp te leggen, dat hij tijdens zijn voorarrest kan ver blijven in een huis van bewaring. Momenteel zit Folkerts vast in een marechaussee-kazerne. Zijn advocaat mr. Bakker Schut herhaalde zijn stelling, dat volgens de wet een voorlopige hechtenis alleen kan worden ondergaan in huizen van bewaring, die zijn aan gewezen door de minister van justi tie. Folkerts bevindt zich vanaf zijn arrestatie zodanig afgezonderd in een cel, dat zintuiglijke waarne ming in het geheel niet of nauw elijks mogelijk is, aldus Bakker Schut. Naar zijn zeggen is van we tenschappelijke zijde aangetoond, dat zo'n isolement kan leiden tot verstoring van geestelijke en li chamelijke gezondheid. LEIDEN - Met behulp van de Leidse brandweer heeft de politie vanochtend een overleden vrouw uit het Korte Vlietkanaal opge haald. De vrouw is ongeveer zestig jaar en heeft volgens de politie niet •eig lang in het water gelegen. De politie is vanmorgen direct met een buurtonderzoek begonnen, dat zich in eerste instantie richtte op de bejaardenhuizen in de omgeving. Rond het middaguur was niet be kend of er sprake zou kunnen zijn van misdrijf. Opel Rekord modellen van het type 1977 nü met kortingen tot 2.500,- Uw voordelige Opel-dealer Het Motorhuis Plaatselijk een bui Plaatselijk een bui, maar ook enkele opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minimumtemperaturen onge- 8 OKTOBER Zon op: 6.51 uur, onder: 18.02 uu Maan op: 1.24 uur, onder: 15.51 i Hoogwater te Katwijk te 11.5! laaguatcr te 7.14 en 19.351 uur. IN VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN - De Voor- plex aan de Rouwkooplaan. Nadat schotense politie is op het ogenblik de brand in de nacht van vrijdag op druk bezig om er achter te komen of zaterdag had gewoed en grote DEN HAAG (ANP) - Ex-infor- mateiir Veringa is "enige mate be schaamd en onthutst" nu de infor matie niet helemaal rond" is ge komen. Hij zei dit vanmorgen op een persbijeenkomst, waarin hij en informateur Den Uyl een toelich ting gaven op het vastlopen van de informatiebesprekingen op het punt van de zetelverdeling Veringa verweet de aan de forma tie-besprekingen deelnemende par tijen (PvdA, CDA en D'66) dat zij geen openingen hebben geboden om tot een gezamenlijk voorstel inzake de zetelverdeling te komen. Veringa zei nog dat het abortus akkoord inhoudt dat uiteindelijk de ministers van het CDA een abortuswet die hun niet zint, nooit kunnen tegenhouden. Ook als de CDA-ministers er tegen zijn zal een initiatiefvoorstel uit de Tweede Kamer de handtekening van de minister van Justitie moe ten krijgen. Als althans de meer derheid van de ministerraad daarvoor stemt. Veringa zal deze uitleg op uitdrukkelijk verzoek van PvdA-fractieleider Van Thijn schriftelijk vastleggen omdat er otussen PvdA en CDA onenigheid schade aanrichtte werd zaterdag over deze zaak bestond, een van de directeuren aangehou- c, c r» rr i u den door de rijkspolitie in Voor- Ex-formateUr Den Uyl wilde de si- r voorlopige hechtenis tuatie met al te zeer dramatiseren. Dat zou pas het geval zijn als de Verkiezingsuitslag niet meer kan worden omgezet in een kabinet. De DEN HAAG (SP) - PvdA, CDA en D'66 moeten door gaan met het vormen van een nieuw kabinet. Na het mislukken van de onderhandelingen over de zetelverdeling waarbij de informateurs Veringa en Den Uyl er niet in slaagden een gezamenlijk voorstel te doen om de drie partijen bij elkaarte brengen, moet Den Uyl het in zijn eentje verder proberen. De konin gin doet er verstandig aan Den Uyl te benoemen tot formateur. Zo luidt het advies dat PvdA-frac- tieleid°r Ed van Thijn vandaag aan koningin Juliana heeft gegeven. Na de mislukte poging van de beide informateurs ligt volgens Van Thijn de benoeming van formateur Den Uyl het meest voor de hand. Hij zou behalve over de zetelverde ling ook over de bemanning van het kabinet kunnen proberen om een akkoord tussen PvdA, CDA en D'bb tbereiken. Het was overigens CDA-fractie- leider Van Agt die gisteren tot grote woede van Van Thijn de inhoud van het PvdA-advies aan de konin gin bekendmaakte. Volgens hem had Van Thijn deze opvatting giste ren aan de informateurs Veringa en Den Uyl meegedeeld. Van Thijn zei buitengewoon teleurgesteld te zijn dat het informatieoverleg over de zetelverdeling niets heeft opgele verd. "Maar ik ben niet verbitterd of wanhopig. We moeten door gaan", zei hij. Van Agts zienswijze op de weer ontstane patstelling was vanmor gen nog niet bekend. Hij zweeg erover. Wel gaf hij, gisteravond al, te kennen dat de PvdA had moeten beseffen dat het geen zin zou heb ben om het CDA bij de zetelverde ling fjtxhkwaardig te bedelen. "Wij hebben ons in '73 laten onderbe dden, maar dat gebeurt niet weer, aldus Van Agt. Hij vond en vindt een verdeelsleutel van, 8 (PvdA), 7 (CDA) en 1 (D'66) onaan vaardbaar. Zijn tegenspeler Van Thijn meende gisteravond dat er desondanks verder kan worden gepraat, omdat de verschillende verdeelsleutels "onvoldoende zijn onderzocht". (Zie verder pagina zeven). Geloof waardigheid De belangrijkste pijler van een de mocratie is de geloofwaardigheid van haar leiders. Die geloof waardigheid is niet te koop, je kunt er ook niet voor doorleren, zij komt alleen maar voort uit het handelen van de leiders zelf. Deze derde breuk in de formatie is een schrijnend voorbeeld van het volstrekt tekortschieten van poli tieke leiders. Een toch al moei zaam langs kuilen en gaten ge zeuld regeerakkoord moet nog weer langer blijven liggen door de uitputtingsslag over de aan tallen mannetjes per partij en over de mannetjes zelf. De wijze waarop de heren elkaar het estafettestokje van de schuld in het colbertjasje frommelen is weinig verheffend. Met de media permanent aanwezig is het een af pang voor open doek. Het manoeuvreren van een PvdA was de laatste dagen hortend en inconsequent. Als Van Agt bij de socialisten om tal van redenen als onbekwaam en onaanvaardbaar staat geboekt, dan moet dat toch zowel de combinatie 8-7-1 als voor 7-7-2 gelden? En waarom heeft die PvdA dan geen gebruik trachten te maken van het op zich absurde aanbod van de „naïeve" (het zijn z'n eigen woorden) politicus Dries van Agt om ten behoeve van een andere CDA-er bij justitie terug te treden? En op welke dringende overweging moet CD A's tarten van de stem busuitslag worden teruggevoerd, waarbij een combinatie 8-7-1 werd afgewezen? Werd het lands- belang van een snélle regering daarmee niet ondergeschikt ge maakt aan andere interessen, of gewoon aan koppigheid? Dit kan zo niet doorgaan. De pro blemen in de sociaal-economische sfeer stapelen zich op. Er is ook geen andere keuze dan PvdA en CDA op die ene tandem, ook al schijnt men elkaar bij voorkeur veel lekke banden te wensen. Deze stuitende impasse mag niet lan ger dan een paar dagen duren. Is er nog geen Burger of andere hardhandige bemiddelaar op het Binnenhof gesignaleerd? NEC-voetballer Dries Visser er maar mee. Sinds dankzij zijn optreden de Spartaan Weerdenburg in het ziekenhuis belandde en Jan van Beveren geblesseerd raakte, komt zijn oude bijnaam weer in zwang. "Maar ik vind het waardeloos dat ze me nu weer het scheer- s noemen". PAGINA 19 De Spaanse dichter Vincente Aleixandre is zelf ook volko- n verrast dat hij de Nobel prijs krijgt PAGINA 5 Twee en drie jaar geèist te gen koppelbazen PAGINA 7 Cyrus Vance optimistisch over het Midden-Oosten PAGINA 9 Jan Lanser wellicht wet houder van Utrecht PAGINA 13 VOLVO VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Nü 1977 modellen met forse korting schoten genomen. Op een later tijdstip werden nog drie directeuren aangehouden. Ook uiuruenumijezei m een ,ue zii bevinden zich in vonrlnn.ee verkiezingsuitslagdient te leiden Zie de mededelingen over ijshockeywed- strijd en andere ac tiviteiten elders in dit blad. Douaneman schiet op Nederlander zij bevinden zich in voorlopige hechtenis. De directeuren zijn on dergebracht in verschillende poli tiebureaus, onder meer in Leiden. Vermoedelijk om te voorkomen dat de arrestanten in contact met el kaar zullen komen. Een woordvoerder van de rijkspo litie zei vanochtend dat het onder zoek nog in volle gang is en dat geen verdere mededelingen kunnen worden gedaan. Wel heeft de brandweer sterke aanwijzingen dat de brand aangestoken zou kunnen zijn in het textielbedrijf Euro-Im- pex B.V. juist deze Dit textielbedrijf week verplaatst worden naar een andere gemeente. Na de brand is de brandkast van het bedrijf gevon- den met een bedrag van ongeveer ARNHEM (APA)-Een douaneman 50.000 gulden. Verder zouden uit de grenspost Babberich heeft vannacht omstreeks half een het die het vermoeden r geopend op een Nederlander stichting alleen m tevoren illegaal vanuit Zo andere zaken gevonden zijn, n brand- sterken. het bedrijf er niet al te r de grens was geko- rooskleurig hebben voorgestaan, men. De man reed in een auto met De brand heeft ook op ander terrein Duits nummerbord, reden waarom de gemoederen verhit. Zo is geble- de twee patrouillerende douane- ken dat'er op het industriecomplex mannen hem wilden controleren, boven- en ondergrondse opslag- De wagen stopte inderdaad, maar plaatsen van brandbare stoffen toen de beambten er op af liepen aanwezig waren, die niet stonden gaf de bestuurder plotseling vol gas geregistreerd. Vooral de bewoners reed op de man die voor de auto stond in. Deze kon het vege lijf red den door opzij te springen. Zijn collega loste twee schoten op de wagen. Anderhalf uur later werd de man, de 24-jarige Amsterdammer J. O., in zijn woonplaats aangehouden. In de auto zaten twee kogelgaten. Waarom hij er vandoor ging zal vandaag pas blijken als hij naar Ze venaar is overgebracht. Bekend is dat hij even voor het incident bij een grenspost vlak bij Babberich had geprobeerd over de grens te komen, maar door de douane werd teruggestuurd. Met de Rote Armee Fraktion heeft de Amsterdammer zeer waarschijnlijk niets uit staande. de nabij gelegen Essenlaan hebben de afgelopen dagen laten blijken bijzonder ongerust te zijn over het ontbreken van de noodza kelijke veiligheidsmaatregelen. Sinds de woningen vijfjaar geleden werden gebouwd hebben zich op het industrieterrein al twee grote branden voorgedaan. iwerking van PvdA, CDA en D'66. Het komt Den Uyl voor dat een kabinet op basis van die uitslag mogelijk is. "Het duurt erg lang en het kost veel moeite, maar het kan", aldus Den Uyl, die hierbij wees op de kabinetsformatie in 1956, die meer dan vier maanden duurde en waaraan acht infor mateurs en formateurs te pas kwa- Nieuwe Rijn 50 - Leiden. Tel 120824 fi-// IA IJ JSHSfWSffWSÏIH KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 MOSKOU (AP) - Na achttien jaar en vier maanden van voorbereidin gen is het dan zover: het Russische parlement heeft vandaag de nieuwe grondwet aangenomen. Een ge beurtenis die wordt beschouwd als de kroon op het levenswerk van de huidige president van de Sovjet- Unie, Leonid Breznjev. Het parlement heeft het negen duizend woorden tellende docu ment zonder een tegenstem aan vaard. De oude grondwet die uit 1936 stamt en onder Stalin tot stand is gekomen is nu afgeschreven. Na de stemming verhieven de 1500 parlementsleden zich van hun ze tels en barstten los in een ovatie, die gepaard ging met ritmisch hand geklap, kreten en het uitroepen van leuzen. Het Russische parlement heeft vandaag ook de 76-jarige diplomaat Wasily Kuznetsov benoemd tot eerste vice-president van de Sov jet-Unie. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de Sovjet-Unie dat deze functie bestaat. Maar Kuz- netsovs gevorderde leeftijd en zijn gebrek aan ervaring op het aller hoogste politieke niveau houdt in dat men niet gelooft dat hij hiermee is aangewezen als opvolger voor Breznjev. Het voorstel om Kuznetsov te be noemen was afkomstig van de ideoloog van de Communistische Partij, Michael Soeslov. Kuznetsov stond in de regerings- Hiërarchie voor deze benoeming onder de minister van Buiten landse Zaken Gromyko als tweede man op het ministerie. Zijn nieuwë werk zal bestaan uit het begroeten van nieuwe ambas sadeurs, het leiden van internatio nale onderhandelingen en de con tacten met het parlement. Vondellaan 41, Leiden, Telefoon 071-769344. Karei W.j. Lotsyweg 7, Dordrecht, Telefoon 078-70175. A 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Chk ga liever me! over 1 nachl ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noleren El ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1