Nieuw Anders Raad wil artsen toch "warm" maken voor hart-onderzoek "BUM HELË SCHOOL IS WEL TEVREDEN Strand-jubilenm Wij nodigen u uit voor de belangrijke Citroen expositie zaterdag a.s. PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. de artsen ervan te overtuigen dat een dergelijk onderzoek toch wel nuttig kan zijn. Lukt ons dat, dan volgt er een hea ring waarin we de bevolking van Noordwijkerhout inlich ten over hoe en wat. We zullen dan ook nagaan hoe groot de animo is." Huisartsen Huisarts H. Verdeyen, woordvoerder namens de vier, gelooft niet dat de huis artsen hun standpunt zullen wijzigen. "Omdat", zegt hij, "wij alleen onze medewerking willen ge ven aan iets waar de Noord - wijkerhouters, dus onze pa tiënten, wat aan hebben. En daar valt o.i. dit buiten." Laten we stellen dat iemand aan dat onderzoek wordt onder worpen en de conclusie is dat de persoon kerngezond is. Het zou dan best zo kunnen zijn dat als wij diezelfde man of vrouw ook onderzoeken, hij of zij toch iets blijkt te mankeren. Zo'n-bevolkingsonderzoek kan alleen maar de schijnbare veronderstelling opleveren dat het wel goed zit met iemand. En dat vinden wij een onjuist uitgangspunt". Er is in Nederland een hand jevol gemeenten dat wel van start is gegaan met een plaat selijk onderzoek naar hart- en vaatziekten. Bijvoorbeeld in Nootdorp, waar vorig jaar zo'n 700 mannen in de leeftijd van 30 tot 65 jaar zich voor een bedrag van 55 gulden lieten onderwerpen aan een ECG en bij wie ook de urine en de bloeddruk werd gecon troleerd. Van die 700 kwam er bij 270 geen enkele afwijking aan het licht. V.d. Klaauw: "Dat betekent dan dat er een paar honderd wor den doorverwezen naar de huisarts. En ga jezelf maar na als je zoiets overkomt: Je zit gelijk in de zenuwen, ook al zou achteraf bij een nader on derzoek door je eigen huisarts of specialist blijken dat er niets ergs aan de hand is. Onrust Wat dat betreft geef ik de artsen hier wel gelijk als ze zeggen dat zo'n onderzoek oók een brokje onnodige onrust te weeg brengt. Maar ja, aan de andere kant zegje, de mensen mogen zelf kiezen of ze wel of niet aan zo'n onderzoek deel- Een groep eerste klas-leerlingen van de dag-mavo voor volwasse nen aan het Noordeinde (zie ook rubriek van dinsdag en woensdag) „bestormden" gisteren spontaan ons redactielokaal om daar luidruchtig een lans te breken voor de lesomstandighe- den op hun school die veel beter zouden zijn dan mede-leerlingen via deze rubriek hadden verondersteld. Of we maar zo vriendelijk wilden zijn om zelf een kijkje te komen nemen op de school, waar zojuist honderd nieuwe leerlingensets waren gearriveerd, die in de plaats komen voor evenveel te kleine banken en stoelen. Vandaar deze foto van „rebelse" eerste-klassers, nu wel comfortabel zittend. Diezelfde leerlingen zegden gistermorgen toe een handtekenin genactie te houden op hun school die dan overduidelijk zou aantonen dat „bijna de hele school" tevreden is met de lesom- standigheden en dat het „maar om een handjevol leerlingen gaat" die problemen maakt. Enkele Noordwijkerhoutse gemeenteraadsleden en wethouder v. d. Klaauw (maatschappelijke zaken, sport en recreatie) willen over een week of twee met een afvaardiging van de plaatselijke huisartsen rond de tafel gaan zitten om nogmaals de wenselijkheid van een door de gemeente te organiseren bevol kingsonderzoek naar hart- en vaatziekten door te pra ten. Uit een eerder gesprek met de huisartsen is gebleken dat de plaatselijke geneesheren niet veel voelen voor een dergelijk onderzoek. Het raadslid Arts (Eén Zilker Partij) heeft B W echter verzocht het destijds door hem aangekaarte voor stel niet ter zijde te schuiven, Jv,bilea zijn er om gevierd te worden. Maar wat de 67-ja rige mej.J. van Oosten betreft mogen de festiviteiten aan haar deur voorbij gaan. Toch zal ze er niet onderuit kunnen dat de reddingsbri gade haar op de komende jaarvergadering uitgebreid in het zonnetje zet. Ze is. na melijk een halve eeuw lid van de brigade, zo kwam secreta ris v. d. Star bij toeval aan de weet. Haar vijftigste strandseizoen heeft ze er net opzitten. Haar grootste wens; een bescheiden viering „en vooral geenfotc in de krant omdat ze altijd in de anonimiteit heeft gewerkt en dat ook wil blijven doen." maar te proberen de artsen alsnog tot. andere gedachten te brengen. Bij een bevolkingsonderzoek, dat zou moeten gelden voor vrouwen en mannen boven de veertig jaar, zouden onder meer een elektrocardiogram (ECG) worden gemaakt en de bloeddruk worden gemeten. Het gemeentebestuur had aan vankelijk het Academisch Ziekenhuis in Leiden in ge dachten als onderzoekplaats. De laboratoria van de psy chiatrische ziekenhuizen Sint Bavo en Sancta Maria hebben echter hun onderzoekruim- - ten aangeboden, waar ook alle benodigde apparatuur voorhanden is. Weinig nyt Toch is het zeer de vraag of van dat aanbod gebruik zal wor den gamaakt. De artsen zijn van mening dat een dergelijk onderzoek weinig nut heeft, omdat het een momen topname is die eigenlijk weinig indicatie geeft over de exacte gezondheidstoestand van de onderzochte. Wethouder van der Klaauw - toch wel nuttig - Zij stoelen hun mening op tenschappelijke onderzoe ken. De artsen hebben wet houder v.d. Klaauw die formatie ook ter hand gesteld De vier zeggen dat het nut tiger zou zijn als de gemeente Noordwijkerhout het geld van een bevolkingson derzoek zou besteden aan preventieve campagnes in het dorp, zoals voorlichting over de gevaren valiet roken en over juiste ee'.;. woonten. Ondanks het feit dat dé huisart sen afwijzend staan tegen over het voorgestane bevol kingsonderzoek gaat er op nieuw gepraat worden. Wethouder v.d. Klaauw: "Van onze kant zullen we proberen AUTOBEDRIJF V.D. VELDE BV Kennedylaan 118-hk Brahmslaan, Leiden BAKKER S AUTOMOBIELBEDRIJF BV Zijlsingel 36, Leiden Hoofdstraat 133, Sassenheim GARAGE MODERN KATWIJK BV Willy Sluiterstraat 31Katwijk aan Zee CITROËNS Zaterdag houden wij een expositie van de Citroëns 1978 want er is veel belangrijk nieuws. Zo kreeg de nieuwe CSpécial een zwaar dere motor die niet alleen pittiger is maar bovenal zuiniger. Nieuw zijn ook z'n grille en rolgordels (nu standaard in alle Citroëns). U kunt er de CX bewonderen, die ook verkrijgbaar is in een nieuwe, sportieve uitvoering: de CX GTi. De vindingrijke LN dingt eveneens naar uw gunst en toont u graag hoe handig en praktisch hij wel is. En dan zijn er natuurlijk de 2CV, de Dyane 6 en de AMI 8 waarover alles misschien al gezegd is, maar waar je toch nooit over uitgespro ken raakt. Nieuw: De Citroën Kroongarantie en rijklaar-prijs. Bij aankoop van een Citroën komt u nooit voor verrassingen te staan. In onze rijklaar-prijs - een exclusief begrip van Citroën - is alles inbe grepen, zonder uitzonderingen. De Kroongarantie is onze nieuwe royale garan tie die maakt dat u zich als klant bij Citroën koning voelt. Zaterdag ligt er een folder voor u klaar waarin u er meer over kunt lezen.Tot dan! Ook voor u is er een Citroen. 2CVrijklaar f 7365,- Dyane rijklaar f 9165, -. Mehari rijklaar f 11970, - A MI rijklaar f 10650, -. LN rijklaar f10655, -. GS rijklaar f 13915, -. CX rijklaar f 23495, -. matzwarte bumper, overzichtelijk instrumentenpaneel met toerenteller. i De Citroën GS1978. Beroemd om vering, comfort en veiligheid. De voordeligste GS heeft nu een 1130 cc motor die sterker, pittiger en zuiniger is. Standaard rolgordels, 4 schijfremmen, nieuwe velgen, nieuwe grille.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4