Labour wil dat Groot-Brittannië in de EG blijft Mensenrechten nog bovenaan de lijst YS BLAZEN WIJSELIJK STOOM AF GaNMB-i Da's'nheel ^voordeliger! Talenkennis in Europa moet wordenbevorderd Leider Ierse socialisten vermoord Er moet wel wat veranderen CONFERENTIE IN BELGRADO OWEN: "VERSTOOR ONTSPANNING NIET" DONDERDAG S OKTOBER 11)77 BUITENLAND PAGINA 9 Israël nu weer tevreden ADVERTENTIE JERUZALEM (SP) - "De Ver- enigde Staten zetten twee stappen vooruit naar de Arabische Staten en doen vervolgens een stap terug naar Israël.". Op deze kernachtige wijze werd het diplomatieke pa troon van de regering-Carter giste ren in de Israëlische hoofdstad ge schetst na afloop van het langdurig overleg tussen de Amerikaanse leiders en minister Dajan. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken toonde zich gisteravond in een vraaggesprek voor de Israëlische televisie na het marathong^sprek' met Carter en Vance tevreden over de Ameri kaanse houding tegenover Israël bij de voorbereiding van de hervat ting van de Geneefse conferentie. De verwachte crisis in de Ameri kaans-Israëlische betrekkingen is weliswaar niet afgewend maar pre sident Carter en zijn adviseurs hebben wijselijk stoom afgeblazen. Minister Dajan vindt de Ameri kaans-Israëlische discussienota waarin nog correcties en wijzi gingen kunnen worden aange bracht, een aanvaardbaarder do cument voor Israël dan de Ameri kaans-Russische verklaring over het Midden-Oosten waarover Jeru zalem in toorn is ontstoken. Na de schrikreactie in Israël en de protestgolven van het Ameri kaanse Congres, de publieke opinie en vooral van de Joodse Gemeen schap in de Verenigde Staten wilde de regering-Carter de troebele at mosfeer van confrontatie tussen Washington en Jeruzalem die door die verklaring was ontstaan opkla ren teneinde een botsing te ver- mytfen. Volgens Israëlische bronnen wil Carter koste wat het kost naar Ge- nève en vandaar dat hij ook vast besloten was een getekend docu ment met Israël tot stand te 'bren gen'. Dit document zal aanstaande zondag op de wekelijkse kabinets vergadering ter goedkeuring aan de Israëlische ministerraad worden voorgelegd. In de Amerikaanse-Israëlische dis cussienota over de te volgen proce dure op de Midden-Oosten-con- ferentie in Genève verklaart Israël wederom geen PLO-delegatie en geen afzonderlijke of onafhan kelijke Palestijnse delegatie in Ge nève te zullen aanvaarden. Volgens Dajan is er afgezien van de her openingsplechtigheid alleen plaats voor Palestijnen in Genève als wordt gesproken over de bezette westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook wanneer Palestijnse ver tegenwoordigers deel zullen uit maken van een van de Arabische delegaties die door stafen worden Op de Geneefse conferentie zal Van Israël niet over de oplossing van het Palestijnse vraagstuk of de vesti ging van een Palestijnse staat, maar alleen over de oplossing van het vluchtelingenprobleem mogen worden gesproken. In resolutie 242 wordt namelijk uitsluitend dit laatste onderwerp genoemd. Dus u heeft nog een kans om de Volkswagen-Polo te winnen!!! i BANGKOK -iThaise studenten bidden bij de boom waaraan vorig jaar enkele van hun mede-studenten door rechtse tegenstanders werden opgehangen. De demonstratie kostte veertig mensen het leven, de meeste van hen waren studenten. ADVERTENTIE BRIGHTON (SP) - Lid blijven van de Europese Gemeenschap, maar dan wel streven naar grootscheepse fundamentele veranderingen. Op de vork van deze formule hebben de Britse socialisten op het grote partijcongres hun jaarlijkse hete aardappel doorgeslikt. tans Costello 1% extra rente, dus 5% Lp.v. 40/o. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000- per maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen, moeiteloos via de brievenbus. inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. f- Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk nl|W i-t} 'Feesten in Nederland'. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Meer dan vijfjaar lang discussieert Labour in alle toonaarden over het inmiddels verworven lidmaat schap van'de Europese Gemeen schap, maar onveranderd is de partij tot het uiterste verdeeld als- het gaat om de vraag of dat lidmaat schap nu wel of niet waarlijk pas send, billijk, nuttig en vooral heilzaam is. De meeste socialisten menen van niet, al hebben zij nu dan toch maar weer hun steun ge geven aan leider James Callaghan, die vindt dat het verstandiger is om eerst als volwaardig lid te proberen Engelse Grote lijnen BELGRADO (DPA/Reuter/UPI) - de rechten van de mens en het streven naar militaire ontspan ning zijn gisteren weerde belang rijkste thema's geweest op de conferentie in Belgrado, waar 33 Europese staten plus de Ver enigde Staten en Canada nagaan wat er terecht is gekomen van de afspraken van de in 1975 gehou den conferentie van Helsinki in zake de veiligheid en samen werking in Europa. De Zweedse delegatieleider, staatssecretaris van Buiten landse Zaken Leif Leifland, ver klaarde dat zijn land er op zal blijven letten of de rechten van de mens worden geërbiedigd. "Wij zijn zeer begaan met mensen die vernederingen en vervolging moeten ondergaan omdat zij ui ting willen geven aan hun opvat tingen over sociale en andere kwesties, omdat zij hun gods dienst willen belijden of omdat zij samen willen ijveren voor poli tieke, vakbonds- of andere rech ten". Leitland noemde geen landen in dit verband. Hij verwierp de stelling van communistische zijde dat dergelijke kritiek zou neerkomen op inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere sta ten. 'Wij kunnen hier g«?en irf- menging in zien", zo verzekerde de Zweedse delegatieleider. Hij gaf voorts als zijn mening dat politieke ontspanning, w'il zij in de ogen van de volkeren geloof waardig zijn, ook tot concrete re sultaten op het gebied van de ontwapening moet leiden. De Joegoslavische vertegenwoor diger Milorad Pesic kondigde aan dat zijn afvaardiging voorstellen zal doen tot meer vertrouwen wekkende maatregelen op mili tair gebied. Hij was van oordeel dat de kwestie van de men senrechten een "delicate" zaak is die op een verantwoorde wijze moet worden aangepakt. Een houding die gewild of ongewild feitelijk op een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen zou neerko- AD VERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. 'n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra's. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten men, zou zijns inziens niet tot de verdediging van de mensenrech ten en tot versterking van de we reldvrede bijdragen. Aanhouding Twee in ballingschap levende Let ten die naar Belgrado waren ge komen om aandacht te vragen voor de rechten van hun land genoten in de Sówjet-Unie, zijn gisterochtend in hun hotel in de Joegoslavische hoofdstad aan gehouden. De ballingen die res pectievelijk afkomstig zijn uit Stockholm en Washington, zul len vermoedelijk worden uitge- Tijdens de inleidende besprekin gen voor de gisteren geopende conferentie, deze zomer, hadden de Joegoslavische autoriteiten al zeker 20 vertegenwoordigers van westelijke groeperingen die voor de rechten van verscheidene be volkingsgroepen in Oost-Europa wilden opkomen, het land uitge zet. In Belgrado bevindt zich ook een delegatie van het Westduitse "genootschap voor de rechten van de mens", dat in Frankfort is gevestigd. Deze afvaardiging overhandigde gisteren aan de Westduitse delegatie een rapport over individuele gevallen van schendingen van de men senrechten in Oost-Europa en Joegoslavië. In Moskou gaf gisteren een Rus die geen toestemming* heeft gekre gen om naar Israël te emigreren, een brief aan westelijke verslag gevers waarin hij de aandacht van de deelnemers aan de con ferentie in Belgrado vraagt voor zijn geval. Volgens de 44-jarige Wladimir Tsjestnoy, die zich dichter en vertaler noemt, mag hij de Sowjet-Unie niet verlaten "omdat hij te veel zou weten". Dit zou doelen op het feit dat hij vroeger ambassadesecretaris in Bern en Washington is geweest. Om zijn "democratische opvat tingen" zou hij in moeilijkheden zijn gekomen met de Russische veiligheidsdienst KGB. In een lange brief aan de algemeen secretaris van de Labourpartij, Ron Hayward, heeft premier Callaghan in grote lijnen uiteengezet dat hij de komende weken in nauwe samen werking tussen zijn kabinet en het partijbestuur tot een speciale En gelse strategie voör de Europese Gemeenschap wil komen. Een stra tegie die ertoe moet leiden dat de huidige structuur van de Gemeen schap grondig wordt veranderd. Het behoud van het gezag en de macht van de nationale regering in de parlementen en een meer de mocratische controle op de zake lijke activiteiten van de Gemeen schap staan daarbij voorop. Alsook ingrijpende wijzigingen van de gemeenschappelijke landbouw politiek met haar verwerpelijke voedseloverschotten en de ont wikkeling van een Europees ener giebeleid dat is afgestemd op het nationale belang. Duel Het was deze brief waarin ook na drukkelijk werd stelling genomen tegen het idee van een federaal Europa, die in Brighton moest „duelleren" met extreme acties voor onmiddellijke opheffing van het Engelse lidmaatschap of het houden van een nieuw referendum hierover in het komende parlemen taire seizoen. En vooral dit laatste dan kennelijk gebaseerd op recente opiniepeilingen, die aangeven dat steeds meer Engelsen zich tegen de Gemeenschap zouden keren. Spreker na spreker stapte op het podium van het grote congrescen trum om met duidelijke instem ming van de zaal hun diepgewor telde afkeer en wantrouwen voor de Gemeenschap uit te dragen. En tegelijkertijd hun opvallend gemis aan de meeste elementaire kennis van wat het Engelse lidmaatschap in de praktijk betekent. Dat gold kennelijk ook voor de voorzitster van het congres, Joan Lester, die tenslotte wel gedwongen was om uit de zaal pro-Europeanen op te roepen om het debat meer balans te geven. Tegenstander Tenslotte was het aan minister Mi chael Foot om als fervent tegen stander van de Europese Gemeen schap toch een lans te breken voor het plan-Callaghan. Michael Foot maakte er geen geheim van dat sinds wijlen Hugh Gaitskell 15 jaar geleden in hetzelfde Brighton La bours discussie over de Europese Gemeenschap op gang bracht, hij niet van gedachten veranderd is en de instituten van Brussel volstrekt verwerpelijk vindt. Als het dan nu toch de bedoeling is dat een La- bour-regering wil proberen die in stituten aan te pakken, krijgt dat ook dij nem duldeiyk de voorkeur boven uittreden zonder meer. Per slot van rekening kan Engeland er nu tevens toe bijdragen dat de Ge meenschap op korte termijix wordt uitgebreid met het volwaardige lidmaatschap van Portugal, Spanje en Griekenland, aldus Michael Foot en de meer dan duizend afge vaardigden in de zaal begrepen heel goed wat hij daarmee bedoelde. Want het is allang geen geheim meer dat de anti-Europeanen van Labour deze uitbreiding zien als een verzwakking van de huidige structuur van de Gemeenschap. Uitgaande van de merkwaardige gedachte dat het van Portugal, Spanje en Griekenland de bedoe ling zou zijn om toe te treden tot een soort vrije handelszone en niet tot een geïntegreerde economische structuur. Kortom, de verwarring en het gebrek aan Europees realisme bij Labour zijn gebleven. DUBLIN (AFP) - Seamus Costello, voorzitter van de Ierse Republikeinse Socialistische Partij, is gisteren in Dublin dood geschoten. De moord werd tegen het middaguur gepleegd. Een onbekende vuurde vier kogels op Costello af. De 38-jarige partijleider werd neer geschoten op het ogenblik waarop hij in het centrum van Dublin uit zijn auto stapte. De partij die door Costello werd geleid was een dissidente fractie van het IRA, de actieve vleugel van de officiële Sinn Fein, de be weging met een marxistische in slag. Costello gold als een van de meest vooraanstaande strijders tegen Groot-Brittannië. Hij was in het dagelijks leven autohandelaar. In Dublin ontstonden na de aanslag door één enkele man meteen spe culaties over heropleving van de rivaliteit tussen de IRSP en het IRA. STRAATSBURG (ANP) - De as semblee van de Raad van Europa heeft gisteren in Straatsburg de ne gentien bij de raad aangesloten re geringen gevraagd, talenonderwijs in hun landen te bevorderen en uit te breiden. Zij deed dit op voorstel van het eerste kamerlid Frederik Piket (CDA), die pleitte voor het onder wijzen van meer talen dan in het algemeen thans gebeurt, en voor bijzondere maatregelen ten gunste van maatschappelijk zwakke groe pen, vooral gastarbeiders. De afgelopen jaren is de talen kennis van de Europeaan niet ver beterd, zo citeerde Piket prof. Brugman, rector van het Europees College in Brugge. Het aantal men sen dat niet een paar woorden En gels spreekt neemt snel af, maar meestal is hun kennis beperkt tot enkele woorden van twijfelachtige LONDEN (Reuter) - De Britse minister van buitenlandse zaken Da- vis Owen meent dat het belangrijke en voortgaande proces van ont spanning in de wereld niet moet worden verstoord door een scheldpartij over de kwestie van de mensenrechten. In een artikel in ,de Londense Times zegt Owen dat de ontspanning weliswaar vaart heeft verloren sinds de bloeiperiode in de eerste helft van de jaren zeventig, maar de betrekkingen tussen Oost en West op dit moment stabielier zijn en dat de veiligheid in de wereld is toegenomen. Het zou daarom onredelijk zijn, zo meent de Britse bewindsman, te ver wachten dat de slotakte van Helsinki (over veiligheid en samen werking in Eurgpa) in een paar jaar tijd volledig toepassing zou vinden. Het doel van de vervolgconferentie in Belgrado (die dinsdag begon) is niet alleen te bezien of er voortgang is geboekt bij het toepassen van de mensenrechten zoals in de slotakte van Helsinki vastgelegd, maar om voort te gaan met het bredere proces van ontspanning. Hoewel de mensenrechten een vitale kwestie vormen, zo zegt Owen, is de hoofdtaak van Belgrado het waarborgen van het recht dat mensen zonder vrees voor oorlog kunnen leven. Vandaar dat een "scheldpartij" tussen Oost en West in Belgrado een volledig zelf verlies zou betekenen. culturele betekenis. Ook het sociaal toerisme, waarvan aanvankelijk wonderen werden verwacht, heeft nauwelijks bijgedragen tot beter begrip tussen de volkeren. In sommige landen, aldus prof. Brugman, wordt het aantal talen dat wordt onderwezen steeds min der. In Nederland bijvoorbeeld is de kennis van het Frans, ondanks het feit dat het land tot de Benelux behoort, in één generatie tijds sterk verminderd. Piket wees een wat hij noemde „kunstmatige oplossing" als het verplicht leren van een enkele een heidstaal, bijv. Esperanto, af. Er zou een samenhangend Europees beleid moeten worden gevoerd om te voorkomen dat bevordering van minderheidstalen als Baskisch, Bretons, Elsassisch, Fries of Welsh leidt tot ongewenst nationalisme of regionalisme. In de meeste Europese landen wil len de ouders dat hun kinderen En gels leren. Hier is uiteraard niets te gen,- maar wanneer een tweede vreemde taal niet verplicht in het lesprogramma is opgenomen is Engels veelal de enige vreemde taal die het kind leert. In Frankryk bijvoorbeeld leerde in 1958 76 procent van de leerlingen tot zestien jaar Engels, dit jaar was dat percentage gestegen tot 84. Vergelding Hoewel niet bekend is wie de aan slag heeft gepleegd, zal hij onge twijfeld worden toegeschreven aan de interne ruzie met de "of ficiële" IRA, verklaarden politie kringen. Als gevolg daarvan zou den vergeldingsacties kunnen worden ondernomen. De vermoorde man speelde een grote rol in het IRA voordat dit in de jaren zestig uiteenviel in een niet-gewelddadige '■'officiële" en een "voorlopige", het geweld niet schuwende vleugel. Het officiële IRA verklaarde in een haastig uitgegeven verklaring dat het niet betrokken was bij de moord. Ook het dagelijks bestuur -van de Sinn Fein veroordeelde de moord en alle interne twisten binnen de republikeinse bewe ging. Middelpunt Twee jaar geleden ontsnapte Cos tello ongedeerd toen een schutter 20 schoten op zijn auto loste. Heel zijn leven was hij het middelpunt van controverse en strijd. Noordierse kringen zeiden gisteren dat hij al vanaf 1952 guerilla-aan- valen tegen de Britten had geleid. Hij vormde de socialistische partij nadat hij uit afkeer van het bestand van 1972 het IRA had verlaten. Zijn volgelingen wer den beschuldigd van spectacu laire bankovervallen aan beide zijden van de grens en een treinroof waarbij 250.000 pond sterling werd buitgemaakt. Bonn pal voor Kalkar volksvijand DUSSELDORF (DPA) - De Bondsregering acht onverwijlde voltooiing van de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar - vlak over de Nederlandse grens - noodzakelijk op dwingende gron den die uit de energiepolitiek voortvloeien en is bereid alle daar voor nodige stappen te doen. En dit heeft bondskanselier Helmut Schmidt volgens de minister van Arbeid van de deelstaat Noord- ryn-Westfalen gisteren bevestigd in een brief aan premier Heinz Kühn van deze deelstaat. In Ierland noemde men hem vólks vijand nummer één en in Ulster sprak men van het nieuwe ge zicht van het geweld. Hij maakte er geen geheim van dat zijn doel was een einde te maken aan de regeringen in Dublin en Belfast en een verenigd socialistisch Ierland te vestigen. Ofschoon zijn beweging voornamelijk uit ka tholieken bestaat, onder wie Be- madette Devlin, recruteerde Cos tello ook protestantse arbeiders voor zijn plan een socialistische staat te vormen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9