Fiscale steun voor éénouder gezinnen Verklaring Dirk Menten is weinig opzie het vachtjack datje zoekt, vind Je bij Extra inspanning nodig op energiegebied Slechts zes getuigen zien RAF-lid Folkerts Tweede Kamer akkoord Uit in de Randstad Prof. Nagel: "Van Agt potentieel terrorist" "FRUITS DE HER" DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 PARIJS (ANP)- Nederland zal zich extra inspanningen moeten ge troosten in het kader van hot streven van de 19 landen van het internationale energiebureau om de afhankelijkheid van olie-in voer uit de OPEC-landen te be perken. Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft dit gisteren in Parijs gezegd na afloop van de eerste dag van de ministeriële conferentie van die 19 landen, waarop besloten werd dat de ge zamenlijke olie-invoer van deze landen niet verder mag groeien dan tot 26 miljoen vaten per dag in 1985. Op het ogenblik is de gezamenlijke invoer van deze landen (de Ver enigde Staten, Japan, de Euro pese Gemeenschap behalve Frankrijk en no.g een aantal kleinere landen) ongeveer 22 miljoen vaten per dag. Het nieuwe kabinet zal zich eraan moeten zetten om vast te stellen, welke extra besparingsmaatre gelen moeten worden genomen en welke programma's gericht op het overgaan op andere energieb ronnen - moeten worden uitge voerd om de gisteren in Parijs aanvaarde politieke verplichting tot vermindering van de afhan kelijkheid van olie-invoer, te ho- Omdat Nederland een demissio nair kabinet heeft moest minister Lubbers voor wat betreft het overgaan op kernenergie de Ne derlandse positie openhouden. De minister verklaarde dat Ne derland er met de andere landen van overtuigd is dat een duide lijke ombuiging van de groei van het olieverbruik noodzakelijk is, wil voorkomen worden dat er in de loop van de jaren tachtig moeilijkheden op het vlak van de energievoorziening ontstaan. Nederland is het ,er met de andere landen over eens dat er niet alleen energie moet worden bespaard maar ook dat het energie-aanbod beter over de diverse energiedra gers moet worden gespreid. Dat betekent niet alleen ontwikke ling van alternatieve energieb- ir ook een grotere rol steenkool. Zij het via er milieu vriendelijke en doelmatiger technieken. Op de conferentie heeft minister Lubbers onder meer meegedeeld dat het aandeel van steenkool in het Nederlandse energieverbruik al spoedig zal gaan oplopen. Op het ogenblik maakt steenkool slechts vier procent uit van het totale energieverbruik. In 1985 zal dat zijn verdubbeld tot 8 pro cent. Er wordt in Nederland een integ rale nationale steenkoolpolitiek geformuleerd die rekening zal houden met de milieu-eisen. Het plan is om voor het jaar 1985 een vast doel van drie a vier miljoen ton steenkoolverbruik voor de opwekking van elektriciteit te stellen. Als de lidstaten van het energiebu reau geen nieuwe maatregelen treffen om hun afhankelijkheid van olie-invoer te verminderen dan zal volgens de berekeningen van het energiebureau de geza menlijke olie-invoer van de ne gentien landen in 1985 31 a 32 miljoen vaten per dag belopen. De beperking van de olie-invoer tot niet meer dan 26 miljoen vaten per dag betekent dus dat de Wes terse landen zullen moeten trach ten zes miljoen vaten olie per dag te bezuinigen. Dat komt neer op ongeveer 350 miljoen ton olie per jaar. Met name de Amerikaanse olie-in voer zal veel langzamer moeten gaan groeien dan de laatste jaren het geval is geweest. Tussen 1972 en 1976 is de Amerikaanse olie- invoer met niet minder dan de helft gegroeid. In hetzelfde tijdvak nam de Westeuropese olie-invoer echter met slechts vijf procent toe. AMSTERDAM Concertgebouw: 8 okt. 20.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Bern- hard Haitink; 8 okt. 24.00 uur Vrije vriendschapsrechten ra.m.v. Jasperina de Jong, Robert Long e.a.; 11 okt. 20.15 uur. Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 12 okt. 20.15 uur Jac ques Klein op piano; 14 okt. 20.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. Bemhard Haitink; 15 okt. 20.15 uur Nederlands Kamerorkest o.l.v. Ronald Zollman. Shaffy-theater: 8 okt. 20.30 uur Van de rebellenclub, solotoneel DirkCelis; 8en 15 okt. 15.00uur KatheatermetPinokkio; 13,14en 15 okt. 20.30 uur: toneelgroep Baal. Nieuw de la Mar: 7, 8 en 9 okt. 20.15 uur Verwarringen van Alan Ayckbourn met Kitty Janssen en André van den Heuvel; 11 en 14 okt. 20.15 uur: Meneer Klebs en Rosalie, van René de Obaldia met Luc Lutz en Simone Rooskens; 12 en 13 okt. 20.15 uur Wim Kan. ROTTERDAM De Doelen: 7 okt. 20.15 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart: 9 okt. 20.15 uur concert Steeley Span; 11 okt. 20.15 uur Fiesta Gitana da Silva; 11, 12 en 13 okt. 20.15 uur: Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart met Herman Krebbers. Luxor-theater: 7, 8, 11, 12 en 13 okt. 20.15 uur: optreden van Toon Hermans. Hofpleintheater: 7 en 8 okt. 20.15 uur Moeder en haar jongens, muzikale show met Marjan Berk; 11,12 en 13 okt. 20.15 uur Volgend jaar dezelfde tijd van Bernard Slade met Ton van Duinhoven en Ina van Faassen. DEN HAAG Schouwburg: 7 en 13 okt. 20.15 uur Haagse Comedie met "De Waaier van Cairo Goldoni"; 8 en 9 okt. 20.15 uur: Haagse Comedie met Hedda Gabler; 10 okt. 20.15 uur: Nederlands Eurythmie En semble o.l.v. Werner Barfod; 11 okt. 20.15 uur Moordspel van Ant hony Shaffer met Guus Hermus en Jeroen Krabbé. Appeltheater: 7 okt. 20.30 uur: Peter Wyssbrod met mime; 8 en 9 okt. 20.30 uur: Pierre Byland en Marijke Schnitker met mime. LEIDEN Schouwburg: 7 okt. 20.15 uur Het luister-rijk, solo-cabaret van Dolf de Vries; llokt. 20.15 uur. Bitter Lemon, komedie van Dimitri Fren- kel Frank. LAK-theater: 7 en 11 okt. 20.15 uur: twee moderne Nöh-spelen van Yukio Mishima; 8 okt. 20.45 uur: De Krietkring van Bertold Brecht; 9 okt. 15.00 uur: Kindertheater: Stripper en Zipper. Leids Vrijetijdscentrum 7 okt. 20.00 uur: optreden van groep Sail/Joia. Stadsgehoorzaal: 8 okt. 20.15 uur: Residentie-orkest o.l.v. Fer dinand Leitner. ADVERTENTIE BRUSSEL - Koningin Juliana commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Van links commissie, koninging Juliana, Roy Jenkins, voorzitter prins Bemhard hebben gisteren een werkbezoek gebracht aan de Eu lar rechts: Henk Vredeling, vice-voorzitter i de Europese commissie en prins Bemhard. DEN HAAG (SP) - Eén- oudergezinnen moeten ook de kosten van kinderoppas buitenshuis (bijvoorbeeld in kinderdagverblijven) als fiscale aftrekpost bij de loon- en inkomstenbelas ting kunnen opvoeren. Dit vindt een meerderheid in de Tweede Kamer, woordvoerders van PvdA, CDA en D'66 hebben zich hier gisteren voor uitgespro ken. De Tweede Kamer be raadslaagde over een voorstel Van staatssecretaris drs. M. J. van Rooijen om gezinnen van weduw naars en andere gezinnen met slechts één ouder fiscaal tegemoet te komen. Tweeënhalf jaar geleden heeft de Tweede Kamer al om zo'n fiscaal steuntje in de rug gevraagd. De Kamer vond, dat éénoudergezin nen veel extra-uitgaven moeten doen, die in volledige gezinnen niet voorkomen. In het bijzonder dacht men aan kosten voor hulp in de huishouding en voor gezinsverzor ging. TILBURG (ANP) - Als door het parlementair initiatief het abor tusvraagstuk wordt geregeld maar de minister van Justitie weigert dat te ondertekenen. En hij blijft op zijn post zitten om te voorkomen dat zijn opvolger dat wetsontwerp wel tekent. Dan is dat geweld door niets doen. Dan kan Van Agt als een terrorist worden beschouwd. Dit zei prof. W. Nagel, oud hoogleraar criminologie aan de universiteit Leiden op een bij eenkomst in de katholieke ho geschool Tilburg waar hij gis termiddag een lezing hield over het terrorisme. Verder stelde prof. Nagel dat terrorisme in principe uit zichtloos en zelfvernietigend is, waar hij het voorbeeld van Van Speijk aanhaalde die zich met schip en al de lucht injoeg. Gezinshulp Van Volgens het voorstel a Rooijen zullen uitgaven gezinshulp, die meer dan twee da gen per week meehelpt in de huis houding, vanaf een bepaald mini mum-bedrag tot een bepaald maximum als buitengewone lasten kunnen worden afgetrokken. Van Rooijen wil deze bijzondere rege ling al laten gelden voor de belas ting die betaald moet worden over het inkomen in het lopende kalen derjaar 1977. De Kamer gaat met deze regeling, waar hij zelf om heeft gevraagd, ak koord, in het besef dat vooral men sen met hogere inkomens ervan kunnen profiteren. Mensen met la gere inkomens kunnen van de af trekmogelijkheid in de praktijk vrijwel geen gebruik maken, door dat zij nauwelijks of niet in staat zijn een particuliere gezinshulp te betalen. Personeelstekort Lager betaalden blijven aangewe zen op hulp via gesubsidieerde in stellingen voor gezinsverzorging. Deze instellingen kampen met een tekort aan personeel, waardoor veel éénoudergezinnen van hulp ver stoken blijvën. Daarom heeft de Kamer aangedrongen bij de rege ring op aanvullende maatregelen, speciaal voor de lager betaalde éénoudergezinnen. Om de fiscale steun voor toch nog wat meer onvolledige gezinnen te laten gelden, heeft de Kamer zich uitgesproken voor het ook opvoe ren van de kosten van oppas buitenshuis als aftrekpost. Boven dien heeft de Kamer de drempel verlaagd naar tien procent. Dit laatste betekent dat gezins- hulpkosten voor zover deze uitga ven meer bedragen dan tien pro cent van het onzuiver inkomen als buitengewone last mogen worden afgetrokken. Onzuiver inkomen is de optelsom van alle netto-inkom sten over een kalender-jaar. AMSTERDAM (SP) - Er werd gisteren voor de bij zondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank over van alles gesproken, behalve over de feiten waarvoor Pieter Menten terechtstaat. Men ver zandde, op een enkele uit zondering na, in details. De betrokkenheid van Menten bij de mas samoorden op 7 juli 1941 in Podhorodce en op 27 augustus van dat jaar in Urycz kwam nauwelijks ter sprake.. Rechtbankpresident mr. J. Schro der beperkte zich hoofdzakelijk tot het voorlezen van allerlei oude verklaringen. Zoals die van SS- generaal dr. Eberhard Schöngarth, de bevelhebber van de Sicherheitspolizei in Polen. De man, die kort na de oorlog voor zijn wandaden is opgehan gen. had verteld dat Pieter Men ten inderdaad aan zijn Einsatz- kommando was toegevoegd. Tolk ADVERTENTIE HET GEHELE JAAR GEOPEND NOORDWIJKaan ZEE Openingstijden: IEDERE DAG OPEN, 'savonds vanaf 18.00 uur tot sluiten, s zondags vanaf 12.00 uur, de gehele dag. Opsporingsdienst verklaard: "Begin juni '41 stonden we klaar om naar Rusland op te rukken. Ik had tolken nodig. Menten werd een van de zes. Ik heb ze per soonlijk opdracht gegeven een uniform aan te trekken voor,hun eigen veiligheid. Menten kreeg de rang van Hauptscharführer, maar hij droeg geen distinctie ven. Tot eind juli, begin augustus dat jaar is hij met me meegetrok ken. Ik ging veel met hem om. Tijdens de opmars van Krakau naar Lemberg heeft hij werk zaamheden in zijn hoedanigheid als tolk voor me verricht. Ook ben ik wel een enkele keer op zijn landgoed in Sopot geweest". Menten, op een vraag van de presi dent: "Ach, het is allemaal ver keerd in de processen-verbaal gekomen". Schöngarth ver klaarde verder dat hij in Lemberg Menten opdracht had gegeven als kunstkenner het leegstaande, huis van professor Ostrowski te bekijken. Schöngarth: "Menten vertelde me toen dat het hele huis was geplunderd. Ik heb toen op dracht gegeven het in te richten als gastenverblijf. Later is Men ten er zelf ingetrokken". Kunstroof Uit de verklaring van de door de Engelsen terechtgestelde gene raal blijkt dat Menten in 1942 drie weken heeft vastgezeten op be schuldiging van kunstroof. In opdracht van Reichsführer bij de SS Himler. Het onderzoek zou echter hebben uitgewezen dat Menten onschuldig was. Volgens eer. van de mensen die Menten destijds hebben verhoord was het duidelijk dat Schöngarth Menten "eerder wilde sparen dan bezwaren". Dirk Menten, de in Cannes wo nende broer van Pieter die voor gisteren als getuige was opgeroe pen, was zoals verwacht niet naar Amsterdam gekomen. De presi dent volstond nu met het voorle zen van de verklaring die Dirk op 21 september had afgelegd. Daar toe waren de rijksrechercheurs Commissaris G. Peters en inspec teur D. Pasterkamp naar Cannes gereisd. Mentens raadsman mr. L. van Heyningen piocht mee. ook al niet wereldschokkend zoals in een ochtendblad was gemeld. Dirk had tijdens dat ver hoor, waarbij hij niet onder ede stond, eigenlijk hetzelfde verteld als hij vorig jaar ook al had ge daan. Zijn verhaal komt er op neer dat hij in de herfst van '41 nog met zijn broer Pieter in Podhorodce is geweest, maar dat hij niemand over executies heeft horen pra ten. Dirk: "Volgens mij is het uit gesloten dat men Pieter en mij door elkaar heeft gehaald. Pieter is dikker en kleiner, en droeg soms een snor. Hij was hooghar tig, en niet erg minzaam in de omgang. Over die eerste oor logsjaren weet ik niets. Ik was toen niet in Polen". Voor raadsman Van Heyningen was het verhoor in Cannes geen succes geweest. Hij vertelde de rechtbank daar over: "Het ver hoor was de bitterste ervaring voor me in deze hele procedure. Wat die rijksrechercheurs alle maal hebben uitgehaald. Ze heb ben alles wat voor ons belangrijk is uit de processen-verbaal gela ten". In een brief aan de Amsterdamse procureur-generaal, de chef van de rijksrechercheurs, "heeft hij zich inmiddels beklaagd. Van Heyningen: "Ze hebben Dirk zo lang verhoord dat hij op het laatst geen zin meer had om mijn vra gen te beantwoorden". Maar vol gens de rijksrechercheurs had de 76-jarige Dirk laten weten dat hij geen enkele boodschap had aan de vragen van de raadsman van zijn broer omdat hij "vooral niet de schijn wilde wekken dat hij Pieter wilde helpen". Volgens Dirk waren er daarvoor tussen hem en Pieter te veel en te ern stige conflicten geweest. Leiden: Breestraat 103 - 105 UTRECHT (ANP) - Vijfentwintig Duitse getuigen zijn gisteren in Nederland geweest om gecon fronteerd te worden met Knut Folkerts in verband met de ont voering van de voorzitter van de Westduitse werkgeversorganisa tie, Hanns Martin Schleyer. Uit eindelijk hebben maar zes van hen Knut Folkerts geziën, de overigen zijn niet met hem ge confronteerd. De zes gaven vaag aan dat zij Fol kerts herkenden. Een van de zes was zekerder en.zei Knut te her kennen als passagier in een voor- bil radende vluchtauto na de ont- ADVERTENTIE Hetzelfde De verklaringen Dirk bleken voering van Schlyer. dat heeft mr. P. H. Bakker Schut, de raadsman van Knut, gisteren meegedeeld. Het ministerie van justitie heeft na overleg met het ministerie van buitenlandse zaken een machti ging afgegeven voor deze con frontatie. Volgens Bakker Schut en zijn collega-raadsman mr. A Willems, is de Nederlandse over heid kennelijk van oordeel (in te genstelling met de officiële Westduitse opvatting) dat de RAF (Rota Armee Fraktion) moet worden beschouwd als een poli tieke beweging. Immers, zo ver klaarde Bakker Schut, een der gelijke machtiging is volgens het wetboek van strafvordering al leen vereist in .geval van een on derzoek naar de feiten van poli tieke aard. De verhoren van de getuigen wer den bijgewoond door de Duitse officier van justitie mr. Kounel. Deze bemoeide zich volgens de Utrechtse raadsman met één van de getuigen toen deze stelde on der bedreiging van de Duitse po litie naar Nederland te zijn ge komen. De man verklaarde vol gens Bakker Schut dat de West duitse politie hem heeft bedreigd vast te zetten als hij weigerde mee te gaan naar Nederland. De Duitse officier probeerde dit volgens de advocaat recht te pra ten. De rechter-commissaris, mr. Harinxma, wilde deze getuige echter niet verder verhoren. Een voorwaarde in het rechts hulpverdrag voor een dergelijke getuigenis is namelijk, dat de ge tuige op vrijwillige basis ver schijnt. Op verzoek van Bakker Schut is daarom aan de Duitse officier verzocht niet langer de verhoren bij te wonen. Mr. Kouriel gaf daaraan gehoor. Volgens mevrouw Faber, woordvoerder van het ministerie van justitie wordt Folkerts niet beschouwd als een politieke of een krijgsgevangene maar als een gewone misdadiger die een poli tieman heeft doodgeschoten. Mr. Bakker Schut is nog steeds niet te spreken over de behandeling die Knut Folkerts ondergaat. Zo wordt hij bewaakt door een ma rechaussee met machinepistoo als hij naar het toilet moet. Bo vendien wordt Folkerts tot in de bilspleet gecontroleerd als hij zijn raadsman op bezoek is ge weest. Op zaterdag 1 oktober, na dat Bakker Schut zijn cliënt hac bezocht, moest deze zich op nieuw aan een diepgaand onder zoek onderwerpen. Toen een Nederlandse rechercheur diezelfde dag bij Folkerts voor verhoor kwam, volgde eenzelfde behandeling. Bakker Schut overweegt of hij bij de orde van advocaten een klacht zal indie nen tegen deze "criminalisering" van de raadslieden. De boeken die Bakker Schut bij zijn eerste bezoek aan Knut hac willen afgeven onder meer een boek van de Belgische Marxisti sche econoom Ernest Mandel, waren gisteravond nog bij de technische recherche voor on derzoek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7