ZWARTKRUIS: 'EEN VERNEDERING Ernie Brandts: Eigenlijk wist ik niet wat mijn taak was Tweede keus laat het afweten tegen Sovjet-Unie PEC/Zwolle en MVV zijn 't weer oneens DONDERDAG 6 UKTuBER 1U77 ROTTERDAM - Zelfs Jan Zwartkruis werd het te gortig. Halverwege de tweede helft van de onthutsende momen topname Nederland-Sovjet- Unie sprong de altijd intens keurige invaller-bondscoach geprikkeld op van zijn bank voor de eretribune, waarop toen allang schande werd gesproken over wat er gaande was in de Kuip Zwartkruis posteerde zich langs de lijn, vanwaar hij secondenlang met gebarentaal het oeverloze geknoei van Oranje nog enigszins binnen de grenzen probeerde te houden. Hij bleek een roepende op een uitgestrekt terrein vol onbegrip en angst, die al spel het ver geefse van zijn pogingen inzag en het verder aan het publiek overliet de afkeuring openbaar te maken. Toen de 17.500 na drie wissels het overzicht ook waren kwijtgeraakt begeleidden helse fluitconcerten de nationale tweede keus op weg naar het einde van de martelgang. In de partij die als testwedstrijd gold voor enkelingen viel het Ne derlands elftal gisteravond collectief door de mand. Het duel Nederland-Sovjet Unie le verde eerder redenen op spelers uit de selectiegroep te verwij deren, dan ze daarin „vast" op te Het massale falen had wellicht als excuus kunnen dienen bij de beoordeling van de drie - Ling, Kist en Peters, maar daarvan wilde Zwartkruis naderhand niet weten. Na de daardoor zinloos geworden interland, wilde hij wel verwijzen naar de handicap (Cruijff en Neeskens niet gekomen, Van Beveren, Van Hanegem, Treytel afge- Door Paul de Tombe vallen, Krol, Suurbier en later Jansen en Ling geblesseerd), maar hij zei oók: Ze mogen van mij keihard beoordeeld wor den. Dat is nou eenmaal top sport. Voor mij is dit een duide lijke indicatie geweest wie in het A-team thuishoren en wie de stap nog niet kunnen ma ken". De man die in het verleden ge woonlijk snel klaarstond met. de mantel der liefde, liet vervol gens duidélijk doorschemeren kandidaat nummer drie, op zijn vrijgezellen-avond (hij trouwt vandaag), vaak vergeefs aan vallend ging „stappen" in de Kuip. In de eerste helft ging hij als enige incidenteel „diep", maar bij die gelegenheden werd hij nóóit aangespeeld. Om moedeloos van te worden dus, zoals ook Zwartkruis besefte. Tpch had hij op het AZ-talent eveneens de nodige kritiek. „Er moeten jonge jongens komen die de autoriteit van Cruijff kunnen overnemen. Peters is daarvoor toch te schuchter, heeft teveel schroom. Hij straalt die autoriteit in ieder geval niet uit naar het publiek". Wat dat dan ook duidelijk had laten blijken. Niet alleen met vernederend striemend gefluit, ook met slaapliedjes en en thousiaste aanmoedigingen voor de Sovjet-spelers. Het leek wel of we een thuiswedstrijd speelden", lachtte coach Si- monjon, die zich opperbest tev reden toonde met de 0-0, maar verder ook niet wist wat hij van de wedstrijd denken moest. Logisch trouwens, want ook op het spel van zijn team viel wel het een en ander aan te merken. Zwartkruis: „Ik vond het ont hutsend dat ze twee maal drie kwartier een speelwijze met acht, negen of tjen man in het eigen strafschopgebied durf den te etaleren". Ik heb niets gezien van variatie of tem powisselingen. Wel van wissels. Die heb ik niet gewild, maar als goed gastheer ben ik de Russen tegemoet gekomen bij hun ver zoek om drie vervangingen toe te staan. Normaal doé ik dat liever niet, want ik vind het speeltuinwerk, maar het kwam ditmaal goed uit nu Wim Jansen (achillespees) en Ling gebles seerd raakten". De toeschouwers raakten daar door het overzicht kwijt, de spelers hadden het allang verlo ren in het sfeerloze stadion. Ruud Krol en Willy v. d. Kerk hof probeerden het falen daarop gedeeltelijk af te wen den. „Een fout van de KNVB, zo'n wedstrijd moet je in Eindhoven of Alkmaar laten spelen, daar heb je veel meer entourage". De ontsnap pingspoging was bijna net zo zwak als het voetbal. „De jon gens voelden zich dan ook enorm vernederd door dat fluitconcert", zei Zwartkruis. „En zo heb ik het ook ervaren". Jan Peters: "te schuchter, hij straalt geen autoriteit uit". op wie hij daarbij in eerste in stantie doelde. Op Kees Kist, die volkomen onzichtbaar was geworden achter het ijzeren gordijn van soms acht, vaak ne gen en zelfs tien Sovjet-verde digers „Een speler die op natio naal niveau een vedette is, hoeft dat internationaal bepaald nog niette zijn. De weg daar naartoe is erg lang." En onzeker. Vandaar dat Aja- cied Ling, die zoveel oorspron kelijks in huis heeft, in de 56 minuten dat hij speelde, geen risico's nam. „Eén, soms twee man wilde ik wel voorbij. Daarna vond ik het wel genoeg en gooide ik die bal maar voor. Anders raak je 'm toch maar kwijt. Kijk, ik had de wedstrijd graag willen uitspelen, wamt het Het was een-onderdeel geble ken, waórop niet eén Oranje klant uit de verf was gekomen. Vandaar dat Jan Peters, als was tenslotte toch een uitda ging, maar na twee tikken tegen mijn scheenbeen ging het niet meer. Ik ging alleen nog maar lange ballen geven en dat kan ik niet". ROTTERDAM - Overmacht, onwil en onkunde, daar draaide het gisteravond om in Rotterdam. Die drie O's waren al dan niet in samenhang met elkaar, de oorzaak van de grootste afgang die een Nederlands elftal sinds jaren beleefde. Die zorgden ervoor, dat de vriendschappelijke 0-0 tegen de Sovjet-Unie, een week voor het uiterst belangrijke WK-kwalificatieduel met Noord- Ierland enerzijds een regelmatige aanfluiting werd voor het Nederlandse voetbal. Anderzijds deden ze ook een duidelijk licht schijnen op de huidige situatie waarin het Nederlandse prof voetbal verkeert. Daar met name valt behoor lijk wat over op- en aan te merken. De stelling: "Het Nederlands elftal staat of valt met de aanwezigheid van supersterren als Cruyff, Nees kens, Rensenbrink Van Hanegem", is bekend; de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Russen was mede bedoeld om de juistheid daarvan te toetsen. Weln, de stille hoop, dat Oranje straks ook zonder inbreng van de "groten" aan de top zal meedraaien kan gevoeglijk op gegeven worden, tenminste als dit duel tegen de Sovjets een be trouwbare afspiegeling is van het geen momenteel als het maximaal haalbare mogelijk is. Van alles wat het Nederlandse voetbal befaamd heeft gemaakt - snelheid, bewe DEN HAAG - Tussen de beide eerste divisieverenigingen MVV en PEC, die op i) november voor de tweede keer tegen elkaar moeten uitkomen om de eerste periodetitel in de eerste divisie, is een verschil van mening over de plaats waar dit treffen moet plaatsvinden. MVV houdt vast aan het PSV-stadion in Eindhoven. PEC speelt liever iets noordelijker: de Goffert in Nij megen of het Adelaarsnest in De venter. De KNVB zal op zeer korte termijn een beslissing nemen. Het vertegenwoordigend elftal van het district Oost is gisteravond in Rotterdam kampioen van Ne derland geworden. In de finale van het toernooi versloeg Oost, Zuid II met 2-1. De tuchtcommissie van de West- duitse ^voetbalbond heeft wegens natrappen zware straffen uitge sproken over twee spelers van Bavern München. Jupp Kapell- mann en Josef Weiss werden bei den voor acht wedstrijden ge schorst. ging, verrassing, creativiteit - was gisteravond geen spoor meer te be kennen. Het zijn zaken waar men sen als Cruyff, Rensenbrink en Van Hanegem patent op hebben. Zij wgren er niet het scheelde alles. Wat nu voorgeschoteld werd was niet meer dan een pot lusteloos heen-en-weer-getik. Een statische brei waarin niemand iets pikants mixte. Een soort Russisch com putervoetbal. Tik, tik en nogeens tik. Wat dat betreft deden de par tijen gisteren niet voor elkaar on der. Het enige verschil was dat de Sovjets, bij balverlies, ook nog eens massaal achteruit renden om de barricaden op te werpen. Sommige Oranjevoetballers hadden in ge woon wandelen niet eens zin." Geen talent? Loopt er in Nederland dan hele maal geen talent rond, dat enigzins in de voetsporen van de grootmees ters kan treden? Spelers als Ling, Peters en Kist bijoorbeeld. Jonge ren die zich weliswaar op inter nationaal niveau nog moeten be wijzen, maar die toch een bepaalde dosis voetbalkunde niet ontzegd kan worden. Hun motivatie moet toch groot zijn nu Happel hen, bij absentie van de "groten" een kans gaf zich in de Argentijnse kijker te spelen. Dit laatste gold trouwens nog voor een paar anderen (Van de Kerkhofs, Geels) dus voor een aan tal moest dit vriendschappelijke duel toch wel degelijk iets beteke nen. Het was er niet aan af te zien. Weliswaar probeerde Peters in de eerste helft van alles om het spel naar zich toe' te trekken, maar erg veel vertrouwen geniet de kleine technicus blijkbaar nog niet, want van zijn aanspeelbaarheid werd maar zelden gebruik gemaakt. Hij staakte in de tweede helft zijn po gingen dan oók maar. Ling kreeg wat dat aangaat wat meer krediet, deed af en toe ook wel iets aardigs (een paar knappe dribbels, een schot in het zijnet) maar hield het verder snel voor gezien. Onder het motto "niets forceren" liet hij zich ROTTERDAM - Hij hield zich groot. "Vervelend om zo te moe ten debuteren? Ach wat Ernie Brandts, de 21-jarige ver dediger van PSV, reageerde in eerste instantie geroutineerd. Zijn antwoord: "Zoiets hoort erbij", is hem ongetwijfeld door enkele doorgewinterde teamge noten ingefluisterd, want voor de talentvolle pupil van Kees Rij vers was zijn eerste optreden in Oranje wel degelijk een desillusie geworden. Na een inzet van Geels (links) wordt de bal door Prigoda i Boebnov slaan het tafereel angstig gade l de doellijn getrapt. Doelman Begparjev en vlak na rust vanwege een lichte blessure vervangen door Ruud Geels. Excuus Die het er trouwens niet best van afbracht/Al had'hij dan het excuus, dat in die fase van de strijd hele maal niemand meer ergens zin in had, zodat hij alleen maar wat hul peloos langs de lijn kon rennen. Toen ook ongeveer een kwartier na de hervatting, koos het handjevol publiek de zijde van dè Russen. Dat er erbarmelijk slecht gevoetbald werd was nog tot daar aan toe, het totaal ontbreken van werklust werd uiteraard niet gepikt. De Rus sen voeren er wel bij. Op het mo ment dat het publiek zijn favorieten als een baksteen liet vallen schoten de roodhemden alsnog vanachter hun hoog opgetrokken stellingen vandaan in een poging de inmid dels met Van der Kuylen en Brandts (voor Krol en Jansen), nog verder verzwakte vice-wereld- kampioen een stevige schop na te geven. Blochin en Bessonov waren in het laatste kwartier dichtbij tref fers, maar gelukkig voor Zwartk ruis stak "vierde-reserve" Jong bloed als één van de weinigen (Jan sen en Rijsbergen) toen wel in zijn normale vorm. Onkunde In Kees Kist, de blonde schutter van AZ, die ook dit seizoen alweer aan de top van de nationale sco rers-lijst prijkt, werd de onkunde gepersonificeerd, die gisteravond collectief ten toon werd gespreid. Hem lukte helemaal niets, de last van het "nu-of-nooit" drukte veel te zwaar op zijn toch stevige schou ders. Zelfs in het eenvoudige kaat sen van de bal liet hij het afweten. Toen na negentig minuten "voetbal" de balans werd opge maakt stond op zijn conto: één schot (over), één kopbal (in handen van doeln^an Begparjev) en één voorzet (door Geels ongetikt en door Prigoda van de lijn getrapt). Dat was alles. Ongetwijfeld te weinig om een heroptreden te kun nen afdwingen, zoals Zwartkruis na afloop ook wel liet doorscheme- Het doorstrepen van de naam Kist en het plaatsen van vraagtekens achter die van Peters, Ling en nog wat anderen zal voor Happel wel licht afdoende zijn; hij weet zich voor de beslissende kwalifica tieduels tegen Noord-Ierland en België nog in de rug gedekt door Cruijff en consorten. Happel, of zijn opvolger, zal het, als Argentinië ge haald is, echter nog wel eens knap zwaar kunnen krijgen. Want o, o, o, wat was dat gisteren pover En de zaak komt natuurlijk he lemaal als los zand aan el kaar te hangen wanneer on derweg ook nog eens een paar spelers afhaken. Daar komt trouwens nog bij, dat het he lemaal niet zo prettig voetballen is tegen die Russen. Ze graven zich in en je moet maar zien hoe je dat straf schopgebied inkomt. Maar goed, ondanks dat alles blijft het een wanprestatie die gele verd is. Anders dan de andere debutant, de Ajacied Tscheu-la Ling, die af haakte op het moment dat de ruim 17.000 op de tribunes nog geloofden in leukere ogenblik ken, wist Ernie Brandts dat hij in feite voor een ondankbare taak stond. "Laat ik voorop stellen dat ik het publiek erg negatief vond. Te recht? Misschien wel, maar het zat constant te fluiten. Wel moei lijk hoor, want ik heb me zo'n beetje een kwartier warm gelo pen en al die tijd bleven de men sen maar fluiten. Toch heb ik geen moment gedacht; ik hoop dat ik er niet in hoef. Ik wist dat het ging gebeuren, want het was in de rust eigenlijk al af gesproken. Wat ik wel moeilijk vond was, dat ik eigenlijk niet wist wat m'n taak was. Ik ben maar bij die Russische nummer 14 (Kolotow) gebleven, die kwam er tegelijk met mij in". Waardering Pim Doesburg had maar een half woord nodig gehad. "Kom direct naar Zeist", klonk het gistermor gen uit de mond van Jan Zwartk ruis, 'je bent reserve bij Oranje, Treytel is geblesseerd geraakt". Binnen een uur na het telefoontje meldde de Sparta-doelman zich in het KNVB-centrum, blij met zijn onverwachte uitverkiezing. En de snelheid waarmee Doesburg de afstand naar Zeist had overbrugd, ontlokte aan Jan Zwartkruis de opmerking: "Je ziet het, er zijn nog steeds spelers die het echt een eer vinden om voor het Nederlands elftal te worden gekozen". Een afgang, een ontzettend slechte beurt deze wedstrijd. Ik denk dan vooral aan het publiek, we hebben de laatste mensen van de tribune afge speeld. Voor ons spelers zelf ook een slechte zaak. Deze in terland mag dan wel de naam 'vriendschappelijk' dragen, met het oog op de belangrijke wedstrijd tegen Noord-Ier land, volgende week, had dit karwei uiterst serieus opge vat moeten worden. Deze afknapper is alleen maar nadelig voor het tnoreel en het En Pim Doesburg vindt het inder daad nog steeds een eer. De 33-ja- rige goalie gisteravond in Feyenoords koffiekamer temid den van de overige Nederlandse elftalspelers: "Natuurlijk vind ik het geweldig dat juist ik werd op- geroepen. Goed, dat ik tot de be ste vijf keepers van Nederland behoor dat wist ik wol, maar dan nog is zo'n1 uitverkiezing een waardering veorje kunnen". Overigens is Pim Doesburg er van overtuigd dat zijn keuze een tij delijke zaak is. "Natuurlijk, want het zit er dik in dat Happel straks weer terugvalt op Treytel en Van - Beveren". zelfvertrouwenEr zal van de week stevig gepraat moeten worden, want dit kan na tuurlijk niet. Maar ach, het zat natuurlijk allemaal niet Ik Wil geen uitvluchten zoeken voor deze blamage, dat niet. Maar als we, behalve over Cruijff, Neeskens en Ren senbrink, ook al niet kunnen beschikken over Van Beveren, Van Hanegem en Treytel be tekent het toch, dat we de helft van de basis'vooraf al moeten Erg deprimerend, zo'n fluitcon cert. Maar aan de andere kant ook erg begrijpeliik.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17