„ZINLOOS GEWELD, DAT VIND IK HET AFSCHUWELIJKSTE IN FILMS..." Gezondheidscentrum zit in geld-zorgen Onverwachte blijde m gebeurtenis Noordwijks lama-gezin Ria v.d. Brugge (Sassenheim) gekozen in „filmkeuring" Oud-voorzitter veiling Flora G. van Delft (75) overleden DONDERDAG 6 OKTuBER lü77 SASSENHEIM - "Het meest afschuwelijke in films vind ik zinloos geweld. Er zijn in Amerika onderzoekin gen geweest naar het effect van bepaalde geweldscènes in films, op jeugdige kijkers. In de krant las ik een ge val van een jongen die een uitzending van Ko- jak had nagebootst en op die manier een oude vrouw had vermoord. Een verschrikkelijk gevolg van zo'n uit zending". Ria van der Brugge uit Sas- senheim is sinds juli lid van de nieuwe filmkeuring. Haar belangstelling voor films werd vergroot, toen ze gedu rende een jaar bij het minis terie van CRM op de afdeling film werkte. Door Frits Bentick Ze is thans nog steeds bij het zelfde ministerie werkzaam, maar dan bij de voorlich tingsdienst. Uitdrukkelijk stelt ze dat de wijze waarop ze bij de filmkeuring terecht kwam niets te maken heeft met haar functie: "Ik heb net - als ieder ander gereageerd op een advertentie die in de kranten verscheen". "Net als alle andere twaalfhon derd sollicitanten heb ik toen een onderhoud gehad met iemand van het ministerie en bij de veertig die overbleven zat ik. Ik heb beslist geen aparte behandeling gehad". Behalve geweld, heeft Ria ter Brugge een vreselijke hekel aan abnormale situaties, die in een film als normaal wor den voorgesteld. "Ik vind films waarin niet-com- plete gezinnen als iets vol ledig normaals worden ge it Ria van der Brugge: "Moeilijk te bepalen teat kinderen wel \en niet Imogen zien steld onjuist. In die gevallen vind ik film een bijzonder ge vaarlijk medium, het kan als volkomen normaal worden overgebracht dat in bepaalde gezinnen één van de ouders ontbreekt. Een tijdje terug was er een tele visieserie over twee kinderen die door een butler werden opgevoed omdat moeder er simpelweg ontbrak en vader altijd op stap was voor de zaak. Ik vind dat soort series erg kwalijk". In erkende kinderseries als Pipi Langkous ontbreken beide ouders. "Dat is iets anders. Pipi Lang kous stond vrij ver van de werkelijkheid. Het was meer een sprookje, zinsstructuur helemaal niet belangrijk was. Het ging daar primair om de avonturen die de kinderen beleefden. In die andere televisieserie stond echter de gezinssituatie cen traal en ik vind het niet juist om daarvoor zo'n onvolledig gezin te r Met de nieuwe filmkeuring is de keuring voor volwasse nen opgeheven. Leeftijds grenzen voor kinderen zijn verschoven van achttien naar zestien en van veertien naar twaalf jaar. Een gun stige verandering? "Dat de keuring voor volwasse nen weg is, vind ik heel goed. Volwassenen moeten zelf uitmaken wat ze wel en wat ze niet moeten zien. Dat is hun eigen verantwoordelijkheid". Puberteit "Wat betreft de leeftijdsgrens vind ik het het moeilijkste te bepalen wat kinderen vanaf hun twaalfde wel en wat ze niet mogen zien. Met hun twaalfde begint zo ongeveer de voorpuberteit. Ze groeien danvanuit een zeer be schermd milieu naar een si tuatie waarin ze meer zelf willen. De situatie ligt al heel anders met jongeren van vijftien jaar. Ik vind niet datje die zonder meer mag betuttelen van dit mag wel, en dat mag niet. De situatie is ook heel sterk af- hankelijk van de individuele toestand. Er zijn kinderen die alles mogen zien van hun ouders, waar thuis nooit mee gepraat wordt en die min of meer aan hun lot worden overgelaten. Komen de kinderen echter uit een gezin waarin wel over - dingen die ze in de film heb ben gezien wordt gepraat en waarin bepaalde zaken wor den uitgelegd, dan kun je de marge veel ruimer stellen. Ik ben overigens erg blij dat de filmkeuring is samengesteld uit een aantal zeer ver schillende mensen. Er beho ren artsen, juristen, psy chologen, docenten, priesters en politicologen toe, zodat de zaak uit een boel ver schillende gezichtspunten wordt bekeken. Voor elke film wordt uit de vee rtig man tellende keuring een. groepje van vijf personen sa mengesteld, die zelf een dag voorzitter benoemd. Het is de bedoeling door discussies tot overeenstemming te komen, maar in het geval dat de stemmen staken, is de stem van de dagvoorzitter door slaggevend. Dat er naar aanleiding-van een film ellenlange discussies ontstaan, heb ik nog niet meegemaakt. Dat komt om dat ik nog maar twee keer een film heb gekeurd en het was eigenlijk vrij duidelijk dat we die films voor alle leeftijden vrij zouden kunnen geven". "De filmkeuring-nieuwe-stijl kijkt in de eerste plaats naar de schadelijkheid voor jeugdigen van de film. Dat is in feite het enige kriterium waar ze rekening mee heeft te houden. Filmverhuurbe drijven die van tevoren al kunnen nagaan dat de door hun verhuurde film door ons niet geschikt wordt geacht voor kinderen, brengen die films zonder controle door ons uit. Die films zijn dan au tomatisch voor boven de zes tien". "Als ik kijk naar wat ik per soonlijk het belangrijkst vind, dan is dat eerlijkheid ten opzichte van jonge men sen. We moeten zo eerlijk mogelijk zijn ten opzichte van jongeren, ook in de film. Wetenschappelijk onderzoek in de knel ZWAMMERDAM - De financiële positie van het gezondheidscentrum in Zwammerdam, dat op 19 december 1975 werd geopend, stelt het bestuur van het gezondheidscentrum voor problemen. Het gezondheidscentrum in Zwammerdam dat financiële problemen heeft. In 1976 moest een lening worden afgesloten. De financiële verplich tingen die uit die lening voort vloeien zullen de ruimte in de be- grqtingen voor de komende jaren aanzienlijk beperken. Niet alleen wordt daardoor de exploitatie van het gezondheidscentrum bemoei lijkt, ook betekent dat een aan zienlijke beperking van de moge lijkheden tot het verrichten van we tenschappelijk onderzoek. Het be stuur hoopt dat door het verkrijgen van subsidies het voortbestaan van het gezondheidscentrum kan wor den veilig gesteld. Jaarverslag Dat valt te lezen in het jaarverslag over 1976 van het gezondheids centrum. De Stichting Gezond heidscentrum Zwammerdam telt twaalf medewerkers, waaronder twee huisartsen, twee maat schappelijk werkers (sters), twee doktersassistentes, twee fysiothe rapeuten, een wijkverpleegkun dige, een diëtiste, een leidster ge zinszorg en een leidster bejaarden zorg. Het werkgebied omvat de plaatsen Zwammerdam en Alphen aan den Rijn en de lintbebouwing langs de Oude Rijn in de richting van Bo degraven en Alphen aan den Rijn. Eind 1976 stonden bijna 4100 pa tiënten ingeschreven (3.133 zieken fondspatiënten en 960 particuliere patiënten). In het jaarverslag wordt de verwachting uitgesproken dat het totaal aantal patiënten de ko mende drie jaar zal toenemen tot maximaal 4500 patiënten. Vorig jaar werden 8 patiënten door de wijkverpleegkundige verwezen naar de maatschappelijk werker, terwijl de huisartsen 36 patiënten (door)verwezen naar het maat schappelijk werk. Dertien gezin nen werden gezamelijk door huis artsen) en wijkverpleegkundige begeleid bij opvoedingsproblemen en problemen in het gezin. In zes tien gevallen was er ook sprake van een samenwerking tussen huis artsen) en maatschappelijk werker (met name betrof het hier huwe lijksproblemen en begeleiding van verslaafden). Zesentwintig maal vond er een gesprek plaats tussen huisartsen en psycholoog over der tien patiënten. Daarbij wordt door samenstellers van het jaarveslag aangetekend dat genoemde cijfers op geen enkele wijze relevant zijn voor de kwaliteit of kwantiteit van het werk in het gezondheids centrum" Binnen het gezondsheidscentrum waarin in totaal twaalf medewer kers zijn verbonden, bestaat een nauwer samenwerkingsverband tussen het zogenaamde basis-team, dat bestaat uit huisartsen, de maat schappelijk werkster en de wijk verpleegkundige. Dat basisteam vergaderde in 1976 38 maal. Van alle vergaderingen, die één tot an derhalf uur duurden, werden no tulen gemaakt. Daarnaast functioneerde er in het gezondheidscentrum nog een "home-team". Dat home-team be stond al voor de oprichting van het gezondheidscentrum. Toen het home-team in 1969 werd opgericht bestond dat uit de wijkverpleeg kundige, de huisarts en twee plaat selijke predikanten. Kort daarna werd het home-team aangevuld met een maatschappelijk werkster, een tweede huisarts en een psy choloog. Uit dat steeds intensiever wordende overleg groeide het ver langen om aan die samenwerking vastere vorm te geven. Dat resul teerde uiteindelijk op 19 december 1975 in de oprichting van de Stich ting Gezondheidscentrum Zwam merdam, door de huisartsen dr.K. Gill en L.R. Kooij, de stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden-Rijnland, de Stichting Samenwerkende Kruisverenigin gen en de Stichting Het Zilveren Kruis. Laatsgenoemde stichting is de eigenaar van het gezonds- centrum (het voormalige raadhuis van Zwammerdam). Thema's Het home-team bestaat nu uit het basisteam, de pastores en de psy choloog. In 1976 werd negen keer gezamelijk vergaderd waarin ba- paalde thema's aan de orde kwa men zoals stervensbegeleiding, kindermishandeling en euthanasie. Bovendien werd tegen het eind van 1976 ook voor het home-team een huishoudelijk reglement opge steld, zoals dat al bestond voor de stichting gezondheidscentrum Zwammerdam. "Onderwijs is in beroering" VALKENBURG - "Het onderwijs is enorm in beroering. Niemand weet meer, waar het naar toe gaat. Een vervelende zaak. Het kind moet goed onderwijs worden mee gegeven opdat ze met de juiste kennis in de maatschappij een plaats kunnen verwerven". Dat zei het nieuwe schoolhoofd van de Valkenburgse "School met de Bijbel" tijdens een ouderavond in de gemeenschapsruimte van de school, waar het nieuwe school hoofd door het schoolbestuur werd verwelkomd. De heer Van Kampen richtte zich ook tot de ouder commissie. "U hebt een sterk meeleven met het schoolgebeuren. Toen ik hier enkele weken geleden in Valkenburg kwam trof ik een schoolgebouw aan om trots op te zijn. Tijdens de ouderavond kwam het jaarverslag aan de orde. Daaruit bleek onder meer dat het documen- tatie-centrum in de school goed voldoet, en de school financieel aardig draait. Er is zelfs een (klein) batig saldo van 46 gulden. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de dames Imthorn, Post, De Vries en Van de Wel. De ouder commissie wordt voortaan ge vormd door de dames Dijkhuizen, Hoogenhout en Slootweg. NOORDWIJK - Eindelijk is het dan zover. Het lama-echtpaar in het hertenkampje aan de Van de Mortelstraat in Noordwijk heeft de zozeer gewenste nako meling Gisteren om half twaalf werd het geboren. De geboorte kwam voor iede reen als een volslagen verras sing. Nog maar enkele weken geleden, in de augustus-verga- dering van de Noordwijkse ge meenteraad sprak het raadslid Fieke van Dam haar verontrus ting uit ovér de geringe animo van het lama-paar om voor na komelingen te zorgen. "Is er überhaupt nog iets te verwach ten van het paar? Of moeten wij als gemeenteraad daar soms iets aan doen?", zo vroeg Fieke zich af. Ze bedoelde daarmee ui teraard of het zin. had de bok of de geit te vervangen. Bur gemeester Bonnike trachtte haar gerust te stellen en zei tot zijn vreugde te kunnen meede len dat de bronstijd van lama's in september valt. De vragen stelster diende de hoop dus maar niet te verliezen, aldus Noordwijks eerste burger des tijds. De geboorte, een goede maand na de uitspraak van de bur gemeester, is voor Fieke van Dam wellicht aanleiding om alle raden in de komende ver gadering te vragen of de hoogdrachtige staat van de lama-gemalin aan het gemeen tebestuur nopit was opgevallen. Of men hpeft er zich niet bij zonder druk over gemaaktof lama's weten het aanstaande moederschap meesterlijk te ver bergen. Deskundigen houden het op het laatste. Aan de jonggeborene is nog geen naam toegekend. Wellicht wordt het een "Fieke", want dat het raadslid peettante wordt spreekt bijna vanzelf. De vlot verlopen bevalling vond plaats onder het wakend oog van dierenarts Verschueren. helemaal probleemloos is het lama-kalfje niet, want het ver tikt het óm te drinken. Vandaar dat een paar broedersvan de plantsoenendienst gisteren permanent in de gaten hielden of het uit eigener beweging aan de uier ging. Mocht dit niet ge beuren, dan wordt het lama kalfje een flessekind. RIJNSBURG- Op 75-jarige leeftijd is gistermiddag de heer G. van Delft in zijn woonplaats Rijnsburg over leden. De heer Van Delft maakte van september 1958 tot 1967 deel uit van de Rijnsburgse gemeenteraad voor de ARP. Daarna was hij drie jaar wethouder. Lange tijd ook had hij zitting in het bestuur van veiling "Flora", waarvan vanaf 1960 tot 1967 als voorzitter. Hij werd later ere-voorzitter van de veiling en rid der in de orde van Oranje Nassau. De heer Van Delft wordt zaterdag morgen ter aarde besteld, na een rouwdienst die om elf uur in de Immanuelkerk wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25