Woonwagenprobleem: "Geef ze 'n huis dan zijn we er vanaf" ADVERTEERT IN DIT BLAD Lezers schrijven yoxxüju/n imMJ/n M. Verhuizing jazz-zolder Hot-House? levert u „klassiek" zitcomfort voor een ouderwetse prijs Stijlgarnituur Lyon: /2.595,- BESLUIT Weggelopen Fonkelend .Nieuws! juwelier plaatst min enkele - seconden een kleurrijk stralend steentje en uw oor, DONDERDAG 6 OKTuBER 1977 LEIDEN - "Er staan geregeld twee of drie woonwagens op het hoekje tussen Vrouwenweg èn Europaweg. Die mensen lopen hier constant rond en voordat je het weet staan ze op' je erf Laatst waren we een paar uur weg en toen we terug kwamen liepen ze hier achter in de tuin. De hele buurt is als de dood voor die mensen, ze zijn te bang om te klagen. Maar dit is toch te gek, mag een groep mensen, die zich weigert aan te passen aan de regels van de maatschappij dan zomaar van alles wat wij niet in ons hoofd hoeven te ha len. Er wordt hier gemeten met twee maten, twee maten waar tussen geeh enkele lijn is te trekken". Niet bang, maar sterk veront waardigd is mevrouw Loncq de Jong. Ze woont aan de Vlietweg en zegt al anderhalf jaar last te hebben van "a-sociale woon wagenbewoners". Op dit mo ment staan er geen wagens, na dat de gemeente kapotte auto's en auto-onderdelen heeft opge ruimd zijn ook de menSen die daarin handelden vertrokken. Misschien waren ze dat toch al van plan, misschien ook niet. In ieder geval is deze zaak weer opgelost, zonder dat het nodig was de wagens weg te slepen zoals WD-raadslid Schoute dat donderdag 25 augustus in de commissie voor politie-aange- legenheden had bepleit. Woonwagens, en vooral woon wagens buiten het woonwa genkamp. een probleem voor Leiden, en in principe voor elke gemeente. Een probleem dat alleen landelijk is op te lossen. Want een gemeente kan weinig doen. Ze zit voor het blok, woonwagens mogen niet buiten het officiële woonwagencen trum staan, maar het centrum is vol en heel veel centra zijn vol. Bovendien weigeren veel cen tra wagens die niet uit zichzelf komen maar gesleept worden. Centra waar nog wel plaats is en die gedwongen klanten wel ac cepteren liggen zo ver weg, dat het voor de gemeente een erg kostbare zaak wordt de wagens daar heen te slepen. "Wegsle pen is wel het laatste wat we doen", zegt P. de Raat, amb tenaar op Algemene Zaken van het gemeentehuis. Als er weer één of meerdere wa gens buiten het woonwagen- centrum stonden werd er tot nu Het terrein aan de vrouwenwegdat op gezette tijden gebruikt wordt als standplaats voor woonwagens toe als volgt opgetreden: zodra het bij de politie bekend is gaat brigadier Van Doesburg praten met de bewoners. Hij zegt ze dat ze in overtreding zijn en ver zoekt ze weg te gaan. "Je kunt niets anders doen dan praten, want ze weten dat er geen plaats op het centrum is en ze weten dat we ze niet over de gemeen tegrens zullen zetten. Er is na melijk een gentlemens agree ment, dat we de kleine gemeen ten rond Leiden niet met woonwagens opschepen omdat het politieapparaat in die ge meenten daar veel te klein voor is. Verbaliseren heeft ook geen zin omdat de Sociale Dienst dat toch betaald", aldus Van Doesburg. Herhaalde malen praat de bri gadier met de woonwagenbe woners, net zo lang tot ze uit zichzelf weer verder trekken. De politie is een uitvoerend or gaan, als er klachten zijn van omwonenden kan ze niets doen dan praten of de gemeente waarschuwen. Afhankelijk van de aard en de ernst van de klachten beslist de burgemees ter wat er verder moet gebeu ren. Dan kan zijn het verhogen van politiecontrole, paaltjes slaan zoals op het Schuttersveld gebeurd is of het terrein afzet ten zoals bij molen De Valk ge beurd is. En in laatste instantie dus wegslepen, en dan niet naar de buurgemeenten. "Maar hoe ernstig moet je een klacht nemen? Als er iets ge beurd is zonder dat men het ge zien heeft wordt er al gauw ge dacht, dat zullen die woonwa genbewoners wel gedaan heb ben. Gewone burgers vragen zich vaak angstig af: wat komen die zwervers hier doen, waarom staan ze hier? Er zijn er die een eenvoudig ambacht uitoefenen zoals stoelen matten en die dan een tijdje stoelen ophalen in de buurt waar ze stóan. Er zijn er die oude auto's opkopen en daar aan gaan zitten werken. Maar er zijn er ook die geen werk hebben en dan wat gaan stelen in zo'n buurt. Die zullen er zeker ook zijn", aldus De Raat. Wat zijn de klachten? Mevrouw Loncq de Jong: "Ze vervuilen de plaats waar ze staan enorm, de laatste keer hadden ze een grote tent opgezet waarin ze die auto's sloopten, het schroot gooiden ze achter zich neer. Tot laat in de avond waren ze aan het werk, en toen hadden we echt last van het lawaai. Hun vuile was hingen ze over die rood-witte hekken langs de weg, hun behoeften deden ze zo op het gras. Mag dat nou alle maal maar, terwijl wij in de tuin niet eens een schuurtje neer mogen zetten om de tuinge reedschappen in op te slaan?" Van direkte overlast lijkt weinig sprake, op het lawaai en het in de tuin indringen na, wat voor de familie Loncq de Jong de deur ook dicht deed. De er gernis over de aanwezigheid van woonwagenbewoners en de angst die ze toch bij de omwo nenden wekken, lijken erger. "Het is toch te gek dat als je op vakantie gaat je een buurman moet vragen of hij geregeld de gordijnen open en dicht wil doen en het licht aan en uit, zo dat het lijkt alsof er constant mensen in huis zijn? En dat hebben we gedaan toen we met vakantie waren", aldus een ver ontwaardigde mevrouw Loncq de Jong. De heer De Raat: "In de rappor ten staat dat de woonwagenbe woners van nu een overschot zijn uit de crisisjaren van 1930. Nu zijn*ze er zo aan gewend ge raakt in een wagen te wonen dat ze niet anders meer willen, ze zeggen dat ze niet anders kun nen. De maatschappij ac cepteert ze omdat ze zeggen niet in een huis te kunnen wonen, omdat een zwervend bestaan hun in het bloed zit. Maar ik vraag me af of de mees ten wel zo'n zwervend bestaan leiden. Het is niet aangetoond, maar volgens mij hebben de meesten ergens een >vaste standplaats en trekken ze met een kleinere wagen er op uit. Het is namelijk zo gegaan: in de jaren zestig was het beleid van de Nederlandse regering ge richt op het stichten van grote regionale woonwagencentra. Die centra werden zo mooi en de wagens zo groot dat het eigenlijk gewoon dorpen zij, dorpen van wagens in plaats van huizen. Die wagens zijn niet meer verplaatsbaar en de meeste kampen bestaan nu uit een vaste bevolking. Nu is het beleid juist weer gericht op kleinere gemeentelijke kamp jes, CRM is daar druk over be zig. Als die gerealiseerd worden moetje maar afwachten wat er gebeurt. Zullen er mensen van het grote kamp naar de rand gemeenten verhuizen, zullen de trekkers op kampen terecht kunnen en zullen ze dat ook doen. Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. We moeten maar afwachten wat de regering doet en wat dat voor de gemeen ten oplevert. Maar zoals het nu gaat, zitten we als gemeente voor het blok. Als je het mij vraagt, maar dat is mijn per soonlijk mening, dan zeg ik: Geef die menserï gewoon een huis, dan zijn we overal vanaf'. Yestestraat Na het lezen van het Leidsch Dag blad van 5 oktober over de krakers van de Vestestraat heb ik de pen gégrepen om uiting te geven aan mijn volgende emoties. Hoe mooi en sociaal ik het vind, dat raadsle den van PvdA, VVD en CDA op de bres staan voor de arme gastarbei der de heer Singh tegen het kraker- stuig van de Morssingel. Hoe mooi en sociaal ik het vind dat van dezelfde raadsleden geen en kele reactié kwam toen een laatste noodroep van 12 Marokkaanse gastarbeiders van Morssingel 2 te gen hun deportatie naar het woon- kamp aan de Zijldijk in de stad huisbus gleed. De meesten van hen zijn daar nog steeds niet aangeko men en zwerven nog steeds door Leiden. Hoe mooi en sociaal voelend ik 't vind dat dezelfde raadsleden met geen enkel woord gerept hebbpn over 't recht op een dak boven je hoofd voor iedereen, dus ook voor ex-Morssingel-bewoners, die door wethouder Verboom en directeur Dekker gedwongen werden zich een dak boven 't hoofd te kraken (zie LD van 16 sept. j.l.). Ja, ik ben trots en voel mij gelukkig in een stad te wonen, die bestuurd wordt door zich van hun sociale verantwoordelijkheid bewust zijnde wethouders en raadsleden. Driewerf lof!!! Theo Frentrop, ex-Morssingelbe woner Papengracht 25a, Leiden. Klikspaan Naar aanleiding van het artikel bij de opening van de bar-dancing voor homofielen de Klikspaan wil len wij graag twee dingen rechtzet ten. In de eerste plaats suggereert de exploitant Henk van Putten - niet onbegrijpelijk - dat zijn café en de nieuwe dancing de enige plaat sen zijn waar je als homo je vertier kunt zoeken. Lang voordat hij de Klikspaan be gon was er al een andere homobar, en de Leidse Werkgroep Homofilie bestond ook al voordat hij die hielp oprichten. Verder vermeldt hij niet, dat de LWH nu al weer drie jaar lang een open donderdagavond houdt. Ten tweede willen we er met na druk op wijzen, dat wat Men in de Klikspaan onder integratie verstaat niet overeenkomt met. hoe wij dat zien. Wij vinden, dat homosexuali- teit pas in de samenleving is geïntegreerd, als homosexuele vrouwen en mannen hun liefde kunnen laten blijken waar anderen dat ook doen: hand in hand over staat lopen, afscheid nemen op het station, samen op bezoek bij fami lie, dansen in een willekeurige dan cing. We verwachten van een café niet, dat het een emancipatiecentrum is, maar integratie in een café houdt nog wel wat meer in dan dat er ook hetero's komen. Je integreert niet, als je in een homobar bijvoorbeeld alleen maar blanken toelaat en ne gers weert, omdat volgens ons in tegratie van de ene groep niet mag samengaan met discriminatie van een andere. En omdat dit in de Klikspaan wel gebeurt, willen wij duidelijk stellen, dat Klikspaan en LWH niets met elkaar te maken hebben. Leids'e Werkgroep Homofilie/CO Rob Veenhoven, Wil v. d. Plas, Hanneke Reuser, Wil v. d. Plas, Hanneke Reuser, Frank Cremer, Mare van Munnen, Nieuwe Rijn 20a LEIDEN LEIDEN - De Stichting Jazz-zolder Hot-House bekijkt op het ogenblik de mogelijkheden om het pand van Augustinus aan het Rapenburg te verlaten en te verhuizen naar de zolder van het Leids Vrije Tijds- centrum aan de Breestraat. Dit naar aanleiding van een gesprek dat het bestuur deze week heeft gehad met wethouder Oosterman (cultuur) over de problemen die zich rond de vergunningen voordoen. Zoals vorige week werd gemeld, zal de politie gaan optreden als Hot- House openbare concerten blijft geven. Dat zou in strijd zijn met de vergunning van Augustinus, waar Hot-House is ondergebracht. Het bestuur kwam door de gewijzigde houding van de politie (Hot-House geeft al acht jaar openbare concer ten) in grote moeilijkheden, omdat voor het komende seizoen al con tracten zijn afgesloten. Op de komende drie vrijdaga vonden worden de concerten nog gegeven in het Lak-theater, in de vorm van nachtconcerten die om half twaalf zullen beginnen. Als huisvesting in het Vrije Tijds- centrum mogelijk is, betekent dat dat het voortbestaan van Hot- House zeker is gesteld, omdat dit centrum wel vergunning heeft om openbare activiteiten te organise- Bekleed met 100°/o mohair. Zittingen met een verend interieur. Sierlijk overgestoffeerde ruggen. Medaillon op de zittingen. Alles bij elkaar Uw garantie voor kwaliteit en zitcomfort. Kom eens kijken en overtuig Uzelf. Verduyn levert U dit bankstel voor de prijs van Interieurverzorging Rapenburg 1b - Rijnsburg Telefoon 01718-21955 gemeente alphen aan den rijn\ De directeur van Openbare Werken te Alphen aan den Rijn, daartoe gemachtigd bij besluit van bur gemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn; Overwegende dat in verband met een te verrijden motorcross op het terrein gelegen langs het gedeelte Burgemeester Bruins Slotsingel gelegen tussen de Veldbloemweg en de Westkanaalweg, de tijdelijke noodzaak is ontstaan tot het nempn van een ver- keersmaatreqel als bedoeld in artikel 137, het eerste lid van het Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens. Op zaterdag 8 oktober 1977 vanaf 10.00 uur tot 18.00 uur het gedeelte Burgemeester Bruins Slotsingel ge legen tussen de Veldbloemweg en de Westkanaal weg te sluiten voor motorvoertuigen. Motorvoertuigen met bestemming Ter Aar of Alphen aan den Rijn dienen gedurende deze periode via de Oostkanaalweg te rijden. de directeur van openbare werken, Ir. A. A. Bos. gemeente alphen aan deri rijn\ 'De burgemeester van Alphen aan den Rijn maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat het bestem mingsplan „Aarlanderveen 1974", vastgesteld bij be sluit van de gemeenteraad d.d. 28 augustus 1975 en goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland d.d. 1 september 1976, nummer B 24656/2, onherroepelijk is geworden. Dit bestemmingsplan ligt vanaf heden ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwik keling (kamer 8) voor een ieder ter inzage. Alphen aan den Rijn, 6 oktober 1977. Bij beschikking van de Kantonrechter te Alphen aan den Rijn d.d. 30 augustus 1977 is aanFREDERIK HENDRIK Godvree, geboren op 1 november 1957 te 's-Graven- hage, wonende te Alphen aan den Rijn aan de Ster renlaan no. 65, handlichting verleend tot: de gehele ont vangst van zijn inkomsten en de beschikking daarover; het deelnemen in een vennootschap; het uitoefenen van het bedrijf van isolatiewerken, een en ander in de ruimste zin des woords, doch met inachtneming van het bepaalde bij art. 235, Boek I, B.W. Bastaard fox terrier Inl. C. den Oude Willem Alexanderpark 2, Noordwijk aan Zee. Telefoon 01719-10048. iedereen leest de krant altijd en overal. f Nieuw, anders, aan dachttrekkend: in uw, oor nu 'n briljant geslepen, fonkelend steentje'n Heel bijzondere accentue ring van uw persoon lijkheid in precies uw lievelingskleur (keus uit 4 kleuren). Gevat in zuiver wit chirurgisch staal, al dan niet met 24 K-goud gedoubleerd. Een apart sieraad voor aparte mensen, die de toon durven aangeven. II De betrouwbare Ceflon-methode: razend-snel en zonder risico van infectie Een ingreepjevan niets: vrijwel pijnloos, volkomen steriel en zó voorbij. Dankzij de Caflon-methode, waar geen kurk of naald aan te pas komt. Gun uzelf, uw dochter ofuw zoon zo'n juweel van een presentje. G3FLON CAFLON - daar hebben uw oren plezier van Het beste systeem-wij passen het toe. uweCier 2£améris Reparaties goud-, zilver en uurwerken OEGSTGEESTERWEG 40-42 RIJNSBURG-TEL. 22143

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15