Wie wil bowling aan Morssingel? Bouw terrasflats in Meren wijl Maatregelen tegen open riool bij Stationsweg Woede over onverwacht plan J Eeuwenoude traditie in ere hersteld met de dag van brood MODELWONINGEN Verboom: Stukje evenwicht in de Merenwijk iüZl DuNDbP.DAG fi OKTUBKR 1»J77 LEIDEN - Wie heeft op het laatste moment in het plan voor de Morssingel de mogelijke aanleg van een bowling bin nengesmokkeld? Deze vraag bleef gisteravond onbeant woord nadat in de fractievergadering van de PvdA heftig gediscussieerd was over dit plan, in afwezigheid van de verantwoordelijke wethouder stadsontwikkeling Waal. De aanleg van een bowling onder de nieuwe flat aan de Morssingel wekte o©k in de vergadering van PPR en D'66 weerstanden, waar men zich tevens kritisch opstelde ten aanzien van een andere nog on duidelijke kwestie: waarom willen B en W 125.000 gulden schadever goeding betalen aan de projec- i tontwikkelaar wiens kantorenplan voor de Morssingel niet door is ge gaan? Eerder deze week, in de commissie voor economische aangelegenhe den, zwengelde het PvdA-raadslid Van Baaren de discussie over de bowling al aan. Gisteravond bracht hij zijn bezwaren nog eens naar vo ren. Hij stelde dat in de inspraak die tot nu toe heeft plaatsgevonden over de nieuwbouwplannen voor de Morssingel nooit sprake is ge weest van mogelijke vestiging van een bowling. Hij vond het daarom onaanvaardbaar dat nu op het laatste moment, in het raadsvoorstel, deze bowling in de plannen is opgedoken. Verder zou de bowling een ongewenst grcte stimulans zijn voor de horeca in dit gebied, terwijl de exploitant van de Vergulde Turk onaanvaardbare concurrentie vreest. Deze exploi tant heeft intussen al een bezwaar schrift op het stadhuis gedepo neerd. Tenslotte werd de vraag op geworpen of met de exacte vast stelling van het aantal winkels, en horecavestigingen en het mogelijk I toestaan van een bowling niet ge wacht zou moeten worden tot uit spraken zijn gedaan over de andere binnenstadsplannen. Ambtenaren De heftige discussie resulteerde' erin dat wethouder Tesselaar toe zegde dat het plan voor de bowling geschrapt zal worden; desnoods zullen B en W het hele voorstel voor de Morssingel terugnemen. Tes selaar kon zich niet herinneren dat B en W ooit een uitspraak zouden hebben gedaan over mogelijke aanleg van een bowling: "Het is on duidelijk hoe het in het raadsvoorstel is gekomen. Het is in ieder geval niet volgens de or ganieke wegen gegaan". Wethou der Van Dam kreeg geen instem ming bij zijn suggestie dat wellicht Waal de bowling in het plan had ge zet om de gemeenteraad de keuze voor of tegen te laten. Wethouder Van Aken meldde wel dat hij in het verlengde van het ter discussie staande bestemmingsplan al werkte aan een concreet voorstel voor uitgifte van de bowlingbaan. Daarover had hij contact gehad met de exploitant en financier van de Vergulde Turk. Dit weer tot verba zing en ontstemming van Tes- AD VERTENTIE selaar. Het raadslid Marie-Anne Koning meende stellig dat het idee van een bowling ontstaan was bij ambtenaren van de afdeling Grondzaken. Het PvdA-raadslid Duivesteijn maakte uit al deze gegevens de vol gende lezing op. Bij de ontwikke ling van het plan Morssingel zou er een belegger gevonden zijn die de naast de woningen in het plan nog beschikbare ruimte zou willen be nutten voor een bowling. Bij het vaststellen van het bestem mingsplan Morssingel moest toen nog de mogelijkheid voor een bow ling ingebouwd worden. Het feit dat deze mogelijkheid namelijk nog niet in het bestemmingsplan zat, zou automatisch betekenen dat er ook voorlopig geen zou kunnen komen. Tesselaar knikte instem mend: "Ja, na de onmogelijkheid van een bioscoop". Hiermee duidde hij erop dat eerder al een gegadigde zich had gemeld voor vestiging van een aantal bioscopen op de hoek Stationsweg/Morssin gel. Deze vestiging kon geen door gang vinden omdat de bioscoop bond afwijzend beschikte. Algemeen was men van mening dat het onmogelijk was om in de ge meenteraad zo, onvoorbereid en buiten alle inspraak om, een beslis sing te nemen over de vestiging van een bowling. In de PPR/D'66-fractie, die zich enige kamers verderop eveneens met dit punt bezighield, werd het zo geformuleerd: als B en W in de ge meenteraad de noodzaak van een bowling niet kunnen aantonen, zullen we tegen zijn. Zoals be schreven had wethouder Tesselaar ondertussen in de PvdA-vergade- ring al toegezegd dat B en W het voorstel zouden inslikken. Schadevergoeding In de fractievergadering van de PvdA kondigde Duivesteijn aan dat hij in de gemeenteraad zou vra gen waarop de schadevergoeding van 125.000 gulden aan de Friesch-Groningse Hypotheek bank gestoeld is. In het plan voor de Morssingel is deze schadevergoe ding opgenomen. Genoemde pro- jectonwikkelaar heeft ooit op basis van een eerder geldend bestem mingsplan voor de Morssingel een kantoorgebouw ontworpen. Als dat vergeefse ontwerpen niet is ge beurd op basis van een collegebe- sluit moeten we geen schadever goeding betalen, is de mening van Duivesteijn. Laurens Beijen (PPR/D'66) for muleerde het scherper. Zelfs al zouden B en W ooit besloten heb ben de Hypotheekbank zijn gang te laten gaan, dan nog, zo meende hij, is een dergelijk besluit niet vol doende voor een latere schadever goeding. Hij zou slechts schade vergoeding willen betalen als bleek dat ooit de gemeenteraad haar fiat had gegeven voor die vergeefse planontwikkeling door de Friesch-Groningse Hypotheek bank. Warme bakkers geven B en W de eerste oogstbroden LEIDEN/LEIDERDORP - De boer oogstte het graande molenaar maalde het en de bakker bakte er brood vanZe waren afhankelijk van el kaar en van het weer. Het goede graan werd slechts geoogst na een droge zomer. Was de zomer droog geweest, en de oogst goed, dan was iedereen blij en werd er feest gevierd. Zo ging dat vroeger. Maar de eeuwenoude traditie van het oogstfeest is door de warme bakkers van Neder land in ere hersteld. Vandaag is het de dag van het brood, de dag waarop de broden, ge bakken van de nieuwe oogst Nederlandse tarwe, uit de ovens gehaald worden. Meer dan 2000 jaar is het dage lijks brood de voornaamste voedingsbodem voor de mens. Het broodvertiruik daalt in Nederland de laatste jaren met twee percent per jaar. Die twee dingen tegenover elkaar zettend besloten de bakkers vorig jaar er iets aan te doen. Ze stelden, in navolging van andere landen en met name Amerika waar dit gebruik al jarenlang bestaat.dedag van het brood in. Maar ze traden niet naar buiten. Dat deden ze vandaag wel. Vanochtend om negen uur al zat het college van burgemeester en wethouders van Leiden om de koffietafel. Meer dan een dozijn witgemutste leerlingen van de Christelijke LTS droe gen drie geweldig grote pla teau's met brood binnen. Het oogslbroodtwee bollen- tar webloem op elkaar, was ver sierd met tarwe-aren en bloe- men van het veld. Er was ook een plateau met allerlei soor ten koffiebroodjes, die het college zich best liet smaken. selbloem. Streng en Rijnswou het geheel aan. De heer Streng hield een warm pleidooi voor het brood. Het stimuleert de gezondheid en het is goedkoop, zei hij. In het oogst- brood zelf is een gedeelte ge plette tarwe verwerkt, en hoe meer zemelen hoe beter, aldus de bakker. In Leiderdorp kreeg hel vol tallig gemeentepersoneel vanmiddag een broodmaal tijd aangeboden door bakker. Hendriks, namens de bakkers in Leiderdorp. Nu de traditie weer hersteld is, zal hij als het aan de bakkers ligt niet snel meer ver dwijnen. Het wordt een jaar lijks gebeuren, maar wel elke keer op een andere manier naar buiten gebracht. Het zal in ieder geval aan niemand voorbijgaan. daar zorgen de etalages van de bakkers wel voor. waar de oogstbroden vandaag hoog opgestapeld liggen. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Koster Barend Fa- vier van de Bêthlehemkerk aan de Driftstraat heeft gisteren zijn 40-jarig jubileum gevierd. De hele plaatselijke hervormde we reld was op zijn receptie in het Hooglandse Huis vertegen woordigd. Oud-koster Sira (rechts) van de Pieterskerk was zijn vroegere collega niet verge ten. Namens de kerkelijke ge meente sprak ds. Pannekoek en namens de kerkvoorgdij de heer De Bruin. Beiden prezen het echtpaar Favier vooral om zijn enthousiaste volhardingDe er kentelijkheid daarvoor bleek ook uit vele geschenken. LEIDEN - Op aandrang van de fracties van PvdA, D'66 en PPR, gisteravond bijeen, zal wethouder Verboom laten bekijken of het momenteel openliggende riool ach ter de Stationsweg afgesloten kan worden. Het riool in kwestie ligt sinds de afbraak van twee panden aan de Stationsweg open. Vandaag heeft in Den Haag echter een kort geding plaatsgevonden waarbij de woonwagenbewoner Roger de Ja ger, die achter de Stationsweg woont, juist van de gemeente een aansluiting op het riool heeft geëist. Behalve de stank van het open riool is er het probleem dat zijn woon wagen geen afvoer heeft momen teel. In de gezamenlijke fractievergade ring gisteravond schetsten Frits van Oosten (PPR/D'66) en wethou der Oosterman de lange voorge schiedenis van deze kwestie. De Jager heeft met zijn woonwagen plaatsgenomen op het binnenter rein achter de Stationsweg, jaren geleden, toen hij toezicht hield op de bouw van het kantoorgebouw aan het Schuttersveld. De ge meente is altijd van mening ge weest dat hij geen recht had daar te gaan staan. De Jager ging tegen deze beslissing in beroep bij .de provincie, welk beroep hij won. Maar de gemeente weigert nog steeds zijn standplaat^ als een le gale standplaats te erkennen en is dan ook tegen de beslissing van de provincie in beroep gegaan bij de Kroon. Verder heeft de gemeente altijd medewerking geweigerd om De Jager aan te sluiten op de nodige voorzieningen; ook nu het riool on bruikbaar is, sinds de afbraak begin dit jaar aan de Stationsweg, weigert de gemeente hem de nieuwe aan sluiting te verschaffen die hij zelf niet kan betalen. Frits van Oosten vond dat de ge meente tussen twee maatregelen kon kiezen: öf De Jager, die met vrouw en twee kinderen de woon wagen» bewoont, een aansluiting bezorgen, öf hem elders een stand plaats met alle voorzieningen ver schaffen. Dit laatste met verwijzing naar de voor De Jager positieve uit spraak van de provincie. Hiertegen rezen van de kant van PvdA bezwa ren; het bij de Kroon ingestelde be roep zou zinloos zijn als de ge meente nu medewerking zou ver lenen aan de vestiging van De Ja ger. Men moet voortgaan op de in geslagen weg, zo vonden de mees ten. Van de andere kant was men er wel van overtuigd dat uit oogpunt van hygiëne en volksgezondheid de toestand onhoudbaar is. Zonder dat men een aansluiting maakt op de woonwagen zou het riool ge dicht kunnen worden, om de stank daarvan tegen te gaan, maar dan nog blijft het probleem dat de woonwagen een open afvoer heeft. Men oordeelde het gisteravond echter te laat om nog vóór het door De Jager aangespannen kort ge ding verder tot een vergelijk te ko- Afscheid van prof.Kakebeeke LEIDEN - Mevrouw prof. mr. M A. Kakebeeke-Van der Put (70) heeft vanwege de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als hoogleraar in de inleiding in het burgerlijk recht aan de Leidse uni versiteit. Zij was sinds 1070 hoogle- Mevrouw Kakebeeke slaagde op 44-jarige leeftijd voor het doctoraal examen Nederlands recht. In 1961 e op een proefschrift over wetsontduiking, in 1957 werd ze wetenschappelijk hoofdmede werker aan de Leidse universiteit en in 1964 gewoon lector in het bur gerlijk recht. Ze is vijfjaar advocate geweest, terwil ze in 1961 werd be noemd tot rechter-plaatsvervanger in Den Haag. Ter gelegenheid van haar afscheid kreeg de hoogleraar twee geschilderde portretten van twee kleinkinderen aangeboden en een radiocombinatie. ADVERTENTIE Interieurverzorging W.J. Zirkzee b.v. Zeemanlaan 22 Leiden Telefoon 071-142627 Openingstijden: „De Waard" Dinsdags 10.00-12.00,2.00-5.00; 's Woensdags 10.00-12.00; 's Zaterdags 10.00-12.00,2.00-5 00 „Pelmolen" 's Woensdags 2.00-5.00; 's Zaterdags 10.00-12.00, 2.00-5.00. LEIDEN - Dr. mr. N.H. Wiarda, hoofddirecteur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, heeft giste ren de eerste modelwoning geopend in het complex van 262 terrasflats in de Meren- wijk. De terrasflats worden gebouwd in opdracht van het ABP door de Volker Bouwmaatschappij, deel uitmakend Van het HBG- concern, en zullen volgens plan medio september vol gend jaar allemaal zijn op geleverd. De terrasflats worden gebouwd in een drietal blokken, gelegen aan de Ketelmeerlaan en ten oosten van het winkelcentrum De Kopermo len. Het gaat grotendeels om twee- en driekamerflats. De tweekamer flats zijn onderverdeeld in acht ver schillende typen en van de drieka merflats zijn er vier verschillende typen. Door de pyramidevormige opbouw van de flatblokken zijn de lager gelegen woningen groter dan de hoger gelegen. De meeste woningen hebben een open keuken en een ruim terras waar gemakkelijk een tafel en stoelen kunnen worden geplaatst. De woningen op de begane grond hebben de beschikking over een tuin. Gelijkvloers zijn ook de berg ruimten gelegen. Elke woning ■heeft een minimale diepte van 10 meter. De flats kunnen worden be treden via een gemeenschappelijk trappenhuis of de lift, en via een Een overzicht i i de drie blokken terrasflats die in de Merenwijk in aanbouw zijn. laag zijn. De terrasflats eerste project dat de ABP in Leiden laat uitvoeren, Dr. Wiarda hoopte dat het niet de laatste keer zou zijn en speculeerde op de mogelijk heden die de bebouwing van de Stevenshofjespolder biedt. Volgens wethouder Verboom zou ABP zeker een kans moeten heb ben. "Maar de concurrentie is groot en ik kan u niets toezeggen". Wethouder Verboom zei gelukkig te zijn met de terrasflats in de Me renwijk omdat ze voor een stukje evenwicht in deze nieuwe Leidse wijk zullen zorgen. Er zijn de afge lopen jaren zoveel eengezinswo ningen gebouwd, en dat betekende zoveel kleine kinderen, dat we het tempo met de scholenbouw nauw- elijks konden bijbenen. Deze ter rasflats zullen vooral bestemd wor den voor de een- en tweepersoons huishoudens, bejaarden, al leenstaanden, echtparen zonder kinderen bijvoorbeeld. Verder hoopte de wethouder dat de flats een bijdrage zullen leveren aan de doorstroming zodat weer een aan tal woningen met lage huren be schikbaar zal komen. De wethou der vond niet dat de terrasflats be zet zouden moeten worden door eigenaars van particuliere wonin gen. die dan hun woningen met een flinke winst zouden kunnen verko pen. gemeenschappelijke gang in het belangrijk aandeel leverde in ae midden van de flatolokken. Be- vormgeving van de Merenwijk. Zo zwaar van de woningen is, dat het was hlj ook de ontwerper van het daglicht er slechts aan een kant winkelcentrum de Kopermolen, de binnen kan komen. Het ontwerp ruim 400 woningen van Bohan en aantal van de woningen die langs de'Zijl zijn gebouwd. 1 deze terrasflats is van ir. A. Ga- uit Cappelle a.d. IJssel, die e Dr. Wiarda deelde gisteren mee, dat de kale huurprijzen van deze flats •komen te liggen tussen de 370 en 450 gulden per maand, wat de Leidse wethouder Verboom (volk huisvesting) de opmerking ont lokte dat die huren toch niet al te Over de bewoning zei dr. Wiarda: De flats zijn bestemd voor zowel mensen met lage als hoge inko mens. Wat we als eigenaars voorop stellen is dat de mensen een goede woonbeschaving bezitten".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3